Gedegen speelgoed wint het Consument Hout kloven zonder blaren Woonbeurs '96: kijken en kopen DINSDAG 1 OKTOBER 1996 REDACTIE: SASKIA STOELINGA 023-5150265 Cd-rom en educatieve elektronica bij boekwinkel DESIREE ANTHONIJSZ GPD Sint belooft dit jaar voorzichtig in te kopen. Met een hand op de portemonnee en een argwa nend oog op noviteiten in het veelbelovend speelgoedaanbod. Want één ding is duidelijk: de kleine ontvanger is kritisch. Kin deren zien hun handjes graag selectief gevuld. Namaak is ten strengste verboden, helden worden met zorg gekozen, en reclame niet langer voor zoete koek geslikt. Letterlijk en figuurlijk staan de ouders achter de scherp calcu lerende jeugd. Emotionele aan kopen nemen af. Speelgoed wordt beoordeeld op speel- en aanschafwaarde. Voor een spel is vijftig gulden een mooi be drag, voor een groot Sint- of kerstcadeau gaat tussen de ze ventig en negentig gulden over de toonbank. Helemaal blasé is de consument overigens niet. Daar waar echte noviteiten wor den gepresenteerd, in de elek tronica-sector van speelgoed- land, wordt grof geld neerge teld. Sterk in opkomst is de cd-rom. Educatieve elementen zijn ko mende maanden te koop in de boekwinkel. Voor beginnende en gevorderde lezertjes zijn er speldiscs van uitgeverij Zwijs- sen, uitgaande van de methode 'maan, roos, vis'. Kleuters krij gen interactieve sprookjes aan geboden van spellenfabrikant Ravensburger en peuters wor den met een drietal titels be- Elektronische pocketspellen gebaseerd op lang bestaande spelletjes. Het doel is de computer te verslaan of de hoogste score te realisren. Klein genoeg voor in broek- of jaszak. foto pr Verspatset. Vernieuwend, creatief en veilig speelgoed dat daarom is uitgeroepen tot Speelgoed van het Jaar. foto pr diend door de firma V-Tech, ge specialiseerd in educatieve spel computers. Ook Philips biedt op zowel cd-rom als op cd-i sport, spel en educatie aan. „Echt nieuw speelgoed is er dit jaar weinig", constateert Bob Weterings, voorzitter van de Stichting Goed Speeldgoed Ne derland, die de verkiezing Speelgoed van het Jaar organi seert. „Noviteiten zijn te vinden in de elektronicasector: sterk verbeterde chips bieden onge kende mogelijkheden. Het gewone speelgoed ver nieuwt zich. Materiaal en mo gelijkheden worden jaarlijks verbeterd en aangepast. Consu menten op hun beurt kopen be wuster. Kortlopende speelgoed thema's doen het minder. Ge kozen wordt voor duurzaam speelgoed met hoge speelwaar- de. Dit jaar komt daarbij de roep om betaalbare cadeaus." „Traditioneel speelgoed viert hoogtij", bevestigt Florence Kie- boom, marketing manager van speelgoedgigant MBHasbro de jongste uitkomsten van haar marketingonderzoek. „Bouwsystemen als K'Nex zijn populair. Daarnaast is een dui delijke tendens waarneembaar tot buiten spelen. Sportartikelen als in-line-skates zijn gewild bij elke leeftijd. Daarnaast is, voor al bij meisjes, de creatieve markt sterk in opkomst." De tijd dat kinderen spelen met speelgoed blijkt steeds korter. Tot hun tiende jaar vragen ze om speelgoed. Daarna ver plaatst de belangstelling zich naar mode, muziek, computer spellen en sport. „Al vanaf vijfjaar beslist een kind over zijn eigen speel goedaankopen. Slechts een en kele maal spreken ouders een veto uit. Meestal wanneer speelgoed gewelddadig is of te duur", citeert Kieboom uit het bedrijfsonderzoek naar koopge drag in Nederland. Dat betekent dat de speelgoedindustrie te maken heeft met een haast on grijpbare groep klanten. „De jeugd anno '96 is sterk rea listisch", constateert Kieboom. Het effect van reclame wordt minder. Kinderen kijken wel, maar blijven sceptisch. Reden om speelgoed aan te schaffen is vooral de sociale druk van de groep waarin ze zich bevinden. Kinderen beïn vloeden elkaar. „Zowel computerspellen als vi deocamera's geven een afspie geling van de volwassen maat schappij en zijn dus uitstekend speelgoed", meent Lisette van der Poel, psychologe en advi seuse bij de aankoop van speel goed in de sociale hulpverle ning en in de educatieve sector. Dit jaar was ze als jurylid be trokken bij de verkiezing van Speelgoed van het Jaar. „Kinde ren zijn niet goed in het zelf maken van keuzen", stelt de psychologe. „Ze weten welis waar heel goed wat ze wel of niet willen hebben, maar meteen daarna is er al weer een nieuwe wens. Iets wat wordt in gegeven door het sterk wisse lend aanbod." Lisette maant vooral op te pas sen voor een teveel aan speel goed. „Het is een tijdsbeeld om alles tegelijk te willen doen, zo wel bij kinderen als bij volwas senen. De concentratie neemt daardoor af." Als advies geeft Van der Poel het voor een gedeelte opbergen van de aanwezige speelvoorraad. „Laat ze lekker spelen met wat er over is en zijn ze daarop uit gekeken dan kunnen er spellen uit de kast worden aangebo den." Een goed uitgebalanceerd aan bod dat steeds voorradig is be staat uit: constructief speelgoed (Lego en Duplo zijn heel ge schikt omdat daar ook met pop petjes kan worden gespeeld en zo emoties en angsten kunnen worden verwerkt), een zandbak waarin met water mag worden gekliederd, een bal voor buiten, een knuffel, poppen, auto's en een theeservies. HENK VAN GURP. GPD Hout voor de open haard is te koop in kant-en-klaarpakketjes. Duur. Bovendien is zelf hakken wel zo leuk. Toch zijn er maar weinigen die dat doen. Het pro bleem is niet het op de ge wenste lengte afkorten. Dat is met beugel-, trek- of ketting zaag en wat hulp nog wel te doen. De barrière is het hand matig kloven. Lang niet iedereen kan met een bijl overweg, het werk vergt een behoorlijke hoeveelheid tijd en inspanning en is daarbij ook nog alles behalve ongevaarlijk. Maar nu is er toekomst voor de zelfklover: in september is de 'Ruck Zuck' van Posch (Marco Klimaat, Neede) op de markt gebracht. Speciaal ontwikkeld voor doe-het-zelvers. Goedkoop wordt het open-haard hout er trouwens niet door, gezien de prijs van het apparaat. Deze elektrische, horizontale kloofmachine is, ook al door de prettige werkhoogte, bijzonder makkelijk en veilig te bedienen. De kloofmachine dient het gemak. Hij heeft een kloofkracht van maar liefst zes ton waardoor dikke, maximaal 55 cm lange stammen er in een handom draai mee te splijten zijn. De bediening geschiedt met behulp van twee, achter een handbe- mitm z z 10 8 8 9 5 6 5 5 8 9 5 6 7 2 8 6 4 5 6 7 3 8 10 8 6 8 3 5 4 2 5 9 8 2 5 10 1 8 5 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. vertrekje in een kledingwinkel; 2. deel v.e. woonhuis; 3. zwerver; 4. transportwagen; 5. pretpark; 6. leuk verhaaltje; 7. gelukspop- petje; 8. water uit een welput. WOORDZOEKER Overgebleven woord: TAMBOERIJN schermer geplaatste, handels. De 117 kg wegende machine staat op twee wielen. Prijs 2.695 gulden. Te verkrijgen bij spe ciaalzaken. Info: Marco Klimaat. 05 45 - 29 33 66. ■Hl THEA WAMELINK GPD Al in het vierde jaar van zijn be staan kan De Woonbeurs, die in de Amsterdamse Rai wordt ge houden, het zich permitteren deelnemers te selecteren. Er zijn 150 exposanten toegelaten met baden, bedden, vloeren, haarden, keukens, meubelen en woonaccessoires. De beurs is in omvang gelijk aan vorig jaar. Met opzet. Henriëtte Vrisekoop van organisator HPR Beurzen: „We hoeven niet groter, we wil len alleen maar beter." De in samenwerking met vier woon bladen opgezette beurs trok vo rig jaar ruim honderdduizend bezoekers. Aantrekkelijk voor de consu ment is dat er op deze beurs ge keken en gekocht kan worden. Voor de nieuwsgierigen zijn er in de hal enkele Primeurpodia ingericht, waarop alle noviteiten bij elkaar staan. Ook voor de exposanten is de kooplust van het publiek aan trekkelijk. Uiteraard lenen voor al woonaccessoires en kleinere artikelen zich voor directe ver koop. Maar zelfs leren meubels en keukens gaan van de hand. Speciaal voor de naar trendy spulletjes speurende consu ment zijn op de beursvloer klei ne winkeltjes ingericht, snuffel- standjes met design artikelen van jonge ontwerpers, antiek, curiosa, glaswerk, vazen, ser viesgoed en allerlei snuisterijen uit verre en exotische landen. Er zijn dit jaar weer meer designmeubelen te zien. Behal ve een naam als Ligne Roset ko men we er nu ook Leolux en Gelderland tegen. In gratis le zingen opperen Maroeska Metz, Henk Vos en Jan des Bouvrie ideeën. Voor een persoonlijk advies kan men op de beurs ook terecht bij Goed Wonen. En er zijn boeken te koop. Op de Woonbeurs verschijnt het derde boek 'Persoonlijk VVonen' van de redactie van het magazine VT Wonen, waarin vier woon stijlen tot in de details worden getoond en besproken. Ook zijn er weer de bekende paviljoens, zoals Serviezen en Sanitair en - terug van weggeweest - het Kin derpaviljoen. Zelfs het Stedelijk Museum presenteert zich er. De link met de Woonbeurs is de tentoonstelling in het Stedelijk van ontwerper Piet-Hein Eek (Deurenproject) en Barbara Broekman (wandkleden), die daar ten tijde van de beurs loopt. Twaalf Rotterdamse bedrijven die met interieurinrichting van doen hebben manifesteren zich gezamenlijk rond een mini-Eu romast onder het motto 'Groe ten uit Rotterdam'. Informatie- tuinen Appeltern laten in de tui- nentent een keur van tuintypen zien, zoals de vlondertuin, bal- kontuin, wintertuin en water- tuin. Bezoekers kunnen ook meedoen aan een droomtuin- wedstrijd. De bedoeling is dat men die zelf ontwerpt aan de hand van een speciaal ontwerp- pakket. De winnaar krijgt een bedrag van 5.000 gulden. Om de tuindroom ook werkelijkheid te laten worden. De Woonbeurs '96,1 t/m 6 oktober 1996, RAI Amsterdam. Ma t/m vrijdag van 10-22 uur, za en zo van 10-18 uur. Toe gang 17,50 gulden p.p., kinde ren 4-11 jr 10 gulden. T R WÊ/ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊË I P S wmmmrn TOMPOES Heer Bommel en de Wezelkennis Volgens het dienstrooster ging men op het fort Gruwelstem om tien uur ter kribbe, maar in het dorp gold deze regel natuurlijk niet. Toen Tom Poes tegen het middernachtelijk uur de herberg be trad zat de advocaat Zwederkoorn daar nog op ongebonden wijze achter een glas appelsap. Hij keek wantrouwig op toen de late bezoeker stil hield bij zijn tafeltje. „Wel?" vroeg hij fronsend. „U wordt bedrogen zei Tom Poes. „Ik weet, dat u samenwerkt met die van Wezel..." „Kom, kom", onderbrak de rechtsgeleerde, „dat kunt u niet bewij zen!" „Dat hoeft ook niet", hernam Tom Poes. „Ik kom u alleen vertellen, dat hij u heeft beetgehad. Want hij heeft twintigduizend florijnen van heer Bom mel ingepikt zonder ze met u te delen. Hij heeft voor dat geld een dure sport auto gekocht!" Daar zat de toch zo erva ren meester in de rechten toch even van te kijken. Maar zich snel herstellend liep hij rood aan en sloeg met zijn vuist op tafel. „Daar zal hij spijt van krijgen!" zo riep hij uit. „Ik laat me niet voor de gek houden! De oplichter! Ik zal hem ont maskeren en hem gerechtelijk laten ver volgen en met alle mij ten dienste staande middelen! Ikzal...." „Onzin", zei Tom Poes, „dat kunt u niet, want dan zou uitkomen, dat u met hem sa menwerkt. Ik weet iets veel beters; u moet voor heer Bommel gaan werken, dan hebt u tenminste een kans om wat geld te verdienen." „Hm", prevelde de ander peinzend. „Ik weet niet waar u heen wilt, maar het idee is niet onaan trekkelijk. Wat is uw plan?" „Dat zal ik u direct verder vertellen", vervolgde Tom Poes. „Maar ik moet eerst weten of u ge reedschappen bij u hebt." Nu, dat had meester Zwederkoorn. Met een fier ge baar ledigde hij de inhoud van zijn tas op het tafeltje, zodat dat al spoedig be dekt was met lakken, zegels, stempels en vergeelde, doch onbeschreven docu menten. H W E R DOOR JAN VISSER Koud hè! We hebben het misschien niet zo aan den lijve ondervonden omdat de zon veelvuldig scheen maar de af gelopen maand was de koudste september in tien jaar. Bo vendien zijn er slechts zeven herfstmaanden geweest die het qua temperatuur nog slechter deden. De gemiddelde maandtemperatuur is in De Bilt uitgekomen op 12.5 graad (Haarlem-West 13.5) tegen normaal 14.0. In 1986 be droeg het maandgemiddelde 11.6 graad. In dat jaar werd op maar een dag de 20 graden bereikt; nu op vier dagen. Het normale aantal warme dagen in september bedraagt negen. Oktober begon vandaag met veel regen. Op veel plaatsen viel de afgelopen nacht meer dan 10 mm. In onze regio in Hazerswoude 14, in het Brabantse Oud Heusden 22. De regen hing samen met een frontale storing. Aan de achter zijde ontstaan vanavond en de komende nacht met name in de kustgebieden enkele buien. Ook morgen kan er nog een bui vallen maar het ziet er naar uit dat het 's middags vriendelijkerwordt. Onder invloed van een zich opbouwende rug van hogedruk mag op enkele perioden met zon worden gerekend. De temperatuur komt niet veel hoger dan 14 graden maar daar staat tegenover dat er weinig wind staat. Ook donder dag profiteren we van de hogedrukuitloper. Het is dan op nieuw droog met geregeld zon en nog wat hogere tempera turen. Wel neemt de wind toe doordat een nieuwe IJsland- depressie tot over het Noordzeegebied gaat uitdijen. Van vrijdag af wordt het opnieuw wisselvallig met periodiek regen en soms vrij veel wind. Na het onstuimige weer van gisternacht was het maandag overdag een stuk rustiger. Aan de achterzijde van een koufront nam de zuidwesten wind af tot matig en gedurende enige tijd kwam ook de zon af en toe tevoorschijn. De temperaturen bleven op hetzelf de niveau als in de nacht, zo'n 17 graden, maar in Twente werd het zowaar nog bijna 20 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, eerst nog mogelijk met onweer. In het zuiden tamelijk veel wind. Middagtemperatuur tussen 8 en 13 graden. Zweden: Wisselend bewolkt en en kele buien. Vandaag tijde lijk minder wind. Maxima van 7 graden in het noor den tot 13 in het zuiden. Denemarken: Vandaag eerst nog enige tijd regen. Verder opklarin gen afgewisseld door bui en. Middagtemperatuur rond 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wisselvallig met in Ierland, Wales en west- Schotland veel buien en weinig zon. Elders meer zon en slechts een enkele bui. morgen overal geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur meest tussen 12 en 16 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog bewolkt en enige tijd regen. Verder enkele opklaringen, afge wisseld door buien. Middagtemperatuur rond 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naar het oostep wegtrekkende regen, gevolgd door afwisselend opklaringen en buien. Morgen later op de dag afne mend buiig. Maxima rond 16 graden, morgen in het zuidwesten enkele graden Portugal: Droog, vrij zonnig en maxima van 22 graden in het noorden tot 27 in het zui den. Vandaag in het noorden ook enkele wolkenvelden, kans op een bui en iets lagere temperaturen. Madeira: Perioden met zon en vrijwel droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden, morgen iets minder warm. Spanje: Flinke perioden met zon. In het noorden ook wolkenvelden en af en toe regen. Morgen vooral aan de Costa's in het zuidoosten kans op enkele regen- of on weersbuien. Lagere temperaturen: maxi ma rond 24 graden, maar langs de Golf van Biskaje enkele graden lager. In An- dalusië maxima van 30 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, maar aan de noordzijde ook wolkenvelden. Maxima rond 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig. Vandaag in de och tend kans op mist of wolken. Middag temperatuur circa 27 graden. Tunesië: Tamelijk zonnig, morgen later meer be wolking en kans op enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en stapelwolken en en kele buien, mogelijk met onweer. Mor gen steekt de mistral op en is het in het zuidoosten droog en tamelijk zonnig. Maxima uiteenlopend van 16 graden na bij Clermont-Ferrand tot rond 22 langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en morgen kans op enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Mor gen enkele graden lager. Italië: Perioden met zon. In de noordelijke helft, morgen ook elders, toenemende kans op enkele buien. Morgen is ook on weer mogelijk. Middagtemperatuur rond 24 graden. In het noorden blijft het met een graad of 17 beduidend koeler Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon Vooral morgen meer stapelwolken en kans op enkele buien, mogelijk met onweer. Bovendien trekt de wind dan flink aan. Middagtem peratuur vandaag rond 25, morgen on geveer 22 graden Malta: Overwegend zonnig en maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Naast zon ook stapelwolken. Vandaag met name langs de Griekse oostkust en op de eilanden in de Egeische Zee nog enkele stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 24 graden. Morgen iets warmer. Turkije en Cyprus: Kusten: Wolkenvelden en enkele stevige regen- en onweersbuien. Langs de zuid oostkust en op Cyprus vandaag nog zon nige perioden en droog Maxima van 20 graden op de Dardanellen tot 26 op Cy- Duitsland: Bewolkt en perioden met regen of^mot- regen. Vandaag later op de dag in het westen en noorden enkele opklaringen, maar ook nu en dan een bui. Morgen overal enkele buien. Middagtempera tuur rond 15 graden. Zwitserland: Vandaag bewolkt en perioden met regen of motregen. Plaatselijk is veel neerslag mogelijk. Morgen met name in het zuid westen enkele opklaringen. Middagtem peratuur rond 14 graden, vandaag hoger. Oostenrijk: Toenemende bewolking, gevolgd dl langdurig en veel regen. Sneeuwgrj dalend naar 1200 meter. Middagtem; ratuur vandaag rond 22 graden. In Tn - en morgen ook elders, maxima mei tussen 11 en 15 graden. Vandaag veel wind, toenemende bevj king en met name in het noorden! westen perioden met regen of motregj Morgen half tot zwaar bewolkt en enki buien. Maxima vandaag tussen 17 22 graden, morgen beduidend lager. Tsjechië en Slowakije: Vandaag in Slowakije eerst nog zon. V der overwegend veel bewolking en t( nemende regenkansen Vandaag v| wind. Middagtemperatuur vandaag I Tsjechie rond 17, in Slowakije rondl graden. Morgen overal maxima van graden. Hongarije: Vandaag droog en perioden met z( Morgen meest bewolkt en vooral in westen langdurig en veel regen. Midd temperatuur vandaag ongeveer 23, ml gen rond 16 graden. I WOENSDAG 2 OKTOBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 07.43 Zon onder 19.1 Maan op 22.37 Maan onderl3.: 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.46 19.59 07.19 19.! Laag 03.55 16.00 03.36 15.1 j Weerrapporten 30 september 20 uur: station weer wind temp net j Amsterdam regen zzw2 17 15 De Bilt regen zzw2 18 15 1 Deelen zwaarbew. zzwl 19 15 1 Eelde regen ozol 18 13 Eindhoven regen zzo2 17 15 Den Helder regen wzw3 15 14 i Rotterdam regen ver. 1 17 15 j Twente motregen zo 2 20 15 j Vlissingen regen n5 16 15 lf Maastricht zwaarbew. no2 18 15 I Aberdeen half bew wnw5 16 7 I I Athene licht bew n4 21 16 1 Barcelona zwaarbew zzw3 23 18 i Berlijn zwaarbew. z3 20 14 Boedapest onbew. zzo 2 20 8 Bordeaux onbew nw3 26 9 I onbew. licht bew. half bew. half bew. licht bew half bew. Dublin Frankfurt Geneve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen half bew. Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca 16 12 l| 23 27 17 regen^ licht bew. licht bew. licht bew onbew. half bew. licht bew. half bew. licht bew Stockholm Warschau Wenen licht bew. hall bew. hall bew Bangkok Buenos Aire Casablanca Johannesburg onbew. Los Angeles half bew New Orleans licht bew. New York onbew. Tel Aviv onbew Tokyo regen de zuidflank van de Alpen enkele graden Verfspatset Paint spotting

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8