'Robin Hood houd ik in de bossen' Geen zorg over stijgen AOW-premie Feiten &Meningen Zonde(n)bok Steeds minder betalers van het toptarief ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 Amper is de affaire-Diekstra achter de rug, of de media hebben zich alweer gestort op een nieuwe zondebok. Zijn naam wordt overigens overal nog ouderwets gespeld. Blijkbaar is het nog niet tot de kranten doorgedrongen dat het voortaan Bolken- stein moet zijn. Je zult trouwens ook wel zondenbok moeten spellen, vrees ik. Flet is eigenaardig dat zo'n mediastorm telkens zo voorspelbaar verloopt. Het be gint altijd met een beschuldigende vinger. In het geval van scheidsrechter Dick Jol bleef onduidelijk wie de vinger nu eigenlijk had uitgestoken, maar de gevolgen waren niettemin dramatisch. Voor de rechter zich had kunnen uitspreken, was Jol al aan de schandpaal genageld. De ex-vrouw van Jol nam haar kans waarom haar man op tele visie en passant even te belasteren inzake een hypötheekkwestie. Bij Diekstra werd de beschuldigende vin ger uitgestoken door Vrij Nederland, maar in Leiden wordt gefluisterd dat het week blad was getipt door een universitaire col lega die de populaire hoogleraar graag on deruit zag gaan. En nu heeft de KRO-tak van het pro gramma Netwerk de beschuldigende vin ger naar Bolkenstein uitgestoken. En weer steekt er zo'n mediawindhoos op en wor den wij getrakteerd op het wel zeer bijzon dere schouwspel van een dramatische ach tervolging op het eiland Cyprus van Bol kenstein door Maria Hennenman (ja, u leest het goed, het is niet meer Henneman, maar Hennenman! 1 Want onvermij- 'jW delijk volgt na fase JFéén, de beschuldi- K ging, fase twee: de verantwoording. In die fase moet. de beschuldigde voor het front van de ca mera's uitleggen hoe het komt dat hij of zij zo diep is gezonken. Dat de beschuldigde eerst nog een poosje te genstribbelt, bij voorbeeld niet voortijdig van Cy prus af wil komen, past ook helemaal in het patroon. Sterker: we zouden diep te leurgesteld zijn als de beschuldigde niet te genstribbelde! Het eigenaardige van zo'n mediastorm - fase drie - is dat ze doorgaans plotseling gaat liggen. Dick Jol fluit, alsof het volko men vanzelfsprekend is, weer topwedstrij den en het lijkt wel of iedereen is vergeten dat de arme man op infame wijze werd be lasterd. Ook over Diekstra hoor je opeens niemand meer. Alleen in de boekhandel, zo kreeg ik deze weken overal waar ik sig neerde te horen, worden z'n werken bij scheepsladingen tegelijk de winkel uitge dragen. Ook de affaire-Bolkenstein zal overwaaien zonder een spoor na te laten. Dit zondebok-syndroom is niet een ty pisch Nederlands verschijnsel. Onlangs werd in Zweden een vrouwelijke minister die met een creditcard van de overheid een reep chocolade had gekocht tot in haar slaapkamer toe gevolgd door tv-camera's. Een reep chocolade! Het was alsof zij een halsmisdaad had begaan. Maar dat is het eigenaardige van deze media-affaires: het doet er nauwelijks toe wat iemand gedaan heeft. Is eenmaal de procedure in gang ge zet, dan volgen onverbiddelijk de drie fa sen van de mediatyfoon en gaan we, zodra de zondebok de woestijn in gestuurd is, ge reinigd, gezuiverd, weer over tot de orde van de dag, terwijl we ondertussen alweer gretig uitkijken naar een nieuw slachtoffer. Willem Vermeend, sociaal-democraat op Financiën over zijn jeugdidool: PvdA-staatssecretaris Ver meend van financiën doet van zich spreken. Maandag verde digt hij zijn veelbesproken voorstellen om belastingvlucht te voorkomen en miljonairs hun belasting te laten betalen. Van het afschaffen van het top tarief of de vermogensbelas ting zoals Bolkestein dat ziet, wil hij ook al niets weten. Ro bin Hood of gewoon hyperac tief? „Robin Hood zou hier diep ongelukkig worden". Willem Vermeend (47) is net terug van een uurtje sporten met zijn oude maatje uit de Kamer, de huidige WD-staatssecretaris van sociale zaken Frank de Grave. De fiscale wereld zou graag zien dat de PvdA'er op Fi nanciën het na twee wilde jaren eventjes wat kalmer aan gaat doen, maar deze mid dag belooft weinig goeds. In hemdsmou wen plus sportieve bretels en met het on vermijdelijke glas karnemelk voor zich maakt Vermeend een hoogst fitte indruk. -Als uw voorstellen tegen de belastingvlucht en de -ontwijking werkelijkheid worden, zijn dan alle gaten gedicht? Tom Vreugden - hil, uw oude CDA-kameraad uit de Kamer, denkt van niet. ,,Ik heb Vreugdenhil laatst nog gesproken, hij is een goed fiscalist. En inderdaad, men sen zijn slim. Maar als we nieuwe construc ties ontdekken, dan pakken we ze ook di rect aan. Of hier, of bij de rechter. Daar zijn hier constant mensen mee bezig. We laten het niet liggen". - De kritiek was, dat u vermogende landge noten de grens over joeg. U heeft de voorstel len verzacht, maar nu wordt gezegd dat de fiscale emigranten met dit pakket niet terug zullen komen. ,,Tsja, zo lust ik er nog wel een paar. Weet u hoeveel mensen die vermogensbelasting betalen vorig jaar naar België zijn gegaan? Precies 490. Iedereen die de grens overgaat is er ééntje te veel, oké, maar het probleem moet dus niet overdreven worden. Boven dien: er wonen ook zo'n 25.000 Belgen in Nederland. En als je nou kijkt, met die ko mende monetaire unie, naar het economi sche klimaat, naar het ondernemingskli maat ook, dan denk ik dat die ondernemers hier beter af zijn dan in België". - U wordt de Robin Hood op Financiën ge noemd. „Robin Hood was mijn jeugdidool. Ik heb hem vroeger ook gespeeld. Maar ik denk dat-ie hier weinig te zoeken heeft. Hij is al tijd een beetje in de bossen bezig, en daar hou ik hem ook graag. Hier is het veel te se rieus. Robin Hood zou op dit departement diep ongelukkig worden". - Maar het gaat om uw beleid; stelen van de rijken en de opbrengst verdelen onder de ar men. Daar is toch niets mis mee voor een PvdA-staatssecretaris? „Nou, ik denk dat de burgers een andere beleving hebben. Van dit departement en van Robin Hood. Wat ik zo om mij heen hoor, op het voetbalveld en zo, is dat de burger over de belastingen allereerst zegt: mag het wat minder. Daarnaast: mag het wat eenvoudiger en wat rechtvaardiger. De afgelopen tijd zijn we met de stofkam door de belastingregels heengegaan. Iedereen vindt ze te ingewikkeld. Ik ook. Ik denk dat je al weerstand bij de mensen overwint als je het stelsel eenvoudiger maakt. En als het goed is, merkt de burger dat volgend jaar ook op zijn aangiftebiljet. Wat de burger ook merkt is dat er onder dit kabinet ta riefsverlagingen zijn opgetreden, met name in de eerste schijf. En ruim 70 procent van de burgers heeft alleen met die eerste schijf te maken". Staatssecretaris Willem Vermeend: Robin Hood was mijn jeugdidool. - Uw eigen PvdA vindt dat het wel wat min der kan met die aftrekposten waar vooral de hogere inkomens van profiteren. „We gaan een studie doen naar welk belas tingstelsel Nederland zou moeten hebben in de volgende eeuw. Dan moeten we kij ken wat het buitenland doet. En dan zie ik dat één van die internationale ontwikkelin gen inderdaad het stroomlijnen, vereen voudigen en schrappen of beperken van af trekposten is. En dat de opbrengsten daar van teruggegeven worden aan de burger in lagere tarieven. Maar bij het schrappen of beperken van af trekposten moet je wel kijken waarom die in het verleden zijn ingesteld en of ze nu nog zin hebben. Een aantal aftrekposten kan best belangrijk zijn voor je economie. Zo bezien kun je een aantal laten bestaan en een aantal niet". - De lijfrentes? Die worden in recordaantal len verkocht. „Het is de vraag of daar veel winst valt te boeken. Bovendien moet je bij lijfrentes ook denken aan de versobering van de pensioe nen. Waarbij van de burgers met hogere in komens een eigen verantwoordelijkheid wordt gevraagd. Lijfrentes spelen daarbij een belangrijke rol. En burgers moeten wel hun oudedagsvoorziening op kunnen blij ven bouwen". - En een beperking van de hypotheekrente aftrek, waar de PvdA aan denkt? „Daar kan ik heel simpel over zijn: dat is niet aan de orde. Dat heb ik gezegd, dat heeft mijn minister Gerrit Zalm gezegd en FOTO GPD PHIL NIJHUIS dat heeft ook premier Kok gezegd. En ik ge loof dat de laatste ook gezegd heeft dat het wat hem betreft ook na 1998 niet aan de or de is". - Is de spaarloonregeling, waar uw partijge noot minister Melkert kritiek op had, al in veilige haven? „Het spaarloon is de populairste belasting regeling van Nederland. Met stip. Daar ben ik trots op. Ik heb die regeling ontworpen en heb 'm ingevoerd. En daar moeten ze af blijven. Dat heb ik ook tegen Ad Melkert ge zegd. Het is een mooie regeling voor de ge wone werknemers, dat moet je zo laten." - Bolkestein wil dat een volgend kabinet het toptarief van 60 procen t en de vermogensbe lasting afschaft. PvdA-fractievoorzitter Wal lage is daar faliekant tegen. Waar staat u? Steeds minder mensen betalen het hoogste belastingtarief van 60 procent. Van de 400.000 toptarief-betalers in 1994 zijn er volgend jaar nog maar 315.000 over en 280.000 aan het eind van deze kabinetsperiode. Dat antwoordt minister Zalm van financiën op Kamervragen over de miljoenennota. WD'er Hoogervorst verklaart de uittocht uit het 60-procentstarief uit de keuze van kleine zelfstandigen om hun eenmans zaak in een BV om te zetten. De inkom stenbelasting leverde vorig jaar een te genvaller op van 2,2 miljard gulden, ter wijl er 1,7 miljard méér vennootschaps belasting binnen kwam. Deze laatste be- lasting bedraagt slechts 35 procent Een andere oorzaak ligt overigens in de aan sprakelijkheid bij een faillissement. Bij een BV kan het eigen huis buiten bereik van de schuldeisers worden gehouden. De snelle vermindering van het aantal zelfstandigen blijkt ook uit een overzicht van de belastingplichtigen in het topta- rief van de inkomstenbelasting. Het top tarief geldt vooral voor goedbetaalde di recteuren (21 procent) en werknemers (43 procent). Hoogervorst wijst erop dat het door de sterke daling van het aantal belasting plichtigen steeds goedkoper wordt om het toptarief af te schaffen. Onlangs j dreigde PvdA-fractievoorzitter Wallage nog de coalitie niet tp zullen voortzetten als de VVD deze wens in zijn verkiezings programma zou opnemen. DEN HAAG ANP Afschaffen van het toptarief en de vermo- gensbelasting kost samen 3,2 miljard gul den. Punt één: die heb ik niet. Punt twee: als ik ze wel heb, dan zijn er talloze andere i prioriteiten die veel belangrijker voor het j land zijn. Als je nou kijkt naar het buiten- I land, zoals Bolkestein steeds doet, dan is dej échte topprioriteit dat we de lasten op ar- beid verlagen. Dat is goed voor de werkge- legenheid én leidt tot lagere lasten voor de burger. En waar zitten de meeste burgers? Inderdaad, niet in het toptarief. - Bolkestein zegt dat u het met hem eens bent. „Bolkestein stelde dat ik ook voorstellen ge daan heb om het toptarief te verlagen. Dat klopt, in een boek van mij uit 1992. Ik heb zelfs precies aangegeven hoe het moest. Namelijk door aftrekposten te schrappen waarvan die groep het meest profiteert. Dan betalen de mensen met de topinko mens die verlaging zelf. Niet de gewone mensen. En dat zei meneer Bolkestein er niet bij. Hij zei er helemaal niet bij hoe het betaald moet worden" - U heeft bij de miljoenennota gezegd dat u al zo'n beetje klaar bent, en daarom maar een studie gaat doen naar het belastingstel sel voor de volgende eeuw. „Ja, maar dat was een beetje een grapje. Je bent hier natuurlijk nooit klaar. Er zijn wel veel maatregelen doorgevoerd, maar ze moeten ook uitgevoerd worden. Die aanpak van misbruik en oneigenlijk gebruik bij voorbeeld, daar ben ik nog wel even mee bezig". - Wilt u straks nog een periode? „Weet ik niet. Oud-Kamervoorzitter Dol man zei altijd dat Kamerlid het hoogst be reikbarewas." - Dus straks terug naar de Kamer? „Nee, nee, ik heb er gewoon nog niet over nagedacht. Geen tijd voor gehad". DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN TOM JANSSEN Onheilstijdingen hebben met vergrijzing voorlopig niets te maken Over de AOW hoeven we ons de eerstkomende vijftien jaar geen zorgen te maken. Alle jobstijdingen ten spijt kan de kostenstijging in de AOW met een beetje economische groei moeiteloos worden opgevan gen. Dat de AOW-premie sinds 1985 is gestegen van 11,6 pro cent naar 15,7 procent en zon der ingrijpen uiteindelijk zelfs bijna zal verdubbelen, komt vooral door belastingtechni sche veranderingen. Als per centage van het nationaal inko men, de meest zuivere maat staf, is de AOW-premie name lijk de afgelopen tien jaar ge daald. Met harde cijfers reageert staf medewerker Jan Stoekenbroek van de Sociale Verzekerings bank, de instantie die onder meer de AOW uitkeert, deze week in het economenblad Econom isch Statistische Berich - ten op de onheilstijdingen over de AOW. Het kabinet kondigde op prinsjesdag aan, dat het de AOW-premie met ingang van volgend jaar wil bevriezen en het benodigde extra geld wil bijpassen uit de schatkist. Zo'n manoeuvre roept een sfeer op van een onbetaalbaar worden de oudedagsvoorziening. Maar in elk geval de komende vijftien jaar is niets minder waar, stelt Stoekenbroek. De SVb-medewerker wijst er op dat de premiestijging van de af gelopen tien jaar weinig tot niets te maken had met de ver grijzing. De kosten namen in guldens uiteraard wél toe, van 22 miljard in 1985 tot 33 miljard vorig jaar. Dat kwam doordat het aantal AOW'ers elk jaar met tussen de 20.000 en 30.000 groeide (en groeit), en doordat de uitkeringen regelmatig wer den verhoogd (al waren die niet eens voldoende om de koop kracht te handhaven). Maar, en daar ligt de crux van Stoeken- •broeks betoog, die kostenstij ging bleef zelfs achter bij de groei van het nationaal inko men. Ging daarvan in 1985 6,1 procent op aan de AOW, vorig jaar was dat in feite maar 5,1 procent. De AOW-premie steeg echter wél, en flink ook. Dat komt door de zogeheten versmalling van de premiegrondslag, het bedrag waarover premie moet worden betaald. Tot 1989 moest ieder een AOW-premie betalen over de eerste 66.000 gulden bruto- inkomen. Bij de belastingher- ziening-Oort werd de grens ge legd bij 42.000 gulden. De AOW-premie steeg daardoor in één klap met 3,5 procent, zon der dat er één cent meer premie binnen kwam. En daarbij is het niet gebleven. Om twee grote posten te noe men: de belastingvrije som (het bedrag dat iemand mag verdie nen zonder belasting of sociale premies te hoeven betalen) is in de afgelopen jaren stelselmatig verhoogd. Daarnaast werd de belastingaftrek voor werkenden, het zogeheten arbeidskosten forfait, in vijfjaar tijd ruim schoots verdubbeld. Waren be lastingvrije som en arbeidskos tenforfait in 1991 goed voor een aftrekpost van 6.500 gulden, dit jaar is dat 9.500 gulden. Ruim twee van de drie Neder landers vallen met hun inko men geheel binnen de huidige AOW-premiegrens van 45.000 gulden bruto inkomen per jaar, dus zoiets tikt aan. Als het be lastbare inkomen 3.000 gulden daalt, moet het percentage over het wél belaste deel omhoog om hetzelfde bedrag binnen te krijgen. Wat bij de Oort-opera- tie in één keer gebeurde, is in de jaren daarna met kleine stapjes voortgezet. Bovendien, zo merkt Stoeken broek op, is de AOW 'vervuild' geraakt. Bejaarden moeten, zo is bijvoorbeeld besloten, even veel ziekenfondspremie gaan betalen als jongeren. Om die stijging te compenseren, heeft het kabinet besloten de AOW- uitkeringen bruto te verhogen. Dat lévert uiteindelijk 2,2 mil jard gulden extra AOW-uitgaven op. Maar, stelt Stoekenbroek, in feite gaan die miljarden regel recht naar de ziekenfondsen. Om dan te suggereren dat de AOW duurder wordt, is oneer lijk. Als je alles eerlijk plust en mint, berekent Stoekenbroek, is de AOW allesbehalve onbetaal baar. Het achterblijven van de AOW-uitkeringen bij de loon ontwikkeling was zelfs helemaal niet nodig geweest: als de AOW de afgelopen tien jaar gewoon was gekoppeld, zou die nu be slag hebben belegd op 5,7 pro cent van het nationaal inko men. Nog altijd minder dan de 6 procent van 1986 dus. Voor de nabije toekomst ziet Stoekenbroek al evenmin pro blemen: tot 2010 zal het aantal AOW'ers evenals in de afgelo pen tien jaar met ongeveer 1,5 procent per jaar toenemen. Maar bij een economische groei van 2,5 procent, het gemiddelde van de afgelopen tien jaar, kan de AOW zonder probleem wor den gekoppeld aan de CAO- loonontwikkeling. Pas in de ja- ren daarna, als de naoorlogse generatie met pensioen gaat, zal het aantal AOW'ers sterk toene men en legt de AOW ook een groter beslag op het nationaal inkomen. Het huidige paniek voetbal van het kabinet is ner gens voor nodig. SJ AAKSMAKMAN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2