Israël wacht gespannen op vredesoverleg Eretz it I Labour sluit de rijen Buitenland Vrouw eist 34 miljard van Zwitserse banken Massaal gebed Maleisische moslimvrouwen MEUBELDESIGN IN MASSIEF HOUT Taliban versterken hun greep op Kabul VOLGENS VAN TIL vantill«3lfi -J* ties TERDAG 5 OKTOBER 1996 I Secretaris prins Charles neemt ontslag ionden» De privé-secretaris van prins Charles, Richard Aylard, heeft gisteren ontslag genomen. Volgens het kantoor van de Britse troonopvolger gebeurde dat 'met wederzijds goedvinden'. De sensatiekrant The Sun meldde echter dat Charles Aylard de laan heeft uitgestuurd. Hij zou onenigheid met hem hebben ge kregen over de toekomstige rol van Camilla Parker Bowles. Charles wil zijn vriendin volgens diverse berichten een grotere openbare rol laten spelen. Het was overigens Aylard die Charles aanraadde zijn verhouding openbaar te maken. Proces tegen aanhangers Megawati jAKARTAIn Jakarta beginnen woensdag de processen tegen 64 personen die eind juli werden opgepakt. Zij zouden hebben deelgenomen aan de rellen die uitbraken nadat de politie een inval had gedaan in het partijkantoor van oppositieleidster Me gawati Soekamoputri. De verdachten, die in groepen voor de rechter zullen verschijnen, kunnen maximaal negen jaar gevan genisstraf krijgen. Dertien anderen, die de doodstraf riskeren wegens 'ondermijning van de staat', zullen afzonderlijk voor de rechter moeten verschijnen. België stuurt F16's naar Villafranca den haag-brussel België stuurt vier F16-gevechtsvliegtuigen naar Italië om deel te nemen aan het toezicht op het vliegverbod bo ven Bosnië. Het is voor het eerst dat België aan deze operatie deelneemt. De toestellen vertrekken naar Villafranca, de Itali aanse vliegbasis waar ook Nederlandse toestellen staan gestatio neerd. De Nederlandse luchtmacht neemt met tien toestellen deel aan de controle van het Bosnische luchtruim. De Belgische en Nederlandse toestellen in Villafranca gaan nauw samenwer ken. Myanmar weigert Amerikanen visa yanconMyanmar, het vroegere Burma, heeft gisteren bekend gemaakt dat het geen visa meer verstrekt aan Amerikaanse bur gers. Dit is een reactie op het reisverbod dat de VS donderdag hebben afgekondigd voor vertegenwoordigers van het militaire regime in Rangoon. De Amerikanen namen de maatregel nadat in Myanmar de afgelopen dagen honderden oppositieleden wa ren opgepakt. De militairen verboden bovendien een bijeen komst van de Nationale Liga voor Democratie en sloten de toe gangswegen af tot het huis van haar leidster, Nobelprijswinnares Aung San Suu Ky. PrinsesStéphanie officieel gescheiden monaco Het hof van beroep van Monaco heeft gisteren offi cieel de echtscheiding uitgesproken van prinses Stéphariie en Daniel Ducruet. Dat heeft de advocaat van de prinses, Thierry Lacoste, meegedeeld. Stéphanie had het besluit tot echtschei ding genomen, nadat intieme foto's waren gepubliceerd van haar man in gezelschap van een Belgische striptease-danseres. Stéphanie en Ducruet zijn bijna een jaar getrouwd geweest. Jaarlijks 8.000 doden in bedrijven brussel Bedrijfsongevallen kosten jaarlijks 8.000 werknemers in de Europese Unie het leven. Daarnaast raken elk jaar nog eens tien miljoen mensen gewond op hun werk Dat concludeert eu rocommissaris voor sociale zaken Padraig Flynn aan de voor avond van de eerste Europese Week-voor Veiligheid en Gezond heid. De week, die maandag in alle vijftien lidstaten van start gaat, concentreert zich op bedrijfsongevallen. In Nederland richt de actie zich vooral op bedrijfsongevallen in kleine en middel grote ondernemingen. De Europese Commissie noemt het Ne derlandse stelsel van arbodiensten overigens 'uniek'. Drankrijder vraagt agent de weg nancy Een dronken automobilist was zo onverstandig in het Oost-Franse Nancy de weg te vragen aan een politieman. Het nuchtere antwoord van de Franse justitie kwam gisteren: vier maanden gevangenisstraf. De 57-jarige man was al 28 keer met te veel drank op achter het stuur betrapt. De rechtbank heeft hem een rijverbod opgelegd voor een periode van vijf jaar. Die gaat in als hij zijn gevangenisstraf heeft uitgezeten. Brits 'horrorhuis' tegen de vlakte londen Het 'horrorhuis' in het Britse Gloucester, waar het echt paar Fred en Rosemary West jonge vrouwen seksueel misbruikte en vermoordde, wordt gesloopt. Volgens de krant Daily Express besloot het stadsbestuur hiertoe om te voorkomen dat het huis het doelwit blijft van nieuwsgierige toeristen en souvenirjagers. In de kelder en de tuin van Cromwellstreet 25 trof de politie ne gen lijken aan. Rosemary West zit een levenslange gevangenis straf uit. Haar man hing zich in zijn cel op voordat de rechtszaak begon. Oproep Harnas tot geweld blijft zonder gevolgen In Israël en de Palestijnse gebieden was de situatie giste ren, aan de vooravond van nieuwe onderhandelingen over de vredesakkoorden in het plaatsje Eretz, gespan nen maar rustig. In verrassend nauwe samenwerking hebben Israëli's en Palestijnen verhinderd dat de onrust in de Palestijnse gebieden en Oost-Jeruzalem weer zou oplaaien. De Israëlische politie ontruimde het plein. In Hebron zagen Palestijnse politiemannen toe op naleving van het door Israël ingestelde uitgaansverbod. Het Israëlische leger meldde dat het met de Pa lestijnse politie was overeenge komen bufferzones in te stellen rond de Israëlische posten in de jeruzalem afp-rtr-dpa-efe De militante Hamas had de Pa lestijnse bevolking opgeroepen tot geweld na het vrijdaggebed, maar die oproep bleef zonder gevolgen. Palestijnse jongeren gooiden op het plein voor de Klaagmuur wel met stenen, maar dat liep niet uit de hand. Gazastrook. Deze veiligheidsge bieden zijn verboden voor Pa lestijnse demonstranten. Op de Westelijke Jordaanoever zouden soortgelijke maatregelen wor den genomen. Het Israëlische ministerie van Defensie heeft opdracht gege ven de tanks terug te trekken die Bethlehem omsingelden. De tanks werden vorige week naar de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook gestuurd, na bloedige botsingen tussen Is raëlische troepen en Palestijnse betogers. Daarbij vielen onge veer zeventig doden. Aanleiding tot de ongeregeldheden was de opening door Israël van een tunnel bij de Tempelberg in Je ruzalem. Verwacht wordt dat Is raël bij de onderhandelingen in Eretz zal pleiten voor het instel len van bufferzones tussen de Palestijnse autonome gebieden en de regio's die nog onder Is raëlisch bestuur staan. In het bijzonder in Hebron zou zo'n zone moeten komen, aldus be trouwbare bronnen in Jeruza lem. In die zones zouden de Pa lestijnse politiemannen alleen ongewapend of slechts met pistolen mogen patrouilleren. Met een dergelijke compromis zou de terugtrekking van het Is raëlische leger aanvaardbaar kunnen worden voor Jeruzalem. v york-zürich Twee Zwitserse banken heb ben gisteren de beschuldigin gen van een Amerikaanse Auschwitz-overlevende, die 34 miljard gulden van ze eist, 'onhoudbaar' genoemd. De Schweizerische Bankverein (SBV) en de Schweizerische Bankgesellschaft (SBG) berei den een 'passend antwoord' voor op de eis, zo lieten ze gisteren weten. De 66-jarige New-Yorkse Gizella Weisshaus eist, mede namens haar lotgenoten, ope ning van alle 'slapende' bank rekeningen en het terugbeta len van de joodse vermogens die in Zwitserland verdwe- Omdat de nazi-dreiging in Europa steeds groter werd, stalde de vader van Weiss haus zijn vermogen op een plek waar hij dacht dat het veilig zou zijn: op een Zwit serse bankrekening. Het geld moet op de rekening zijn blij ven staan nadat Weisshaus met zijn vrouw en zes van hun kinderen werd vermoord in Auschwitz. Als enige overlevende van het gezin is Gizella drie keer naar Zwitserland gereisd om de erfenis te zoeken. Telkens kwam ze met lege handen te rug. „Er bestaat geen twijfel over dat de rekening bestaat. Ik probeer alleen uit te vinden wie haar beheert of waar ze is", aldus Weisshaus. De aanklacht tegen de SBV en SBG is de eerste in zijn soort. De banken zeiden gis teren dat de rol die ze in de Tweede Wereldoorlog speel den al wordt onderzocht, en dat er al maatregelen zijn ge nomen waardoor de banken meer openheid van zaken moeten geven. i.—ygk kota bahru Een moslimmeisje staat wat verloren naast haar moeder, die in het stadion van het Maleisische Kota Bahru meedoet aan een massaal gebed. De vrouwen kwamen bij een na een oproep van de fundamentalistische oppositiepartij Parti Islam, die wilde laten zien dat ook zij kan rekenen op een flinke aanhang. Een dag eerder had de seculiere rege ringspartij van premier Mahathir Mohamd een massaal bezochte 'Maleisische Eenheidsdag' gehouden in hetzelfde stadion. foto epa francis silvan Jeltsin ontslaat zes generaals na kritiek op beleid De Russische president Boris Jeltsin heeft zes generaals ont slagen die zich verzetten tegen de inkrimping van het leger. De Defensieraad, die gisteren bij een kwam, heeft laten weten het eens te zijn met het ontslag. Minister van defensie Rod- jonov heeft bij zijn benoeming in juli opdracht gekregen het le ger drastisch in te krimpen en te moderniseren. De regering wil dat het aantal militairen in hoog tempo met 300.000 wordt te ruggebracht tot 1,2 miljoen. Jeltsin ontsloeg na overleg met Rodjonov de bevelhebbers van de luchtlandingsdivisie en de ruimtedefensie, de eerste on derbevelhebber van de generale staf en drie afdelingshoofden van het ministerie. Jeltsins veiligheidsadviseur Aleksandr Lebed waarschuwde onlangs dat er een crisissituatie dreigt in het gedemoraliseerde leger. Het leger is zwaar getrof fen door de economische crisis. Salarissen worden al maanden niet meer uitbetaald, en de huisvesting van militairen is be labberd. Jeltsin wil de gehate dienst plicht afschaffen en een kleiner, beter uitgerust en gemotiveerd beroepsleger vormen. In het jaar 2000 moet het zover zijn. Premier Tsjernomyrdin is het met Jeltsin eens. Hij vindt dat Rusland zich zijn enorme leger niet langer kan veroorloven. „Het moet worden aangepast aan de economische mogelijk heden van het land", zo zei hij gisteren. «ffiiiiiJiiiii ■«IlilMM N-KABUL AFP-Rtr-DPA Structuur, tekening en kleurschakering van massieve houtsoorten brengen de nieuwste meubelontwerpen letterlijk tot leven. Om hun natuurlijke uitstraling te onderstrepen onderhoudt u ze met traditionele middelen als olie en was. De nieuwe Afghaanse machthebbers in Ka- bul hebben hun greep op de hoofdstad ver sterkt. De Taliban lijken niet van zins hun fundamentalistische kijk op de islam te ma tigen, zo meldden zegslieden in Afghanis tan. De straten van Kabul lagen er gisteren nagenoeg verlaten bij en de winkels waren gesloten. Inwoners hebben gezien dat Talibanstrij- ders voorbijgangers dwongen de moskee binnen te gaan om te bidden. De wegen rond het gebedshuis werden afgezet en mensen die probeerden te ontkomen, wer den met geweren afgeranseld. Het vrijdag gebed in de Blauwe Moskee werd geleid door een leider van de Taliban. Zelfs het streng gelovige Iran haalde naar de Taliban uit. Teheran maakte de i machthebbers uit voor 'bekrompen isla mieten die de goede naam van de islam schaden'. De invloedrijke Iraanse sji'itische ayatollah Ahmad Janati maakte de soeniti- sche Taliban uit voor 'gewelddadig en reac tionair'. Westerse landen en internationale orga nisaties maken zich ook ernstig zorgen over de opmars van de Taliban. Hulpverleners zeiden te vrezen dat de stroom voedselhulp voor de honderduizenden behoeftigen zal opdrogen door de situatie van de mensen rechten en de behandeling van vrouwen. Zij mogen zich slechts in aanwezigheid van een mannelijk familielid en volledig toegedekt op straat begeven. Kaartspelen, muziek en televisie zijn verboden. Op het drinken van alcohol, het gebruik van drugs Van Til brengt o.a. een ambachtelijk geprodu ceerde collectie van het Italiaanse huis Riva, dat stilistisch gezien duidelijk door de Shaker periode werd geïnspireerd. De heldere vormen en krachtige lijnen spreken een taal die ook door de huidige generatie duidelijk wordt verstaan. DESIGNCENTRUM De Britse Labourpartij heeft tijdens haar congres in Blackpool de rijen rond leider Tony Blair gesloten. In een strikte regie zijn de afgevaardigden op één lijn gebracht op weg naar de verkiezingen en de verkie zingsoverwinning, komend voorjaar. De nummer twee van de partij, John Prescott, zei in zijn slottoespraak: „Wij zijn niet meer de oppositiepartij, wij zijn de toekomstige regeringspartij." Volgens Prescott is de verkiezingscam pagne begonnen. „Wij hebben de beste or ganisatie, het beste regeringsprogramma en de beste en populairste leider. Nu heb ben we nog resultaten nodig. Wij zijn klaar om te regeren. De afgelopen week zijn het oude en het nieuwe Labour verenigd. Een verenigde partij, een verenigd land. Een nieuwe Labourregering. Eerder op de dag was bekend geworden dat de afgevaardigden met een meerder heid van 95 procent het programma en manifest hadden goedgekeurd waarmee Tony Blair de komende parlementsverkie zingen wil winnen. De geheime stemming vond donderdag plaats. Het programma telt slechts vijf kort geformuleerde doelstel lingen. Eén ervan is het voornemen om 250.000 jongeren aan het werk te krijgen. De door Blair tot eenheid gesmede par tijleiding ontweek behendig alle scherpe politieke klippen. Onderhuidse verschillen van mening over de kwestie van de Eu ropese Monetaire Unie (EMU) werden handig omzeild. Vooraanstaande Labourle- den, van buitenlandwoordvoerder Robin Cook tot financieel deskundige Gordon Brown, verklaarden zich op economische gronden voor een Europese munteenheid. Toen de kwestie van de corruptie het eenheidsfront uiteen dreigde te laten val len, kwam Blair in actie. Hij ontsloeg zon der dralen Lady Muriel Turner, in het Ho gerhuis belast met de werkgelegenheidspo- fitiek. Turner had namelijk 'begrip' getoond voor de momenteel druk besproken prak tijk dat parlementsleden geld aangeboden krijgen als ze toezeggen in het Lagerhuis vragen te stellen. en op overspel staat de doodstraf. Hoewel velen blij zijn dat er in Kabul nu rust heerst, de misdaad is afgenomen en de prijzen van de meeste levensbehoeften zijn gedaald, proberen veel mensen nog steeds Kabul te ontvluchten. De leiders van vier Zuid-Aziatische voor malige Sovjetrepublieken en Rusland kwa men in Kazachstan bijeen om te praten over de situatie in Afghanistan. Na afloop van het beraad riepen zij de strijdende par tijen op de gevechten te staken en vredes onderhandelingen te beginnen. Zij voegden daar aan toe dat Kazachstan, Tadzjikistan, Oezbekistan, Kirgizië en Rusland 'afdoende maatregelen' zouden nemen om zichzelf te verdedigen indien de strijd de grens over schrijdt. Verkiezingen Bosnië toch eind november De gemeenteraadsverkiezingen in Bosnië worden toch eind november gehouden. Dat heeft de leider van de OVSE-missie in de Balkanstaat, Robert Frowick, gisteren be kendgemaakt. Hij zei dat hij de knoop had doorgehakt na een lange discussie met de voorlopige verkiezingscommissie. Frowick gaf toe dat het een moeilijke be slissing was, maar dat die werd gesteund door de drie etnische groepen. Eén van de drie internationale leden van de voorlopige verkiezingscommissie was echter tegen. „De voornaamste reden om de verkiezin gen vóór het eind van het jaar te houden is dat dan de sterke internationale aanwezig heid in het land, zowel civiel als militair, volledig te benutten is", zei hij. De raadsverkiezingen zouden aanvanke lijk tegelijk met de parlementaire en presi dentsverkiezingen op 14 september worden gehouden, maar de OVSE besloot tot uitstel omdat er problemen waren met de kiezers registratie. Bezwaren tegen werk De Jonge voor commissie KAAPSTAD RUNA HELUNGA CORRESPONDENT De Zuid-Afrikaanse Waarheids commissie zal zich later deze maand buigen over de werk zaamheden van de voormalige anti-apartheidsactivist en ANC- wapensmokkelaar Klaas de Jon ge, die in opdracht van het Ne derlandse Instituut Zuidelijk Afrika (IZA) onderzoekswerk voor de commissie verricht. Daartoe is besloten nadat één van de commissieleden be zwaar tegen De Jonge heeft ge maakt. De Jonge verschool zich van 1985 tot 1987 in de Nederlandse ambassade in Pretoria, nadat hij had weten te ontkomen aan de Zuid-Afrikaanse politie, die hem eerder had gearresteerd vanwe ge zijn betrokkenheid bij een bomaanslag. Onlangs werd hem door het IZA gevraagd om onderzoeks werk ten behoeve van de Waar heidscommissie te verrichten. In Nederland bevinden zich de grootste anti-apartheidsarchie ven ter wereld en de Nederland se regering heeft geld ter be schikking gesteld om de com missie te helpen documenten op te sporen. De Jonges taak bestaat uit het opsporen van materiaal. Hij is niet betrokken bij de beoordeling van docu menten. Weer verdachte in zaak-Dutroux op vrije voeten neufchateau belga De raadkamer van Neufchateau heeft gisteren de invrijheidstel ling bevolen van Gérard Vanne sse, die verdacht wordt van drugshandel en autozwendel en die banden zou hebben met Mare Dutroux. De voorlopige hechtenis van Dutroux zelf is verlengd, net als die van Michel Lelièvre. Ook Michèle Martin (de ex- vrouw van Dutroux) en Anne Bouty (de ex-echtgenote van Dutroux' medeverdachte Jean- Michel Nihoul) kunnen volgens de raadkamer worden vrijgela ten. Ze blijven echter nog in hechtenis, omdat het parket be roep heeft aangetekend tegen hun vrijlating. De raadkamer oordeelde dat hij niet beschikt over voldoende aanwijzingen om aan te tonen dat Martin betrokken zou zijn bij de ontvoering van Laetitia Delhez, de enige misdaad waar van Michèle tot dusver beschul digd wordt. In de moordzaak Cools heeft Marie-Hélène Joriet, de vrien din van de vijf jaar geleden ver moorde politicus, één van de twee huurmoordenaars her kend. De foto's van de verdach ten zijn haar op een geheime plaats voorgelegd. Woensdag werd bekend dat in Tunesië twee mannen zijn aangehouden, die worden ver dacht van de aanslag op Cools en zijn vriendin. De vroegere partner van de minister kon de tweede verdachte echter niet herkennen, omdat zij zelf ook zwaar gewond raakte. De twee zullen overigens niet worden uitgeleverd. Tussen België en Tunesië bestaat geen uitleve ringsverdrag. Voor de moord op Cools zit ten in België nog eens zes ver dachten vast, onder wie de soci alistische ex-minister van pen sioenzaken Alain van der Biest. Justitie verdenkt hem er nog steeds van de uiteindelijke op dracht voor de moord te heb ben gegeven.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5