Het monster van Bens' breekt los 'Rampen om te overleven' ti 7 MAANDAG 7 OKTOBER 1996 ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 La Coruna leeft in de ondraaglijke stank van het eigen afval wermen krijsende een verpestende stank verraden de nabijheid van de vuinisbelt van Bens. Machtige oranje machines van de mijnbouwmaatschappij Endesa nemen enor me happen rottende troep uit de immense gistende afvalberg, die constant in beweging is. „Ik stond er midden in met mijn twee zoons, toen alles onder ons begon te glijden. Eerst bleef ik stokstijf staan, maar de jongens grepen me vast en hebben me meegesleept naar de auto." Maria Isabel Fraile veegt het zweet van haar voorhoofd door de spanning die ze opnieuw beleeft. „Ay, dios mio", ver zucht ze. Isabel en haar gezin waren getuige van de vuilverschuiving op 10 september in het Noord-Westen van Spanje. Tot die dag waren ze dagelijks op de top van de vuilnisplaats te vinden tussen de af- en aanrijdende vuilnis wagens, óp zoek naar waardevolle dingen. Er is behoorlijk de klad gekomen in de brood winning van Maria Isabel, haar man Jose Mi guel en hun zes kinderen, die allemaal mee helpen in het 'bedrijf. „We gaan nu de con tainers af in de stad, voordat ze worden leeg gehaald. Dat werkt lang niet zo snel en het kost veel meer benzine", leggen de vuilsor- teerders uit. De stortplaaats ligt aan de rand van La Co runa, de meest westelijke stad van Spanje aan de Atlantische Oceaan. Meer dan twintig jaar lang brachten de vuilniswagens het da gelijkse huisvuil van de 250.000 inwoners en dat van nog veertien naburige gemeenten naar deze belt, die zich uitstrekt tussen en op de hellingen van twee heuvels, honderden meters breed en tientallen meters dik. Op die tiende september om tien uur be gon een deel van de een miljoen ton vuil plotseling te schuiven en dreef als een brede lavastroom het vissershaventje Puerto in. De bar Tasca O Portino verdween onder de mas sa, evenals een paar andere gebouwtjes, een tiental boten en auto's. Vissers die aan het werk waren en de bareigenaar konden zich bijtijds in veiligheid brengen. De 52-jarige Joaquin Serantes, die zijn auto stond te was sen, was niet meer in staat op tijd weg te ko men. Getuigen zagen hem bedolven worden onder het kruiende vuil. Hij wordt nog steeds vermist. Monster In de protserige 'klokkenzaal' van het ge meentehuis van La Coruna begeven burge meester Fancisco Vazquez en zijn eerste se cretaris Javier Losada zich geroutineerd tus sen journalisten uit Duitsland, Frankrijk, Bel gië, Nederland, en natuurlijk uit Spanje zelf. Losada declameert met veel gevoel voor dra matiek: „Tot drie dagen geleden had ik net als u uitgeroepen: 'Hoe is het in godsnaam mogelijk dat zoiets kan gebeuren'. We zijn door tientallen bezorgde burgemeesters in heel Spanje gebeld, die willen weten of zoiets bij hen ook kan gebeuren. Sinds de technici mij hebben uitgelegd wat er zich in zo'n berg vuil allemaal afspeelt, willen wij alle gemeen ten in Europa, die een vuilstortplaats hebben, ervoor waarschuwen dat ze een monster bin nen hun grenzen hebben. Het 'monster van Bens' is tot in de wijde omgeving afgezet. Alleen journalisten mogen een blik op de rokende lawine werpen vanuit de krottenwijk Barrio O Portino'. Van hieruit zijn heel goed de brede scheuren te zien die de afgelopen dagen in de afvalberg zijn ont staan, waardoor de vrees voor nieuwe lawi nes weer is toegenomen. Met vijftig graafma chines wordt per dag 20.000 ton vuil van de top van de berg afgegraven om zodoende de druk te verminderen. Daarmee hoopt men verder instorten van de berg te voorkomen. O Portino ligt op gelijke hoogte als de top van de vuilstortplaats en grenst daar onmid dellijk aan. De wijk is verlaten sinds de 250 inwoners twee weken geleden halsoverkop werden geëvacueerd toen een nieuw stuk van de vuilnisberg dreigde in te storten. De 'bar- Spanje staat voor de grootste milieuramp van de geschiedenis. Wanneer de afvalberg van Bens, aan de rand van La Coruna, de zee inglijdt, zijn de gevolgen niet te overzien. Troep van tivintig jaar ligt op de stortplaats, die in beweging is gekomen. „Een monster is losgebroken",'zegt de burgemeester van de stad. „Elke dag dat de zaak blijft zitten, ben ik een gelukkig man. Ml I III Hi II IIII I Ml rio' is een troosteloos woonoord, zoals er veel wijken zijn aan de randen van de Spaanse steden. Het bestaat uit een paar smoezelige straten met verwaarloosde stenen barakken. Achter de huisjes staan schuurtjes die zijn opgetrokken uit afval-materiaal. Op het pleintje voor de lagere school, die al jaren niet meer wordt gebruikt, ligt een stapel oude autobanden te wachten op een opkoper. Een agent van de Policia Local patrouilleert er om te verhinderen dat de verlaten huizen wor den geplunderd. Stank Blijkbaar zijn niet alle inwoners weg. In een schuurtje is José Miguel Fraile met zijn zoon Abel bezig oud ijzer te sorteren. Hij is de echtgenoot van Maria Isabel, die met haar twee zonen de aardverschuiving heeft mee gemaakt toen ze er aan het werk waren. Ook zij zijn naar de gemeentelijke sporthal, naast het stadion van La Coruna, geëvacueerd. Maar na een paar dagen zijn ze teruggekeerd naar hun eigen huisje. „We zijn teruggeko men omdat we geld moeten verdienen", zegt Maria Isabel. „Als je daar in de sporthal blijft zitten, verdien je niets. Het was daar boven dien afschuwelijk. We sliepen allemaal sa- bij." Hoewel de barrio tegen de vuilnisberg ligt aangeplakt, zodat het ronken van de bulldo zers is te horen, valt de stank vandaag erg mee. „Dat is heel vaak zo", zegt Jose Miguel. „In het centrum van de stad hebben ze er Wij zijn er bovendien aan veel r gewend geraakt." La Coruna ligt i kilometer of twee vogelvlucht slechts een in de gifbelt verwijderd. „Je kunt het beste maar geen hotel in het centrum nemen", is het advies dat de bezoe ker krijgt. „Ze zijn daar niet alleen veel duur der, maar het stinkt er ook veel erger." De gemeente heeft inmiddels allerlei des kundigen ingeschakeld om iets aan het stankprobleem te doen. Volgens de plaatselij ke pers bestaat er een middel om de lucht wat draaglijker te maken. Dat is echter een chemisch middel, dat weer gevaar kan ople veren voor de mensen die momenteel op de stortplaats aan het werk zijn. Het begrip chemie moet in La Coruna op dit moment niet te vaak in de mond worden genomen. Niemand weet hoeveel giftige stof fen er in deze bewegende berg liggen opge slagen. Wanneer die berg de zee inrolt, krijgt De kustlijn van La Spanje te maken met een van de grootste Coruna, met de alles- milieurampen uit de geschiedenis. „Elke dag overheersende afval- dat de zaak blijft zitten, ben ik een gelukkig berg. foto cp man", zegt burgemeester Vazquez. ij weigert het toe te geven. Maar I moe, wordt hij er wel van, zo niet moedeloos. Zijn wanhopi- gevecht om een regionale televisiezender or Noord-Holland van de grond te trekken lebben grote frustraties in Huub Elzerman 30ven gebracht. Op zijn bureau in de Lange legijnestraat in Haarlem liggen duimendikke apportages, die de provincie van het nut en lelang van regionale televisie (hadden) moe- en overtuigen. „Zoals altijd gaat het om het ;eld", verzucht de directeur/hoofdredacteur 'an Radio Noord Holland. „Als dat er niet ;omt, houdt alles op." /oor alle duidelijkheid: de provinciebesturen ran Noord- en Zuidholland zijn allerminst te genstander van regionale televisie. Sterker: de t van een station wordt toegejuicht. De Statenleden vinden evenwel dat de burger het realiseren van het project niet belast mag worden met een extra-tientje. Vooral de l/VD verzet zich tegen deze lastenverhoging, ot grote ergernis van Elzerman. „Voor regio nale televisie is 'Kamerbrede' steun. In Am sterdam en Rotterdam staan de liberalen loy aal tegenover het in stand houden van subsi die aan regionale televisiezenders. Ik begrijp niet waarom politiek gelijkgezinden luttele kilometers verderop, in het provinciehuis van Haarlem, anders denken en handelen dan hun partijgenoten elders." Niet zonder jaloezie kijkt hij naar de jong- e ontwikkelingen in Zuid-Holland. Daar lan op korte termijn twee nieuwe tv-sta- )ns van start. Rijnmond-TV doet dat met 'ld van de gemeente Rotterdam, dagblad uitgever NDU en kabel-telecombedrijf Ene- :o. Radio/West TV probeert het geheel op ei gen kracht. Dat wil zeggen met financiële in jecties van Wegener, Perscombinatie/Meulenhof, Telegraaf en ka belexploitant Casema. „Een unieke situatie"/ :elt Ben Groenendijk van de Stichting Regionale Omroep Overleg en Samenwerking IROOS). „TV-West is het enige publieke re gionale tv-station in Nederland zonder over heidssteun. Of dat een houdbaar fenomeen tet de toekomst uitwijzen. Ik waag me bovendien af of de overheid voorrechten zoals doorgifteplicht op de kabel en een plek het basispakket, kan handhaven. Het gaat tenslotte om een op winst gericht bedrijf. En dat strookt niet met het publieke bestel." Huub Elzerman zou niet voor tie opteren. „Zonder overheidsgeld zie ik het itten. Een serieuze nieuws- en actuali teitenzender wat Radio Noord Holland wil zijn kost bulken geld. AT5 heeft ervaren en jaarlijkse bijdrage van vier miljoen gulden van de gemeente Amsterdam nodig is om overeind te blijven. Commercieel valt een regionaal tv-station niet te exploiteren. Dat is alleen haalbaar voor muziekzenders. Zijn voorkeur gaat uit naar samenwerking met de Amsterdamse tv-producent AT5, die voor de locale omroep Salto 24 uur per dag -programma's verzorgt voor Groot-Amster dam en Zaanstad. Er zijn al afspraken ge maakt voor het geval de provincie met geld (3,5 miljoen gulden) over de brug komt. AT5, opgericht met steun van Perscombina tie/Meulenhof en werkend met een budget 11,5 miljoen gulden, gaat dan in op dracht van RNH op Noord-Holland gerichte programma's maken. „AT5", legt hij uit, „is een succesvol station (bereik 1,2 miljoen mensen) in het hart van ons uitzendgebied. Het zou verspilling van publieke gelden zijn wanneer er op provinciale schaal twee con currerende zenders ontstaan." Voor de herkenbaarheid zou RNH in de optiek van Elzerman ook een andere naam dienen te krijgen. Op dit moment legt hij de Een voorproefje van wat SBS 6 met regionale televisie wil gaan doen. Op de redactie van het Haarlems/Leidsch Dagblad worden medewerkers van Archeon uit Alphen aan den Rijn geïnterviewd over het met sluiting bedreigde themapark. foto hans van weel laatste hand a; roepplan. De RNH-vi er van uit dat hij de politiek als nog over'de financiële streep kan trekken. In dat opzicht heeft hij steun gekregen van staatssecre taris Nuis van mediazaken. „De verplichte heffing is van de baan", legt Elzerman uit. „Als provincies bereid zijn regionale televisie uit eigen zak te betalen, kunnen we bij wijze van spreken 1 januari volgend jaar beginnen." Niet alleen de functie van de pu blieke regionale omroep als een kritisch onafhankelijk medium is daarbij een zwaarwegend argu ment. „Als rampenzender heb ben be langrijke taak", wijst hij stilzwij gend op de vliegtuigcatastrofe met een Dakota twee weken ge leden in de Waddenzee. „We kunnen de bevolking heel snel en goed informeren. Natuurlijk kan dat via de radio. Maar televisie spreekt nu eenmaal meer aan. Dat heeft de toekomst. Dat zie je aan de afnemende luis tercijfers. Dus doe je er als radiostation ver standig aan te zoeken naar een manier om een gemengd bedrijf in de regio te zetten. Ik ben eerlijk genoeg daarbij te zeggen dat het voor ons noodzaak is om te overleven. Door de bundeling van belangen kunnen we de ra dio veilig stellen." AT5-directeur Ronald van Wechent wacht vooralsnog rustig af. Mocht de missie van Elzerman mislukken, dan wil AT5 toch uit breiden. „Naar regio's die een link hebben met Amsterdam. We denken aan Haarlem, Velsen, Haarlemmermeer en Hilversum. We komen dan aan een bereik van twee miljoen mensen." Om dat mogelijk te maken moeten overigens de kabelnetten van de verschillen de plaatsen aan elkaar worden gekoppeld. Daarnaast dient AT5 om buiten het eigen Met jaloerse blikken kijkt Radio Noord Holland (RNH) naar Zuid-Holland. Daar wachten de twee publieke regionale tv-zenders niet langer op geld van de provinciale overheid. Rijnmond- TV en RadiolTV-West gaan gewoon met steun van uitgevers en kabelexploitanten aan de slag. SBS 6 is er blij mee. De commerciële zender, die ook met regionale tv begint, ziet ze als ideale steunpunten. Net als de televisiemakers van het lokale station in Katwijk. Die jongens van de VLOK zouden we zo willen hebben." EssasEHsniia gebied te kunnen uitzenden overeenstem ming te bereiken met de plaatselijke omroe pen. In deze regio geldt dat voor Haarlem 105, TV-krant Velsen 6 en VLOK-TV in Katwijk. Zij bezetten een kanaal op de kabel met een ei gen tv-krant, die in een enkel geval wordt aangevuld met documentaires (Velsen 6) of reportage-achtige nieuwsbeelden uit de streek (VLOKTV). Haarlem 105 heeft overigens een plan, plus een verzoek om een financiële bijdrage, inge diend bij de gemeente voor lokale televisie. Die heeft op haar beurt onder de bevolking een enquête gehouden over hoe Haarlem mers denken over lokale tv en of ze bereid zouden zijn ervoor te betalen. De uitslag van dat publieksonderzoek is inmiddels bekend. Maar gemeente-medewerkster Dorien Krantz wenst op voorhand niet meer te melden dat 'de uitkomsten verrassend zijn'. Vooruitlopend op de activiteiten die SBS 6, RTL 5, AT5/RNH en de plaatselijke zenders in de regio willen ontplooien, heeft Regio TV de primeur. Kabelkrantuitgever Holland Advertising Nieuwe Me dia uit Den Helder begint half oktober met het (kosteloos) uit zenden van nieuwsflitsen van zes minuten op de plaatselijke kabel krant van Nieuws TV. Deze items worden elk heel uur uitgezonden en gedurende de dag en nacht herhaald. De eerste uitzendingen beginnen half oktober en zijn ge richt op Noord-Holland-Zuid (o.a. Haarlem, Haarlemmermeer, Zandvoort). Medio november volgen IJmond, Zaanstad en Pur- merend. Daarna komen Gouda en Alphen aan bod. De nieuws beelden zullen vanuit de studio in Haarlem naar de diverse kana len in de regio's worden ge straald. „We hebben een enorme voorsprong, omdat we een eigen kabelkanaal bezitten. We kunnen dus een vliegende start maken, aldus ad junct-directeur Felix Cohen. Elzerman en Van Wechem zien in het be staan en of de komst van lokale tv-stations geen bedreiging voor hun initiatieven. „We maken televisie die voor al de NoordHolland- se steden interessant moet zijn", benadruk ken ze. „Lokaal nieuws als bijvoorbeeld de opening van een zwembad pakken we niet op. Bovendien boren we andere adverteer ders aan. Daarentegen zouden lokale stations goed kunnen optreden als conespondenten. RTL 5 en SBS 6 zijn dat nu al aan het probe- Directeur Fons van Westerloo van SBS 6 bevestigt dat. „In Katwijk bijvoorbeeld zit een heel creatief groepje televisiemakers. Wat ze doen, ziet er leuk en professioneel uit. Bin nenkort ga ik met die lui praten. Wat ze ma ken kan ik zo uitzenden." Kabelexploitanten Tv (nu) Alkcmadc Jacobswoude NoordwijkP Noordwijkcrhoi Kanaal 7 (kabelkrant) Tcn Tv-krant Tcn Tv-krant Tcn Tv-krant Tcn Tv-krant Holland Centraal Tv-i Kanaal 7 (kabelkrant) j Kanaal 7 (kabelkrant) 7 (kabelkrant) a Centraal Tv-i 0 Centraal Tv-1 Nieuwe initiatieven Radio/Tv-West (per nov.) Radio/Tv-West (per nov.) Radio/Tv-West (per nov.) Radio/Tv-West (per nov.) Radio/Tv-West (per nov.) Radio/Tv-West (per nov.) (per nov.) (per nov.) (per nov.) (per nov.) (per nov.) (per nov.) Radio/Tv-West Radio/Tv-Wes 1 Radio/Tv-West (per Telekabel Rij: Katwijk Leiden Leiderdorp Rijnsburg Valkenburg (per 1997) Radio/Tv-Wesi Radio/Tv-Wesi Radio/Tv-Wks'i Wassenaar Publieke en commerciële omroepen (radio en tv) hebben een aantal ken merken dat ze van elkaar onderscheidt. 1. Publieke omroepen worden in be langrijke mate mët overheidssteun en via reclamezendtijd gefinancieerd. Commerciële omroepen moeten via inkomsten uit sponsoring en /of recla me zelf hun broek ophouden. Sinds 1 mei van dit jaar is commerciële om roep op lokaal en regionaal niveau toe gestaan. 2. De financiering van publieke re gionale televisie wordt via wetgeving per 1 januari 1997 geregeld. Vanaf dat moment mogen provincies maximaal tien gulden per jaar opslag op de om roepbijdrage heffen voor regionale tv. In veel gévallen is sprake van samen werking tussen publieke omroep én private partijen (uitgevers, kabelexploi tanten). Deze private partners richten een omroepbedrijf op dat diensten (fa ciliteiten, reclame-exploitatie, pro grammaproductie) levert aan de pu blieke omroep. 3. Publieke omroepen worden op grond van de wet geacht en verplicht een reeks voorschriften na te leven. In het geval van publieke regionale televi sie houdt dat onder meer in dat de programma's gericht dienen te zijn op de eigen provincie. Bovendien moeten ze voor minstens vijftig procent be staan uit informatie, cultuur en educa- 4. Voor de publieke omroep geldt een doorgifteplicht voor de kabel. Commerciële omroepen moeten pro beren een plekje op de kabel te verwer ven en daarvoor betalen. Vooralsnog zitten beide in het basispakket. Daar voor moet een omroepbijdrage worden betaald. Dat wordt anders. Publieke omroepen zullen in het basispakket blijven. Commerciële omroepen ko men uiteindelijk in een pluspakket (of achter de decoder) waarvoor kijkers extra geld op tafel moeten leggen. 5. Op dit moment ontwikkelen ne gen publieke regionale omroepen tele visie. In noordoost Nederland zijn al vier tv-stations actief: TV Noord, TV Drenthe, TV Oost en TV Fryslan. Twee lokale omroepen kennen een volledig professioneel opgezet omroepbedrijf: AT5 Amsterdam en Stadstv Rotterdam (in '97 Rijnmond TV). 6. Nederland kent sinds september van dit jaar jaar één commercieel re gionaal televisiestation: TV8 Brabant (met de VNU Dagbladengroep als aan deelhouder). De komst van TV8 Lim burg en TV8 Gelderland is in voorbe reiding. Daarnaast is de Noordelijke Media Groep begonnen met het toe voegen van kort beeldnieuws aan ka belkranten. Holland Advertising Nieu we Media uit Den Helder (Kabelkrant Nieuws TV) gaat in delen van Noord en Zuidholland en Flevoland hetzelfde doen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 33