Nederland meer immigratieland Dr. Spock moet Firato uit as laten herrijzen Binnenland Kunstgebit goedkoper verzekerd Bijlmerramp herdacht Joodse bezittingen lopen in de honderden miljoenen Stembureaus langer open Aai voor Victor ZATERDAG 5 OKTOBER 19961533 Nederlander schiet Spaanse agent neer marbella Een 30-jarige Nederlander is gewond geraakt bij een vuurgevecht met de politie van de Zuid-Spaanse stad Marbella. De man werd gezocht omdat hij een agent had doodgeschoten en tweede agent verwond toen hij werd betrapt bij een autodief stal. De man blijkt in Nederland te worden gezocht voor een reeks roofovervallen. Deetman wellicht toch naar Den Haag den haag Kamervoorzitter W. Deetman (CDA) wordt waar schijnlijk toch burgemeester van Den Haag. De vértrouwens- commissie uit de gemeenteraad zou hem alsnog hebben ge vraagd te solliciteren omdat zij niet te spreken was over andere kandidaten van GDA-huize. Volgens betrouwbare bronnen heeft de 51-jarige Hagenaar Deetman nog geen gehoor gegeven aan dit verzoek, maar doet hij dat waarschijnlijk wel. Premier Kok ontkende gisteren dat het kabinet zich met de benoeming heeft bemoeid. Den Haag stopt met Sport 7 den haag De voetbalzender Sport 7 verdwijnt binnenkort van de Haagse kabel. Er is te weinig belangstelling, de kabel biedt te weinig ruimte en Hagenaars kijken liever naar Eurosport. In een later stadium keert Sport 7 misschien terug maar dan in een pluspakket. Kok wijst stelen uit armoede af den haag Premier Kok is het niet eens met bisschop Muskens van Breda die er begrip voor heeft als armen brood stelen. „Vanuit een morele betrokkenheid met deze mensen valt die uitspraak wel te begrijpen. Maar het is ook een ernstige beledi ging voor armen die dat nooit zouden willen". Kok bracht in herinnering dat hijzelf is opgegroeid in een gezin „waar elk dub beltje omgedraaid moest worden". Maar zijn ouders waren „te trots om zelfs te wijzen naar iets dat hen niet toebehoorde". CBS wijt toename aan economische ontwikkeling Nederland wordt steeds meer een immigratieland. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het eerste halfjaar van 1996. Op basis van die cijfers gaat het CBS er van uit dat in heel 1996 106.700 buitenlanders in Nederland komen wonen. Dat is elf pro cent meer dan de 95.900 van vorig jaar. Het CBS wijt de ze toenemende immigratie aan de economische ontwik keling. In Nederland vestigen zich ove rigens niét alleen mensen maar er vertrekken ook enkele dui zenden. Het migratiesaldo, het verschil tussen het aantal bin nenkomers en het aantal ver trekkers, neemt met drie pro cent dan ook minder sterk toe: van 13.900 in 1995 tot 14.300 dit jaar. In 1994 is de immigratie sterk gedaald als gevolg van de aan scherping van de regels voor ge zinshereniging en gezinsvor ming in 1993. In 1994 kwamen daar nog eens maatregelen overheen voor een zwaardere procedure voor het aanvragen van een verblijfsvergunning en inschrijving in het bevolkingsre gister. Ook nam de overheid nog maatregelen om schijnhu welijken tegen te gaan en wij zigde ze de procedure voor asielzoekers. Na de daling van de immigra tie de afgelopen jaren is sinds begin dit jaar sprake van een forse toename, vooral van niet- Nederlanders. Het gaat om mensen vanuit Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Turkije, Marokko en Suriname. Vanuit de rijkere westerse landen stijgt de immigratie naar verwachting met twaalf procent (van 19.400 tot 2T.700) vergeleken met 1995. Het percentage nieuwelingen stijgt het hardst uit Turldje, Marokko en Suriname. Het CBS raamt voor deze landen stij gingspercentages van respectie velijk 32, 48 en 52 ten opzichte van 1995. In aantallen betekent dat: Turkije van 4.600 tot 6.100, Marokko van 3.100 tot 4.600 en Suriname van 1.800 tot 2.700. De immigratie vanuit de Antil len en Aruba neemt met acht procent toe (van 3.200 tot 3.500). Het aantal Nederlanders uit andere landen stijgt met vijf procent (van 25.900 tot 27.200). Uit de overige landen komen zeven procent meer mensen naar Nederland: van 38.100 tot 40.900. alkmaar Het nepkalf Victor toert de komende week door Nederland. Het dier was gisteren te bewonde ren in Alkmaar waar kinderen maar ook volwassenen het dier een knuffel en een aai konden geven. Me dewerkers van Lekker Dier protesteren met de rondtocht van Victor tegen het houden van een half mil joen kistkalveren in Nederland. foto anp paul vreeker den haag gpd/anp Ziekenfondsen zullen een goed kope verzekering aanbieden voor de aanschaf e"n het onder houd van een kunstgebit. De premie van die verzekering be draagt een paar gulden per maand, zo verklaarde minister president Kok gisteren na af loop van de ministerraad. Vol gens Kok wordt daarmee de si tuatie hersteld zoals die was voordat het kunstgebit op 1 ja nuari '95 uit het ziekenfonds pakket verdween. Als gevolg van het schrappen van gebitsprothesen uit het zie kenfonds dreigden circa 350.000 ouderen met een laag inkomen in de problemen te komen. Zij hadden zich niet aanvullend verzekerd voor de kosten van hun kunstgebit omdat dit te duur is. Als hun gebit zou bre ken of verslijten, dan konden ze het geld voor de noodzakelijke vervanging niet opbrengen. De Tweede Kamer riep daarom mi nister Borst (volksgezondheid) op daar iets aan te doen. Borst zal binnenkort met de ziekenfondsen en de tandarts organisaties verder overleggen over de nieuwe aanvullende verzekering. Iedere zieken fondsverzekerde kan daar,ge bruik van maken. Het is niet uitgesloten dat ook andere tandartskosten via die verzeke ring vergoed zullen worden. De Tweede Kamer wordt deze week over de plannen van Borst ingelicht. Overigens hebben de coalitie partijen PvdA en D66 al laten weten uiterst kritisch te staan over de nu gekozen oplossing. Volgens woordvoerder Oudkerk (PvdA) en Van Boxtel (D66) zit het voorstel nog vol onzekerhe den. Ook is er onduidelijkheid over onder meer de te betalen premie en het deel van de eigen bijdrage dat niet verzekerd kan worden. Minder auto's gestolen in '96 den haag anp Het aantal autodiefstallen is in de eerste zeven maanden van dit jaar met zeven procent ge daald. De daling doet zich voor het eerst voor, nadat 1995 al een stabilisering van het aantal ge stolen wagens te zien had gege ven. Tot 1994 nam het aantal autodiefstallen jaarlijks explo sief toe. Volgens de stichting Vermiste Auto Register (VAR) is de daling te danken aan een combinatie van betere preven tiemaatregelen en opsporings methoden. In de maanden januari tot en met juli 1996 bedroeg het aantal gestolen auto's 18.650, tegen 20.042 in dezelfde periode een jaar geleden. Van de gestolen auto's wordt de laatste jaren on geveer zeventig procent opge spoord. De VAR werkt samen met po litie en verzekeringsinstanties bij de centrale registratie van vermiste voertuigen.' Door het aanbrengen van chipcodes in het chassis probeert de VAR ge stolen voertuigen op een aantal punten terug te vinden: bij de verkoop of bij grenscontroles. De VAR stelt dat internationale samenwerking op dit gebied ook vruchten begint af te wer pen. Fortis neemt MeesPierson over ABN-AMRO en Fortis hebben gisteravond een intentieverkla ring getekend over de overname van MeesPierson. De Neder lands-Belgische Fortis-groep (onder meer Amev, VSB Bank, AG 1824) krijgt een bank met een totaal beheerd vermogen van ruim vijftig miljard gulden. De twee partijen denken onge veer twee maanden nodig te hebben om tot een definitieve overeenkomst te komen. Fortis zal onder meer deze weken de boeken van MeesPierson gaan doorvlooien. De nieuwe aanwinst levert Fortis activiteiten op het gebied van vermogende particulieren, ondernemingen en institutione le beleggers, waarmee de bank verzekeraar zijn inkomsten bronnen beter spreidt. De vak bonden hebben positief gerea geerd op de aankoop van Mee sPierson door Fortis. Zowel be stuurder D. Hamaker van de FNV Dienstenbond als zijn CNV-collega D. Kramer vindt dat de positie van MeesPierson wordt versterkt na de overname aangezien ABN-AMRO steeds meer een directe concurrent werd. „Bovendien krijgt Fortis er nu in een klap een zaken bank bij. Anders hadden ze veel moeten investeren, zonder dat de uitkomst duidelijk was", meent Hamaker. „Dit is positief voor de Nederlandse banken- markt. Als een buitenlander er met MeesPierson vandoor was gegaan, was de druk op de markt veel sterker toegeno- Amsterdam Verdriet bij de herdenking van de Bijlmerramp gisteravond in Amsterdam. Enkele honderden mensen herdachten met een stille tocht de vliegtuigramp met de Boeing van de Israëlische vliegtuigmaatschappij EIAI in 1992. Daarbij kwamen 43 mensen om. Evenals voorgaande jaren was er geen vliegverkeer toegestaan tussen drie uur 's middags en middernacht beneden de 3000 meter. foto anp paul vreeker Een paar honderdduizend gulden heeft de RAI betaald aan Paramount Pictures om Dr Spock als publiekstrekker te mogen adopteren. De Startrek-held moet het grote publiek vertrouwd maken met Emotion, de opvolger van de Firato, de beurs voor consumentenelektronica die vier jaar geleden een zachte dood stierf. Komende vrijdag opent Emotion zijn deuren. De branche en dé RAI worden liever niet meer herinnerd aan de Firato en het ietwat be daagde imago van wat toen nog bruingoed heette. De consumentenelektronica ontwikkelt zich in razend tempo en vergroeit volledig met de computerindustrie en de telecommunicatie. Dr Spock staat symbool voor het nieuwe tijd perk: De branche verkoopt geen bruingoed meer, maar geeft „the greatest multimedia- show on earth" ten beste. Een naam voor de nieuwe beurs was moeilijk te vinden. „We zochten een goede vlag en kwa men aanvankelijk niet verder dan de home-en- tertainment show", zegt M. Vlasblom, de ver antwoordelijke RAI-manager. „Via electronics- in-motion kwamen we op de term Emotion. Dat dekt prima de lading. Het geeft het gevoel en de opwinding aan, die het gebruik van de moderne apparatuur bij consumenten losmaakt." De ondergang van de Firato begin jaren ne gentig viel samen met de malaise in de bran che, die kampte met een kopersstaking. Philips wankelde en steeds meer elektronicabedrijven twijfelden aan het nut van het afhuren van complete hallen voor het tweejaarlijkse evene ment. „Er was geen bereidheid om nog te in vesteren in Firato", zo vat Vlasblom de-onder gang samen. Anderen menen dat bij Firato de nadruk wel erg op amusement was komen te liggen, waardoor de beurs vooral een dagje uit werd. Een van de drijvende krachten achter opvol ger Emotion is Sony, naar eigen zeggen markt leider in Nederland en aanbieder van het breedste assortiment. „We wilden een veel bre dere basis voor de tentoonstelling, met aanbie ders die tot nu toe nooit samen op een beurs hebben gestaan. Als iedereen er is, kunnen mensen prijzen en kwaliteit ook vergelijken. Daar hebben we wat aan", zegt J. van Grondel- Ie, directeur communicatie van Sony Neder land. Sony pakt stevig uit op Emotion en neemt bijna tien procent van de 14.000 vierkante me ter tentoonstellingsruimte voor haar rekening. Naast elektronicafirma's als Sony en Philips staan op Emotion ook tal van andere spelers op de multi-mediamarkt. Computerbedrijven als IBM, Compaq en Apple, evenals telecom-on- dernemingen (KPN, Libertel), uitgevers en pro ducentenvan foto- en filmapparatuur. Enkele bedrijven kijken de kat uit de boom en laten vooralsnog verstek gaan. Onder hen Kodak en de Amsterdamse kabelmaatschappij A2000. Sommige wegblijvers hebben hun pro motiebudgetten al besteed aan andere beurzen, anderen twijfelen aan de formule van Emotion en een enkeling heeft op een laatste moment nog een stand geboekt. „Misschien hebben we over twee jaar wel een hele rij spijtoptanten", hopen de organisatoren. Tot de technische hoogstandjes waarmee de bedrijven hun klanten hopen te imponeren, zijn de dvd (de digitale videodisc) en de platte televisie. De laatste kan als een schilderij aan de muur hangen en heeft ook de prijs van een meesterwerk. Andere nieuwe snufjes zijn de beeldtelefoon, de geluidsboxen ter grootte van een peper- en zoutstel en de videocamera ter grootte van een doktersromannetje. Emotion moet net als de oude Firato een tweejaarlijks evenement worden. Jaarlijks is on haalbaar omdat het hele circus van multime- dia-aanbieders op de oneven jarén naar de In ternationale Funkausstellung in Duitsland trekt. De RAI rekent dit jaar nog op aanloopver liezen door de reclamekosten, die twee keer zo hoog zijn als die van gevestigde beurzen. De in vestering in Mr Spock kan de RAI over twee ja ren terugverdiend, mits de eerste Emotion meer dan 200.000 bezoekers trekt. Files en langere afstanden tus sen wonen en werk maken het noodzakelijk dat stembureaus een uur langer open zijn. Het kabinet heeft hiertoe gisteren besloten, op voorstel van staats secretaris Kohnstamm van bin nenlandse zaken. De sluitings tijd verschuift van zeven naar acht uur 's avonds. Kohnstamm kondigde vorig jaar augustus zijn voornemen al aan in een brief aan burge meester Peper van Rotterdam. Die had bij herhaling om rui mere openingstijden van de stembureaus gevraagd. De be windsman onderschrijft de noodzaak en stelde in de brief dat er ook volop mogelijkheden zijn. Zo wordt er steeds meer met behulp van de computer gestemd, waardoor de uitslag sneller bekend is. Het kabinet besloot ook de vaststelling van de datum van verkiezingen te versoepelen. Verder wordt het vereiste van ondersteuningsverklaringen, dat een politieke partij moet in leveren om te mogen deelne men aan verkiezingen, ver hoogd van tien tot vijftig hand tekeningen per kieskring. Alleen bij raadsverkiezingen in hele kleine gemeenten (beneden de 10.000 inwoners) blijven tien ondersteuningen voldoende. Het kabinet wil hiermee licht vaardige kandidaatstelling te gengaan. Verder maakt het kabinet mo biele stembureaus mogelijk. De regering wil hiermee gehandi capten en ouderen, die slecht ter been zijn, terwille zijn. De bij Nederlandse notarissen geparkeerde joodse bezittingen uit de Tweede Wereldoorlog zijn honderden miljoenen gul dens waard. Dit blijkt uit bere keningen van een gerenom meerd accountantskantoor. Volgens de calculaties van het accountantskantoor is een geld bedrag dat sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog tegen rente uitstaat inmiddels dertig keer zoveel waard. Notarissen die nalatenschappen van ver miste joden in bewaring heb ben, kregen derhalve sinds 1945 miljoenen guldens aan rente bijgeschreven. De betreffende accountant wenst anoniem te blijven, aan gezien het hier gaat om het pro fiteren van erfenissen van oor logsslachtoffers. De berekenin gen ondersteunen evenwel de bevindingen van de historicus I. Lipschits, die binnenkort een boek publiceert over de verzwe gen miljoenen van omgekomen joden. Uitkering daarvan aan nabestaanden of een rechtheb bende zoals de stichting Joods Maatschappelijk Werk zou door notarissen worden tegenge werkt. Een eenvoudige berekening leert dat een vermogen van 30.000 gulden, vanaf 1945 uitge zet tegen de gangbare rente (in clusief rente over de genoten rente), inmiddels tot een bedrag van meer dan een miljoen gul den moet zijn uitgegroeid. Ove rigens was de 30.000 gulden van toen ongeveer evenveel waard als 1,2 miljoen gulden nü. Des ondanks werden dergelijke be dragen in veel gevallen aan no tarissen toevertrouwd. Was in 1945 hetzelfde vermogen belegd in aandelen dan zou het inmid dels zeven miljoen gulden waard zijn. Lipschits verhaalt over een notaris die 1,2 miljoen gulden langdurig onder zich hield en uiteindelijk na een proces het bedrag alsnog moest uitkeren. De rente mocht hij houden. Dat is tegenwoordig wel anders: no tarissen moeten over gelden in depot rente vergoeden, zij het dat deze lager is dan wanneer de rechthebbende het geld zelf tegen rente zou uitzetten. Zou de door Lipschits genoemde notaris de som van 1,2 miljoen veertig jaar in beheer hebben gehad, dan heeft hij zijn schaapjes ruimschoots op het droge. De rente laat zich name lijk becijferen op een bedrag van minimaal vijftien miljoen gulden. Het WD-Kamerlid Korthals heeft inmiddels gezegd dat hij minister Sorgdrager van justitie opheldering wil vragen over de ze zaak. Korthals meent dat er nauwelijks juridische belemme ringen zijn voor onmiddellijke uitkering van gelden door nota rissen aan nabestaanden of hun vertegenwoordigers. De liberaal zegt daarom ook niet te begrij pen hoe die bezittingen zo lang bij het notariaat ondergebracht konden blijven. Vuurwerkprijs schiet omhoog lichtenvoorde gpd De prijs van vuurwerk gaat voor de jaarwisseling fors omhoog. Volgens een van de grootste im porteurs in ons land, Lesii BV in Lichtenvoorde, stijgen de prij zen met vijftien en vijfentwintig procent. Dit is een gevolg van een fikse prijsverhoging door de Chinese producenten van knal- werk. Het is voor het eerst in de af gelopen tien jaar dat in China geproduceerd vuurwerk meer gaat kosten. Dit is mede een ge volg van de hogere dollarkoers, de munteenheid waarmee het Chinese vuurwerk wordt be taald. Verder heft de Europese Unie voor het eerst invoerrech ten over geïmporteerd vuur werk en stijgen de loonkosten in China.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3