UIT Een fair verlopen 'burenruzie' Na pullmag actief getrokken worden Sport MAANDAG 23 SEPTEMBER 1 CHEF* WILLEM SI GESPROKEN Wim Rijsbergen over het 'Bos- ,,De spelers zijn clrie keer zo veel gaan verdienen, maar ze zijn daarbij absoluut niet drie keer slimmer geworden. Barry Opdam, ex-FC Lisse en nu AZ, in Voetbal Totaal: „Jij moet je aanpassen, niet de jongens die hier al jaren rondlo pen. Het gaat hier allemaal veel sneller. Je moet ook niet gaan lo pen met de bal. anders krijg je meteen een koekie. Dat laatste is op de training niet zo'n pro bleem. ze kunnen als dat nodig is van mij ook wel een keekje krijgen. Een van de belangrijkste dingen is dat het met de sociale contacten goed loopt. Zolang je maar niet binnenstapt met een air van: ik ben de ster van het amateurvoetbal en ik kom hier nu even laten zien wat ik kan. Dan word je meteen ter hoogte van je knie afgezaagd. TV-presentator Victor Deco- ninck in VI: „Ik geniet met volle teugen van mijn nieuw verworven vrijheid. De zondag biedt opeens zoveel meer mogelijkheden nu Studio Sport een handvol uren naar achteren is geschoven, dat ik niet begrijp dat ik zelf aanvankelijk ook bijna net zo somber was als Kees en Mart over deze ingrij pende verandering in het levens ritme." Idem: „Nooit meer dat verstolen ge- gluur naar je horloge als je op visite bent bij tante Agaath en zij om zes uur nog een extra kopje thee wil zetten. Ik zal u zeggen: mijn huwelijk is er zelfs een stuk- beter op geworden. We kunnen rustig een tripje maken, zonder dat ik al om vijf uur ga zitten berekenen of we nog wel op tijd terug zullen zijn. We hebben zelfs weer gevreeën in de berm. Feyenoord-voetballer Henk Fraser in De Volkskrant: „Door onze cultuur kunnen wij over dingen anders denken dan jongens die hier zijn opgegroeid. Een belangrijk verschil is dat wij ons eerder aangesproken voelen. Wij nemen sneller iets persoon lijk. Nederlanders willen je vaak dollend, lachend iets duidelijk maken. Maar bij ons is het zo dat als je iemand een klootzak noemt het ook als klootzak is be doeld. Oud-wielrenner Gert-Jan Theunisse in De Telegraaf: „Diep in z'n hart heeft iedere oud-topsporter hetzelfde. Des te meer iemand gepresteerd heeft, des te gioter is het minderwaar digheidscomplex na afloop van zijn loopbaan. Daarom gun ik Erik Breukink ook zo verschrik kelijk graag een succesje. Ik weet hoe het aan hem vreet dat hij anoniem rondrijdt in het pelo ton. Hockeyster Carole Thate in de NRC: „Het draait om de beleving. Daar kun je niet op trainen. De belangrijkste omslag moet zich in het hoofd voltrekken. De bele ving waarmee momenteel Itoc- ke}' wordt bedreven, is niet de manier om weer aansluiting met de wereldtop te krijgen. Op internationaal niveau moet je toch afstand doen van die vrij heid-blijheid-gedachte die in de hoofdklasse heerst. De Argentijnse Feyenoorder Patricio Graff in Nieuwe Revu: „Ik dacht dat-ie problemen thuis had en daarom niet train de. Later hoorden we van Geof frey Claeys. die drie woorden Spaans spreekt, wat er aan de hand was. Dat een Maradona inspraak eist, oké, maar Koe man. Je wilt hem toch niet ver gelijken met Diego"? FC Antwerp-trainer Georg Kes- sler in Humo: „De ArenA? Dat is een bedenksel van mij van een paar jaar gele den. Alleen had ik Antwerpen in gedachte en niet Amsterdam. HPDe Tijd over Ajax: „Een inmiddels steenrijke club, wier functionarissen tegenwoor dig rondstappen in driedelige pakken, straft een uitke ringstrekker voorde rest van zijn leven: het staat wel erg ver af van de koninklijke status waar naar Van Praag enige tijd terug solliciteerde. Entertainer Gerard Cox in De Krant van Feyenoord: „Waarom heeft Feyenoord, ik stap maar weer eens op m'n stokpaardje, toch zo weinig kre diet bij de mensen? Wij zijn een gewone club, zonder kapsones, een volksclub met een geweldige aanhang, door het hele land heen, met een prachtig stadion, met echt gras erin, ik bedoel, waarom moet daar altijd zo schamper en denigrerend over worden gedaan?" ER TUSSENIN Sommige jongens waren aJ de héle week bezig met de ze wedstrijd. Niet alleen omdat het gaat om de buren, maar ook omdat het duel vorig jaar uit de hand liep. Daarom speelden ze het eerste half uur ook zo bloedner veus, uit angst. Maar daarna hebben ze laten zien dat ze wel degelijk kunnen voetballen', zo sprak Gol Sport-trai- ner Cees de Roode na afloop van het duel tegen VNA dat in 1-1 eindigde. Ook bij Voetbal Na Arbeid over heerste het goede gevoel over de ditmaal fair verlopen 'buren ruzie'. Dat werd door de meeste betrokkenen minstens zo be langrijk gevonden als het resul taat. „En wéér geen gele kaart, de derde wedstrijd op rij. Ik denk dat het een mijlpaal in on ze historie is", grapte VNA-be- stuurslid Rob Laman. Gol Sport en VNA zijn na de herindeling van de KNVB in de zesde en laagste klasse beland die met name door ploegen uit de Haagse regio wordt gevuld. En na drie speeldagen is al dui delijk dat beide Leidse clubs het liefst in een keer uit deze kelder willen opklimmen. VNA heeft een team van nijvere werkers en bikkelaars waarvan het gros al jaren samenspeelt. Gol Sport is nog niet helemaal een team maar heeft een grote potentie. De jonge Turken beschikken stuk voor stuk over een soepele balvaardigheid, maar nog niet iedereen heeft door dat voetbal met elf man wordt gespeeld. De inzet en gretigheid is in ruime mate aanwezig en voor De Roode is de schone taak wegge legd hier een collectief van te maken. Als dat lukt, dan gaan de groenwitten onherroepelijk een paar klassen klimmen. Alle goede voornemens ten spijt, kenmerkte het eerste half uur van het duel zich door veel, uiterst opzichtige overtredin gen. Het natte veld nodigde de verdedigers nog eens extra uit om na een ferme tackle flink door te glijden. Dieptepunt was een charge van Murat Colak die dertig seconden nadat hij was ingevallen Ronald Zandvliet bo venop zijn achillespezen trapte. Met geel kwam hij goed weg. Zijn teamgenoot Goksel Aribas had vlak daarvoor al een prent ontvangen na twee mislukte sli dings. Cees de Roode schreeuwde zijn pupillen vanaf de kant in het gelid en zie: Gol Sport druk te het laatste kwartier voor de pauze VNA terug op eigen helft. Persoonlijke duels werden stee vast gewonnen en Nourdin Hammas ontpopte zich met een reeks steekballetjes tot een kundig spelverdeler. Voorin lig gen echter de problemen voor Gol Sport. Abdesslem Mandil is een grote, stevige puntspeler die een heel arsenaal bewegin gen in huis heeft om zijn tegen stander in de luren te leggen. Maar hij voert zijn acties te ver door. Een typerend moment ontstond in de 41ste minuut toen hij op onnavolgbare wijze langs twee man doorbrak, maar met het doel in zicht een slap puntertje afleverde terwijl twee maatjes vrij stonden om af te maken. Een leep passje van Hammas leidde op slag van rust toch tot de 1-0. Hamid Hamadani stond plotseling ongedekt voor keeper Joop Oomen en met een mooie 'sleep' werd de forse sluitpost omspeeld en de bal bin- nengetikt. Lang kon Gol Sport niet nage nieten van deze voorsprong. Drie minuten na rust kreeg Ha- fid Kachtian bij de eerste de beste aanval van VNA het op springende leer in het straf schopgebied tegen zijn armen. Arbiter Mathijsen vond het een penalty waard en Ronald Zand vliet verzilverde dit buitenkans je. Diezelfde Zandvliet kreeg tien minuten later ook de op één na beste mogelijkheid voor VNA. De gedrongen middenvel der schoot, zonder een tegen stander in de buurt, snoeihard op de paal. En het aluminium zat VNA vaker dwars. Een ge weldige pegel van Peter van der Broek van ver buiten 'de zes tien', stuiterde via de lat en de rug van keeper Huseyn Bakar alsnog in de handen van de go alie. Daarmee was het gedaan met de kansen. De middenvelders van Gol Sport hadden niet lan ger de kracht of het overzicht om de voorwaartsen Mandil of Kachtian goed aan te spelen. En aan de andere kant werd de boomlange Ludwig Smith, vori ge week nog goed voor een on vervalste hattrick, uitstekend geschaduwd door Aydin Yurt kulu. In het gelijke spel konden de meeste aanwezigen zich vin den. „Het belangrijkste is dat het er sportief aan toeging", liet VNA-oefenmeester Sjaak Be- kooi weten. „Dat is het plus punt van vandaag, hier op de kade." Gol Sport - VNA 1-1 (1-0) 44. Hamid Hamadani 1-0; 69. Zandvliet 1-1. Toe schouwers: 90. Scheidsrechter: Mathijsen. Geel: Colak en Aribas (Gol Sport). LOMAN LEEFMANS De man van de wedstrijd krijgt een paar voetbalschoenen aangeboden door: WEDSTRIJD van de WEEK GOL Sport - VNA de VISIE van Ger Nachtegeller „Eigenlijk vond ik het maar weinig", merkte LFC (za)-trainer Ger Nachtegeller direct na het laatste fluitsignaal op. Maar het is de zesde klasse en misschien is het voor dat niveau wel aardig. Beide clubs zijn immers nog ongeslagen. Laten we voorop stellen dat de uitslag een terechte was. Echt veel gevaarlijke momenten voor beide goals zijn er niet geweest. Het was veel gerommel op het middenveld. VNA, dat speelde in een 4-4-2 opstelling, zou misschien iets meer recht op de drie punten hebben gehad. En dan doel ik op dat schot van Peter van der Broek dat op de lat ging, plus dat ze nog twee cl clrie halve kansjes hadden. Een compliment verdient die nummer vijf (Aydin Yurtkulu, red.) om dat hij VNA-spits Ludwig Smith toch de hele tijd in zijn zak had. „Je hoeft die jongens van Gol Sport wat techniek betreft wei nig bij te brengen. Die hebben ze allemaal wel. Maar het gaat allemaal nog véél te langzaam. Ook coachen ze elkaar in het veld bijna niet. Daarom staat Cees (De Roode) zich langs de lijn schor te schreeuwen. Toch kan je merken dat hij de wind er goed onder heeft. Ze doen wat hij zegt, lopen gezamenlijk na de wedstrijd uit. Petje af. Het kiezen van een man van de wedstrijd viel Nachtegeller zwaar. „Bij VNA sprong er niet echt iemand bovenuit. Van der Broek had een paar aardige momenten en Ronald Zand vliet speelde in het midden ze ker op zijn niveau, zoals we hem al jaren kennen. Aan de andere kant stond Nourdin Hatnmas, die over een zeker 'pass-slimheid' be schikt. Kemal Boz werkt hard en is zo'n beetje de enige die keurig zijn taak uitvoert en probeert zijn teamgenoten te coachen en op hun plaats te zetten. Die vier zal ik clan maar voor mezelf nomine ren. Aangezien het er maar één kan zijn, moet de voorkeur naar Boz uitgaan, maar zonder de andere drie tekort te willen doen. Gol SportBakar 6: Aribas 6: B. Bensaga 6; A. Bensaga 6: Boz 7; Hammas 7: Mandil 6; Safsaf 5 (29. Colak 6): Yurtkulu 6; Kahraman 5 (48. Kachtina 5) Hamadani 6. VNA: J. Oomen 6: Eradus 6; G. Oomen 6; Van der Broek 7: Smith 6; Honsbeek 6; Devilé 6; Teske 6: Van Rijn 6; Zandvliet 7 (80. Honsbeek -); Ouclshoorn 5 (Baartivijk 6). JUIAN of the MATCH Kemal Boz ,Als Ger het zegt, dan zal het wel zo zijn." Dat was het diploma tieke commentaar van de 26-ja- rige Kemal Boz op zijn uitverkie zing tot man van de wedstrijd. De oud-speler van VTL, VCL en Leidsche Boys vond dat zijn ei gen werklust wel op móést val len zo veel als hij had gelopen. Dat het bij 1-1 bleef lag volgens hem vooral aan de voorhoede. „We hebben nu eenmaal geen afmaker. Het gaat goed tot het strafschopgebied, maar dan is het over. En dat komt omdat we er een paar spelers missen en spits Mandil er net bij is. Maar als we over een paar weken compleet zijn, let dan maar op." OPVALLEND AANWEZIG Naam: Cock van Boheemen Club: Docos Leeftijd: 33 jaar Beroep: financieel manager Cock van Boheemen is een be trouwbare verdediger van Do- cos. Maar de Leidse routinier is wat betreft het oplopen van blessures zeer ongelukkig. In zes j aar moest de Leidenaar vier keer aan zijn knie worden geholpen. Twee jaar geleden kwam daar nog eens een zware teenblessure bovenop. Het leek allemaal weer goed te ko men met Van Boheemen. Hij maakte vorig jaar een goed sei zoen door bij Docos. En hij was dat dit jaar weer van plan. Maar gisteren in de eerste thuiswedstrijd tegen DWO (4-2 verlies) kwam daar in de twin tigste minuut bij een 1-0 ach terstand- een abrupt einde aan. Van Bohemen werd ge blokt door DWO-spits Mulder en moest zich voor de zoveel ste keer melden bij het AZL. Wat gebeurde er precies? „Ik maakte een sliding en ineens stond die speler boven op m'n knie die daardoor naar ach teren wercl gedrukt. Maar hij deed het niet expres. Ik heb foto's laten maken, maar gelukkig is m 'n knie niet gebroken. Ik zit wel van m'n enkel tot m'n lies in een spalk en heb behoorlijk veel pijn. Maar vrijdag gaat die er af en dan kijken ze aan de hand van foto's of het r, de Zie je het voetbal nog wel zit ten? „In principe wel, maar soms twijfel ik eraan. Ik moet wat m'n nval leeftijd betreft nog wel een paar jaar meekunnen. Maar ik vraag me inderdaad wel eens af of het op deze manier nog wel zin heeft. Je wordt er niet vrolijker van. Ik hoop dat het meevalt. Hoe moet dat nou op je werk? „Ik moet wel eens naar klanten, maar dat gaat nou niet. Het zal wel bureauwerk worden. Aydin Yurtkulu is opnieuw VNA-spits Ludwig Smith te vlug af. Ke mal Boz (rechts) en Ab- dulmajid Bensaga zijn de afspeelmo- gelijkheden. FOTO HENK BOUWMAN De laatste dag van het derde wereldkampioenschap touwtrekken in Slagharen stond in het teken van de strijd tussen de verschillende landen teams. In de eerste finales was het meteen raak. Bij de man nen tot 720 kilogram en bij de vrouwen tot 520 kilogram werd het goud binnengetrokken. Wim Ellenkamp, coach van de winnende mannen, liet na af loop zijn tranen de vrije loop. „Na zilver in de open klasse, hebben we nu toch een gouden medaille. Dat is niet te gelo- De Nederlandse touwtrekkers in de gewichtsklasse tot 720 ki logram maken allen deel uit van De Koapman Boys uit Til- ligte, een gehucht onder de rook van Denekamp. Via selec tiewedstrijden zijn de mannen tot Nederlands team gebom bardeerd. Dit in tegenstelling tot het vrouwenteam, waar de sterkste treksters bij elkaar worden gevoegd en op die ma nier het nationale team vor men. De binnenkomst van de touwtrekkers in de finale heeft iets weg van gladiatoren in een arena. De achttallen van Ne derland en Zwitserland worden voorafgegaan door drie offi cials. Het massaal toege stroomde en in oranje uitge doste publiek heeft inmiddels luid zingend de voetbalschoen veranderd in een touwtrek schoen, waarmee de favorie- tenrol duidelijk aan Nederland wordt toebedeeld. Wanneer de schoenen worden ingegraven in de drassige aarde en het touw ter hand wordt genomen, wordt het muisstil op de tribu nes. Pas nadat het vlaggetje exact in het midden hangt en de kreet 'Pull' van de hoofd- scheidsrechter heeft geklonken, mag er actief getrokken wor den. De finale wordt beslist in een 'best of three', zodat één misser niet meteen fataal hoeft te zijn. Nederland laat in de De Nederlandse mannenploeg behaalde goud op het WK touwtrekken. eerste 'trek' geen twijfel over het verdere verloop van de strijd bestaan. Na wat korte plaagstootjes worden de Zwit sers in drieënhalve minuut over de streep getrokken. Tussen de eerste en tweede trek wordt de gelegenheid ge geven de spieren te strekken en de handen opnieuw met hars in te wrijven. „Ieder team heeft andere hars. Door de samen stelling te veranderen, hoopt iedereen de grip op het touw te vergroten", laat deskundige en speaker Wout de Jong weten. Ook in de tweede manche heb ben de Zwitsers geen antwoord op de Nederlandse trekkracht. Binnen enkele minuten is het over en sluiten, waarmee tege lijkertijd de Zwitserse koeien- bellen liet zwijgen wordt opge legd. Nadat de handen van de tegenstander zijn geschud, val len de winnaars elkaar in de ar men. Frans Ribberink, één van de vier Ribberinks in het suc cesvolle team, kan zijn geluk niet op. „Je weet dat je een goede kans hebt, maar je moet het eerst wel eventjes waarma ken." Coach Ellenkamp spreekt door de tranen heen van 'een unieke prestatie'. „Het komt niet vaak voor dat een team tweemaal wereldkampioen wordt en dat hebben wij na onze titel in 1994 toch maar voor elkaar ge kregen." De gouden medaille heeft ook nadelige gevolgen voor de coach, want direct na de sensationele winst wordt zijn stropdas afgeknipt. „Dat kan mij helemaal niet schelen, want dat is traditie binnen on ze ploeg." De tweede finale op zondag wordt getrokken tussen de vrouwen van Zweden en Ne derland in de klasse tot 520 ki logram. Na de winst in de klas se tot 560 kilogram op zater dag, voor het samengestelde nationale team de ideale gele genheid opnieuw de eerste plaats te pakken. Dat wordt be waarheid, want Nederland slaagt erin de eeuwige concur rent gedecideerd in twee beur ten terug te wijzen en verdiend de titel te pakken. Voor coach Beukeboom geen verrassing. FOTO ANP „Na onze zege in de voorron den wist ik dat we in de finale de beste papieren hadden. Die verwachting is dus bevestigd." In alle euforie rond de presta ties van de Nederlandse teams wordt de teleurstellende zesde plaats van de mannen in de klasse tot 640 kilogram naar de achtergrond geschoven. In de ze finale wordt het goud door Spanje binnengesleept en pakt de Engelse formatie zilver. rob worst gpd-verslaggever

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23