HOLLAND EXPERIENCE jaagt toerist in 23 minuten door Nederland Mosselen en fruit als museum-attracties Toerisme IATERDAG 5 OKTOBER 1996 Fossielen-diefstal De bewoners van het dorp Nostimo in de Griekse pro vincie Macedonië hebben alarm geslagen. Bezoekers van het prehistorische bos daar. nemen versteende takken, versteende schelpen en fossielen mee als sou venir. Het gebied, dat in geologisch opzicht van on schatbare waarde is. wordt nu door de dorpelingen bij toerbeurt permanent bewaakt Ook bij de plaats Sigri op het eiland Lesbos ontvreemden toeristen resten van een versteend bos. Taj Mahal dagje dicht De Taj Mahal, een van dogrootste publiekstrekkers in India, blijft voortaan op maandag gesloten. Die beslis sing is genomen na een onderzoek waaruit bleek dat het wit-marmeren paleis danig wordt aangetast door niet alleen de afstoot van omringende industrie, maar ook door de drommen mensen die het wereldberoem de monument dagelijks bezoeken. Skiën in Canada Na De Jong Intra Vakanties biedt nu ook Jan Doets in Heerhugowaard ski-vakanties in het westen van Cana da aan. De reizen gaan naar zowel Whistier en Black- comb Mountain (British Columbia, niet ver van Van couver) als Banff en Lake Louise (Alberta, bij Calgary). Voor een negendaags arrangement moet rekening wor den gehouden met prijzen vanaf circa 1.500 gulden, in- clusiefvliegreis. Info: Jan Doets, 072 - 57 53 34 6. Bokbierdag Nederland heeft er een nieuw evenement bij: de Natio nale Bokbierdag Zutphen 1996. Op zaterdag 12 oktober kan elke bierliefhebber op de Houtmarkt tussen de twaalf en veertien verschillende soorten bokbiertjes proeven. Ter omlijsting van de feestelijkheden wordt een kelner-race gehouden. Hiervoor wordt een hinder- nisbaan uitgezet met daarin opgenomen de trappen van de Wijnhuistoren. Het is de bedoeling dat de kel ners hun blad met bokbier zo snel mogelijk en zonder te morsen overbrengen. Ook trekken er twee 'streetpa- rades' door de stad en kunnen verzamelaars in een spe ciale stand terecht voor uitbreiding van hun collectie viltjes, doppen, flesjes, glazen en wat dies meer zij. Exotische trouwerij Holland Overseas Travel (HOT) heeft het aantal trouw- arrangementen op exotische bestemmingen opnieuw uitgebreid. Zo is het mogelijk ceremonieel in het huwe lijk te treden op Sri Lanka, maar wie de voorkeur geeft aan Cancun (Mexico) of Jamaica kan ook bij de Neder landse reisorganisatie terecht. Info: Het ANVR-reisbureau. Culinaire ontdekkingen De Grieken noemen het de 'leukste trein van de we reld', maar daar valt natuurlijk nog wel een boom over op te zetten. Hoe het ook zij, deze zomer is de stroom- trein van Volos weer gaan rijden. Vertrek: elke zaterdag en zondag om II uur vanaf de kustplaats Lechonia. Aankomst in het schilderachtige dorpje Milies: ander half uur later. Info: Grieks Bureau voor Toerisme in Amsterdam, te lefoon 020 - 62 48 78 6. Boerengolf Om vakantiegangers op speelse wijze kennis te laten maken met het veengebied bij Franking en Holzöster (Oberösterreich), is een zogenoemde Boerengolf-tour ontwikkeld. Op en rond tien kilometer wandelpad spe len de wandelaars negentien holes, die worden ge vormd door oude landbouwwerktuigen, zoals een ploeg, eg, bijenkorf, sleden en een wijnpers. De Boe- rengolf-course is een Oostenrijkse variant op de mid- getgolfbaan. De golfstick kan ook als wandelstok wor den gebruikt. Info: Tourisrausverband Franking, telefoon 00 43 - 62 77 81 19. Zeg ken jij de Mosselman? Vol gens een bestoft juweeltje uit de vaderlandse liederenschat woont de borst in Schevenin- gen. Flauwekul natuurlijk, want als de Mosselman érgens thuis hoort, dan is het wel in het Zeeuwse Yerseke. Daar staat hij als standbeeld aan de oever van de Oosterschelde en staart hij met bronzen ogen naar de tallo ze mosselkotters die met hun lading 'zwart goud' op weg zijn naar de enige mosselveiling ter wereld, die van 'Yerse'. Daar draait de digitale veiling- klok momenteel op volle toeren. „Want de rzit in de maand", papegaait een bezoeker de volksmond na. Een al lang ach terhaald fabeltje. Vroeger, toen er nog geen goede koeling be stond, konden mosselen inder daad alleen worden verhandeld in de laatste en de eerste maan den van het jaar; van september tot begin april. Maar door de moderne koeltechnieken is het seizoen intussen verlengd van juli tot eind april. Vorig seizoen werd in Yerseke 83 miljoen kilo mosselen aange voerd, met andere woorden: ze zijn de kurk waar Yerseke op drijft. Aan die kip met de gou den eieren is nu een museum gewijd. Het deelt het voormali ge gemeentehuis met het plaat selijke VW-kantoor en heet of ficieel 'Museum Yerseke'. Maar de toevoeging 'Schaal- en Schelpdierenmuseum' geeft al aan waar de collectie vooral over gaat. Onbeduidend mie' uit Yerseke is verdwenen. De fotogenieke oesterputten uit 1870 zijn nog steeds in gebruik en leveren per jaar tien miljoen oesters op. Rond de putten lijkt de tijd stil te hebben gestaan. Alles is nog precies zoals op het reusachtige diorama-schilderij dat een hele wand van het 'Museum Yerse ke' bedekt. Beweerd werd dat een onbekende Belgische vluchteling het doek in de Eer ste Wereldoorlog aan het ge meentebestuur schonk, als dank voor zijn opvang. Kort ge leden echter kwam vast te staan dat het 'Gezicht op de haven van Yerseke' in 1913 is geschil derd door de in Zutphen gebo ren impressionist W.F.A.I. Vaar- zon Morel. Het immense schilderij is hard aan restauratie toe. Zo is een metersbrede strook aan de bo venzijde beschadigd. Om het kunstwerk passend te maken voor de raadzaal rolde een of andere cultuurbarbaar de wol kenpartij domweg op en propte die tussen het verlaagd plafond. Vaarzon Morel moet zich in zijn graf hebben omgedraaid toen vervolgens ook nog een stuk uit het schilderij werd gesneden, om ruimte te maken voor een hanenbalk. Fruittuin Omdat Zuid-Beveland niet al leen een centrum is van de han del in zeevruchten, maar - di rect na het Gelders/Utrechtse Rivierengebied - de op een na grootste fruittuin van Neder land heeft, wordt op 6 decem ber in Kapelle het eerste Fruit teeltmuseum geopend. De per manente tentoonstelling schenkt aandacht aan de ge schiedenis van het fruit, de oer oude toepassingen in diverse culturen (bijvoorbeeld als vruchtbaarheidssymbool)het fruit in de kunstgeschiedenis, de kasteel- en kloostertuinen (waarin fruit als luxe-produkt werd gecultiveerd) de opkomst van boomkwekerijen en het be gin van de moderne fruitteelt, zo rond 1900. Ook sociale as pecten komen aan bod. Zoals het aanpassen van het school rooster om kinderen in staat te stellen mee te helpen bij de pluk. In de boomgaard rond het museum groeien hoog- stamfruitbomen en worden ou de snoei- en plantwijzen gede monstreerd. Ter gelegenheid van de opening heeft de ANWB een 43 kilome ter lange 'Zee-vruchtenfietsrou- te' uitgezet. Het traject loopt tussen beide attracties en voert ook langs andere bezienswaar digheden op Zuid-Beveland (Goes, de dijk langs de Ooster schelde tussen Kattendijke en Wemeldinge, diverse natuurge bieden en het beschermde dorpsgezicht van Wemeldinge). De route vergeet natuurlijk ook de 'Zak van Zuid-Beveland' niet; één van de mooiste pol derlandschappen van ons land - een 'Luctor et Emergo' in klei, dat met weidse vergezichten laaf zien hoe de Zeeuwen in hun eeuwenlang geworstel met de zee steeds weer glorieus bo ven kwamen. t Is pure nep. Zinsbegooche- ende nep waarin een toerist in precies 23 minuten dwars door (Nederland raast. De op Schip- ,hol landende Boeing 737, het .openklappende landingsgestel, de vliegtuigpassagiers die te- gen de rugleuning worden ge- iekte- hierin drukt, een op een ducdalf de i aat_ klapwiekende meeuw, Rem- s acuut kran(jts isjachtwacht die aan troep gruzelementen valt en op een gegeven moment zelfs de van een balkon wuivende konin- /vijs- 1 lten uit gin... Holland Experience ofte 3rt, kan wel The Ultimate Sightseeing is en Show deinst nergens voor te is rug. Zie Nederland in nog geen half uur. En je hoeft er geen stap voor te doen. n N DOBBELSTEEN Wanneer het nieuwe spektakel haar deuren opent is nog niet bekend. Voormalig journalist Henri Remmers, de initiatiefne mer, is er van overtuigd dat hij op 1 november z'n eerste gasten kan ontvangen. Maar wat is ze ker bij een ingewikkeld, vijftien miljoen gulden kostend project dat al in augustus had moeten beginnen te draaien? Sales exe- cutive Vivienne Donné, die (in het Nederlands gezegd) mag proberen Holland Experience aan de toeristen te verkopen, heeft niettemin 'best' vertrou wen in de nieuw genoemde da tum. Hoewel toch ook zij met enige onrust door de chaotische bouwput aan de Amsterdamse Jodenbreestraat loopt. Klaar of niet klaar, een kraker wordt Neerlands nieuwste toe ristische attractie in elk geval. Driehonderdvijftigduizend be zoekers per jaar, dat moet mak kelijk te halen zijn. Daar zijn al le betrokkenen het over eens. Van Duinrell-eigenaar graaf Hugo van Zuylen van Nijevelt (adviseur) tot Perspekt-direc- teur Albert Diederik die in zijn Haarlemse atelier aan de Werk manstraat aan een hele rij gim micks sleutelt. Een meeuw, die krijsend dwars door de zaal speert? Een met vol zeil over de Noordzeegolven spuitende windsurfer? Die eerder genoem- De collectie bestaat uit foto's, gereedschappen, documenten en filmbeelden en laat zien hoe de geschiedenis van Yerseke is verweven met de delicatessen uit zee. Amper een eeuw gele den was Yerseke nog een onbe duidend agrarisch dorpje met 800 inwoners. Dat veranderde in 1870 toen enkele adellijke he ren besloten hun kapitaal iri de kunstmatige oesterteelt te in vesteren. Onderzoek van Franse deskundigen bracht boven wa ter, dat de buitendijkse gebie den in de Oosterschelde bij Yer seke daarvoor uitstekend ge schikt waren. Het geld bleek niet in het water te zijn gesmeten. De oestercul tuur bracht Yerseke tot bloei. Het werk op banken en in put ten - de 'natte pakhuizen' waar in de opgeviste en schoonge maakte oesters worden be waard - lokte duizenden ar beidskrachten naar Zuid-Beve land. Ook veel vrouwen en kin deren verdienden er onder vaak kommervolle omstandigheden hun brood in een bedrijfstak waarin vette en magere jaren el kaar in een niet te volgen ritme afwisselden. Ijsgang, ziekten, stormen of uitvoerproblemen brachten de oestercultuur voortdurend zware klappen toe. In de loop van deze eeuw maakte de aristocratische oester plaats voor de wat volksere mossel. Waarmee niet is gezegd dat 'de parel van de gastrono- De collectie van het nieuwe museum bestaat onder n worden gevangen. Bij de ANWB verscheen de gids '500 Culinaire Ontdek kingen, verrassende adressen in elf Nederlandse ste den'. De gids beschrijft vooral etablissementen met een bijzondere entourage. Maar ook aan bod komen eetca fés, grand-cafés, eethuisjes, bruine kroegen en restau rants die vaak net buiten de gebaande paden liggen. Tevens wordt gebruikers de weg gewezen naar bijzon dere culinaire adressen, variërend van gespecialiseerde kookboekwinkels tot een bonbonnerie of waterwinkel. In totaal gaat het om vijfhonderd gastronomische adressen in Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Bosch, Den Haag, Groningen, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht Van elke stad is een eenvoudige plattegrond opgenomen. De gids kost 24,95 gulden en is verkrijgbaar bij de boekhandel, alle ANWB-kantoren en bij de VWs in de elf beschreven steden. Grieks stoomtreintje s gevolg dat hij en zijn mede werkers elk probleem (en dat waren er nogal wat), zelf heb ben moeten oplossen. „Het is zo ingewikkeld allemaal. De toeschouwers bijvoorbeeld zit ten op een schijf die weer langs bewegende videobeelden wordt gedraaid. Daar tussendoor ko men dan nog de effecten die wij hier aan het maken zijn. Ik be doel, die duif moet precies in bijvoorbeeld 4,7 seconden van ïne naar de andere kant vlie gen. Doet hij er 0,1 seconde lan- over dan klopt de coördina tie tussen beeld, draaiende schijf en al die andere dingen niet meer." Andere dingen, zoals bijvoor beeld stoelen die gezellig begin nen te deinen als de bezoekers - honderdvijftig per voorstelling - op een mosselboot het zeegat uittrekken. Of een reusachtige molenwiek die vlak langs de hoofden van de toeschouwers scheert. Of de stank van smel tend rubber als de Boeing 737 remmend op de Kaagbaan van Schiphol gierend en stomend tot stilstand komt. Diederik grijnzend: „Ze hebben ook nog geprobeerd de geur van vers ge vangen mosselen te imiteren. Maar dat is dus op een grote mislukking uitgelopen. Een artist-impression van de nieu we toeristische attractie in Am sterdam. Bezoekers trekken op hun stoel deinend het zeegat uit de koningin? Een druipend net vol mosselen? De twintig knut selaars van Perspekt zitten ner gens mee. Lassend, boetserend en timmerend werken ze onver droten voort aan 'een van de leukste klussen die we ooit heb ben gehad', aldus Diederik. 't Is groot, 't is moeilijk en 't is vooral groot. Rails, enorme stel lages, motoren en ingewikkelde relais-kasten moeten er voor zorgen dat de bezoekers van Holland Experience straks aan hun stoel genageld zitten. Niet begrijpend hoe het mogelijk is dat vanaf het filmdoek zich plotseling een pirouettes draai ende ballerina losmaakt. Diede rik: „En dan is dat nog redelijk In Haarlem wordt bij Perspekt de laatste hand gelegd aan de belangrijkste gimmicks van Holland Experience. foto united photos de boer babette stapel eenvoudig. Veel meer moeite hebben we gehad met die vlie gende meeuw. Die zat eerst vast aan draadjes, maar dat bleek niet te werken. Te fragiel. Nu zit hij op een stevige, beweegbare metalen staak die door een spe ciale belichting niet zichtbaar Het allergrootste special effect in Holland Experience, een heuse dijkdoorbraak, werd in elkaar gezet in Engeland. Jammer, vindt Diederik, maar ook begrij pelijk. Als ik het goed heb, moet er in één klap tachtigdui zend liter water gecontroleerd de zaal instromen. Wie zoiets bouwt, dient over enorm veel ervaring te beschikken. Die hebben we nog niet. We kun nen echt wel wat, doen bijvoor beeld geweldig veel voor de te levisie, maar het afstellen van hogedruktanks, het plaatsen van opvangbassins... het steekt allemaal bijzonder nauw. Van daar dat Remmers daarvoor een Engels bedrijf heeft gevraagd. Die werken al jarenlang voor films en musicals. Zij hebben voorbeelden." Voorbeelden die Diederik niet heeft. Alles is nieuw, nog nooit eerder vertoond. Althans, hij heeft het nergens gezien. Met

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25