Het jaar van de winde Tuinieren Bol- en knolgewassen probleemloze planten ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 'ERDA Ze bloeiden bij duizenden, neen honderdduizenden. Ze bloeiden bloedrood. 'Het bloed van onze arme gesneuvelde zonen en mannen', zeiden de treurende achtergebleven vrouwen. Zo kreeg de papaver, die na de Eer ste Wereldoorlog in veelvoud de slagvelden bedekte en deed gloeien, een negatieve beteke nis, waaraan de bloedrode kleur niet helemaal vreemd was. Maar biologen wisten het raadsel van de rijk bloeiende papavers op de slagvelden op te lossen. Papaverzaad is zeer rijk aan olieën en behoudt honder den jaren de kiemkracht, al schijnt het verhaal dat papaver zaad uit de Egyptische graven nog wist te ontkiemen, niet waar te zijn. Maar hoe dan ook: papaverzaad blijft ook na tien tallen jaren kiemkrachtig. Toen de diepe grondlagen waarin geen kiemkrachtige zaden meer waren op papaver na, door oor logshandelingen boven kwa men te liggen, kreeg de papaver zijn kans. Hij had de ruimte en het treurige mysterie over bloed van gevallenen werd daarop ge baseerd. Tot de wetenschap an ders oordeelde. Enkele jaren geleden brandde niet ver van hier een heel stuk bos tot de grond toe af. Het zag er treurig uit tot de volgende nazomer. Toen bleek er een li larode gloed van bloeiende wil genroosjes over het stuk grond te liggen. Engelsen r genroosjes niet voor niets fire wood. De vraag is: wint het zaad van deze plant aan kiemkracht bij tijdelijke verhitting? Aan deze dingen moest ik de hele zomer denken. Mijn zomer stond namelijk in het teken van de winde waarmee ik in hevige strijd was gewikkeld. En niet ik alleen. Er waren meer tuinen die leden onder een plaag van klimmende windes. Ze slinger den zich rond alle planten en als er één kans zag om aan mijn wiedende handen te ontsnap pen, vormde zich een ontroe rend transparant witte bloem. Te mooi om te vernietigen. Toch deed ik het uit angst voor een tweede winde-jaar. Dit 'on- 'kruid is veel te slim om te tole reren. Met verbijsterende nauw keurigheid worden de blaadjes dakpansgewijs over elkaar ge legd zodat de onderliggende plant geen kans heeft dag- of zonlicht te ontvangen. Nimmer zal ik weten waaraan ik de overdaad van kiemkrachti ge windes te danken heb gehad. Ik ken de muurvaste stelregel van biologen: 'Alles is overal, maar het milieu selecteert'. Mijn milieu heeft zich kennelijk gespecialiseerd in goede leefomstandigheden voor de winde. Terugdenkend aan vele jaren van tuinieren bedenk ik me dat er meer jaren waren waarin een bepaald onkruid de boventoon voerde. Met enige schrik denk ik te- Vraag en antwoord ILLUSTRATIE rug aan het jaar van de kruipen de boterbloem met haar prach tige goudglanzende bloemen. Maar eer een plant zich geset teld had, waren er alweer groei- grage uitlopers op weg naar een nieuw plekje in mijn tuin. Ook was er eens het jaar van de lila- blauwe wikke. Die slingert ook, maar bedekt met haar blaadjes niet zo boosaardig alles wat er onder zit. Mijn vraag aan lezers is nu: zijn er méér tuinliefhebbers die een bepaald jaar geplaagd wor den door een bepaald 'on- 'kruid? Alle onkruiden interes seren me, behalve natuurlijk muur, want die is overal, net als de brandnetel die elk stikstoffijk plekje weet te vinden en in het vroege voorjaar de lieflijke vroe- geling, familie van de sterrekers en heerlijk op brood. Maar ver der zijn alle berichten over 'on- 'kruid welkom. FRANS WEGMAN Zo langzamerhand zijn er wat open plekken in de tuin ont staan waar u al aardig wat bol len in kwijt kunt. Maar met tul pen moet u oppassen. Plant die niet op plaatsen waar in 't voor jaar ook al tulpen hebben ge bloeid. Dat is mogelijk 'kwade grond', tenzij u met Brassicol hebt gewerkt of afrikaantjes hebt geplant, tegen de wor telaaltjes, die ineens massaal kunnen optreden. Geen of mis vormde bloemen kan het resul taat zijn. Wie een grote tuin heeft kan groepen van tientallen bollen (zelfde kleur bloem) planten. Die hoge tulpen en stijve hya cinten vormen fraaie kleurvlak ken. De bezitter van een kleine tuin en dat zijri wel de mees ten kan meer plezier beleven aan het zogeheten bijgoed. Dit zijn de sneeuwklokjes, wintera- conieten, dwergirissen, sneeuwroem, lenteklokjes, botanische krokusjes alle maal heel vroege bloeiers en laag blijvende tulpjes. Wie een sterk accent achter in de border wenst kan keizers kroon aanplanten die zich met een krans van gele of oranje, klokvonnige bloemen, onder een kuif van blaadjes, siert. Bol- en knolgewassen zijn probleemloze planten. De meeste soorten verwilderen heel gemakkelijk. Dat wil zeg gen dat ze elk jaar opnieuw te voorschijn komen. Dat geldt in het bijzonder voor de kleine ge- wasjes zoals krokus, sneeuw klokjes, maar ook voor narcis sen. Zelfs tulpen en hyacinten hoeven niet per se na de bloei te worden opgerooid. Ze bloeien vaak het tweede of derde jaar na het planten nog, hoewel minder fraai dan de eerste keer. Bloembolgewassen zijn op hun best als ze samen met an dere planten worden toegepast. Dat kan tussen vaste planten zijn, maar ook onder heesters en bomen. In het gazon kunnen met name sneeuwklokjes, kro kusjes en kleine narcisjes wor den geplant. Vaak wordt verge ten dat alle niet al te hoge bol gewassen het uitstekend doen in potten die op balkon en/of terras kunnen worden geplaatst. Voorwaarde is slechts dat er goede potgrond wordt gebruikt en dat de potten zijn voorzien van voldoende afvoergaten om overtollig water snel af te voe- Op dit moment is er een zeer ruime keuze aan bol- en knol gewassen in de tuincentra ver krijgbaar. De bollen die u nu koopt en niet direct wilt plan ten, kunnen uitstekend be waard worden in donkere, dro ge en koele ruimten, in een schuur bijvoorbeeld. Dit is ook de tijd dat de droogbloeiers worden aangebo den. Uit zo'n bruine bol van Colchicum of Herfsttijloos ont spruiten opeens lilakleurige bloemen, terwijl u niets anders hoeft te doen dan de bol in de vensterbank te leggen. Leuk voor de kinderen. Als u conse quent de uitgebloeide bloemen uit leeuwebek en goudsbloem hebt geknipt blijven Ze bloemen leveren. Het is nu tijd om knollen en dergelijke van begonia's, Canna, gladiolen en dahlia's op te gra ven, te laten drogen en in kistjes met droog zand of turfmolm koel en droog te laten ovenvin- teren. Eind oktober moeten de zaai lingen der tweejarigen als viool tjes, vergeet-mij-niet, vinger hoedskruid, stokrozen en muurbloem op hun definitieve plek worden geplant. P. de Wit uit Haarlem heeft uit een pakje barbecuekruiden, ge kocht op vakantie (waar?), een plantje van citroengras overge houden en in een leeg yoghurt - bekertje gezet. Dat bekertje is geen succes, het heeft geen af voergat voor te veel vocht. Dus verwisselen voor een bloempot en goede potaarde erbij. Verder een redelijk warme plaats, geen zon, omdat die achter dubbel glas verbranding kan geven, en vochtig houden. Het gewas wordt, als het inderdaad ci troengras is, niet erg groot en er kan geregeld geoogst worden. Voor meer informatie voor deze en dergelijke exotische gewas sen is Xotus, een kwekerij in exoten de aangewezen informa tiebron, telefoon: 015 - 21 46 66 7. Van een Amorphallus heb ik nog nimmer gehoord en ik kan deze naam ook in geen enkel plantenboek ontdekken. Is het wellicht de Amorpha fructiosa, een brede struik met donker paarse trossen bloemen midzo mer. Maar alleen als er voldoen de zon is. Wellicht staat hij te veel in de schaduw. De bamboe blijft een gewas met veel onzekere kanten. Gelukkig kreeg ik van de heer W. de Mooy uit Voorschoten een schrijven met aanvullingen en verbeteringen op mijn bamboe- verhaal. Hiervoor mijn dank. Om te beginnen: de forse bam boe die rond 1984 bloeide was een Pseudososa japonica vol gens deze briefschrijver. Deze soort heeft zich op veel plaat sen, evenals bij mij, hersteld. En nu de bamboe die dit jaar bloeit. Behalve de door mij ge noemde Fargesia murielae bloeit ook de Arundinaria mu rielae, die fijner is van structuur dan de Fasgesia. Bovendien gaan ook een paar soorten van de Phyllostachys bloeien en van al deze soorten is het voortbe staan vanuit het wortelgestel ui terst discutabel. Aanschaf van een nieuwe soort bamboe blijft dus spannend. Wanneer gaat deze bloeien en... is er leven na de bloei? Met de woorden van de heer Mooy: de bamboe is een plant waarvan we nog lang niet alles weten. Mevrouw Visser-Kreysveld uit Haarlem wil haar hortensia's in een magnetron drogen. Daar ik GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM zelf zo min mogelijk elektrische apparatuur bezit, heb ik geen magnetron. Maar volgens mijn informatie is 500 W. en dan rond de 4 minuten prima voor het drogen van bloemen. Edoch... waarom zo moeilijk doen en energie verspillen. Ge woon rechtop in een vaas, zon der water, eventueel in oasis om ze op de plaats te houden, dro gen ze prima en vormen ze ook nog een sieraad in de kamer. W. Plantje uit Haarlem vraagt naar de inhoud van mijn stukje over de Surfinia die van de zo mer overal zo rijk gebloeid heeft. Meestal donkerpaars- /rood, soms lichtblauw. Kort sa mengevat: De Surfinia is een zogenoemde FI-hybride, niet zaadvast. Kan dus uitsluitend door middel van stek vermenig vuldigd worden. Als het goed is wordt de plant altijd met etiket geleverd. Bij de Surfinia bestaat een redelijke angst voor een vi rusaantasting. Van haar naaste bloedverwant, de Fortunia, schijnt de kans minder te zijn. De verwachting is dat er vol gend jaar zaad van de Fortunia in de handel komt. Tijdens de groei vergen beide soorten pe tunia veel vocht en voeding. Sierhekwerk Spijlen hekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting 1 P A E R O E O L 2 T N O K E T A S 3 C O A R L N E R 4 H L I O A O A N 5 P A F S T E D L 6 K I A S A E R T 7 E T O P N A A S 8 V B A E A R Z S 9 z O L D T E R 10 V F E O E S O T 11 F O R U T H J E 12 s E I G T A A R 13 s P L O N E S V 14 p E I L N A A R OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. wachtwoord; 2. deel v.e. pia no; 3. hoekschop; 4. slinger plant; 5. kleurstift; 6. toegangs bewijs; 7. soort edelsteen; 8. jon ge koe; 9. deel v.e. huis; 10. heuglijke viering; ïl. vergissing; 12. genotmiddel; 13. schoon maakgerei; 14. zuil. HEINZ JA terTS, PAT GOTHOA/£>J£ A/S& M££&&A/0/*£/V U/TPATR&TZAA/D WAAR TOMPOES Heer Bommel en de Wezelkennis Zo namen de gebeurtenissen dus een onverwachte loop. Edelhart Wezel werd door de ijverige adjudant voor het front van de troep geplaatst en daar droeg de overste het commando aan hem over. Heer Bommel verliet de vesting met ge mengde gevoelens. ,,Het is wel vreemd", sprak hij tot de heer Van Mallenkletter, die opgeruimd naast hem ging. „Het ene ogenblik is men de graaf Van Wezel met een stam slot en landerijen en alles, en het vol gende moment is men slechts een Bom mel, die eenzaam en vergeten zijn weg gaat." „Ik zou daar niet om malen", zei de ander, „Beter hier te lopen dan in die steenklomp te zitten. Want vergeten word je daar ook, behalve dan door de adjudant. En dat is me er eentje meneer! Neef Edelhart keek het vertrekkende groepje vanaf een torentrans na. Hij zag Tom Poes afscheid nemen van meester Zwederkoorn en de tranen welden hem naar de ogen. „Dus dit was de opzet!" mompelde hij bitter. „Mijn wezelkennis heeft gefaald door een gebrek aan zelfkennis. Hier sta ik nu, eenzaam en verlaten - zonder er fenis en zonder vooruitzichten. Zelfs mijn fraaie sportauto kan ik wel afschrij ven, want ik mag deze steenklomp niet verlaten. Wat baat het mij, dat ik com mandant van een vesting ben?" Op dat moment klonk de snauwende stem van de adjudant achter hem, zodat hij danig schrok. „Tot u orders, com mandant!" raspte de onderofficier. „Tijd voor inspectie volgens het dienstrooster van vandaag." „Ja, ja" stamelde de heer Wezel, de hoed lichtend. „Ik k-kom..." En heel stil en droevig voegde hij eraan toe:Ach, wat zou ik er voor geven om eenzaam en vergeten weg te kunnen lo pen. Want met mijn povere wezelkennis begrijp ik, dat deze adjudant voor mij niets anders is dan een gevangenbe waarder." W DOOR JAN VISSER Een jaar geleden was het prachtig nazomerweer in ons land. Op Dierendag werd het plaatselijk meer dan 20 gra den en nog geen week later steeg het kwik in het zuiden j van Limburg tot de hoogste waarden die in meer dan tien jaar in oktober niet zijn opgetreden. Het werd daar plaatse-s Bol lijk bijna 27 graden. ar op Dit jaar geen nazomerse condities of een Kranenzomer zoals een periode van nazomerweer begin oktober in het oosten van het land wordt genoemd. In deze tijd van het len. 1 jaar trekken de kraanvogels namelijk over het oosten naar woc het zuiden. Er hangt echter wel beter weer in de lucht. iwbel Vandaag vallen eronder invloed van een storing in de bo- c venlucht weliswaar nog buien die van onweer vergezeld kunnen gaan en wordt het niet warmer dan 13 graden; van [s8ez morgen af is het enkele dagen droog en rustig najaarsweer. Bovendien laat de zon zich geregeld zien en lopen de tem peraturen op tot 16 gradenhaag» Rond het midden van de week wordt de weersverbetering ricewi bedreigd doordat oceaanfronten het Noordzeegebied we- ten binnen te dringen en daarmee de brug van hogedruk WD-I min of meer ondermijnen. De brug vormt een verbinding jnaar tussen een hogedrukgebied boven Rusland en het befaam- festeii de luchtdrukmaximum, bij de Azoren. jmaa Gisteren is het weer meegevallen. Overdag overheersten del neve opklaringen en steeg de temperatuur tot 15-16 graden. i Naa Wel stond er aan de kust weer veel wind. I Jmuiden rappor- idelen teerde windkracht 7. Tegen en tijdens de avonduren kwa- famei men vanaf zee buien het land binnendrijven. Het waren perlec heftige buien en dat is niet zo vreemd als we het verticale r actie temperatuurverschil in ogenschouw nemen. belan Het zeewater voor de kust is nog altijd zo'n 15-16 graden en hogerop in de atmosfeer bevond zich veel kou. Op 5 ki- fob C lometer hoogte -30 graden. Erg veel regen tussen donder- sn wo dagochtend en gisterochtend in westelijk Noorwegen. In lePvt Bergen viel 80 mm. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Veel bewolking en met na me langs de westkust pe rioden met regen. In het zon. Vooral zondag veel wind. Maxima van 6 gra den in het noorden tot 14 bij Oslo op zondag. Zaterdag ijieest bewolkt en. Zondag droger, ook wat zon en later veel wind. Maxima van 5 graden in het noorden tot 14 hier en daarin het zuiden. Denemarken: Zaterdag veel bewolking j 12 graden; daarna stijging van temperatuur. Engeland, Schotland, Wales e Geregeld zon. In het bewolking en vooral in Schotland af egen, zondag ook veel n Ierland: daar mis de nacht en ochtend hier en Zaterdag vrij koud met maxi- 13 graden, daarna hogere België en Luxemburg: Zaterdag wisselend bewolkt en enkele buien, misschien met onweer. Zondag meer zon en droog; wel kans op mist. Zaterdag koud: rond 11 graden. Daarna geleidelijk hogere temperaturen. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag wolkenvelden en enkele buien, ook met onweer. Zondag kans op mist. op de meeste plaatsen droog. Zaterdag rond 13 graden; daarna minder koud. Vrij zonnig en droog. In het noorden kans op enkele wolkenvelden. Maxima uiteenlopend van 20 graden in het tot rond 25 in het midden Zwitserland: Veel bewolking en van tijd tot tijd t neerslag, in het hooggebergte sneeuw. Zondag in het noorden o< en dan zon. Nogal fris met maxima 12 graden. Oostenrijk: Overwegend bewolkt. Zaterdag e buien, zondag vooral in het zuiden tijd regen, boven 1500 meter ook op sneeuw Koel met middagtemp tuur rond 12 graden. Polen: Vrij rustig met afwisseld zon e velden. Zaterdag in de noordwestel helft kans op regen, zondag in de oostelijke helft. In de nacht en ocl kans op mist. Zaterdag rond 14 grac daarna iets hogere maxima. Wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Zonnig. Langs de Golf van Biskaje wol kenvelden en van tijd tot tijd regen. Zon dag in de loop van de dag in het oosten ook meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. In het zuiden nog maxima rond 24 graden; el ders nogal fris met maxima meest tus sen 15 en 20 graden. Zaterdag in An- dalusie lokaal nog dicht bij 30 graden. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden flink wat zon en maxima rond 26 graden. Elders ook be wolking; waarschijnlijk droog. Marokko: Westkust: geregeld zon maar soms ook wolkenvelden. Bijna overal droog. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 23 graden in het noorden tot ruim 25 in het Naast zon vooral in het noorden ook re gen- en onweersbuien. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, ook kans op onweer. In de Franse Alpen en Pyreneeën kans op sneeuw. In het zuidoosten later opnieuw veel wind. Kil, vooral zondag, met maxima tussen 10 en 18 graden. Mallorca en Ibiza: Zaterdag geregeld zon en middagtempe ratuur rond 22 graden. Zondag lagere maxima, meer bewolking en een toene mende kans op regen- en onweersbuien. Italië: Wisselend bewolkt. Een aantal regen- of onweersbuien, plaatselijk met veel neer slag; zaterdag vooral in het zuiden en zondag vooral in het noorden. Middag- temperatuur uiteenlopend van 14 gra- Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral zondag enkele fikse buien, ook met onweer; soms veel wind. Middagtemperatuur rond 22 graden. Malta: Vooral zaterdag enkele onweersbuien, zondag meer zon. Maximumtempera tuur omstreeks 25 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon. Daarnaast ook een vooral in het westen en zondag ook el ders. Middagtemperatuur rond 23 gra- Turkije en Cyprus: Kusten: flinke perioden met zon. Zon dag in het westen meer bewolking en la ter enkele regen- of onweersbuien Maxima van 21 graden op de Dardanel- len tot 28 graden op Cyprus. Duitsland: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en voor al in het westen en zuiden enkele buien, kans op mist; verder flinke zonnige pe rioden en bijna overal droog. Vooral za terdag koud met maxima rond 12 gra den; zondag op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen. ZONDAG 6 OKTOBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 07 .50 Zon onder 19 Maan op 01.17 Maanonderl6 Waterstand IJmuiden Hoog 11.14 Katwijk 10.47 Laag 06,34. 18 35 06.15 MAANDAG 7 OKTOBER 1996 Zón- en maanstanden Zon op 07.52 Zononde Maan op 02.16 Maan onder 16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.25 13.36 23.58 13 Laag 07.50. 20,17 07.31 23 Weerrapporten 04 oktober 17 ui Bordeaux motregen as Palmas onbew

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 6