Sport Ajax treurt om gemiste kans Franker kan blijven dromen )e wondere wereld ran Van der Gouw Carlijn Buis niet meer in Jong Oranje Blessure Krajicek lijkt mee te vallen cluster van baan gepest Van den Henk: 'Te veel voetbal op tv' MANDAG 23 SEPTEMBER 1996 17 (OPAULO. )e toeschouwers in Sao Paulo ebben Brazilië zaterdag in het lavis-Cupduel met Oostenrijk •aar een voorsprong van 2-1 eschreeuwd en gescholden. Iet Oostenrijkse dubbel gaf er Ie brui aan. Herhaaldelijk bij de witserse umpire André Egli lagen tegen dat wangedrag op e tribunes hielp niet. Mikpunt was vooral Thomas luster. De nummer drie van de lereldranglijst vond de schimp- cheuten in de vijfde set te gor- ig worden en stapte met zijn lubbelspelpartner Udo Plam- ierger van de baan. De Por- RMINGHAM GPD en nieuwe schutting in de tin? Ach, de Hendrik Jan van lanchester United draait er ijn hand niet voor om. Schone lip vergeten? Maakt niet uit, de (asman van Manchester Uni- Ed legt toch dagelijks schoon ndergoed naast handdoek, hampoo en badslippers. Vrouw oogzwanger? leen nood, lanchester m Inited regelt e beste gy- aecoloog van estad. Drie maan- en geleden lapte Rai- aond van der louw een nor hem on- ezenlijke we id binnen, m wereld die jkende van mantische erhalen, uit laden, via te- visie. Exact en jaar gele- fen kon de 33- irige geboren ukker alleen laar dromen an Manches- r United, oen verdrong be Knoop hem uit het hok van itesse. Abe who?, vroegen de timers zich zaterdag af toen zij jeengekomen waren in Bir- lingham, in Villa Park. Van der duw verving eergisteren Peter thmeichel, de Deense groot- eid die al meer dan vijfjaar het oei verdedigt van Engelands troemdste club. Manchester United, dat is ge- t Puur geluk, vindt de familie an der Gouw. Marita, in ver achting van de tweede junior, loet haar man regelmatig in de m knijpen, als Raimond 'aagt „is dit echt?". Het geluk nauwelijks te beschrijven. „Ik eb altijd gedroomd om eens j een topclub te spelen. Maar an dacht ik aan Ajax, PSV of lyenoord. Een keertje in de uken kijken, zoiets. Eens be ien hoe het is. Nu zit ik hier, 1 één van de grootste clubs ter sreld." Na vier jaar Go Ahead Eagles i acht jaar Vitesse droomde in der Gouw niet meer. Al ans, niet meer over avonturen de top. Misschien reserve eper bij PSV. Maar in Eindho- n zagen ze meer in Jan Wil- m van Ede. Bij Vitesse was de st na een jaar vol persoonlijk ed eigenlijk verdwenen. Uit are armoede schoof hij daar- oi aan de onderhandelingsta- I bij GA Eagles. In zijn woon- aats was de plaatselijke trots gedegradeerd en de kee- •'snood hoog. Van der Gouw Schouwde in die dagen zijn arière nagenoeg als voorbij. Ton van Dalen, een handelaar tugese hoofdscheidsrechter Marques verklaarde Gustavo Kuerten en Jaime Oncins ver volgens tot winnaar: 7-6 4-6 6-3 3-6 2-0. Voor de derde dag eisten de Oostenrijkers bij de internatio nale tennisfederatie (ITF) de ga rantie dat het publiek zich beter zou gedragen. Dat bleek onmo gelijk. De Oostenrijkers besloten daarna huiswaarts te keren. Bij de ITF werd een protest inge diend met de eis de wedstrijd op een neutrale plaats te laten overspelen. De terinisbond zal daarover in oktober een uit spraak doen. in spelers, haalde hem uit die dip. De grote baas van Man chester United, Alex Ferguson, had gebeld, of de makelaar een keeper wist. Eentje met erva ring, die Schmeichel kon ver vangen als het nodig was. Hij moest er snel één hebben. Van Dalen wist het antwoord eigen lijk al toen hij Van der Gouw vroeg of die zin had in een En gels avontuur. „Ik wist dat ik tweede doel man zou wor den. Maar dat was geen pro bleem. Schmeichel vind ik een prachtige kee per. Altijd al gevonden. Ik beschouw het als een eer om achter Schmeichel te werken. Zo'n doelman met extreme voet balkracht. Heb je wel eens gezien hoe ver hij een bal kan uitgooien? Gewoon over de midden lijn, geen pro bleem. Die vent is beresterk, net als Canto na. Ook die kent zijn krachten niet." „Bij Manchester United is al les mooi", jubelt Van der Gouw. „Iedereen die hier werkt, vindt dat een eer. Het respect voor el kaar en voor de club is enorm. En de spelers worden in de wat ten gelegd. Dat zijn de belang rijkste werknemers, vinden ze hier. Als je ergens mee zit, is het niet zo dat ze zeggen 'we probe ren het te regelen'. Nee, ze rege len het. En Ferguson is een aar dige vent. Tuurlijk, hij kan hard zijn, maar hij is heel sociaal." Zaterdag speelde Van der Gouw zijn eerste officiële wed strijd voor Manchester United. Tegen Aston Villa, in het nostal gische Villa Park. Hij werd inge schoten door reserve-speler .Paul Scholes. Het waren de moeilijkste ballen van de mid dag. Hoewel de keeper nauwelijks iets te doen kreeg, was zijn hou ding zelfverzekerder dan het laatste jaar op Monnikenhuize. Hij voetbalde goed mee, organi seerde zijn verdediging luid ruchtig in woord en gebaar en was op geen fout te betrappen. Bijna werd zijn middag vergald door Villa-spits Yorke. Diens doelpunt werd echter vanwege hands afgekeurd. Bovendien leek Van der Gouw in het sfeer volle stadion een strafschop te veroorzaken. De scheidsrechter zag niets in de tuimeling van Curcic. „Hij had geel moeten hebben", mopperde Van der Gouw later. HAARLEM ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER Sjeng Schalken had het knikje van bondscoach Stan Franker begrepen. Toen Richard Kraji cek, kopman van het Neder landse Davis Cup-team, vrijdag in het duel met Nieuw-Zeeland met een knieblessure afhaakte, wist de pas twintigjarige Lim burger wat hem te doen stond. Even die plaats in de wereld- groep veiligstellen, kreeg de de butant als taak. En alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, deed Schalken dat voor een kleine vierduizend toeschouwers in de Haarlemse Extran-hal. „Gezellig hoor", was hij na de 4-1-zege net zo nuchter als op de baan. Hetgeen de jonge Limburger liet zien, was klasse. En onder streepte nogmaals dat Oranje in potentie tot de sterkste tennis- naties ter wereld behoort. Maar het duel met Nieuw-Zeeland, dat door het afhaken van eerst Krajicek en gisteren Brett Ste ven een soort 'ontmoeting van de kneusjes' werd, maakte te vens duidelijk dat de Neder landse spelers nog altijd niet de ware Davis Cup-mentaliteit be zitten en dit weekeinde in feite door het oog van de naald kropen. Debutant Schalken, geselec teerd na de afmeldingen van Paul Haarhuis en Jacco Eltingh, moest voor de bonscoach de hoop levend houden door za terdag eerst met Jan Siemerink het Nieuw-Zeelandse dubbel Brett Steven/Alistair Hunt te verslaan (3-6, 7-6, 6-4, 6-2) en gisteren tegen invaller James Greenhalgh de beslissing te for ceren. Schalken was met 7-5, 6- 1, 6-7, 6-1 te sterk voor de ver vanger van de met een pijnlijke schouder kampende Steven en kreeg na afloop de verdiende schouderklopjes. .Ongelooflijk hoe die jongen heeft gespeeld. Heel professio neel", sprak een opgeluchte Franker. „Sjeng heeft een hele goede indruk gemaakt", vond Krajicek. „Rustig, koel. Mis schien is het in de toekomst wel niet meer zo logisch dat Sieme rink, Haarhuis, Eltingh en ik het Davis Cup-team vormen". Schalken hield zaterdag Ne derland 'gewoon' op de been door de cruciale dubbelpartij, waarin hij voor de eerste keer moeizaam speelt en moeilijk scoort, lelijk opbreken in de wedstrijd tegen de 'superboe ren' van De Graafschap. Want na de 1-0 kreeg De Boer zijn twee beste kansen. Ze gingen allebei mis. En tien minuten voor het einde kon de gelijkma ker niet uitblijven. „Uitgerekend door Redeker, mijn tegenstan der", treurde De Boer. „Ik had gewoon moeten scoren. Dan hoorde je niemand meer. Dat neem ik mezelf ontzettend kwa lijk." Ajax blijft dus een straatiengte achter bij Feyenoord en Ajax. Dat lag natuurlijk niet alleen aan Ronald de Boer. Ajax en De Graafschap, de verrassend ster ke en stabiele subtopper, waren steeds gelijkwaardig geweest, ook in de score. Zelfs de kansen waren keurig verdeeld. Totdat Jari Litmanen zijn jubileum, het aan de wisselvallig gestarte Sie merink was gekoppeld, in de tweede set een andere wending te geven. Nadat de Nieuw-Zee- landers Steven en Hunt meer dere kansen op een 2-0-voor- sprong hadden verspeeld, wis ten de Nederlanders door voor al goed spel van Schalken via een tiebreak weer gelijk te ko men. Voor Siemerink bleek dat het sein zijn talenten uit de kast te halen, waarna het gelegen- was gisteren zijn honderdste competitiewedstrijd, met een doelpunt wilde bekronen. Het werd een mooie, een volley na de korte rush van Overmars en diens voorzet. Daarna ging echter alles mis en niet alleen met de kansen. Want De Graafschap had in de eindfase net zo gemakkelijk kunnen winnen. Overmars, Musampa, Wooter en Scholten zaten er doorheen. Ze konden de mannetjesputters van De Graafschap niet langer volgen. De 'superboeren' zetten Ajax onder druk. Duels werden ver loren, de passing werd slordig, de gelijkmaker werd onafwend baar. Tien minuten voor het einde sprongen Juan, De Boer en Redeker naar de zoveelste hoekschop. De speler van De Graafschap won het duel: 1 -1 Afgelopen donderdagochtend, heidsduo niet meer was te stop pen. Schalken bereidde zich daar na voor op een nieuwe confron tatie met Steven, maar zag gis termiddag Greenhalgh tegen over zich staan. De twee partij en hadden te veel gevergd van de toch al niet topfitte Nieuw- Zeelandse kopman, zodat de nummer 668 van de wereld de hoop van de 'Kiwi's' werd. „Die ranking zei me echter niets", al dus Schalken. „Hij kan heus wel een bal slaan. In de eerste set had ik de nodige moeite met hem". Daarna was het echter snel gebeurd met de 21-jarige Greenlagh, die als jeugdspeler een groot talent werd genoemd. Dat de partij nog een vierde set kreeg, kwam vooral doordat Schalken even zijn concentratie verloor. Indien de slungelachtige pu pil van Henk van Hulst die zwakte overwint en zijn service nog verbetert, dan heeft Fran ker, zoals Krajicek al zei, in de toekomst een luxe-probleem. Met daarbij opgeteld de opmars van Dennis van Scheppingen, die gisteren als vervanger van Siemerink in de onbelangrijke slotpartij Hunt versloeg, is de bondscoach voorlopig niet uit- gedroomd over Nederlands suc ces in de Davis Cup. Ajax had de avond ervoor niet gespeeld, keek directeur betaald voetbal Louis van Gaal eens rond op zijn trainingsveld. Hij telde achttien fitte spelers. Zo veel had hij er dit seizoen nog niet gehad. Het ging eindelijk de goede kant op. Een dag later kropen Winston Bogarde en Tij- ani Babangida van het veld. Ze zouden tegen De Graafschap niet spelen. Net als Witschge, Hoekstra, Reuser, Veldman en Kluivert. Sportief en medisch blijft het voorlopig nog wel even zeuren en treuren met Ajax. Ajax: Van der Sar; Santos, Blind, Schol ten en Frank de Boer; Juan, Litmanen en Musampa; Wooter (88. Gabrich), Ronald de Boer en Overmars (70. Tur- pijn). De Graafschap: Olyslager; Wilnis, Hendriks, Redeker en Lindenbergh; Lukassen (78. Victoria), Fuchs, Schultz (87. Nok) en Godee; Ibrahim en Vïs- caal. ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN VERVOLG PAG. RADIO TELEVISIE Als Jorien van den Herik de baas zou zijn bij Sport7, zou hij het wel weten. „Ik zou mijn verlies pakken en iets anders gaan doen. Het kost enorm veel tijd, geld en energie van dit slechte produkt nog iets leuks te ma ken. De KNVB zal dit nog wel niet willen toegeven. Dat kan ook moeilijk als je zelf aandeel- houder van het station bent. Maar je moet natuurlijk wel za kelijk blijven." Van den Herik is vanaf het eerste uur tegen de komst van het nieuwe sportkanaal ge weest. Nu de toeschouwersaan tallen bij Feyenoord achterblij ven bij die van vorig seizoen en er voor de Europa Cup-wed strijd tegen CSKA Moskou pas 14.000 kaarten zijn verkocht, meent de Rotterdamse bewind voerder gesterkt te worden in zijn mening dat het publiek door de overweldigende hoe veelheid aan wedstrijden op tv bewust wegblijft uit het stadion. Feyenoord heeft zelfs moeten besluiten de rechtstreekse uit zending van zijn eigen wedstrijd morgen tegen de Russen te schrappen. „Bij een vol stadion zou het geen probleem zijn ge weest. Maar de kaartverkoop is heel teleurstellend," aldus Van den Herik. De NOS, contractpartner van Feyenoord, zegt dat Feyenoord het volste recht heeft uitzending van de EC-wedstrijd tegen CS KA Moskou te verbieden. Fred de Vries, woordvoerder van de NOS: „Wij hebben een contract met Feyenoord waarin een clausule is opgenomen dat de club te allen tijde van een recht streeks verslag op televisie mag afzien als blijkt dat er onvol doende kaarten zijn verkocht." In omroepland beseft men dat er een ongezonde situatie is ontstaan sinds de komst van Sport7. Lex Muller, chef sport RTL: „Ik ben het helemaal eens met Jorien van den Herik als hij zegt dat zijn club op dit mo ment wordt geschaad door de overvloed van voetbalbeelden LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Tennisster Carlijn Buis wordt niet meer geselecteerd voor Jong Oranje. De 18-jarige Voor- houtse maakte een jaar lang deel uit van Jong Oranje maar werd geplaagd door veel blessu res en behaalde te magere re sultaten om in aanmerking te komen voor nog een jaar bondsbegeleiding. Via Jong Oranje kunnen ta lenten met financiële hulp van de bond proberen om interna tionaal door te breken. Buis raakte qua ranking te ver achter bij haar teamgenoten en kon daardoor niet meer hetzelfde toemooiprogramma volgen. Af gelopen week keerde ze met een geblesseerde enkel terug uit Kroatië waar ze met de nationa le selectie speelde. Het was de derde keer dit seizoen dat ze met een blessure afhaakte. Buis overweegt te stoppen met competitietennis voor het Leidse Unicum. De kans is groot dat ze overstapt naar Popeye. De Amsterdamse club heeft voor beloftes ook een se lectie die buitenlandse toer nooien bezoekt. Jolanda Mens blijft voorlopig wel lid van Jong Oranje. De leef tijd- en dorpsgenote van Buis heeft een proefcontract gekre gen en doet in december onder andere mee aan de Orange Bowl, het WK voor junioren in Florida. Seles wint in Tokyo TOKYO RTR Monica Seles heeft zondag het Nichirei-tennistoernooi in Tokyo gewonnen. De Ameri kaanse won in de finale met 6-1 6-4 van de Spaanse Arantxa Sanchez-Vicario. De eindstrijd begon ruim een uur later dan was gepland. Het schuifdak van het stadion bleek niet bestand tegen de hevige regenval. De toeschouwers hielden het door de lekkage niet droog. Zij kre gen na afloop de bewondering van de twee tennissters, die hen prezen voor het getoonde ge duld. op televisie. Er is sprake van een 'overkill' op de Nederlandse markt. Ik denk dat de KNVB zich ernstig zorgen moet ma ken. Het produkt betaald voet bal lijdt nu schade en dat kan nooit de bedoeling zijn geweest. Op alle zenders wordt min of meer hetzelfde gedaan. De NOS, Sport7, Supersport en wij, RTL in iets mindere mate bren gen voetbalwedstrijden op de buis. Ik zal een heel goed voor beeld geven. Heerenveen-NEC was live op FilmNet. Vervolgens kwam er een ruime samenvat ting bij Sport7, daarna een sa menvatting bij Studio Sport en tenslotte gaf RTL in 90 secon den nog de hoogtepunten weer. En we praten wel over Heeren veen-NEC, hé!!!" Niet alleen het 'grote' Feye noord luidt de alarmklok, ook de 'kleintjes' in het betaalde voetbal zijn geschrokken van de effecten bij de consument. Si mon Kelder, directeur voetbal zaken Excelsior: „Wij staan on deraan in de eerste divisie en dus is het makkelijk te verklaren dat onze publieke belangstelling te wensen overlaat. Maar Feye noord is wel degelijk een graad meter voor het Nederlandse voetbal. De club staat bovenaan in de eredivisie en heeft een prachtig resultaat in Moskou geboekt. Onder zulke omstan digheden zou twee jaar geleden het stadion tot de nok toe zijn gevuld en stond ik zelf ook bij de sigarenboer in de rij. Daar om is de conclusie juist dat er te veel voetbal op tv is." De KNVB ligt niet wakker van de kritiek van Feyenoord. In Zeist zegt men dat de cijfers het ongelijk van Van den Herik be wijzen. „Er is juist een toene mende belangstelling voor het betaalde voetbal," zegt voor lichter Rob de Leede. „Er zijn veel meer seizoenkaarten ver kocht dan vorig jaar. Bovendien zijn er al 350.000 clubcards aan de man gebracht. In Engeland en Duitsland waren de clubs ook bang dat door de komst van Sky en Satl de toeschouwers zich zouden afwenden van het betaalde voetbal. Maar het te genovergestelde is gebeurd." HAARLEM GPD Richard Krajicek verwacht aan het eind van deze week weer de tennisbaan op te kunnen. De Wimbledon-kampioen laat morgen zijn rechterknie, waar aan hij zich vrijdag tijdens het Davis Cup-duel met Nieuw- Zeeland blesseerde, onderzoe ken door NOCNSF-arts Peter Vergouwen, „maar ik denk dat het allemaal wel meevalt". Krajicek kwam in Haarlem niet meer in actie. „Ik heb toch wel een paar dagen rust nodig. De meniscus zat vast. Die is losgemaakt. Sinds dien gaat het steeds beter. Ik verwacht dat ik dinsdag geen pijn meer heb. Zo langzamer hand weet ik wel hoe mijn knieën in elkaar zitten. Voor mijn gevoel kan ik volgende week gewoon het toernooi van Singapore spelen". De nieuwe tegenslag ziet Krajicek, die in het verleden herhaaldelijk Werd geplaagd door blessures, vooral als een toeval. Het feit dat hij na zijn nederlaag in de eerste ronde van de US-open drie weken rust nam, was volgens Krajicek niet van invloed. „Vorig jaar liep ik in Rotterdam dezelfde blessure op, toen was ik wel fit. Omdat ik een haarscheurtje in de pees onder de knieschijf heb is die aanhechting kwets baar, daar valt weinig aan te doen." Langdurige uitschakeling zou Krajicek overigens zeer slecht uitkomen. Hij maakt na melijk nog kans op deelname aan de Masters in Hannover, maar dan moet hij tijdens de komende toernooien nog zeker één aansprekend resultaat neer zetten. „Een halve finale is denk ik voldoende," meent Krajicek, die behalve Singapore in elk geval nog Ostrava, Parijs en Stuttgart aandoet. Ritsma dreigt KNSB met kort geding ifMMERRintje Ritsma moet naar alle waarschijnlijkheid de World Cup wedstrijden in Berlijn missen. Volgens de Europees- en wereldkampioen op de schaats wil bondscoach Henk Gemser alleen maar kernploegleden aan de eerste wedstrijden om de wereldbeker laten deelnemen. Ritsma gaat de komende weken met de KNSB onderhandelen over deelname in Berlijn. „Het is natuurlijk belachelijk dat een Europees- en wereldkampioen geen World Cup mag rijden. Ik vind dat de besten moeten star ten en niet Gemsers lieverdjes uit de kernploeg. Ik wil alles vroegtijdig oplossen. Lukt dat niet dan komt er zeker weer een kort geding", aldus Ritsma. Tomba verkiest celstraf boven betalen rome De Italiaanse skiër Alberto Tomba gaat twintig dagen doorbrengen in de gevangenis. Hij verkiest die manier van boe tedoening boven het betalen van bijna 2000 gulden. Tomba raakte op 25 juli in een discotheek slaags met een fotograaf. Hij veroorzaakte schade aan de apparatuur van fotograaf Picchio, die dacht dat plaatjes van het ski-fenomeen met een bevallige vrouw in een discotheek hun geld wel zouden opbrengen. Tom ba zette de auto van Picchio vast en ontnam hem diens rolletjes. foto hans van weel Ronald de Boer wordt in de tweede minuut van de wedstrijd onderuit gehaald, Ajax claimde tevergeefs een strafschop bij scheidsrechter Uilenberg. Ajax had PSV voor het grijpen kunnen hebben, Feye noord nog binnen handbereik. Toch weer kanshebber kunnen zijn. En dat in een competitie die al gespeeld zou zijn. Na Ajax - De Graafschap liep Ronald de Boer van het veld, met de handen over zijn hoofd gevouwen. AMSTERDAM VPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Misschien wilde hij zijn oren beschermen tegen het fluitcon cert, dat speciaal voor de spits was aangeheven. De Boer wist waarom. Ajax had slechts met 1-1 gelijkgespeeld en dat was zijn schuld geweest. Hij had moeten scoren, hij deed het niet. Zijn directe tegenstander wel. Daarom sprak Ronald de Boer, vol schuldgevoelens: „Je mag dit gelijke spel gerust op mijn conto schrijven." De gevolgen? Acht punten achter Feyenoord, vijf achter PSV en niet meer dan vijf doel punten voor. Alleen NAC maak te er minder. Dat is een teken, meer dan dat. Een gemiste kans, heet dat. „Het is een ramp", fluisterde De Boer. Jarenlang speelde hij in de spits. Toen maakte hij - vonden publiek en trainers - te weinig doelpunten. Als middenvelder vond hij wel de waardering. Toch werd hij weer onder de wapenen geroepen. Kluivert is al maanden geblesseerd en Ajax had een aanspeelpunt nodig. Ronald de Boer staat dus weer in de spits. En mist weer de mooiste kansen. Gisteren drie stuks, drie keer alleen voor de keeper. Het zou Ajax, dat toch al Debutant beslist Davis-Cupduel Sjeng Schalken juicht, hij heeft Nederland een beslissende 3-1 voor sprong tegen Nieuw-Zeeland bezorgd. foto anp Raimond van der Gouw archieffoto anp

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17