'Twee culturen gaan moeilijk in één zaal' 'Ik dacht meteen: dat wordt mijn I LAAT UW CHEQUEBOEK NOG EVEN DICHT, DEZE W00NMAAND. Cultuur Kunst Droevige bonte avond Rijk geeft twee miljoen voor Monument op Dam ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 17 Möring wint Anna Blaman Prijs 1996 rotterdam Marcel Möring krijgt de Anjerfonds - Anna Blaman Prijs 1996. De onderscheiding, ingesteld in 1965, is bedoeld voor schrijvers en dichters die werken, wonen of nauwe banden heb ben met het Rijnmond-gebied. Möring, die in Rotterdam woont, krijgt de prijs voor zijn gehele oeuvre. De prijs bestaat uit een legpenning en een geldbedrag van 12.500 gulden. NNO klaagt over dirigent Groningen Bij een flink aantal leden van het Noord Nederlands Orkest leeft grote onvrede over het functioneren van de NNO-di- rectie en van chef-dirigent Hans Drewanz. Binnen het orkest leeft de algemene vrees dat als er niet wordt ingegrepen 'het or kest eraan onderdoor gaat'. Het grootste bezwaar is dat er bij Drewanz eigenlijk alleen gerepeteerd wordt, niet alleen tijdens de repetities maar ook tijdens de concerten. Orkestleden bekla gen zich ook over de geringe vrijheid die ze bij de in 1995 naar Groningen gekomen Duitse dirigent krijgen. Finse componist Kokkonen overleden Helsinki De Finse componist Joonas Kokkonen is woensdag op 74-jarige leeftijd overleden. Kokkonen is vooral bekend gewor den door zijn opera De laatste verzoekingen, die 250 maal werd opgevoerd. Daarnaast schreef hij vijf symfonieën. Ook compo neerde Kokkonen verscheidene stukken kamermuziek, een cel lo-concert en een requiem voor koor, orkest en solisten/Hij kreeg in 1968 de Noorse muziekprijs. Binnen de wereld van klas sieke muziek in Finland gold Kokkonen als een gezaghebbend en invloedrijk figuur. Bezuinigingen op kunstonderwijs den haag Staatssecretaris Nuis (Onder wijs) houdt vast aan zijn opvat ting dat er met ingang van 2001 25 miljoen gulden kan worden bezuinigd op de kunstacade mies en conservatoria. „Anders komt er van de bezuiniging niets terecht", aldus Nuis. De Tweede Kamer vroeg Nuis gis teren juist om het mes van tafel te halen. Nuis denkt dat het bedrag haalbaar is zonder pijnlijke ge volgen. De Kamer meent dat er mogelijkheden zijn het kunst onderwijs te verbeteren. Bezui nigingen op het kunstonderwijs zijn volgens Nuis onontkoom baar omdat er te veel kunste naars in de bijstand zitten, er te veel kunstopleidingen zijn die meer van hetzelfde bieden, en omdat er te veel onduidelijke pseudo-kunstopleidingenzijn. Nuis wil dat kunstacademies en conservatoria nog slechts zo veel studenten toelaten als er behoefte is op de arbeidsmarkt. den haag anp Het kabinet betaalt 2,4 miljoen gulden mee aan de restauratie van het Nationaal Monument op de Dam. Amsterdam heeft zelf twee miljoen gulden vrijgemaakt voor de operatie. Het kabinet draagt het geld bij, omdat het monument-de plaats bij uitstek is waar slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog worden herdacht. Het Nationaal Monument op de Dam wordt gedeeltelijk afge broken en opnieuw opgebouwd. Dat is noodzakelijk, omdat het in 1956 gebouwde monument in een slechte bouwkundige staat verkeert De beelden, die van de poreuze Italiaanse steensoort travertijn zijn gemaakt, moeten geïmpregneerd worden. Uit de 22 meter hoge holle pyloon kan geen vocht weg, waardoor het bouwwerk van binnenuit is gaan rotten. Ook zijn de travertijnen platen niet goed aan de kolom bevestigd. De restauratie gaat van start op 18 juni volgend jaar en is ge reed voor de Dodenherdenking in mei 1998. Volgens een woord voerder van de gemeente komt er volgende maand een rap portage uit waaruit blijkt wie het monument gaat herstellen. Voor herstel van de beeldengroep is het Duitse bedrijf Ibag uit Bamberg in beeld, omdat die ervaring heeft met een geschikte methode van impregneren. utrecht Actrice Renee Fokker en acteur Peer Mascini met de Gouden Kalveren die ze gisteravond kregen. Beiden spelen een rol in de film Blind Date die nog een derde Kalf ontving voor de beste regie (van Theo van Gogh). Directeur Jacques van Heijningen keek terug op een ge slaagd festival. De filmdagen vertoonden 360 films. De gemiddelde zaalbezetting bedroeg 44 procent. Er werden echter tweeduizend kaartjes minder verkocht dan vorig jaar. foto af Stadsgehoorzaal en LVC willen liefst eigen uitbreiding spel; Peer van den Berg, Dette Glashou wer, Henk Zwart. Eindregie Ton Lutge- nnk. Nog te zien. zaterdag 5 oktober in f het LAK Aanvang 20.30 uur. Een man en vrouw in een huidstrak goudkleurig pak bo ven witte gympen komen hand in hand op, microfoontje voor de mond. In het niets starend lopen ze zwijgend, minuten lang, hun rechte lijnen over de vloer. Als ze verdwijnen, blijft het mysterie van hun aanwezig heid. Zo verloopt het een voor stelling lang bij het Friese trio Suver Nuver. 'Nachtwerk 2' heeft een tur bulente voorgeschiedenis. Deze zomer maakte de groep al het lokatie-project 'Nachtwerk', over zintuiglijke sensaties in de nacht. Dat effect bereikte ze door toeschouwers te blinddoe ken. Voor de theatertournee werden nieuwe ideeën uitge werkt, De vernietigende kritie ken op de première spoorden met de eigen ontevredenheid. Met behulp van de extra aange trokken regisseuse Moniek Merkx werd flink in scènes ge snoeid. Gebleven is de structuur van losjes aaneengeregen sketches, die een droevige en licht gedra gen sfeer als voornaamste waar de hebben. De serene toonzet ting overheerst, ondanks dat de leden zich veelvuldig bedienen van pruiken, rare pakjes en zelfs van Laurel-en-Hardy-maskers. Het lage tempo van de scènes draagt daaraan bij. Je verlangt soms naar een contra-punt om de spanning erin te houden. Bij een sketch waarin stillevens rond het thema dood in scène worden gezet, kwam de groot ste spanning van een ijzingwek kend echte nepkat, die bij toe val van de trap viel. Wahr het ondertussen over gaat, blijft even goed hangen als de rook uit de rookmachine. Over de dood onmiskenbaar, maar de pretentie een state ment over dit grote thema te maken lijkt afwezig. Op zich is dit verfrissend bij deze sympha- tieke groep die zich wel eens in loodzware pretenties heeft ver slikt. De aanpak wreekt zich echter in de scènes met tekst, want woorden willen al gauw verder reiken. Dan blijken de ideetjes erg schraal. Nee, liever zie ik het drietal, van oorsprong mime-spelers, hun gevoel voor lichaamstaal botvieren. IJzersterk is een scè ne waarin Henk Zwart in een doodskist gaat liggen, maar om zich te kunnen strekken zijn sneakers uit moet trekken. Ver volgens blijkt Dette Glashouwer er nog bij te passen als ze lepel tje-lepeltje gaan liggen. Daarna laadt Peer van den Berg ze op twee planken met zwenkwiel- tjes, om luid knarsend in een eenzame spot het donker in te rijden. Een mobi en droevig slot beeld dat zo goed werkt omdat het voorafgaande de verkwik kende lichtvoetigheid en relati vering bevat die de voorstelling als geheel ontbeert. Met dit Nachtwerk 2b kan Suver Nuver voor de dag komen, maar de Friezen moeten toch meer uit zichzelf kunnen halen dan zo'n drie vier pakkende scènes en het neerzetten van een sfeertje. Het LVC is tevreden met het besluit van de gemeente om twee nieuwe zalen voor het Vrijetijds Centrum te bou wen. Het bestuur heeft echter twijfels of deze nieuwbouw kan worden gedeeld met de Stadsgehoorzaal. Aarzelin gen die ook de directie van de Stadsgehoorzaal heeft. Di recteur P. Unger wil het liefst een eigen zaal met daarop een grand café. kogel nu door de kerk is. „Dit plan mag verder geen vertra ging oplopen. Het water staat ons na aan de lippen. Ik hoop echt dat volgend voorjaar een begin met de sloop kan worden gemaakt." Grootste probleem is volgens Delamarre, waar het LVC gedu- leiden gert visser Het college van B en W besloot deze week tot nieuwbouw van twee zalen voor het LVC. Daar voor moet een deel van het hui dige pand worden gesloopt. Woordvoerder F. Delamarre van het LVC zegt blij te zijn dat de rende de bouw gehuisvest gaat worden. Hij hoopt in de bin nenstad te kunnen blijven en wil onderzoeken of de Aal- marktschool geschikt is als tij delijk onderkomen. De sugges tie om de nieuwbouw van het LVC gedeeltelijk te delen met de Stadsgehoorzaal wijst Delamar re niet af. „Ik ga er van uit dat het LVC dan de eerste gebruiker is. Maar ik vraag me wel af of twee verschillende culturen in een zaal zijn onder te brengen. Maar ik wil daar graag verder over praten." Directeur Unger van de Stadsgehoorzaal deelt die twij fels. Zij houdt vast aan een ei gen uitbreiding en betreurt het dat het college een besluit daar over een half jaar heeft uitge steld. Ze is van plan voor die tweede zaal zelf sponsors te gaan werven. Tot nu toe is een bedrag van anderhalf miljoen gulden aan sponsorgeld binnen. „Maar als potentiële sponsors zien hoe mooi de Stadsgehoor zaal is geworden, zullen ze als nog graag willen meedoen." Voor de exploitatie van de Stadsgehoorzaal is de nieuw bouw (inclusief grand café) vol gens Unger absoluut noodzake lijk. Oktober Woonmaand. De tijd bij uitstek voor uw woonaankopen. Maar als u slim bent dan wacht u nog twee weekjes op de opening van WoonMall Alexandrium. Want vanaf 17 oktober vindt u daar de allergrootste, allermooiste en meest complete wooncollectie van Nederland. DE WOONMAAND BEGINT PAS GOED IN WOONMALL ALEXANDRIUM III. DE GROOTSTE W00NBELEVENIS VAN NEDERLAND, VANAF 17 OKTOBER IN ROTTERDAM, DIRECT AAN DE A20, AFSLAG 16 PRINS ALEXANDER. Petra Unger, directeur Leidse Stadsgehoorzaal: cees van hoore en gert visser It isn't really like they say. Ooit een hit van de I^o Unger Band. Het nummer viel zo in de smaak dat er een Nederlandse vertaling van werd gemaakt. Die luidde: 'Wat moet ik nu met al gebra?', gezongen door Loekie Knol. De originele versie werd gezongen door Petra Unger, sinds kort algemeen directeur van de Leidse Stadsgehoorzaal. Al bij haar komst zwermden de roddels over haar vertrek bij de Dr. Anton Philipszaal als wes pen om haar heen. Maar Unger heeft niets te verbergen. Wat ze zeggen is helemaal niet zo', zo zou je de titel van haar engelsta- lige hitje kunnen vertalen. Een uitspraak die zoveel jaar later weer opgeld lijkt te doen. Een vraaggesprek met een dijk van een wijf. U hebt in de jaren zestig en ze ventig gezongen in de popgroep van uw man, Leo Unger. Die wereld heeft iets rebels. En nu behoort u opeens tot het esta blishment. „Dat is waar, ja. Maar ik heb daar geen moeite mee. Ik voel me ook nog steeds thuis in die andere wereld. En die rebelse geest heb ik nog steeds. Kijk, ik heb hier nog niets gedaan, maar ik wil wel veel spannende din gen gaan doen. Zo wil ik graag een groot slagwerkfestival orga niseren. Op tal van locaties, door de hele stad heen. Ik ken een Franse slagwerkgroep en die mensen slaan op olievaten. Echt schitterend. Dat zijn na tuurlijk toch nog rebelse ele menten. Maar daarnaast na tuurlijk ook die sjieke concerten in deze zaal." Er zijn momenteel grote finan ciële problemen bij de Dr. Anton Philipszaal, waar u tot voor een paar jaar als directeur hebt ge werkt. Welke ervaring neemt u vanuit Den Haag mee? „Den Haag heeft nooit subsi die willen geven voor die zaal. Ik vind dat een hele slechte LAK 50 jaar Feestelijke opening door Janneke Wesseling 5 okt. 19.00-20.30 in de foyer van het LAK tentoonstelling I 6 okt. t/m 8 nov. tentoonstelling 2 LAK galerie Cleveringsplaats I Nieuwstraat 33-41 Openingstijden: festival bureau Leiden cultuurstad M oo «ruur geopend do'dm w'l2*00' r70°uur beurt van de gemeente. Wel zo'n zaal gebruiken, maar er niets voor doen. De gemeente vond mijn programmering best pover en wilde meer. Ik heb tel kens gezegd: ik heb geen geld, als jullie me meer geld geven kan ik meer programmeren. De programmering die er nu is, is natuurlijk veel interessanter. Maar helaas niet renderend. Mooi maar onbetaalbaar. Ik denk dat ik veel zakelijker ben." Opgelucht „Je moet uit de rode cijfers pro beren te blijven. Dat zie ik hfer bij de Stadsgehoorzaal als een opdracht, een heilig moeten. Ik - en dat vind ik een misser van mezelf - heb destijds de ge meente Den Haag niet van het belang van die zaal kunnen overtuigen. Toen ik vertrok uit de Anton Philipszaal was ik op gelucht. Omdat dat beter voor mijn gezondheid was. Maar ook teleurgesteld, omdat ik niet heb kunnen afmaken wat ik had wil len afmaken. Het was een kind van me geworden. Ik had er vanaf de wieg bij gestaan. Mijn man zei altijd: 'Jij woont daar in dat gebouw.' Het was een soort jas die om me heen zat." Er circuleerden vlak voor uw komst naar Leiden allerlei ver velende geruchten rondom uw plotselinge vertrek bij de Dr. An ton Philipszaal. Hebt u nooit eens gedacht: hè, gedverdemme, als het zo moet, dan hoeft het voor mij niet meer? „Ja, ik vond het zo vervelend dat ik serieus heb overwogen mijn sollicitatie in te trekken. Maar ik ben nu eenmaal niet ie mand die zo gauw opgeeft. Ach, Het was natuurlijk niet leuk, maar ik begrijp het wel. Ik weet waar die geruchten vandaan ko men. Maar dat ga ik niet zeg gen." Er was meer tumult vlak voor uw komst hier. Op een zeker moment werd Tjitte Weber, die artistiek directeur zou worden van de Stadsgehoorzaal, op een zijspoor gerangeerd? „In de vacature waarop ik heb gesolliciteerd werd een alge meen directeur gevraagd, die zowel verantwoordelijk was voor het artistieke als het zake lijke. Er is met mij helemaal niet gesproken over een artistiek di recteur. Het was ook niet zo dat tegen mij werd gezegd: luister eens, als jij aangenomen wordt, dan gaat "die artistiek directeur eruit. Maar ik zou deze functie niet geambieerd hebben als ik niet verantwoordelijk mag zijn voor de programmering van de zaal." Zult u in de toekomst bij de programmering gebruik gaan maken van de kennis van Tjitte Weber? Wilt u toch wel met hem samenwerken? „Nee. Het kan natuurlijk best zo zijn dat ik eens aan hem vraag: 'Goh, ken jij dat orkest?' Of: 'Heb jij die solist wel eens gehad?' Natuurlijk. Want we gaan heel goed met elkaar om. We kennen elkaar al heel lang. Maar het is niet zo dat ik hem ga vragen: wil jij straks de Mees- terserie voor mij programme ren? Dat is niet de bedoeling." Tjitte Weber wil nog steeds gaan programmeren voor de randgemeenten. Wethouder Pex Langenberg heeft echter gezegd dat de Stadsgehoorzaal dat naar zich toe zou moeten trekken. „Nee, hoor, daar heb ik geen behoefte aan. Ik vind het erg belangrijk om hier iets te doen voor de stad, samen met de an dere instellingen. Maar ik heb niet de behoefte om in de regio te gaan programmeren. Dat hoort niet bij mijn taak, vind ik." De directrice van het VSB- fonds heeft gezegd: wij stoppen geen geld in de Stadsgehoorzaal want de culturele ruimte voor zo'n instelling is er niet in deze regio. Pijnlijk? „Ik ben van plan om met het VSB-fonds te gaan praten want ik deel die mening niet. Het is mijn bedoeling om het Leidse publiek dat nu naar Den Haag of Amsterdam gaat hier te hou den. Misschien vreest het fonds dat we publiek wegtrekken van evenementen die wèl gesubsidi eerd worden. Natuurlijk zou het prettig zijn als ze wat enthou siaster hadden gereageerd. Ik denk dat we eerst vertrouwen Bedrijfsplan Komt u hier straks ook niet in een siutuatie terecht zoals in Den Haag. waarbij de gemeente zegt: 'Stadsgehoorzaal, allemaal prachtig, maar zoek het maar lekker uit. Verzin maar een pro gramma waarmee je quitte speelt. „Nee, nee, er komt een be drijfsplan voor vijf jaar. En er moet een contract voor vijf jaar komen, waarin heel goed dui delijk wordt wat wij geacht wor den te doen maar ook wat de gemeente geacht wordt te doen. En die gemeente kan daar niet zomaar vanaf. Over de hoogte van de subsidie van de gemeen te aan de Stadsgehoorzaal wordt nog druk...eh...onderhan deld. Daarover moet voor het einde van het jaar een besluit vallen." Waarom denkt u dat u bent aangenomen? „Ik denk dat ik aangenomen ben voor mijn enthousiasme. En voor mijn commerciële in zicht. Hier heb ik het gevoel dat ik helemaal opnieuw ga begin nen. Ik moet gaan aanvoelen wat de voorkeur van Leiden en de regio is. Waarvoor de zaal zich hier het beste leent. Dat heb ik nog niet. Dat had ik in Den Haag wel. Ik hoop dat de Leidenaar die nu uitgaat in Rot terdam, Amsterdam en Den Haag hier terugkomt. Daar zal ik aan gaan werken." vTwee jaar geleden werd mij gevraagd om wat adviezen te geven voor de Stadsgehoorzaal. Petra Unger be halve rebelse elementen ook sjieke concerten in deze zaal. fo to loek zuyder- duin Daar heb ik me toen met veel enthousiasme op gestort. Ik kreeg toen al het gevoel dat er wat viel op te bouwen. Ik had altijd al iets van: die Stadsge hoorzaal, dat wordt mijn tent." Het Leidsch Dagblad brengt volgende week een speciale bijlage uit over de verbouwde Stadsgehoorzaal die op 12 ok tober wordt geopend.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17