Sport Spelers bij DIOK nissen een prikkel' 'PSV is niet sterk genoeg voor Europese top' TERDAG 21 SEPTEMBER 1996 Gottfried Bos stelt afscheid noodgedwongen uit Het diepste wezen van de rugbysport ligt opgesloten in de scrum. Schouder aan schouder vechten tegen de vijand. De scrum staat voor kracht en saamhorig heid, de pijlers van deze sport. „Als er een tje verzaakt, merkt het team dat direct", zegt Gottfried Bos, speler van DIOK. Misschien is het geen toeval dat in veel andere teamsporten de spelers even een 'scrum' maken voordat ze het veld ingaan. Volleyballers, handballers of hockeyers ra ken elkaar aan en maken een 'haag' om de teamgeest te vergroten. Daarbij schreeu wen ze elkaar toe, als rugbyers. Is rugby de moeder aller teamsporten? Zo ver durft Bos niet te gaan, maar hij Weet wel dat zijn sport er één is van verre gaande kameraadschap. „De steun aan je medespeler in rugby is onvoorwaardelijk. Je komt voor elkaar op in alle situaties. Er worden hoge eisen gesteld aan de team spirit." Bos was van huis uit voetballer. Hij be reikte het eerste van Voorburg, maar ging rechten studeren in Leiden en kwam zo in aanraking met het ovaal. Hij kan de twee mannelijke sporten goed met elkaar ver gelijken. Er wordt altijd gezegd dat rugby harder is dan voetbal, maar tegelijkertijd veel sportiever. Ondanks het ruige karak ter en het vele lijf-aan-lijf-werk valt het aantal incidenten op een rugbyveld te ver waarlozen. Bos: „Dat komt omdat bij rug byers het respect voor de tegenstander net zo onvoorwaardelijk is als de steun aan je ploegmaat." Verder heeft het alles te maken met de snelheid van het spel. „Een rugbywed strijd is fysiek zo zwaar dat je geen trek hebt in opstootjes. Je bent alle energie kwijtgeraakt in de duels en dan hoef je niet meer zo nodig tekeer te gaan op de momenten dat het spel stilligt. Dat is bij voetballers wel anders. Daar is altijd tijd en ruimte voor allerlei discussies en op standjes." Volgens Bos reageert een voetballer zich te vaak af op tegenstander of scheidsrech ter. „De geprikkeldheid vind je terug na afloop. Dan komen ze gefrustreerd de kantine in. Die twee teams kunnen elkaar niet meer luchten of zien." Nee, dan de rugbyers. Winst of verlies, ze drinken samen met de tegenpartij een stevig biertje. „Je bent na een wedstrijd gesloopt. Alles ben je kwijt, helemaal leeg. Dan wil je nog maar één ding: met de te genstander de derde helft belevep." In geen andere sport wordt erin de der de helft - de uren na de wedstrijd - zo fa natiek gestreden als bij rugby. Een voor oordeel, zegt Bos. Maar de bierpomp staat bij de rugbyers toch altijd verder open dan in de voetbalkantine? "Bij DIOK schenken ze toch geen glazen, maar liters? Bos kent het imago. „Okee, er wordt bier gedron ken, maar ik geloof niet dat het erger is dan bij voetballers. Als je een stevige rug- byspeler ziet staan met een biertje dan krijg je al snel die associatie met de beken de bierton." Gottfried Bos is gisteren 34 geworden. Een mooie leeftijd om aan afbouwen te denken. Dat doet hij dan ook. Hij was eind vorig seizoen gestopt, heette het. Maar een week geleden trommelde DIOK-trai- ner Theo Snijders de driekwarter op van wege de vele blessures in de selectie. „Het gerucht ging dat ik was gestopt en er nu opeens weer stond. Dat klopt niet. Maar ik kan de mensen die het in de wereld hiel pen niets kwalijk nemen, want ik wist zelf niet eens hoe het nou precies zat." Hij is er inmiddels uit wat hij wil. „Ik ben op een leeftijd gekomen waarop snel le driekwarters de jaren gaan voelen- 34 is relatief oud voor een speler als ik. Daarbij wil ik wat meer tijd aan mijn baan als claimmanager bij een verzekeringsmake laar besteden en ook meer tijd vrijmaken voor mijn vriendin. Daarom wil ik sowieso minder trainen. Ik weet dat ik daardoor geen basisplaats meer kan claimen, het zij zo. Maar ik wil nog wel graag voor DIOK spelen." Een routinier als Bos is nog van grote waarde voor de club. „Dat is meteen ook het tere punt bij DIOK. Er lopen meer spe lers rond die binnenkort stoppen. Die ou dere garde wordt maar ouder. Er komen te weinig jeugdspelers door die direct het ni veau aankunnen. Dat is geen verwijt naar de jeugdopleiding toe, want daar wordt volgens mij goed gewerkt. Er komt alleen te weinig eigen kweek in het eerste. We zijn een soort Feyenoord." DIOK loopt in Nederland al jaren met de borst vooruit, rijgt de successen aaneen en bestuurders brengen de club altijd op een positieve manier naar buiten met be hulp van het eigen internationale toernooi en de binnenkort beginnende Europese competitie. DIOK wekt de indruk aan de weg te timmeren en voorop te lopen. Maar Bos zet vraagtekens bij de toekomst van zijn club en maakt zich zorgen. „DIOK presenteert zich altijd perfect en voor de amateuristische begrippen in ons land werkt de vereniging zogezegd profes sioneel. Maar wat staat er voor een team als over één of twee jaar al die oudere spe lers stoppen? Als je niet uitkijkt ben je zo maar de tweede of derde club van het land en dan zijn al je mooie internationale plannen weg." „Jarenlang heeft DIOK nog een goede buitenlander gehaald die wel bij de beste club van Nederland wilde spelen. Maar na de professionalisering in Frankrijk en En geland hebben wij die gasten niets meer te bieden. Ze kunnen nu elders veel geld verdienen. Ik bespeur een zekere stilstand wat het rugby in Nederland betreft, terwijl in de grotere landen het niveau steeds ver der stijgt. En we lagen al zo ver achter." In Leiden is volgens Bos de vooruitgang niet langer voelbaar. „Spelers bij DIOK missen momenteel een prikkel. Die kluif is er niet. Je moet zorgen dat het een eer wordt om in dat eerste te komen, er moet een uitdaging en een beloning zijn. Daar Gottfried Bos: „Er komt te weinig eigen kweek in het eerste. We zijn een soort Feyenoord." moet de clubleiding iets aan doen. Ze vin den dat de spelers drie keer per week moeten trainen en er op zondag moeten staan. Maar het moet niet van één kant komen. Er wordt roofbouw gepleegd, maar niet geïnvesteerd. De faciliteiten zijn miniem. We beleggen niet eens een trai ningskamp voor de competitie." De buitenkant is mooier dan de binnen kant en Bos kan het weten, want hij draait al bijna tien jaar mee als speler in de Morsch. Hij wil slechts een waarschuwing laten klinken. Het komt uit een goed club- hart. „De toekomst baart me zorgen." Ook al zal hij die toekomst niet meer meema ken, want zijn tijd is gekomen. Hij heeft er een rijke loopbaan opzitten. Een carrière die hij nooit voor mogelijk had gehouden als voetballer. „In Leiden kwam ik als student bij Quintus en ik speelde een keer met de Harlequins, zo begon het. Na drie seizoenen vroegen een paar jongens van het Leidse studenten rugby genootschap (LSRG, red.) of ik een keer wilde meetrainen bij het Nederlandse studententeam. Binnen twee maanden stond ik vervolgens in Oranje-B en daarna meteen in het nationale A-team." Bos werd één van de beste kickers van het land. Hij had een goede schop (rugby ers spreken van schoppen in plaats van trappen) en kreeg het ovaal in de meeste gevallen tussen de palen. „Het was een aangeboren talent, ik trainde er niet op. Of het door het voetbal kwam? Ongetwijfeld, want als libero hanteerde ik vaak de lange bal, maar toch is niet vanzelfsprekend dat je dan ook in rugby goed schopt. De raak punten liggen ver uit elkaar. „Het kicken is een specialisme en ik kon het aardig, maar toch zag ik het als een bij-activiteit. Je kon er weliswaar wedstrij den mee winnen, maar ik wilde graag als totale speler worden beoordeeld. Altijd werd ik afgerekend op mijn schoppen, dat vond ik wel eens lullig. Dan had ik aardig gespeeld en zeiden ze 'Bos, het kicken was niet best vandaag' Het kicken is steeds meer een specialis me geworden. „De nieuwe generatie kic kers gebruikt een tee, net als in golf. Kun nen ze dat ovaal een beetje boven het gras uittillen en beter raken. Zo'n ding wordt speciaal gebracht door iemand langs de kant. Vroeger kwam er een mannetje met een emmer zand en die maakte een heu veltje voor je. Ik heb het nog even met een tee gedaan, maar ben ermee gestopt, ik vond het niets." Hij beleefde acht landstitels op rij met DIOK. Een serie om u tegen te zeggen. Maar het hoogtepunt lag toch bij het WK FOTO HIELCO KUIPERS Sevens in Schotland. „Seven-a-side is mooier dan rugby. We speelden op Mur- rayfield de openingswedstrijd tegen Nieuw-Zeeland voor 20.000 mensen. Toen ik een penaltykick moest nemen, had ik voor het eerst in mijn leven de bibbers. Gelukkig ging ie tussen de palen." Hij was al die jaren een trouwe Oranje klant. „Maar ik ben tot slechts twaalf caps gekomen. Veel te weinig, maar ik had een goede lichting voor me. Ik ben wel 45 keer bankinternational geweest. Ach, ik heb aardig wat van de wereld gezien dankzij de sport. Als je in Nederland een aardige speler bent, ben je in het buitenland nog niets. Ik had natuurlijk ook zwakheden. Ik had niet 's werelds beste tackle en was verdedigend minder. Om die beperkingen heen heb ik een aardig spelletje ge bouwd." Twee jaar geleden nam hij als interna tional afscheid tegen Italië. „Een wedstrijd die we met 55 punten verschil verloren. Weet je dat we zes jaar eerder nog konden winnen van een land als Italië? Nu is het langzaam een topland aan het worden. Omdat daar jaarlijks 20 miljoen gulden vloeit naar de rugbybond, geld van de toto en lotto. Hier doet de bond het met een halve ton. In Italië heb je een sportcultuur, hier rust er vaak een vloek op de sport." Dick Advocaat voert ongelijke strijd met buitenland Misschien verlengt Dick Advocaat van daag of morgen zijn contract met PSV. Niet uitgesloten is dat ook hij de vlucht neemt naar het buitenland. Voor top- coaches is in Nederland na het Bosman arrest weinig eer meer te behalen. Zelfs de Zwitserse international Kubilay Türkyilmaz is voor een club als PSV tegen woordig al te duur. Advocaat is de verschrikking van afgelo pen zondag tegen De Graafschap nog steeds niet helemaal te boven. „PSV is een ploeg die, als het moet, op routine een wedstrijd kan uitspelen, maar nog niet op routine een wedstrijd kan winnen. Instel ling is een bepalende factor. -Instelling en inzet. Tegen De Graafschap ontbrak dat. Hans Kraay sr. vond op TV van niet. Ik heb Hans Kraay als analyticus hoog zitten, maar zondag heeft hij het toch verkeerd gezien. Goed, Nilis en Eijkelkamp ontbra ken en ons spel is inderdaad afhankelijk van die twee. Maar dan nóg. Als de ande ren meer bezetenheid zouden hebben ge toond, hadden we die wedstrijd niet hoe ven te verliezen." Een plaatsje in de schaduw, een glaasje mineraalwater, maar vuurvliegjes in de ogen. De woede valt nauwelijks te verhul len. „Het was mooi deze week op TV uit de mond van Marco van Basten te horen dat ook hij, de absolute ster, zo zijn onze kere momenten had. Het nemen van een penalty, bijvoorbeeld, vond hij telkens weer een zenuwachtige aangelegenheid. Ik weet hoe dat is. Onzekerheden moet je camoufleren. Zeker op dit niveau." De klappen van Batumi (Georgië) en Doetinchem (Achterhoek) schuurden Ad vocaat zonder twijfel over het hart. Van verzachtende omstandigheden wil deze coach niet weten. „Ik hoorde Fritz Kor- bach zondagavond op de radio zeggen 'dat hij het leuk had gevonden om van PSV te ar dat het niet in ons voordeel s geweest dat we drie dagen eerder nog land, in zo'n bagger-stadion en tegen zo'n hadden r spelen. Je weet hoe Fritz is, je weet hoe hij sommige din gen kan zeggen, maar een beetje gelijk had hij wel." In de bus, op weg naar de training in Ba tumi, op een steile, onher bergzame flank, brak onver wacht paniek uit. „Ik was de eerste die riep, deuren open, eruit. Maar ach terin waren ze er eerder uit dan ik. Ik zat voorin, op de eerste stoel. We zaten in een afdaling, in een bocbt. De chauffeur kon 'm niet in één keer nemen. Hij moest naar achteren steken, maar hij kon de koppeling niet in zijn achteruit krijgen. Langzaam gleed de bus naar beneden, naar voren. Steeds dichter kwamen we bij de vangrail, een hek met drie ijzerdraadjes. Ik zag dat. Ik zag de afgrond en die dunne draadjes. Ik dacht, dat gaat nooit goed, daar gaan we. Luc Nilis wilde later, toen iedereen van de schrik was bekomen, helemaal niet meer instappen. Die verkoos het politiebusje." „Na de wedstrijd kwamen we om kwart voor twaalf in het hotel aan. Om half één gingen de meesten naar de kamer. Het hotel zat toen nog vol met vreemde snoes hanen. Midden in de nacht leek het wel of plotseling het plaatselijk zangkoor op onze verdieping een uitvoering kwam geven. Het bleek het hotel personeel te zijn dat kennelijk de slaap niet kon vatten. Het was een feest dat zijn weerga niet ken de en tot kwart over drie duurde. Op de gang stonden zo'n zeven a acht politie agenten met pisto len, maar wat ze er deden? Ze grepen in elk geval niet in." Van Gaal noemde de UEFA Champions League al een com mercieel gedrocht. Advocaat is niet minder vleiend over de economische aanpak van de Euro pese voetbalfedera tie. „Alles wordt te- genwoordig onder- 3D geschikt gemaakt aan de TV. Straks wéér een Cup-toernooi dat naar de vrijdagavond gaat. Wie weet moe ten we binnenkort op zaterdag Europees spelen en op zondag competitie. De spe lers krijgen nauwelijks meer de tijd om van een wedstrijd te herstellen en onder tussen wordt de UEFA almaar rijker." „De overwegende invloed van de com mercie neemt onverantwoord grote vor men aan. Over twee weken hebben onze internationals op zaterdagavond Wales- Nederland. Drie dagen later, op dinsdag avond, is het PSV-FC'Twente op Film- net/SuperSport en op vrijdagavond, even eens op SuperSport, is het weer Fortuna- PSV. Competitie-wedstrijden op steeds wisselende avonden. Vanwege al die ver schillende TV-stations. Ajax speelt in de Champions League op woensdag, wij in de Europa Cup 2 op donderdag. Zondag is het competitie. Ajax heeft dus één dag meer en zo'n dag kan van grote invloed zijn, zeker ingeval van blessures." Wie, zoals KNVB, zijn ziel verkoopt aan de duivel, moet niet ontgoocheld zijn. „Voorlopig zitten we nog tot 2003 vast aan dat contract met Sport7. Hoe dat verder moet, weet ik niet. Het levert de clubs in Nederland 2,9 miljoen gulden per jaar op. Wat is voor een topclub tegenwoordig 2,9 miljoen? In Engeland incasseren de Clubs in de Premier League jaarlijks elk 22 mil joen gulden, in de hoogste divisie in Span je nóg meer. Kijk, dan is het wat gemakke- lijker om spelers te kopen of om ze te be houden." „Het is bijna onvoorstelbaar welke enor me bedragen in de afgelopen zomer door de Europese topclubs in de aankoop van nieuwe spelers zijn geïnvesteerd. Inter be taalde 52 miljoen gulden aan nieuwe spe lers, Real Madrid 65 miljoen en Barcelona nóg veel. meer. Waar blijven Ajax, Feye noord en PSV dan nog? Hoe kunnen die de strijd volhouden, zo lang in landen als Italië, Spanje en Engeland de inkomsten uit TV-rechten vele malen groter zijn en de fiscale condities aanmerkelijk gunsti ger." Advocaat had de Tsjech Nedved, de Duitser Freund en de Belg Okon op zijn lijstje staan. Tegen de buitenlandse con currentie kon PSV niet op. „Als een speler als Nedved de keuze heeft tussen PSV of Lazio Roma dan kiest hij voor het grote geld en het land, dus voor Italië. Als je een topspeler met een doorlopend contract wilt halen, koop je die bijna niet meer be neden de tien miljoen gulden. Dan komt zijn salaris er nog eens bij. Een Europese topspeler kost vandaag de dag tien a vijf tien miljoen gulden. Alleen met spelers van dat formaat kom je bij de Europese top. Met spelers die minder kosten neem „Barcelona betaalde PSV 34 miljoen gul den voor Ronaldo. Daar valt niet meer te genop te bieden. Ronaldo is een voetballer die per jaar zo'n dertig doelpunten maakt. Ik heb nu Degryse. Ik ben blij met Mare, maar met hem heb ik niet de garantie dat hij er per seizoen dertig maakt. Zijn prijs was er ook naar. Hij kostte niet meer dan vier miljoen gulden." „Ik ben niet somber over de toekomst van het Nederlandse voetbal. Hooguit ver drietig over wat er om ons heen gebeurt. Ik ben bang dat we de race met het bui tenland niet volhouden. De hoge afkoop sommen en salarissen die in het buiten land worden betaald, kunnen en willen wij hier eenvoudig niet betalen en een oplos sing zou ik niet zo gauw weten." „Met PSV verkeren we in de gelukkige omstandigheid dat het grootste gedeelte van de spelersgroep contractueel nog twee, drie jaar meegaat. Maar voor de Eu ropese top is het huidige elftal nog niet sterk genoeg. Daar hoeven we niet ge heimzinnig over te doen. Het moet dus op inventiviteit aankomen. Maar ook in dat opzicht bereik je niets zonder geld." „Door de afschaffing van het transfer systeem, r.a het Bosman-arrest, is de markt compleet op hol geslagen. Alleen de spelers en de makelaars worden er beter van, Hoe meer transfers, met name in het buitenland, hoe meer ze eraan verdienen. Vroeger bleef het grote geld in de voetbal lerij. Nu vloeit het weg. Een belangrijk deel verdwijnt in de zakken van de spelers en hun adviseurs." De situatie geeft te denken. Voor top- coaches valt in Nederland weinig eer meer te behalen. Misschien moet ook Advocaat serieus overwegen aan het eind van zijn contract, per 30 juni van het volgend jaar, de vlucht naar het buitenland te nemen. „Ik ga eerst eens met het bestuur van PSV praten." In krap twee jaar tijd heeft de Hagenaar de Eindhovense club uit de put gehaald en de KNVB-beker gewonnen. „Ik acht niets uitgesloten. "Uoe moeilijk het nu ook is, het blijft voor mij een grote uitdaging om met PSV topprestaties te leveren." Gesloten boek Is 'het' misschien een gesloten boek? De vraag wordt gesteld terwijl de camera geheel gewijd is aan de bondscoach. Het is een goede vraag. Het is de vraag die iedereen, u en ik in elk geval, nu wel eens beantivoord wil zien. De het van de vraag over het ge sloten boek betreft AC Milan- employe Davids. De vraag luidt dus eigenlijk of Davids, gezegd hebbende (en daar niet op teruggekomen) dat de bondscoach een retenlikker is, nog in aanmerking kan komen voorselectie. Wij willen, zoals gezegd, deze vraag nu wel eens beantwoord zien. Hiertoe is de camera ons instrument. Verder inzoomen op de bondscoach dan nu gebeurt is met de huidige cameratechniek onmogelijk. De televisie is een snor geworden. Zou er bij wijze van emotie maar één bonds- coachsnorhaartje uit de pas springen, dan zou ons dit on middellijk opvallen. Maar er ge beurt niets. Bewegingloos door staat de snor de storm. Davids speelt niet", klinkt er plotseling, na een toch nog iets te korte stilte, vanonder de snor. De bondscoach had, beschaafd, één keertje foei kunnen zeggen, waarom doet hij dit nooit? Da vids speelt niet duidt op de hui dige situatie van Davids, reser ve-employé van AC Milan, die een selectie in de weg staat. Daar zit iets in, maar een ant woord op de vraag is het niet. Voor hetzelfde geld breekt Da vids morgen zijn been, besluit te gaan korfballen of geeft op dracht aan zijn zaakwaarnemer om een onmiddellijke overgang naar Besiktas bespreekbaar te maken, op huurbasis desnoods, of een ruil met Galatasaray-ver- dediger Van Gobbel. Maar dit kan op het moment toch moei lijk het criterium zijn om Davids wel of niet te selecteren. Onze vraag aan de bondscoach is een principiële vraag. Speelt Davids nog ooit in Oranje, willen wij weten? Wordt hij opgeroepen of is het boek gesloten? Wat gebeurt er als Davids vandaag of mor gen tegen Bologna het voortouw neemt en in zijn ééntje de wed strijd voor Milan wint? Is dit het Waarom laat de bondscoach zich andermaal zo beet nemen? Waar Davids deze goedheid aan te danken heeft mag Joost weten, maar ergens in augustus heeft de bondscoach getracht hem op te bellen. Hij kwam niet verder dan Edjes Milanese antwoord apparaat - kan gebeuren, Da vids was misschien een straatje om, een spelletje scrabble spelen met de Reizigers, een terrasje, Italiaanse les, alles is mogelijk - en sprak luid en duidelijk zijn naam en adres in en het tele foonnummer waarop hij of zijn vrouw Ien te bereiken is. Davids reageerde niet. Toen dit zwijgen van Davids er gerlijke vormen begon aan te ne men, sprak de bondscoach nog maals het antwoordapparaat in - Davids was weer uithuizig, was de tuin aan het maaien of zat weer te scrabbelen, je weet het niet. De bondscoach schakel de Reiziger nog in, bracht het nieuws van het antwoordappa raat in de pers, maar al die bel den, Davids niet. Davids had de bondscoach kun nen bellen, dat staat vast. Da vids beschikt over telefoon aan huis, telefoon in zijn auto, een 06-nummer, een pockettelefoon, telefoon in bad, telefoon in zijn horloge en in het uiterste geval had hij een telefooncel binnen kunnen stappen of de clubtele foon van Milan kunnen gebrui ken. Davids heeft bovendien een fax, had een postduif kunnen inschakelen, een brief kunnen versturen, onvoldoende gefran keerd desnoods, flessenpost, hij had aan een ballonnenwedstrijd mee kunnen doen (Edje Davids, 23 jaar, Milano), de wind stond er gunstig voor en nóg zien wij tientallen methoden over het hoofd waarop Davids zijn spijt had kunnen betuigen. Het is eigenlijk al een wonder dat de bondscoach het nog zo ver laat komen, dat Davids überhaupt in staat wordt gesteld zijn spijt te betuigen. Of dit voor de bondscoach pleit, is een twee de. Maar wij zijn er van over tuigd dat als van Van Gaal, Haan, Advocaat, Michels, JC, u of mij verteld was dat wij onze kop niet in de reet van enz., dat wij het antwoord dan wel gewe ten hadden. Dit boek zouden wij ruimschoots op tijd zonder bij komende kosten bij de biblio theek hebben terugbezorgd. dio Sport

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23