'Musiceren zinloos zonder experiment' n8f Variatie trefwoord bij Van Scheijndel LAK: van zolderkamertje tot eigen modem onderkomen Cultuur&Kunst Rem Koolhaas bitter over beschuldiging 'Bolkestein dwarsboomde AKO-nominatie' Altijd goed geïnformeerd. DINSDAG 8 OKTOBER 1996 CHEF* GERT VISSER. C (6i I a; w uit i die en in gist toes; itiek en in ?riksG haar bran ïdagi tro naai waai )e pc raen idei Munk leider Nederlands Kamerkoor Amsterdam De Deen Ivar Munk is benoemd tot artistiek leider van het Nederlands Kamerkoor. Hij treedt op 1 juli volgend jaar in dienst en is vanaf dan verantwoordelijk voor het artistieke be leid. Hij zal daarbij met name de programmering van het koor voor zijn rekening nemen. Munk is volgens het Nederlands Ka merkoor één van de zeldzame specialisten op het gebied van het repertoire voor koor a cappella die daarbij ook ervaring heeft met het programmeren voor een professioneel koor. Graffiti-kunstenaars naar Den Haag den haag Den Haag staat in het weekeinde van 12 en 13 okto ber in het teken van de graffiti. Onder leiding van de Haagse Nachtburgemeester Yolande Weerdenburg is er in de binnen stad een „Graffiti Evenement" waar kunstenaars uit Nederland, Europa en ook uit de Verenigde Staten aan meedoen. De spui ters moeten het thema Natuurlijk Den Haag uitbeelden. Behalve die wedstrijd is er ook een zogenoemde Graffiti Jam, waarbij ei gen creaties van graffiti-artiesten worden gemaakt. Belgische rockgroep dEUS is fontein van creativiteit Er is een nieuw synoniem voor creativiteit en dat luidt 'dEUS'. De Belgische popgroep staat momenteel num mer 1 in Nederland met de tweede cd. Tom Barman, zanger/gitarist: „Een tweede plaat maken is op zich al heel voorspelbaar. En dat mensen onze eerste plaat ver rassend vonden komt doordat we ons tegenover nie mand verantwoordden over onze muziek. Dat doen we nu ook niet." leiden peter bruyn den haag gpd Van Gareth Pearce heeft hij slechts bij geruchte vernomen en zijn ontwerp voor een stad huis in Londen heeft hij nooit gezien. Van plagiaat kan dus geen sprake zijn. Nederlands beroemdste architect, Rem Koolhaas, spreekt vanuit New York, maar tot over de oceaan is de irritatie voelbaar: „Hoe be doel je, het speelde tien jaar ge leden. Het is nooit gebeurd." Maar het, de kwestie, bestaat inmiddels wel. De Engelse krant The Observer kopte zondag smakelijk 'Postmoderne mees ter voor rechtbank gedaagd'. De Britse architect Pearce (37) heeft Koolhaas ervan beschul digd dat hij bij het tekenen van de Rotterdamse Kunsthal rijke lijk heeft geput uit het afstu deerproject (een stadhuis voor de Londense deelgemeente Docklands) waar hij in 1986 aan werkte. Pearce was toen als stagiaire in dienst bij OMA, Offi ce for Metropolitan Architectu re, het bureau waarvan Kool haas directeur is. De gelijkenis tussen zijn stad huis en de Kunsthal had Pearce pas jaren later ontdekt toen hij toevallig een keer in Rotterdam was. „Ik ken die man helemaal niet", luidt de scherpe reactie van Koolhaas, „het heeft zich allemaal buiten mijn gezichts veld afgespeeld. Die man is twee weken aan OMA in Lon den verbonden geweest. Dat was een zelfstandig kantoor met een eigen directie. Ik wist niet wat daar gebeurde. Ik heb zijn ontwerp nooit onder ogen ge had", aldus Koolhaas. „Ik weet wel iets van de zaak af, want die man verspreidt al jaren geruchten zoals die deze week naar buiten zijn gekomen, maar tot nu toe heeft niemand hem serieus genomen. Kijk, de vraag is niet of ik zijn ontwerp wel of niet heb gezien. Ik bekijk misschien per jaar wel duizend ontwerpen van anderen. Het gaat erom of ik plagiaat heb ge pleegd, en daar kan ik catego risch in zijn: zijn ontwerp heeft geen enkele rol gespeeld." Terwijl de rockmuziek de afge lopen jaren steeds meer in het teken kwam te staan van de re cycling - of het nu 'Oasis', 'Green Day' of 'Black Crowes' heet - en het house- en am- bientgedreutel per strekkende meter, deed een handvol Ant werpenaren wars van alle trends gewoon hun eigen zin. Opgericht in 1991 en doorge broken met het album 'Worst Case Scenario' in 1994. Muziek die de rocktraditie als basisma teriaal heeft en het experiment als gereedschap hanteert. Een band die, net als bijvoorbeeld The Velvet Underground en Captain Beefheart in het verle den, voor het avontuur kiest. Een fontein van creativiteit. En dat is heel wat zeldzamer dan vaak gedacht wordt. Eigen band De creativiteit binnen dEUS bleek zelfs te groot voor één groep. Gitarist Rudy Trouvé be gon zijn eigen band Kiss My Jazz. Bassist Stef Kamil Carlens blies overtollig stoom af met Moondog Jr. En alsof dat niet genoeg was volgden ook nog het piepjonge salon-ensemble Die Anarchistische Abendunter- handlung - geen afsplitsing maar qua attitude zeker ver want - en recentelijk de al even verrassende groep Flowers for Breakfast, waarin enkele Moon dog Jr.-musici. Maar terug naar dEUS, waar Rudy Trouvé inmiddels vervan gen is door de Schotse zanger/gitaris Craig Ward en Danny Monnens de baspartijen van Carlens gaat overnemen. Dat laatste zal wel lukken. Vraag is echter of de groep de karakte ristieke zangstem van de voor malige bassist niet zal missen. Kenmerkend voor dEUS, dat naast kapitein Barman verder bestaat uit violist/toetsenman Klaas Janzoons en drummer Julle de Borgher, is dat ze dat probleem gewoon niet als pro bleem zien, maar als uitdaging. Het nieuwe album, 'In a Bar un der the Sea', waarop Carlens overigens nog meespeelt, barst weer bijna uiteen van de idee- Mantra's Bij de presentatie van de nieu we plaat in Amsterdam oogde Tom Barman als een sin ger/songwriter die zijn liedjes alleen met gitaar zou kunnen brengen. Maar hij wil meer. El ke song lijkt weer totaal anders te moeten zijn. In sommige ar rangementen valt het sterk re petitieve karakter op. Staccato motiefjes. Herhaald gezongen woorden en fragmenten; als mantra's bijna. In 'Roses' bij voorbeeld. „Ja dat begon al op de eerste plaat met het nummer 'Suds Soda'", zegt gitarist Craig Ward. „We werken veel met repetitie, zowel vocaal als instrumen taal." Maar er is meer. Neem nu de vloedgolf aan violen in de song 'Gimmie the Heath'. Su- perkitsch? Barbra Streisand zou jaloers op zijn. Ward lacht. „Ja, zo zijn we ook", zegt hij. „Daar is de top: Let's get over it!" Met dEUS over muziek pra ten is praten over details. Er is geen groot artistiek manifest. Geen overkoepelend concept. Op de debuutplaat was Klaas Janzoons viool prominent aan wezig, terwijl die op het nieuwe album wat meer op de achter grond lijkt. „Maar ik speel nu weer veel andere dingen", zegt de violist schouderophalend en wijst en passant op een door hem gedomineerd stuk op de eerder deze zomer verschenen E.P. 'Turnpike'. dEUS doet ge woon wat dEUS doet. Laconiek Zelfs over producer Eric Drew Feldman - een man die door zijn nauwe samenwerking met onder anderen Captain Beefhe art en Pere Ubu in avantgar- dekringen bijkans heilig ver klaard wordt - zijn de Antwer penaren laconiek. Janzoon wil de het liefst helemaal niet met een producer werken. „Maar de platenmaatschappij drong zo aan", valt Barman bij. „We wis ten toch zelf al wat we wilden. Gelukkig drong Feldman zijn ideeën niet te veel op." Boekenparty's verkoopsucces Britse uitgever Bij het vallen van het woord 'ex periment' schudt de zanger zijn hoofd. „Dat men onze muziek 'experimenteel' noemt heeft volgens mij meer te maken met het gebrek aan fantasie bij an dere rockgroepen." „Wat heeft muziekmaken voor zin als je je niet aan experimenten waagt?" roept gitarist Ward uit. Tom Barman knikt. „Kijk, ne genennegentig procent van de rockbands doet op het podium gewoon een ingestudeerd kunstje. Maar creativiteit is voor ons juist 'iets maken uit niets'. Dat vind ik logisch. En dat men ons dan zo bijzonder vindt, zegt meer over de popcultuur als ge heel." De Londense uitgever Dorling Kindersley (DK) heeft bij de fa brikant van Tupperware de kunst afgekeken en organiseert nu met succes 'boekenparty's' bij mensen thuis. Vorig jaar was dat goed voor een extra omzet van ruim dertig miljoen gulden. „Want de thuisverkoop leidt niet tot vermindering van de verkoop in de winkels", zei DK- directeur David Holmes tegen de Belgische krant De Stan daard. Holmes kan het weten, want zijn uitgeverij verkoopt haar producten via beide kana len. Evenals de Tupperware-ver koopsters met hun dozen en bekers gaan de 8000 freelance- boekenverkoopsters van DK met koffers vol educatieve boe ken en CD-roms voor kinderen naar een gastvrouw, die een aantal vriendinnen heeft uitge nodigd. Op de party's komen vooral moeders die zelden of nooit naar een gewone boek winkel gaan. De gastvrouw krijgt als beloning voor haar in zet gratis boeken. Op de Buchmesse in Frank furt wordt de stand van Dorling Kindersley goed bezocht. Het bedrijf behaalde vorig jaar een omzet van ongeveer 375 mil joen gulden met slechts 1600 ti tels. Van elke titel worden ge middeld 250.000 exemplaren verkocht. De verkoop op de par ty's maakt daarvan bijna een tiende deel uit. KOREA - Drie boeken van Ne derlandse schrijvers verschijnen binnenkort in het Koreaans. Na Japan is Korea het tweede Azia tische land waar de belangstel ling voor Nederlandse literatuur groeit. De boeken die in Korea uitkomen zijn van Cees Noote- boom (Het volgende verhaal) en Connie Palmen (De Wetten en De vriendschap). amsterdam «anp WD-leider Bolkestein zou als juryvoorzitter van de AKO Lite ratuur Prijs 1991 een nominatie voor de roman Advocaat van de Hanen hebben gedwars boomd. Volgens de schrijver A.F.Th. van der Heijden heeft hij het boek niet op literaire gronden tegengehouden, maar uit puur politieke motieven. Van der Heijden zegt dat in een vraaggesprek met het weekblad Nieuwe Revu, dat morgen ver schijnt Hij spreekt van een „vies spelletje". In een toelichting erkent Van der Heijden dat zijn uitlating een hoog van-horen-zeggenge- halte heeft. „Ik baseer me op vage bronnen, maar het ge morrel en gekonkel van Bolke stein is zeker." De WD-leider noemt de be schuldiging van de auteur „complete onzin". „Het ging uiteraard om de kwaliteit", al dus Bolkestein. Hij wijst er bo vendien op dat hij één van de vijf juryleden was en dus nooit in zijn eentje een nominatie heeft kunnen tegenhouden. Volgens Van der Heijden wil de Bolkestein niet dat het boek, dat gaat over de kraakbewe ging, in aanmerking zou ko men voor een nominatie, om dat hij tegen krakers was. Ook stuitte het hem tegen de borst, aldus Van der Heijden, dat zijn vriend en partijgenoot Korthals Altes in het boek te kakken wordt gezet. Volgens Van der Heijden stond bij de bekendmaking van de zes nominaties vast dat Mi chel van der Plas de prijs zou krijgen voor zijn biografie over Guido Gezelle, maar uiteinde lijk bleek P.F. Thomése de ge lukkige. beeldende kunst zien: t/m 24 oktober, 18.00 uur en de eerste zo vd maand 10.00 - 17.00 uur. Bleijenberg Galerie, Breestraat113, Leiden. „Schilderen is dromen", zegt Willem van Scheijndel. De wijze waarop Van Scheijndel werkt, resulteert in gevoelige en toe gankelijke schilderijen. Bleijen berg Galerie toont momenteel nieuw werk uit zijn atelier. Het valt me bij het bekijken van werken van een aantal jaren terug op dat Van Scheijndel toen vaker uitging van een zelf de patroon en een zelfde inspi ratie - hij werkte in series. Varia tie is echter op deze tentoon stelling het trefwoord. Uiterlijke kenmerken, laten we zeggen re ferentiepunten, zijn voor mij expressionisme, futurisme, Co bra en, onvermijdelijk, Gustav Klimt. Hier en daar een neiging naar het abstracte maar meestal is er een figuur of een thema te onderscheiden. Een aantal prachtige schilde Vijftigjarige viert deze week feest rijen van vrouwen heb ik ge zien. La Japonnais is een Klimt- achtig schilderij, bijna als patchwork opgezet. Hier een lapje beige, daar een stukje ruit. De ruimte achter de Japanse dame is afgestopt met een ge blokt motief. Ernaast hangt een portret van Julia. Ook al zo'n mooie dame, die zich echter wel in een perspectivisch weer gegeven ruimte bevindt. Zij komt verloren en verward maar vol zelfvertrouwen over. Met korte heftige vegen weet Van Scheijndel beweging in zijn werk aan te brengen. Een van deze dramatische schilderijen heet Help...een vos in het hoen derhok. Dat intrigeert, je blijft kijken of je de vos kunt onder scheiden. En hoewel je allang een paar vogelachtigen had ge zien en je in het doek veel dyna miek was opgevallen, dringt de volle omvang van het drama pas tot je door bij het lezen van de titel. Naast variatie in dynamiek en thema zijn ook de exotische ge bieden waarin Van Scheijndel al veel langer zijn inspiratie vond nog volop aanwezig in het re cente werk. Daar moet toch de oorsprong liggen van Van Scheijndels onwaarschijnlijk in tense kleurpalet. Hoe dan ook, vaststaat dat je er lang naar kunt kijken - de rode gloed van Afrika, het zwart en beige van La Japonnais en het diepe glan zende kille blauw van Pingnins op het ijs. Van Scheijndel droomt wat hij wil. Duidelijk is dat zijn dro men langzaam maar zeker hun horizon verleggen zonder het oude los te laten. leiden erna straatsma Vlak na de oorlog begon het LAK als voorziening voor stu denten. Een besloten club ter bevordering van de kunstbeoe fening onder jonge academici. Inmiddels is deze instelling er al 25 jaar voor iedere Leidenaar. Deze week viert het theater, an nex cursuscentrum zijn gouden bestaan met een uitgebreid pro gramma. Voor de aestetische vorming der academieburgers'. Zo om schreven de Leidse hoogleraren prof. H. Oort en mr. P. Cleverin- ga, het doel van het door hen op 8 oktober 1946 opgerichte Leidsch Academisch Kunstcen trum. Met name Oort was ont stemd over de 'volkomen apa thie' van de studenten ten op zichte van kunst. De erfenis van de oorlog. „In het aan de men sen opdringen van kunst zagen we niets," zei Cleveringa in 1989 in een interview in deze krant. „Maar een zeker idealis me was ons niet vreemd. We wilden dat de studenten meer oog kregen voor kunst." Het LA.K. (toen nog mét puntjes) begon op een zoldertje aan het Rapenburg nummer 6. Vanaf die locatie, het Prytanaë- um genaamd, begonnen de hooggeleerde commissieleden een plaatskaartenbureau. Begin jaren vijftig werd het LA.K. ook actief op het gebied van 'kunst beoefening'. De zolder van Ra penburg 6 werd in 1958 ver bouwd, maar bleek bij nader in zien toch te klein voor activitei ten. Toneelkleding lag weg te rotten en misici Waagden over de soms Wetsnatte piano. Eind jaren zestig kwam er een nieuw onderkomen. Aan het Le vendaal stond een grote zolder leeg, met ruimte voor een thea terzaal en cursusruimtèn. Op 25-jarige leeftijd kreeg het LAK die ruimte tot zijn beschikkfng. De opening werd gevierd met optredens van Godfried Vijftig jaar LAK. Om de student mee Bomans en Hanny Michaelis. Het zilveren jubileum mar keerde tevens het moment waarop het Leidsch Activiteiten Centrum besloot zijn deuren voor iedereen te openen. Iedere Leidenaar was vanaf 1972 wel kom in het kunstcentrum, dat tegelijkertijd de puntjes in de naam schrapte. De tijdelijke sluiting van de schouwburg kwam het LAK mooi uit. Halverwege de jaren zeventig moest de Leidse schouwburg drie seizoenen dicht vanwege een grote op- oog te laten krijgen voor kunst. knapbeurt. Om de leegte te vul len nam het LAK een aantal voorstellingen over. Wat tot ge volg had dat de eerste 'gewone' mensen de weg naar het LAK vonden. Het LAK kreeg de smaak te pakken en bleef ook na de vol tooide renovatie samenwerken met de schouwburg. Beide in stellingen gingen samenwerken. Het LAK legde zich toe op de presentatie van 'modern thea ter'. In de daarop volgende ja ren zouden vernieuwende klei- ne toneelgezelschappen als Werktheater en Baal een vaste plek krijgen in het theater. Met een eenmalige subsidie van 10.000 gulden accepteerde de gemeente Leiden het LAK in 1977 als volwaardige kunstin stelling. Tyvee jaar later werd besloten tot een vaste bijdrage. Het LAK had zich waargemaakt als enige plek waar 'modem theater' werd gebracht. Roland Helmer werd begin ja ren '80 aangsteld als theaterdi recteur en in 1983 verhuisde het LAK naar het nieuwe universi taire Doelen-complex aan de FOTO HIELCO KUIPERS Witte Singel. „We hoeven hier niet meer te schipperen," ver klaarde de enthousiaste direc teur destijds in deze krant. „Een vorstelijk theater," aldus cul tuurwethouder Piet Hein Schoute (tegenoordig burge meester van Wassenaar) Niet iedereen was even blij met het moderne onderkomen. Overdag gaat het nog wel, schreef LD-kunstredacteur Arie- jan Korteweg. „Maar 's avonds is het anders. De asfalt-vlakte ligt leeg en verlaten. Een cavale- rie-eenheid zou er zonder noe menswaardige schade aan te richten kunnen oefenen." En: „Met de kraag omhoog kun je dan naar een glazen hok dat de benaming IAK-foyer heeft ge kregen. Het geheel straalt de warmte uit van een kapotte ijs kast op de Noordpool." Hoe dan ook: de nieuwe be huizing bracht het LAK wel in een opwaarste spiraal. Het eer ste seizoen verliep succesvol. Het aantal bezoekers verdub belde, naar een totaal van 19.000. Het aantal voorstellin gen nam met 37 toe. De enige onvrede betrof de stoelen in de zaal: die kraakten enorm. „We moeten nodig eens een weekje gaan smeren," riep Helmer uit. Ondanks de mooie behuizing zat de feeststemming er de daaropvolgdende jaren niet echt in: bezuinigingen dreig den. Het veertigjarig jubileum werd zelfs niet eens gevierd. Drie jaar na dato was er alsnog een feestje. De gelegenheid werd aangegerepen om een ou de ergernis te verhelpen: de kra kende stoelen werden vervan gen. Bij de viering van de vijftigste verjaardag is het LAK voor veel Leidenaars nog steeds onbe kend terrein. Met name de cur sussen worden slecht bezocht door niet-studenten (die overi gens wel meer moeten betalen dan studenten). Maar er is ver der geen reden tot klagen: zowel de cursussen als het theateraan bod voorzien in een duidelijke behoefte. De vijftigste verjaardag gaat onder meer gepaard met een interieurverbetering. Het VSB- Fonds heeft geld beschikbaar gesteld voor een betere beweg wijzering, zowel aan de binnen- als aan de buitenkant van het gebouw. Vandaag worden de nieuwe borden onthuld. Gebruikte bron: '...Een bron van geluk en levensblijheid... LAKtheater 1946-1996; door In- grid van Frankenhuyzen' TravelText*': de nieuwsdienst die met u meereist. Waar u ook in Nederland bent, overal kunt u berichten ontvangen en ver zenden. Dit laatste zelfs aan meerdere mensen tegelijk. U heeft gratis toegang tot ANP Nieuws en, als u voor 15 december 1996 TravelText neemt, ook tot ANP Sport, het KNMI Weer bericht en de ANWB Fileberichten. U ontvangt de berichten bijvoorbeeld met de TravelText Actual 416. Een maandabon nement is mogelijk vanaf 14,95 excl. BTW. Wilt u meer weten? Stap dan eens binnen bij het Business Center van PTT Telecom. U kunt ook bellen (en telefonisch bestellen): 06-0403. De TravelText® Actual 416 codes en tekstberichten tot 600 karaktci geheugen voor 1.000 berichten fraaie vormgeving geluidstoon- en licht signalering gratis nieuwsdiensten perfecte ontvangst in heel Nederland informatie gratis 06-0403.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17