Sport Verlies Feyenoord "niet zo tragisch' Quick Boys is weer onder de mensen ah Miljoenenverlies Engelse bookmakers door winnende jockey Zorgen voor bondscoach Blankenstein ontroerd door fax Danny Blind Volleybalsters Cuba en Brazilië slaags AANDAG 30 SEPTEMBER 1996 ïoete voor Muster en kevENEN_ï De tennisfederatie ITF heeft Thomas Muster een boete euniijan 10.000 mark opgelegd. De Oostenrijker moet dat bedrag be- 23 ejalen voor zijn wangedrag tijdens de Davis Cup tegen en in Bra- ilië. Muster verliet tijdens het dubbel de baan in Sao Paulo. Hij gejoelde zich bedreigd door het publiek. Bij het verlaten van de )aan stak hij zijn middelvinger op naar de toeschouwers. 'iet Schrijvers stapt al na maand op iranjestad» Piet Schrijvers heeft na slechts een dikke maand he loten zijn baan als voetbaltrainer op Aruba op te zeggen. „Ge ien de omstandigheden waaronder ik moet werken, heeft het reinig zin ermee door te gaan", zei hij zaterdag. De Nederlan- ler was door de sponsor van de voetbalclub Dakota aangetrok- ;en om het spelniveau te verbeteren. Met het bestuur van de :lub zijn echter onoverkomelijke problemen gerezen. Dverval bij America America is een bijzondere club in Mexico. Leo beenhakker ondervond het in het verleden. Zijn opvolger, de ïuidige selectie en een groep trouwe supporters kregen de chrik van hun leven toen ze op hun sportcomplex bij de trai ling werden overvallen. Een zwaar bewapende bende, van vijf ot zeven man, had het op de clubkas voorzien. America staat te loek als de rijkste vereniging in Mexico. Maradona rust uit in Nederland iüENOS aires» Achtervolgd door berichten dat hij hersenletsel ïeeft opgelopen door druggebruik en beschuldigingen dat hij irinemonsters heeft omgewisseld, heeft stervoetballer Diego Maradona gisteren laten weten dat hij waarschijnlijk nooit meer n zijn vaderland Argentinië zal spelen. „Mijn besluit staat al 'oor 60 procent vast. Ik zal over de rest beslissen tijdens een ustperiode in Nederland en Spanje", zei Maradona tijdens een i< corte persconferentie. Maradona verkeert volgens het Argentijn- ;e weekblad Noticias 'in levensgevaar'. De voetballer zou her enletsel hebben overgehouden aan zijn verslaving aai let blad baseert die informatie op medische dossiers. 'Whatever you want' brult Vitesse sinds dit seizoen als een tegenstander op het krakkemikkige Monnikenhuize wordt ontvangen. Pas in de vierde thuisbeurt voldeed de ploeg van trainer Leo Beenhakker aan die slogan van de herriemakers van Status Quo. Het Arnhemse publiek kreeg wat het wilde. Koploper Feyenoord werd op zijn eerste nederlaag getrakteerd. En daar was de Rotterdam se aanhang weer zo boos over dat het oude stadion alvast werd gesloopt. arnhem renze lolkema gpd-verslaggever Het geduld van Beenhakker moet eindeloos zijn. Wekenlang zag hij zijn nieuwe club aan modderen, wekenlang wist Vi tesse de weg naar voren niet te vinden, maar wekenlang hield de trainer zich groot. „Qua po tentie zit er meer in dit elftal dan we tot nog toe hebben laten zien." Zijn twee spitsen stonden op nul en van de acht Arnhem se doelpunten kwam het me rendeel voort uit dode spelmo menten. Tot Feyenoord gisteren op visite kwam. Beenhakkers geduld werd niet langer op de proef gesteld. Hij zag zijn ploeg glansrijk met 4-2 v Drie van die treffers waren het gevolg van subliem Arn hems aanvalswerk. Vitesse had aan de nauwe gaatjes in de Feyenoord-defensie voldoende om de lijstaanvoerder te vloe ren. Dat was opvallend omdat de Rotterdamse afweer in de ze ven voorgaande wedstrijden maar drie tegentreffers had toe gestaan. Bovendien had de ploeg dit seizoen nog niet verlo ren. „Winnen van Feyenoord is iets speciaals", zei Beenhakker, „winnen van de koploper maakt het nog specialer." Bij Feyenoord heerste vooral verwarring wie nou wie moest dekken. Fraser en Boateng be waakten om de beurt Makaay en Curovic, maar vooral Ma kaay bleek onhoudbaar. Boven dien liep Claes zijn ploeggeno ten regelmatig in de weg. Trai ner Haan haalde de Belgische verdediger in Rotterdamse dienst al in de eerste helft naar de kant, in de hoop dat aanval ler Vos het tij kon keren. Daar mee waren de problemen voor Feyenoord niet opgelost. Want Van Wanrooy en Jochemsen waren op het middenveld de baas over de Rotterdammers. En juist dat tweetal nam de rest van Vitesse op sleeptouw. Grootste verandering in de Arnhemse basisopstelling was de absentie van Machlas. De duurste aankoop uit de Vitesse- geschiedenis (hij kostte onge veer zes miljoen gulden) kreeg zeven wedstrijden de gelegen heid zijn faam op Hollandse bo dem te etaleren. Vorig seizoen schoot de Griek zeventien keer raak voor OFI Kreta, in de Ne derlandse competitie slaagde hij daarin nog geen enkele keer. Tot frustratie van Beenhakker, die daarom tegen Feyenoord de voorkeur gaf aan Dejan Curovic. Dat hielp. Hij had een paar da gen eerder na een ouderwetse 'C Lisse nog even in de wachtkamer lTWIJK gert-jan onvlee nick Boys is weer onder de iensen, de blauwwitten volgen :uwe koploper van de lofdklasse A, Scheveningen, zaterdag op slechts één punt. Lisse daarentegen moet na 2-0 nederlaag op Nieuw Zuid g even genoegen nemen met in plaatsje in de wachtkamer, ren de voornaamste con- die getrokken konden orden na de aardige tweestrijd beide teams in Katwijk af- erkten en die in Quick Boys de irdiende winnaar kreeg. Natuurlijk had Lisse-trainer lui Bahlmann na afloop alle spreken op het mo- lent dat hij zei dat er voor zijn dan een nederlaag ad ingezeten. De Alphense had tien min of meer >ede mogelijkheden voor* FC geteld en stelde dat zijn bij een normaal scorings- ircentage toch al gauw aan vier doelpunten had moe- komen. „En dat is direct het :rhaal van de hele competitie In de voorbereiding :hoppen we er 53 in, nu wor de kansen niet benut. FC Lisse kreeg op Nieuw Zuid iderdaad een aantal dotten kansen. Zelfs een leeg uick Boys-doel bleek echter de geelblauwen niet be- eed. Jerrel Linger, de gevaar- jkste aanvaller van de Lissena- zette in de 75ste minuut n perfecte imitatie neer van jacied Babangida door de bal p de buitenkant van de paal te likken nadat hij Quick Boys- oelman Peter Kromhout al had mspeeld. Een duidelijk verhaal met een oog waarheidsgehalte dus. lesondanks waren er onder de 500 toeschouwers die het lortpark van Quick Boys zater- ag bevolkten, maar weinig isen te vinden die vonden de thuisclub met de volle ónst te veel had gekregen, laarvoor speelden de mannen aanvoerder Hans van der het spelletje gewoon te uk. Werd er te aardig gecom- ineerd en creëerde ook Quick oys zich te veel kansen. De opmerking van Bahl- nns collega Henk Wisman zijn ploeg het zichzelf onno- ig moeilijk had gemaakt, was ns niet zo merk waardig bedacht. „In het eerste rartier na rust hadden we ver afstand moeten nemen. Dat ikte niet, waardoor we het nog heel moeilijk kregen. FC Lisse had voor hetzelfde geld inder daad nog gelijk kunnen ko men.'" Bahlmann, beamend: „Makkelijk zelfs, zo groot is het verschil niet tussen binnenkant paal erin en buitenkant paal er uit." Waarmee Bahlmann niet al leen doelde op de gemiste 100 procent kans van Linger. Maar ook op die mogelijkheid van in valler Stephan Spruyt die, een minuut voor Linger dat deed, met een kopbal ook al de bui tenkant van de paal had ge raakt. En natuurlijk op die pegel van Pieter Slootweg, weer drie minuten later. De rechtermid denvelder van Quick Boys pikte de bal rond de middenlijn op, won een meter of twintig om het mede door de wind gedra gen leer vervolgens via de bin nenkant van de paal in de lin kerkruising van het Lisse-doel te jagen. Het was de tweede goal die Quick Boys zaterdag op het ei gen terrein realiseerde. De eer ste was halverwege de eerste helft een feit geworden en ook die treffer mocht er zijn. Martin Steenvoorden zette in een over vol strafschopgebied een een tweetje op met Hicham Rbii. De bal kwam op maat terug waarna Steenvoorden doelman Marijn Mokveld volstrekt kansloos liet. Steenvoorden speelde zater dag toch een goede wedstrijd. Talent en mede-middenvelder Michel van Hooy mocht dan niet ten onrechte tot man van de wedstrijd worden uitgeroe pen, de nieuwe centrale mid denvelder van Quick Boys be wees tegen FC Lisse dat die rol hem op het lijf geschreven is., Steenvoorden verdeelde het spel uitstekend, passte bijna foutloos, won ook nog eens heel wat duels en was daarbij regel matig gevaarlijk voor de vijan- Quick-Boysverdediger Ronald van Dijk zet Bert van Duyvenbode van FC Li Een opvallende speler in een team dat toch maar weinig zwakke spelers kende en nu wel twee speelhelften lang de beno digde scherpte en concentratie kon opbrengen. Wisman: „Dat was voor mij vandaag de grote winst. Vorige week tegen Kozak ken Boys zakten we na de eerste helft veel te ver weg. Daar heb ik de groep inderdaad op aan gesproken, ja." Viel de balans voor Wisman zaterdag dus op alle fronten po sitief uit, voor Lisse oogde het plaatje minder gunstig. Niet al leen omdat weer drie punten verloren gingen, maar ook om dat de ploeg in voetballend op zicht nog immer niet aan de ge stelde, hoge verwachtingen vol doet. Op een korte periode voor de pauze na, was de opbouw van achteruit van de Fusieclub wel heel erg matig verzorgd en werd veel te vaak voor de kansloze lange bal gekozen. Daarbij toonde niet elke speler de ijver die van een speler van Lisse één mag worden ver wacht. Rocky Pitti was daarvan hét voorbeeld. Rechtsachter Jan Jeroen Schaap mocht dan een goede wedstrijd spelen, de lin kerspits van FC Lisse liet zich wel heel gemakkelijk aan de kant zetten. Desondanks mocht Pitti de negentig minuten vol maken, waar de hard en be paald niet slecht werkende Re- né Ras en de weinig gelukkige Jimmy Simons wel door Bahl mann naar de kant werden ge haald. De plek van Simons in de spits werd ingevuld door 'breek ijzer' Bert van Duyvenbode. De voorstopper die interessante duels uitvocht met Walter de Kievit zorgde in de laatste twin tig minuten inderdaad voor ngelse gokkers hadden zater- ag de mooiste dag van hun le en tijdens de paardenraces van scot, de bookmakers de wartste. Jockey Frankie Detto- een 25-jarige Italiaan, pres- ;erde het onmogelijke. Hij be- aalde zeven overwinningen in Die kans was door de bookmakers ingeschat op 25.095 tegen 1. De wedkantoren kwamen uit op een verlies van 50 miljoen gulden. „De zwartste dag ooit voor de bookmakers", zei David Hood van de kantoren van Wil liam Hill. Hij had één gokker, aan wie hij 1,3 miljoen gulden moest uitbetalen. Ladbrokes had er twee, die op slag miljo nair werden. Het verlies kwam hard aan bij de wedkantoren. Na vier races werd Hood nerveus. „De vijfde zege was een dure, de zesde een catastrofe, na de zevende ging het licht uit." Medelijden met de bookmakers heeft niemand. Al, denkt Hood, dat ongeveer 30 kantoren hun deuren zullen moeten sluiten na de uitbetalin gen. Dettori is een'jockey met een omstreden reputatie, eentje die de zweep buitensporig hanteert en zijn paarden vaker met de sporen bewerkt dan elke andere jockey. Hij werd er verschillen de keren voor beboet en ge schorst. Dettori is ook de meest geta- Arco Jochemsen schuift de bal onder Ed de Goey door. Henk Fraser komt te laat. de voet dwars. FOTO KEES VAN HOOGDALEM meer gevaar voor het doel van Kromhout. Reden voor Wisman om Leonard Pluimgraaff het veld in te sturen om dat gevaar in te dammen. Een opzet die slaagde, ook al omdat Hans van der Plas nog een kopbal van Linger eveneens koppend van de lijn haalde. Quick Boys: Kromhout; Schaap, Ro nald van Dijk, Van Duijn, Van der Plas; Slootweg, Steenvoorden, Van Hooy (Groenendijk); Rbii, De Kievit, Tiberka- nine (Pluimgraaff). FC Lisse: Mokveld; Van Rooyen, Van Duyvenbode, Polman, Strijks; Ras (Klèyn), Van der Zwet, Groeneweg; Linger, Simons (Spruyt), Pitti. lenteerde jockey sinds de jeugd van Sir Lester Piggott. Hij werd in 1990 de eerste teenager sinds Piggott die honderd races in één seizoen won. Als zoon van de 13-voudig Italiaans kampioen Gianfranco Dettori groeide hij van kindsaf aan op met paar den. Hij won vijf Britse klassie kers en werd twee keer jockey kampioen van Engeland. countergoal zijn werkgever op gelukkige wijze langs RKC ge holpen en gisteren bleken de vele zitbeurten hem nog steeds dwars te zitten. Curovic was niet te stoppen, tot Fraser hem uit de wedstrijd schopte. Vitesse stond toen al met 3-0 voor. Curovic speelde sober, hield de bal net zo lang vast tot aansluiting was daardoor naar een mveau dat tot wonderbaarlijke ingevingen leidde. Nadat Vitesse op 1-0 was gekomen door Jochemsen uit een corner van Van Wanrooy (Haan: „Een enorme fout. Zo iets mag ons nooit weer gebeu ren"), maakte Curovic de mooi ste actie van de wedstrijd. Als een balletdanser tolde de gezet te Serviër op het middenveld langs een groepje Feyenoorders, Bondscoach Guus Hiddink moet flink puzzelen om zijn se lectie voor de eerste WK-kwali- ficatiewedstrijd van het Neder lands elftal tegen Wales, ko mende zaterdag in Cardiff, rond te krijgen. In het weekeinde re zen twijfels over de fitheid van Eijkelkamp, Cocu, Numan, Stam (allen PSV) en Reiziger (AC Milan). Aan De Koek (Schalke'04) en Van Gastel (Feyenoord) hoeft Hiddink al helemaal niet meer te denken. Het geblesseerde duo is zeker uitgeschakeld. Hid dink wil maandagmiddag zijn selectie bekendmaken. Hij kan evenmin een beroep doen op Mulder (Schalke'04), Hoekstra, Veldman, Witschge, Kluivert (al len Ajax) en Bergkamp (Ar senal). Reiziger liep zaterdag bij een auto-ongeluk in Italië een bles sure aan de nek op. Edgar Da vids bleef bij de botsing onge deerd. De twee oud-Ajacieden waren op weg naar de training van AC Milan op Milanello. Rei ziger heeft het hele weekeinde met een nekbrace gelopen. Hij liet de thuiswedstrijd van AC Milan tegen Perugia (3-0) uit voorzorg schieten. Het is nog onduidelijk of hij tegen Wales wel kan meedoen. Ajax-trainer Louis van Gaal rekent erop dat Hiddink toch nog vier Amsterdammers selec teert. De internationals Frank en Ronald de Boer, Van der Sar en Bogarde bleven zondag tij dens de wedstrijd tegen FC Twente (1-1) ongedeerd. De kans is aanwezig dat ook Over- mars een oproep voor de inter land krijgt. Eijkelkamp viel zondag in het duel met FC Utrecht (2-2) op nieuw geblesseerd uit. Wat er mis was met de spits? Ongeveer alles, zei coach Advocaat. „Hij heeft pijn over het hele lichaam. Het is niet één blessure, het zijn er meerdere. Het probleem is dat hij, als gevolg van het volle programma, geen tijd heeft om te herstellen." Volgens Advocaat is maar één van de kandidaat-internationals 100 procent. Dat is Jonk. Ook Numan, Stam en Cocu hebben fysieke problemen. Toch zal Ad vocaat niemand afraden voor Oranje uit te komen. „Ze moe ten zelf hun verantwoordelijk heid nemen. Ik denk dat Oranje alleen gebaat is bij fitte spelers." Feyenoorder Van Gastel kampt met een zware spierver- rekking in het bovenbeen. Hij liep de blessure vorige week op in de UEFA-bekerwedstrijd te gen CSKA Moskoü (1-1). Hij ontbrak zondag in de uitwed strijd tegen Vitesse (4-2). „Het is uitgesloten dat hij voor zaterdag speelklaar is", zei trainer Arie Haan. „Voorlopig kan hij nog geen bal fatsoenlijk trappen." De Koek raakte zaterdag in de Bundesligawedstrijd tegen Le- verkusen ernstig geblesseerd. Hij scheurde een dijbeenspier. De verdediger is waarschijnlijk zes weken uitgeschakeld. dat vervolgens Jochemsen hele maal over het hoofd zag. Curo vic niet. Een briljante pass zette de middenvelder alleen voor De Goey en dat betekende 2-0. Dejan Curovic stond ook aan de basis van Vitesse's derde treffer. Hij bediende Makaay op maat, wamaa de spits De Goey omspeelde en beheerst raak schoot. Pas nadat Vitesse de stand op 4-0 had gebracht (Ma kaay scoorde op aangeven van Jochemsen) zette Feyenoord aan voor een inhaalrace. Er stonden toen nog twintig minu ten op de klok. „Te laat", oor deelde Haan naderhand. Maar helemaal te laat was het niet. Vitesse begon in het zicht van de haven zowaar water te maken. Feyenoord kwam door FOTO GPD treffers van Sanchez en Schuite man terug tot 4-2 en de thuis club kantelde bijna. „Er had zelfs meer ingezeten", zei Arie Haan, doelend op een kans voor Van Bronckhorst. Maar Vitesse bezweek toch niet onder de Rotterdamse druk. Een verliesbeurt - het moest er een keer van komen, vond Haan. „Het is ook niet zo tra gisch. „Bovendien leer je hier meer van dan van wedstrijden die je wint." Vitesse: Westerveld; Sturing, Bos, Vier- klau en Goosen; Jochemsen, Atteveld, Van den Brom en Van Wanrooy; Ma kaay (90. Bacak) en Curovic (57. kerkrade anp De rode kaart voor Patrick Paauwe vond John Blanken stein een smet op zijn laatste wedstrijd. Toch nam de scheidsrechter met een goed gevoel afscheid van zeventien jaar „toeteren op een fluit" in het betaald voetbal. „Het is mooi geweest", zei Blanken stein zaterdag na afloop van Roda JC - Fortuna Sittard (0-1). Blankenstein heeft met 47 jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Vanaf dinsdag treedt hij in vaste dienst van de KNVB als hoofd scheidsrech- terszaken. Na afloop kreeg de Voorburger de Gouden KNVB- speld uitgereikt. Dit is de één na hoogste onderscheiding van de voetbalbond. De hoogste on derscheiding is bondsridder. In en rondom zijn 502e en laatste wedstrijd, de Limburgse derby die hij zelf had uitgeko zen, raakte Blankenstein het meest ontroerd door een fax van Danny Blind. De aanvoer der van Ajax sprak in het schrij ven zijn bewondering uit voor de scheidsrechter en wenste hem succes in zijn laatste ne gentigminuten. „Hoewel ik het in mijn onre delijkheid niet altijd eens met je was, kon ik je directheid en dui delijkheid waarderen. Zeventien jaar scheidsrechter in het be taald voetbal is een hele presta tie. Geniet van je laatste wed strijd", aldus Blind. Voor Blan kenstein was de fax van de oud international een blijk van waardering en erkenning. In zijn laatste duel trok de ar biter een rode en twee gele kaarten. Een kwartier voor tijd gaf hij een strafschop aan For tuna Sittard. „Vooral die rode kaart was jammer", vond Blan kenstein, die na afloop bloemen van de spelers ontving. „Maar ik kon er niet omheen. Paauwe sloeg." In zijn totale loopbaan gaf hij 882 keer geel en ruim twintig keer rood. De scheidsrechter stond on langs ter discussie omdat hij in Zeist enkele meters te weinig liep tijdens de coopertest. In '80 debuteerde hij in het betaalde voetbal. Daarvoor floot hij veer tien jaar bij de amateurs. De volleybalsters van Cuba en Brazilië zijn slaags geraakt na het onderlinge duel op de eerste dag van de World Grand Prix fi nale in Sjanghai. De Braziliaan se ploeg nam daarin revanche voor de nederlaag in de olympi sche finale en versloeg de win naar van het goud met 3-2 (15-7 15-9 9-15 7-15 15-10). Na de wedstrijd daagde de Braziliaanse Sanglard twee Cu baanse speelsters uit. Die rea geerden daarop met een klop jacht. Torres en Bell vlogen Sanglard en Bodziak aan. Het leverde een heuse vechtpartij op, waaraan beide coaches met veel moeite een einde maakten. Aanwezig bij de wedstrijd was Ruben Acosta, de voorzitter van de volleybalfederatie FIVB. De Mexicaan greep hard in. Hij schorste de vier speelsters voor de rest van het toernooi. Het kwartet mag bovendien niet op de bank zitten. Hij stelde Cuba en Brazilië eveneens boetes in het vooruitzicht via inhouding op het prijzengeld. In Sjanghai verdeelden de vier landenploegen 470.000 dol lar, 800.000 gulden. Brazilië won het toernooi. Ook China en Rusland verloren in vijfsetters, met respectievelijk 15-9 en 16- 14 in de tiebreaks. Cuba eindig de als tweede, voor Rusland en China. De vier finalisten kwalifi ceerden zich na de vier weken durende Grand Prix series in acht steden. In die serie eindig de de Nederlandse ploeg als ze vende en voorlaatste.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15