'Aan skinheads hebben we geen boodschap' K 'Bij incest is sprake van een gebroken schepping' Leiden Regio Militaire L" parade en i debat over Srebenica I7j Ri Kerk Samenleving ZATERDAG 5 OKTOBER 1996 IATERI chef hans jacobs, 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun, 071 -53 Pro Patria viert 130-jarig bestaan met parade in Leiden Pro Patria is een subvereniging van Minerva, de grootste studentenvere niging van Leiden. Het ministerie van defensie erkent de studentenweer baarheid officieel en prins Bernhard is beschermheer. In het comité van aan beveling voor het lustrum zitten on der meer de rector van de universiteit, L. Leertouwer, burgemeester Goe- koop en de chef defensiestaf, generaal Van den Breemen. Veel grote namen ook op de lijst met Ereleden en Leden van Verdienste. Maar de Leidse Studentenweerbaar heid is eigenlijk niks anders dan een clubje van tachtig studerende jonge mannen, waarvan zo'n dertig actieve- lingen het leuk vinden om regelmatig in uniform mee te lopen in een op tocht, geweren te poetsen, schietoefe ningen te doen, op bezoek te gaan bij het leger, te dansen op een gala en gezellig samen te borrelen. Het verschil met een gewone studen tenvereniging is de aandacht voor ge- vechtsmaterieel, militaire oefeningen en de nauwe contacten met het leger. Een ander verschil is dat vrouwen uit gesloten zijn van lidmaatschap. „Daar komt binnenkort verandering in", verwacht Robert Prang. „Het is ons niet ontgaan dat ook wouwen zijn toegetreden tot het leger en ook wij willen met de tijd meegaan." Het is nog niet zo lang geleden dat Pro Patria te kampen had met een hardnekkige smet op het blazoen: een aantal Leidse en Utrechtse studenten had zich een paar jaar geleden mis dragen op Koninginnedag - scabreus gezang en dronkemansgelal - en de weerbaarheid werd vervolgens uitge sloten van de jaarlijkse parade op het Haagse Binnenhof. Aan die tijd willen Prang en Luiten - die elkaar vaak met de achternaam aanspreken - liever niet herinnerd worden. „Ja, er zijn toen grenzen overschreden door stu dentikoos gedrag. Maar dat ligt nu achter ons. We staan gelukkig al weer een paar jaar op het Binnenhof." De Leidse studenten hebben vorige week ook meegedaan aan de traditio nele 2- en 3-oktoberoptochten door de Leidse binnenstad. In geuzenpak- jes en de eigen jagerspakken. De Leidse studentenweerbaarheid heeft een lange geschiedenis: in 1866 werd de Leidsche Studenten Vereeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wa penhandel Pro Patria opgericht als re actie op de militaire dreiging van de Geen kort geschoren koppen, bomberjacks of militaristische attributen. De bestuursleden van de Leidse studentenweerbaarheid Pro Patria zien er uit als gewone studenten. Leidse studenten wel te verstaan. Robert Prang (20) en Jerzy Luiten (22), repectievelijk ab-dictis en commissaris materiaal van Pro Patria, zijn zelfs niet eens in militaire dienst geweest. En daar zijn ze ook niet rouwig om. ,,Dat kost veel tijd. Nu kunnen we onze aandacht aan de studie besteden. Dienstplicht is nuttig, maar niet heilig: je kunt ook gaan sporten." Volgende week viert Pro Patria haar 130-jarig jubileum. Leden van de Leidse studentenweerbaarheid Pro Patria lopen in hun 'jagerspak' mee in de 3 Oktober-optocht. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Pruisen. In 1831 waren Leidse studen ten ook al gemobiliseerd in een Ja gerskorps: de Leidsche Vrijwillige Ja gers. Pro Patria nam in 1866 het vaan del en de tradities van de jagers over. In de Tweede Wereldoorlog was de Leidse studentenweerbaarheid actief met een eigen commando. Ook indi viduele leden, zoals 'soldaat van Oranje' Erik Hazelhoff Roelfsema en Louis d'Aulnis de Bourouill zaten in het verzet. De laatste is nog steeds erelid. Het tweetal ontving na de oor log de hoogste militiare onderschei ding, de Militaire Willemsorde. Nu is Pro Patria geen actieve militaire organisatie meer. Al te fanatieke le den, en ultrarechtste types met du bieuze politieke denkbeelden, worden geweerd, zegt Robert Prang. „We zijn geen politieke organisatie. Het gaat ons om plezier en de traditie. Aan skinheads hebben we geen bood schap. Mocht iemand ooit iets verve lends roepen, dan wordt hij meteen gecorrigeerd." „Ons doel is om maatschappij en krijgsmacht met elkaar te laten ken nismaken. Dat doen we door deel te nemen aan erewachten, militaire oe feningen, de vierdaagse, lange-af- stands-wandeltochten, ceremonies, excursies naar legeronderdelen, schietoefeningen en -wedstrijden, sportevenementen en contacten met militaire academische instellingen en natuurlijke ons 'moederregiment': de Garde Grenadiers en Jagers." „Door de afgeschafte dienstplicht dreigt de band met de samenleving en defensie weg te vallen", aldus Ro bert Prang. „Dat gat kunnen wij op vullen. We hebben goede contacten met het leger dat prijs stelt op contact met studenten. Ze betalen ons ver voer en materieel bij militaire oefe ningen. Wij hebben zelf prachtige uniformen: blauwe jas en broek, spierwitte slobkousen, een kepie met witte kippeveren, witte handschoe nen, zwarte granaten aan onze kop pels en de officieren hebben licht ge kleurde sjerpen." „Die spullen onderhouden wij zelf. Zo wassen we de sokken tot ze spierwit zijn en poetsen we onze riemen en geweren. We hebben nog wapens die gebruikt zijn bij D-day. De wapens liggen opgeslagen bij defensie: ze val len onder de wapenwet. Voor elke oe fening moeten er vergunningen bij de politie worden aangevraagd. Gemid deld eens per maand oefenen w^-op de Waalsdorpervlakte op de schiet baan." Vijftien Pro Patria-leden zijn dit voor jaar tien dagen met de luchtmobiele brigade mee geweest voor een grote militaire oefening in Wales. Dat was een indrukwekkende ervaring, hoewel velen blij waren dat ze bij thuiskomst hun bed konden induiken. „We moesten 's nachts ons bed uit om ons 'tactisch te verplaatsen': dat betekent datje in camouflagepak in je uppie door een drassig heuvelterrein struint, waar je geen hand voor ogen ziet. Het regent daar altijd en bovendien val je regelmatig in het water of je botst te gen een ander op. Het was heel span nend, net echt. Je kunt je niet oriënte ren, hoort niks en soms ga je zelfs hal lucineren in het pikkedonker. Het heeft wel wat hoor, maar ik was wel blij dat ik weer thuis was." Elke student heeft zijn eigen motie ven voor het lidmaatschap van Pro Patria. „Voordat ik ging studeren, deed het leger me niks", vertelt Jerzy Luiten. „Toen ik lid werd van Minerva hoorde ik van anderen dat Pro.Patria erg leuk was. Zo ben ik er bij geko men. Mensen kunnen zich moeilijk een voorstelling maken van wat wij doen. Het leuke vind ik dat je echt met de militaire wereld in aanraking komt. Die heeft veel overeenkomsten met de studentenwereld: de ontgroe ning, de borrels, de feestjes en officië le gala's, de hiërarchie. Je begint bij beide organisaties onderaan en je werkt je omhoog." Luiten is niet in dienst geweest en vindt dat 'ook niet erg'. „Hoewel het ook geen kwaad kan: je kweekt een groepsgevoel en vermindert zo de in dividualistische instelling van men sen." Robert: „Dat kun je ook doen door te sporten. Wat ik aantrekkelijk vind aan Pro Patria is dat je kunt meelopen in parades en ook kunt stu deren. Dat is een mooie combinatie. Het oefenen kost veel tijd en is soms minder leuk. Je werkt toe naar een uitvoering, soms is dat saai, net zoals het instuderen van een muziekstuk. De uitvoering is het hoogtepunt. Het gaat mij vooral om de traditie, het va derland, de krijgsmacht, de gezellig heid en het schieten." IIDEN Militaire vliegtuigen, voertu gen, legeronderdelen, wap perende vaandels, een tromi< petterkorps en geünifor meerde studenten zijn maandagmiddag te zien op de Leidse Breestraat. De Leidse studentenweerbaar heid Pro Patria viert dan hangar t 130-jarig bestaan met een grote parade door de bin nenstad. Het défilé wordt opgesteld op het terrein aan de Garen »n-t markt waar om 14.00 uur d|^„or inspectie plaatsheeft. Om 14.55 uur worden bij aan komst van admiraal J. van Aalst twee saluutschoten af gevuurd en om klokslag 15.00 uur vertrekt de stoet richting binnenstad. Op dat tijdstip zullen vliegtuigen va j!V, de luchtmacht laag overvlie n gen boven de Garenmarkt. De route loopt via de Ko- revaarstraat. de Breestraat (ongeveer 15.25 uur) Papen gracht, Houtstraat, Doelen- brug, Rapenburg, Nonnen- brug, Kloksteeg en Pieters- kerhof, waar het défilé word ontbonden. De politie en dea?,et marechaussee begeleiden d optocht op de motor. Dinsdagavond is er in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 een groot fo rum met als thema: 'Wat heeft Nederland geleerd van Srebrenica?'. Sprekers zijn onder meer generaal buiten dienst H. Couzy en oud-mi nister van buitenlandse za ken P. Kooijmans. Na de koi te inleidingen wordt met de aanwezigen in de zaal onder meer gediscussieerd over he p0tg VN-lidmaatschap, de rol van de politiek, het Nederlands belang bij ingrijpen en be- moeiienis van top-militairer met de politiek. De zaal is itbre sch c irstel larm kere >rgve jPHENA ■loper »voerc eente Zek ïisart: it ve ychia in we inctie )udig innei e one om 19.30 uur open en het fo ten. rum begint om 19.45 uur. Woensdag houdt Pro Patria een schietwedstrijd op de Waalsdorpervlakte. donder dag is er een excursie naar vliegbasis Volkel en vrijdag er een reünistendag. Rijm Dori Zuid bru£ Wo. redactie dick van der plas. 071-5356481 Janneke Kroon: „Je leven staat in de context van je nooit meer 'heel' voelen." Pastoraal en psychosociaal hulpverleenster begint praktijk aan huis Kerkelijk opgevoede slachtoffers van seksueel geweld worden dubbel getroffen. Naast de sporen die het misbruik zelf achter laat, is er het ingrijpende gevoel dat het werd gesanctioneerd door de bijbel. „In de bijbel staat dat God je vader is. Dan is je vader dus een beetje God. En dan heeft God het dus goed gevonden wat hij met mij deed, anders zou Hij wel hebben ingegrepen, bijvoorbeeld door een bliksemschicht." En daarnaast: „Mijn vader is de man die van mij houdt en van wie ik houd. Maar hij is tegelijk de man die mij pijn doet." LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chefredactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco ALKE/V loev n All alen och 071-5323 vole 023- 531) )er s Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 023- 5320 071-5321 071- 5315petg i/uur n, M-5356 RUBRIEKSADVERTENTIES P' Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst ken tot het automatisch afschrijven abonnementsgeld, ontvangen 1,- koi per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 14 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANt Voor mensen die moeilijk lezen, slechte o hebben of blind zijn (of een andere lees! dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblai geluidscassette beschikbaar. Voor inform 0486-486486 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). INTERNET: http.//www. tref.nl/9010/html/thuis.htm E-MAIL: LeidschdOtrel Z I N H U I „Vanuit theologisch perspectief is bij incest sprake van een verbroken schepping." Aan het woord is Janneke Kroon, pastoraal en psychosociaal hulpverleenster in het Friese Hallum. Binnenkort begint zij haar praktijk aan huis, waarmee zij zich richt op slacht offers van 'geseksualiseerd' geweld en incest. Kroon is één van de weinige vrijgeves tigde therapeuten die ook aandacht hebben voor het godsdienst-trauma. Zij was eerder werkzaam voor het Lan delijk Werkverband Godsdienst en In cest in Utrecht. Het werkverband en enige andere organisaties, zoals de Stichting tegen seksueel misbruik in pastorale relaties (SMPR), beijveren zich er al jaren voor om de problema tiek hoger op de kerkelijke agenda te krijgen. Boeken als 'Godsdienst en incest' (1985) en 'Een pastor moetje toch kunnen vertrouwen' (1994) hebben het stilzwijgen doorbroken. Na de oprich ting van de Vereniging bestrijding seksueel geweld binnen het gezin in 1984 is er wat verbeterd, beaamt Kroon. Maar er moet, in en buiten de kerk,'nog heel wat gebeuren. Dat blijkt alleen al uit de financiële erkenning van de diverse organisaties. Het duur de jaren voordat de kerkelijke subsidie stroom op gang kwam. En nu incest bespreekbaar is en er gekwalificeerde hulpverleners zijn, trekken subsidiën- ten zich terug. Zo moest de SMPR on langs melden dat haar voortbestaan in gevaar komt door de geringe bijdragen van"de kerken. „Vaak is het geijkte ge- dachtenpatroon: dat gebeurt niet in mijn huis, straat, dorp of kerk." Op de vraag naar haar betrokkenheid met dit onderwerp, antwoordt de uit een gereformeerd gezin afkomstige therapeute: „Ik ben ervaringsdeskundi ge." Om zich beter te bekwamen volg de zij de opleiding Theologie en Maat schappij aan De Horst in Driebergen. Waarom theologie? De gedachtengang van kerkelijk opgevoede slachtoffers, aldus Kroon, vereist naast psycholo gisch ook theologisch inzicht. Neem bijvoorbeld deze uitspraak van een cliënte: „Ik ben bang voor de dood. Want ik ga natuurlijk naar de hel, want ik ben schuldig. Of kom ik misschien toch in de hemel? Want God heeft me delijden met hen aan wie kwaad is ge schied. In beide gevallen kan ik mijn vader weer tegenkomen. Hoe moet dat nu met mij?" Bij seksueel geweld is er geen sprake van klasse-verschil, zo benadrukt Kroon. „Wel is er altijd sprake van een macht-onmacht situatie. Hetzij door leeftijd, hetzij door verschil in functie: docent-leerling,predikant-catechisant. Er is nog te weinig oog voor het feit dat de pleger een 'gewoon' mens is. Een lieve man thuis, een attente buurman en joviale collega. Ik vond de reactie van mijn kinderen heel frappant toen zij geconfronteerd werden met 'mijn' dader: hé, hij heeft helemaal geen stoppelbaard of een ooglapje en wij vonden het juist zo'n aardige, grappige man..." Een andere barrière in kerkelijke kring is het begrip vergeving. „Dat wordt veel te snel en te vaak gebruikt. Als de dominee zegt: 'Wij allen zullen verge ven', over wie heeft hij het dan? Voor de zoveelste maal wordt slachtoffers dan het zwijgen opgelegd en dus ge weld aangedaan. Levinas schreef: 'On eindig vergeven leidt (lijdt) tot onein dig kwaad!' Er kan pas sprake van ver geving zijn als de dader erkent dat hij haar geweld heeft aangedaan en hij haar daarvoor vergeving vraagt. Dan is het nog aan het slachtoffer om te ver geven." Zeer kwalijk is de rol van de predikant of de therapeut die een vertrouwensrol heeft en dan misbruik maakt van zijn positie. „De troost en de erkenning die geboden moet worden, verandert in een adder die onder het gras vandaan komt." Achter het geweld zit volgens Kroon een hele strategie. „Als slachtof fer word je gedwongen diezelfde stra tegie te volgen, een strategie van ge heimhouding, zwijgen, ontlopen en toch gepakt worden. Je hebt dan je da der ingeslikt." „De obsessie van de dader om een identiteit te ontlenen aan het geseksu- aliseerde geweld, kan voor het slacht offer resulteren in een 'obsessief zoe ken' naar een eigen identiteit en auto nomie. „Je leven staat in de context van je nooit meer 'heel' voelen. Je moet opnieuw je eigen schepper wor den. Dat kost veel zoeken, pijn en on macht. Maar betekent ook overwinnin gen, bijvoorbeeld als je je in een rij wachtenden durft te vertonen, of je je partner je dochtertje naar bed laat brengen." „Je leven staat op z'n kop. Wat voor een ander normaal is, is voor jouw ab normaal. Daar moet zij, maar ook de omgeving, mee leren omgaan. Erken ning en begrip - dat is iets anders dan medelijden - zijn de twee pijlers waar op je verder kunt in het leven." Kroon moedigt slachtoffers aan het stilzwijgen te doorbreken. „Wantje doet jezelf geweld aan als je blijft rond dolen. Het is van levensbelang dat slachtoffers zich durven te uiten Daar is veel moed voor nodig." De contac ten met cliënten vormen een wissel werking en vinden volgens haar plaats op een gelijkwaardige basis. „Ik kan nooit zeggen: dit moetje doen of dat moetje laten. De cliënte geeft voor een deel het tempo en het proces aan en ik begeleid en stuur bij." Kroon geeft het proces symbolisch weer: „Een cliënte is binnengekomen met haar eigen gekozen jas en die neem ik haar niet af. Ik heb een lange kapstok met andere jassen en daar kan zij steeds naar kijken en eventueel ook andere jassen passen. Na verloop van tijd verlaat zij mijn spreekkamer met een jas die haar op dat moment past. In dat geval is het contact gestagneerd en ben ik niet de juiste keuze voor haar geweest." Eén van de wezenlijke elementen in de therapie is het eventueel bijstellen van een onjuist of angstig godsbeeld. „God hoeft niet overboord. Dat is degene aan wie je je hebt kunnen vasthouden, hoewel je je tegelijkertijd afvroeg waar Hij zich dan wel mocht bevinden. Be langrijker wordt dan de vraag: hoe kunnen God en ik in samenhang een geheeld leven leiden, inclusief de litte kens?" ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vai woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partn bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45 - 21.00 Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur en overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegki dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I ei daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uui Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 u daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Alle| Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend v partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelki de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en he kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 u babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. 18.30-19.30 uur, klasse I er

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12