1? GOED KOOP Jeltsin nu opereren te riskant Definitieve uitslag in Bosnië kan nog dagen op zich laten wachten Buitenland aus roept liefde en lat op in Frankrijk Noodweer in Frankrijk Schutters richten bloedbad aan in moskee Pakistan ANDAG 23 SEPTEMBER 1996 1» 5 Britse politie grootscheeps in actie tegen IRA De Britse politie heeft vanoch tend gezegd dat zij met een grootscheepse operatie een mo gelijke aanslag van de IRA, het Ierse Republikeinse Leger, heeft voorkomen. De politie arres teerde tijdens de actie zes man nen en vond grote hoeveelhe den explosieven. Ook vuurwa pens en materieel om bommen te maken werden in beslag ge- De Britse Press Association meldde dat één van de tijdens de operatie gearresteerde man nen ernstig gewond raakte bij een schietpartij in het westen van Londen. De man overleed later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Speciale eenhe den voerden tegelijkertijd zoekacties uit in Londen en op een niet nader aangeduide plek in het zuidoosten van Engeland. De politie verklaarde dat een zeer grote hoeveelheid explosie ven is gevonden, 'wat ongetwij feld een grote IRA-aanval in Groot-Brittannië heeft voorko- Zuid-Koreanen doden burger 'per ongeluk' SEOUL Rtr Zuid-Koreaanse militairen heb ben bij hun jacht op Noord-Ko- reaanse infiltranten per ongeluk een 55-jarige Zuid-Koreaanse burger gedood, zo is in Seoul bekendgemaakt. De man wilde kort na zonsopgang paddestoe len zoeken in een bergachtig gebied dat scherp door de mili tairen in de gaten wordt gehou den. De militairen jagen op onge veer vijf Noord-Koreanen, die zich sinds woensdag in het land schuilhouden. Bij de zoekactie zijn dertigduizend Zuid-Ko reaanse soldaten betrokken. De Noord-Koreanen behoren tot een groep van vermoedelijk 26 indringers. Zij kwamen uit een onderzeeër die woensdag bij de stad Kangnung strandde. Het Zuid-Koreaanse leger heeft in totaal negen infiltranten dood geschoten en er één opgepakt. Elf andere indringers zijn dood aangetroffen. Noord-Korea heeft vandaag geëist dat de regering in Seoul de gestrande onderzeeër en de lijken van de omgekomen Noord-Koreanen aan Py ongyang overdraagt. Zeven doden in Japan door wervelstorm TOKYO AFP Het aantal doden als gevolg van de zware wervelstorm Violet in i Japan is vandaag tot zeven ge- stegen. In meer dan tweehon- derd gebieden hebben zich aardverschuivingen voorge- j daan. Drie mensen worden vol gens de politie vermist, 44 an deren hebben verwondingen opgelopen. De wervelstorm, die in de omgeving van Tokyo woedde, zorgde voor een ernstige ontre geling van het verkeer in de Ja panse hoofdstad. In de stad viel op één dag 241 millimeter re- I gen. De typhoon trekt in noord oostelijke richting langs de noordelijke kust van de Japanse archipel, in de richting van het eiland Hokkaido. De wind be reikt een snelheid van 217 kilo meter per uur. DUMIL COMPACT HUISVUILZAKKEN rol 20 stuks van J29" A QA A MAGERE YOGHURT #OÜ literpak NU KOTELETTO'S 7^8 8 stuks van 12s59~ I ELKE DAG GOED NIEUWS 8 BOEDAPEST HANS GERT5EN CORRESPONDENT De Bosnische verkiezingen op zaterdag 14 september zijn helemaal niet 'technisch vrijwel perfect' verlopen, zoals aanvanke lijk werd gemeld. Ruim een week na het sluiten van de stembureaus is de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samen werking in Europa) nog altijd niet in staat om de definitieve uitslag te melden. Het is zelfs nog helemaal niet zeker dat de Bosnische president Alija Izetbegovic de verkiezingen inderdaad - nipt - heeft ge wonnen. Afgelopen donderdag riep de Amerikaanse leider van de OVSE-missie in Sarajevo, Robert Frowick, Izetbegovic tot winnaar uit. Hij zou zijn belangrijkste rivaal, de Serviër Krajisnik, met ruim 23.000 stemmen ver schil hebben verslagen. Een marge van am per drie procent. Gezien de grootschalige manipulaties die tijdens en rond de verkie zingen hebben plaatsgevonden, is het nog lang niet zeker dat Izetbegovic daadwerke lijk de leiding gaat geven aan het nieuwe, driehoofdige presidentschap. Woordvoerders van de OVSE bestempelden de verkiezingen als 'technisch vrijwel per fect', maar de afgelopen dagen is pijnlijk duidelijk geworden dat er zowel in veel stembureaus als bij het tellen van de stem men op grote schaal is gerotzooid. „Er zijn veel fouten gemaakt door slordigheid, in competentie en slechte coördinatie", zo gaf OVSE-woordvoerder John Reid zaterdag in Sarajevo toe. Ruim acht dagen na de verkiezingen weet de OVSE nog steeds niet hoeveel kiezers naar de stembus zijn gegaan. Vrijdag kwa men de OVSE en de Internationale Crisis- groep IGC met een schatting van drie mil joen kiezers (103,9 procent) voor de dag, terwijl het maximaal mogelijke aantal 1de- zers voor de verkiezingen op 2,9 miljoen was geschat. Dat zou betekenen dat tien duizenden doden hun stem hebben uitge bracht. Zaterdag werd de schatting schielijk teruggebracht tot 2,8 miljoen. Ondanks alle onregelmatigheden en orga nisatorische fouten houdt de OVSE vol dat de verkiezingen 'zo eerlijk als maar moge lijk is in een door een bloedige burgeroorlog verscheurd land' zijn verlopen. OVSE-medewerkers waren gisteren nog al tijd niet in staat om te vertellen wanneer de definitieve verkiezingsuitslag bekend zal worden gemaakt. „Waarschijnlijk ergens in de komende dagen", zo zei Allessandro Ro- sati, de woordvoerder van Ed van Thijn, gis teravond met een flinke slag om de arm. Van Thijn, het Nederlandse hoofd van de internationale waarnemers in Bosnië, zal na het bekend worden van de definitieve uit slag binnen 24 uur zijn definitieve oordeel geven over de vraag of de verkiezingen vol doende eerlijk en vrij zijn geweest. Vorige week maandag kwam hij tot de voorlopige conclusie dat de verkiezingen ondanks alle problemen 'acceptabel' zijn geweest. Ondanks de enorme chaos rond de landelij ke verkiezingen maakte de OVSE zaterdag bekend dat op 22, 23 en 24 november ge meenteraadsverkiezingen zullen worden gehouden in Bosnië. Die verkiezingen zou den aanvankelijk ook op 14 september wor den gehouden, maar vanwege grootscheep se manipulaties met de kiezersregistratie blies de OVSE ze enkele weken geleden af. De gemeenteraadsverkiezingen zijn politiek veel gevoeliger, omdat tienduizenden vluchtelingen daarvoor in persoon zullen moeten gaan stemmen in de plaatsen waar ze voor de oorlog woonden. Het staat al op voorhand vast dat alle drie de etnische par tijen die verkiezingen zullen willen misbrui ken. Veel Europese functionarissen in Sara jevo, onder wie Ed van Thijn, hebben de af gelopen weken nadrukkelijk gepleit voor het uitstellen van de 'explosieve' gemeente raadsverkiezingen tot volgend voorjaar. ekker met z'n allen het water in Niet minder dan 12.562 Taiwanezen, in leeftijd variërend n4 tot 101 jaar, hebben gisteren het wereldrecord groeps- emmen verbeterd. De hele club zwom het 2,5 kilometer brede n-Maanmeer over. Volgens de Taiwanese televisie werd na af- hpeen zwemmer vermist. Nadere informatie hierover ontbrak nochtend. vonturiertje trekt er weer op uit mden De 15-jarige Britse jongen Peter Kerry, die vorig jaar ithet paspoort en de credit card van zijn vader het vliegtuig ar Maleisië nam en vorige week opnieuw verdween, is giste- iin Duitsland teruggevonden. Bij Frankfurt fietste hij op een elweg. Hij is inmiddels per vliegtuig naar zijn ouders terugge- iurd. Peter haalde vorig jaar alle Britse kranten door na een zie over een bord spaghetti het ouderlijk huis te verlaten. Na n zoektocht in de hele wereld werd hij in Maleisië teruggevon- ega Nord stelt 'regering' in ntova Lega Nord, de partij die Noord-Italië wil afscheiden nhet armere zuiden, heeft zaterdag een 'regering' voor het orden in het leven geroepen. In navolging van de Romeinse dheer Caesar verklaarde Lega-leider Bossi in Mantova tegen gif er een menigte aanhangers: „De teerling is geworpen". De p volgt een week nadat Bossi's partij in Venetië de 'onafhan- lijkheid' had uitgeroepen van Padania, zoals ze de door haar gestreefde staat noemt. Resident Oostenrijk is zwaar ziek hen» De Oostenrijkse president Thomas Klestil, die al een dik- week in het ziekenhuis ligt, lijdt aan een 'ernstige, agressieve atypische vorm van longontsteking'. Dit heeft zijn woord- •rder gisterén gemeld. Klestil (64) werd in 1992 tot president uilnislawine bedreigt Spanjaarden :oruna In een buitenwijk van de Spaanse havenstad La Co- ïa dreigt een milieuramp. Doordat de muren van een vuil- rtplaats op het punt staan het te begeven, kan een lawine van ilnis ontstaan. Gisteren werd met man en macht gewerkt om muren te verstevigen. Op 10 september kreeg de omgeving al I' voorproefje. Toen stortten duizenden tonnen slib van de tplaats naar beneden. Auto's en huizen werden bedolven. De jriteiten vermoeden dat er een dode is gevallen. Het stoffelijk rschot is echter nog niet gevonden. In de omgeving van de tplaats wonen vooral zigeuners in krotten. »hn Kennedy jr. trouwt in het geheim John F. Kennedy junior, i jk getreden. Een neef van de bruidegom, parlements- Kennedy, heeft dit gisteren wereldkundig gemaakt, plechtigheid had plaats op het afgelegen Cumberland Island, )ij de grens tussen de staten Florida en Georgia. Patrick Ken- dy wilde niet zeggen met wie zijn neef is getrouwd. John Ken- dy heeft evenwel al vijfjaar een relatie met Carolyn Bessette, rkzaam voor Calvin Klein Ltd. in New York. island» De35-jarigez a wijlen president John het geheim i 'itste bezoek vóór operatie 200.000 gelovigen hebben nen met de paus de lardag herdacht van de in de Frankische koning die door het extreem- National Front als sym- n het huidige Franloijk lt aanbeden. In Parijs be den vijfduizend mensen, ipend met opgeblazen con- is, echter tegen de aanwe- id van de paus. bezoek aan Reims, waar 3 in het jaar 496 zou zijn )pt, was de laatste en t omstreden etappe van pauselijke bezoek aan j&M ikrijk. De paus trok overal menigten, maar met 000 aanwezigen spande ns' de kroon, tszlaa den hadden voor de dage- JN Bs I al hun weg naar de stad inden. Op een spandoek d: 'Heilige Vader, Frankrijk -« dt van u'. Elders in Reims j31 men duizend mensen bij na te luisteren naar redes het bezoek van de kerk- Voornaamste punt van was het gebruik van be lastinggeld voor het bezoek. In Parijs gaven betogers ui ting aan hun woede over het bezoek. Homoseksuelen droe gen foto's van Johannes Paulus II mee m,et daarop het woord 'Haat'. Veel demonstranten hadden stickers op hun jassen geplakt met de tekst: 'Clovis is voorbij. Het Frankrijk waar ik van houd, is seculier'. Het huidige Nationaal Front, dat afbeeldingen van Clovis op zijn posters gebruikt, heette de paus welkom in Reims met een speciale verklaring. De kerk, in verlegenheid gebracht door de geestdrift van het Nationaal Front voor de paus, had zich vooraf van de extremisten ge distantieerd. De Parijse aarts bisschop Lustiger, de zoon van een jood, noemde de racistische en anti-Semitische politiek van het Front 'onverenigbaar met het christendom'. Het bezoek aan Frankrijk was ook het laatste van de paus voordat deze over enkele dagen een operatie ondergaat. Hoewel de kerkvorst zichbaar ziek was, maakte hij een vitalere indruk dan bij vorige reizen. Cardioloog: Uitstel, mogelijk zelfs afstel De 65-jarige Russische president Boris Jeltsin zou op dit moment een hartoperatie mogelijk niet overleven. Dat verklaarde de cardioloog Renat Aktsjoerin, die de leiding heeft van het artsenteam dat Jeltsin voorbereidt op de by-pass-operatie, dit weekeinde. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Officieel heeft Moskou geen commentaar gegeven op deze sensationele mededeling en noch het officiële persbureau Tass, noch het onafhankelijke Interfax bracht het nieuws. De cardioloog zei zaterdag en giste ren in tv-interviews met buiten landse zenders en het Russische commerciële station NTV dat Jeltsin een derde, niet gemelde, hartaanval moet hebben gehad kort voordat hij in juli werd her kozen als president. Tegenover het persbureau Reuters verklaarde hij dat een operatie op dit moment te ris kant zou zijn en dat deze of moet worden uitgesteld of zelfs helemaal niet kan plaatsvinden. Aktsjoerin, die samen met de Amerikaanse pionier op het ge bied van de hartchirurgie DeBa- key deel uitmaakt van het spe- cialistenteam dat de bypass- operatie voorbereidt, zei dat de artsen woensdag of donderdag een definitief besluit zullen ne- „De meest waarschijnlijke be slissing is uitstel van de opera tie. In feite zijn de risico's erg groot en geen arts zal die willen lopen. Ook een specialist springt niet uit een vliegtuig zonder parachute", zei hij tegen de Franse tv-zender TF-1. Op NTV zei hij dat Jeltsin begrip heeft voor het standpunt van de artsen, dat een uitstel van een tot anderhalve maand niet on realistisch zou zijn. Op de vraag of de patiënt ook zonder deze operatie verder kan leven, antwoordde Aktsjoerinn: „Het is mogelijk, maar dan zul len we wel gedwongen zijn, zijn fysieke activiteiten te verminde ren. En dat zal hij ons niet toe staan". De presidentiële voorlich tingsdienst was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Zaterdag deelde een woord voerder van het Kremlin alleen mee dat de opmerkingen van de cardiolooog waren meege deeld 'aan alle betrokkenen'. Jeltsin is ruim een week gele den ter observatie opgenomen in een speciale kliniek voor top functionarissen in de Russische hoofdstad. Donderdag werd officieel meegedeeld dat tijdens de ope ratie minister-president Tsjer- nomyrdin het gezag overneemt, inclusief de 'rode knop', het kof fertje met de codes voor het Russische nucleaire potentieel. In Moskou bereidt een aantal politici zich intussen steeds openlijker voor op de slag om de eventuele presidentiële erfe nis. De communist Zjoeganov, die in juli door Jeltsin werd ver slagen, zei dat hij nu de beste papieren heeft om de nieuwe Kremlin-leider te worden. Maar ook Jeltsins veiligheidsadviseur Lebed, premier Tsjernomyrdin, de populaire burgemeester van Moskou Loezjkov en de liberale stafchef van het presidentiële apparaat Tsjoebais achten zich allesbehalve kansloos. Ook moord op broer van premier Bhutto wekt beroering Aanhangers van de doodgeschoten Murtza Bhutto drongen zaterdag op tot vlak bij de helikopter die het ontzielde lichaam van hun politieke voorman in Karachi kwam ophalen. foto reuters david ahmed Zeker zeventien mensen zijn vanmorgen omgekomen bij een gewapende aanval op een mos kee in Muitan in de Pakistaanse provincie Punjab. Er vielen on geveer vijftig gewonden, aldus medewerkers van een plaatse lijk ziekenhuis. Volgens getuigen openden vier gewapende mannen op motoren het vuur op een mos kee waar veel moslims voor het ochtendgebed bijeen waren. De moskee is van aanhangers van de Ahl-e-Hadith, een radi cale soennitische organisatie, die herhaaldelijk in botsing is gekomen met radicale sjiitische moslims. Ongeveer vijftien pro cent van de 130 miljoen Pakis- tanen is sjiiet. Vooral in de dichtbevolkte Punjab zijn de spanningen tussen beide groe pen moslims groot. De aanval op de moskee volgt op de moord die gisteravond werd gepleegd op een leider van de sjiitische Sipah-i-Moham- mad Pakistan (SMP) even ten zuiden van Muitan. Ook om een andere reden is de toestand in Pakistan mo menteel gespannen. De dood van Muitaza Bhutto, de broer van premier Benazir Bhutto, heeft geleid tot beschuldigingen aan het adres van de politie en van de echtgenoot van de pre mier, Asif Ali Zardari. De 42-ja rige Murtaza Bhutto werd vrij dagavond gedood bij een vuur gevecht met de politie. Ook zes van zijn aanhangers vonden de dood. Medestanders van Murtaza raakten gisteren en ook vanoch tend bij de woning van hun ver moorde leider slaags met de po litie. Ze beschuldigden de echt genoot van de premier ervan dat hij had meegedaan aan een samenzwering tegeri Murtaza. Zardaro, die minister is in het kabinet van zijn echtgenote, wil geen commentaar geven op de zaak. De familie van de doodge schoten Murtaza kwam gisteren bijeen in het huis van de familie in Larkana. Benazir Bhutto was er ook, ook al had ze al jaren ru zie met haar jongere broer. Hun beider moeder zei dat de dood van haar zoon deel uitmaakte van een samenzwering tegen haar familie. Murtaza en Benazir Bhutto leefden met elkaar in onmin sinds hun vader, Zulfikar Ali Bhutto, in 1977 door generaal Zia-ul-Haq als premier was af gezet. Twee jaar later werd hun vader opgehangen. Murtaza stichtte een ondergrondse ver zetsgroep, de Al-Zulfikar. Hij is ervan beschuldigd dat hij in 1981 was betrokken bij een vliegtuigkaping. Zijn zuster Benazir stelde zich gematigder op en leidde na het herstel van de democratie in Pakistan de Volkspartij (PPP) in 1988 naar een verkiezingszege. Ze moest de macht twintig maanden later afstaan, maar is sinds 1993 opnieuw premier. Murtaza werd in 1994 na zijn terugkeer naar Pakistan gearres teerd. Benazir wilde dat hij voor de rechter zijn onschuld zou be wijzen. Nadat hij op borgtocht was vrijgelaten, stichtte hij zijn eigen partij, die Benazirs Volks partij bestreed. Hij beschuldig de zijn zuster ervan samen te werken met de verantwoordelij ken voor de dood van hun va der. 18seille-calviDe herfst is aan de Franse Cöte d'Azur en in het noorden van Corsica begonnen met •odweer: zware regenbuien leidden tot enorme overstromingen. Volgens het Franse meteorologisch in- tuut is zaterdag op Corsica 190 millimeter regen gevallen en gisteren aan de Cöte d'Azur 150 millime- 'n delen van de Provence viel 110 millimeter, maar daar was geen sprake van overstromingen. Tien- Hen mensen zijn met helikopters en boten geëvacueerd uit door het water bedreigde plaatsen zoals ,e Hpings. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. foto epa

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5