ZATE R DAGS B IJVOEG S E L Tv-oorlog in regio MAANDAG 7 OKTOBER 1996 ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 eheer. e trots straalt nog van zijn ge zicht af als de stunt van TV8 aan de orde komt. Bij de vliegtuig- nip op Welschap in Eindhoven waren ver- iggevers en cameralieden van Brabants re- onale tv-zender het snelste op de plek des iheils. Ze slaagden erin als enige van alle nroepen direct na het neerstorten van het estel actuele beelden te maken. Omdat eerlands eerste commerciële regionale sta in pas enkele weken later met de uitzen- ngen zou beginnen, mocht RTL4 - voor ,ei ggid g0e(je sier maken met de proefop- amen van TV8. „Jammer dat we ze zelf niet inden brengen", zegt Johan van Uffelen :h. „Maar we hebben laten zien wat de aarde van een regionale tv-zender voor de igio is." Inmiddels ligt de officiële start van TV8, dat gehuisvest op de derde verdieping van het ^jrabants Dagblad in het centrum van Til- rt u hélurgi a] weer weken achter hem. Maar de ïrwerlj ïitensporige inspanningen van de (veel te irte) voorbereiding zijn de hoofdredacteur Ie reke aan te zien- -Totale waanzin", noemt hij onrustigste periode uit zijn journalistieke I opbaan. „In amper vier maanden hebben e dit tv-station van de grond getrokken. Een kei iooie klus, maar ik doe het nooit meer. We ebben ons te pletter gewerkt. Dit kost me ja- ■nschj !n van mijn leven. Ofschoon de trein op de rails staat, valt er ht tril3 'comenc^e tijd veel te doen. Zo is de zender J Dg niet overal te ontvangen. Op tal van regel- aatsen zijn de voorzieningen niet klaar om et signaal door te geven. Van Uffelen ver acht dat voor het einde van het jaar drie- vart van de ongeveer 800.000 kabelabon- het station kan ontvangen. Verder wil teer mensen dan de 21 vaste krachten r nu zijn. En meer bronnen van inkom- zien te genereren om de programme- ng, gebaseerd op een jaarexploitatie van zes iljoen gulden, te kunnen uitbreiden. Om die reden is TV8 gedwongen zich te ■perken tot een nieuws-en achtergrondbul- dertig minuten, dat tussen zes en 's avonds live wordt uitgezonden, min^edurende de avond en nacht wordt dat blok aangepaste vorm herhaald en zonodig geactualiseerd. Een carrousel-model dat :1e regionale tv-omroepen hanteren. Over- ag zijn mini-documentaires over Brabant te die uitsluitend met een doorlopend :htergrondmuziekje worden ondersteund, k heb wilde plannen", geeft Van Uffelen Maar die invulling is pas te maken als s bestaansrecht hebben bewezen." erkwe PosH, i chef Veelbelovend -lebedn 2000 78O0Ofooralsnog is de eerste aanzet van de jongste )oor fr-zender veelbelovend. Wat TV8 aan actuali- 'en feiten, achtergrondinformatie en beelden 'Jjy' Iroduceert, is hoogwaardige tv. Professioneel ehartiiIemaakt. In een artistiek decor. Zelfs de t te lachte g ontbreekt niet bij presentatoren en -Dat kan en hoort bij regionale lacht Van Uffelén. Herkenbare televisie van dichtbij huis. Van [ffelen, van origine uit de streek afkomstig, :looft heilig in die filosofie. „Het goud ligt in regio", is zijn stellige overtuiging. „De nsen raken zo verzadigd van het aanbod nationale en internationale zenders dat belangstelling voor wat er dicht bij huis [ebeurt, toeneemt. Elke raket die richting lagdad wordt gestuurd, kun je vanaf het iankstel live volgen. Dat is interessant. Maar je dat in zesvoud wordt voorgeschoteld, nl je ook zien wat er bij jou in de straat ge- Die belangstelling is er. Kijk maar naar regionale kranten. Die doen al eeuwen cies hetzelfde. En floreren ook." Dat uitgever VNU uitgerekend in Brabant net commerciële regionale televisie is be- e "onnen, is napr zijn mening niet zo vreemd. ,VNU heeft in deze provincie zijn wortels lig- >en. VNU geeft hier vrijwel alle dagbladen lit. Bovendien is Brabant een interessant ge- lied. Niet alleen journalistiek, ook qua be- Irijvigheid en inwonertal. Voor ons als com- le omroep is dat van levensbelang." taal Ofschoon Van Uffelen (nog) geen enkel kijkcijfer kan tonen, proeft hij in wijde omge- ardering voor het feit dat VNU z'n 'eesteskind niet in de Randstad, maar in het tuiden het licht heeft laten zien. „Deze pro- 'incie maakt een economische groei door die |ua ontwikkeling ver boven het landelijke ge middelde ligt. Dat geeft een soort trots, die het minderwaardigheidscomplex van de Bra banders naar de achtergrond heeft gedreven, deze omroep als een uitvloeisel van et de dat toenemende zelfbewustzijn. Grote adver teerders hebben dat heel goed aangevoeld, sympathie voor ons initiatief heeft zich taald in reclame. Dat alles bij elkaar maakt ons project in dit gebied een grote kans slagen heeft." Dat optimisme wordt alom gedeeld. Sinds luisteraars en kijkers in toenemende mate het landelijke naar het regionale netwerk zappen, wordt 'nieuws uit de achtertuin', in Holland Omroepland als een nieuw gat in de markt beschouwd. De overheid heeft zelfs veertig miljoen gulden vrijgemaakt om pu blieke regionale televisie mogelijk te maken. De provincies mogen zelf bepalen of ze de rnrger een extra opslag van een tientje per jaar vragen. Doen ze dat niet (en dat lijkt waarschijnlijk gezien de weerzin van het volk om bij voorbeeld voor Sport7 te betalen), dan moeten ze het fenomeen uit eigen middelen financieren. De meeste Staten-bestuurders zijn daar nog niet uit. Net zo min als uit het probleem van de kabeldekking. „Het is krom eeen heffing te vragen, terwijl je weet dat je een deel niet kunt bereiken", is de algemene opvatting. De gevestigde media-orde moet overigens log zichtbaar wennen aan de populariteit van de regio, die in 't Gooi tot voor kort werd 'ereenzelvigd met platteland, folklore en ^0mPen- ..Regionale omroepen zijn door Jilversum hufterig behandeld", weet SBS 6 directeur Fons van Westerloo. „Er is altijd ge- Jrobeerd ze klein te houden. Zo van: wat valt nieuws weg te halen bij die boer- jes? Ik heb meegemaakt dat bestuurders na vergaderingen in de wandelgangen zeiden: ve verneuken ze wel, die gasten van de regio, ■elukkig zijn ze daar niet in geslaagd." De glimlach spreekt boekdelen. Van Wes- i, telter'oo, eerder onder meer werkzaam bij de bnsterdamse tv-producent AT5 en de com- nerciële zender RTL 5, heeft zijn hart niet al- ben een verschillende cultuur en ze zien er zelfs anders uit." De bedoeling van SBS 6 is items op te pak ken die een grote gemeenschappelijke deler hebben. „We kunnen toch niet tegen de re gionale kranten op." Van Westerloo gaat er van uit dat die benadering zal aanslaan. „SBS 6", benadrukt hij, „is de zender van de kleine man. We zeggen niet alleen dat we dicht bij de mensen staan. We doen het ook. Op onze bekende eigenzinnige wijze. Wij spreken niet direct de verantwoordelijke wethouder aan. We vragen eerst de man of vrouw op de straat naar zijn of haar mening. Bij de publie ke omroepen ligt dat anders. Ze moeten veel aandacht besteden aan politiek, omdat ze met onze belastingcenten zitten te spelen. Ze mogen niet zomaar kiezen wat ze willen. Daar hebben wij weinig mee van doen. We vragen geen geld aan de overheid. Aan de an dere kant kunnen publieke omroepen zich fi nancieel meer permitteren. Ook als de kijk dichtheid tegenvalt. Naar de mening van Groenendijk van ROOS is dat juist de kracht van de publieke regionale tv-stations. In zijn visie zijn er twee opties om de strijd met de commerciële zen ders te beslechten. Een daarvan is het cre- eren van een vierde publiek ether-netwerk. „Noem het maar Nederland 4", aldus Groe nendijk. „Via zo'n netwerk zijn de dertien re gio's afzonderlijk te bedienen en valt via de ether honderd procent van het Neder landse publiek te bereiken. Op die manier kunnen landelijke en regionale omroepen met elkaar afspraken maken over de toeleve ring van nationale programma's voor het re gionale netwerk. Terwijl regionale stations op hun beurt voor 'Hilversum' een correspon dentenfunctie vervullen." Een andere mogelijkheid is naar zijn me ning samenwerking met private partijen (uit gevers, kabelexploitanten, nutsbedrijven). Een constructie waarbij de journalistieke en financiële belangen op een evenwichtige ma nier worden verdeeld en gehonoreerd. In het zuiden is zo'n poging tot een verstandshuwe lijk met Omroep Brabant mislukt. „De VNU", legt Groenendijk uit, „wil best dat Omroep Brabant programma's maakt en uitzendt, maar wenst dat zelf aan te sturen. Iedereen moet zich maar aanpassen. Dat is geen ac ceptabel uitgangspunt. Als je publieke om roep bent en je wordt publiek gefinancieerd om bepaalde soorten programma's te ma ken, dan kun je niet de kern van je bestaan aan een ander geven. Dat is: het maken van programma's, die aan de wet voldoen. En niet het onderhouden van faciliteiten en het exploiteren van reclame-zendtijd. Bij de VNU overheersen de commerciële belangen bij het maken van programma's." Johan van Uffelen van TV8 erkent de pat stelling. Ook hij gaat er van uit dat Omroep Brabant op den duur op de buis te zien zal zijn. „TV is zo ongenadig duur dat het voor twee stations heel moeilijk zal zijn het hoofd boven water te houden. Wij hebben nu een voorsprong. Maar vroeg of laat legt er toch één het loodje. Tenzij we een vorm vinden om samen te werken. De vraag is: wie bij wie aanschuift en inschikt." De opmerking van Groenendijk dat TV8 zich door de commercie zou laten mangelen, wekt bij Van Uffelen grote irritatie op. „Larie koek", benadrukt hij. „Als ik zie wat publieke omroepen doen, wordt alles - behalve het nieuws - gesponsord. Ik weet dat Omroep Brabant zich Iaat betalen voor allerlei soorten programma's. Ze moeten daar niet doen als of ze schone handen hebben. Dat weten ze zelf ook best." Fons van Westerloo denkt er precies zo over. „Mijn hemel. Hoe durven ze? Het spon soren van programma's is echt in Hilversum uitgevonden, hoor. De AVRO had een illegale onderneming om sponsorgelden weg te slui zen. Wat denk je: Karei van de Graaf heeft ja renlang gratis in Van Gils-pakken rondgelo pen. Hij heeft die jongens echt niet aange pakt toen bleek dat ze hun zaak destijds niet jofeltjes runden." Zie ook volgende pagina: 'Rampen om te overleven' Slag om gunst van de kijker zendgemachtigde Radio Noord Holland. Sa men willen ze voor de hele provincie televisie te gaan maken. Het resultaat van die missie hangt af van Provinciale Staten. Dat college staat niet afwijzend tegenover de komst van regionale televisie in Noord-Holland, maar wil de extra lasten niet op de gemeenschap afwentelen. Volgens Huub Elzerman, hoofd redacteur/directeur van RNH, hoeft de pro vincie niet bij de burger langs. Maar als ze dat wel zou doen, gaat het volgens hem om peanuts. Hij heeft becijferd dat het initiatief de Noordhollander niet meer dan 3,50 gul den per jaar extra kost. „Met andere woor den", zo bagataliseert Elzerman het pro bleem, „voor een patatje oorlog krijgt 'ie een heel jaar regionale televisie. Bij mij uil het er niet in dat dit bedrag een onaanvaardbare lastenverhoging zou zijn." In de loop van deze maand wordt het nieu we omroepplan van Elzerman met de provin cie besproken. „Als de Staten ja zeggen, hangt er een prijskaartje aan. Wanneer ze het om allerlei nobele doelen niet willen, houdt het op. Ik zou dat in hoge mate betreuren. Want de positie van de regionale radio wordt steeds meer ondergraven door de televisie." Daadkracht In Zuid-Holland denken ze ongeveer hetzelf de als in Noord-Holland. Maar ontbreekt het minder aan daadkracht. Want Radio West en Radio Rijnmond beginnen gewoon met re gionale televisie. Ze hebben geen zin om te wachten op de besluitvorming van de pro vincie. Ze kunnen van start dank zij financië le injecties van uitgevers en kabelexploitan ten. 'West' zal met ingang van 1 november het noordelijk deel van de provincie bedie nen, 'Rijnmond' (nu nog Stadstv Rotterdam) start iets later en dekt de zuidhoek af. De tv-oorlog om de gunst van de kijker woedt alom in het land. Behalve in de gebie den waar tv-stations al actief zijn, worden in alle overige provincies dezelfde (publieke) initiatieven ontwikkeld. In sommige gemeen ten zijn ze zelfs zo gebiologeerd door het ver schijnsel dat ze plannen voor lokale tv in voorbereiding (Haarlem) hebben of al zijn gestart (Velsen, Katwijk). De commercie beweegt zich ook met daadkracht op de markt. TV8 Brabant is er al. Limburg en Gelderland volgen - onder de vleugels van VNU - komend jaar. SBS 6 en RTL5 zien evenzeer brood in de regio en ori ënteren zich op samenwerking met regionale en lokale zenders. Daarnaast gaat een aantal kabelkrantexploitanten, waaronder de Hol land Advertising Nieuwe Media uit Den Hel der, korte bewegende nieuwsbeelden toevoe gen aan de lokale tekstpagina's. Fons van Westerloo kan niet zitten met die onoverzichtelijke bewegingen. Hoe meer zie len, hoe meer vreugd, is zijn parool. „Concurrentie? Prima. Verzadiging? Absoluut niet. Er wordt hartstikke goed gekeken naar het NOS-joumaal, RTL4 nieuws, het Hart i Nederland, Nova, Twee Van daag, Netwerk. Met re gionaal nieuws zal het net zo gaan. Nee, het is pas te veel van het goede als de mensen niet meer kijken. Maar op dat punt zijn we nog niet aangeland." Ben Groenendijk, namens de Stichting Re gionale Omroep, Overleg en Samenwerking (ROOS) voorvechter van het publieke bestel, heeft weinig op met de wildgroei aan lande lijke en regionale commerciële tv-zenders. „Iedereen probeert een voet tussen de deur te krijgen. Maar ik betwijfel of al die goedbe doelde pogingen tot het gewenste resultaat leiden. Ik denk niet dat ze ooit genoeg in komsten uit reclamezendtijd en sponsoring kunnen genereren om het karwei te klaren. De spoeling op de reclamemarkt is met de komst van al die zenders dun geworden. Ie dereen klaagt. Regionale televisie is arbeids intensief en kostbaar. Als je zeven dagen per week in de lucht wil zijn, kost elke uitzending op jaarbasis grofweg een miljoen. Voordat je dat bedrag hebt terugverdiend....Ik voorspel dat er uiteindelijk één regionaal tv-station per regio ontstaat. In het begin zal er hier en daar best concurrentie ontstaan tussen com mercieel en publiek initiatief. Maar het filtert zich vanzelf uit." Volgens Fons van Westerloo hoeft het alle maal niet zoveel te kosten als Groenendijk suggereert. Hij gaat het geld weghalen dat normaliter in spelprogramma's wordt ge stopt. „De opbrengst daarvan is minder dan wat landelijke omroepen in hun nieuwspro gramma steken. Maar met een kleine zeven tig mille per week kan ik best elke dag een aantal leuke regionale vensterprogramma's maken. Bij AT5 heb ik geleerd dat zoiets op low budget-basis mogelijk is. Met de moder ne techniek kan het snel, goed en hoeft het niet al te kostbaar te zijn." Huub Elzerman heeft weinig vertrouwen in die aanpak. „Ze sturen twee mooie meiden de provincie in, die hier en daar wat oppak ken. Het is meer vermaak dan serieuze jour nalistiek." Van Westerloo ontploft bijna als hij met die uitspraak wordt geconfronteerd. „Je mag een programma best slecht vinden. Maar dit soort kanttekeningen brengt een ongekende vlaag van woede in me boven, want we hebben uitstekende journalisten en presentatoren in dienst. Pure talenten. Het verbaast me niet dat die opmerkingen komen uit deze hoek. Radio Noord Holland is niet voor niets een van de slechtst beluisterde en suffigste omroepen van Nederland. En dat in Noord-Holland met steden als Amsterdam, Haarlem en Alkmaar. Ze hadden op dit ter rein voorloper moeten en kunnen zijn. Een stelletje slaapzakken zijn het." 'Regiovensters' Van Westerloo laat zich geenszins leiden door laatdunkende opmerkingen over zijn organisatie. Hij wil snel 'regiovensters' reali seren. Hetgeen zoveel wil zeggen dat op een geschikt tijdstip in het begin van de avond de zender wordt vrijgemaakt voor een provinci ale nieuwsrubriek. Volgens Van Westerloo kan dat op korte termijn en zonder kosten voor de kijker. „We overwegen met vensters te beginnen in provincies waar ze ontzettend traag zijn met het invoeren van regionale te levisie. In Noord- en Zuid Holland bijvoor beeld. Ik denk overigens niet zo in provincia- *2 grenzen. Ik kijk meer naar regio's. Want wat heeft 't Gooi nu van doen met de kop van Noord-Holland. Het zijn andere Regionale televisie breidt zich als een olievlek over Nederland uit. Alom zijn zoveel publieke en commerciële initiatieven in voorbereiding (of al gestart) dat de tv-kijker binnen afzienbare tijd overstelpt wordt met nieuws uitzijn achtertuin. In Haarlem heeft Regio TV de primeur. Volgende week begint de kabelkrantuitgever in Zuid-Kennemerland met het uitzenden van live-journaals. Radio/TV West start op 1 november met nieuws-uitzendingen in Zuid-Holland, terwijl SBS 6 en RTL 5 op hun eigen (landelijke) station op korte termijn een regionaal 'venster'openen. Een reportage over de veldslag om de gunst van de kijker. „Een avontuur waarvan de afloop nog onzeker is. Stadstv Rotterdam, dat binnenkort onder de naam Rijnmond-TV gaat opereren. „In ons kabelgebied staat acht procent van de televi sies tussen zes en twaalf 's avonds op AT5", geeft AT5-directeur Ronald van Wechem aan. „Dat is een kijk dichtheid van twee procent. Dat staat gelijk aan het marktaandeel van SBS en Veronica. In feite doen wij het dus beter dan die omroepen." In een poging dat martkaan- deel te verhogen is AT5 ii gesprek n Noordhol landse leen op de tong maar ook in de regio liggen. Hij gunt zijn collega's uit de provincie het succes van harte. „Regionale omroepen zijn net als kranten uitgegroeid tot serieuze en volwassen media. Met televisie gaat het straks dezelfde kant op." Wij-gevoel De laatste kijkcijfers geven de vrijgevochten tv-baas gelijk. Vaak wordt gehoord dat regio nale televisie de gemiddelde burger onver schillig laat. Maar het tegendeel blijkt het ge val. Zeker in gebieden waar het wij-gevoel groter is dan in bijvoorbeeld de Randstad. In de provincies Groningen, Friesland, Overijs sel en Drenthé, waar al langer met het regio nale tv-bijltje wordt gehakt, scoren de (publieke) regionale tv-zenders op prime ri me (tussen 6 en 8 's avonds) ongekend hoog. In sommige gevallen zijn ze zelfs markdeider. Hetzelfde geldt voor de locale zenders AT5 in Amsterdam en

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 31