Geen vette seks en geen puistjes Joost is de mooiste van Nederland MAANDAG 7 OKTOBER 1996 Leni Saris verkoopt acht miljoen boeken over Echte Liefde Ze heeft nooit een relatie met een man gehad, maar verhaalt er al haar hele leven over. Bijna acht miljoen boeken van haar hand gingen over de toonbank. Leni Saris scoort zonder 'vette seksscenes. ',,Ik heb alle mannen afgewezen omdat ik in geen van allen de ware zag. arts in een naburig doip die een dusdanige injectie gaf dat het beestje in coma helemaal over de grond slingerde. Een harde man. Hij was heel lelijk tegen me. Hij noemde me een egoïst. Zei dat ik het beestje moest laten inslapen omdat het toch niet meer beter werd. Helemaal over rn'n toeren kwam ik thuis. En het beestje begon weer met z'n koppie te gooien. Had die dierenarts dan toch gelijk? Liet ik mijn leeuwtje onnodig lijden? Wat toen gebeurde in huis kan ik niet vertellen want dan ga ik voor de tweede keer zitten janken. Enfin, de man van mijn vriendin is naar de dierenarts teruggegaan om het beestje te( laten inslapen. Daar heb ik zo'n spijt van! Ik ben zo bang dat het niet nodig was om het te laten inslapen, dat het nog zou kunnen genezen. Ik weet niet wat erin dat koppie zat. Heb ook geen sectie laten verrichten. Door die twijfels ben ik er na twee jaar nog steeds niet overheen." Het Maltezer leeuwtje ligt begraven op het dierenkerkhof, sa men met de twee terriërs en een poes. „Ik ga er nooit meer heen." Prins Het zijn voornamelijk meisjes en vrouwen die de boeken van Saris verslinden, mannen "vinden ze veelal te roman tisch en zoetsappig. „Ach, mannen lezen mijn boeken ook, alleen durven ze er niet voor uit te komen. Ik ken mannen die mijn'boeken achter andere verstoppen in de boekenkast. Want natuurlijk zijn mannen ook roman tisch. Ze zijn alleen wat doorgeslagen. Tegenwoordig durft een vrouw toch geen relatie meer uit te maken? Je wordt zo aan het mes geregen!" Echte Liefde, daar gaat het Saris om, maar daar is vol gens de schrijfster steeds minder van. „Het is allemaal seks. Mensen ontmoeten elkaar, drinken wat en hupsa- kee, ze belanden in bed. Dat is toch niet normaal? En als ze gaan trouwen zeggen ze al bij voorbaat dat ze niet we ten of het voor het hele leven is. Geen wonder dat er zo veel echtscheidingen zijn. Mensen zien alleen maar geld en seks." In de prins op het witte paard gelooft ze evenmin. „Je moet geven en nemen. Dat is liefde. Maar veel mensen tegenwoordig zijn zo egoïstisch en onrustig. Ze hóllen van het een naar het ander. Nog niet terug van vakantie, boeken ze al weer een volgende. Geen wonder dat de tijd dan snel gaat. Leef nü in plaats van voortdurend achter de toekomst aan te hollen." De traditionele normen en waarden van Saris klinken door in haar werk, dat door jong en oud wordt omhelsd. Toen Saris het waagde in één van haar boeken een man en vrouw te laten samenwonen, werd ze prompt door een trouwe lezeres op de vingers getikt. „Of ik van mijn geloof was gevallen." Sindsdien wordt er nauwelijks meer gehokt in Saris' boeken. „Er is ook eens fan geweest die me vroeg waarom er nooit iemand een puistje op z'n ge zicht heeft. Mijn mond viel open. Echt, ik was sprakeloos. Een puistje. Ik had er gewoon nooit aan gedacht. En weet u waarom niet? Ik heb zelf in m'n hele leven nooit één puistje gehad." ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 Hij vindt zichzelf niet 'bloedmooi', wil zijn neus veranderen en wat meer slag in zijn haar. Toch is hij de mooiste man van Nederland. Mister Nederland, Joost Ammerlaan (24) uit Schipluiden, is net terug uit Istanboel, waar hij de afgelopen weken meedeed aan de Mister World-verkiezingen. „Die leven in andere landen veel meer dan hier." Onrustige ogen achter grote brillenglazen. Ze is op haar hoede. Vermoedt achter elke vraag een dolksteek. Eerder is ze op laffe wij ze neergesabeld door „een vrouwmens van de Vara-ra- dio" die iemand uit haar werk liet voorlezen. Iemand met een heel ordinaire stem. „Ja, dan kun je zelfs de Bijbel verpesten." Het is lang geleden, maar de herinnering eraan doet nog steeds pijn. „Het was zo kwetsend en zo gemeen. Mijn werk werd gekleineerd ten overstaan van mijn fans. Ik ben er twee maanden van slag van geweest. Intens ver drietig was ik." En dan die mannelijke journalist, die voorovergebogen zat op haar bloemetjesbank en zonder haar aan te kijken murmelde dat-ie op weg naar Rotterdam voor het eerst 'een boekje' van haar had gelezen in de trein. Het ver keerde boeide nota bene, want niet door Saris geschre ven, „maar of ander flutromannetje." Ze heeft meer boeken verkocht dan menig gelauwerd auteur: acht miljoen. Haar 105de boek 'Het Stille Volk', geïnspireerd op een reis door Lapland, verschijnt binnen kort en het manuscript voor haar volgende ligt al weer klaar. Tienduizenden fans van twaalf tot tachtig jaar ver slinden haar pockets, zoeken de plaatsen op waar haar verhalen zich afspelen en schrijven brieven, maar nog al tijd gaat Saris in de verdediging als mensen haar werk aanvallen. „Mijn werk is mijn leven. Dan doet het pijn als mensen, bijvoorbeeld van die docenten Nederlands, je in een hoek willen drukken. Waarom ben je minder als je geen literatuur schrijft? Wat is dat trouwens, literatuur? Ik lees het wel eens, want ik lees iedere letter die los en vast zit, maar ik zie het niet." „Goede ontspanningslectuur" noemt Saris haai" boe ken. „Mensen beschouwen mij als vriendin en vertrou wen mij hun problemen toe. Ik krijg stapels brieven. Sommige fans schrijven jaren achtereen." Haar stem stokt. Achter het glas van haar bril glinsteren tranen. „Ik heb een afscheidsbrief gehad van epn fan. Ze was onge neeslijk ziek. In haar laatste brief schrijft ze dat ze heel veel aan mijn boeken heeft gehad. Tja, dan valt alle kr i tiek weer in het niet." Talent Tientallen ingelijste foto's, schilderijtjes, kunstbloemen, porseleinen beestjes, kleine glaasjes, gebloemde banken en schemerlampen. „Versiering is heel belangrijk voor me. Zo ben ik geboren. Daarom schrijf ik ook niet graag korte verhalen. Daarin kun je niet alle emoties en versie ring kwijt." Het mooiste schilderij in de huiskamer is het grote raam dat het verstilde uitzicht óver de Bergse Plas omlijst. Een mooie plek om te schrijven, zo lijkt het, maar Saris werkt er nooit. „Ik moet mensen zien als ik schrijf, dus werk ik aan de straatzijde." Trams, auto's, fietsers en om de haverklap een ongeluk. „Ik woon al twintig jaar in deze straat. Eerst aan de over kant en nu hier". Voor het raam staat een eenvoudige ta fel met daarop een elektronische typemachine. „Ik schrijf op een heel wonderlijke manier, ik doe niets met pen en papier maar verwerk eep boek ineens in de machine. Als ik een dag van huis ga, neem ik alle tekst mee want ik ben als de dood dat ze die bij een inbraak meenemen." Aan een computer begint ze niet meer, waarom zou ze. Het gaat al bijna zestig jaar goed zo. Nee, haar leeftijd verklapt ze niet, daar komt enkel „leeftijdsdiscriminatie" van. Ze buigt iets voorover en zegt op verontwaardigde toon: „Mensen vragen me soms of ik nog steeds schrijf. Daar word ik zó nijdig van. Alsof schrijven een baan is. Het is een talent! Ik heb altijd geschreven en zal het altijd blijven doen." Op de lagere school al kreeg Leni hoge cijfers voor haar opstellen. En toen ze chef de bureau was op een Rotter dams notariskantoor en 's avonds moe thuis kwam van het werk „en die springerige meiden", kroop ze tot diep in de nacht achter de schrijfmachine. „Als ik een boek af had, dan liep ik weer naar de dokter, want dan was ik echt aan valium toe." Seks Sinds 25 jaar legt ze zich volledig toe op het schrijven van boeken. Zo'n twee per jaar. Boeken met spanning, een geheim vaak, misverstand, romantiek en bijna altijd een goed einde. „Ik hoor of zie iets en daaromheen ontspint zich een heel verhaal. Zo ben ik vorig jaar naar Fins Lapland geweest. Daar gebeurde iets waardoor mijn hele verhaal sluitend werd. Het was een vrij moeilijk boek om te schrijven omdat ik me echt heb verdiept in de rendier- trek. Alles moet kloppen." In nagenoeg alle honderdvijf boeken zegeviert de lief de. „Laat ze elkaar maar krijgen. De ellende hebben ze al gehad." Liefde zonder seks wel te verstaan. In Saris' boe ken kussen en omhelzen man en vrouw elkaar. „Bij mij geen vette seksscènes. Het is tegenwoordig net alsof alles alleen maar om seks draait. Heel veel televisieprogram ma's zijn zo plat. Ik hoef het niet te zien. Ik heb er niets mee." Saris heeft nooit verkering gehad. „Ik was wel in de ge legenheid, maar heb nooit een relatie aangeknoopt. Ik heb alle mannen afgewezen omdat ik in geen van allen de ware zag. En eerlijk gezegd, maar dat gelooft niemand, heb ik ook nooit zitten jammeren om een man of kinde ren. Ik heb ook nooit moeite gedaan om een man te vin den. Ben niet naar een dansclub gegaan of een huwelijks bureau en heb geen advertentie gezet. Als ik een man en kinderen had gehad, dan had ik nooit kunnen doen wat ik nu heb gedaan. Ik kan absoluut niet schrijven als er ie mand in huis is." Al haar liefdesverhalen zijn de verhalen van anderen of ontsproten aan haar fantasie. Saris' enige liefde woonde tegenover haai". „Maar hij was van een ander geloof. We hebben niets met elkaar gehad. Na de oorlog heb ik hem nooit meer terug gezien. Hij was joods. Zijn familie is uit- Haar werk is haar grote liefde. En de huisdieren. Aan de muur hangen foto's van Yorkshire-terriërs, de hondjes die Saris zo node mist. „Toen ze van ouderdom zijn gestor ven mocht ik van mijn uitgever een nieuw huisdier uit zoeken. Nou, eerst wilde ik dat natuurlijk helemaal niet Maar na zeven weken heb ik toen toch een Maltezer- leeuwtje gekregen en daar was ik stapelgek op. Zó'n lief beestje. Maar'het kreeg vreselijke toevallen. Alle dokters en specialisten ben ik afgelopen. Toen het in een week end weer wegviel, moest ik naar de dienstdoende dieren- DZijn 'gewone' uiterlijk is volgens hem zijn grote kracht. Toch gluurt een serveerster door haar oogharen naar de gebronsde jongen bij het raam. Het korte blonde haar, de brede schouders, smalle heupen en staalblauwe ogén vallen blijkbaar in de smaak. „Ik moest hard lachen toen ik was uitgekozen als mister Nederland en mijn vrienden nog harder", vertelt Joost Am merlaan. Hij had weinig mensen verteld dat hij mee zou doen. „Het is natuurlijk ook vaag om mister Nederland te zijn. Er werd niet echt een wedstrijd gehouden. Ik moest op een gegeven moment voor een gesprek komen bij de directeur van de Mister World-organisatie. Blijkbaar vond hij me een geschikte kandidaat. Een week later zat ik al in het vliegtuig naar Istanboel." Ammerlaan zei overigens niet meteen ja. Hij vroeg twee dagen bedenktijd. „Mijn oma werd negentig op de dag van mijn vertrek. Voor het feest zou mijn he le familie overkomen uit Canada. Mijn neefjes en nichtjes had ik al jaren niet ge zien. Ik heb enorm gebaald dat ik niet bij de verjaardag zou zijn. Maar de verkie zingen in Istanboel had ik niet willen missen"' Veel kreeg Joost niet te zien van de Turkse hoofdstad. De eerste vier dagen trok ken de mooiste mannen ter wereld van sponsor naar sponsor en van fabriekshal naar fabriekshal. Overal maakte de Turkse televisie opnamen. „Die hallen zaten vol gesluierde vrouwen, maar niemand durfde ons aan te kijken. Terwijl we soms wel zes keer door die fabriekshal moesten lopen", vertelt hij. Elke avond zond de Turkse televisie een speciaal Mister World-journaal uit. Joost Ammerlaan: „In andere landen leeft de Mister World-verkiezing veel meer dan in Nederland. Als je in Istanboel met Mister Turkije over straat liep, begon ie dereen spontaan: 'Turkije, Turkije' te schreeuwen. En Mister Venezuela kreeg een auto van maar liefst tachtigduizend gulden. Voor mij zijn ze nu aan het proberen of ik een jaar lang een Daewoo kan krijgen. Nuchter Ammerlaan denkt dat Nederlanders uiterlijk en innerlijk veel meer loskoppelen van elkaar. „Nederlanders zijn zo nuchter. Oke, je bent mooi, zeggen ze hier. Maar daarom hoeven we nog niet naar je te luisteren." De mooie mannen werkten tijdens hun verblijf in Istanboel toe naar de finale. De dag ervoor was voor de verschillende misters de 'pre-judging-day'. De juryle den, bestaande uit vier ex-missen en een aantal leden van de organisatie, bekeken de kandidaten en hielden korte vraaggespekken. Ze stelden standaardvragen als: 'Wie is voor jou de belangrijkste persoon ter wereld?' „Bijna iedereen antwoordde natuurlijk Nelson Mandela. Dan zat je altijd goed." Joost Ammerlaan vond de verkiezing een beetje-nep. „Volgens mij hadden ze tijdens het bezoek aan het hotel al tien kandidaten uitgezocht, van elk werelddeel één. Dus een donkere jongen, een hoogblonde mister, een Aziatisch type en ie mand met een Latijs-Amerikaans uiterlijk. Daar gingen ze tijdens de finale extra op letten. Engeland organiseerde de wedstrijd voor de eerste keer en het werd ge houden in Istanboel. Dus je wist al dat de Engelse en Turkse misters bij de eerste tien zouden zitten. Ik wist van tevoren eigenlijk odk al dat de misters uit Latijns- Amerika niet zouden winnen. Die jongens zaten voordurend achter de vrouwen aan. Je kan het als organisatie natuurlijk niet hebben dat Mister World de avond van zijn verkiezing met drie dames in zijn hotelkamer verdwijnt. De Belg, die heeft gewonnen, zou dat nooit doen", grinnikt Joost. Videofilmpje De verkiezingsshow werd gehouden in Club Med. Eerst moesten de mooie man nen zich voorstellen en daarna presenteerden ze zich door middel van een video- filmpje. Vervolgens toonden de kandidaten zich in zwembroek - „Wel een degelij ke hoor, niet zo'n tanga" - op de 'catwalk'. De vragenronde vond Joost het moeilijkst. „Ze stelden allemaal vragen waarvan je niet weet wat ze willen horen. Ze vroegen mij wat ik zou verbeteren aan Neder land als ik voor een dag president zou zijn. Ik heb geantwoord dat ik niet zo zou beknibbelen op de AOW. De mensen die nu oud zijn, hebben na de oorlog kei hard gewerkt om dit land weer op te bouwen en dan gaan we hun uitkering be knotten. Ik vind dat je dat niet kunt maken. Ik geloof wel dat ze het een goed antwoord vonden", aldus Joost die overigens buiten de prijzen viel. De taken van Mister World verschillen volgens hem niet zo veel van die van de miss. „De Mister en Miss World moeten lief zijn voor kinderen, lief voor ou deren en lief voor dieren. Ze moeten de vrede op de wereld bevorderen. Dat zag je ook dui delijk terug in de publiciteit over de verkiezingen. De Griekse en Turkse mister moesten voortdu rend met elkaar op de foto om maar te laten zien dat ze het, on danks het getuzie van hun rege ringen, goed met elkaar konden vinden. De verkiezingen zijn wat dat betreft gestoeld op een uto pie, een idyllische kijk op de we reld. Ik heb van dichtbij gezien dat mensen normaal met elkaar kunnen omgaan. Maar de poli tiek staat zover van de mensen af." De Schipluidenaar verwacht dat zijn Mister Nederland-titel hem wat publiciteit kan bezor gen en vooral werk. Rijk is hij van zijn modellenwerk nog niet ge worden, maar hij 'kan er goed van leven'. Hij is er pas een paar jaar geleden mee begonnen. „De modellenwereld leek me nooit zo leuk. Ik dacht dat die mannen al lemaal van die gebakjes waren. Kerels die zichzelf alleen maar geweldig vonden. Maar het zijn juist allemaal heel aardige men sen." Een nichtje van Joost, zelf mo del in New York, haalde hem over te beginnen met modellen werk. „Ik was een keer bij haar op bezoek. Ik zag wat voor fantastisch leventje ze leidde en hoe mooi ze woonde. Toen dacht ik: Ik ben ook eigenlijk gek als ik het niet probeer." Het is hem nog niet tegengevallen. „Het reizen vind ik heel leuk. Ik weet van daag niet waar ik volgende week ben. Morgen kan ik aan de andere kant van de wereld zitten, dat is geweldig." Ook geniet hij van de bekendheid. „Ik vind het fantastisch als mensen zeggen: Hé, ik heb je nog daar en daar gezien. Maar ook als mijn vrienden zeggen: Ik zag je foto in de krant en het zag er niet uit." Ammerlaan heeft inmiddels bureaus in Nederland, België, Milaan en Duitsland. Volgende week vliegt hij naar Londen om ook in de Engelse hoofdstad een model lenbureau te vinden. „Dan kan ik als ik denk dat het weer hier toch niet lekker is, zo een paar dagen naar Milaan of naar Londen", grapt hij. De verschillende lan den hebben zo hun eigen wensen op fotogebied. „In Duitsland ben ik altijd een gelukkige huisvader en in Italië is het verboden te lachen. Daar moet je bijna kwaad naar de fotograaf kijken. Vinden ze mooi. Nederland zit daar tussenin." Joost Ammerlaan: „Het is natuurlijk heel vaag om mister Nederiand te zijn". foto gpd

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 35