Molens in Rijnland zeker van toekomst Veens jeugdbloemencorso vertedert kijkers Zoeterwoude snelt opheffing tegemoet Rijdende winkels blijven toeteren Regio Leiden/Rijn Veenstreek ■Vrij liggend fietspad naast Cniplaan Leidschendam SP heeft klachtenlijn Thuiszorg Wassenaar krijgt geen extra Franse zender Succes voor schakers uit Leiden MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 Gewonde bij aanrijding nieuwkoop» Met inwendige verwondingen en nekletsel is zater middag een 36-jarige automobiliste uit Nieuwkoop naar het zit kenhuis gebracht na een botsing op de kruising Kennedylaan- /Nieuwkoopseweg. De vrouw verleende geen voorrang aan eer 47-jarige automobilist uit Mijdrecht. Een 10-jarige jongen uit Nieuwkoop, die bij de Mijdrechtenaar in de auto zat, raakte eveneens gewond. Aangehouden voor afpersing De politie heeft - n t bekend is gewor den - vrijdag een 24-jarige Alphenaar aangehouden op verden king van afpersing. De man zou diverse malen een 30-jarige plaatsgenoot onder bedreiging met geweld geld afhandig heb ben gemaakt. In totaal werd een paar honderd gulden buitge maakt. De twee mannen kenden elkaar uit de drugswereld. Alphense op heterdaad betrapt j aan den rijn Een 17-jarige Alphense is zaterdagmiddag op heterdaad betrapt op winkeldiefstal in een warenhuis in het centrum van haar woonplaats. Het meisje had voor ruim 130 gulden aan spullen in haar zak gestoken. Ze is overgedragen aan bureau HALT. Bediende slachtoffer babbeltruc wassenaar Een pompbediende bij een tankstation aan de Rijks straatweg in Wassenaar is zaterdagmiddag slachtoffer geworden van een babbeltruc. De man werd met een handig praatje 125 gulden lichter gemaakt. Chauffeurs kijken te diep in glaasje naar» De Wassenaarse politie heeft afgelopen weekeinde de handen vol gehad aan 'alcoholklanten'. Gerichte alcoholcon troles waren er niet maar toch moesten vijf automobilisten zich melden op het bureau. Zaterdagmorgen vroeg liep een 34-jarige automobilist uit Voorschoten op de Rijkstraatweg tegen de lamp. In de nacht van zaterdag op zondag was het drie keer raak. Eerst sloeg op de Laan van Hoogwolde een 43-jarige Was senaarse over de kop. De vrouw moest met verwondingen wor den overgebracht naar het ziekenhuis, waar een bloedproef werd afgenomen wegens alcohollucht. Een 40-jarige Katwijker viel op omdat hij slingerend over de Rijksstraatweg reed. De man kreeg een proces-verbaal omdat hij weigerde mee te wer ken aan een blaastest. Bovendien werd zijn Zaïrees rijbewijs in genomen, omdat dat in Nederland niet geldig is. Zondagavond raakte een 39-jarige Katwijker op de Tjalmaweg zijn rijbewijs en auto kwijt. Bij de man werd een alcoholpromülage gemeten 11,7. Auto in sloot i aan den run De auto van een 23-jarige Alphenaar beland de zaterdagavond op de Provinciale Weg in Nieuwkoop in de sloot. Een.23-jarige Alphense vrouw, die bij de man in de wagen zat, moest met schaafwonden en kneuzingen naar het Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp worden gebracht. Het ongeluk ge beurde toen de man in de richting van Nieuwkoop reed. Door onbekende oorzaak verloor hij de macht over het stuur. Via de berm kwam hij in de sloot terecht. oorschoten dimitri Feestelijke ingebruikname na restauratie Zes gerestaureerde molens van de Rijnlandse Molen stichting zijn sinds zaterdag weer zeker van hun voortbe staan. Na een ingrijpende restauratie werden ze feestelijk in gebruik genomen. En daarmee komt het aantal geres taureerde molens van de Rijnlandse Molenstichting op 18. De stichting bezit er in totaal veertig. alkemade/warmond Het duurst en de meest om vangrijke was de restauratie van de Googermolen in Roelo- farendsveen. De Googermolen is een van de grootste molens van Rijnland. Met name het res taureren van de molenromp, het gevlucht en de vijzel vergde veel aandacht. Burgemeester Meerburg verrichte de ope ningshandeling. Oud-molenaar van één van de Lijkermolens, W. van der Pouw Kraan, lichtte zaterdag de vang van de Lijker I Molen in Rijpwetering. En daarmee gaf hij het startsein voor het laten zwaaien van de wieken na bijna tien jaar stilstand. De opknap beurt kostte ruim 325.000 gul den. Op deze molen werd een bronzen plaquette aangebracht. Dit is als dank aan het Prins Bernardfonds voor de onder vonden steun bij de reeks mo lenrestauraties. C. van der Burgt van de Stich ting het Zuid-Hollands Land schap verrichtte de opening van de Blauwe Molen in Rijpwete ring. De molen kreeg een nieuw gevlucht, het rietwerk werd ge repareerd en de waterlopen werden vernieuwd. Deze molen is eigendom van het Zuid-Hol lands Landschap, maar in be heer bij de Rijnlandse Molen stichting. Verder werden de Boterhuis- molen in Warmond, de Rietvel dermolen in Hazerswoude en de Weypoortse Molen in Bode graven zaterdag in gebruik ge nomen. De restauratie van zes andere molens is nog in volle gang. Het gaat om de Meerbur germolen en de Zelden van Pas- se in Zoeterwoude, de Water loosmolen in Rijpwetering, de Van der Ham krijgt gouden molenwiek Arie van der Ham, molenaar van de Stevenshofmolen in Leiden, heeft zaterdagavond de Gouden Molenwiek ge kregen van de Rijnlandse Molenstichting. Deze prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan mensen die zich inzetten voor het behoud van molens. „Van der Ham is vijftig jaar een perfecte molenaar", legt voorzitter L. Dijkman van de Rijnlandse Molenstichting Vrouw Vennemolen in Oud Ade, de Achthovense molen in Leiderdorp en de Stommeer molen in Aalsmeer. De Zuidwijkse molen in Was senaar en de Groenendijkse molen in Hazerswoude wach ten nog op hun eerherstel. Ja Voorschoten heeft nu ook eidschendam besloten de [niplaan op te knappen. Het iH ^idschendamse gedeelte, 1500 ^jneter lang, krijgt een vrijlig- end fietspad. Daarnaast wordt iet asfalt vernieuwd. De opknapbeurt is nodig om- at de Kniplaan vanaf 1998 deel litmaakt van de provinciale ietsroute 9 van Zoetermeer aar de kust. Vanwege de ver- 023-5 rachte toename van het aantal ietsers kan volgens de gemeen- Leidschendam een apart >pad niet meer ontbreken, rider kondigde de gemeente al komst van een fietsbrug over e Vliet in 1998 aan. Bij Voor noten komt aan. het eind van e Kniplaan een tunnel onder leVeurseweg. De Kniplaan, die over de hele sngte wordt vernieuwd, moet oor 1998 klaar zijn. Een sloot aan het zuidelijke gedeelte van de laan moet voor het fietspad worden gedempt. De rest van de grond is al in bezit van de provincie. Het fietspad is vol gens de gemeente Leidschen dam nodig omdat fietsers op de smalle Kniplaan anders niet meer veilig zijn. Daarnaast hin deren ze de auto's en motoren. Die hebben vanwege de geringe breedte overigens nu al de gras bermen langs de weg stukgere den. Het asfalt van de Kniplaan moet vernieuwd worden omdat de 'levensduur' ervan verstre ken is. De kosten van de nieuwe asfalüaag zijn geraamd op meer dan drie ton. De kosten van het nieuwe fietspad zijn nog onbe kend, omdat nog nader overleg met de provincie en belangen groepen - zoals de fietsersvere niging ENFB - plaatsheeft over de vorm van het pad. roelofarendsveen Zaterdagmorgen 21 september. Als een kleurig lint van Veense creativiteit slingert zich het tra ditionele jeugdbloemencorso door de straten van de 'Bloem van de Randstad'. Bij de toe schouwer veroorzaakt het corso vertedering, bewondering en grijnslachjes. Vertedering is er voor de kleinsten op en in hun bont be bloemde fietsen en wagentjes, of zomaar met de benenwagen als Mobiele Aardbei of Lopend Vuurtje. Bewondering is er voor de praalwagens. Hele straten, complete vriendenclubs zijn er maanden mee in de weer ge weest. Met liefde en vakman schap. Het resultaat is er dan ook naar. De wagen, Rome anno 64 v. Chr., sleept de publieksprijs in de wacht. De Sota-Boulevard (lees de Sotaweg) stelt het scho telleed van Kaagse tv-kijkers centraal. De Ghost Way City (lees de Geestweg) oogst de eer ste prijs, de lof der jury en de wisselbeker met een welover wogen wild west-wagen. De Pe ter Pan-praalwagen moet het met een kwalificatie minder stellen. Grijnslachjes tenslotte zijn er voor het commentaar van de jongeren op twee plaatselijke kwesties: het zwembadleed en de commotie rond mevrouw Van Liest. Deze klaagster had zich met name in het openbaar geërgerd aan de naamgeving van het waterspektakel bij net sluisje: 'Hou je doos droog bo ven de krokodildoo's'. Van Liest wordt afgeschminkt met een karretje vol dozen en met de eretitel 'Voorzitster van de con- septionele Stuurgroepplatform anti-dolle Dozen Aktie'. Het zwembadleed zit dieper. Het zit de Veense vriendenclub De Vodjes niet lekker, dat het 50-meter buitenbad verdwijnt en het aanleggen van een strandje aan de Westmeerlaan langs de Braassemermeer ge boycot wordt door verontruste omwonenden. 'De Veense jeugd blijft niets bespaard daar zwembad en strand moe ten wijken voor de welvaart omdat rijkaaards niets willen horen van brommers, junks en Bay Watch toren', rijmen De Vodjes. Met hun ludieke protest winnen zij de originaliteitsprijs. Die gaat helaas voorbij aan de neus van het bruidspaar dat zijn huwelijk aankondigt: 'Nu de si gaar a.s donderdag een paar'. Pal achter de toekomstige ech telieden rijdt een bed van de Stichting Thuiszorg. In het bed bevindt zich een kraamvrouw. Stom toeval? Of een speelse hand van programmeren? Het laatste natuurlijk. Joop Bakker, voorzitter van het Oranjecomité zegt bij de prijsuitreiking: „We stonden er weer met z'n allen. En het was weer allemaal lu diek." Deze deelneemster aai steekt het olympisch v het bloemencorso ii tlden» annet van aarsen Da irecteur L. Berkhout van rhuiszorg Groot Rijnland was vanmorgen de eerste die de thuiszorg-klachtenlijn van de Socialistische Partij belde met ide ten klacht over te kleine bud getten. De SP inventariseert een 'eek lang klachten van thuis- lorgklanten en hun familie ook van thuiszorg-mede werkers. „We willen onder het motto lagen helpt' praten met ieder- :en, die een klacht heeft of een Ervaring kwijt wil", zegt voorzit ter Lucy Pufkens van de SP, af teling Leiden. „De klachten en verhalen worden anoniem op genomen in een klachtenboek, dat we te zijner tijd aan de mi nister willen aanbieden. De ac tie loopt overigens niet alleen in Leiden. Dé SP heeft in veertig andere steden ook een klach tenlijn geopend." Thuiszorg Groot Rijnland, die vanmorgen de eerste klacht de poneerde, heeft besloten mor gen de Dag van de Thuiszorg sober te vieren. Het personeel krijgt alleen wat lekkers aange boden bij de koffie. Vorig jaar nog nodigde de organisatie der tig klanten uit voor een lunch. Maar dit jaar zou een al te fees telijke viering van de dag vol gens Thuiszorg Groot Rijnland niet kies zijn, gezien de slechte larin de thuiszorg zich landelijk bevindt. „Op prinsjesdag zegde het kabinet de thuiszorg landelijk 75 mil joen gulden per jaar extra toe met ingang van 1997. Helaas is reeds nu al bekend dat, indien iedereen in Nederland die zorg moet ontvangen deze zorg ook krijgt, ruim 200 miljoen gulden extra noodzakelijk is. Het toege zegde bedrag is dan ook een druppel op de gloeiende plaat", aldus Thuiszorg Groot Rijnland. De SP-klachtenlijn is vanaf vandaag tot en met vrijdag be reikbaar van negen uur tot half twaalf 's ochtend en van zeven tot negen uur 's avonds. Het te lefoonnummer is: 071-5312028. beeld de populaire Italiaanse zender Rai Uno al jaren aanwe zig in het basispakket: Ondanks het feit dat Casema met de nieuwe glasvezelkabels tot hon derd zenders kan doorgeven, wil Wassenaar niet te veel rom melen en schuiven in het basis pakket. Eerder wipte Wassenaar wel noodgedwongen de Duitse zen der RTL uit het overvolle ba sispakket om plaats te maken voor de nieuwe regionale zen der TV West. Wassenaar krijgt geen extra Franse zender op de kabel. Een verzoek van 38 inwoners aan de gemeente om in elk geval één Franse zender meer op de kabel te krijgen is daarmee afgewe zen. Kabelmaatschappij Case- ma had eerder aangekondigd een onderzoek naar doorgifte van een Franse zender in te stellen. Volgens een woordvoer der van de gemeente krijgt Was senaar veelvuldig dergelijke ver zoeken. Daarom blijft bijvoor- 21 oc oeterwoude moet zelfstandig en groen blijven, riepen emeenteraad en bevolking vorig jaar eensgezind. De i rovincie heeft nu echter besloten burgemeester Hou- ijk na zijn pensioen te laten opvolgen door een waar- emer, in afwachting van de discussie over de regionale erindeling. De keuze van Zoeterwoude om te vechten oor behoud van een groene Grote Polder, lijkt de ge- leente fataal te worden. Minister De Boer van milieu en staatssecretaris Van er Vondervoort van binnenlandse zaken beslissen ver de toekomst van Zoeterwoude. De Boer bepaalt of 0 uufle Grote Polder onaantastbaar blijft door de ligging plekken waar de regio grootschalig zou kunnen bou wen. Niemand gelooft erin dat defensie Valkenburg op offert voor de woningnood in de regio, dus rest alleen de Grote Polder. De provincie heeft daarom in het streekplan de pol der aangewezen als zogenoemde 'zoeklocatie'. Niet al leen de provincie onderzoekt of de Grote Polder ge schikt is voor grootschalige bebouwing. Verzekerings maatschappij Aegori en projectontwikkelaar Bouw fonds Nederland hebben al tekeningen voor de toe komstige 'wijk Grote Polder' klaarliggen. Maar minister De Boer ligt dwars. Dus probeert de provincie het nu vanaf een andere kant. Burgemeester A. Houdijk gaat in februari met pensioen en daar ligt dus een kans. De minister van binnenlandse zaken beslist weliswaar over de aanstel ling van een nieuwe burgemeester, de commissaris is tot het laatste moment de tussenpersoon. En dus be sloot Leemhuis om de vacature voor het Zoeterwoudse burgemeesterschap niet open te stellen. In de provin cies Zeeland en Noord-Brabant heeft net een reeks ge meentelijke herindelingen plaatsgehad; daar is nog wel een werkloze burgemeester die tijdelijk de honneurs in Zoeterwoude wil waarnemen. De aanleiding voor Leemhuis om te wachten met de vervulling van de vacature, is de discussie over de toe komst van gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. Staatssecretaris Van der Vondervoort vindt dat die ge meenten zelf moeten kunnen voorzien in hun behoefte aan wQningbouw, desnoods ten koste van een gebieds uitbreiding. Door Zoeterwoude duidelijk op de nominatie te zet ten voor gemeentelijke herindeling, kiest de provincie onomwonden de kant van Leiden en de regionale be hoefte aan een grote woningbouwlocatie. Wellicht kan Zoeterwoude zijn huid nog redden. Dan moet de ge meente wel haar eigen Groene Hart opofferen: de Grote Polder. Schakers uit Leiden en re gio sleepten zaterdag de meeste prijzen weg in het Open Leids Rapidkam- pioenschap voor de jeugd. Alleen in de strijd om de eerste prijs in alle catego rieën moest iedereen het afleggen tegen een jeugdig toptalent uit Den Haag: de 10-jarige Mare Erwich. In het meao-gebouw van het Da Vincicollege speelden 62 jeugdige scha kers uit de randstad. De organiserende Leidse schaakclub Philidor was succesvol in de categorie tot 14 jaar. Zowel winnaar Jerry Gijbeis als runner-up Lodewijk de Jonge spelen bij Philidor. In de categorie tot en met 10 jaar won Leidenaar Nils Kooijman. Katwijker Harry van Duijvenbode sleepte in de groep tot en met 12 jaar de eerste prijs in de wacht. In de groep tot en met 16 jaar won de 10-jarige Erwich, die daar mee toernooiwinnaar was. De tweede prijs in de hoogste groep was voor Onno Verbaken uit Leider dorp. roelofarendsveen „Belachelijk." De reactie van de Veense winkeliers die met wa gens langs de deur gaan is dui delijk. Geen goed woord heb ben ze over voor die ene man aan de Sotaweg die klaagt over hun getoeter. „Hij heeft geen begrip voor een ander", zegt P. van der Veer van Vers Trio. Van der Veer heeft al acht jaar twee wagens op de weg rijden. Nog nooit eerder heeft hij zoiets ge hoord. Ook Van der Poel die al ruim 25 jaar met wagens langs de deur komt, is stomverbaasd over de aantijging. De Veender F. van der Linde van de Sotaweg klaagde her haaldelijk bij de gemeente en politie over de geluidsoverlast. In een onlangs geschreven brief aan de gemeenteraad, maakt hij duidelijk dat hij naar de Natio nale Ombudsman stapt. Op zo'n manier hoopt hij dat de toeterende chauffeurs worden aangepakt. Hij verwijt de ge meente dat ze niet optreedt, on danks het overtreden van de verkeerswet. Van oudsher is het de ge woonte dat winkelwagens toe teren of met een bel bellen als ze een straat inrijden. De klan ten weten dan dat ze naar bui ten moeten komen. Van dei- Linde vindt echter dat ze bij elk huis moeten aanbellen. Volgens de winkeliers Van der Poel en Van der Veer is dat niet te doen. „Overal aanbellen kost veel te veel tijd", zegt Van der Veer. Van der Poel vult aan: „Als we moeten aanbellen, moeten we elke keer de winkelwagen op slot gooien. Dat is niet te doen." Formeel gezien heeft Van der Linde gelijk dat er niet getoe terd mag worden. Dit mag al leen bij naderend gevaar. De gemeente heeft eerder deze week al laten weten zich niet te willen bemoeien met iets wat van oudsher is gegroeid. Ouderen Voorschoten op televisie voorschoten Op het kanaal van de Kabelkrant stellen de ouderenorganisaties van Voorschoten zich zondag voor. Met de uitzending draait het Gecoördineerd Ouderenwerk Voorschoten (GOV) warm voor het tienjarig jubileumfeest op 1 oktober. Die dag is het internationale dag van de ouderen. Vanaf 11 uur zijn de ouderenorganisaties in filmpjes van twee minuten te bewonderen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9