Kenneth Cole verbindt politiek met mode Mode Monique Collignon: jong en eigenzinnig MAANDAG 23 SEPTEMBER 1996 DOOR JAN VERSTEEGTa.i. September is dit weekeinde thermisch in een steeds die per dal verzeild geraakt. Op zaterdag hadden we het geluk dat de wolkenvelden buiten onze grenzen bleven en daar door kreeg de zon nog wat in de melk te brokkelen. Schip hol kreeg ruim 6 uur op de klok. Op de zondag was het be wolkt, toen viel er ook regen. Het werd gisteren niet veel warmer dan 10 11 graden, terwijl 17 a 18 graden gebruikelijk is in deze fase van sep tember. De 'zachte wintersfeer' werd veroorzaakt door een depressie, die aan de wandel ging vanuit de Middellandse Zee in de richting van de Alpen. Aan de voorzijde van het systeem werd met een noordoostelijke stroming voor de tijd van het jaar zeer koude en vochtige lucht aangevoerd. In de nieuwe week gaat het met de temperatuur bergop waarts, maar dat zullen we moeten bekopen met een toe nemende wisselvalligheid. De depressies op de Oceaan hebben zich lange tijd koest gehouden, maar sinds gister avond de herfst officieel op de kalender prijkt, zullen ze langzaam maar zeker op het gaspedaal trappen. De eerste dagen merken we daar nog betrekkelijk weinig van, maar vooral later in de week als de west tot zuidwes tenwind flink aanwakkert, krijgt het weerbeeld herfstachti ge trekjes. Dat is geen best teken met Sint Michiel in aan tocht. In het verleden was eind september nog wel eens te porren voor nazomerse sferen. We hebben oktober nog achter de hand, maar voorwaarde is wel dat de hogedruk- gebieden een stekkie moeten opzoeken boven het Conti nent. Pas dan kan er een mildere zuidelijke stroming in ac tie komen. Sociale bewogenheid en schoe nen. Voor Kenneth Cole zijn het zaken die onlosmakelijk met el kaar zijn verbonden. De Ameri kaanse schoenenontwerper is net zo bekend om zijn zeer trendy en verrassend betaalbare schoenencollecties als om zijn niet aflatende strijd tegen het kappen van tropische wouden en zijn inzet voor hulporganisa ties voor aids-patiënten en dak lozen. „Door mijn schoenen kan ik andere dingen doen, zoals politiek met mode verbin den." Cole studeerde politicologie, maar besloot toch in het schoe- nenbedrijf van zijn vader te stappen. Zijn eigen bedrijf, Ken neth Cole Productions, met een collectie damesschoenen, een herenschoenenlijn, handtassen, aktetassen, riemen en andere modieuze accessoires stond in Amerika al snel op de lijst van snelst groeiende bedrijven. In middels zijn er wereldwijd Ken neth Cole vestigingen en groot handels, staat hij genoteerd op de beurs en bereikt hij met zijn postordercatalogus elk jaar drie miljoen mensen. Hij is een geslaagd zakenman maar toch werkt zijn achter grond als politicoloog door in zijn vaak controversiële adver tentiecampagnes. Hij was de eerste in de Amerikaanse mode wereld die publiekelijk ten strij de strok tegen aids met de slo gan 'Aids can't be fought on a shoestring budget', vrij te verta len als 'aids kan niet bestreden worden op een koopje'. Trendsetter Met zijn opzienbarende markt strategie heeft Cole niet alleen de aandacht weten te trekken, het heeft hem ook tot een trendsetter gemaakt. Tegen woordig zijn er meer mode mensen die een deel van hun advertentiebudget schenken aan een goed doel. „We love what we do", is zijn simpele HENRIETTE VAN DER HOEVEN 'Winterwonderland' onder die titel presenteerde de in Leiden werkende ontwerpster Monique Collignon vorige week in het Amsterdame Hilton Hotel haar vijfde couturecoilectie. Een col lectie die ieder seizoen nog groeit, steeds meer coutureallu- re krijgt maar altijd typische Collignon is: jong, een beetje ei- genzinning en realistisch. Volks, in de goede zin van het woord, zou je kunnen zeggen. Ze groeide dan ook niet voor niets op in Rotterdam en heeft bokser Regilio Tuur als een van haar prominente gasten. Het meest opvallend in haar collectie zijn de lange jassen met grote, rondvallende kragen. Iets getailleerd, rond weggesne den panden en achter langer vallend dan voor. In die jassen verwerkt ze vaak contrasterende biezen langs zomen, in de taille en op de mouwen. En bij veel modellen is ook het schouder stuk in de rug van een contras terende stof gemaakt. Jassen die herinneringen oproepen aan de tijd dat Davos en Sankt Moritz exclusieve wintersportoorden waren. Zeker met de fun-fur hoeden en mofjes die ze daarbij laat dragen. Nieuwe materialen zoals lakleer en kunststoffen die eruit zien als geschoren veulen, inspireren haar tot grappige, eigentijdse mantelpakjes. Zoals een model in een rood-zwart geruit lakma- teriaal met kort rokje, voorzien van stiksels en een blousonach- tig jasje afgezet met fun-fur. Maar ook de klassieke lijnen zijn haar niet vreemd. Zo heeft ze ook een heel simpel model: een rechte rok iets over de knie en een lange, aansluitende, kraagloze blazer met een knoop gesloten. Een groot embleem, datje eerder op een leren mo torjack verwacht, zorgt voor het Collignon-effect. Heel comfortabel zien haar vrij rechte pantalons er uit. Zeker als ze die van prachtig bruin flu weel maakt. Met een getailleer de dandy-achtige, tot op de knie vallende jas wordt het een ele gant geheel. Natuurlijk gaat Monique Collig non niet voorbij aan het 'kleine zwarte' jurkje. Alleen zij versiert het met kleurige linten of haalt er kleurige wollen draden met aan het uiteinde een klein kwastje door, waardoor het ge heel weer wat speelser over komt. In de avondkleding kan ze haar gevoel voor drama kwijt. Bij voorbeeld in de aansluitende zwarte jurk met grote capu chon. Gaat die af, dan valt deze als een draperie naar beneden, waarbij de witte voering voor een mooi contrast zorgt. Echt elegant, in alle eenvoud, is de bruid. Zij draagt een room wit, strak aansluitend pak. Het lange hes met strakke mouwen en op de rug gesloten met mooie parelknoopjes, is van kant, de rok van zware zijde. Monique Collignon. Een mouwloze geruite jas geeft een bijzondere lijn aan deze creatie uit de nieu we collectie van Monique Collignon. Felgroene winterjas met brede rondvallende kraag, nonchalante ceintuur en bij passend hoedje. WÊÊÊÊÊ^^^^^mÊÊÊÊÊÊ^m PUZZEL NEKAKKATUI LUJ ROOGN I KKERTEB PORPG I TT I PGOL ASD I VADKRNPNE A A T I UPS I ILDVE ADNAL I ELAAROK RANKFHESNNGOM DTNIOTIETDIRK EAMZNNTE I BUBU K I AEETDALOEET MEWWEGR I DUMRS LFPZEDGEGWSEM AEESOGRENEWI E ABZZC I HCRRNDO TOVERVLOED I GL DAAZGEWDNALKB Aankondigen Goor Overvloedig Aanzegger Hiel Pittig Afwenteling Indom Prop Ante Juli Riant Betrekking Kaken Slik Bezetten Katuil Smeuig Biet Koraaleiland Spek Bleek Laat Spuit Bloemstuk Landbouwer Staf Chic Landweg Wener David Mimi Zaad Ezel Oder Zodra Gewaad Onvoorbereid OPGAVE WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. statig; 2. geduld; 3. passer; 4. pastor; 5. ponton; 6. orkaan; 7. kubus; 8. intiem; 9. paraat; 10. mossel; 11. piraat; 12. aldoor; 13. patent; 14. kabaal. Het citaat is van Jean de Fontai ne: „Een hongerige maag heeft geen oren". KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: wolkenvelden en vooral langs de westkust en dan regen. Maxima 7 graden in het noor den tot 14 hier en daar in het zuiden. Zweden: Droog en wolkenvelden; in het zuiden wellicht gere geld zon. In het uiterste zuiden winderig. Maxima rond 12 graden, in Lapland lager. Denemarken: Winderig en veel bewol king. Maandag misschien het noorden ook wat zon. Vooral in het zuiden kans op regen. Middag- temperatuur rond 13 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Maandag in Ierland be wolkt en nat; elders nog een kleine kans op wat zon. Vandaag breidt de regen zich verder naar het oosten uit. Middag- temperatuur rond 16 graden, langs de Noordzeekust lager. België en Luxemburg: In het algemeen bewolkt en op beide da gen kans op regen of motregen. Middag- temperatuur van 12 in Luxemburg tot 15 in West-Vlaanderen. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink veel bewolking en vooral in het westen en oosten kans op regen. In Mid- den-Frankijks ?oms ook wat zon. Mid dagtemperatuur van 14 graden in het oosten tot 18 in de Vende'e. Portugal: Flink wat zon, maar maandag in het noorden en midden bewolkt en kans op i bui. Middagtemperatuur variërend i 20 graden rond Porto tot 25 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden en soms een bui. Middag- temperatuur rond 22 graden. Spanje: In het noorden geregeld wolkenvelden plaatselijk regen. Vooral in het zui den en oosten droog en flink wat zon. Middagtemperatuur in het noorden rond 20 graden. Maxima aan de costa's van 23 graden rond Barcelona tot 28 bij Ma laga. Canarische Eilanden: Naast zon ook wolkenvelden en soms een bui. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: zon, maar ook kans op enkele wolkenbanken. Waarschijnlijk droog. Temperatuur vlak aan zee 's middags ongeveer 25 graden. Tunesië: Maandag kans op een regen- of on weersbui. Vandaag vooral langs de oost kust weer flink wat zon. Middagtempe ratuur vlak aan zee iets onder de 30 gra- Zuid-Frankrijk: Vooral maandag in het zuidoosten gere geld zon en droog. Verder flink wat be wolking en vooral in het westen en tegen de Pyreneeën regen. Middagtempera tuur rond 18 graden, aan de Middel landse Zee ongeveer 22. Mallorca en Ibiza: Maandag waarschijnlijk droog en flink wat zon. Vandaag kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Italië: Wisselend bewolkt en vooral maandag nog enkele stevige regen- of onweers buien en plaatselijk winderig. Middag temperatuur van 17 graden hier en daar i het noorden tot rond 24 in het zui- Corsica en Sardinië: Vooral maandag enkele stevige regen- of onweersbuien. Flink wat wind. Middag temperatuur op de meeste plaatsen rond 20 graden. Malta: Maandag mogelijk een regen- of on weersbui. Verder naast wat bewolking ook zon. Iets minder warm met vandaag- middag temperaturen rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat bewolking en hier en daar een regen- of onweersbui. Op Kreta en Rho- dos flink wat zon en waarschijnlijk droog. Iets minder warm, met vandaag maxima aan zee rond 24 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: veel zon, maar langs de Turse westkust vanaf maandagmiddag meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxima van 25 graden rond de Dardanellen tot 30 op Cyprus. Duitsland: In het noorden maandag eerst wat zon. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtemperatuur tussen de 12 i 15 graden. Zwitserland: Overwegend bewolkt en op beide dagen kans op regen. Vandaag in rond Locarno wellicht zon. Middagtemperatuur onge veer 13 graden, in het zuidoosten bij wat zon aanmerkelijk hoger. Oostenrijk: Bewolkt en plaatselijk veel regen. Van daag in Karinthië wellicht weer wat zon. Maxima meest tussen 10 en 15 graden. Polen: Maandag in het noorden nog zon. Verder bewolkt en van tijd tot tijd regen. Winde rig. Middagtemperatuur maandag rond W~ koufTM L lagedru H hoê^> /aÓs opklaring 13 graden, vandaag vaak iets lag? Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en plaatselijk erg nat. Wie Maxima ongeveer 13 graden. Hongarije: Bewolkt en plaatselijk veel regen,I dag erg winderig. Middagtemp? rond 15 graden. DINSDAG 24 SEPTEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 07.30 Zon onder L Maan op 18.08 MaanondertP. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.36 14.09 01.09 Laag 10.10 22.05 23.51 lItterc Eelde Eindhoven zwaar bei Den Helder zwaar bei Rotterdam zwaar bei Twente halfbew. Vlissingen zwaar bei Maastricht regen Aberdeen zwaar bei Athene licht bew Barcelona onbew. Berlijn zivaar bei Boedapest regen Brussel zwaar bei Cyprus onbew. Dublin halfbew. Frankfurt zwaar bei Helsinki zwaar bei Innsbruck regen Istanbul onbew. Klagenfurt regen Kopenhagen onbew LasPalmas licht bew Londen zwaar bei Luxemburg zwaar bei Madrid licht bew Malaga onbew Mallorca halfbew. Split6 Stockholm half bew. Warschau half bew. Wenen zwaar bew. Buenos Aires licht bew Casablanca onbew. Johannesburg zwaarbew. Los Angeles halfbew New Orleans onbew. New York licht bew. TelAviv licht bew. Tokyo De Amerikaanse ontwerper Kenneth Cole opende Rode opengewerkte pump, ontworpen door Kenne- zijn eerste Europese schoenenwinkel in Amsterdam. th Cole. verklaring. Hij was afgelopen week even in Amsterdam om in de Leidsestraat zijn eerste Eu ropese winkel te openen. Hij oogt een beetje macho, maar ook vertederend verlegen en is gespeend van sterallures. In leren jack, spijkerbroek en op stoere boots van eigen fabrikaat voelde hij zich weer terug van weggeweest in een stad die vijf entwintigjaar geleden zijn hart had gestolen. Toen trok hij rond met rugzak en sliep in het Von delpark. Nu is hij miljonair, toen voelde hij zich ook zo, be weert hij. Maar de keus viel natuurlijk ook om andere redenen op Amster dam voor de Europese primeur van een Kenneth Cole winkel. Volgens Cole is de cultuur en smaak bij ons te vergelijken met die van Amerika. „We passen in veel opzichten goed bij elkaar." Kenneth Cole legt ook nog even zijn succesformule uit: 'Style en quality, at a good price', stijl en kwaliteit voor een redelijke prijs. „Mensen kopen tegen woordig bewuster. Het is niet erg modern om heel veel geld aan kleding uit te geven.' Hij houdt ook niet van types die als ze 's morgens wakker worden zich alleen druk maken over wat ze moeten aantrekken. Maar hij hoopt wel dat als er schoenen worden aangetrokken dat schoenen van Kenneth Cole zijn. HEINZ S TOM POES Heer Bommel en de Wezelkennis Terwijl heer Ollie zonder begrip en omgeven door misverstanden het fort betrad, sloef neef Edelhart hem vanaf een heuveltje gade. Uit angst voor het kanongebulder had hij de oren dicht en de blik afgewend ge houden. Maar nu staarde hij ongelo vig naar de fiere gedaante van zijn bloedverwant. „Helaas", zo mompelde hij teleurge steld. „Hij is niet getroffen. Ik begin te geloven dat ik mij vergist heb in neef Olivier; de wezel in hem is niet zo sterk als ik meende. Daarom leeft hij nog steeds en daarom kan ik flui ten naar de erfenis. Wat nu te doen? Zal ik het opgeven?" Hij zuchtte diep en keek mistroostig naar de sombere muren van de vesting. „Ik heb nog één kans", peinsde hij. „Zo'n fort wordt bewoond door figuren die zó bang zijn, dat ze zich omgeven met wapens en dienstorders. Volgens mijn wezelkennis bestaat er nog steeds een mogelijkheid, dat ze neef Olivier door angst uit de weg ruimen. Als die soldaten nu maar wezelachtig genoeg zijn om te geloven, dat hij een spion is..." Op dat moment werd hij lichtjes op de schouder getikt, zo dat hij met een gesmoorde kreet om keek. Achter hem stond de gedaante van meester Zedekia Zwederkoom. „Zo, daar heb ik u", sprak de rechts geleerde koeltjes. „Hoe staan de za ken, mijn vriend? Hebt ge de erfenis reeds binnen?" „N-nog n-niet?" sta melde Edelhart. „Er is een beetje op onthoud, vrees ik. De wezel in mij is te sterk - en de wezel in Bommel is niet sterk genoeg. Maar hij zit nu midden tussen de wezels in - en nu zal het snel afgelopen zijn." „Uw ge praat over wezels verveelt mij", her nam de ander. „Ik wil nu wel eens geld zien voor mijn bemoeiingen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14