EIDEN \ZL: weer jezuinigen Eeuwig jong tussen de puzzels en het pluche IWilde bloemenakker weg na klachten Stedenband op borden Lespakket voor pubers over eetstoornissen Minerva haalt uil terug uit Amsterdam ,TERDAG 5 OKTOBER 1996 hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleijn, 071-5356429 INNO 1896 Maandag 5 October ivertentiën Amsterdamsche Wasch-, Strijk- en Glansinrich- ig, Oude Vest 157, alhier, beveelt zich beleefd aan voor het fasschen en Strijken van Dames- en Heeren-Ondergoederen, verhemden, Boorden, Manchetten, Tafelgoederen enz., tegen incurreerenden prijs. Alle goederen worden des Zaterdags luis bezorgd. L. Pierlot. Smaakvol Drukwerk, Rekeningen, Quitantiën, Wissels, Circu- ires, Prijscouranten, Convocatiën, Reglementen, Verlovings- Huwelijkskaarten, Rouwdrukwerk, Caoutchouc-Stempels, iz., ter Snelpersdrukkerij C. De Bink, Aalmarkt 13. &NNO 1971 dinsdag 5 oktober ij de aanleg van nieuwe woonwijken in Oegstgeest heeft men e speelruimte voor de jeugd niet vergeten. Voor de liefhebbers in cowboy- en indiaantje-spelen is er in de buurt van de Nar- ssenlaan een geweldig houten fort in aanbouw. Daar schuin genover wordt een geasfalteerd pleintje aangelegd. De wat ou- ere jeugd kan hier volleybal en bastketbal spelen. In de winter il dit plein onder water worden gezet zodat als het even vriest e jeugd de schaatsen onder kan binden en zich, zonder dat de loeders zich ongerust hoeven maken, volop aan de ijspret wij- Jewonde naar AZL iden/alphen aan den run Een 37-jarige vrouw uit Alphen is gis- irmiddag zwaar gewond onder politiebegeleiding naar het AZL 'bracht. De vrouw werd rond 14.00 uur aangereden op de Con- idstraat in Alphen. Zij wilde de straat oversteken, een automo- ilist kon haar niet meer ontwijken. Het heli-traumateam moest erste hulp verlenen. [ostbare bromfietsen gestolen phen aan den run Bij een handelaar in fietsen en bromfietsen an de Hooftstraat in Alphen is gisternacht ingebroken. De da- ers forceerden een ruit in de voordeur en haalden vier brom- etsen uit de etalage. Twee bromfietsen werden in de brand- oort teruggevonden. De waarde van de twee gestolen bromfiet- ïn bedraagt zeker 10.000 gulden. den caroline van over3eeke 2 bezuinigingen zijn het ge- blg van het beleid van minister jferst van Volksgezondheid. Zij indt dat de academische zie- inhuizen geld genoeg hebben jndat hun begrotingen de Jatste jaren overschotten ver bonden. Eerst zouden de zie- j|nhuizen er geld bij krijgen, i blijkt dat de minister ;[at via een omweg weer terug ijaalt. Twaalf miljoen per jaar 'T er flink in", aldus Pronk. i|De OR wil in elk geval niet dat iet AZL bij de nieuwe bezuini- j| ngen de 'kaasschaafmethode' epast waarbij élke afdeling de 'A oekriem moet aanhalen. „We H telen meer voor een bezuini- ng voor die afdelingen die un budget hebben overschre- en. Dat lijkt ons eerlijker", al- i us Pronk. De OR staat wel positief tegen Ie plannen voor een Leids Me disch Cluster waarbij zieken- luis en faculteit nauw willen Jaan samenwerken maar wil vel weten wat de financiële en lersonele gevolgen zijn. „Het ]ZL zal zich volgens het plan nt stellen voor een sluiten- Speelgoedzaak De Waal sluit zijn deuren iR heeft grote twijfels et Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) moet opnieuw nk bezuinigen: tot het jaar 2002 jaarlijks zo'n 12 mil- en gulden. Het merendeel van dit geld wil de raad van ;stuur van het ziekenhuis ophoesten door te bezuini- in op de personeelskosten. De Ondernemingsraad van Jt AZL is het hier niet mee eens. „We hebben de laatste ren al wat reorganisaties achter de rug, dus vinden het idelijk als het personeel nu wordt ontzien", zegt OR- orzitter, D. Pronk. leiden ad van kaam Zachtjes woelt hij met zijn han den door de vacht van een pluche wasbeertje. De ogen achter de bril dwalen af naar de schappen met puzzels, bouw dozen en schaalmodellen. Er valt een stilte die kort, maar veelzeggend is. „Ja, meneer", zegt hij dan met enige wee moed in zijn stem, „als je, zoals ik, je hele leven in het speelgoed hebt gezeten, valt het niet mee om daar afscheid van te nemen. Je voelt je toch een beetje als een kind wiens favoriete speel tje wordt afgenomen. Ik stop daarom ook met bloedend hart. Maar het is nu eenmaal niet an ders. Het gaat gewoon niet meer." Sinterklaas en Kerstmis pak ken ze nog mee. Maar dan is het afgelopen voor Michel en Susan de Waal. De bordjes met opheffingsuitverkoop hangen al in de etalage. Die naar verwach ting rond 1 januari leeg moet zijn. Na ruim een halve eeuw verdwijnt de speelgoedzaak die hun naam draagt voorgoed uit het centrum van Leiden. Het verhaal van De Waal is dat van het spel en de knikkers. Je mag meedoen, je kunt het een tijd volhouden, maar van de grote jongens zal je het uit eindelijk toch nooit winnen. Zoals de kruidenier en de melk boer op de hoek uit het straat beeld zijn verdwenen omdat ze niet konden opboksen tegen de supermarkten, zo moet een kleine zelfstandige als De Waal het afleggen tegen landelijk opererende organisaties als In- tertoys en Bart Smit, in casu de firma Blokker. „Die heeft intus- de begroting van de faculteit, maai- we vragen ons af wat daarvan de risico's zijn. Daar naast willen we weten wat er met de mensen gebeurt die straks binnen ziekenhuis en fa culteit dezelfde taken hebben en wellicht overtollig worden. Volgens het plan zullen ze via natuurlijk verloop, bijvoorbeeld een vervroegde vut-regeling af vloeien, maar we zullen dat kri tisch volgen." Verschillende afdelingen van het AZL zijn al aan het bezuini gingen omdat hun budgetten zijn overschreden. In elk geval wordt de 'topzorg' van het zie kenhuis beschermd: de zeer ge specialiseerde behandelingen voor ernstig zieken die elders niet geholpen kunnen worden. Wel zijn er op een aantal afde lingen van het AZL vacatu restops ingesteld. Ook kan het gebeuren dat 'routinebehande lingen' zoals bijvoorbeeld pa tiënten met een heupbreuk, door het AZL worden doorver wezen naar andere ziekenhui zen in de regio. Aan het eind van de maand vergadert de OR verder over de bezuinigingen. Bouw Kagerstraat mogelijk leiden aad rietveld Het kappen van bomen en de bouw van vijftig wonin gen op de hoek van de Ka gerstraat en de Eijmerspoel- straat kan beginnen. Be stuursrechter H. Ollerman heeft de bezwaren van het buurtcomité Houtkwartier tegen het bouwplan verwor pen. Het buurtcomité ging naar de bestuursrechter om dat het vindt dat de bouw van de woningen ten koste gaat van onnodig veel groen. Bovendien zou door de vijf verdiepingen hoge flat aan de Kagerstraat het uitzicht en daarmee de verkeersveilig heid afnemen. De buurt vreest verder geluidsoverlast, doordat het lawaai van leer lingen van het Da Vinei Col lege tegen de muren van de flat zou weerkaatsen. De be stuursrechter vindt die klach ten geen grond om de bouw vergunning te schorsen. De gemeente toonde zich vorige week verbaasd over de bezwaren van Houtkwartier. In het bestemmingsplan uit 1993 was al vastgelegd dat op de hoek van Kagerstraat en Eijmerspoelstraat gebouwd zou worden. En tegen dat be stemmingsplan heeft inder tijd niemand geprotesteerd. sen meer dan zestig procent van de Nederlandse speelgoed- markt in handen. Daarmee kunnen wij niet meer concurre ren. Op geen enkel gebied. Niet qua prijs, niet qua lokaties, niet qua reclame," weet De Waal nu intussen ook. Zielig Wat hij overigens vooral niet wil, is daar zielig over doen. Hij zit als ondernemer lang genoeg in het vak, is ook realist genoeg, om te onderkennen dat de tij den zijn veranderd, de concur rentie moordend is geworden, de marge's alsmaar kleiner. „Zij", wijst hij met zijn duim richting de speelgoedpaleizen in Haarlemmerstraat, „doen het goed, hoor. Daar zal ik zeker niet op afdingen. En laten we wel wezen, ik stop op tijd. Ik ben nu 55, de bedoeling was dat we nog twee jaar zouden door gaan. Dus feitelijk is de zaak al leen wat in een stroomversnel ling geraakt. Was ik 30 jaar ge weest, nog energiek, dan had ik de boel opgepakt en waren we naar de Breestraat getrokken. Ik denk dat we het daar, op stand, zeg ik maar, nog een tijd had den volgehouden. Aan kwaliteit, aan service, is mijns inziens al- tijdbehoefte." Gebaseerd op die twee pijlers, zo kijkt hij terug, hebben ze het in de Burchtsteeg toch mooi een halve eeuw uitgehouden. De ouders van -§usan vanaf de oorlog onder de naam De Burcht, later, toen hij als verte genwoordiger in speelgoed haar daar ontmoette en ook trouwde, onder zijn naam. De Waal werd een begrip in Leiden en omstre ken. „Niet alleen door die kwali teit en die service, ook door het brede assortiment en onze drie P's: puzzels, playmobil en pluche, onze specialiteiten. Het pluche, de beesten, dat was vooral de liefhebberij van mijn vrouw." Boven in zijn kantoortje van het markante en karakteristieke hoekpand in de eeuwenoude steeg mag hij nog graag weg- mijmeren over de nostalgie van toen. „We zijn altijd aangeslo ten geweest bij een coöperatie in Neurenberg. Ging je daar, op de beurs, de nieuwe ontwikke lingen bekijken en inkopen. Kwam die zending dan een half jaar later dan was je, gelijk een kind, dolblij en wildenthousiast. Alles even uitproberen of inel- kaar zetten. Ja, in dit vak blijf je eeuwig jong, zeg ik maar. Als je zeseneenhalve dag per week bovenop en midden tussen het speelgoed zit, heb je eigenlijk geen tijd om op te groeien." Smurfen De rage's, later, heeft hij zien komen en gaan. „Met de smur fen waren we er als eerste bij, net als met het playmobil. Daar hebben we goed garen mee ge sponnen. Of met die skippybal len. Lag de hele achterkant van de zaak mee vol. Dat was niet aan te sjouwen toen. Nee, die computerspelletjes hebben we een beetje aan ons laten voor bijgaan. Is geen handel voor ons. Veel te duur en alles moet achter slot en grendel. Zo wer ken wij niet." Wat hij, in dat kader trou wens, bijzonder jammer vindt, is dat met het opdoeken van de zaak al die know-how die door de jaren heen zo zorgvuldig is opgebouwd ook in één klap ver- Michel en Susan de Waal sluiten straks de zaak met 'bloedend hart'. De Burchtsteeg zonder zijn speelgoed zaak zal nooit meer zijn zoals die was. foto hielco kuipers loren gaat. „We hebben drie da mes die alles van het vak afwe ten. Die werken hier al 31 jaar. Je wordt hier nog persoonlijk te woord gestaan, echt geholpen ook. Dat is in die onpersoonlijke pakhuizen wel anders. Daar pak je de spulletjes van een plank en rekent af bij een meisje van 17 jaar dat van toeten nog blazen weet. Als die skelter die ze daar gekocht hebben dan kapot gaat, komen ze bij ons om de trapper te laten maken. Want dat kan nergens anders. Doen we, hoor, daar niet van. Maar ik had na tuurlijk liever gezien dat ze dat ding hier hadden gekocht." Wat hij en zijn vrouw gaan doen als hij straks voor het laatst de deur in de Burchtsteeg achter zich dicht trekt? „Uitrus ten. Voorlopig wel. Want die 25 jaar dat we onder eigen naam draaiden, is ons niet in de kou- we kleren gaan zitten. Alles de den we zelf. Inkopen, verkopen, etaleren, de boekhouding, ja zelfs de bezorging. Ik denk dat we in al die tijd twee keer langer dan een week samen op vakan tie zijn geweest. Oh, en wat ik ook ga doen is een museum jaarkaart kopen. Dan heb ik ein delijk eens tijd om in de speel tuin van een ander kijken." leiden» Leiden is trots op zijn stedenband met Oxford en draagt dat nu ook uit met borden aan de rand van de stad. De borden zijn al enige tijd geleden symbolisch aangeboden door het Leiden-Oxford comité, in het kader van het gouden jubileum van de stedenband. Het ophangen ervan heeft echter op zich laten wachten. Het bezoek van de delegatie uit Oxford met Leidens Ontzet was uiteindelijk reden om wat meer haast achter het klusje te zetten. Tegelijk zijn ook in het gemeentelijk deel van de reclamezuilen -MUPI's- affiches opgehangen om ervoor te zorgen dat het jubileum de Leidenaren niet kan ontgaan. De bordjes aan de rand van de stad hangen overigens op dezelfde plekken waarop nog niet zo lang geleden werd uit gedragen dat Leiden een 'kernwapenvrije gemeente' was. De geschiedenis heeft die aanduiding inmiddels overbodig gemaakt. foto loek zuyderduin leiden caroline van overbeeke Docenten van het voortgezet onderwijs kunnen hun voordeel doen met een lespakket voor de preventie van eetstoornissen bij tieners en pubers. De aan de Leidse universiteit verbonden onderzoekster dr. G. Noorden bos, gespecialiseerd in ernstige eetziektes zoals anorexia en bu limia nervosa, heeft het pakket mede samengesteld. De lessen en de video 'Schone schijn' worden op 11 oktober aangebo den aan een ambtenaar van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport in Rijswijk. Eetstoornissen komen vooral voor bij meisjes in de pubertijd. „Meisjes gaan op steeds jongere leeftijd aan de lijn doen. Vooral degenen die ernstig lijnen en ontevreden zijn over zichzelf lo pen risico. De lespakketten zijn ontwikkeld om dit probleem in de klas te kunnen bespreken. Ook kunnen leraren hun licht opsteken over preventieve maatregelen. Daarbij is het zaak de kinderen die veel risico lo pen er zo snel mogelijk uit te pikken", aldus Noordenbos. De onderzoekster is voorzitter van de Commissie Preventie Eet stoornissen dat het materiaal samen met de Stichting Anor exia Nervosa heeft samenge steld. Het lespakket dat oorspron- keljk uit Noorwegen afkomstig is, is aan de Nederlandse situa tie en omstandigheden aange past. „Het is mooi materiaal waarin overzichtelijk behandeld wordt wat een eetstoornis is, hoe vaak het voorkomt, hoe je het krijgt, wat de risico's zijn en wat je eraan kunt doen. De le raar kan het probleem aan de hand van het materiaal en de video bespreekbaar maken in de klas." Het pakket is te bestellen bij PCI-Distributieservice, tel. 030 - 6570072. CONTROLE Op maandag 7, dinsdag 8 en woensdag 9 okto ber wordt de snelheid tijdens wegwerkzaamheden op de A4 ter hoogte van Badhoevedorp gecontroleerd. Dat heeft het Ak- tiecentrum Naleving Snelheids limieten bekend gemaakt. Voor een compleet overzicht van de snelheidscontroles: Teletekst p.700. IExperiment ecologisch groenbeheer mislukt |Een Leids experiment met ecologisch igroenbeheer is mislukt. De wilde bloemen akker op de hoek van de Schubertlaan en Brahmslaan in Zuidwest maakt volgende week plaats voor een gladgeschoren gazon. "1, „We kregen zo gigantisch veel klachten", ™zegt H. Schreuder, teamleider van Milieu en Beheer. „Er was gewoon geen animo voor in de buurt. En dan houdt het op een gegeven moment op." Er zijn mensen bij Milieu en Beheer die met pijn in het hart een streep zetten door het experiment. De gemeente probeert het ecologisch groenbeheer, dat nu al wordt toegepast aan de randen van Leiden, de stad binnen te halen. Grasveldjes en aan geharkte bloemenperkjes moeten steeds meer tot het verleden gaan behoren. Tot aan de oevers van de singels wil Milieu en Beheer de natuur z'n gang laten gaan. Dat zo'n wildernis lang niet bij iedereen in de smaak zou vallen was bekend. Daar om, zegt teamleider Schreuder, werden er op de hoek van Schubertlaan en Brahm slaan extra veel zaden in de grond gestopt. Zodat de proef een bloeiende start zou kennen. Het heeft niet mogen baten. „Kijk, in de bloeiperiode is het mooi, maar daar voor en daarna is het niet veel. De meeste mensen hebben toch een andere voorstel ling van een wilde bloemenakker." Een jaar lang heeft de gemeente de kri tiek kunnen weerstaan. Maar de buurt bleef klagen. „We hebben alleen maar po sitieve reacties ontvangen van mensen die daar niet in de buurt wonen", zegt Schreu der. „En als je mij nou diep in mijn hart kijkt, dan vind ik het eigenlijk ook niet zo'n geschikte plaats. Omdat we toch moesten gaan maaien hebben we maar besloten er gras in te zaaien. En daar hebben we alleen maar dolenthousiaste geluiden over ge hoord." Behalve de wilde bloemenakker zullen de omwonenden ook twee van de vier treurwilgen moeten missen. De bomen zijn aangetast door wafermerk, een ziekte die te vergelijken is met iepziekte. Mogelijk zijn ook de andere twee treurwilgen die er staan besmet, maar die mogen ten minste nog een jaar blijven. „Misschien komen ze er doorheen", zegt Schreuder. De bomen worden vervangen door zilverberken. deze zondag: wetenschapsdag GRATIS TOEGANG en veel (zelf) te doen! Monsters van Rijnland voor jong en oud: video's, computerspelletjes, waterspeelplaats, speurtochten Vanaf 13 uur Water onder de loep proeven met de microscoop Vanaf 14 uur demonstraties door de kaartenrestaurateur van Rijnland, maak je eigen lakzegel 14.30 uur precies 'Beweeg je fit met dokter Zander' lezing, daarna fitness-training Museum Boerhaave, Leiden leiden esther goedman De uil van de studentenvereni ging Minerva, die in de nacht van 1 op 2 oktober was gesto len, is terug. De uil bleek gesto len te zijn door een dispuut van een Amsterdamse studenten vereniging. De houten uil, die staat voor wijsheid, is het sym bool van Minerva en beschermt de Leidse vereniging. Het is een traditie onder studentencorp sen om mascottes en symbolen van elkaar te stelen en die bij een passende gelegenheid weer terug te geven. Minerva beschouwt het stelen van de uil door het Amsterdam se dispuut in dit geval echter als een misplaatste grap. De ver eniging was gesloten wegens het overlijden van een lid. „Het is ongepast om op zo'n mo ment de uil te stelen. Tijdens 'normale' borrelavonden mag een vereniging in principe een poging ondernemen het heilige beeld van Minerva mee te ne men", zegt bestuurslid K. Keu- ning van Minerva. Hij wil niet zeggen welke vereniging het was die met de uil aan de haal is gegaan. Minerva heeft 2 oktober heel corporaal Nederland afgebeld om de uil boven water te krij gen. 's Middags reageerde een Amsterdamse studentenvereni ging en bevestigde dat de uil in haar bezit was. Het desbetref fende dispuut heeft de uil onge deerd teruggebracht. Minerya heeft het bestuur van de vereni ging gevraagd het dispuut voor de misplaatste grap te straffen. Twintig maanden voor brandstichting leiden aad rietveld Twintig maanden gevangenis straf heeft de Haagse rechtbank opgelegd aan de 37-jarige Lei- denaar en zijn 38-jarige vrouw die in juni van dit jaar een huis aan de Formosastraat met mo lotovcocktails in brand staken. Officier van justitie E. Julsing had twee jaar cel geëist. Het tweetal, op dat moment nog eigenaar van café Royal aan de Janvossensteeg, had al gerui me tijd ruzie met de man uit de Formosastraat. Die dreigde in een juni-nacht de ruiten van het café te zullen ingooien. Toen even later bleek dat de man dat dreigement ook had uitgevoerd, gingen de twee 'over de rooie'. Gewapend met drie jeneverfles- sen benzine trokken zij naar De Kooi. De schade van de brand, waarbij overigens niemand ge wond raakte, bedroeg ruim honderdduizend gulden. De twee Leidenaars kondig den voor de rechtbank aan, dat zij na het uitzitten van hun straf rustig willen gaan wonen in Friesland. Het café hebben zij verkocht.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11