Bern: Definitief onderzoek Koerden in Irak lachen wat om dreigementen VS andacht in zaak-Dutroux cht zich meer op Nihoul J» Buitenland Vroege winter Rode Kruis meldt 14.000 vermisten oorlog Bosnië Meerderheid Bondsdag akkoord met bezuinigingsprogramma :RDAG 14 SEPTEMBER 1996 enL_ proffen Franse boeren eisen hulp d to -ppr|MDNT-FERRANPBoeren in heel Frankrijk zijn gisteren de enJiat °P 8e8aan om ^un e*s kracht bij te zetten dat de regering "helpt de gevolgen van de gekke-koeiencrisis te boven te ko- In Clermont-Ferrand in het midden van het land namen 12.000 boeren deel aan een demonstratie. In Toulouse in zuidwesten wierpen veefokkers en boeren wegversperringen net mest en balen hooi. De ministers van landbouw van de opese Unie vergaderen maandag en dinsdag in Brussel over aan door de crisis getroffen boeren. 'V dKnr'ïaKSrfiMg foto reuters ariljoen aan drugsgeld opgegraven De Surinaamse politie heeft in Casipora, 40 kilome- :n zuidwesten van Paramaribo, een miljoen dollar van een ine-transactie opgegraven. Zes personen uit één gezin zijn :G l|ehouden, één van hen is dorpshoofd van het indianendorp, arrestatie had plaats nadat een van de verdachten aangifte ;edaan van 'diefstal' van een deel van zijn aandeel. opisch-houtakkoord gaat in '97 in Bijna veertig landen die tropisch hout produceren en liken, zijn het erover eens geworden dat een overeenkomst :opische wouden in stand te houden, begin volgend jaar ngaan. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de over- tomst, die in 1994 totstandkwam, in februari vorig jaar in dng zou treden. Dat lukte niet, omdat er toen te weinig lan- aan meededen. Brazilië toonde zich steeds een tegenstan- 10pan het akkoord, maar zegde gisteren toe toch zijn handte- jdemg te zullen zetten. ®*ltbossing in Brazilië toegenomen i an haag De ontbossing in Brazilië is de laatste jaren sterk toe- pmen. Ondanks dat de regering in Brasilia jarenlang heeft nejEhouden dat de introductie van strengere wetgeving na de ildmilieuconferentie van Rio de Janeiro in 1992 de vernieti- ivan het regenwoud rond de Amazone heeft verminderd, iachtige stukken regenwoud zijn echter in enkele jaren door lossing en afbranding verloren gegaan, zo meldde de New Times gisteren. -jrrakhan bij installatie Wijdenbosch mariboEén van de weinige buitenlandse gasten die van- ;de inauguratieplechtigheden in Paramaribo bijwonen, is Dntroversiële moslimleider Louis Farrakhan. Hij genoot derdagavond op de luchthaven een groots welkom, georga- j-Jprd door een comité onder leiding van oud-ambassadeur kHerrenberg. i/sa ve rlog Tsjetsjenië dreigt op te laaien ^QU. De Russen en de Tsjetsjenen hebben elkaar gisteren en weer beschuldigd van het samentrekken van troepen Jen de hoofdstad Grozny. De spanningen wijzen op een drei- Qn; le hervatting van de gevechten, die door het vredesakkoord augustus definitief beëindigd leken. 191 _morezen vluchten ambassade binnen «ta» Vijf Oost-Timorezen zijn woensdag de Spaanse ambas- fe in Jakarta binnengedrongen en hebben asiel aangevraagd. meldde het Indonesische persbureau Antflra gisteren. Sinds Jember vorig jaar zijn 84 Oost-Timorezen via buitenlandse passades naar Portugal gevlucht. Het Internationale Rode js bemiddelde hierbij. Indonesië is de voormalige Portugese pie Oost-Timor in 1975 binnengevallen en heeft het gebied gaar later geannexeerd. erbil» jessica lutz correspondent „Toen Clinton besloot Zuid-Irak te bombarderen had-ie zeker de kaart ondersteboven liggen. Het is zoiets als je voeten afhakken als je hoofdpijn hebt". Zo grappen de Koerden in het Noord-Iraakse Erbil over de Ameri kaanse dreigementen aan het adres van Saddam Hussein. Het is spot om de spanning een beetje weg te lachen. Want de Koerdi sche Democratische Partij van Mersut Barzani, die dankzij de hulp van Sad dam inmiddels heel Iraaks Koerdistan in zijn macht heeft, beweert weliswaar dat er geen Iraakse troepen meer in het gebied zijn, maar de bewoners van 'hoofdstad' Erbil zijn er niet geheel ge rust op. Ook de VN-politie ter plaatse zegt dat er nog wel degelijk zo'n 1.000 Iraakse troepen voorzien van tanks en zware artillerie op vijftien kilometer van de stad gelegerd zijn. Dat is boven de 36ste breedtegraad, verboden ter rein dus. Niet dat men echt gelooft dat Sad dam de Koerden aan zal vallen wan neer Amerika zijn militaire posities in het zuiden bombardeert. Zo dom zal hij niet zijn. „Toch heeft de aanwezig heid van de troepen boven de 36ste parallel wel degelijk een psychologisch effect op de mensen hier. Ze zijn aan het hamsteren geslagen, wat de prijzen enorm opdrijft. Steeds meer veegt Sad dam zijn voeten af op wat het Westen hem dicteert. En op ons vertrouwen de Koerden nog wel maar het wordt min der", zegt een westerse bron in de stad, die liever anoniem blijft. Het vertrek van de Amerikaanse en sommige Britse hulporganisaties, heeft de angst voor de toekomst dan ook flink doen toenemen. Die namen dat besluit nadat Saddam eergisteren ver kondigde dat zijn amnestie voor de Koerden niet geldt voor de 'collabora teurs en spionnen van die bastaarden en duivels'. „De lokale staf is in paniek", zegt Paul Dahl in Erbil. Hij is hoofd van de VN-politie in Irak. „We dragen zoveel mogelijk de boodschap uit dat het vei lig is om te blijven. Desondanks staan er nu 2.500 mensen aan de Turkse grens om eruit te komen. Als VN kun nen we heel weinig voor hen doen. Ge val per geval moet bekeken worden of hun leven echt in gevaar is". Veiligheid is een relatief begrip. Nog slechts twee dagen geleden werd een VN-politie samen met een aantal hulp organisaties gegijzeld en met stenen bekogeld door een groep vluchtelingen aan de Iraanse grens. „Onder de aan hangers van Talabani zijn veel gefrus treerde mensen. Die voelen zich in de steek gelaten en keren zich tegen iede re buitenlander. We moeten dus heel alert blijven", aldus Dahl. De VN pro beert in kaart te brengen hoeveel vluchtelingen er werkelijk zijn, want het gevoel overheerst dat de aantallen zwaar overdreven wforden. Barzani's KDP doet inmiddels hard zijn best om de situatie in Erbil te nor maliseren. Nog steeds hebben delen van de stad geen elektriciteit of water omdat Talabani's troepen tijdens htm aftocht alle computerkaarten van de stuwdam Dokhan meegenomen heb ben. Daardoor kunnen de sluizen niet meer open en werkt de elektriciteits centrale niet. Maar via een andere stuwdam krijgt de stad in ieder geval zo'n zes uur per dag water en elektriciteit. De rijen mensen met jerrycans, emmers en ke tels voor tankwagens of watervaten op een ezelskar zijn dan ook niet meer zo talrijk. Op straat wordt de politieke situatie druk besproken. Barzani, nu alleen heerser, verzekert de bevolking dat zijn verbond met Saddam beëindigd is met de inname van Erbil. Saddam spreekt echter van een uitstekende relatie met zijn Koerdische bondgenoot. Barzani zegt voor niets minder te gaan dan een federatie, Saddam wil slecht autono mie toestaan. Een propagandaspelletje waarvan de uitkomst allerminst zeker is en waarop de Amerikaanse bommen waarschijnlijk weinig invloed op zullen hebben. In Erbil heeft Barzani een aantal plunderaars van verlaten huizen laten executeren. De arm van de wet is nog steeds sterk, het volk kan gerust zijn, was de boodschap. Bovendien heeft hij de overgebleven partijen uitgenodigd deel te nemen aan een nieuw te vor men regering. Zwitserse regering eist medewerking banken inzake verdwenen nazi-goud De Zwitserse regering wil dat de banken meewerken aan een 'definitief onderzoek' naar het verdwenen nazi-goud. Onder de druk van buitenlandse en binnenlandse kritiek komt zij daartoe volgende week met een wetsvoorstel. Het gaat om spoorloos verdwenen goud van de Neder- landsche Bank en andere centrale banken, dat de nazi's tijdens de oorlog onderbrachten in het neutrale Zwitser land. genéve bob kroonen kleinere banken, waartoe het correspondent ondoordringbare bankgeheim gedeeltelijk moet worden opge- Een gemengde commissie van heven. Het wetsvoorstel, dat onderzoek, bestaande uit histo- 'zeer vergaand en zonder prece- rici, juristen en accountants dent' wordt genoemd, wordt moet toegang krijgen tot de ar- volgende week bekend ge- chieven van honderden grote maakt. Dit valt toevallig samen met het bezoek van de Britse minister van Buitenlandse Za ken Malcolm Rifkind. Hij zal naar verwachting zijn Zwitserse gastheren aan de tand voelen over de al vijftig jaar on vindbare nazi-goudschat van zo'n tien miljard in (huidige) guldens. Daarvan werd bijna veertig procent geroofd uit het bezette Nederland, hetzij uit de nationale goudreserves, hetzij van joodse Nederlanders die la ter in de Duitse vernietigings kampen omkwamen. Wanneer het onderzoek be gint is onduidelijk. Het wets voorstel moet door het parle ment en kan ook nog aan een referendum worden onderwor pen, hetgeen betekent, dat de speurders niet voor volgend voorjaar aan de slag kunnen. En wat het oplevert is ongewis. Ten eerste zijn banken verplicht slechts voor tien jaar rekenin gen van dit soort deposito's aan te houden en ten tweede krijgen malafide bankiers ruimschoots de tijd hun oude balans 'bij te stellen'. De nazi-goudschat van tien miljard, die nu in de officiële Britse documenten is opgedo ken, heeft om met de Ameri kaanse financiële deskundige dr. Francis Peel in Genève te spreken, 'juridisch weinig han den en voeten'. Daarbij komt dat de meeste direct betrokke nen allang zijn overleden. Maar de na een halve eeuw weer aangezwengelde goudzoe- kerij hangt de Zwitserse rege ring als een politieke molen steen van Matterhorn-formaat om de nek. Hoofdartikelen in de Zwitserse pers, met teksten als 'de lafhartige bankiers en hun smerig gewin uit de Tweede Wereldoorlog' doen niet onder voor de heisa elders. l Schaapjes, weliswaar op het droge, maar ook in de sneeuw. Het Zwitserse Davos-Laret heeft ze. Het kanton waarin de stad ligt, op zo'n 1.500 meter hoogte, krijgt dit jaar n vroege winter te maken. foto e Arrestatiebevel tegen Bosnische Kroaat Rajic den haag anp De rechters van het Joegoslavië- tribunaal hebben gisteren een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de Kroaat Ivica Rajic. Zij bevestigden de aanklacht tegen Rajic, die ervan is beschuldigd bevel te hebben gegeven voor de aanval van Bosnisch-Kroatische eenheden op het dorpje Stupni Do, in Centraal-Bosnië, op 23 oktober 1993. Het VN-tribunaal klaagde Ra jic, die de leiding had over de troepen, in augustus vorig jaar aan wegens opzettelijke ver woesting van het dorpje, het doden van de burgerbevolking en de verwoesting van hun be zittingen. Geen van deze daden was militair gerechtvaardigd, al dus de rechters, en vormen ook een schending van Conventies van Genève. Van de 250 bewo ners van Stupni Do, voorname lijk moslim-boeren, kwamen er zestien om het leven. De overi ge bewoners moesten vluchten, waarna het dorp bijna geheel met de grond werd gelijk ge maakt. Hoge opkomst Marokko bij referendum RABAT Rtr-AFP-DPA Miljoenen Marokkanen brach ten gisteren een stem uit tijdens een referendum over wijziging van de grondwet. Gistermiddag \Toeg had al 68,6 procent van de stemgerechtigden het stem bureau bezocht. Het belangrijkste onderdeel van het referendum is de invoe ring van een tweede parlement, een stap om de macht te decen traliseren en de ontwikkeling van het platteland te bevorde ren. De verwachting is dat een ruime meerderheid van de twaalf miljoen stemgerechtigde Marokkanen instemt met de hervorming en gehoor geeft aan oproepen van koning Hassan, regeringspartijen en oppositie een ja-stem uit te brengen. Hassans uitgebreide bevoegd heden blijven na de voorgestel de grondwetswijziging onaan getast. De huidige volksverte genwoordiging met 333 leden wordt in tweeën gesplitst. De 'Eerste-Kamerleden' worden di rect door het volk gekozen, de leden van de nieuwe 'Tweede Kamer' indirect, onder meer via plaatselijke besturen en vak bonden. Namenlijst op 25 steunpunten in te zien paul koopman ^om z'et iedereen mij als Ischuldige? Waarom ben ik «zondebok?verzuchtte Dutroux twee weken gele- in een gesprek met zijn w nalige raadsman Didier de Inmiddels is Dutroux, :ht van de moord, ontvoe- 0 mishandeling en zwendel gf gië's grootste zedenaffaire, es weg uit de schijnwer- De aandacht heeft zich naar de zaak-Cools - en zedenzaak naar Dutroux' anger Michel Nihoul (54). oul, een 'selfmade' make zakenman en oplichter, jn ®n veel prominentere rol bende-Dutroux te hebben eld dan tot dusverre werd nomen. teren stelde het gerecht ^eufchateau Nihoul for- m staat van beschuldiging le ontvoering van Julie en >a, de twee Waalse meisjes wier lichamen vorige maand werden opgegraven in Sars-la- Buissière. Donderdag was de 'makelaar' al beschuldigd van betrokken heid bij de ontvoering van Lae- tifa Delhez (14) uit Bertrix, die samen met Sabine Daerden (13) op 15 augustus levend werd te ruggevonden in een tweede huis van Dutroux in Marcinelle. Daarmee is Nihoul van mede plichtige in het onderzoek plots gepromoveerd tot één van de hoofddaders. De ouders van vermiste en ontvoerde kinderen kwamen gisteren in opstand om de men taliteit bij justitie, politie en in de politiek te veranderen. Met het steuncomité Julie en Melis- sa' willen ze familie van slacht offers steunen en hun stem lui der laten klinken. Al eerder waren er aanwijzin gen dat Nihoul bepaald geen fi gurant is. Zo telefoneerde Ni houl in de dagen rond de ont voering van Sabine en Laetitia frequent met Dutroux. Ver scheidene getuigen verklaarden Nihoul te hebben gezien in Ber trix, bij een van de 'gruwelhui- zen' van Dutroux. Op bij Nihoul in beslaggenomen videobanden is hijzelf waar te nemen, soms in het gezelschap van Dutroux. Verder heeft de man een zwaar belast zakelijk verleden, waarbij niet alleen faillissemen ten maar ook fraude, steekpen ningen en oplichting in het spel waren. In enkele zaken duiken overigens ook namen op van Luikse socialistische politici. Een verband tussen de zaak- Dutroux.en de moord in 1991 op de socialistenleider André Cools is echter nog niet aange toond. De Luikse socialist Guy Mathot, die door een anonieme getuige is aangewezen als één van de opdrachtgevers voor de moord op André Cools, heeft gisteren ontkend ook maar iets met de liquidatie van de oud minister te maken te hebben. den haag-sarajevo afp-dpa-anp Het Rode Kruis heeft een lijst gepubliceerd met 14.000 namen van mensen die tijdens de oor log in het voormalige Joegosla vië spoorloos zijn verdwenen. Twee maanden geleden telde deze lijst nog 11.000 namen. Een groot deel van personen op de lijst verdween na de val vorig jaar van de moslimenclave Screbrenica. Het Rode Kruis verspreidt het nieuwe boek met de langere na menlijst wereldwijd, ook via In ternet. De hulporganisatie zet zich in om zoveel mogelijk in formatie en ooggetuigenverkla ringen te verzamelen over het lot van de vermisten. Daarna licht zij families zo snel moge lijk in over de resultaten. De namenlijst is in te zien op 25 steunpunten van het Rode Kruis in Nederland. Met het oog op de in Nederland verblijvende vluchtelingen uit ex-Joegoslavië liggen hier formulieren klaar. Mensen die informatie hebben over het lot van een vermiste, kunnen die invullen. Het Ne derlandse Rode Kruis heeft ook een speciaal informatienummer opengesteld waar mensen te recht kunnen met vragen (070 - 4455721). De leidster van de Bosnische Serviërs, Biljana Plavsic, heeft gisteren op de Servische televi sie haar excuses aangeboden voor het pleidooi voor opdeling van Bosnië en aansluiting van de Bosnisch-Servische repu bliek bij Servië. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (OVSE) had Plavsic daartoe gedwongen op straffe van het afvoeren van kandidaten van de kieslijst van de SDS, de partij van de Bosni sche Serviërs. Met haar uitlatingen van een paar dagen geleden riskeerde de ultranationalistische Plavsic op het laatste moment van de ver kiezingen te worden uitgeslo ten. bonn peter van nuijsenburg correspondent De kleine meerderheid in de Bondsdag liet geen enkel riscio toe en dus werden alle zieken en zwakken door de regerings partijen in Bonn opgetrom meld. De leider van de Beierse CSU, Glos, had net een zware darmoperatie achter de rug, maar voor het slagen van de be zuinigingsoperatie van de rege ring van bondskanselier Kohl was zijn aanwezigheid dringend gewenst. En dus werd hij giste ren per helikopter van het ziek bed naar de vergaderzaal gevlo gen. Bij nader inzien had hij rustig bij de fruitmand kunnen blij ven. De regeringspartijen, CDU/CSU en FDP, stemden ge sloten (341 tegen 322 stemmen van de oppositie) voor het be zuinigingspakket van 50 miljard mark (ruim 55 miljard gulden), waarmee Kohl de economie uit het slop wil halen. Vijf maanden wordt de Bon ner politiek nu beheerst door het debat over het 'programma voor economische groei en werkgelegendheid' dat uitein delijk de werkloosheid, rond 4 miljoen mensen (10 procent van de beroepsbevolking) heb ben geen baan, moet halveren. In die periode hebben vakbewe ging en oppositie vergeefs storm gelopen tegen de bezui- ningsmaatregelen, die dit doel tot stand moeten brengen. De etappegewijze verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd (bij mannen van 63 jaar naar 65; bij vrouwen van 60 naar 65), de kortingen op het ziektegeld, de versoepeling van het ontslag recht en de verhoging van eigen bijdragen, luiden volgens hen de 'ontmanteling van de verzor gingsstaat' in en zijn een gevaar voor de 'sociale vrede'. Hon derdduizenden mensen zijn de afgelopen maanden de straat op gegaan om tegen deze plannen te demonstreren, maar de rege ring liet zich niet vermurwen. Ook het vier dagen durende debat in de Bondsdag dat de ge moederen regelmatig richting kookpunt dreef, veranderde niets aan de opstelling van de regering. Kohl weet zich ge steund door een recente opinie peiling die zegt dat 69 procent van de Westduitsers en 43 pro cent van de Oostduitsers de plannen als noodzakelijk accep teert. Voor de oppositiepartijen viel er geen eer te behalen. De grootste, de SPD, heeft boven dien geen overtuigend alterna tief, terwijl de financieel-econo- mische deskundigheid van de Groenen ondanks een door par tijleider Fischer in gang gezette inhaalactie nog steeds te wen sen overlaat. Ook als politieke wapen schouw bood het debat weinig verrassingen. Kohl is nog steeds onaantastbaar, Fischer is nog steeds de meest aansprekende oppositieleider en de fractie-lei der van de SPD, Scharping, blijft een fletse apparatsjik.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5