Nieuwe kansen yoor Rijnoord Huizenbelasting Alkemade stijgt Vrijwilliger ontdoet gereformeerde kerk van roet Leidsch Dagblad Nieuw INTERNET adres Alkemade in subsidie snijdt fors sportclubs senW, Regio Leiden/Rijn Veenstreek Ruïne van Teylingen op verlanglijstje Vanaf zaterdag 5 oktober Rietschans 68 Leiderdorp VRIJE TIJD LEIDEN Chemie. 'Beweging' is het thema van de chemiemarkt die op zon dag 6 oktober in de Gorlaeus Laboratoria in het Bio-Science park wordt gehouden. Van 12-17 uur zijn er proeven en chemische reac ties, demonstraties en rondleidingen. Fietsen. Swifttoer fietst op zondag 6 oktober de Horstenrit over af standen van 30 of 50 kilometer. De rit begint tussen 8.30 en 12 uur bij het clubhuis aan de Willem van der Madeweg. Deelname kost 2,50 gulden. Informatie: 071-5892883. Bibliotheek. De centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat is elke zon dag van 12-16 uur geopend. Elke eerste zondag van de maand is er ook een rondleiding. Op zondag 6 oktober om 14 uur wordt de eer ste rondleiding gehouden. Bezoekers kunnen dan kennismaken met de bibliotheek en met de historie van het Heerenlogement. Informa tie: 071-5149943. Bamboe. 'Sdëpel als bamboe' is de titel van een lezing die Roger Rundqvist op zondag 6 oktober houdt in het stiltecentrum Jetïiro aan de Cobetstraat. De lezing gaat over het Taoïsme en onderzoekt het verband tussen oude Chinese en moderne westerse zienswijze. De lezing duurt van 14-16.15 uur. De toegang kost 15 gulden. VOORSCHOTEN Paragnost De paragnost Nico Hartman verzorgt op zondag 6 okto ber een bijeenkomst in de Alettahof aan het Aletta Jacobsplantsoen. Bezoekers kunnen een envelop inleveren met een voorwerp. Hart man praat tussen 14 en 17 uur over de inhoud. De toegang kost 5 gulden. Infonnatie: 071-5766811. WASSENAAR Concert Wassenaar Vocaliter geeft op dinsdag 8 oktober in de Dorpskerk op het plein om 20 uur een concert. Onder leiding van di rigent Ad de Groot is met begeleiding van het Randstedelijk Begelei dingsorkest onder meer muziek van Handel en Bach te horen. Kaar ten - 17.50 - te verkrijgen bij boekhandel 't Boekhuys en horloge rie Vente in de Langstraat. CJP-houders betalen 15 gulden. www.hdc.nl/ld/ html/thuis, htm Rijnwoude knapt drie bruggen op Rijnwoude moet drie bruggen in Hazerswoude-Rijndijk en - Dorp grondig opknappen. De brug van de Dorpsstraat ovef de Zuidvaart in Hazerswoude-Dorp moet worden vervangen en de Potgietersbrug in Rijndijk moet een flinke onderhoudsbeurt krij gen. Ook de brug tussen de Guido Gezellestraat en de Stations weg in Hazerswoude-Rijndijk vertoont gebreken, maar een na der onderzoek moet uitwijzen welke maatregelen nodig zijn. De hersteloperatie kost de gemeente 165,000 gulden. De brug over de Zuidvaart moet tijdens de werkzaamheden worden afgeslo ten. Het verkeer naar de boerderijen aan de andere kant van de bmg wordt omgeleid. Voor incasso en advies VanVliet Hardy 15 Wigt gerechtsdeurwaarderskantoor Hoge Rijndijk 45 2313 KG Leiden Tel. (071) 512.20.54 Fax (071) 512.40.47 Incassosysteem INCtëS Brochure op aanvraag Woningen opnieuw getaxeerd Hoewel de tarieven voor de huizenbelasting n Alkemade volgend jaar omlaag gaan, be talen de bezitters van eeh eigen woning :och meer. Een en ander is het directe ge volg van een hertaxatie van de woningen. Per saldo gaan de tarieven met negen pro- :ent omhoog, zo blijkt uit een voorstel van iet gemeenbestuur. Een deel van de verhoging (anderhalve procent) is trendmatig. Het andere deel (7,4 irocent) is nodig om de vermindering uit iet gemeentefonds op te vangen. Verwacht wordt dat de huizen als gevolg van de her taxatie die momenteel gaande is, gemid deld 37,5 procent in waarde stijgen. Rioolrecht De afvalstoffenheffing blijft volgend jaar ge lijk. Enerzijds zijn de kosten voor de reini ging gedaald en zou de heffing dus kunnen worden verlaagd. Anderzijds betwijfelt de gemeente of de geraamde totale opbrengst van twee ton voor het ahnbieden van grof vuil wel wordt gehaald. Inwoners van Alke made moeten sinds 1 januari van dit jaar betalen voor aanbieden van grofvuil. B en W weten pas in december of de le ges worden verhoogd. Eerder werd bekend dat de rioolrechten volgend jaar met 25 gul den stijgen en de woonforensen- en hon denbelasting met anderhalf procent. financiën praat volgende week woensdag over de belastingvoorstel len. In tegenstelling tot andere jaren wor den de tarieven en heffingen niet tijdens de begrotingsbehandeling in oktober vastge steld. In verband met de hertaxatie van de woningen, neemt de raad pas medio de cember een besluit. De sportclubs in Alkemade, al thans een aantal, moet de broekriem aanhalen. De ge meente snijdt fors in hun subsi die. Het gaat hier vooral om verenigingen die weinig jeugd leden en/of leden boven de 55 jaar hebben. Ook clubs die bar- inkomsten hebben, worden ge kort, als het aan de gemeente ligt. Het gaat hier om de subsidie over 1995. Verenigingen die te veel voorschot over dat jaar hebben gekregen, moeten dat terugbetalen. Andere verenigin gen krijgen een aanvulling op het tekort. Grote klappen vallen bijvoor beeld bij de tennis- en voetbal verenigingen. Tennisvereniging Alkemade en Rijpwetering en Kaag ontvangen respectievelijk 1410 (- 6700), 620 (- 4600), 720 (- 1100) gulden. De voetbalver enigingen Alkmania, DOSR, ROAC '79 en SVOW ontvangen respectievelijk 1970 (-2400), 2430 (-2700), 940 (-1400) en 287 (-900) gulden. Maar ook de loopvereniging Plantaris en de hockeyclub Alkemade zullen korting op de subsidie in hun portemonnee voelen. Volleybalvereniging Sal vo ontvangt helemaal niets meer. Zwem- en poloclub Alke made steekt gunstig af ten op zichte van de andere verenigin gen. Deze club krijgt bijna 7000 gulden meer en komt daarmee op 68.000 gulden. De toename is te verklaren door de forse groei van het aantal jeugdleden en het gebruik van meer badu- De jongerenvereniging Ra nonkel krijgt 700 gulden minder vanwege de teruglopende acti- viteitskosten. Ook de Vrije Jeugd Recreatie gaat erop ach teruit. Dit is te verklaren uit het feit dat de inkomsten uit activi teiten groter zijn dan de uitga ven. De club komt dus niet meer in aanmerking voor activi- teitskosten. Ruilvereniging Alkemade ont vangt 400 gulden meer. Dat komt door de sterk stijgende kosten voor drukwerk en catalo- welzijn buigt zich maandagavond over de subsidies. selfservice kantoorgroothandel [ATERDAG 5 OKTOBER 1996 itbreiding van het huisartsenlaboratorium tot een me- tromisch diagnostisch centrum, een polikliniek geriatrie, een erstelafdeling en een sportkliniek. Dat zijn de zaken aarmee het Alphense Rijnoord-ziekenhuis het tij hoopt keren. Als het aan de gemeente, het ziekenhuis en de brgverzekeraar ligt, gaat het van nu af aan alleen nog ha laar bergop met het Rijnoord. dat nderzoekers van het bureau tvijnstra Gudde hebben de af kopen maanden gesprekken ivoerd met ziekenhuis, ge- ieente en zorgverzekeraar Zorg Zekerheid, maar ook met lisartsen en instellingen als >t verpleeghuis Oudshoorn, jychiatrisch centrum Lange- ■ld en thuiszorg Groot Rijn- nd. Het doel van de gesprek- te onderzoeken welke incties op min of meer een- fudige wijze bij het ziekenhuis linnen worden ondergebracht, e onderzoekers zijn ervan uit- igaan dat het Rijnoord voorlo- g een ziekenhuis blijft waar vrijdagmiddag het licht uit- ideiat' Het toverwoord bij de voorge leide uitbreiding van functies 'samenwerking'. Het medisch iagnostisch centrum moet tot :and komen in samenwerking met het huisartsenlab dat op 1 januari zijn intrek neemt in het ziekenhuis. Een polikliniek geri atrie kan er komen als het zie kenhuis nauw weet samen te werken met thuiszorg, verpleeg huis en artsen. Een herstelafdeling voor uit- behandelde patiënten kan wor den opgezet samen met ver pleeghuis Oudshoorn, de 'bu ren' van het ziekenhuis. Dat laatste kan zelfs vrij eenvoudig worden gecombineerd met een gedeeltelijke ingebruikname van het beddenhuis van Rijnoord door het verpleeghuis. Oudshoorn komt binnenkort ruimte tekort, Rijnoord zit met lege kamers. Andere zaken die mogelijk in het ziekenhuis onderdak kun nen krijgen zijn een sportkliniek en een 'kraamloket'. Dat laatste moet overigens niet worden verward met de verdwenen kraamkliniek. Het loket zal niet veel meer zijn dan een informa tiepunt voor aanstaande ou ders. Op of bij het terrein zou den ten slotte een soort aan leunwoningen kunnen worden gebouwd. Die woningen zou den bedoeld zijn voor ouderen die nog wel zelfstandig kunnen wonen, maar dat graag doen in de directe nabijheid van een ziekenhuis en een verpleeghuis. De verschillende ideeën kunnen al op korte termijn worden uit gevoerd. Zo kan het medisch diagnostisch centrum al begin volgend jaar operationeel zijn. De herstelafdeling kan over on geveer een jaar realiteit zijn. Overigens konden niet alle ideetjes waarmee de onderzoe kers de boer op gingen op steun rekenen. De huisartsen reageer den afwijzend op het idee om bij het ziekenhuis een EHBO-af- deling in te richten die buiten kantooruren bij toerbeurt door de Alphense huisartsen wordt bemand. Wethouder J. Korver (PvdA/volksgezondheid) meld de gisteren bij de presentatie van het onderzoeksrapport dat het vooral de oude huisartsen zijn die dwars liggen. „Jonge .huisartsen zeggen: we willen wel, maar we lopen tegen de onwil van de oude garde op", aldus Korver. De Tweesprong stoot ligweide af roelofarendsveen marieta kroft Sportcomplex De Tweesprong in Roelofarendsveen stoot de bestaande ligweide af. In af wachting van een definitieve bestemming wordt de weide toegevoegd aan de voetbalvel den van DOSR en Alkmania. Een nieuwe ligweide komt op de plek waar nu nog het 50-me- terbad ligt. Dit bad wordt sa men met het peuterbad nog dit najaar gesloopt. Het familiebad blijft als enige buitenbad voor lopig gehandhaafd. Dat stellen B en W voor aan de raad. Het nog een jaar openhouden van de drie buitenbaden heeft Alkemade dit jaar dik geld ge kost. Tegenover de kosten van ruim 27 mille om de meest noodzakelijke reparaties te ver- richteh stond een zeer gering gebruik. Door het slechte weer kon er nog geen 40 dagen wor den gezwommen. Om te voorkomen dat de po litiek volgend jaar weer in de verleiding komt om de baden nog een seizoen open te hou den, stellen B en W voor om nu daadwerkelijk tot sloop over te gaan. Sloop van de twee baden en de kiosk, de aanpassing van het familiebad en de herinrichting van het hele buitenterrein kost ruim twee ton. Medio 1998/1999 bekijkt de gemeente opnieuw wat er met het familie bad gaat gebeuren: slopen of grondig renoveren. voorhout De ruïne van Teylingen wordt in de komende jaren mogelijk gedeeltelijk herbouwd. De Kastelenstichting Holland en Zeeland, die de ruïne beheert, wil die mogelijkheid het komend jaar onderzoeken. De restauratie van de ruïne van Teylingen staat dan ook op het verlang lijstje van de stichting. „Maar, concrete plannen zijn er op dit moment nog niet", aldus W. Polman van de Kastelenstichting Holland en Zeeland. FOTO HIELCO KUIPERS Gemeenteleden moeten zelf tonnen opbrengen voor herstel De geschiedenis herhaalt zich in Leiderdorp. In 1890 bouw den de leden van de gerefor meerde kerk samen met de aannemer de kerk aan de Hoofdstraat. Nu zijn er weer vrijwilligers in touw om de Hoofdstraatkerk, zoals het godshuis wordt genoemd, grondig op te ruimen. Een schoonmaak die nodig is na de brand, die er twee weken gele den woedde. Hierbij werden de consistorie met complete in boedel en het orgel verwoest. Over de oorzaak tast men nog altijd in het duister. Het schoonmaken is niet het grootste probleem. De finan ciële schade is enorm. Naar schatting bedraagt die zo'n zes tot acht ton. „Al verwacht ik dat het be drag niet boven de 600.000 gul den uitkomt. Door al die vrij willige hulp 'verdienen' we wel het een en ander", zegt ds. R. Boogaard. „Niet alleen door hulp van onze eigen mensen, maar ook uit andere gemeen ten zijn vrijwilligers op afroep beschikbaar. Al zal het een hele toer worden om die zes ton Op tafel te krijgen. Vooral omdat de kerk niet is verzekerd. Uit principiële overwegingen. Dat is een heikel punt, waar we heel voorzichtig mee omgaan en ieders mening respecteren", vertelt hij. De predikant verwacht dat het bijeenbrengen van die zes ton zeker lukt. „Vporal door de reacties die we krijgen. Veel fi nanciële steun. Niet alleen uit eigen kring, maar ook van an deren waai' je het niet van ver wacht. Daar zijn we verwon- is sinds acht jaar eigenaar van derd, maar ook beschaamd de kerk aan de Hoofdstraat, over. Dan vraag je je af of we Een zogenoemde waterstaats- zelf ook zoveel naasteliefde to- kerk. Voor die tijd was de kerk nen. Daar leer je weer van." aan de Middelstegracht in Lei- De gereformeerde gemeente den gevestigd, maar door ge brek aan i legenheid werd dat pand kocht en week de kerk uit naar de buurgemeente. „We zijn nu nog bezig om de schuld van het opknappen van de kerk eind Vrijwilligers zijn druk in de weer om de gereformeerde kerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp van roet te ont doen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS i parkeerge- jaren tachtig af te lossen", zegt ds. Boogaard. „Dan komt dit nog eens bij." Door de brand is er veel ver woest in de kerk: de complete bibliotheek bijvoorbeeld. „Veel kostbare boeken, zoals de kanselbijbel uit de tijd van ds. Los. Ook het meubilair in de consistorie een gebrandschilderd raam dat ds. Van Reenen in het begin van deze eeuw vervaardigde. Van Reenen had een opleiding als glasschilder en heeft heel wat mooie glazen gemaakt", weet Boogaard, die 27 jaar als predikant in Leiderdorp 'staat'. Het Van Leeuwen-orgel heeft eveneens veel geleden. Vrijwel het gehele pijpwerk is gesmol ten. „Het orgel staat achterin de kerk, maar de? hitte is zo a woestend geweest dat de loden pijpen zijn vernield. Datzelfde was het geval bij de kroonluch ters. Die zijn ook voor een deel gesmolten." Het meest zichtbare is echter de roetaanslag. Op de banken, die inmiddels elders zijn opge slagen om te worden schoon gemaakt, het plafond en muren. De brandlucht in kerk is heel indringend. „Van morgen was ik nog even bij de groenteman. U komt zeker net uit de kerk, was zijn vraag. Zo stonk ik kennelijk", aldus de predikant. Roet, dat met hand wordt verwijderd. Het is de be doeling dat het schoonmaak bedrijf de kerk schilderklaar oplevert. Ds. Bogaard verwacht dat het kerkgebouw eind dit jaar v\ in gebruik kan worden geno men. Tot die tijd kerkt de ge meente in de Scheppingskerk. „Die werd ons direct ter be schikking gesteld. Dat geeft wel aan hoe er met ons wordt rr geleefd. Daar zijn we dan ook dankbaar voor."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13