'Leren is niet nutteloos maar minder belangrijk' Op het missiepad naar Duitsland Leiden Regio 'Meneer Bos': geen kwaad woord over de jeugd van tegenwoordig Kerk Samenleving ZATERDAG 12 OKTOBER 1996 Leraren Sistermans en Van de Laar na ruim dertig jaar weg bij Bonaventura en Agnes Het gefuseerde Aquino College bestond tot voor kort uit twee be kende Leidse ka tholieke scholen: het Agnes Lyce um en het St. Bo naventura Lyce um. De scholen stonden vlak bij elkaar aan de Eij- merspoelstraat en de Mariën- poelstraat. In middels vaart het Aquino voor mavo, havo, atheneum en gymnasium on der één vlag ver der. „Ik vind het jammer dat ik de vruchten van de fusie niet meer zal plukken. Het ren. Net nu het allemaal gaat lukken, ben ik weg", zegt André Sistermans. „De groei maak ik niet meer mee." Van de Laar: „Je kunt het ook anders bekijken: je kunt met een gerust hart weg want het gaat goed." Beide leraren, Sistermans aan het Bona, Van de Laar aan het Agnes, hebben de scholen begin jaren zes tig in hun onstuimige groeifase meegemaakt. „Het waren scholen met twee verschillende culturen, maar er was geen sprake van con currentie. De scholen puilden uit." Van de Laar: „Maar het was natuur lijk wel een vreemde situatie: twee katholieke scholen zo vlak naast el kaar. Verder was er niks in de stad." André Sistermans: „Ik gaf op het Bo na les en mijn kinderen zaten op het Agnes." Egi van de Laar: „Voor mij gold het omgekeerde." Na ruim dertig jaar onderwijs in Leiden is er veel gebeurd. „Je kunt aan de kinderen zien wat er in de maatschappij verandert", zegt Sis termans. „Maar de kinderen zelf zijn hetzelfde: ze zijn nog steeds enthou siast, zitten vol onzekerheden. Qua omgangsvormen is er wel het één en ander veranderd: het is makkelijker en losser nu. Ik weet nog wel uit de begintijd dat de rector, een pater, Samen hebben ze vele duizenden kinderen in de klas gehad. En dat is te merken: ook nu nog lopen ze regelmatig oud-leerlingen tegen het lijf. „Je komt ze overal tegen. Vorige week nog één in Nijmegen, heel leuk. Sommigen lopen achter de kinderwagen, anderen zijn al in de veertig." André Sistermans (59), oud-leraar Frans, en Egi van de Laar (61), oud-leraar aardrijkskunde, hebben gisteren feestelijk afscheid genomen van het Leidse Aquino College. De docenten hebben respectievelijk 34 en 32 jaar voor de klas gestaan van voorheen het Bonaventura en Agnes Lyceum. Voor beiden geldt dat ze 'de kinderen' het meest zullen missen. Het tweetal gaat met VUT. aan de deur stond en alle leerlingen kende. Bij het binnenkomen sprak hij de jongeren aan. Als hun haar dracht hem niet aanstond, zei hij: 'Jij gaat morgen naar de kapper'. Zulke dingen kun je je nu niet meer voor stellen. Nu hebben de kinderen geen heilig ontzag meer voor de leraar. Dat is aangenamer." „Ja, het betekent ook dat je per soonlijker met de leerlingen kunt omgaan", zegt Van de Laar. „Veel meer zaken zijn bespreekbaar; kin deren komen bij je als ze emotionele problemen hebben. Vroeger was al les veel formeler: ouders belden je 's avonds bijvoorbeeld nooit op. Dat lieten ze wel uit hun hoofd. Nu ge beurt dat wel. Ze vroegen mij op ou deravonden: 'Wat vindt u nou het beste voor mijn kind?' Tegenwoor dig weten ze het allemaal beter." Dat beaamt Sistermans. „Je moet je nu als leraar meer verantwoorden. Vroeger had je meer autoriteit, maar ik vind de situatie nu beter. Van de Laar is op school actief ge weest om persoonlijke problemen van de leerlingen onder deskundige aandacht te brengen: hij was lid van het consultatieteam dat samenwerkte met de Jeugd - Psychiatrische Dienst en de Riagg. „We konden natuurlijk wel luisteren en aandacht geven, maar hadden de deskundigheid niet in huis om echt te kunnen helpen", vertelt hij. „De psychiater haalde de ernstige gevallen er zo uit. Wij hebben als leraar de taak om signalen op te pikken, de kinderen op te vangen en ze door te verwijzen. De samen leving is veranderd: er zijn veel meer kinderen uit gebroken gezinnen, jongeren met emotionele problemen." Een andere verandering betreft het onderwijs. Werd vroeger veel ge werkt met pen en papier, dictaten en boeken, van daag de dag nemen de computer en de videore corder een belangrijke plaats in in de klas. „Leerlingen komen min der om te leren: vroeger kwam je voor kennis naar school, nu kom je om een di ploma te halen. Iets leren kun je net zo goed ergens anders", zegt Sister- Kennis komt nu via de tv en In ternet", meent Van de Laar. „Kinde ren stellen ook andere vragen. Of dat leuker is? Dat vind ik een moeilijke vraag", zegt Sistermans. „Dingen veranderen: je moet als school oplei den voor de toekomst en niet voor het verleden. Vroeger stond kennis centraal. Nu is er aandacht voor het individu in de groep. Leren is niet nutteloos maar minder belangrijk." Van de Laar: „In het aardrijkskun- delokaal stonden de videobanden achter me. Als ik over het oerwoud vertelde, kon ik ook laten zien hoe het eruit ziet. En dat beklijft beter bij de leerlingen. Je hebt nu veel meer didactische mogelijkheden. Vroeger stampte je encyclopedische kennis in je hoofd, nu is alles abstracter, de leerstof is thematischer. Het gaat om inzicht en vaardigheden in plaats van feitenkennis. Ik vind dat een gunstige ontwikkeling. Ik hoefde de laatste jaren echt niet meer met mijn dia's aan te komen. Dan lach- Egi van de Laar (links) en André Sistermans: „Het contact met de leerlingen zullen we het meest foto dick h ten de leerlingen me vierkant uit: 'Daar heb je die oude weer met zijn toverlantaarn'." Sistermans: „Bij Frans ging het vroeger vooral om de grammatica, nu is er veel meer in formatie over het land en ligt het ac cent op het spreken en verstaan." „De zaak heeft lang stilgestaan", zegt Van de Laar. Vroeger werd er veel gedicteerd, ook een handige truc om de rust in de klas te bewa ren, maar tegenwoordig vragen vwo- leerlingen: 'Had u dat niet even kun nen kopiëren?"' Sistermans: „Het is van levensbe lang als docent om met je tijd mee te gaan, anders word je afgebrand." Klagen over dé 'jeugd van tegen woordig' is iets dat jiiet bij het twee tal opkomt. „Dat geeft geen pas en is onzin. Je moet eerst naar jezelf kij ken." „Het is geen rustig baantje", zegt het tweetal. „Maar als je ge schikt bent voor het vak en blijft werken aan je professionaliteit, is het niet zwaarder dan andere ba- Sistermans en Van de Laar kijken met tevredenheid terug op hun schoolloopbaan. „Die 34 jaar nemen ze me niet meer af', zegt Sister mans. „Ik blijf nog een paar dagen per week doorgaan met mijn werk bij het Interfacultair Centrum voor Lerarenopleiding, ICLON, van de Leidse universiteit. Dus ik val niet in een zwart gat." Sistermans is ook ac tief in de Leidse afdeling van de Eer ste Nederlandse FietsersBond en voorzitter van de vrijwilligers van de Pieterskerk. Van de Laar heeft ook voldoende interesses in huis, tuin en op het sportieve vlak. Hij was 14 jaar raads lid en zes jaar wethouder van Voor hout. „Dat waren zware jaren. Maar die afwisseling heeft me ook over eind gehouden en het onderwijs heeft van die ervaring kunnen profi teren- Als het over ruimtelijke orde ning ging, kon ik zo de praktijkvoor beelden uit de kast pakken." Sistermans: „Verjonging is goed voor een school." Van de Laar: „Het is een stukje samenleving in door- LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „De schooljeugd was als een groot gezin voor mij." De leerlingen van het Aquino College kennen nem als 'meneer Bos'. Arie Bos (61) was in 1974 de opvolger van juffrouw An nie. Na 22 jaar koffie en thee te heb ben geschonken op het Bonaventura Lyceum, het latere Aquino, en repen en gevulde koeken te hebben verkocht, gaat Bos met VUT. „En geen kwaad woord over de jeugd van tegenwoordig." Meneer Bos moest in de begintijd wel wennen. „Het was een hele ver andering voor mij: ik werkte voor die tijd veel buiten in de natuur, aa aanleg van parken enzo. In schoolgebouw voelde me als eei in een vreemd pakhuis. Juffrouw An nie heeft mij ingewerkt, Ik moest le ren om met jongelui om te gaan. was geen dictator: je kunt de j beter met een glimlach benaderen en de leerlingen bij hun voornaam noemen. Geen 'jij' of 'lummel' zeg gen, dus." „De eerst tien jaar waren voor mij druk en zwaar: ik stond er alleen voor en moest veel 's avonds ken. Gelukkig kreeg ik later hulp van Bets en de leerlingen hielpen mij ook wel tijdens de pauze. De rector vond het niet leuk dat ik ook wel eens tijdens de lessen iets aan de leerlingen verkocht. Maar als ik ze dan tevreden naar de klas zag terug gaan, was ik blij. Het studeren leed er niet onder, dacht ik." „Veel steun kreeg ik van rector Pleij tijdens de ziekte en het overlij den van mijn vrouw. Onze vier kin deren hebben ook op het Bonaven tura examen gedaan. Nu ik niet meer werk, gaan mijn gedachten nog wel eens uit naar de school. Het redactie dick v 'Het Onze-Vcider en de zegen doe ik in het Nederlands' F L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR 071-5356356 Niet alleen bij een begrafenis maakt de remonstrantse predikante E. Laman Trip een extra reisje naar het Noordduitse Friedrichstadt. Ook voor een doopplechtigheid stapt ze in de auto voor de 450 kilometer lange tocht tussen haar woonplaats Warnsveld (bij Zutphen) en Friedrichstadt, gelegen in de deelstaat Sleeswijk-Holstein. „Ik ga er één keer per maand naar toe, maar de dood houdt daar niet altijd rekening mee. Het kan op een gegeven ogenblik gebeuren, dat er iemand overlijdt en toch door de eigen predikant graag begraven wil worden. Dan reis ik er ook naar toe." Predikante E. Laman Trip: „De zegen moetje uit het diepste van je ziel doen. Dan voel ik, dat ik dit alleen in mijn moedertaal moet doen." foto gpd Met een kleine onderbreking is de 72-jarige zieleherder al zo'n dertig jaar op het missiepad naar de oosterburen. „Vroeger maakte ik er een lang weekein de van, nu blijf ik er vijf dagen," aldus de actieve predikante, die ook in eigen land nog heel wat kilometers maakt voor predika ties en cursussen. De remonstrantse binding tus sen Nederland en Duitsland heeft te maken met de geschie denis en grijpt terug naar het begin van de zeventiende eeuw. De ongeveer 150 gemeentele den in Friedrichstadt zijn nako melingen van Nederlandse re monstranten, die na de 'Synode van Dordrecht' in 1619 niet meer in eigen land hun gods dienst konden uitoefenen. In feite werden ze toen hier ver volgd. Een deel van hen vertrok nood gedwongen naar het zuiden, een andere groep week uit naar Duitsland, waar de 19-jarige hertog Frederik III van Sleeswijk-Holstein-Gottorfde remonstrantse vluchtelingen een stuk grond aanbood waar ze een stad konden stichten, om vrijelijk hun godsdienst uit te oefenen. „De remonstranten zaten drie eeuwen geleden ook in de her vormde kerk, die toen de Gere formeerde Kerk der Nederlan den heette. Ze werden eruit ge zet toen er een conflict ont stond tussen twee hoogleraren over het leerstuk van de praede- stinatie." Dit theologische geschil leidde op een gegeven ogenblik tot een gezagskwestie over de belijde nisgeschriften, te weten de Hei- delbergse Catechismus en de NederlandseGeloofsbelijdenis. Geloofsinzicht De remonstrantse predikanten moesten een 'akte van stilstand' tekenen. De meesten weigerden dit, met als gevolg dat ze niet meer de kansel op mochten. Ook samenkomsten van re monstranten werden verboden. In het geheim werd toen de Re monstrantse Broederschap op gericht in Antwerpen en in Rot terdam. Vanaf 1619 tot zeker 1625 waren de remonstranten absoluut monddood. „De re monstranten die wegtrokken bouwden in Sleeswijk-Holstein een stad volgens Hollands mo del", aldus Laman Trip. Waarom juist naar dit gebied? „Er kwamen in die tijd veel vrachtvaarders die naar het noorden gingen, onder meer voor de walvisvangst. Die kwa men voor-zaken op bezoek bij de jonge hertog Frederik III. Bo vendien trokken in die tijd ook veel andere Nederlanders naar Sleeswijk-Holstein, waar ze werkten aan de dijken van de Waddenzee. De hertog had sympathie voor de geloofsge- dachte van de remonstranten." Maar dat niet alleen. De hertog, die onder invloed stond van zijn moeder, wist dat de Nederlan ders prima handelslieden wa ren. En Friedrichstadt kwam te liggen tussen de Eider en de Treene, twee riviertjes die des tijds een drukke handelsroute vormden naar de Oostzee. De hertog hoopte dat de remon stranten een economische im puls zouden geven aan zijn ei gen 'rijk'. Intellectuelen De remonstranten die naar Sleeswijk-Holstein waren ge- vlucht, worden door Laman Trip als intellectuelen omschre ven: „Mensen die geld en in vloed hadden. Zij pompten dus ook geld in dat gebied. Velen gingen ook weer terug naar Ne derland toen de vervolging van de remonstranten minder werd. Ze konden toen weer hun kerk jes bouwen, zij het niet aan de openbare weg." De Remonstrantse Gemeente van Friedrichstadt bleef bestaan (onlangs is het 375-jarig bestaan gevierd van gemeente en stad). „De gemeente is door de eeu wen heen altijd bediend door Nederlandse predikanten. De stad is klein gebleven, want van de handelsdroom van de hertog is niet veel terecht gekomen. Friedrichstadt was overigens niet alleen een plaats voor re monstranten, maar moest vol gens de hertog ook een vrijstad worden voor andere gelovigen. En dat is typisch remonstrants. Wij zijn een ondogmatische kerk, die het principe huldigt van vrijheid en verdraagzaam heid." Tegenwoordig is Friedrichstadt een toeristische trekpleister, een typisch Hollandse stad met rechte straten, grachten en hui zen met de Nederlandse renais sancestijl. „Wij hebben er ook een huisje, dat je ook aantreft in de Zaanstreek." De gemeentele den - 'het Nederlandse karakter ligt hen na aan het hart' - staan erop, dat de Nederlandse predi kante maandelijks voorgaat in de dienst, catechisatie geeft en huisbezoeken aflegt. Friedrich stadt heeft het Gelderse Does burg als partnerstad. „Dat is gekomen omdat ik in de jaren zestig predikant was van Doesburg en van Friedrichstadt. Belangrijk was toen om Neder land en Duitsland weer met el kaar in goed contact te brengen. Zowel mijn man als ik vonden dat je in dat kader bij de jonge ren moest beginnen. Zo hebben wij meteen een uitwisseling op touw gezet van catechisanten. Dat is uitgebreid naar de scho len. Volgend jaar zal het 25 jaar geleden zijn dat er een vriend schapsverdrag is gesloten in de Grote kerk van Doesburg. De stadsbesturen van Doesburg en Friedrichstadt ontmoeten el kaar om het andere jaar. En zo worden er ook contacten uitge wisseld tussen allerlei clubs uit beide steden." Onze-vader Laman Trip preekt in het Duits. „Tot 1893 bestond in Friedrich stadt een remonstrantse school, waar Nederlands werd geleerd. Tot aan dat jaar is de kerkdienst in het Nederlands geleid, met Nederlandse gezangboeken. Toen de school werd opgehe ven werd er geen Nederlands meer gegeven. Daarna werd de kerkdienst in het Duits gehou den. Officieel is toen het Neder lands verdwenen, maar overge bleven is het Onze-Vader in de Nederlandse taal. Dat moet ie dere predikant weten. Toen ik de allereerste dienst in Friedrichstadt leidde, bad ik het Onze Vader in het Duits. ïk kreeg bijna de hele gemeente over mij heen, want dat had ik helemaal niet mogen doen. Ik wist het trouwens ook niet." En het uitspreken van de zegen aan het eind van de dienst? „Ook dat doe ik in het Neder lands, want bij het uitspreken van de zegen sta je tussen twee dimensies in, is mijn persoonlij ke opvatting. De zegen moetje uit het diepste van je ziel doen, wantje staat er niet namens je zelf. Dan voel ik, dat ik dit in mijn moedertaal moet doen." Rooseveltstraat82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H.C.M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-53 5 6 231 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur j ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) "per kwartaal (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v ken tot het automatisch afschrijven v abonnementsgeld, ontvangen ƒ1,- V per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 32.* 9li 351,0} LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte ogei hebben of blind zijn (of een andere leeshar dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad Z I N H U I Z ongevallendienst Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 8.0( tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19. overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkun jur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I e daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uu Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Alleer Partners/echtgenoten met kinderen. i 18.30-19.30 uur, klasse I 10.001 jr, uitsluitend v Voor zwangeren: zaterdag en zondag vé partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen i zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkun de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelj kunde 14.15-15.00 uur èn 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur,j babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12