"Leiden Huizen WBL in de verkoop Meneba wil duidelijkheid over meelfabriek Vrijwilligers gezocht door buurthuizen We zoeken contact met de wijk' 'Leiden moet kijken naar alternatief bouwplan' f#1 Het Motorhuis Steen van vriendschap Gemeente: brief niet met opzet zoekgemaakt Vulmachines avec défauts TERDAG 28 SEPTEMBER 1996 Spoorlijn A -y De provincie Zuid- I Holland wil vanaf het jaar 2001 zelfde spoorlijn Alphen-Gouda exploiteren. Boodschap A Het Katwijkse pilo- I Z tenechtpa'ar Mare en Saskia Koelewijn gaat in Afrika vliegen met een boodschap. rt. g-TpfflVanwege de opbouw van de kermis op de Lammer- gno parkt zal buslijn 15 vanaf zondag 29 september tot en met za- j p ferdag 5 oktober volgens een andere route rijden. Lijn 15 volgt 1919 week hetzelfde traject als lijn 16, en zal dan stoppen op het n, getjevendaal en in de Breestraat. De lijnen 167 en 112 zullen omrij- ;t J.FJen via de Schipholweg en de Willem de Zwijgerlaan. De haltes ïb. 31an de Langegracht, Herensingel, Pelikaanstraat, Ir. Driesen- van traat en de Oosterkerkstraat komen dan te vervallen. l,ev. an Da[ s ^eidse maatjes gezocht LH. KfipENGezocht: kameraden voor mensen die met de psychi- man trie in aanraking zij of zijn geweest. In Amsterdam en Den *15, e5aag bestaat al een Project Vriendendienst; binnenkort gaat -i t'Jok *n Leiden een dergelijk initiatief van start. Landelijk is al netJ Proïect met buddy's die aids-patiënten bijstaan. Op ;n ggjoortgelijke wijze wil de Vriendendienst te werk gaan, alleen m' Alleten de buddy's in Leiden maatjes. De Vriendendienst zoekt p. vapijwilligers die met de psychiatrische patiënten gaan winke- 5, maipn, een museum willen bezoeken of gewoon een kopje thee 27 jdrillen drinken. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen kkerspet de Vrijwilligerscentrale in de Breestraat 117. Ze zijn L Atfoensdag tot en met vrijdag van 9 tot 16 uur geopend. Het 942,giefoonnummer is 5168130. i, geb. Anno 1896 Maandag 28 September i L. vidvertentiën Rijwielen versieren voor 3 October, bestaat een en Bafstekende gelegenheid op de Bloemmisterij Haarlemmertrek- a.E. vjaart 21. Voorhanden: een schoone collectie Kamerplanten, n S. J.öoa]s: palmen, Araucazia's, Azalia's, vele soorten Varentjes voor °iet vullen van Bloemenmandjes. Aanbevelend, G.A. van der Lee. I en Jr 3-October-Vereeniging. Repetitie voor Heeren Zangers op E «Donderdag 1 October, 's avonds te 9 uren, in „Zomerlust". Er zal raakt!ecbts eene enkele repetitie gehouden worden. Het Bestuur. nd Anno 1971 dinsdag 28 september Woningbouwvereniging Leiden (WBL) wil de komende jaren een deel van haar onroerend goed verkopen. Daar zijn de bestuurders en de leden van de corporatie het de ze week over eens geworden. leiden maarten keulemansnigingen moeten eerst maar eens aantonen dat er genoeg Onduidelijk is nog hoeveel wo- woningen in de sociale sector ningen er in de verkoop gaan of zijn om de woningzoekenden hoeveel geld de verkoopactie van een woning te voorzien." moet opleveren. Op 29 oktober De gemeente kan de verkoop praat de Algemene Ledenverga- van corporatiewoningen in dering over de uitwerking van principe tegenhouden. Daar- de plannen. voor moet de gemeente de De vergadering buigt zich dan staatssecretaris vragen in te grij- over een aantal scenario's. Het pen. „Het laatste wat ik wil is de bestuur van de corporatie wil hulp van de staatssecretaris in- 128 woningen verkopen die ver- roepen", zegt Van Rij. „We spreid over de stad liggen. De moeten er met elkaar uit zien te verenigingsleden willen echter komen." geen woningen verkopen uit de De huurdersorganisatie sociale voorraad: woningen met een maandhuur van minder dan 1075 gulden. Een andere mogelijkheid is dat er naast wo ningen ook panden worden ver kocht waarin nu een winkel of bedrijf is gevestigd. „In ieder ge val hebben we geen plannen om tot grootschalige verkoop te gaan", zegt A. Poelstra vindt dat ook woningen uit de 'Wij zullen niemand in de wielen rijden Meneba Meel BV wil graag snel duidelijkheid over de toekomst van de voormalige meelfabriek aan de Zijlsingel. En al heeft het bedrijf een sloopvergun ning aangevraagd voor de ko lossale fabriek, het maakt Me neba eigenlijk niet veel uit of het sloop wordt of hergebruik. „Dat moet in samenspraak met alle partijen worden uitge maakt", zegt directielid J. Mo lenaar. „Ons belang is dat die zaak goed afgewikkeld wordt." Meneba heeft het Noord- wijkse bedrijf Van der Wiel Bouw opdracht gegeven om woningbouwplannen te maken voor het stuk grond. Maar de lobby voor behoud van de fa briek van de stichting Indus trieel Erfgoed, een aantal poli tieke partijen en individuele Leidenaren juicht Molenaar toe. „Ik vind het heel erg goed dat vanuit verschillende invals hoeken naar dat complex wordt gekeken. Wij zullen ook niemand in de wielen rijden en hebben tot nu toe geen stap genomen om dat proces te ver storen." Het mag ook geen verbazing wekken dat Meneba andere plannen voor de plek heeft la ten ontwikkelen, vindt Mole naar. „We hebben de fabriek goed onderhouden en hij staat er ook keurig bij. We hebben niet zomaar een leeg pand in Leiden laten staan. Maar wij hebben geen belang meer bij dat gebouw. We zijn niet van plan de bedrijfsactiviteiten daar te hervatten, dat zal dui delijk zijn." Sloop van de oerdegelijke fa briek zal een moeilijk karwei worden, weet Molenaar. „Zelfs van enig oorlogsgeweld zou het niet zomaar uit elkaar vallen. Maar het kan gesloopt worden. Wij zijn zelfs al bezig de moge lijkheden te onderzoeken van hergebruik van de materialen in nieuwbouw. Dus ook voor het milieu hoeft sloop niet al te belastend te zijn." WBL, de Huurders Belangen Vereniging, is meer te spreken over de verkoopplannen. „Het is een eenvoudige manier om geld binnen te halen dat hard nodig is", zegt woordvoerder P. lansen. „Verkoop kan ertoe lei den dat de huurverhoging lager uitvalt." De huurdersvereniging Devi<|i geruime tijd circuleren er binnen de Rotogravure geruchten 11 lat er ontslagen op komst zijn. Deze geruchten hebben nieuw |rep tjoedsel gekregen door een vergadering donderdagavond ;nR pjie door de directie voor het personeel is uitgeschreven. Officieel Sjieet ^et ^at mededelingen zullen worden gedaan inzake de in- sjes «Fgmde van de Rotogravure met de Haarlemse Diepdruk Indu- A/inketrie. Niemand twijfelt er echter aan of op deze bijeenkomst zal ie Elavorden verteld hoeveel man zullen worden ontslagen. Bij de Ro- /IVosogravure in Leiden werken thans nog ongeveer 400 man. Vol- rens de oorspronkelijke plannen zouden 300 van hen naar intan&aarlem gaan. ber, q van de bouwvereniging. De verkoop van corporatie woningen is een beladen onder werp. Wethouder T. van Rij (Pv dA/volkshuisvesting) is er perti nent op tegen als corporaties woningen verkopen die be stemd zijn voor huurders uit de sociale sector in de verkoop mogen. Wel moet de huur van de verkochte woningen hoger dan achthonderd gulden liggen, vindt lansen. Behalve WBL bezint ook wo ningbouwvereniging De Sleu tels zich op verkoop van een sociale sector. „Ik heb nog geen deel van het corporatiebezit. De argumenten gehoord om van Sleutels hoopt de verkoopplan- mening te veranderen", zegt nen begin volgend jaar rond te Van Rij. „De woningbouwvere- hebben. De Leidse buurthuizen zoeken vrijwilligers voor hun kinderac tiviteiten. Op de woensdagmid dagen tijdens de zogeheten in stuif, in vaste clubjes of in de schoolvakanties, kunnen kinde ren onder meer komen knutse len, spelletjes doen, sporten en muziek maken. De kinderactivi teiten hebben plaats in de buurthuizen, die een onderdeel zijn van de Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO). Er worden voor lichtingsavonden gehouden voor potentiële vrijwilligers. De Vrijwilligerscentrale van de LWO, Breestraat 117, geeft ook informatie. De centrale is door deweeks open van 10.30 tot 16.00 uur. 22.17 uur Nederland 1 Er te mnnr ins? met Dieuwertje Blok o.a. over 'sex en religie' '1"51i it wijkteam Ioerderij De Slaagh eerste wijkbeheersgebouw den hans koenekoop jol1 idag Stevenshof is vandaag gastheer in boerderij De Slaagh. foto henkbouwman Rechter in zaak HoutkM'artier spiegelplan. Uitgangspunt van dat plan is dat op het terrein Eij merspoelstraat Kagerstraat gebouwen komen die dezelfde afmetingen hebben als de hui zen in de omgeving. De ge meente kan, als zij dat plan uit voert, weliswaar minder bou wen. Daar staat tegenover dat de woningen die wel worden gebouwd, een grotere waarde hebben. Om die huizen staat raks liggen alle tegels recht in wijken Mors en Stevenshof. nergens staan er overvolle infori ullenbakken of scheve paal- ,rokerjes. Maar dan is het werk voor :t wijkteam nog niet gedaan. Vant mensen voelen zich nog et veilig in dit deel van de ad. Er is nog te veel kleine cri minaliteit, te veel vandalisme", jt wijkchef Marry Buiks. 'let kleine praktische ingre- :n wil het wijkteam langzaam zeker de geborgenheid in lors en Stevenshof vergroten, v Wijkbewoners moeten zelf innen bepalen welke bomen hun straat komen. Kinderen Joeten leuke, avontuurlijke leelplekken hebben waar niet leen wipkippen staan", geeft part uiks als voorbeelden. De wijkchef verbaast zich er /er dat er in de Mors nergens leegien café is. Dat er ook nergens unst op straat staat. Dat er voor de jeugd bar weinig te doen is. Het enige vertier is de dierenweide in park Kweeklust, die door mensen van zijn team wordt beheerd. En juist daar vonden onlangs wreedheden plaats jegens de dieren; onder meer een bokje werd opgehan gen. „We hebben het toezicht stevig verscherpt. Er hangt nu ook een camera om de dieren in de gaten te houden." De basis van waaruit het 27 man sterke onderhoudsteam van de gmeente een bijdrage wil leveren aan een schoon en gezellig stadsdeel is boerderij De Slaagh aan de Lage Mors- weg. Het bijna honderd jaar ou de gebouw dat ligt ingeklemd tussen hoge flats is in een half jaar tijd volledig gerestaureerd en gerenoveerd en doet vanaf vandaag dienst als het eerste wijkbeheersgebouw in Leiden. Tijdens de rondleiding in en om de boerderij wijzen wijkcef Marry Buiks en teamleider Arwi Vondellaan 80, Leiden, tel. 071 - 335 1800 Rasser op de hypermoderne in richting. „De opslagplaats voor vuil voldoet aan de allerscherp- ste eisen op milieugebied. De vloer laat geen oliën en vetten door en het afvalwater wordt gefilterd." Bijzonder is de container waarin het veegvuil tijdelijk wordt bewaard. Al het water kan uit het vuil sijpelen. „Wat we aanbieden aan de verwerker is vele kilo's lichter. We hebben berekend dat we in een jaar tijd 200.000 gulden op het veegvuil kunnen besparen", zegt Buiks niet zonder trots. Vandaag is er open dag op De Slaagh en zijn alle wijkbewoners welkom. Dan kunnen ze meteen het woonhuis bewon deren achter de boerderij. Dat moet nog worden opgeknapt, maar als dat klaar is krijgt het een heuse wijkfunctie. „Voor buurtorganisaties is het een ide ale plek voor vergaderingen", zegt Arwi Rasser. Maar het wijk team wil zich ook niet onbe tuigd laten. „Wij zoeken contact met de wijkbewoners, op alle mogelijke manieren. We hou den forumavonden, hebben maandelijks overleg met buurt bewoners, de bedrijven in Leeu wenhoek en winkeliers. Alleen dan kun je zo snel mogelijk klachten aanpakken. Maar het contact gaat verder. Buiks: „We gaan hier ook cur sussen geven aan de wijkbewo- :s_ Snoeien, bloemschikken, straatmaken, dat soort dingen. En nieuw is een cursus afval, buurtbewoners van alles willen vertellen over het ophalen en verwerken van afval. Volgens ons helpt dat om men sen bewuster met het milieu te laten omgaan. maarten bakker/cerberus Helemaal ongeschonden is de gemeente Leiden gisteren niet uit de rechtszaak gekomen die het buurtcomité Houtkwartier in Den Haag had aangespan nen. De buurtbewoners vroegen bestuursrechter mr. H. Oller- man om schorsing van het ge meentelijk plan tot bouw van vijftig woningen op de hoek van de Eijmerspoelstraat en de Ka gerstraat. De rechter uitte gisteren kri tiek op de opstelling van de ge meente. De gemeente had haar bouwplan best even kunnen aanhouden, vond de rechter, om het alternatief van het buurtcomité nog eens te bestu deren. Daar was alle reden toe, omdat de gemeente zelf het of ficiële uitgangspunt hanteert dat bebouwing in het gebied niet teveel ten koste van groen mag gaan. In het bestemmingsplan voor het Houtkwartier staat ook een voorschrift met die strekking. De gemeente zei wel degelijk rekening gehouden te hebben met dat voorschrift. De ambte naren zouden dat echter ner gens in de schriftelijke stukken vermeld hebben. Het buurtcomité vindt dat door de bouwplannen van de gemeente Leiden teveel bomen en struiken moeten sneuvelen. Zij hebben een alternatief plan ontwikkeld, het zogenoemde immers meer groen. Grootste steen des aanstoots voor de omwonenden is de hoogbouw die tegenover de school aan de Kagerstraat zal verrijzen. De vijf verdiepingen hoge flat komt te dicht op de straat, waardoor het uitzicht verslechtert en de kans op on gelukken stijgt. Verder zal door de hoogbouw het geluidsover last in de buurt stijgen. De her rie afkomstig van de school, kaatst tegen de flat en ver spreidt zich dan door de buurt, zo waarschuwde A. Huygen, woordvoerster van de buurtbe- De gemeentewoordvoerder toonde zich gisteren verbaasd over de bezwaren van de om wonenden. In het bestem mingsplan, dat dateert uit 1993, was al vastgelegd dat het terrein zou worden bebouwd. Toen protesteerde niemand, zei de ambtenaar. De bestuursrechter maakt volgende week bekend of het bouwplan wordt geschorst. leiden 'Councillor' Beryl Keen, Lord Mayor of Oxford, steekt morgen met een grote club stadsgenoten de Noordzee over voor de viering van 50 jaar 'part nerschap' tussen Leiden en Ox ford. Ter gelegenheid van het feest wijdt zij volgende week woensdag het jubileum-mozaïek van de stedenband in. Het is het geschenk van Oxford aan Leiden. Eerder dit jaar bood Leiden de zustergemeente ene soortgelijk mozaïek aan. De gele stenen met blauwe let ters zijn al enkele dagen te be wonderen voor de achteringang van het Leidse stadhuis. Samen met collega-burgemeester C. Goekoop en onder muzikale be geleiding van de band van 'Her Majesty's' Scots Guards loopt Keen, na de inwijding, richting de Hooglandse kerk, waar de Britse band een concert geeft. Vervolgens begeleidt de delega tie uit Oxford burgemeester Keen vrijdagmiddag bij de ont hulling van de Molly Bateson- brug. De brug verbindt het Waardeiland met de Oxfordlaan. Molly Bateson, is één van de En gelse oprichters van de Oxford- Leiden uitwisselingen. foto hielco kuipers POLITIEK CAFÉ De verhoging van de accijns op tabak is dins dag 1 oktober het onderwerp van het politiek café van de WD-Leiden. Tweede Kamerlid A. van Blerck-Woerdman voert om 20 uur het woord in café Ons Hoekje aan de Koom- brugsteeg. Vandaag open huis De Slaagh Met een open huis wordt boerderij De Slaagh aan de Lage Morsweg 102 vandaag officieel in gebruik genomen als onderkomen van de sec tor Wijkbeheer, stadsdeel West van de gemeente. Be zoekers zijn tussen 11 en 16 uur welkom. Wethouder J. Laurier en directeur P. Peters van de dierist milieu en be heer verrichten om 14.00 uur de officiële opening. Tijdens de open dag zijn er diverse activiteiten. Alle bezoekers krijgen een plantje aangebo den. vervolg voorpagina De provincie Zuid-Holland vroeg naar aanleiding van de actie van het Leidse gemeente raadslid M. Vlasveld (LWG/De Groenen) begin dit jaar nadere informatie aan burgemeester en wethouders van Leiden. Ant woord bleef uit. „De brief is de ze zomer kwijtgeraakt", zegt P. Prudhomme van Reine, de naaste medewerker van Van Rij. „Zulke brieven moeten door veel wethouders en diensthoof den bekeken en geparafeerd worden. En als het ergens fout gaat verdwijnt er weieens een brief." Aan de verdwijning van de brief ligt, zegt Prudhomme van Reine, geen boze opzet ten grondslag. „En op het moment dat Van Rij zijn beschuldigingen deed aan het adres van Vlas veld, wist hij nog niet dat dat stuk kwijt was geraakt." Het raadslid is in haar wiek gescho ten door het nieuws. „Ik vind het te gek dat ze de hele tijd mij de schuld geven van een vertra- zelfveroorzaken." 't Was zo'n leuke exportorder. Deze keer 3 vulmachines voor een frisdrankenfabnek in Frankrijk. Eerder al werden vulmachines aan Duitse en Engelse bottelaars geleverd. Die werkten prima. Maar in Frankrijk zat alles tegen. Eén machine haperde steeds en een andere veroorzaakte regelmatig schade. De afnemer weigert te betalen en dreigt met een schadevordering. Teekens Advocaten kan, als lid van Lawspan International, ook in Frankrijk uitstekende rechtshulp verzorgen. TEEKENS ADVOCATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advocaten i Kanaalpark 144, Postbus 1144, 2302 BC Leiden tel. 071 - 579 17 00, fax 071 - 572 24 62

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13