'Dit versterkt mijn geloof Leiden Regio Cor van Duijn gastspreker Leidse Start Leidse start De Spelerij: 24 uurs kinderopvang 'Leidse Start is elke keer weer spannend Van Heteren gaat in de beveiliging 'Ik ben nergens bang voor' Kerk Samenleving Gereformeerde Bond betuigt trouw aan Hervormde Kerk MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 Zakenman Cor van Duijn uit Rijnsburg is morgen de gast spreker tijdens de vierde ronde van de Leidse Start. Van Duijn maakte fortuin in de bloemen handel en als plantenvereöe- laar. De laatste jaren is hij vooral bekend als horeca-on- dernemer. Hij is onder andere eigenaar van het Leidse Gol den Tulip Hotel en van het Ho tel Noordzee in Noordwijk. De ondernemerswedstrijd beleeft morgen een hernieuw de start na een onderbreking tijdens de zomermaanden. Uit de drie startende ondernemers die door de voorrondes zijn ge komen kiest de jury de starter van de maand september. Ook lezers van het Leidsch Dagblad kunnen de wedstrijd morgen avond vanaf 19.00 uur bijwo nen in Holiday Inn. Belangstel lenden kunnen zich opgeven via 071-5356206 (Wilma Steve- rink). Er volgen nog twee van der gelijke maandwedstrijden. De eerstvolgende is op 22 oktober. De inschrijving daarvoor sluit op 8 oktober. Inschrijfformu lieren zijn verkrijgbaar bij de sponsors van de Leidse Start: De ABN-AMRO, die tevens het secretariaat voert, advocaten kantoor De Clercq, Van Win en Wols, de Kamer van Koophan del Rijnland, de gemeente Lei dén, het Academisch Bedrijven Centrum, accountantskantoor Arenthals Chaudron en het Leidsch Dagblad. Inlichtingen over de wedstrijd zijn boven dien verkrijgbaar bij de Starters Helpdesk: 023-5167193. Op 16 december wordt de Leidse Start afgesloten met de verkiezing van de starter van het jaar. Die grote finale op 16 december wordt een bijzonder evenement, gepresenteerd door hockeycoach Tom van 't Hek, in de Leidse Schouwburg. Voor de deelnemers staat er tijdens de maandelijkse wed strijden al veel op het spel. Ze maken dan kans op twee keer 3.000 gulden aan respectieve lijk juridische en accountants dienstverlening. De starter van het jaar wacht bovendien nog een hoofdprijs van 10.000 gul den en (indien mogelijk) een participatie van 25.000 gulden door Haarlemse Participatie Maatschappij HPM. Tekst: Rudolf Kleijn Foto's: Dick Hogewoning Er is nog maar een handjevol centra voor kinderopvang in Nederland waar mensen 24 uur per dag terecht kunnen. Als het aan Voorschotenaar Fred Bor- kent (47) en zijn echtgenote To rna de Jong ligt krijgt Leiden er binnenkort ook één. Het echt paar droomt al een paar jaar van een eigen centrum voor kinderopvang met de naam 'De Spelerij'. Deze week is die droom weer iets dichter bij de realiteit gekomen. Er is grond verworven in de Leidse wijk Meerburg en binnenkort pre senteert Borkent er zijn bouw plan aan de buurt. De nieuwe kinderopvang moet aan hoge eisen voldoen om een vergunning te krijgen. Borkent, die eerder een horeca zaak runde, wil zich verder on derscheiden door veel aandacht voor de ontwikkeling van de CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN. 071-5 Fred Borkent en Torna de Jong met de maquette van hun centrum voor kinderopvang de Spelerij. kinderen en door flexibiliteit. „Met 24 uurs opvang willen we ons richten op mensen met on regelmatige diensten. Boven dien is het in onze opzet geen probleem als iemand onver wacht later is om de kinderen op te halen." De financiering van De Spe lerij heeft Borkent nog niet rond. Er is wel interesse van banken mits de plannen verder gestalte krijgen. Fred Borkent is in elk geval vol goede moed. „Ik weet zeker dat De Spelerij er komt." Daan van Heteren (42) uit Sas- senheim is met zijn beveili gingsbedrijf niet over ééen nacht ijs gegaan. „Ik heb een gezin en kan me geen sprong in het diepe veroorloven." Toch heeft hij uiteindelijk wel een snelle start gemaakt. Op 31 juli liep zijn baan af en op 3 sep tember ging Technisch Beveili gingsbedrijf Van Heteren van start. Daan van Heteren heeft ja renlange ervaring als het gaat om het aanleggen van alarm systemen en het verzorgen van aansluitingen bij beveiligings centrales. Met zijn eigen onder neming richt hij zich vooral op particulieren en kleine bedrij ven. „Ik kan als eenmanszaak hele scherpe prijzen en goede service bieden." Hij is nu vooral bezig met het werven van klanten. Ook al om belangstellenden makkelijker over de streep te trekken zoekt hij aansluiting bij de branche organisatie Borg. „Dat betekent ook erkenning door verzeke- Daan van Heteren en zijn echtgenote: „Ik kan me geen sprong in het diepe veroorloven." raars. Klanten kunnen daarmee de eerste klanten over de streep een korting op hun premie be- zijn verwacht hij veel van dingen." Bij de werving van mond-tot-mond-reclame. Deel- klanten oriënteert Daan van name aan de Leidse Start kan Heteren zich nu met name op ook een handje helpen, hoopt 'inbraakgevoelige' buurten. Als hij. Petra Arendse: Wie wil weten wat de gedachte achter haar zaak 'World of Wonders' is, krijgt van Petra Arendse (27) de tekst van een sprookje overhandigd. Het is het verhaal van een keizer die door het Land van Geluk, het Land van Wijsheid en het Land van Intuïtie reist en daar schat ten vergaart. Zijn onderdanen zijn in eerste instantie niet ge voelig voor wat ze te zien krij gen. „Ik heb het grootste deel van mijn leven in het buitenland ge woond en ben altijd met interi eurs beziggeweest. Dat zit in me. Veel buitenlandse spullen kun je hier kopen, maar lang niet alles. Daarom nemen men sen die op reis zijn geweest ook voorwerpen mee naar huis. Daar speel ik op in met stoffen en kussens uit India, maar ook met voorwerpen uit Frankrijk. Het idee voor haar winkel is binnen twee maanden ontstaan en gerealiseerd. De zaak aan de men, moetje jezelf presenteren. Oude Rijn 33a is inmiddels in- Bovendien hoop ik zo ook vrou- gericht en gaat volgende maand wen over de drempel te helpen, open. Ze aarzelde geen seconde Het is voor vrouwen een heel over een inschrijving voor de gevecht, met name met banken, Leidse Start. „Ik ben nergens om een eigen zaak te beginnen, bang voor. Als je ergens wilt ko- maar het is niet onmogelijk." Ze is het gezicht van de Leidse Start. Lara le Goff, startersadvi- seur van de ABN AMRO, pre senteert dinsdag de vierde ron de van de ondernemerswed strijd. Ze is, zegt ze, elke keer weer net zo nerveus als de deel nemers zelf. „Maar dat is ook goed. Dat heb je nodig om er een leuke avond van te maken. Het moet geen routine zijn. Ik kan me helemaal inleven in de starters. Ook voor mij is het elke keer weer spannend hoe de jury oordeelt." Lara steekt niet onder stoelen of banken dat ze enorm en thousiast is over het verloop van de Leidse Start tot nu toe. „Het publiek is steeds weer geboeid. De jury heeft er veel plezier in en het belangrijkste: de deelne mers zijn er heel gelukkig mee. Of ze nu winnen of niet. Hoe dan ook is het voor een begin nende ondernemer erg belang rijk om zijn of haar bedrijf on der de aandacht te brengen. Wat dat betreft zijn er maar weinig gelegenheden als deze. Wie meedoet krijgt reacties. Je weet ook op voorhand dat er mensen naar je toe komen. Elke keer zitten er toch zeventig tot tachtig mensen in de zaal, on der wie een groot aantal onder nemers." De Leidse Start is overigens niet de eerste ondernemers- wedstrijd waarbij de ABN AM RO betrokken is. Vorig jaar werd op bescheidener schaal de Haerlemsche Start gehouden. De Leidse Start is aanleiding om opnieuw door te gaan: in Alk maar. „Dan zijn de drie distric ten in ons werkgebied aan de beurt geweest." Ze wil zich niet laten verleiden tot toezeggingen over een eventuele terugkeer naar Leiden. „De organisatie er van kost veel tijd." Wel weet ze dat andere ABN AMRO-kanto- ren elders in het land grote be langstelling hebben voor wat er in Leiden gebeurt en dat het ini tiatief al in diverse andere plaat sen navolging krijgt. Dat brengt het gesprek op de vraag waarom' ABN AMRO zo veel energie steekt in de Leidse Start. Lara le Goff: „Wij worden vooral gezien als een bank voor het middenbedrijf. Op deze ma nier willen we duidelijk maken dat we er ook voor de starters zijn. Voor hen hebben vvi speciale startersdesk die is steld om op hun vragen gaan. Starters hebben vaai informatie nodig, terwijl bank in eerste instantie oplevert om hen van diei zijn. Via de startersdesk we hen tegemoet komen tend dat als iemand eei een bedrijf is begonnen h snel meer naar een andere zal gaan." De bank speelt met de tersdesk en met de aansi van een startersadviseur een algemene maatschapp tendens. „Steeds meer mi beginnen een eigen bedii dereen weet dat een vaste niet meer zoveel zeke biedt als vroeger. Veel we mers beginnen ook voor zelf vanuit de gedachte mijn baas kan, dat kan ik Dat ze daarbij nogal een derschatten wat die baas een ander verhaal." Ze v dan ook op dat verschillen stellingen aspirant-ond mers kunnen behoeden vc beren die hun pad kruist Kamer van Koophandel, h - stituut Midden- en Kleint y en in de Leidse regio de ting Werkgelegenheid. De t? tersadviseur van de ABN 1 schaart zich graag in die rii REDACTIE DICK VAN DER PI I;: AMERSFOORT ANP Ondanks zijn grote afkeer van het Samen-op-Wegproces, blijft de Gereformeerde Bond trouw aan de Nederlandse Her vormde Kerk. De rechtzinnige hervormde vleugel zal zijn strijd voor de waarheid ook in de toekomstige Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland blijven voortzetten. Dat was de belangrijkste con clusie van de kerkeradendag die de Gereformeerde Bond af gelopen zaterdag in Amersfoort over de voorgenomen kerkfusie van hervormden, gereformeer den en lutheranen hield. Te midden van klaagzangen over Samen-op-Weg en schuldbelij denissen over het eigen tekort schieten in het verdedigen van de rechte leer, klonk een krach tige waarschuwing tegen 'pro grams van afscheiding'. Tot ongenoegen van de Bond heeft een aantal behoudende hervormde gemeenten in het afgelopen jaar verklaard geen onderdeel van de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk in Nederland te willen zijn. „Voor ons besef betekent weglopen en afscheiden ontrouw", hield voorzitter dr. A. van Brumme- len de 1700 mannenbroeders in de St. Joriskerk voor. Volharding Volgens algemeen secretaris dr. ir. J. van der Graaf rest de Bond slechts de volharding in bijbel- getrouwe prediking en de hoop dat God de Kerk eens zal terug voeren naar haar grondslag van de gereformeerde belijdenis. „Menselijk gezien hebben wij nederlaag op nederlaag gele den", was zijn balans van het hervormd-gereformeerde ver zet tegen Samen-op-Weg. Ruïne Van der Graaf waarschuwde wel dat gehoorzaamheid van regionale kerkvergaderingen (classes) aan de synode niet vanzelfsprekend is. Als ge meenten volgens de nieuwe kerkorde verplicht zouden wor den om kerkelijke inzegening van alternatieve samenlevings vormen mogelijk te maken, zouden rechtzinnige classes die bepaling niet moeten uitvoe ren, vond hij. Ds. P. Visser uit Bergambacht was het daar niet mee eens. „Het is gevaarlijk om dingen te zeggen die je niet kunt waarmaken. De sprekers staken ook uitge breid de hand in eigen boezem. Tweede voorzitter ds. G. Kamp huis riep op „een voortdurende schuldbelijdenis over onze ker kelijke, ambtelijke en persoon lijke zonden". Van Brummelen klaagde over het 'onstellend in dividualisme' en de versplinte ring in eigen kring. „Wanneer deze verschijnselen geen halt wordt toegeroepen, roept Sa- men-op-Weg een ruïne op." O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Roosevêltstraat 82 071 -5356 3E Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512803 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) 023- Redactie: C Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17. 071-5 ere RUBRIEKSADVERTENTIES Ie k n vrijdag van 8.30 tot 17: e th< Maandag 1 Trisynode zet 'geweldige stap voorwaarts' LUNTEREN ANP De gezamenlijke synode van hervormden, gereformeerden en lutheranen heeft afgelopen zaterdag besloten de arbeidsor ganisaties van de drie Samen op Weg-kerken (SoW) te fuseren. Volgens ds. R. Vissinga, gerefor meerd synodevoorzitter, is het besluit 'een geweldige stap voorwaarts' in het moeizame verenigingsproces, al komt die stap dan 20 jaar te laat. Vrijdagavond nam de zoge naamde triosynode al twee be sluiten die gevolgen hebben voor de fusie van de kerkelijke organisaties. Ten eerste werden de personen benoemd die als directieteam de fusie moeten gaan leiden. Vervolgens werd het principebesluit genomen om de gezamenlijke huisvesting te vestigen op het terrein van het voormalig Militair Hospitaal in Utrecht. Slechts zes van de 181 syno deleden stemden tegen de fusie van de landelijke arbeidsorgani saties. Voorafgaand aan de zo genaamde triosynode hadden met name regionale kerkelijke centra kritisch op de plannen gereageerd, omdat ze vonden dat de voorgenomen decentrali satie in de knel kwam. De trio- synode besloot zaterdag ten minste twintig volledige ar beidsplaatsen van het landelijk niveau naar" de regio's over te hevelen. Als de gezamenlijke huisvesting wordt gerealiseerd, komen daar door de besparing op gezamenlijke diensten mo- Multiculturele Kerkendag 'groot succes' Ds. R. Vissinga: „Fusie hopelijk stimulans voor zieltogende SoW-pro- CeS." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN AMSTERDAM ANP De eerste Multiculturele Ker kendag zaterdag in Amsterdam is een succes geworden. Geves tigde Nederlandse kerkgenoot schappen en tientallen allochto ne kerken werkten mee aan de manifestatie, die 's ochtends in de Bijlmermeer bijna vijftien honderd mensen trok en 's middags in de Amsterdamse binnenstad circa duizend. Het was voor het eerst dat mi- grantenkerken en al langer in Nederland gevestigde kerken zich verenigden in een grote manifestatie, die als motto had Tot één Hoop Geroepen. Het initiatief kwam van de Neder landse Zendingsraad, de Neder landse Missieraad en de Evan gelische Alliantie. Doel was ker ken van allochtonen en de ge vestigde Nederlandse kerken met elkaar in contact brengen. Dat is wat betreft de van oor sprong Surinaamse M. Smeitink uit Arnhem prima gelukt. „Ik sta versteld dat verschillende cultu ren toch allemaal dezelfde God kunnen belijden. Dit versterkt m'n geloof." Het eerste deel van de mani festatie werd gehouden in ruim ten onder parkeergarages van twee flats in de Bijlmermeer. Een wat winderige plek, aldus medewerker W. Boot, maar door de bijna vijftienhonderd merendeels allochtone bezoe kers bij het ochtendprogramma realiseerde ze zich „dat zelfs een woestenij als een parkeer garage mooi kan zijn". Het och tendprogramma bestond uit optredens van tientallen koren van verschillende Amsterdamse christelijke zwarte kerken. Ver der waren er workshops en dis cussiegroepen. Het middagdeel begon in de Nicolaaskerk in de Amsterdam se binnenstad, waar ditmaal blanke Nederlanders als bezoe ker in de meerderheid waren. Een van hen was docent J. Zwart. Hij heeft vaak allochto nen als leerling en daarom leek het hem goed de dag te bezoe ken om meer over hun religieu ze achtergrond te weten te ko men. „Ik wil leren om naar mijn eigen dominante westerse visie te kijken door de ogen van m'n kinderen." Na muziekoptredens en de mogelijkheid wandelingen te maken door het centrum en workshops bij te wonen, gingen de bezoekers in optocht naar de Oude Kerk, waar de slotviering plaatshad. Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking waarschuwde in een toespraak aan het einde van de dag tegen het ontstaan van een verziekt klimaat voor buitenlanders, wat hij beschreef als „een giftige cocktail van angst en haat". Pronk. „Ook hier is een hetze gaande tegen illegalen. Houd je niet stil, want je bent tot één hoop geroepen!" HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H.C. M.Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ken tot het automatisch afschrijven abonnementsgeld, ontvangen ƒ1,- per betaling. VERZENDING PER per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een anderel dicap hebben), is een samenvattingA^! regionale nieuws uit het Leidsch Dag geluidscassette beschikbaar. Voor in" 0486-486486 (Centrum voor Gesprol Jl tuur, Grave). |Thl PER POST p P CASSETTES 3 k lezen, siert gelijk nog zeventien plaatsen bij. Na de fusie van de arbeidsor ganisaties van de drie kerken, die al heel veel samenwerkten, moet de veel lastiger horde van de gezamenlijke kerkorde van de toekomstige Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland nog worden genomen. Vissinga zei desgevraagd te hopen dat de fu sie waartoe nu is besloten een stimulans wordt voor het zielto gende SoW-proces. „Maar lo pen mensen er nog warm voor? We hadden dit twintig jaar gele den al moeten doen. Dat is niet gebeurd, maar dat betekent niet dat het-nu niet hoeft", zei hij. Veel synodeleden klaagden over de 450 pagina's bedrijfs kundige teksten die de verschil lende werkgroepen hadden aangeleverd. „De organisatie van onze kerken is zo complex", zei Vissinga, „dat zelfs KPMG er geen organigram van kon ma ken". Priester en schrijver Henri Nouwen overleden INTERNET: http://www.tref.nl/9010/html/thuis.htm E-MAIL: ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 er woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdi tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pi ferl bovendien van 10.30-11.15 uur en van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpte dige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas» daarnaast ook 1115-12.00 uur. f. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 .Ot Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 »#ro\ 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 u daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk HILVERSUM ANP De Nederlandse theoloog Henri Nouwen is afgelopen zaterdag op 65-jarige leeftijd overleden in het Streekziekenhuis in Hil versum. Dat is meegedeeld door zijn familie. Nouwen verwierf veel bekendheid door zijn meer dan dertig boeken over spiritua liteit. Daarvan zijn vele miljoe nen exemplaren verkocht. Zijn boek Eindelijk Thuis is in meer dan twintig talen verschenen. Nouwen studeerde psycholo gie en theologie aan de univer siteit van Nijmegen. Hij doceer de tussen '66 en '71 aan de uni versiteit Notre Dame, het Ge meenschappelijk Pastoraal In stituut in Amsterdam en de Theologische Hogeschool in Utrecht. Van 1971 tot 1985 was hij hoogleraar aan de universi teiten van Yale en Harvard. Daarna verliet hij de academi sche wereld. In 1986 werd hij pastor van de Ark-gemeenschap Daybreak in Toronto, waar hij werkte voor geestelijk gehandi capten. Nouwen stond op het punt naar Sint Petersburg te vertrekken voor een verfilming van zijn boek Eindelijk Thuis. Hij werd enkele dagen geleden getroffen door een hartaanval. ijk -in erii klas» ooi lee M ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 |ver 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uu partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, n -e.c -, uitsluiten Ver de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde e1 ei\ kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. 1 a Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15—171 eid babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. lieg

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8