Leiden Gemeente legt bezwaren grote-stedenbeieid Mors naast zich neer Van der Zwet directeur arbeidsbureau Leiden Geen extra geld voor 'Weinig vrouwen om me heen: dat ben ik gewend' Een nieuwe woning in de Haagse regio ZATERDAG 12 OKTOBER 1996 Klikken Q Klikken over vanda- I J lisme levert 500 gulden op in Alkemade. ANNO 1896 Maandag 12 October Sedert eenige jaren bestaat hier ter stede een bewaarplaats voor jeugdige kinderen, een crèche, waarvan het gebruik, door moe ders die uit werken gaan, het duidelijkst heeft aangetoond dat het in eene behoefte voorziet. De kosten van de instandhouding zijn echter niet gering. Daarom is een nieuwe bron van inkom sten niet ongewenscht en bestaat het plan daartoe Zaterdag 31 October een concert te geven, waarop een kindersymphonie zal worden ten gehoore gebracht. Eerstdaags zal een inteekenlijst worden aangeboden, waarop men zich voor een aantal kaarten kan verbinden. ANNO 1971 dinsdag 12 oktober Het plan Blokhuis is rond: Lisse krijgt een groot winkelcentrum met veel parkeerruimte. Vandaag maakte Albert Heijn een einde aan de onzekerheid door op het gemeentehuis een koopcontract te tekenen voor ruim zesduizend vierkante meter grond. Hierop komt een supermarkt en parkeerruimte voor tachtig auto's, ter wijl er voldoende ruimte is om later èn de winkel èn het aantal parkeerplaatsen uit te breiden. Het uitgebreide winkelcentrum wordt gecompleteerd door een winkelcomplex van 1200 vier kante meter. Nachttrein rijdt om leiden Mensen die dit weekeinde gebruik willen maken van de nachttrein, moeten op vertraging rekenen. Zaterdag- en zondag nacht rijden er geen treinen tussen Den Haag en Delft. Hierdoor rijden er tussen Delft en Den Haag bussen en moeten reizigers op het traject Delft-Den Haag rekening houden met een halfuur vertraging. De treinen tussen Rotterdam en Den Haag rijden via een omweg. Prix Europe voor Wesseling leiden Prof. dr. H. Wesseling heeft in Straatsburg de Prix Europe ontvangen. De hoogleraar Algemene geschiedenis van de Leidse universiteit en rector van het NIAS-instituut in Wassenaar ont ving de prijs voor zijn wetenschappelijk werk op het gebied van Franse en Europese geschiedenis. De Prix Europe wordt jaarlijks uitgereikt door de Académie des Marches de l'Est en bestaat uit een oorkonde en een penning. Vorig jaar ontving depresident van de Italiaanse Senaat, prof.dr. G. Spadolini de prijs voor zijn wetenschappelijkoeuvre. Vrouwen gezocht voor onderzoek leiden De Stichting Octomed, een samenwerkingsverband tus sen AZL en TNO, zoekt vrouwen tot 65 jaar, die mee willen doen aan twee onderzoeken naar nieuwe preparaten voor behande ling van klachten na de overgang. De vrouwen mogen minstens een half jaar tot een jaar niet meer gemenstrueerd hebben. Het ene onderzoek duurt één jaar en Vraagt van de vrouwen ge durende dat jaar tabletten te slikken. Het doel van dit onderzoek is na te gaan hoe de klachten na de overgang het beste kunnen worden behandeld. Het andere onderzoek duurt twee jaar. Ge durende die tijd draagt de ene groep vrouwen een pleister met werkzame oestrogene stoffen en de andere groep een placebo pleister (pleister met niet-werkzame stof). Doel van dit onder zoek is na te gaan hoe botontkalking kan voorkomen door het toedienen van deze hormonen. Inlichtingen en aanmelding: A. Elias en W. Graffelman, 071-5181877. O'Neill komt naar Leiden Sportcentrum Benelux uit Voor schoten gaat op het Leidse be drijventerrein Roomburg een verkoop- en distributiecentrum bouwen met een oppervlakte 3700 vierkante meter. De Liwe vestiging wordt het Ne derlands distributiecentrum voor O'Neill. Daarnaast wordt straks vanuit het gebouw de Eu ropese promotie van blanco textiel van US Bull Europe ter hand genomen. Tenslotte wor den verkoop en promotie van het ondergoed van Frank Rijk aard in het nieuw te bouwen centrum ondergebracht. In de nieuwe vestiging zullen ongeveer veertig werknemers aan de slag gaan. Burgemeester en wethouders bereikten deze maand overeenstemming met het Voorschotense bedrijf over de uitgifte in erfpacht van een stuk grond op Roomburg. Dance Marathon in 3 Octoberhal Voor de ware liefhebbers van dance en aerobics is er zondag 20 oktober een marathonsessie in de 3 Octoberhal. Zij kunnen zes uur achter elkaar in bewe ging blijven tijdens de Dance Aerobic Marathon 1996. De marathon begint om 12.00 uur en duurt tot 18.00 uur en bestaat uit vier workouts en een show door leerlingen van de Shape Studio en de Leidse Bal letstudio, terwijl tapdanser Pe ter Kuit gaat housen. Deelne-' mers aan de Dance marathon hoeven overigens niet bang te zijn dat ze worden verplicht zich vier uur achter elkaar uit te leven, zo verzekert organisatrice Carol Schrijnemaekers. „Je moet niks, er staat echt niet ie mand met een stopwatch te kij ken of je het wel vier uur vol houdt. Het gaat er om dat het een leuke en swingende dag wordt. Iedereen kan meedoen." Deelname aan de marathon kost 40 gulden (voorverkoop) of 50 gulden (aan de zaal. Publiek betaalt 5 gulden. Voorverkoop bij Shape Studio, Caeciliastraat 18 en bij Body Boosters aan de Stille Mare 9. Laurier zamelt oud papier in 'Bouwerijen tasten leefbaarheid aan Leiden profiteert nauwelijks van nieuwe status Liefst 49 bezwaren zijn er door bewoners en verenigin gen uit het Morskwartier ingediend tegen het nieuwe be stemmingsplan. Veruit de meeste bezwaren zijn gericht tegen woningbouwplannen. De wijk is al dicht genoeg bebouwd, vinden de bewoners. Maar burgemeester en wethouders zijn het daar, zo blijkt uit hun reactie, niet mee eens. leiden aad rietveld Vooral de veelheid aan bouw plannen in de buurt van Kop- pelstein zijn de bezwaarmakers een doorn in het oog. Er komen te veel huizen, er wordt te hoog gebouwd en daarmee wordt de leefbaarheid van de wijk aange tast, schrijven zij. Een woonto ren die B en W willen laten bou wen aan de Hoge Morsweg valt ook volledig in verkeerde aarde. 'Horizonvervuiling', vinden be woners. De torenflat zou niet passen in de Hoge Mors, waar vooral laagbouw staat. Burgemeester en wethouders trekken zich van alle bezwaren niets aan. Leiden heeft nu een maal gebrek aan bouwlocaties, redeneren zij. En in een stad mogen de huizen best dicht op elkaar staan. „Het wonen in een stedelijk gebied rechtvaardigt hogere dichtbai bebouwings dichtheden dan in landelijk ge bied." Het argument van de bewo ners dat het Morskwartier al zo dicht bebouwd is verwijzen burgemeester en wethouders naar het rijk der fabeltjes. Voor al in de Hoge Mors is de bevol kingsdichtheid juist laag. In de Stevenshof bij voorbeeld wonen 5729 mensen per een vierkante kilometer, in de Hoge Mors zijn dat er 3901. Ook bezwaren tegen de woontoren aan de Hoge Mors weg wijzen burgemeester en wethouders van de hand. De plek aan het water zou juist bij uitstek geschikt zijn voor hoog bouw. „Op deze manier kunnen veel meer mensen van het mooie uitzicht genieten dan wanneer er bij voorbeeld enkele villa's worden gebouwd." Bo vendien, zeggen B en W, komt er naast de torenflat ook nog een mooi parkje met een brug getje over het water. Voor scha duw van de hoge flat zouden de bewoners niet bang hoeven zijn, omdat de dichtbijzijnde huizen aan de Jan Palachstraat er nog altijd tachtig meter vanaf staan. Het grote-stedenbeleid blijft voor steden als Leiden voorlo pig van weinig betekenis. Welis waar mag Leiden zich samen met Haarlem, Schiedam, Heer len, Dordrecht en Venlo (G6) Grote Stad noemen naast Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht (G4) en vijftien an dere grote steden (G15), maar financieel levert dat nauwelijks iets op. Ook in de begroting van Binnenlandse Zaken voor vol gend jaar is voor de G6 geen geld uitgetrokken. Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken heeft tot en met 1999 ongeveer 1,3 miljard gulden beschikbaar voor het Grote Stedenbeleid. Het grootste deel daarvan gaat naar de vier grote gemeenten en de rest naar de G15. Kohn stamm heeft altijd gezegd geen Ernestine van der Wall, eerste vrouwelijke decaan leiden caroline v Ze is de eerste vrouwelijke de caan van de Leidse Rijksuniver siteit. Ze vindt het onzin om daar veel nadruk op te leggen, maar ze beleeft er wel plezier aan. „Laatst moest ik een pro motie voorzitten. Ik werd toen aangesproken met 'mevrouw de rector', daar hebben de pedel en ik samen wel even om Bewoners van een groot deel van de binnenstad hoeven vanaf maandag niet meer naar de papierbak te lopen om van hun oud pa pier af te komen. Maandag ochtend om 9.00 uur start de gemeente met het huis aan huis inzamelen van oud papier in dat deel van de binnenstad waar het huis vuil in plastic zakken wordt opgehaald. Het startschot voor deze nieuwe papierinzameling wordt gegeven wethouder J. Laurier van werk, sociale za ken en wijkbeheer. Hij neemt 's morgens op de hoek van het Schuttersveld en de Rijnsburgersingel de eerste stapels papier in ont vangst. Voor het inzamelen van het oud papier heeft de ge meente vier ploegen van twee personen aangenomen in Melkertbanen. Over de dag waarop de papierinza melaars langs de deur ko men, krijgen de betrokken binnenstadbewoners afzon derlijk bericht. Professor doctor Ernestine van der Wall (43) is vanaf sep tember decaan van de faculteit Godgeleerdheid. Ze bestuurt de kleine faculteit en woont de ver gaderingen bij van het college van decanen. „Dat ik de eerste vrouw ben in het college, vind ik wel grappig. Het wordt ook wel eens tijd. Ook de secretaris van het college van decanen, mevrouw Graafland, vond het heel leuk dat ze nu niet meer de enige vrouw is." „We hebben een kleine facul teit", vertelt Van der Wall. „Dus iedere hoogleraar wordt hier ook ooit een keer decaan. Het was gewoon mijn beurt. Het is best druk om het bestuurlijke werk erbij te doen. Ik geef ook nog colleges en ik denk dat mijn wetenschappelijk onderzoek er de komende tijd bij zal inschie ten. Dat vind ik jammer want ik vind onderzoek erg leuk. Dat enthousiasme moet ik even aan de kant zetten." „Mijn specialisme is de kerk geschiedenis van de 17de eeuw. Mijn bronnen, de archieven, zijn er gelukkig over twee jaar ook nog wel. Voor een bèta-we tenschapper ligt dat anders: die moet de ontwikkelingen in het vak echt op de voet volgen. Na afloop van mijn decanaat, over twee jaar, kan ik bovendien een half jaar onderzoekstijd krijgen om de schade een beetje in te halen." Van der Wall begon in 1976 als student-assistent bij Godge leerdheid in Leiden en heeft sindsdien carrière gemaakt bin nen de faculteit. Van der Wall is nu hoogleraar 'geschiedenis van het christendom'. „Minister Rit- zen zei laatst nog in de Pieters kerk dat hij geen voorstander was van een dergelijke 'inteelt- loopbaan', zoals hij het noem de. Dat vindt hij slecht voor de kwaliteit van wetenschappelijk personeel. Ik ben tijdens de re ceptie naar hem toegegaan en heb hem verteld dat ik vind dat mijn leven niet echt is foutgelo- pen door in Leiden te blijven. Daar moest hij wel om lachen. Ik geloof dat hij er verder niet zo'n moeite mee had." De vergaderingen met de ande re zeven decanen en rector, prof. dr. L. Leertouwer, zijn haar meegevallen. Van een 'oude jongens krentenbrood-sfeer' is geen sprake, verzekert ze. „Er heerst een plezierige en ont spannen sfeer. Ik ben ook ge wend om als enige vrouw in een mannenomgeving te funcione- ren", zegt ze. „Ik ben vaak de eerste vrouw die op een bepaal de plek terecht komt. Van jong- safaan is dat altijd zo geweest. Ik heb veel met mannen verga derd, ook in onze vakgroep, en ben gewend dat er weinig vrou wen om me heen zijn. Gelukkig wordt dat wel beter, de laatste tijd." Ernestine van der Wall, decaan van de faculteit Godgeleerdheid aan de Leidse universiteit: „Best grappig om de eerste vrouwelijke decaan te zijn." foto marklamers/holvast leiden paul de vlieger C. van der Zwet wordt de nieu we directeur van het Arbeidsbu reau Leiden. Hij is nu nog direc teur van het Arbeidsbureau Lis- se/Katwijk. Het Regionaal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning Rijnstreek heeft dat be kendgemaakt. Van der Zwet heeft twaalf jaar gewerkt bij het Arbeidsbureau Lisse/Katwijk, dat alle tien ge meenten in de Duin- en Bollen streek tot zijn werkgebied mag rekenen. De overstap naar Ar- beidbureau Leiden beschouwt hij als een promotie. „Het is een groter bureau. Het is een uitda ging te gaan werken bij een Ar beidsbureau in een grote stad, waar de problemen wat inge wikkelder zullen zijn dan ik in de Duin - en Bollenstreek ge wend ben." De overstap van Van der Zwet die hij 'op verzoek' maakt is onderdeel van een complete directiewisseling bij de Arbeids bureaus in de regio. Door het vertrek van de directeuren van de Arbeidsbureaus in Leiden en Gouda zijn twee vacatures ont staan. Van der Zwet neemt de plek in van de in Leiden ver trokken directeur K. van Gruns- ven. De vacature die in Gouda isontstaan wordt opgevuld door M. Zoetmulder, die nu nog directeur in Alphen aan den Rijn is. Zij op haar beurt wordt in Alphen opgevolgd door de huidige adjunct-directeur van Arbeidsbureau Leiden, R. Ada- mowicz. Wie Van der Zwet op volgt in Lisse/Katwijk is nog niet bekend. Deze vacature wordt opengesteld voor kandi daten binnen de landelijke Ar beidsvoorzieningsorganisatie. Het is -nog niet bekend wan neer de directeuren in hun 'nieuwe' Arbeidsbureau aan de slag gaan. Daarover wordt nog met de betrokkenen overlegd. Zeker is wel dat alle verschui vingen op 1 januari volgend jaar moeten zijn ingegaan. leiden. ruud sep De Haagse regio bouwt de komen de jaren nog zo'n 45.000 huizen op diverse grote woningbouwlokaties. Dat zijn er meer dan de regio nodig heeft om de eigen bevolking de ko mende jaren aan een woning te blijven helpen. Haaglanden biedt de extra huizen maar al te graag aan aan woningzoekenden uit Lei den en omstreken. En als het aan minister De Boer ligt, moeten mensen uit Leiden en omgeving in de toekomst uitwijken naar plaatsen als Wateringen en Zoetermeer. In Leiden en omge ving mogen geen grote uitbrei dingswijken meer worden neerge zet. Hierbij een overzicht van de plaatsen waar Leidenaars in de vol gende eeuw een nieuwe woning moeten zoeken. De door de Leidse regio zo begeerde bouwlocaties - waar van de minister niet mag worden gebouwd- in de Grote Pol der bij Zoeterwoude en het Marine vliegkamp bij Valkenburg zijn met kruisen aangegeven. Haaglanden wijst bij de presen tatie van de plannen op het belang van woningbouw in eigen regio. „Wanneer er niet meer nieuwe huizen worden gebouwd, is de kans groot dat mensen die op zoek zijn naar een groter of duurder huis, dat buiten de regio gaan zoe ken. Op die manier vindt er een vlucht plaats, van mensen die hier nodig zijn om te werken, te winke len, te recreëren en te onderne men", heet het in de folder waarin de woningbouwlokaties worden voorgesteld. In dezelfde folder worden v ningzoekenden gewaarschuwd snel bij te zijn. 'De vraag naar nii we woningen kan het aanbod ov stijgen, Dan zal als regel de volgor de van aanmelding bepalend zijn.' In Nootdorp, Wateringse Veld, Delfgauw, Zoetermeer en Ypen- burg is dit jaar al begonnen met de bouw. geld te hebben voor de G6. Op speciaal verzoek van de Tweede Kamer zijn de zes ge meenten dit jaar toch aan het rijtje grote steden toegevoegd. Echter zonder garanties te krij gen over extra geld. Voor de G6 is nu alleen extra geld beschik baar voor Melkertbanen (506 in 1996) en voor preventie en be strijding van drugsoverlast (twee miljoen gulden). De zes gemeenten krijgen niets van het geld voor het bestrijden van so ciale problemen. In de stukken die horen bij de schriftelijke voorbereiding van de begro tingsbehandeling rekent Kohn stamm voor dat er tot en met 1999 zo'n 56 miljoen gulden no dig is om de G6 op een evenre dige manier te bedienen. De Tweede Kamer behandelt volgende week de begroting van Binnenlandse Zaken. Twintig maanden voor overval op coffeeshop leiden aad rietveld Zijn ontkenning heeft niet mo gen baten. De Haagse recht bank heeft een 29-jarige Leide- naar veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf we gens een overval op coffeeshop Happy aan het Noordeinde, mishandeling van een vrouw en poging tot mishandeling van een drugsdealer. Alle beschuldigingen aan zijn adres waren onjuist, zei de Lei- denaar twee weken geleden voor dc rechtbank. De overval op de koffieshop in februari van dit jaar was helemaal geen over val geweest. Hij had misschien wel met een mes gedreigd, maar alleen om zijn eigen geld terug te krijgen. Dat hij een drugsdealer had mishandeld omdat de kwaliteit van de coke niet naar zijn zin was noemde hij een fabeltje. De harde klap in het gezicht die hij een jonge vrouw op de Haven zou hebben gegeven was maar een duwtje geweest, verklaarde hij. Officier van justitie E. Julsing sprak van een man die zijn agressie niet in de hand heeft. Zij eiste twee jaar cel. Psychologe in balpenzaak op vingers getikt leiden/utrecht anp De Stichting Kwaliteitsbewaking Psychotherapie (SKP) heeft de Leiderdorpse psychologe op de vingers getikt die een belangrij ke rol speelde in de zogenaam de balpenmoord-zaak. De stich ting meent dat psychologe on juist heeft gehandeld. De stichting verwijt de thera peute dat zij ten onrechte haar geheimhoudingsplicht heeft ge broken. Zij is tegen de uitspraak van de SKP in beroep gegaan. De vrouw had de politie ver klaard dat een cliënt haar had verteld, dat hij zijn moeder in 1991 met een balpen in het hoofd had geschoten. Dat had zij volgens de stichting niet mo gen doen. De rechtbank veroordeelde de verdachte wegens moord tot twaalf jaar gevangenisstraf. De verklaring van de psychologe was in deze strafzaak van vitaal belang. Het hof sprak de man in hoger beroep vrij, omdat het bewezen achtte dat de moord op deze manier onmogelijk kon zijn gepleegd. De ex-cliënt heeft ook een klacht ingediend bij het Nederlands Instituut van Psy chologen. Dat doet komende maand uitspraak. VRUETUD Postzegels. De vereniging De Postzegelvrienden houdt op maandag 14 oktober haar maandelijkse bijeenkomst in Het Vijfhovenhuis aan de Hof- laan 169. Vanaf 19 uur kunnen de kavels worden bezichtigd, die later worden geveild. Infor matie: 071-5765828. Diabetes. De Diabetes Vereni ging Nederland begint op don derdag 17 oktober in het Diaco- nessenhuis met een basiscursus voor mensen met diabetes. De cursus bestaat uit zes avonden, die van 19.30 tot 21.30 uur du ren. Zowel leden als niet leden van de DVN en partners en be langstellenden kunnen mee doen. De cursus kost 25 gulden. Informatie: 071 -3317563

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11