Kamerlid met nevenfunctie maakt niet altijd vrienden Kemphanen betreden het strijdperk Europa krijgt eigen kinderspeurdienst naar Amerikaans voorbeeld BinneniandBuitenland 6 OKTOBER ■ERDAG 5 OKTOBER 1996 7 R r Bill Clinton en Bob Dole houden eerste tv-debat Morgen houden de Amerikaan se president Bill Clinton en zijn Republikeinse uitdager Bob Do le hun eerste verkiezingsdebat. Plaats van handeling: het Civic Centre in Hartford in de staat Connecticut. Het debat is recht streeks te zien op CNN (vanaf 03.00 uur Nederlandse tijd in de nacht van zondag op maandag). Bijgaand een inventarisatie van de thema's waarop de kandida ten hameren en hun verschillen van inzicht. Campagnethema: Voor Clinton is dat de Brug die Amerika naar de 21ste eeuw moet leiden, zoals gepresen teerd op de Deipocratische par tijconventie in Chicago. Dole gooit het over de boeg van ka rakter. Hij presenteert zich als een betrouwbare man op wie je kunt bouwen. Daarmee sugge reert hij dat dat van 'Slick Willy' (Clinton) niet kan worden ge zegd. Dole doelt met name op de Whitewater-zaak en seks schandalen. Belastingen: Vooralsnog het belangrijkste verkiezingsonderwerp. Dole stelt een belastingverlaging voor van 15 procent voor iedereen. Totale kosten: 540 miljard dol lar. Dole zegt dat te kunnen fi- door op de over heidsuitgaven vijf procent te be zuinigen. Dole's plan is volgens Clinton onverantwoordelijk, omdat het een gat zou slaan in de begroting. Clinton zelf stelt een zeer beperkte belastingver laging voor: onder meer af schaffing van de belasting op winst uit de verkoop van onroerend A/vwrika ANSA VËRkiÉZINGEH Onderwijs: Clinton be pleit een ver betering van het openbaar onderwijs. Dole wil het privé - onderwijs bevorderen met een couponsysteem dat ouders in staat moet stellen hun kinderen Gore een begin met de uitvoe- de lagere school van hun ring van deze filosofie. concept van Ronald Reagan schildert hij de overheid af als een instantie die niet zozeer problemen oplost als wel zelf een probleem is. Veel federale overheidstaken wil Dole over hevelen naar de deelstaten, die dichter bij de burger staan en daarom plaatselijke problemen beter begrij pen. Ook Clinton wil een kleiner en efficiënter overheidsap paraat dat beter in staat is de burger te hel pen. Tijdens zijn eerste ambts termijn maakte vice-president keuze te sturen. Dit systeem zou via het marktmechanisme een concurrentie op gang moe ten brengen tussen scholen, waardoor slechte scholen ver dwijnen en de goede overblij- Rol van de overheid: Een belangrijk thema in de Amerikaanse politiek. De over heid wordt veelal beschouwd als een inefficiënt apparaat dat de vrijheid van burgers aantast. Dole wil inkrimping van het overheidsapparaat.' Volgens het conservatieve Republikeinse Milieu: Clinton wil meer wetgeving voor een schoner milieu met re gels waaraan bedrijven zich moeten houden. Dole ziet milieuvoorschriften als een in breuk op het vrije ondernemer schap en als handicap voor eco nomische groei. Drugs: Na het verschijnen van een rap port dat aangeeft dat het drugs gebruik onder jongeren toe neemt, heeft Dole van drugs een groot nummer gemaakt. Hij zegt dat Clinton het probleem heeft verwaarloosd. Clinton speelt de bal terug en zegt dat het in meerderheid Republi keinse Congres dit jaar in zijn budget heeft gesneden. Hij legt meer de nadruk op het voorko men dat mensen drugs gaan ge bruiken en op behandeling van verslaafden. Positieve discriminatie: Dole is, net als een groot deel van de Amerikaanse bevolking, voor afschaffing van positieve discriminatie die minderheden bevoordeelt bij het vinden van een baan. Clinton wil het begin sel in aangepaste vorm handha ven. Dat besluit heeft het Repu blikeinse kamp verdeeld, met als gevolg dat het als hoofdthe ma van de verkiezingsagenda is afgevoerd. Abortus: Dole is tegen, Clinton voor. Omdat de Republikeinen ver deeld zijn, is dit geen belangrijk verkiezingsthema. Misdaadbestrijding: Dole bepleit harder optreden tegen gewelddadige misdaad, langere straffen en meer gevan genissen. Clinton belooft ook een harde aanpak, maar met meer aandacht voor het voorkó men van criminaliteit. Hij wil bijvoorbeeld meer politie op straat. dere week valt bij zestig mil- en Amerikaanse huishou- :ns, tussen alle reclamerom- el en ander ongevraagd ukvverk, een velletje papier de bus met daarop de foto n een kind. Een van de vele uizenden Amerikaanse kin- ïren die elk jaar als vermist orden opgegeven. ASHINGTON HANS DE BRUIJN )RRESPONDENT papiertjes worden zo gezien oor miljoenen Amerikanen en makers ervan hopen op deze lanier tips te krijgen die leiden <t het terugvinden van de kin- ;ren en het opsporen van hun 'entuele ontvoerders. Met het- ïlfde oogmerk worden ook irtonnen melkpakken van fo- >otjes van vermisten voorzien, worden via het Internet fo- s van verdwenen kinderen irspreid. at is het werk van het National enter for Missing and Exploited 28 i hildren (NCMEC), een unieke rganisatie die zich uitsluitend ezighoudt met opsporen van ie ermiste kinderen. Het NCMEC 2i eeft daarbij zoveel succes, dat et mogelijk het voorbeeld rordt voor een soortgelijke or- o anisatie in Europa. De zeden- aak in België lijkt dat proces al- n maar te gaan versnellen. De Belgische socialistische een wetsvoorstel ingediend senator en oud-Europarlemen- om een nationale opsporings- tariër Anne-Marie Lizin heeft dienst naar Amerikaans voor vorig jaar naar aanleiding beeld op te zetten. De afgelopen van de verdwijningen in België dagen was ze in Washington VI van 10.00 tot 17.00 uur. m &SLAAPK AME RS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof SPECIALISTEN IN NACHTRUST om te zien of haar idee ook tot Europese schaal kan worden uitgebreid. Ouders Julie Lizin bezocht het NCMEC, in Arlington bij Washington, met de ouders van Julie Lejeune, een van de twee meisjes die eerder dit jaar door Mare Dutroux werden gekidnapt en zijn doodgehongerd. Jean-De- nis en Louisa Lejeune voeren, samen met de ouders van de andere slachtoffers van Dutroux, actie voor een meer gerichte aanpak van de kinder ontvoeringen. Het NMCEC is zo onder de in druk van de gebeurtenissen in België, dat het overweegt om, mogelijk in Brussel, een Euro pees filiaal op te zetten als het de landen van de Europese Unie niet lukt om daarmee zelf te beginnen. ,,We zijn daarin zeer geïnteresseerd", zegt Elisa beth Yore, directeur van het centrum. „Maar als jullie het zelf willen doen, dan helpen wij graag." Het NCMEC is in 1984 opge richt door het Amerikaanse Congres, samen met het minis terie van justitie. Het centrum wordt ten dele door de overheid betaald, en voor de rest uit par ticuliere bijdragen. Maar het opmerkelijkste is dat het geen politiedienst is. Daardoor is het toegankelijker voor mensen die tips kwijt wil len of hun kind als vermist wil len opgeven; maar vaak niet naar de politie durven stappen. Met onconventionele metho den en de full-time aandacht die het centrum in tegenstelling tot de politie aan zaken kan ge ven, is het zeer succesvol geble ken. De afgelopen jaren zijn honderden gevallen opgelost. 'Veroudering' Zo beschikt het NCMEC over een 'computerartiest', die in staat is om een foto van een vermist kind 'ouder te laten worden', vertelt Yore. „We had den een kind dat acht jaar gele den als tweejarige verdwenen was. Via de computer konden we een afbeelding maken die haar toonde zoals zij er nu, als tienjarige moest uitzien". Die leidde uiteindelijk tot haar op sporing. Zulke middelen bestaan in Eu ropa nauwelijks. Lizin strijdt daarom voor een internationale samenwerking op dit gebied, maar niet gebonden aan de be staande politiediensten. „Het bestaan van zo'n centrum zal op slag de prioriteiten van de politie veranderen", meent zij, omdat een centrale organisatie veel effectiever kan zijn dan in dividueel optredende ouders. Bovendien is het vertrouwen van de Belgen in hun politie, na de vele schandalen en de blun ders die er in de recente ontvoe ringszaken zijn begaan, buiten gewoon laag. „Wij hebben de politie meer moeten helpen dan zij ons", zegt Jean-Denis Lejeu ne. .Alleen door ons aandrin gen zijn belangrijke gegevens in de politiedossiers terechtgeko men. Anders was er niets ge beurd." Tijdwinst Bovendien werkten de politie diensten in België volledig langs elkaar heen. Lejeune: „Er was geen enkele uitwisseling van tips tussen de politie van Luik en die van Charleroi." Het Ame rikaanse NCMEC gebruikt daar entegen een centrale databank, IT'S IXIEW, IT'S E\LLED EIVIOTIOIXI fotograf mcv Rg a m e S multimcori sof tuarAUJ>I° waarin tips worden opgeslagen en aan de politie doorgegeven. Volgens Lizin hebben de meeste ouders van vermiste kinderen in België maar één plek waar zij terecht kunnen: de media. Ter wijl in Amerika de politie wette lijk verplicht is elke melding van een vermissing meteen te on derzoeken, „anders kunnen zij later civiel aansprakelijk worden gesteld", zegt Yore. Daarvan in de meeste Europese landen geen sprake. „In België duurt het tien dagen voor een vermist kind in het systeem zit", aldus Lizin. Als de ouders meteen terecht kunnen bij een centrale, niet aan de po litie gebonden organisatie die snel in actie komt, kan veel tijdwinst worden geboekt. „Wij zijn de ogen en oren van de ouders", stelt zij. „Als wij tips krijgen, blijven we de politie op de hielen zitten tot zij er iets mee gedaan hebben." Lejeune merkt op dat de Belgische rijks wacht diverse achteraf juist gebleken tips heeft gekregen over de ontvoeringen van zijn dochter en haar vriendinnetje Mélissa Russo, waarmee niets is gedaan. Volgens Lizin is voor een verge lijkbare Europese organisatie ongeveer drie miljoen gulden per jaar nodig. jaar van mijn Kamerlidmaatschap nog nooit, helemaal nooit, één opmerking ge weest in die richting. Weet je wat mensen denken: er zit nu een dokter in de Kamer en er is een dokter minister van volksgezond heid geworden. Dat zijn tenminste mensen die weten waar het over gaat." „Als Bolkestein meent dat ik de belangen van mijn eigen huisartsenpraktijk hier in de politiek bepleit, dan moet hij zich verdie pen in mijn standpunt. Ik vind dat de uitga ven in de volksgezondheid niet altijd even doelmatig zijn. Ik ben er tegen als huisart sen ondoelmatig werken. Dat zeg ik ook. Nou, dan hangen er wel eens boze collega artsen aan de telefoon, die vinden dat het vergoedingen-systeem niet mag worden veranderd. Maar ik zit er niet voor hün be langetje. Het gaat mij om de volksgezond heid van miljoenen mensen." „De heer Bolkestein vindt dat ik niet over geneesmiddelen mag praten als politicus. Wat jammer dat hij zo slecht is geïnfor meerd over het werk van huisartsen. Huis artsen (zonder eigen apotheekje, red.) heb ben financieel nul komma nul belang bij het voorschrijven van medicijnen." „En weet u wat nou zo aardig is? Vooraf gaande aan het debat over nevenfuncties van Kamerleden, vergaderde de vaste Ka mercommissie volksgezondheid. Daar pro beerden we een nieuwe werkwijze uit. Eén woordvoerder doet de aftrap in de vergade ring. Hij spreekt namens alle fracties over punten waarover die fracties overeenstem minghebben." „Het onderwerp vanmorgen was: genees middelen. En de woordvoerder was ik zelf. Ik heb daar dus mede namens de WD over de geneesmiddelen gesproken. Met andere woorden: ja meneer Bolkestein, zelfs uw partij vindt dat een arts/Kamerlid over me dicijnen kan spreken." „Ze mogen mij iedere minuut door het röntgenapparaat halen om te kijken of er conflicterende belangen zijn. In de afgelo pen twee jaar heb ik één keer het woord voerderschap vermeden. Het ging over ex tra vergoedingen voor huisartsen met een praktijk in achterstandswijken van grote steden. Nou viel mijn praktijk daar net niet onder, maar ik wilde iedere schijn vermij den. Ik heb tegen mijn collega Bert Middel dat gaat toch niet samen?" „Natuurlijk kan een boer in de Kamer het woord voeren over de landbouwpoli tiek zonder dat hij onmiddellijk voor zijn eigen smalle belangetje aan hét pleiten is. Tijdens de vorige kabinetsperiode hadden alle landbouwwoordvoerders in de Kamer persoonlijke belangen in de landbouw. Toch waren er soms heftige discussies. Dat heeft te maken met de verschillende poli tieke stellingnames van de partijen. Ik draag de D66-visie uit." „Ik zet zeker niet altijd automatisch de applausmachine van de landbouwers aan. Ik heb met collega-woordvoerders het zeer impopulaire mestbeleid verdedigd voor duizenden varkenshouders. Als dank wer den we met eieren bekogeld." „Ik ken de landbouw. Ik kan onderscheid maken tussen feiten en fabels. De land- bouwlobbyisten komen allemaal langs en ik prik zo door hun verhalen. Als je de ge voelens in de landbouw kent, dan ben je nog niet een directe belangenbehartiger. Daarom vind ik die opmerking van Bolke stein over boeren in de Kamer ook zo mis plaatst. Wij vormen een politieke partij: er wordt hier recht gedaan aan meer dan één aspect." „Mijn standpunt over landbouwbeleid moet door de D66-fractie worden getoetst. Die fractietoets is belangrijk. Wat Bolke stein heeft gedaan, dat is aanvechtbaar, dat heeft zich aan de fractietoets onttrokken." „Ik ben bereid me impopulair te maken met mijn visie. Een goede kennis van mij verhuurt haar melkquotum. Ik ben tegen het principe van verhuur van melkquota en ben al drie jaar op pad om daar een eind aan te maken." „Ik weet zeker dat die kennis in de pro blemen komt als het verhuren van haar melkquotum niet langer is toegestaan. Ze zal mij niet dankbaar zijn. Ik weet ook dat er andere landbouwwoordvoerders in de Kamer zijn die vriendschappen onder druk hebben zien komen vanwege hun politieke stellingname." Yvonne van Rooy. Heeft een betaald commissariaat bij Urenco en daar naast vele andere nevenfuncties op het vlak van het internationale bedrijfsle- tse-j; Bolkestein wierp de vragen zelf ar op, om niet de hele tijd over t eigen commissariaat te hoeven ten. Kan een boer in de Kamer woord voeren over het land- iwbeleid? Kan een arts/parlemen- ër ongebonden spreken over lcsgezondheid? eer. >m- HAAG lg fccE WILBRINK k VVD-leider gaf er de antwoorden niet g maar daar ging het hem ook niet om. am- testein bedoelde: jullie vallen mij nu wel maar er zijn Kamerleden die, vanwege del nevenfuncties, nog veel kwetsbaarder i, Naast alle commotie over zijn eigen >or- (delen, wekte die vergelijking bij sommi- -a- tamerleden nog eens extra irritatie. Vier [ïerleden, alle ook buiten het parlement actief, geven hun visie op het scheiden belangen. ki- lob Oudkerk, huisarts in Amsterdam in woordvoerder volksgezondheid voor |e PvdA. gezegd: Bert, of je het nou leuk vindt of niet, maar daar moet jij het woord maar over Pieter Hofstra, ondernemer direc teur en commissaris van enkele advies bureaus en een vastgoedonderneming, die in totaal ongeveer 65 mensen werk bieden. Hij is namens de WD onder meer woordvoerder volkshuisvesting. Hofstra (WD). „Toen ik twee jaar geleden in de Kamer kwam, heb ik wel eens gedacht: als dat mijn bedrijfjes maar geen opdrachten gaat kos ten. We werken nogal eens voor Rijkswater staat, en het kan natuurlijk zo zijn dat ze re deneren: die Hofstra zit in de Kamer, dus dan moet iedere schijn worden vermeden." „Mensen overschatten de invloed van een Kamerlid. Dacht je nou werkelijk dat je daar een beetje voor je eigen bedrijfje kunt opkomen? D'r zitten nog 149 anderen. Waar het om gaat, is dat dat niet allemaal heiligen hoeven te zijn. Ik ben ondernemer, ik weet van sociale wetgeving, van ruimte lijk ordening, van verkeer en vervoer. Op die kwaliteiten ben ik in de Kamer geko men. De fractie zou gek zijn als ze daarvan niet zou profiteren." „Een tijd geleden werd er in de Kamer ge sproken over het aanscherpen van de Eu ropese regelgeving rond de Milieu Effect Rapportages. Ik heb er toen namens de WD bij de ministers De Boer en Jorritsma op aangedrongen om dat niet te doen. De WD is politiek gezien voor zo min mogelijk regelgeving. Het WD-standpunt is mijn standpunt. Maar ik ben ook raadgevend in genieur, en de Milieu Effect Rapportages geven commercieel gezien veel werk. Dus als ondernemer zou Uc veel meer baat heb ben gehad bij méér regeltjes." „Er kunnen zich in de Kamer onderwer pen voordoen, waarover ik niet het woord wil voeren. Vlak voordat ik lid werd van de WD-fractie heb ik als ingenieur nog gead viseerd over een infrastructureel plan bij Den Bosch. Het ging om het vaststellen hoeveel rijstroken de rondweg daar moet hebben. Ik vind het dan onjuist om me daar als Kamerlid ook weer actief mee te be moeien." Pieter ter Veer. Was melkveehouder, maar sinds april 1994 'opfokker van jongvee'. De D66-landbouwwoordvoer- der. Ter Veer (D66). „Ik ben een boerenzoon. Ik ben opgegroeid met de geur van beesten in de stal. De melkveehouderij heb ik afgestoten omdat de marges te krap werden en het me te veel tijd kostte. Maar dat jongvee vind ik leuk om te doen. Bovendien, ik heb nog altijd een stal en vijftien hectare grasland. Een zoon van een veehouder met een lege stal, ven. Voert namens het CDA onder meer het woord over Europese kwes ties, verkeer en waterstaat, sociale za ken. Van Rooy (CDA). foto's dijkstra „Ik krijg veel verzoeken om nevenfuncties te vervullen. Maar mijn hoofdfunctie is Ka merlid, dus ik heb veel afgewezen. Op mijn lange lijst van nevenfuncties staat één be taalde baan: het commissariaat bij Urenco. Hoe ik mijn onafhankelijkheid waarborg? Nou, dat is eenvoudig. Het is volstrekt uit gesloten dat ik binnen het CDA ga over energiezaken zolang ik commissaris ben bij Urenco." „Ik heb een aantal commissariaten aan me voorbij laten gaan, omdat die niet spoorden met mijn woordvoerderschap pen in de Kamer. Wat Bolkestein betreft: een fractieleider neemt een heel andere positie in dan een gewoon Kamerlid. Een fractievoorzitter is per definitie woordvoer der op alle terreinen. Dat is een zware baan, daar krijgt hij ook een extra toelage „Het is goed dat er in fracties spelregels worden opgesteld om belangenverstrenge ling tegen te gaan. Die spelregels geven houvast. Ze creëeren een norm waaraan mensen moeten voldoen. Als het goed is, stimuleert dat een zelfkritische houding van de parlementariërs." zit hier niet om de belangen van de kartsen te behartigen! Er is in de twee

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7