Basterd trapt, maar geeft wel zalfje mee Mexicaanse Hond: feilloos in abrupte wendingen Alles kan in de wereld van Galili Cultuur&Kunst Carlie: er is wat mis maar er blijft genoeg te lachen Oude boeken gestolen in Moskou moskou In de nacht van zondag op maandag zijn er 50 oude boeken ter waarde van enkele miljoenen guldens gestolen uit de Openbare Historische Staatsbibliotheek in Moskou. De dieven sloegen hun slag nadat ze de tralies voor de ramen van de bi bliotheek hadden doorgezaagd. Volgens het persbureau Interfax hebben ze waardevolle boeken uit de 15de tot 18de eeuw mee- genomen. De nachtwaker zei dat hij de diefstal niet had opge- merkt. Deskundigen bekijken wat de exacte waarde is van de ge stolen boeken. evBernlef gastschrijver RU Groningen Groningen» j. Bemlef is dit jaar gastschrijver aan de Rijksuniver siteit Groningen (RUG). Hij is de elfde auteur na onder anderen Jean Pierre Rawie, Gerrit Krol en Nelleke Noordervliet. De RUG en de K.L. Poll Stichting voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap organiseren het gastschrijverschap. Bemlef, pseudoniem van Hendrik Jan Marsman, zal hoor- en werkcolleges geven. In de werkgroepen wil hij het taalgebruik van dichters behandelen. Op 124 en 31 oktober geeft de schrijver twee openbare lezingen. Bernlef (1937) schrijft gedichten, verhalen en romans. Schat componeert Indisch Requiem den haag De componist Peter Schat heeft zich laten inspireren door het koloniale verleden in Nederlands-Indië. Hij schreef Een Indisch Requiem voor tenor, koor en orkest. Het Residentie Or kest verzorgt op 25 oktober de première in Den Haag. Het stuk bestaat uit twee delen die een rondgang symboliseren bij de Bombudur. Schat verwerkt daarin ldanken gebaseerd op brieven van de vrijheidsstrijder Tan Malaka. Vervolgens verplaatst de muziek zich naar het oerwoud, waar een Nederlandse patrouille wIntussen doemt de Borobudur op, ziel van het oude land. Tenslotte zet Schat het tempo doeloe-gevoel in muziek om. La Toya Jackson weigert te betalen den haag La Toya Jackson, de minst getalenteerde telg van de CHEF GERT VISSER. 071 -5356441PLV.-CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444 swingende Amerikaanse familie, weigert haar gage van 120.000 ten gulden terug te betalen aan de organisatie van het Flying Doc tors Gala, dat in mei in Noordwijk werd gehouden. La Toya zeg de het optreden daags voor aanvang van het gala af, waardoor organisator Maurice Hermans geen hoofdact voor het gala had. Twaalf uur voor het begin van het feest kon Hermans Denice Williams strikken, die toevallig in de buurt was. „Het geld was al a wel aan meyrouw Jackson overgemaakt. Ondanks verschillende aanmaningen heeft ze nog niet op onze verzoeken gereageerd. We hebben nu besloten beslag te leggen. Het is een uitermate vervelende zaak", aldus Hermans. Het tweede Flying Doctors Gala wordt volgend jaar op 21 juni, wederom in Huis ter Duin in Noordwijk, gehouden. Isabel Adjani weg wegens vervuiling iENEVEDe Franse filmster Isabelle Adjani heeft besloten om Pa il rijs te verruilen voor Geneve omdat ze haar 16 maanden oude 2i zoontje niet in de vervuilde stad wil laten opgroeien. In een in- b terview zegt de actrice dat ze haar zoon Gabriel-Kane ook een rustiger leven wil geven. „Het leven in Geneve is een oplossing die het me mogelijk zal maken om letterlijk en figuurlijk weer adem te halen", zei ze. Adjani (41), die op haar veertiende debu- teerde in de Franse film 'Le Petit Bougnat', wordt momenteel als een van de belangrijkste sterren van het Franse witte doek ge zien. Turkse zanger Muren overleden Izmir Zeki Muren, een van de populairste zangers in Turkije, is gisteren overleden in een televisiestudio waar hij een program ma bijwoonde. Muren was 65. De doodsoorzaak was onbekend, maar Muren was hartpatiënt. Hij leefde de afgelopen tien jaar in volledig isolement in de badplaats Bodrum aan de Egeische Zee. Murens fluwelen stem en zijn vakmanschap maakten hem in Turkije enorm populair. Zijn optredens waren altijd uitverkocht en zijn films waren onveranderlijk een succes. Honds theaterfeest in Leeuwarden Leeuwarden De stadsschouwburg De Harmonie in Leeuwarden organiseert op vrijdag 4 oktober (Dierendag) een theaterfeest voor honden. In samenwerking met de Stichting Literaire Activi teiten Leeuwarden en het Filmhuis heeft de schouwburg een programma samengesteld met literaire bijdragen, films, muziek en ander entertainment: steeds toegespitst op de interesse van honden. Uiteraard zijn tijdens het Theaterfeest voor Honden speciale voorzieningen, als een hondentoilet, aanwezig. De honden mo gen zich bij de voorstellingen laten vergezellen door begeleiders, al geldt voor mensen een hogere toegangsprijs. Cabaretduo 'beste van Leiden en omgeving „Wij zijn de besten in Leiden en omgeving," zei het Bel gische cabaret-duo Kommil Foo vrijdagavond in de Leid- se schouwburg. „Op Basterd na." Onno Innemee en Robbert Spaapen staan morgen in de schouwburg met 'Complex' hun tweede programma. Wat is Basterd? Het duo Basterd: Robbert Spaapen en Onno Innemee (r). FOTO DICK HOGEWONINC leiden susanne lammers Zelf vinden ze dat het woord ondergeschikt is aan het gebaar. „De tekst is niét van belang, maar toch is de tekst stront. Als ik iets kan vertellen of uitbeel den, dan kies ik voor dat laatste. Het gevoel moet kloppen, dan kloppen de teksten ook. Ik wil een tekst voor honderd procent beleven: Als je op het end niet moe bent, dan heb je niet goed gespeeld." „Wij willen cabaret een beetje los van de kleinkunst, dat geijk te liedje, die conférence. Het moet gaan over de personen die op het toneel staan. Daaruit vloeit voort dat alles bij voor keur eigen werk is. Je kunt na tuurlijk best een liedje van een ander gebruiken, maar je moet daar wel je eigen draai aan ge ven. Het verschil tussen toneel en cabaret is dat bij cabaret de vierde muur ontbreekt, dat er interactie, contact, met de zaal is, en dat degene die optreedt ook de bedenker is", begint Robbert Spaapen. Dat is een mooi standpunt, maar je moet dan natuurlijk wel iets te vertellen hebben. Inne mee: „Als je op het toneel staat, denk je na. Hoop ik." Hun eerste voorstelling, 'Dood gewoon', ging over de dood van hun vaders, 'Complex' gaat over maskers, echt en onecht in rela ties en vriendschappen. 'Wild Vlees', dat komend voorjaar uit geprobeerd zal worden, gaat over sekse-identeit, over het verschil tussen mannen en vrouwen. Dat 'Complex' wat minder juichende kritieken kreeg dan 'Doodgewoon' wijten ze overi gens niet alleen te hoog gespan nen verwachtingen. „Veel men sen vinden het te confronte rend. We zeggen wat we zelf voelen, en niet wat. mensen graag willen horen, zoals bij voorbeeld Youp van't Hek. Ef fectbejag mag, mits puur op hu mor. Maar niet als je iets doet omdat je denkt: Dat zal wel in slaan Mensen vinden het al gauw mooi als je integer gaat doen over AIDS, of over Bosnië. Wij denken dan: O, o, die jongen leest krènten! Echt een goeie jongen hoor, met het hart op de juiste plaats." Hun aanpak is concreet: waar anderen van groot naar klein werken, begin nen zij bij zichzelf en komen van daar uit bij het algemeen gevoelen, het algemeen herken bare. Als voorbeeld neemt Robbert Spaapen de sketch uit 'Doodge woon', waarin Innemee zich hult in een snoezig jurkje en be kent homoseksueel te zijn. Zijn beste vriend brengt moeiteloos de beroemde Nederlandse tole rantie op, totdat hij het voor werp van adoratie blijkt. Dan komt het te dicht op zijn huid. Een persoonlijker voorbeeld is wellicht het verwerken van de dood van hun vaders in een dia loog tussen twee vrienden, waarin de een de ander vraagt of hij het werkelijk niet erg vond, dat hij bij de begrafenis in het graf waterde. „Er zijn men sen die bij het overlijden alleen maar lof zingen, terwijl er een hoop rottigheid is voorgevallen. Er zijn er ook die toegeven, dat ze pas tijdens het ziekbed wer kelijk contact kregen. Voordeel van dat uitgaan van jezelf is dat het herkenbaar blijft. Het wordt nooit tè grof. Bovendien: „We willen niet al leen dat het puliek er wijzer van wordt, ze moeten ook kunnen lachen. We trappen tegen klo ten, maar we geven wel een zalfje mee naar huis. Als men sen weglopen, komt dat meestal omdat ze blijven steken in de vorm en de inhoud, de'bood- schap', over het hoofd zien." „Ook al sorteert het zichzelf zo langzamerhand wel, het pu bliek is natuurlijk gemêleerd. Je hebt abonnementen, oudere mensen, mensen met een be paalde geloofsovertuiging. Het geloof is echt het grootste pro bleem. We hebben een stukje over eenzaamheid - maar dat is opgehangen aan masturbatie. Hij daar," wijst Spaapen op In nemee, „is dan lid van een kringrukkersvereniging. Op het wóórd masturbatie knappen die mensen al af. Toch willen wij niemand een rotavond bezor gen. Trouwens, als er een caba retier is die zegt dat het hem niet uitmaakt dat de halve zaal gechocqueerd en voortijdig ver trekt, dan liegt hij." Basterd treedt donderdag 26 september op in de Leidse Schouwburg. Aanvang 20.15 toneel ron rughard recensie De Mexicaanse Hond met Kleine Teun. Regie en scenano Alex van Warmerdam, met Ariane Schluter, Annet Malherbe en Kees Hulst. Nog te zien in het LAKtheater t/m zaterdag 28 september. Als jij haar neemt, dan heb je mij. Met die woorden haalt de vrouw haar echtgenoot over zich op zijn privé-lerares te storten. Keet ziet het verlangen bij haar Brand oplaaien. Ze neemt haar maatregelen. In het vervolg spelen man en vrouw broer en zus. De verbijsterde le rares Lena wijst .de oudere Brand eerst nog af, maar laat dan haar verdediging vallen. Zonder te weten wat ze ontke tent. In Kleine Teun staan de twee vrouwen lijnrecht tegenover el kaar. Hun inzet is een man. Maar Brand is een armoedige trofee. Aanvankelijk is hij bars, als betalende leerling, en zijn gezag imponeert Lena. Tot ze merkt dat Keet bij haar minnaar aan de touwtjes trekt. Dan ver andert het zich wegcijferende leraresje in een kordate vrouw die haar rechten opeist. Als ook Lena zich roert, hebben de vrouwen Brand in de tang. Zijn eigen geilheid heeft hem klem gezet. Als hij eindelijk tot actie overgaat, heeft hij reeds verlo ren. De drie acteurs waren gister avond in vorm en Kees Hulst was meesterlijk als de geslagen hond, die zich onhandig verbaal probeert staande te houden. Maar als het erop aan kwam, zakten zijn schouders verder af en sputterde hij slechts wat. Van degelijk meisje uit de stad transformeerde Ariane Schluter prachtig naar de vrouw des hui zes. Met het zusje, matrone An net Malherbe, vocht ze een he roïsch gevecht uit, als twee klimgeiten die met hun koppen tegen elkaar opduwen. Alex van Warmerdam regis seerde Kleine Teun, maar schreef ook het ingenieus opge bouwde plot dat stap voor stap, maar onherroepelijk, naar een desastreus einde voert. Hij viert andermaal zijn fascinatie voor jurken bot, al heeft de jurk hier een minder fatale rol dan in zijn gelijknamige film. Soms beluis ter je plots poëtische stukjes tekst. Brand noemt zichzelf kin derlijk, maar zegt dat hij eens mooi, rustig en zwijgzaam wordt. Dan zal hij zo weinig zeggen dat het indruk maakt. En als hij wat zegt zal het zo sterk zijn dat de herinneringen aan de dag zich nederig uit de voeten maken. Maar Van Warmerdams echte kracht ligt bij het feilloos schrij ven van abrupte wendingen, die als ze al niet nuttig voor het ver haal zijn een komisch effect hebben. Zo heeft Brand genoeg van de zogenoemde visioenen van zijn vrouw. We zouden in de bergen gaan wonen. We zijn niet eens gaan kijken. Meestal ligt het er niet zo dik bovenop, maar het straffe tempo dat hij als regisseur zijn acteurs oplegt, maakt dat het resultaat van de dialogen optimaal is. Het onna tuurlijk snelle reageren is een geslaagd tegenwicht voor het realisme van de huis- annex slaapkamer van Keet en Brand. een uitgekiende belichting, en Kleine Teun biedt nog veel vermakelijk geklets over zure meer fraais, zoals prettige mu- zult en paardenworst. Maar het ziek die de scènes verbindt, met beste is als u dat deze week zelf enkele aardige geluidseffecten, gaat bekijken. Directe totale onderhandse liquidatie verkoop Van de complete winkelvoorraad meubelen en meubelcollecties w.o. Leolux, deSede, Galerie Jan des Bouvrie, Müsterring, Auping, Rolf Benz, Young-bankstellen, kasten, eethoeken. tapijten, klem- meubelen, bedden, Perzische kleden, spiegels, woonaccessoires. Zich bevindende in de vestiging van Bela Meubelen Europalaan 95 - Kanaleneiland te Utrecht 50% korting op de totale goederenvoorraad MUZIEK MARTIN HERMENS <i oorstelling; 'Carlie', musical van Robert j Iberdingk Thijm (script) en Edwin Schim- Ijiieimer (muziek) Naar een idee van joiep Onderdelinden. Decors: Herbert Jan- jlKostuums: Arno Bremers. Musical sta- Barrie Stevens. Regie: Victor van vaay. Met Joke de Kruijf, Joep Onder- 9 rlinden, Elsje de Wijn, Wil van der Meer, S«t Oomen, Esther Roord, Lone van Roosendaal en Kietje Sewrattan. is de mooiste vrouw van de J* 'ereld. Maar nep, gemaakt van 'i lastic. Een uitgelaend concept an de firma Pastel. Carlie en aar trawanten zijn een goud- lijntje. Totdat de verkoopcij- i irs kelderen. Dan krijg je - let- irlijk en figuurlijk - de poppen an het dansen. Een ingehuur- bodyguard moet de nieuwe aarktstrategieën beschermen. Inbedoeld laat hij het plastic art van Carlie smelten. Voor iaar gaat een nieuwe wereld pen die niet past binnen het oor haar bedachte concept. Heibel in de tent dus, want de •lastic wereld staat op instor- in. Voer genoeg voor de bijna Irie uur durende musical 'Car- i', die een prachtig gestilleerde •arodie geeft op het fenomeen iarbie. Acht spelers, een hele- •oel muziek, nog veel meer ne-liners, humor, kitsch en alle aeters en bellen die horen bij het bestaan van een Barbie pop. Van droomvakantiehuis tot en met huwelijkskapel. Het is een gouden idee voor een musical: een dun verhaaltje dat alle aanleiding geeft om eens lekker uit te pakken. Dat gebeurt ook volop in 'Carlie'. Vooral in het deel voor de pau ze. Decors en kleding beant woorden perfect aan de nep- werèld waarin een Barbie- schepsel schijnt te moeten le ven. Het acteerwerk van de 'poppen', maar ook van John en Jane Pastel spettert. Het is, kortom, een dolle boel op het toneel. Na de pauze gaat het lang zaamaan mis. Verhaallijntjes ra ken in elkaar verstrikt en een dramatische wending komt niet echt overtuigend uit de verf. Maar wat erger is: de acteurs hebben in het eerste hilarische deel van 'Carlie' zoveel energie verspeeld, dat je de grote slag roomtaart met lede ogen ziet inzakken. Hier en daar zijn er nog een paar oplevingen. Maar dat zijn er te weinig om de val kuilen die in het eerste deel zo handig omzeild werden, te overbruggen. Dat ligt niet aan de spelers. Die halen alles uit de kast om hun rol overtuigend op de plan ken te zetten. Joke de Kruijf is Scene uit 'de plastic wereld van Carlie.' gewoon de enige, echte levende Barbiepop. Ze bewijst over ster ke komische talenten te be schikken. En Joep Onderdelin den had inderdaad het concept kunnen wezen voor die eeuwige verloofde van Barbie. Elsje de Wijn (Jane Pastel) en Wil van de Meer (John Pastel) zijn volbloed duivels die elke cent die ze kun nen verdienen, zeker zullen stellen. De problemen liggen in het script. Er worden te veel zaken bijgesleept die niet echt van be lang zijn en dus de vóortgang van het eigenlijke verhaal af remmen. Auteur Robert Alber- dingk Thijm heeft blijkbaar moeite gehad om zijn enthou siasme te beteugelen. Minstens een half uur kan er geschrapt worden. Ook al is dat jammer van de mooie muziek die Edwin Schimscheimer componeerde. Regisseur Victor van Swaay heeft over het hoofd gezien dat ook binnen de theatervorm mu sical elke noot en elk woord een functie moet hebben. Te veel van alles werkt nou eenmaal niet. Er mag dan het een en ander mis zijn aan deze musical, eer lijk is eerlijk: er blijft genoeg over om te lachen. 'Carlie' is de FOTO GPD eerste muzikale komedie sinds jaren die terugkeert naar de musicalvorm die Annie M.G. Schmidt in de jaren zestig ver zon: een vorm die zijn wortels heeft liggen in het cabaret. Edwin Schimscheimer en Ro bert Alberdingk Thijm kannen deze typisch Nederlandse musi cal-variant op termijn van een concept voorzien dat helemaal past bij deze tijd. recensie maarten baanders Voorstelling. 'Chronocratie' door Galili Dance. Gezien 24/9 Leidse Schouwburg. Iemand valt van heel hoog met een dreun op de vloer. Of iemand gooit zijn tegenstander achteloos over zijn schouder de lucht in, waarna deze met een doffe klap op de grond belandt. Dit soort taferelen hoort thuis in de onmogelijke wereld van het stripverhaal. De personages zien hooguit wat sterretjes, krabbelen overeind en zetten hun avonturen onbekommerd voort. Dat deze stunts niet onmoge lijk zijn, bewijst 'Chronocratie', de nieuwe, avondvullende'voor stelling van choreograaf Itzik Galili. De sprongen en valpartij en, mogelijk gemaakt door een matras over de hele dansvloer, hebben in dit dansstuk niet de koddigheid die ze in stripverha len vaak hebben (hoewel humor zeker niet ontbreekt), maar stra len wel een lichtheid en een op timisme uit, waardoor je het ge voel krijgt dat de veertien dan sers en danseressen onkwets baar zijn en alles kunnen. Dit gevoel wordt gewekt door de knap uitgevoerde acrobatiek en de rijkdom aan bewegingen, maar ook doordat de dansers nog meer kunsten beheersen. Rondom het matras staan zeven piano's, waarop de dansers met eenvoudige motieven gezamen lijk een indrukwekkende com positie opbouwen. Terwijl Galili werkte aan het dansstuk, schreef componist Gene Carl muziek, die op een prachtige manier de vaart en de stuwing van de voorstelling me de opbouwt. Eén van de danse ressen speelt viool, een danser zingt. Ingewikkelde danspatro nen weerhouden hen er niet van onverstoorbaar door te spe len. De dansers spreken ook teksten uit over wensdromen en mogelijkheden, die in een ein deloze reeks aaneengeschakeld worden. Galili heeft met behulp van het matras zeer verrassende be wegingen gemaakt. De sfeer is uniek, omdat de bewegingen fel zijn en toch iets traag zwevends hebben. De choreografie straalt een fantasie uit die alle kanten, op gaat, maar de kracht schuilt in een hechte structuur, waaruit de veelkleurige bewegingen zich losmaken. De steeds terug kerende rij vormt een rustpunt, waartegen de valbewegingen los en bijna juichend afsteken en waaruit via een prachtige op bouw naar een grote intensiteit wordt toegewerkt. Soms schui ven de bewegingen van twee groepen ineen als de partijen van een muziekstuk. 'Chronocratie' zit spitsvondig in elkaar, maar ontroert ook door de dromerige sfeer, die aan het eind weemoedig wordt losgelaten.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9