Bolkestein had beter moeten weten Stoutste van de euro-klas moet behoorlijk dokken Belangenverstrengeling niets nieuws in politiek Feiten &Meningen België moet drastisch orde op zaken gaan stellen Zoeken naar de eerste mensen MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 PremierJean-Luc Dehaene. ARCHIEFFOTO NIEUWSANALYSE Op de Gentse Sint Lievenslaan, bij de uitrit van de Sint Lievenstunnel, botsten zaterdag een politieauto van de rijkswacht en een wa gen van de gerechtelijke politie op elkaar. Dat ook agenten in het verkeer fouten kun nen maken, zeker als ze plankgas onderweg zijn in verband met een noodoproep, is geen nieuws. Maar op de Gentse Sint Lievenslaan gebeurde er iets bijzonders. De agenten van de rijkswacht en de gerechtelijke politie leg den tegenstrijdige verklaringen af over de oorzaak van het ongeval. Wie van de twee gezagsdragers liegt, mag de rechter nu uit maken. Dat is overigens geen eenvoudige klus, omdat de agenten hun voertuigen al hadden verwijderd voordat een deskundige van het parket ter plaatse was. De gang van zaken bij de Sint Lievenstun nel is maar één illustratie van de gebrekkige samenwerking - soms zelfs vijandige relatie - tussen de verschillende politiediensten in België. Kon de rivaliteit tussen gemeente- rijkspolitie, bijzondere opsporingsbrigade en gerechtelijke politie in het verleden nog schouderophalend worden afgedaan als uit de hand gelopen beroepsconcurrentde, sinds de bende-Dutroux weet men beter. De ver schillende politiediensten gunnen elkaar het licht in de ogen niet, zo is gebleken in dit dossier. Ook trad aan het licht dat de parket ten van Luik en Charleroi niet bepaald har monieus samenwerkten bij het opsporen van de bende. Tijdens een 'sereen' bedoeld debat in het federale parlement over de bende-Dutroux stak justitieminister Stefaan de Clerck afge lopen donderdag de lont in het kruitvat. Ci terend uit een rapport van procureur-gene raal Velu zei De Clerck - baas van de ge- rechtspolitie - dat de rijkswacht van Charle roi belangrijke informatie over Dutroux niet aan het parket had doorgespeeld. Dat had nefaste (rampzalige) gevolgen voor het on derzoek naar de ver missing van de 8-ja- rige meisjes Julie en Melissa, van wie de lijken in augustus werden opgegraven in een achtertuin van Dutroux. Aan gezien Julie en Me lissa sinds hun dood moderne iconen zijn voor het falende gerecht, sloeg deze onthulling bij de rijkswacht in als een bom. Hoewel Nederland in de IRT-affaire ook zo zijn ervaringen heeft met ruziënde poli tiecommissarissen en dubieuze opsporings methoden, tart de politie-oorlog in België inmiddels elke verbeelding: - Een vakbondsleider van de rijkswacht die de rechterlijke macht ervan beschuldigt hooggeplaatste Belgen in bescherming te nemen... - Een minister van Binnenlandse Zaken die rechters weer beschuldigt van 'partijdig heid', daarmee de belangrijkste pijler van het hele rechtssysteem omverschoppend... - Rechters die de rijkswacht aanwrijven te 'blunderen'... - Rijkswacht en gerechtspolitie die elkaar gemaakte fouten in de schoenen proberen te schuiven... Met de dramatische afloop van de zaak- Dutroux en de doorbraak in de zaak-Cools nog scherp op het netvlies, zijn dat weinig verheffende taferelen. Je zou verwachten dat politiek, politie en justitie in België inmid dels beter doordrongen zijn van de nood zaak een gezamenlijk front te vormen tegen de georganiseerde misdaad. Grote afwezige bij al dit gekibbel en ge vecht is tot nu toe België's eerste minister Jean Luc Dehaene. Bij de vondst en begrafe nis van de slachtoffers van Dutroux, was Dehaene - met vakantie in het buitenland - volstrekt onzichtbaar. Bij de gedeelteüjke ontknoping van de moordzaak op de voor malige socialistenleider André Cools, had de premier zich alweer teruggetrokken in het kasteel 'Hertoginnedal' om met de ministers van zijn kernkabinet te onderhandelen over de begroting van volgend jaar. Pas donderdag kroop Dehaene een beetje uit zijn schulp. Hij gaf toe in het parlement dat zijn kabinet in het regeerakkoord wel licht te veel aandacht had geschonken aan de sociaal-economische kwesties zoals het begrotingstekort en de toetreding tot de Eu ropese eenheidsmunt. ,,Op justitie hebben wij misschien te weinig het licht gesteld", al dus Dehaene. Zo'n ootmoed hadden de par lementariërs nog niet eerder gezien van de ze CVP-premier - die doorgaans zijn mono logen in het halfrond op buldervolume af steekt. Maar zelfkritiek volstaat niet om de ge zagscrisis in België tot een oplossing te bren gen. Veel meer nog dan de vraag of België zijn frank op tijd kan inruilen voor de euro, wordt de vraag of het land zijn justitieappa raat weer op de rails kan zetten hèt proef stuk van de regering- Dehaene. Het samen voegen van rijkswacht en gerechtelijke poli tiediensten - zoals vorige week werd gesug gereerd - is een drastische stap, maar waar schijnlijk de enige manier om een eind te maken aan de al jaren durende stam menstrijd. Veel moeilijker zal het zijn om schoon schip te maken in de top van het justitie- en politieapparaat. Zal de regering-Dehaene de moed hebben die sleutelfiguren te verwijde ren die de afgelopen jaren hun eigen positie blijkbaar belangrijker hebben gevonden dan het bestrijden van de misdaad? Of wordt straks iedereen - en dus niemand - mede schuldig verklaard aan het falen van justitie en politie? Het vertrouwen van de Belgische burgers in het zelfreinigende vermogen van hun overheid wordt deze weken zwaar op de proef gesteld. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT MSD-commissaris heeft wel alle schijn tegen Als euro-landen begroting met meer dan drie procent overschrijden „De gummiknuppel van de politieagent jaagt angst aan want hij kan gebruikt worden." Zo om schreef Europees commissaris Yves-Thibault de Silguy het dit weekeinde in Dublin bereikte ak koord over de sancties die de deelnemers aan de euro en de Economische en Monetaire Unie te wachten staan als ze na 1 januari 1999 een finan cieringstekort van meer dan drie procent hebben. Anderen maken al de vergelijking met een mar telkamer, die iedereen die er ook maar even over peinst om van de regels af te wijken, moet af schrikken. Maar zulke beweringen roepen na tuurlijk meteen een tegenvraag op: Hoe gruwelijk zijn de sancties, zoals ze in Dublin zijn afgespro ken, dan wel? De ministers hebben afgesproken dat zodra een land in de euro-zone met de begroting over de schreef gaat, er een brief met een strenge waar schuwing in de bus valt. Als het begrotingsgedrag vervolgens niet binnen een bepaalde termijn ver betert, moet het land een bepaald bedrag storten in de kas (renteloos deposito). Is het een jaar daarna nog steeds 'in overtreding' dan wordt het deposito als boete gëind. Er is op dit moment echter nog veel onduidelijk. Zo staat nog niet vast hoe lang de periode wordt tussen de waarschuwing aan het land dat slecht presteert en het moment, waarop de boete wordt geïnd. De Duitse minister van financiën Theo Waigel wil een periode van hooguit zes maanden. Die termijn is in Dublin niet houdbaar gebleken. Er waren teveel anderen, die opteerden voor een jaar. Naar goed gebruik in de Europese Unie zal er waarschijnlijk wel een compromis van negen maanden uitkomen. Voor een langere termijn dan zes maanden valt overigens wat te zeggen. De landen in de Europe se Unie stellen ieder op hun eigen wijze hun be groting samen. Daarna wordt er ook in ieder land anders over gedebatteerd in het parlement. De één is sneller dan de ander. Minister Gerrit Zalm van financiën zei in Dublin dat 'snel prettig is', maar hij betwijfelde of snelheid wel altijd het ge wenste effect heeft. Een land kan natuurlijk wel op de achterkant van een sigarendoosje even wat andere cijfers tevoorschijn toveren, maar of dan ook werkelijk het financieringstekort wordt ver kleind, is in zo'n geval een tweede. Over de hoogte van het renteloze deposito, wordt ook nog gesteggeld. De Duitsers hebben opnieuw voor het hoogste ingezet. Zij willen een deposito- boete van een kwart procent van het bruto bin nenlands product (dat wat we met zijn allen ver dienen) voor ieder procent dat het financierings tekort de heilige norm overschrijdt. De Europese Commissie in Brussel heeft inmid dels berekend wat dat betekent. Als een land uit komt op een financieringstekort van 4,5 procent, dan zou het deposito of de boete onder de Duitse regels uitkomen op een bedrag van 0,5 procent van het BBP. Zakt men daarentegen een half pro cent onder de Duitsers, dan bedraagt de straf al minder, 0,35 procent van het BBP. Zakt men nog verder naar 1 procent, dan komt de straf op een kwart procent van het BBP uit. Dat zijn nogal forse verschillen, zeker als een land werkelijk zo'n straf krijgt. Niet alleen zit het dan al in een lastig parket met zijn financieringstekort; daar komt dan ook nog eens de extra afdracht aan boete overheen. Maar hoe dan ook zal de straf als draconisch worden ervaren. Zelfs al blijft het bij het deposito. Dat betekent in ieder geval al een fors renteverlies. Het moeilijkst wordt nog het vinden van een goe de en degelijke omschrijving van de term 'excep tionele en tijdelijke omstandigheden', waaronder van de tekortnorm mag worden afgeweken. In Dublin kwam men daar nog niet uit. Het is ook het punt, waarmee het gemakkelijkst valt te sjoe melen. Met rampen als aardbevingen of overstromingen, die extra geld vergen van een regering heeft nie mand moeite. Maai- wat is nu precies een 'onge bruikelijke, ernstige economische teruggang' die ook als uitzondering wordt genoemd? Hoe sluit je uit dat daar misbruik van wordt gemaakt? Hoe onvoorstelbaar is het dat een regering, die voor lastige verkiezingen staat, allerlei leuke din gen voor de mensen belooft en op die manier een 'ongebruikelijke maar tijdelijke' overschrijding van het financieringstekort creëert? Natuurlijk moet je van goede huize komen om zoiets te ver kopen aan het EMU-panel datje begroting na kijkt, maar het wordt nog lastig genoeg om alle soorten van misbruik uit te sluiten. Een goed voorbeeld is de manier waarop de Fran se regering nu een deel van haar financieringste kort in 1997 terugdringt. France Télécom is be reid de regering in één keer een bedrag te betalen voor het afkopen van pensioenrechten dat neer komt op een half procent van het Franse BBP. Het is veelzeggend dat de Europese Commissie na Dublin wil onderzoeken of een dergelijke ma nier van 'gezondmaking' van de financiële statis tieken wel in de haak is. Moet straks misschien ook creatief boekhouden maar worden gesanctio neerd? BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT WOLLONGONG Het is nog maar de vraag of onze oudste voorouders leef den op het Aziatische en/of Afrikaanse conti nent, zo blijkt uit een op merkelijke archeologische vondst in het Australische Wollpngong. In deze gi gantische rots zijn name lijk sporen aangetroffen van menselijk leven tus sen 116.000 en 176.000 jaren geleden. Op de foto is een Australische ar cheoloog aan het werk. FOTO REUTERS „Koeweit, Koeweit, kiele kiele Koeweit", zong car- navallend Nederland in de jaren zeventig en de toenmalige minister-president Lubbers zal zich er behoorlijk aan hebben geërgerd. Hij ging op dat moment gebukt onder de beschuldiging dat hij zijn positie als premier had misbruikt om een schuld van Koeweit aan het familiebedrijf Hollan- dia Kloos te innen. Lubbers mocht blijven maar de affaire werd nog jarenlang aangehaald als voorbeeld van de 'onbetrouwbaarheid' van politi ci. Lang niet alle bewindslieden konden hun hachje redden. Zoals de vroegere staatssecretaris voor economische zaken Evenhuis (WD), die in het kabinet-Lubbers de portefeuille midden- en kleinbedrijf had. Hij moestin juni 1989 het veld ruimen. Als staatssecretaris steunde Evenhuis het bedrijf Emro Print in Emmen met subsidies. Om een dreigende openbare verkoop van zijn per soonlijke eigendommen te voorkomen, leende hij bij het moederbedrijf van Emro Print, Giethoorn Beheer, een bedrag van 225.000 gulden. De ex-bewindsman bleef omstreden. In septem ber '95 deed justitie een inval in zijn woning in Rolde. Evenhuis zou hebben geholpen bij het op zetten van een fraude waarbij ook zijn zwager (en bankdirecteur) betrokken was. Evenhuis moet voor deze zaak nog voorkomen. Twee jaar voor deze affaire kreeg de fractie van de PvdA te maken met een fikse rel rond Kamerlid Van den Bergh. In de Haagse Post werd de soci aal-democraat er in 1987 van beticht met voor kennis te hebben gehandeld in aandelen Fokker. Van den Bergh ontkende. Een accountantsrap port steunde hem daarin. Van den Bergh zette wel een punt achter zijn politieke carrière 'om een einde te maken aan de geruchtenstroom en de onrust rond de PvdA-fractie'. E. Brinkman, voormalig kopstuk van het CDA, kreeg als lijsttrekker te maken met een affaire. Hij bleek commissaris van een bedrijf, Arscop, dat werd verdacht van belastingfraude en waar de FIOD een inval had gedaan. Brinkman kreeg de wind van voren, zowel van de kiezers als van zijn eigen partij. Lubbers liet hem vallen als een baksteen. In augustus '94, na de verkiezingsnederlaag, trad Brinkman terug als voorman van het CDA. Een minder grote en naar achteraf bleek onte rechte affaire ontstond rond CDA-Kamerlid Kof- feman. Deze moest zich in 1992 verantwoorden voor de rechtbank omdat hij de belasting zou hebben getild. Hij werd echter vrijgesproken. DEN HAAG RON DE GROOT Het begrip 'Beste Els' zou nog wel eens een ge vleugelde uitdrukking kunnen worden. Voor de manier waarop iemand met een hoge politieke baan zijn invloed gebruikt voor andere doelein den. Frits Bolkestein heeft met zijn amicale briefjes aan zijn vroegere 'middelbare schoolge- noot' en huidige minister van volksgezondheid, Els Borst, de schijn van belangenverstrengeling op zich geladen. De WD-leider is al sinds 1990 commissaris van de geneesmid delenfabrikant Merck, Sharp en Dohme (MSD). Dat is geen ge heim. Hij geeft deze enige be taalde nevenfunctie keurig op bij de Tweede Kamer, evenals zijn gage van 30.000 gulden. Het maximale bedrag dat een Ka merlid mag verdienen, zonder dat het van zijn 'salaris' afgaat. Hoe een politicus een betaalde nevenfunctie invult, daarvoor zijn geen regels. Er is geen ge dragscode voor commissaria ten. Je zou kunnen zeggen dat het een kwestie is van politiek fatsoen. De vraag is of Bolke stein over de schreef is gegaan door als commissaris van MSD rechtstreeks 'bedelbrieven' te Schrijven aan een lid van het ka binet waarvan zijn partij deel uitmaakt. Gevoelsmatig is daarop het ant woord ja. „Iedereen voelt intuï tief aan dat hier een grens is overschreden", vertolkte voor malig PvdA-staatssecretaris van volksgezondheid Simons dat gevoel. Een politi cus die een betaal de nevenfunctie heeft, moet goed in de gaten houden waar zijn politieke werk en zijn zake lijke belang elkaar raken. En waar het gevaar van belan genverstrengeling, of zelfs maar de schijn daarvan dreigt. Dat is een afweging, die iede- e politicus per soonlijk moet ma ken. De een zal daarin zeer strikte opvat tingen hebben, zoals minister Borst. Zij zei: „Persoonlijk zou ik er bij een commissariaat voor kiezen geen bemoeienis te hebben met een daarmee verbonden beleids veld, om zodoende het politieke en maatschappelijke functione ren duidelijk te scheiden". Bolkestein heeft aangetoond minder streng in de leer te zijn. Hij heeft ervoor geko zen zich als com missaris te be moeien met een beleidsveld, waar mee hij als politi cus te maken heeft. Hij heeft als fractievoorzitter namelijk overal mee te maken, en die verantwoorde lijkheid valt niet te verenigen met 'politiek lobbyis me'. In zo'n posi tie is het het meest lkesbe,n zuiver geen enkele betaalde bijbaan te hebben. Van zijn collega fractievoorzitters heeft alleen de SGP'er Van der Vlies een betaal de nevenfunctie. In het voordeel van Bolkestein pleit dat hij wel heeft gepro beerd zijn politieke en maat schappelijke werk te scheiden. Het 'Beste Els'-briefje schreef hij zeer uitdrukkelijk als com missaris. Het is reden voor de WD-fractie om hem vooralsnog niet hard te vallen. Een WD- Kamerlid voert ter bescherming aan dat er pas sprake is van be langenverstrengeling als je doet alsof je iets als Kamerlid heel belangrijk vindt, terwijl je alleen opkomt voor een zakelijke rela tie. Het is een overtuiging die waar schijnlijk in de hele WD-fractie opgeld doet. Het maakt de kans dat Bolkestein hard wordt aan gepakt door zijn partijgenoten klein. En Bolkestein kan als fractieleider alleen door de frac tie en zijn partij ter verantwoor ding worden geroepen. Opmerkelijk is dat Bolkestein zijn vakantie niet wil onderbre ken om zijn fractiegenoten, zijn collega's in de coalitie en de rest van de Tweede Kamer ophelde ring te verschaffen. Zijn weige ring is gestoeld op de overtui ging dat hij niets onoorbaars heeft gedaan. Hij is ervan over tuigd met een overhaaste terug keer de indruk van schuld te wekken. Dat is een opvatting die zich ook tegen hem kan ke ren. De manier waarop hij deze zaak bagatelliseert, kan ook on vrede en onbegrip wekken bij collega's en kiezers. Nu zit hij lekker op Cyprus, ter wijl hier in Nederland zijn naam schade oploopt. Een politicus staat of valt met zijn geloof waardigheid. Zijn succes is af hankelijk van vertrouwen. Dat vertrouwen is geschaad. Wie te gelijkertijd het belang van een particulier bedrijf en de belan gen van het volk wil dienen, ba lanceert over een smalle even- wichtsbalk. Bolkestein had als WD-leider alle schijn moeten vermijden. Een man van zijn formaat had beter moeten we ten. Hij heeft zichzelf en zijn partij op deze manier schade toegebracht.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2