Liverpool verplettert Gullits Chelsea Uitgeteerde Brentjens staat regenboogtrui af Sport Beide Belgen tegen Batumi BUITENLANDSVOETBAL Alex Zülle bouwt zijn voorsprong uit Winnaars met naam in Zaandam Villeneuve grijpt laatste kan MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 Grasshoppers in slotfase langszij Grasshoppers uit Zürich, woensdag in Amsterdam tegen stander van Ajax in de Cham pions League, heeft in de Zwit serse competitie thuis 2-2 ge speeld tegen Sion. Grasshop pers, derde in de competitie, stond elf minuten voor tijd nog met 2-0 achter. Voor 5500 toe schouwers in stadion Hardturm brachten Vercruysse en Lukic de gasten op 0-2. De Roemeen Moldovan en verdediger Haas bezorgden de ploeg van trainer Gross alsnog een gelijkspel. Zo wel Ajax als Grasshoppers won zijn eerste duel in de kampioe nencompetitie. eindhoven anp Vrijwel zeker kan PSV donder dag in het Europese toernooi van de bekerwinnaars tegen Ba tumi beschikken over Nilis en Degryse. Beide Belgen ontbra ken zaterdag in de wedstrijd te gen Vitesse (0-0). Nilis had griep, Degryse pijn in zijn rib ben. „Pas op het laatste mo ment haakten ze afzei coach Advocaat. „Ik ga ervan uit dat het een kwestie van dagen is voor ze inzetbaar zijn." Afge zien van de langdurig uitge schakelde IJslander Gudjohnsen ontbreek bij PSV donderdag dan alleen nog Faber. De verde diger staat al enige weken bui tenspel wegens letsel aan de en kel. De eerste ontmoeting tus sen Batumi en PSV, ruim een week geleden in Georgië, ein digde in een gelijkspel, 1-1. Ruime zege CSKA Moskou moskou rtr CSKA Moskou, tegenstander van Feyenoord in de eerste ron de van het UEFA-bekertoer- nooi, heeft de uitwedstrijd te gen Rostselmasj Rostov met 5-0 gewonnen. In de Russische competitie staat CSKA na 28 speeldagen op de vierde plaats, zes punten achter koploper Ro tor Volgograd, dat met 1-0 van Zenith St. Petersburg won. CS KA speelt morgen de tweede wedstrijd tegen Feyenoord, dat in Moskou met 1-0 won. Ronaldo luistert verjaardag op niet twee trejfers voor Barcelona Anderlecht-Gent 2-1, Cercle-Antwerp iQTTi Moeskroen-Harelbeke 1-0, Ekeren-R jpn 0-0, Lokeren-Brugge 1-1, Lommel-i 1, Mechelen-RC Genk 0-0, Aalst-St BeiCl den 3-3. Stand aan kop: Anderlecht tast' ^/an jjn1 Liverpool, dat vermoedelijk het mooiste voetbal van En geland speelt, heeft op de zevende speeldag in de Pre mier League met ondubbelzinnige cijfers afgerekend met Chelsea. Ruud Gullit, tot nog toe veel manager en weinig speler, zag zijn Londense gezelschap met 5-1 verliezen op Anfïeld Road. Liverpool is nog ongeslagen en heeft twee punten voorsprong op Newcastle, dat na een zwak ke seizoenstart aan een opmars bezig is. Newcastle won door een doelpunt van Shearer met 1-0 bij Leeds United, waarbij de nieuwe manager George Graham nog zonder succes is. Arsenal, zonder de nog gebles seerde Bergkamp, won de moeilijke uitwedstrijd tegen Middlesbrough met 2-0 en is derde. Manager Evans van Liverpool, dat met spelers als McMana- man, Fowler en Barnes conti nentaal tracht te spelen, prijst zich gelukkig met zijn laatste aankoop. De Tsjech Berger maakte binnen een week zes doelpunten. Telkens twee: vori ge week als invaller tegen Lei- cester, woensdag met de natio nale ploeg tegen Malta, en dus zaterdag. Ook Fowler, Myers (eigen doel) en Barnes hadden succes. Pas vijf minuten voor tijd scoorde de Fransman Le- boeuf tegen, uit een strafschop. „We kunnen nog beter", zei Evans. „Met name de passing was matig." En Gullit: „We speelden meer tegen onszelf dan tegen Liverpool. De doel punten waren een gevolg van individuele fouten. Geen enkele speler liet zien wat hij kan." Kampioen Manchester Uni ted is net als Liverpool nog on geslagen, maar speelde al vier keer gelijk. Dat gebeurde zater dag bij Aston Villa, 0-0. Zowel Jordi, die met een kopbal van twintig meter gevaarlijk was, als tweede doelman Van der Gouw was opgesteld door manager Ferguson. Eerste keus Schmei- chel herstelt van ziekte. Spanje Ronaldo heeft zijn twintigste verjaardag opgeluisterd met twee doelpunten voor Barcelo na. Vooral daardoor won 'Bar^a' met 3-2 van Sociedad. Ronaldo is met drie doelpunten nu Zweden - Frankrijk finale Davis Cup praag/nantes Zweden en Frankrijk hebben zich gisteren ge plaatst voor de finale van het tennistoernooi om de Davis Cup. Zweden bereikte een beslissende voorsprong van 3-1 in Praag tegen Tsjechië, Frankrijk won in Nantes met 3-2 van Italië. De eindstrijd is van 29 november tot en met 1 december in Zweden. De Fransen stonden vrijdag na de eerste dag nog met 2-0 achter. Amaud Boetsch bracht gisteravond in het laatste enkelspel met een zege van 6-4 6-2 7-6 op Andrea Gaudenzi het beslissende punt binnen. Zweden, dat tot nu toe vijf keer de Davis Cup ver overde, was al zeker van de eindstrijd nadat Thomas Enqvist gis teren het voorlaatste enkelspel met grote moeite in vijf sets van Daniel Vacek had gewonnen: 6-3 6-7 4-6 7-5 6-3. Schakers verslaan Wit-Rusland jerevan» De Nederlandse schakers hebben zaterdag in de zesde ronde van de Olympiade in Jerevan een nuttige zege behaald op Wit-Rusland: 21/2-1 1/2. Jan Timman, Louk van Wely en Paul van der Sterren speelden remise, John van der Wiel bracht met wit aan het derde bord het winnende punt binnen. Nederland bleef door dit resultaat tot de sub-top behoren met een totaal van 15 1/2 punten, twee punten minder dan lijstaan voerder Rusland dat met 2 1/2-11/2 van Armenië won. Zwitser domineert Vuelta alto cruz de la demanda anp/dpa/afp Alex Zülle is de sterkste in de Ronde van Spanje. Gisteren bouwde de Zwitser na zijn zege in de vijftiende etappe zijn voorsprong in het algemeen klassement uit. Hij kwam op 1 minuut en 23 seconden voor sprong op zijn Franse ONCE- ploegmaat Laurent Jalabert. Er- win Nijboer staakte zondag de strijd. Zaterdag boekte Biagio Conté zijn tweede ritzege in deze Vuelta a Espana. De Italiaan versloeg in het natuurpark van Cabarceno bij Santander in de sprint zijn Portugese vlucht- maat Orlando Rodrigues (Ba- nesto). Het tweetal reed 157 ki lometer voorop. Ze ontsnapten al na 45 kilometer. Beste Neder lander was zaterdag Maarten den Bakker. Hij finishte als 32ste. Zondag won Zülle de winterse 15de etappe over 210 kilometer. De 131 renners moesten regen, mist en wind overwinnen. De fi nish was dan ook een uur later meteen mede-topschutter in Spanje. In het bijzijn van zijn speciaal uit Rio overgekomen moeder Sonia scoorde Ronaldo in een van de eerste en in één van de laatste minuten. Na twee duels buiten het elf tal te zijn gelaten heeft Romario weer gespeeld èn gescoord voor Valencia. Hij deed dat in de 70ste minuut van de wedstrijd tegen Tenerife, rende naar de dug-out, droeg de treffer op aan coach Aragones en barstte in tranen uit. Valencia won met 2- 1 van Tenerife en kreeg meer lucht na uit de eerste drie duels slechts een punt te hebben ge haald. Romario ontbrak tegen Zaragoza en Bayem München, had al het vertrek van Aragones geëist, wilde terug naar Rio, maar schijnt nu alles weer ver geten te zijn. De oud-PSV'er speelde een slechte wedstrijd, zijn opleving ver na de rust was een gevolg van een fout van doelman Ojeda. Romario raakte wel geblesseerd. Hij verrekte een spier. Het is twijfelachtig of hij tegen Bayem München in zetbaar is. Koploper Betis maakte evenmin een fout. De nieuwe werkgever van Finidi won met 2-0 bij Celta. Italië Edgar Davids is opnieuw spraakmakend bezig geweest, nu bij AC Milan. In de 87ste mi nuut van de wedstrijd bij Bolog na moest hij met de tweede gele kaart van het veld verdwijnen. Na twee nederlagen op rij won Milan wel, 2-1. Weah stelde in Bologna Milans eerste uitzege zeker. Eerder had Simone de score geopend voor de titelhou ders. De Rus Kolivanov maakte daarna uit een strafschop gelijk. Bologna had dit seizoen nog geen punt afgestaan. Het was bovendien de eerste thuisne derlaag sinds mei 1994, destijds nog in de derde divisie. Juventus, Italië's tweede afge vaardigde in de Champions League, haalde gisteren de fi nish eveneens met tien man. Zi- Jordi Cruyff drib belt langs Ugo Ehiogu (links) en Fernando Nelson van Aston Villa. dane was degene die het met twee keer geel voor gezien dien de te houden. Ook Juventus won desondanks, bij Perugia, 2- 1. Parma, dat zaterdag met 3-2 van Reggiana won, heeft de koppositie op basis van de bete re doelcijfers. België Na zeven speeldagen zijn er vier koplopers: Standard Luik, An derlecht, Club Brugge en Moes- kroen. Van het kwartet leverde alleen Club dit weekeinde pun ten in. De kampioen speelde gelijk bij Lokeren, 1-1. Van het drietal Nederlanders bij Loke ren stond alleen Peeper in de basis. Torken en Linskens kwa men in de tweede helft als in valler binnen de lijnen. dan gepland. Zülle pakte de ze ge in de tweede bergetappe op de ijskoude top van de Alto Cruz de la Demanda (le catego rie). Hij reed op de laatste 200 meter in de mist de Spaanse Banesto-rijder José Jimenez voorbij. En het was weer de Ba- nesto-ploeg, evenals zaterdag, niet gelukt een ritzege aan Mi guel Indurain op te dragen. Weer was Maarten den Bakker de beste Nederlander: 37ste. De Spanjaarden treurden in het weekeinde na om het af stappen van Miguel Indurain. Vrijdag verliet hij de Vuelta. „Het lijkt wel of sommige men sen mij definitief willen begra ven. Ze moeten zich niet in mij vergissen. Ik leef nog. Miguel Indurain is nog niet dood." De vijfvoudig Tourwinnaar gaat nu eerst herstellen van zijn ver koudheid. Hij zegt nog niet te weten of hij meedoet aan het WK in Lugano. Gisteren stapte Erwin Nijboer af. Hij had te veel last van bron chitis. „Ik kon echt niet verder, had bijna geen lucht meer." zaandam De twaalfde editie van de Dam tot Damloop kreeg gisteren met de Kenyanen Josphat Machuka (of de foto vooraan de kopgroep) en Teda Loroupe winnaars van wereldfaam. Met ruim 20.000 deelne mers was dit evenement over tien Engelse mijl met start in Amsterdam en finish in Zaandam het grootste dat ooit in Nederland op atletiekgebied is gehouden. Machuka maakte zich al na drie km los van een kop- groepje met zijn landgenoot Thorfias Osano en de Marokkaan Brahim Lahlafi. De Kenyaan voerde het tempo steeds verder op. Hij won de wedstrijd in 45 minuten en 18 seconden. Machuka was daarmee vier seconden sneller dan in 1993, toen hij ook zegevierde. Lahlafi werd op bijna een minuut achterstand tweede en Osano derde. Machuka wist ook de winnares bij de 6 minuten en 34 seconden eerder gestarte vrouwen, Tecla Loroupe, te achterhalen. Daarmee verdiende hij een extra premie in de vorm van een dia mant ter waarde van 10.000 gulden. Joke Kleijweg en Huub Pragt eindigden achter de top maar wel in het prijzenschema van het kersverse NUON loopcircuit. Kleijweg werd zestiende: „Eindelijk weer eens een normale wedstrijd", vond ze. „Bin nen het uur op de tien Engelse mijl is gewoon goed op dit moment." Ze trok iets langer mee met de kop groep dan haar jongere Leidse clubgenote Erika van de Bilt. Toch kwam deze dusdanig opzetten dat ook zij nog binnen het uur bleef (29.54 om 29.57). Bij de mannen was Pragt in 51.15 36ste (maar als 21ste Nederlander toch nog goed voor een klein geldprijsje). foto anp Bielefeld-Schalke'04 0-1, Bayem Karlsruhe 1-0, Bochum-HSV 3-1, M bach-Dortmund 5-1, Stuttgart-Düss a''n 0-2, St. Pauli-Köln 0-0, Leverkuser. |elÜ£ burg 5-3. Stand aan kop: Bayern M Stuttgart 7-16, Leverkusen 7-15, Kj 13. Dortmund 7-13, Bochum 7-12. Aston Vil.-Man.United 0-0, Bladi jQTTI Everton 1-1, Leeds-Newcastle 0-1, ]ieei pool-Chelsea 5-1, Middlesbr.-Arsena Nottingham-West Ham 0-2, Sheffi "aa Derby C. 0-0, Sunderland-Coventy Tottenham-Leicester 1-2. Stand: Li« 7-17, Newcastle 7-15, Arsenal 7-l< n.United 7-13, Sheff.Wed. 7-13, «eiJ' Vil. 7-12, Chelsea 7-12, Middlesbr.baas Derby C. 7-10, Wimbledon 6-9, Su jar 7 land 7-9, Tottenham 7-8, West Ham Leicester 7-8, Leeds 7-7, Everton Nottingham 7-6, Coventry Southampt. 6-2, Blackburn 7-2. Boavista-Rio Ave 2-0, Chaves-Guim 0-0, Salgueiros-Porto 0-1, Espinho-I se 1-0, Amadora-Leca 1-0, G. Vicent lenenses 1-2, Leiria-Benfica 0-2, Se! Braga 1-1, Sporting-Maritimo 3-0 aan kop: Benfica4-10, Sporting 4-l( to 4-10, Braga 4-8, Farense 4-7, raes 4-7, Espinho 4-7. Aberdeen-Hibernian 0-2, Celtic-Dun' 5-1, Hearts-Motherwell 1-1, Kilma IUT1€ Rangers 1-4, Raith R.-Dundee U. Stand aan kop: Rangers 6-18, Celtic pp° Aberdeen 6-fi, Hibernian 6-10, M jais well 6-7, Hearts 6-7, Dunferml. 6-6. Logrones-Atl.Madrid 0-3, Valladoli: tander 3-0, Valencia-Tenerife 2-1, E naa Anderlecht klopte op eigen veld AA Gent, 2-1. Moeskroen, de verrassende debutant, ver sloeg thuis Harelbeke met 1-0. Vrijdagavond al bleek Standard sterker dan Charleroi, 2-1. Duitsland Op de eerste dag van de Okto berfeesten in München kon de plaatselijke voetbaltrots proos ten op de koppositie. Bayern won met 1-0 van Karlsruher SC en ging langs VfB Stuttgart, dat thuis afging tegen Fortuna Düs- seldorf: 0-2. Bayem had genoeg aan een doelpunt van Zickler. Doelman Kahn, afkomstig van Karlsruhe, was de uitblinker bij de recordkampioen. De grootste nederlaag was voor kampioen Borussia Dort mund. Twee dagen nadat aan voerder Stefan Effenberg zijn contract verlengde bij Borussia Mönchengladbach schonk hij met zijn team het volle stadion een overwinning van maar liefst 5-1 op Dortmund. Schalke, morgen in Kerkrade tegenstander van Roda JC in de UEFA-beker, won in stadion de Alm met 1-0 van nieuwkomer Bielefeld. Beide ploegen stelden een van hun twee Nederlanders op. Maas bij Bielefeld, De Koek bij Schalke. Silooy en Mulder ontbraken. Max scoorde. Schotland Een week voor de klassieke on derlinge confrontatie waren de Nederlandse aanvallers van Cel tic en Glasgow Rangers trefze ker. Van Vossen ontwikkelt zich steeds meer tot 'super-sub'. Hij viel in tijdens de uitwedstrijd te gen Kilmarnock en scoorde in .de 84ste en 86ste minuut de 1-3 en 1-4. Rangers, op jacht naar de negende titel op rij en een van de tegenstanders van Ajax in de Champions League, had tot de 68ste minuut met 1-0 achter gestaan. Vóór Van Vos sen scoorde Gascoigne twee keer. Bij Celtic waren alle vijf tref fers van buitenlandse makelij. De Portugees Cadete scoorde een keer, de Italiaan Di Canio en Van Hooijdonk, gedeeld top schutter met zes doelpunten, ieder tweemaal. Espanyol 2-2. Barcelona-Sociedao Celta-Betis 0-2, Deportivo-Alicanle Extremadur-Oviedo 0-2, R. Madrid- cano 1-0, Gijon-Zaragoza 2-0. Staa ini kop: Betis 4-10, Barcelona 4-10,0 Qfg rb. 1-0, Ankaragucu-Trabzon Kocaell 1-0, Bursa-Van 2-0, Gala! Dardanel 1-0, Gaziantep-Denizli Samsun-lstanbul 1-0. Stand aan ko; sa 6-14, Trabzon 6-13, Galatasar. Fenerbahce 6-12, Besiktas 6-11, Se idej wk-kwalifk »n F Doha (Qat). Aziatische zone, eerstei int ei groep 10: India-Filipijnen 2-0 (A irHp Stand: 1. Qatar 1-3 (3-0), 2. India 1 m 0), 3. Filipijnen 1-0 (0-2), 4. Sri Lank I m (0-3). Europese zone. Bratislava, groep 6 vakije-Malta 6-0(3-0). ConCaCaf, halve finale,groep 3: Hon) Mexico 2-1 (0-0). Stand: 1. Jamaica H 2. Mexico 2-3, 3. Honduras 2-3, 4. SI cent 1-0. Verstappen houdt het 47 ronden vol gpd-verslaggever Jos Verstappen zou het wel weten. „Ik zou het doen zoals Senna," zei de Limburger, zelf na 47 ronden in de Grand Prix van Portugal met een opgeblazen motor uitgevallen, over de ontkno ping van het wereldkampioenschap Formule 1 over drie weken in het Japanse Suzuka. Senna besliste daar in 1990 de titelstrijd door concurrent Alain Prost in de eerste bocht van het asfalt te rammen. Damon Hill heeft in Suzuka aan een soortgelijke manoeuvre al voldoende om dit seizoen de kroon op het werk te zetten. Maar waarom zou de aimabele Brit in Japan wel doen wat hij gisteren in Estoril niet over zijn hart kon krijgen? Hill, geplaagd door problemen met de koppe ling, beëindigde de Grand Prix van Portugal op de tweede plaats, maar uitgerekend zijn rivaal Ville neuve pakte de overwinning in Estoril. Door dat resultaat is de voorsprong van de Engelsman, die ooit 25 punten bedroeg, geslonken tot 9 punten. Dat belooft nog een aardige apotheose te wor den, nu Villeneuve wereldkampioen kan worden als hijzelf wint en Hill tevens niet bij de eerste zes eindigt. Theoretisch is die kans weliswaar erg klein, maar het zou niet de eerste keer zijn dat Hill onder de druk van het moeten bezwijkt. Wellicht dat Hill daarom het advies van Ver stappen toch eens in beraad moet nemen. „I eens met hem gaan praten," maakte de Lin ger eerst nog een grapje. „Nee serieus, het toch om om wereldkampioen te word je niet elke dag. Ik zou het doen, zekeri weet dat je toch bij het team vertrekt." Hilll altijd geroepen dat hij zulke mogelijkheden serieus in overweging neemt. „Ik wil op een male manier kampioen worden." Villeneuve leek al meteen na de start allel sen op de titel vergooid te hebben. Jean Ale Michael Schumacher nestelden rich tusse Canadees en Hill, waardoor de Engelsman I zo leek het - onoverbrugbare kloof kon slaan. Villeneuve wenste echter niet zonder sla stoot de titel aan Hill te schenken. Eerst vod zich erg gewaagd langs Schumacher en nadat Alesi rijn eerste -pitstop had gemaakt, lagV neuve voor het eerst binnen tien seconden Hill op de tweede plaats. De tweede serie pits bracht Villeneuve nog een stukje dichter bij H Bij de derde serie pitstops gebeurde het Hill was een ronde eerder zonder probleme gehandeld door zijn crew, maar bij VilleiK ging het net een tikje sneller. „Ik dacht dat et Tyrrell uit de pits kwam," vertelde een telei stelde Hill na afloop. „Pas daarna zag ik dat Villeneuve was die kort voor me de baan reed." "arc Op alles was hij voorbereid. De gevaarlijkste tegenstander van Bart Brentjens bleek echter niet de natuurlijke eigenaar digheden in het oerwoud bui ten Cairns, maar het eigen lijf. De olympisch kampioen cross country was gisteren niet bij machte rijn wereldtitel te prolongeren. Getroffen door een voedselvergiftiging harkte de dit seizoen uiterst succes volle Limburger met een uitge teerd lichaam naar de anonie me zesde plaats, op ruim ze ven minuten van zijn opvolger Jerome Chiotti. De Fransman verwees na een spannende overlevingstocht de Zwitser Thomas Frischknecht en de Noor Rune Hoydahl naar res pectievelijk het zilver en brons. Meevaller op het WK was de onverwachte bronzen medaille van downhiller Bas de Bever, een 28-jarige levensgenieter uit Vught die op 33-honderdste van een seconde het goud aan de Fransman Nicolas Vouilloz moest laten. Een maagaandoening, opge lopen op de heenreis, maakte het vasthouden van voedsel dagenlang onmogelijk voor Brentjens. Zijn reserves slon ken in het bloedhete Cairns met de dag. „Bij de start had ik al moeite om enkele renners te passeren. Het ging echt slecht. Ik had absoluut geen macht in aken -De de benen." v Brentjens had zich in lout voorafgaande dagen al stillei j1 zi neergelegd bij zijn vermoei '°oi lijke troonsafstand. „Ik geloi UP' de er niet in, twijfelde aan n a" zelf. Ik hoopte dat ik gaart weg de race nog zou herstelk Dat is me eerder overkoirt *[S! Dat herstel kwam echter nilae Ik heb zes ronden tegen mez be moeten knokken. Na een pa 'k d kilometer was me al duiddp'op dat ik de regenboogtrui z moeten afstaan. Dan ga jenl meer voluit. Dat is misschJ tt het kwade van het feit dat j< ^es zoveel gewonnen hebt. 1 5 ei maakt dan ook niet meer uit 'rstt je vijfde, zesde of zeven i wordt.'"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 18