rasshoppers en eiderdorp: slecht n Eerste winst basketballers Leiden 'iks haalt fors uit Crescendo blijft winnen Sport - j DIOK speelt net zo slecht als het weer De Graaf wint in Rijnsburg BANDAG 23 SEPTEMBER 1996 Iasketbalderby niet eredivisiewaardig an de basketbalsters van DVZ/Grasshoppers en BV Lei- cerdorp mag normaal gesproken weinig verwacht wor- in dit seizoen. De voormalige kampioenskandidaat uit ioi atwijk zag drie internationals vertrekken, terwijl Leider- orp dit jaar debuteert op het hoogste niveau. Maar dat 'e ploegen er afgelopen zaterdag zó weinig van bak- was ook weer niet voorzien. In een bar slecht duel lok Grasshoppers aan het langste eind (46-42). Daarmee in de ploeg, die daar gezien de geboden vechtlust het eeste recht op had, maar bleef het een wedstrijd die ei- ijk geen winnaar verdiende. "jsKETBAL GERTJAN VAN GEEN ;Sd nol inlijf a «i stellen de wedstrijden om zogenaamde 'final four' ge- ig weinig voor. De eredivi- begint pas eind november tot die tijd werken de ploe- een soort bekercompetitie Grasshoppers en Leiderdorp i zeker geen kanshebbers jr die 'final four' en kunnen it wedstrijden aan het niveau innen. i i Maar Leiderdorp had zich on- [y twijfeld een beter debuut r( orgesteld. Grasshoppers was week nog ongenadig on- gegaan bij Landslake (60-28) en als de teams op lier vergeleken worden, irt Leiderdorp de confronta- met de Katwijkse rivaal dit te winnen. Grasshoppers Ie' alit verloor sleutelspeelsters Petra Weeda, Marie-José Allers en Marloes Driessen om verschil lende redenen en werd ge dwongen sterk te verjongen. Heieen van Duyn is de enige die overbleef. Alleen Suzanne van Kooten, een speelster met ere divisie-ervaring opgedaan bij onder andere Landslake Lions en Akrides, kwam als 'verster king'. De rest van het team be staat, op Nike Hartlief na, uit speelsters uit eigen jeugd. Leiderdorp daarentegen heeft in Marianne Schuit en Simone van Meurs twee speelsters die eerder bij Grasshoppers al op het hoogste niveau uitkwamen, terwijl Caroline van der Salm bij MSV al in de eredivisie speelde. Maar ook dat drietal kon de de butant niet opstuwen tot grote re hoogten. Als enig excuus kon de debutant nog aanvoeren dat de twee juniores Renske van der Voort en Barbara van Rooijen niet aanwezig waren vanwege verplichtingen bij hun eigen team. Maar een seniorenploeg die afhankelijk van junioren is, heeft eigenlijk geen bestaans recht. De tussenstand na 10 minu ten zei genoeg over het gebo den spel. Leiderdorp leidde met 2-1 in Cleyn Duin, een score die bij minibasketbal nog tot schaamrood op de kaken zou leiden. Beide ploegen kwamen niet tot een fatsoenlijk schot, terwijl Grasshoppers zelfs van de vrije-worplijn in die fase al zes keer gemist had. Het leverde slechts lacherige reacties op van het publiek, dat zich tenminste op die manier nog kon verma ken. Het niveau van de' twee streekgenoten bleef tot aan de rust onaanvaardbaar. Leider dorp mocht met een voor sprong gaan pauzeren, maar de stand na twintig minuten was 11-15. Bij handbal kan zo'n stand door de beugel, bij bas ketbal zeker niet. Pas na de thee kwam er iets meer lijn in het spel. Dat wil zeggen: er werd iets driftiger ge- RUGBY PIETER V Heieen v digd. scoord. Grasshoppers had blijk baar besloten de zaken maar wat agressiever aan te pakken. Het vocht tenminste voor elke bal en troefde de opponent on der de borden af. De Katwijksen beschikten tevens over een speelster die wat initiatief durf de te tonen en daarbij weinig medestanders trof. Nike Hartlief kwam van de bank en pakte bij na elke kans die ze kreeg om naar de basket te gaan, aan. Daarmee brak ze de ban voor Grasshoppers in scorend op zicht. De basis voor de overwin ning legde de thuisploeg tussen de 31ste en 33ste minuut. Een felle press leverde drie snelle scores op (van 30-27 naar 37- 27), al mag daarbij de kantteke ning geplaatst worden dat enke le Leiderdorpse speelsters de bal gewoon uit hun handen lie ten pakken. Bij de bezoekers, die niet op een fatsoenlijk uitge speelde aanval te betrappen waren, konden alleen Simone van Meurs en Caroline van der Salm (3x3) iets van hun aanval lende talenten tonen. Daarmee werd de eindstand dragelijk, maar het gebodene stemde droevig voor hetgene wat nog komen gaat. Meurs 13, Van der Salm 9, Van Zegveld «JORIS ZANDBERGEN MEDEWERKER otfballers vinden weg omhoog terug ,n°j IfBAL MICHEL VAN GENT Sl( IEWERKER lijkt na een zwakke compe- estart de weg omhoog terug konden te hebben. De twee- Uasser behaalde zaterdag te- Atlantis zijn eerste overwin- ig en overtuigend ook: 22-12. ich Jasper Engel was de eer- om de monsterzege te relati- en: „Promotie zou leuk zijn, lar het is niet onze doelstel- Deze jonge ploeg heeft nog is te zoeken in de eerste klas- Maar een toppositie in de lede klasse moet wel haal- klfcrzijn." i I.ii'l 'oor sti ■urg Ton van Bemmelen/Lei- den hebben hun eerste wedstrijd voor eigen publiek gewonnen. Tegenstander Orca's uit Urk verliet de Vijf Meihal met een 96-83 ne derlaag. Leiden-coach Gertjan Heijink kon voor het eerst over een volledige selectie be schikken. Ook de lang verwachte center Al- bert Stuijfzand was terug van vakantie en kon zijn debuut maken. Door zijn gebrek aan wedstrijdritme presteerde de lange Zoetermeerder nog niet goed (nul punten), maar Heijink verwacht goede dingen van zijn nieuwe aanwinst. De Leidse ploeg speelde vooral na rust (45-35) zijn beste basketbal. De voorsprong liep op tot twintig punten voordat het team voor het eerst in problemen kwam. Doordat eerst Stuijfzand en later ook Karsten Hof hun vijfde fout maakten moest Leiden met een kleinere ploeg spelen. Bovendien scha kelde Urk over op een press-verdediging, die het doel leek te hebben om de tegen stander zo hard mogelijk te raken. Omdat Leiden hier nog geen antwoord op had, liep de voorsprong terug tot negen punten. Ge lukkig voor de ploeg hield schutter Mario Juric wel het hoofd koel en doordat hij zijn vrije worpen erin bleef schieten kon coach Heijink constateren dat zijn team nu echt en goed begonnen was. Scores Ton van Bemmelen/Leiden: Juric 22, Hofstede 14, Kool 14, Hof 13, Jacobs 12, Schuijt 11. Ook MSV was in eigen huis succesvol. De Noordwijkers controleerden vanaf het be gin de wedstrijd tegen Flyers uit Rijen. Vooral de gebroeders Koek hadden een lek kere middag en heersten onder de borden. Na rust(44-23) liep MSV makkelijk weg van de onderling ruziënde Brabanders. Tevre den was speler/coach Jan Koek nog niet: „Ik ben natuurlijk wel blij met de twee punten, maar de tegenstander was ook niet erg goed. Er valt nog veel te verbeteren, zeker als de onervaren spelers het veld in komen. Iedereen kan het niveau aan, maar ze moe ten nu spelen, daar leren ze van." MSV won wel makkelijk, met 88-72. Scores MSV: Jan Koek 32, Bart Koek 29, Van Leeuwen 16. BV Lisse speelde de hoofdrol in een thriller. De reserves van EBBC werden in Den Bosch na verlenging verslagen met 71-69. De ploeg van coach Michel van Ruiten kende een goede start, maar keek bij de rust tegen een achterstand aan: 34-32. In de tweede helft verslapte Lisse echter niet en met goed teamspel werd de Bossche ploeg bijgehou den. De ploegen gaven elkaar niets meer toe zodat bij 63-63 een verlenging nodig was. In die chaotische extra speeltijd bleef Lisse als collectief het beste overeind en kon via vrije worpen de zwaar bevochten zege worden binnengehaald. Scores BV Lisse: Bader 22, Koot 14, Veld- huijzen van Zanten 10. De vrouwen van BV Lisse hebben zich voor eigen publiek op fraaie wijze hersteld van de teleurstellende seizoenouverture tegen BC Lieshout. Viel er ook tegen WSC nog wel het nodige op het spel van de thuisclub aan te merken, werklust kon de ploeg vooral na de rust (21-24) niet ontzegd worden. De 46- 42 overwinning kreeg voor Hans van Vegten nog meer glans omdat de zege behaald werd zonder de inbreng van routinier Joke van de Heuvel, die met een spierblessure in haar been aan de kant moest blijven. „Nu Joke er niet was moesten de andere speel sters zich agressiever opstellen en kon men zich niet achter de routinier verschuilen door haar de bal toe te spelen", liet de Lis- secoach na de verdiende zege weten. Scores BV Lisse: Ellen Droogh 13. De meisjes junioren van BV Leiderdorp hebben de lastige uitwedstrijd tegen het Hengelose ATC in winst omgezet: 47-55. Het beslissende gat viel in de tweede helft, waarin de ploeg negen punten op rij scoor de. Scores BV Leiderdorp: Nieuwveen 16, Van der Voort 11. Koelbloedigheid in het nemen van vrije worpen heeft de meisjes junioren van DVZ- /Grasshoppers de overwinning opgeleverd. In het gelijk opgaande duel tegen Akrides waren de scores in de laatste minuten ge noeg voor een 48-44 overwinning. Scores DVZ/Grasshoppers: Kuijt 26. Een Slechte generale repetitie betekent meestal een goede uit voering. Als DIOK daar vanuit gaat is er komende zaterdag in de eerste ronde van de nieuwe Europese competitie geen vuil tje aan de lucht. Want tegen de Delftse Studenten Rugby Club kwamen de Leidenaars dit weekend nog wel tot 39-3 winst, maar de wedstrijd was net zo slecht als het weer. Het gezicht van coach Theo Snijders ging er bepaald niet vrolijker van kijken. Zijn club DIOK, dat geplaagd wordt door een aanhoudende golf van bles sures, kon in de openingsmi nuut tegen de studenten direct de volgende aan de waslijst toe voegen. DIOK's nieuwe man Al- drik Velders werd bij een verde digende actie hard in de rug ge raakt en moest het veld af. Met John Koelemij als vervanger voor Velders zat Snijders direct zonder wisselspelers. Met alle wijzigingen van de afgelopen weken erbij, is het spel van de landskampioen er niet op vooruit gegaan. DSR-C maakte daar gretig gebruik van door in de voorwaartsen het spel dusdanig te ontregelen dat DIOK in de problemen kwam. Slordig omspringen met balbe zit werd het beeld van de eerste helft. Captain Perry Noorder- meer probeerde zijn mannen op het juiste spoor te krijgen door van grote afstand de toe gekende penaltykick tussen de palen te schoppen. Het zat de Leidenaars niet mee en DSR-C goed van pas. De studenten dwongen DIOK op eigen helft te spelen waar het slechts spora disch vanaf kon komen. Tot overmaat van ramp zag Snijders na twintig minuten spelen ook nog eens zoon Michiel met een schouderblessure afhaken. Ro bert Broers, langdurig gebles seerd en daarom als toeschou wer aanwezig, bedacht zich geen moment en meldde zich bij de coach om zich ter plekke om te kleden en de driekwarten aan te vullen. Met deze welko me aanvulling ging DIOK op jacht naar de punten. Een snel uitgevoerde driekwartenaanval leverde, door een try van matig acterende Ewoud Chaudron, een 8-0 ruststand op. Noordermeer stak zijn teleur stelling over de eerste helft niet onder stoelen of banken. „Met een 8-0 ruststand staan we toch gewoon voor lui", beet hij zijn medespelers toe, „alles doet nu zeer aan je lijf, maar we moeten blijven knokken." Met deze woorden werd het tweede be drijf gestart. De Delftenaren ble ven hoog tempo spelen maar moesten dat uiteindelijk beko pen met een fikse afstraffing. Try's van Suring, Koelemij, Ste ve Smith, Broers en kicks van Noordermeer brachten DIOK bij 39-3 in veilige haven. In Sassenheim ontving Bas sets het Bossche Dukes. Een hernieuwde confrontatie tussen twee clubs met ere-klasse erva ring. Alleen wist Bassets goed gebruikt te maken van het war rige Brabantse spel. Na vijf mi nuten werd een fraaie driekwar tenaanval door Wilco Meeuwis- sen afgerond. De Sassenheimse fullback weet wekelijks de gaten in de defensie van de tegenstan der te vinden. Halverwege straf te Meeuwissen een verkeerde spelhervatting van de tegen stander met een try over tachtig meter af. Vlak voor rust was de schoen van captain Albert Zuij- derduin goed voor een 17-0 ruststand. In de tweede rond gang namen Bassets gas terug, waardoor de Brabanders terug in hun spel kwamen. Het ont brak Dukes aan scherpte om met scores dichterbij te komen. Slechts een penaltykick zorgde voor een 17-7 Sassenheimse overwinning. TENNIS PETER KLEIN eerste nog tot 5-5 bijblijven. De Graaf had echter toch de van hem bekende lange adem en liep door naar 7-5. In de tweede pakte hij de set- en daarmee de partijwinst met 6-3. In de HEC2-categorie balan ceerde Johan Montanus aan de rand van een nederlaag. Toen hij tegen Hans Ruijgrok echter de tweede set via een tiebreak binnen wist te slepen, was de derde reeks snel beslist. Eric de Graaf heeft Cl-enkelspel van het 30+ toernooi van Rijn- kanters op zijn naam geschre ven. De speler uit het eerste mannenteam van de organise rende club bleef in de eindstrijd teamgenoot Jan de Mooy in twee sets de baas. De titel in het dubbelspel werd een prooi voor Arnoud van Dam en Michael van Maaren, terwijl de hoogste eer in de mixed voor Leontien Hins en Jan van Duijn was. Zware regenval op 11 augus tus was de reden, dat Rijnkan- ters de finales niet kon afspelen. Het verplaatsen naar afgelopen weekeinde bleek de meest be vredigende oplossing. De Graaf was in de officiële toemooiweek al als favoriet aangemerkt, werd ook gisteren als winnaar voor speld en maakte die verwach tingen waar. De Mooy kon in de Graaf - J. de Mooy 7-5 6-3. Zeeuw 5-7 6-4 6-3. DDC1: H. lollandcr Boskamp/S. Evers - E. Guyt/|. niet gespeeld. GDC1: L Hfns/I v d. Heiden/GJ. Onvlee 6-4 6-3. .s - H Ruijgrok 4 H. Ruijgrok - F. 2 6-2. DDC2:S v t/R. Kaptein 6 v.d. Wielen - m. ae orootrt. 5cnaap /-b b-c 6-0. GDC2: S. Voorham/T Meiland R Mor- sink/M. van Maaren 7-5 6-2. HDD1: E. v.d. Berg/G. Mens - B. Lumoin- tong/C. Passchier niet gespeeld. DDD1: C. v.d. Gugten/C. Sikkel - J. v.d. Berg/A. Brama 4-6 6-3 7-5 GDD1: T. luffermans/F Kroon I let was begrijpelijk dat Jas- Engel nuchter bleef na de ite winst van Fiks, want zo- succes heeft hij nog niet \;end in Oegstgeest. Hij be- tot zaterdag uit zeven- ;rz nveldwedstrijden slechts één irwinning en één gelijkspel, ïrige week tegen Nova heb- i wij verloren, terwijl die veel ider zijn dan Atlantis. Dat i gewoon aan ons eigen on ttogen te wijten. Daarom i ik vooraf gezegd: vandaag ik tweehonderd procent in- zien", blikte Engel terug op laatste nederlaag. f ijn spelers deden wat hen a) s gevraagd en speelden weer zo veel elan, dat zij verdedi- wel eens steken lieten val- De verdediging bleek in het i ïningskwartier kwetsbaar bij irloopballen, zodat Atlantis 4-4 moeiteloos bleef volgen, beginaanval bracht in het terende deel van de eerste het verschil op de borden r drie keer optimaal te sco- Theo Vreeken (4) en Chan- Bouwman werden uitste- d in stelling gebracht en maakten 6-4, 9-5 en 12-6. Het andere vak deed via Inge An- holts (2), Adinda en Alex Hooi- meijer behoorlijk mee, zodat de ruststand 14-6 werd. Bij de thee sprak Engel strijd lustig dat de twintig moest wor den gehaald. Deze doelstelling bleek niet eenvoudig te verwe zenlijken, omdat de concentra tie en de scherpte danig ver slapten. Theo Vreeken zorgde rond het uur met twee strafwor- pen alsnog voor 19-10 en 20-10. Hij was met negen goals veruit de meest productiefste aanval ler. Typerend voor het herwon nen zelfvertrouwen was wel dat ook gewaagde acties rendeer den, zoals bij de laatste treffer. Vreeken speelde vanaf de lijn van het aanvalsvak de bal diep op de spurtende Erwin de Best, die zijn doorloop fraai afrondde. Daardoor werd Carola van Tol de enige van het achttal die niet aan scoren toekwam. „Wij hebben vandaag laten zien, wat we kunnen. Dit resul taat hadden wij echt nodig. Aanvallend liep het de tweede helft wat minder, maar dat krijg je bij zo'n grote versprong. Ver dedigend zijn we wel steeds erg wakker en attent gebleven. Maar het gaat er nu om dat wij op dit resultaat voortbouwen", stelde Engel met gevoel voor re aliteit vast. Zijn collega Jeroen Huizing van Atlantis, voormalig speler van Fiks, wilde bij uitslag ook wel een kanttekening plaat sen: „Bij Fiks lukte even alles, het ging na 4-4 ineens heel hard naar 14-6. Zij hadden echt een opleving, dat was onze pech. Maar Fiks is zeker niet de sterk ste ploeg die wij gehad hebben. Excelsior had een duidelijk spel- patroon en zo ver is Fiks nog lang niet." KORFBAL MICHEL VAN GENT/MEDEWERKER Crescendo en KZ Leiden hebben als enige clubs in de Leidse regio nog geen punt afgestaan. Zij wonnen dit weekeinde nipt van GKV(H) en OSV Breda. TOP verspeelde zijn eerste punt tegen Re- fleks. Alleen De Danaïden wacht na de vierde ne derlaag tegen Synergo nog altijd op zijn eerste punten. Sporting Trigon had gerekend op een zege op het puntloze SDO(V), maar mocht uiteindelijk met 17-17 niet ontevreden zijn. Miranda Dekker, Bianca Joustra (2), Diana Beij, Alfred en Arnoud Lambooy veranderden aan het einde van de eer ste helft 4-5 in een 11-7 ruststand. Naderhand verloor de aanval echter aan snelheid en scherp te, zodat er na 13-12 nooit meer een voorsprong bestond. In de laatste twee minuten moesten Alf red Lambooy en Diana Beij dan nog twee keer gelijkmaken. „Het was beroerd, héél beroerd, wij zijn er dik afgeschoten", verzuchtte coach Edwin Muntje- werff van De Danaïden na de 16-7 nederlaag te gen Synergo. Zijn ploeg miste Ingrid Slingerland en Paul Hüsken door blessures, maar wat erger was, ook schot (4-1). Sandra Kalthoff, Eugéne van Berkel, Marcel Keijzer en Heiko Locher hielden via 4-3 (rust) tot 7-6 de hoop in leven, maar daar na was het over. In tien minuten tijd liep de score op tot 15-6 en daarmee stond het vierde verlies op rij wel vast. TOP joeg lang op een gelijkmaker tegen Re- Heks, nadat zij in het eerste kwartier 1-5 achter was geraakt (5-6, 6-8 rust). De beginverdediging liep niet goed omdat hier met Lisette van der Kraan en Bas van Amsterdam twee invallers ston den. Al gauw werd in dit vak routinier Ron van der WilJjJk ingezet, die later geblesseerd uitviel voor Peter Boeren. Na 6-11 kreeg de koploper van 1F meer greep op de opponent door achter te verdedigen. Michiel Kok herstelde na 11-13 ein delijk het evenwicht, iets wat Stanley Lardé hem op 13-14 na deed: 14-14 eindstand. Poulegenoot Pernix had het makkelijker bij De Kapellen dan de 12-13 eindstand doet vermoe den. De Leidenaars bezaten voor rust slechts één keer een voorsprong (3-4, 6-6 rust). Zij waren na de pauze beter voorbereid en gemotiveerd om het achterverdedigen van de thuisclub af te straf fen. LianTieleman (2), Eveline de Jong, Ineke van der Vegte, Sjoerd van der Kooy en Arthur Lepe laar bouwden inderdaad een ruime voorsprong op (8-12). In het resterende kwartier stokte de af werking echter, op een treffer van Tieleman na (10-13). De tweede aanval van Tempo kwam moeilijk op gang tegen het zwakke OWO en leverde voor rust slechts twee treffers op (6-5). Ronald Drie- duite, Marcel Haagsman en Martijn Hooijer ver grootten het gat tot 9-5, maar daama werd het 9- 6. Toen de eerstgenoemde schutter een aanval van liefst zeven minuten afrondde met 10-6, brak het verzet van de bezoekers. Daarna liep het ver schil nog op tot 15-9. Fluks miste bij Korbis liefst vier basisspelers, zodat het ploegverband danig aangetast was. De Noordwijkers kwamen aanvankelijk dan ook nau welijks tot scoren (6-3 rust). Coach Marcel van der Helm wist zijn ploeg in de pauze tot meer verweer aan te sporen. Petra Both (2), Johanna van Drongelen, Annerieke van Wijhe en Theo Passchier zouden inderdaad voor meer goals zor gen, alleen was de gelijkmaker er nooit bij, zodat met 10-8 werd verloren. Lijstaanvoerder Crescendo had het bij GKV(H) niet eenvoudig, zoals trainer Robin Sommeling na afloop aangaf: „Wij hebben uiteindelijk op routine en vechtlust gewonnen." De tweede aan val bleef voor rust steken bij een doelpunt van El- sa Winkel Groenendijk (6-7). Topscorer Wijnand Alberts (6) en Gert-Jan Hensing leken met 6-9 het gat geslagen te hebben, maar dit bleek onjuist. De thuisclub miste op 9-10 een strafworp, waarna Hensing aan de andere kant zo'n worp wel verzil verde (9-11). Daardoor was de vierde zege een feit: 10-11 eindstand. De verdediging van Madjoe trachtte met gre tigheid het lengte-tekort ten opzichte van De. Ber men te compenseren. Zij kreeg zodoende echter vijf strafworpen tegen, die een 5-3 voorsprong ge heel teniet deden (5-6 rust). Het achttal van Cor Gravekamp kwam nadien niet meer aan de lei ding. Jorien den Heijer ontpopte zich in de slotfa se als 'reddende engel'. Zij maakte eerst met een doorloopbal 8-9 en forceerde vervolgens een strafworp voor invaller Freek Veldman: 9-9. Zijn broer Hanne Veldman had eerder een hattrick af geleverd. KZ Leiden moest zich danig inspannen om OSV Breda voor te blijven, met name omdat de afwerking haperde. Annelies van der Blom (3), Martin Verhorik (2), Arwin Akse, Peter Vergeer en Mark Zirikzee bogen een 0-2 achterstand via 4-3 (rust) moeizaam om in een 8-5 voorsprong. Dit leek voldoende voor de winst, maar het werd toch weer spannend (8-8). Een doelpunt van Verhorik leverde twee minuten voor het eindsignaal alsnog de volle 9-8 winst op.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25