Ticket to the musical lAfSUi f wmw irli Eerste ww 1131 30@1J3 Lui Nederlandse pianist die mag wil DGier q arl a optreden in Camegie Hall I3^*ST^* Zl 1 Dansen op een matras is niet eenvoudig )lkenkunde licht n tipje van sluier op AD VAN KAAM tipje van de sluier oplichten. Nooit eze uitdrukking letterlijker worden nen dan dit najaar wanneer in het museum van Volkenkunde de ten- telling Sluiers Ontsluierd van start Daarop zal een grote verscheiden - aan sluiers, stoffen en decoraties te voornamelijk afkomstig uit i-Afrika en Zuidwest-Azië. sluier wordt vandaag de dag vooral ocieerd met de islam, maar sluiers ch zijn veel ouder dan deze gods- i Al ver voor het begin van onze •Hing wordt melding gemaakt van edingstuk en er bestaan reliëfs van ierde vrouwen uit Syrië die dateren tiveede en derde eeuw. Imrele tradities die van land tot verschillen bepalen de ontwikkeling de verschillende typen hoofd-, ge- en kostuumsluiers. Met elkaar ge- hebben ze dat ze de draagster ervan nmen van de buitenwereld en te- daartegen beschermen. Vooral te- oor dig zijn sluiers aan mode onder en dienen ze derhalve ook als ver- ng. In haar eigen land bijvoorbeeld t de Omaanse Kefah Abdawani met creaties waarvan er ook een op deze tentoonstelling zijn te zien. ewel voornamelijk in zwang in de che wereld is de sluier in de loop •geschiedenis over de gehele wereld eid. De lithma uit Marokko bij- •eld werd in de tivaalfde eeuw door oren meegenomen naar Spanje en 'e daar ook daadwerkelijk ingebur- Zo heeft ook de Nederlandse huik •igen oorsprong die teruggaat naar >r verleden. id de tentoonstelling worden de no- ctiviteiten ontplooid zoals lezingen 'en modeshows. Tevens is er een een lamig boek van de hand van Gil- jgelsang-Eastivood. instelling Sluiers Ontsluierd, tuseum van Volkenkunde. Van 11 r 1996 tot en met 19 mei 1997. Sluiers Ontsluierd van Gillian Vo- '-Eastwood. latie: Jan Rijsdam. aktie: Paul de Tombe, iving: Marco Kroes. afie: Jan van den Brink, Simon Elenbaas, den Elshout en Jeroen Heringa, imslag: Hielco Kuipers !omt dat zien': Pablo Cabenda en: Maarten Baanders, Cees van Hoore, Kaam, Wim Koevoet, Susanne Lammers, dam, Erna Straatsma en Gert Visser. ieater, muziek, film, literatuur en ide kunst Dagelijks leest u er over op de igma van het Leidsch Dagblad. vvs, voorbeschouwingen en ronden. Recensenten beoordelen naar eer iten nieuwe voorstellingen, boeken en es. Zij nemen u mee door een doolhof ist en cultuur. nderdag hebben wij een speciale Cultuur een zes keer per week vindt u op ia 'Uitgaan' alle informatie over films, en, theater, exposities en evenementen in plus enkele vaste rubrieken: de cd van het boek van de dag en de culturele tip Als lezer profiteert u bovendien van kelijke aanbiedingen in de vorm van tmgsbon voor voorstellingen, in enz. Dus of het nu gaat om pop of dans of toneel, evenementen of ide kunst, voor het Leidsch Dagblad in telke dag horen, zien en... schrijven. mill A [oor ERNA STRAATSMA De zoektocht komt nooit ten einde. Naar het juiste menu, de ultieme interpretatie en de mooiste aanslag. Wibi Soerjadi (26) wil beter dan de beste zijn. Alles zo precies mogelijk doen. Zelfs het maken van een kopje warme chocolademelk drijft hem tot het uiterste. ,,Je maakt jezelf daar gek mee. Ik kan echt eindeloos zoeken naar de juiste verhouding van suiker en cacao." Hij is de eerste Nederlandse pianist die mag optreden in Carnegie Hall. Op 22 november is het zo ver. Dan staat de kleine, grote man met zijn Bösendorfer - liefkozend Bösi genaamd - op het New Yorkse podium. Met een 'enorm' programma, een meergangen- menu a la Wibi..Mendelssohn, Ravel, Bach, Schumannn en natuurlijk Liszt, zijn specialiteit. „Ik wil alle kanten van mezelf laten zien." Toegiften nog even daargelaten: Wibi maakt er een gewoonte van om het publiek op een stuk of zes extraatjes te trakteren. Met de samenstelling van het programma is hij weken bezig geweest. Het menu moet kloppen. „Niet te veel hoofdgerechten, niet te veel bijgerechten." Het spelen zelf neemt veel minder tijd in beslag. „Die knopjes indrukken, dat kan ik nu wel. Ik studeer vaak zonder piano. Dan pak ik een partituur en maak de interpretatie daarvan in mijn hoofd. Lang achter de piano zitten is zonde van je energie. Het gaat ook veel langzamer. Het is net zoiets als een zin denken en een zin uitspreken. Het eerste gaat veel sneller." Als voorproefje op Camegie Hall staan twee Nederlandse concerten gepland. Op 12 oktober is de pianist in het Amsterdamse Concertgebouw en op 19 oktober in De Doelen in Rotterdam. „Ik geef steeds minder concerten. We krijgen ontzettend veel aanvragen binnen; in principe zeggen we meer af dan dat we aannemen. Ik zou een tournee kunnen doen met een heleboel concerten, maar dan geef je jezelf helemaal weg. Dan brand je op. Zo wil ik het niet. Ik wil het net als Horowitz: tot mijn tachtigste blijyen spelen, liefst nog langer. Ik wil nooit met pensioen. Dus nu geef ik dit jaar maar twee concerten in Nederland." „Als je weinig speelt, is het verlangen naar de vleugel ook veel groter. Dat wat in je hoofd zit wil je dan ook echt horen. Het is net als met een relatie. Je wilt de toetsen het liefst elke dag aanraken, maar je moet de spanning opbouwen. Om het spelen voor jezelf spannend houden. In de weken voor het optreden in Camegie Hall geef ik helemaal geen concerten." Soerjadi werd in 1970 geboren in Leiden. Hij verhuisde op tweejarige leeftijd ('mijn ouders hebben er een tijdje gewoond, maar ik kan me van die Leidse periode niets herinneren') naar Berkel en Rodenrijs. Tegenwoordig woont hij in het piepkleine Noord-Hollandse dorpje Abbekerk. „Ik ben altijd op pad en dan wil je thuis gewoon rust hebben. Drukte kun je altijd opzoeken." De piano ontdekte hij op elfjarige leeftijd, tijdens een concert waar hij met zijn ouders en zijn twee jaar jongere broer Ardjoena naartoe ging. Het was een openbaring. „Ik werd helemaal gek van wat ik tijdens dat concert voelde." Sindsdien is hij in de ban van de muziek. „Heel gek, want thuis werd altijd klassieke muziek gedraaid, maar dat deed me nooit zoveel." Pianolessen leverden razendsnel resultaat op. In vier jaar tijd doorliep Soerjadi het conservatorium, dat hij afsloot met een tien plus. Voor minder had hij het eigenlijk ook niet willen doen. „Ik stort me ergens altijd voor honderdduizend procent in. Misschien dat ik daarom ook zo snel praat." Schaterlachend: „Soms struikel ik gewoon over mijn eigen woorden." „De middelbare school ging me gemakkelijk af, maar op een gegeven moment moest ik een keuze maken. Tussen school en piano. Kijk, omdat ik dus geen genoegen neemt met 99,9 procent ging het beide niet goed meer. Leraren zeiden: doe alles maar wat minder, werk dan maar voor een zeven. Maar toen dacht ik: nee, dat kan ik niet. Ik ben niet iemand voor de middenweg. Het moet gewoon echt perfect zijn. Ik ga het liefst voor een tien plus, yvaar ik dan ook mee geslaagd ben." „Je hebt natuurlijk ook wel eens dat iets niet lukt. Maar dan wordt het voor mij weer Wibi Soerjadi: „Ik ga het liefst voor een tien plus." een studie om het wel te laten lukken. Ik ben altijd aan het zoeken, nooit tevreden. Ik kan ook echt uren bezig zijn met het maken van chocolademelk. Echt eindeloos zoeken naar de juiste verhouding tussen cacao en suiker. Daar worden ze hier thuis helemaal gek van. Dat zijn van die kleine dingetjes. Ik wil gewoon alles zo precies mogelijk FOTO THEO VAN PELT hebben. Je maakt jezelf daar gek mee. Maar ik denk dan altijd zo: dat doe je jezelf aan." Spelen met een orkest is voor een perfectionist als Soerjadi bijna ondoenlijk. „Ik kan dat niet, ik wil het alleen doen. Ik wil niet gevoel hebben dat ik afhankelijk ben van anderen." j Alleen voor broer Ardjoena, die in Moskou piano en directie studeerde, maakt hij sinds kort een uitzondering. „Als wij samen piano spelen voelen wel elkaar volstrekt aan, we hoeven niets te zeggen. Als je samen speelt, moet je niet honderdduizend keer overleggen; dat betekent dat je elkaar niet begrijpt. Je kap dan wel tot iets komen, maar dan krijg je een soort mooie middenweg en in de muziek bestaat dat eigenlijk niet. Het is gewoon öf helemaal, öf •niet." Zijn managementbureau, Soerjadi Concerts, moet hem af en toe in bedwang houden. Het gevaar zit er immers in dat hij 'zichzelf voorbij loopt'. En dat hij in zijn streven naar perfectie misschien wel te ver doorschiet. „Bijna al mijn concerten worden opgenomen. En die luister ik dan af. En dan neem ik met mijn vriendin een hele waslijst door: zo van, dit kan beter, dat kan beter. Maar het is ook belangrijk om te onthouden wat je goed deed. Anders loop je het gevaar die dingen te verliezen." „Door bezig te zijn met suiker en cacao leer ik wat over muziek. En andersom: door bezig te zijn met muziek leer ik wat over de verhoudingen bij-het maken van chocolademelk. Dat is heel gek. Soms ben je aan het spelen en denk je: dit stukje is als een heel tevreden figuur die in een hangmat naar de oneindigheid ligt te kijken. Die hoeft helemaal niks. En dan denk ik: misschien moet ik dat met die chocolademelk ook wel doen. Misschien moet ik gewoon een verhouding cacao/suiker nemen en moet ik daarvan gewoon proberen te genieten. En niet meer blijven zoeken." „Maar als je niet zoekt is er geen gedrevenheid, geen doel, geen bezieling. Het is dus niet verkeerd om te zoeken. Als ik ga zitten en denk: bij dit stuk voel ik niets, dan zeg ik niet 'dit is een rotstuk'. Dan zeg ik: nu vind ik dit geen mooi stuk, maar misschien morgen wel. Net als met die verhouding van cacao en suiker: volgens mij verandert de juiste samenstelling steeds." Wibi Soerjadi treedt 5 april op in de Leidse Stadsgehoorzaal. Otis brengt het beste uit ijzersterke musicals. Otis met tweede compilatie in Stadsgehoorzaal door ERNA STRAATSMA De macht van Joop van den En- de laat zich gelden. Bijna alle Techten op populaire musicals zijn door de theaterproducent geclaimd. Voor amateurgezel schappen als Otis wordt het daardoor steeds moeilijker zelf een grote productie op de plan ken te zetten. Dat is een van de redenen voor het gezelschap om het komende seizoen we derom met een 'musicalmedley' op te treden. Het is de tweede keer dat Otis een compilatie vertolkt onder de titel 'Ticket to the musical'. Twee jaar geleden werd een programma gemaakt rondom liedjes uit Les Miserables, The Phantom of the Opera, West Si- de Story, Jesus Christ Superstar en A Chorus Line. Op 6, 7 en 8 november treedt Otis op in de Leidse Stadsgehoorzaal met een programma bestaande uit delen van de musicals Hair, Chess, Miss Saigon en Fiddler on the Roof. „De eerste jaren hebben we wel grote musicals gedaan maar tegenwoordig zijn de rechten zo hoog dat je zo'n tien tot twintig procent van de recette moet af dragen," aldus Otis-voorzitter Frans Cornelisse. „Voor ama teurverenigingen zoals wij is dat gewoon niet betaalbaar. Vanwe ge die hoge kosten heb ben we dus gekozen om weer een compila- lül te rnaken met de beste songs uit een aantal musicals. Een normale musical heeft zijn sterke en zwak ke momenten, dat ondervangen wij op deze manier. Wij hebben een ijzer- sterk programma. Aan het avondvullende pro gramma doen in totaal dertig solisten mee. „Dat is het voor deel van een compilatie: we kunnen veel solisten gebruiken, wat met de kwaliteit die wij in huis hebben geen probleem is. Verder kunnen wij in dit pro gramma ook meer met een koor doen dan gebruikelijk is in een musical." De eerste 'Ticket to the Musi cal' was een groot succes en ei genlijk had Otis het liefst méteen een opvolger gemaakt. De voorbereidingen voor de musical 'Oklahoma' waren ech ter al begonnen. Cornelisse: „We werken altijd een jaar vooruit. Na de uitvoering van 'Oklahoma' zijn we meteen aan de slag gegaan met 'Ticket 2'." Cornelisse: „De Ticket-for mule heeft als voordeel dat we extra optredens kunnen doen voor bedrijven. De extra inkom sten die daar uit voortvloeien zijn hard nodig om de hoge huur van de Stadsgehoorzaal te kunnen betalen. Vorig jaar tra den we op in de schouwburg maar dat kon nu niet omdat het theater een paar maanden dicht gaat voor een opknapbeurt. Voor ons als amateurs is het so wieso moeilijk daar op te tre den. Beroepsgezelschappen krijgen er altijd voorrang en ook amateurverenigingen die langer bestaan hebben meer rechten. Vorig jaar stonden we met 'Oklahoma' voor het eerst in de 'Ticket to the musical', 6,7 en 8 november in de Stadsge hoorzaal te Leiden. Kaarten zijn telefonisch te reserveren op nummer 071-5121478 (Ruud de Gunst). door MAARTEN BAANDERS Een enorm matras met zeven piano's erom heen. Dat is het decor van 'Chronocratie', de nieuwe avondvullende voorstelling die choreo graaf Itzik Galili aan het maken is. Dit decor is niet alleen belangrijk omdat het er opval lend uitziet, maar ook omdat het matras en de piano's de basis vormen waarop Galili en zijn veer tien c-" dansers hun be wegin gen ontwikkelen. Dansen op een matras is niet eenvoudig. Iedereen denkt er natuurlijk meteen aan hoe leuk het is om op een bed hoge. verende sprongen te maken, maar dansers zijn gewend aan een stevige vloer. Omdat het matras hun gevoel van evenwicht verstoort, is 'Chronocra tie' een zware opgave voor de dansers. Toch koos Galili voor het matras, omdat hij er nieu we bewegingsmogelijkheden in zag. Elke stap of beweging die de dansers maken, wordt beïn vloed door de verende ondergrond. Met trage gebaren bouwt de groep een grote spanning op, die zich ontlaadt in felle passages. De dansers tillen elkaar op, klimmen op elkaar, stoten el kaar de lucht in, maken gewaagde sprongen en laten zich onbekommerd van grote hoogte val len. Het is een dynamisch, atletisch spel. waar bij ze elkaar ingenieus opvangen, elkaar onder steunen of juist rakelings langs elkaar heen be wegen. De zeven piano's zijn totaal in deze stroom van energie opgenomen. Dans en muziek zijn in deze voorstelling zo hecht met elkaar verwe ven, dat ze een onderdeel van elkaar vormen. De dansers dansen èn musiceren. Telkens ma ken enkelen zich los uit de groep om een een voudig motief op de piano te spelen en zich daarna weer in de dans te storten. Zo voegt iedere deelnemer zijn noten toe aan een compositie voor zeven piano's, geschreven door Gene Carl. Door het rondgaan van de to nen langs de piano's lijkt de muziek ook te be wegen, soms licht als de ronddraaiende wijzer van een klok, soms meeslepend, net als de groep dansers. En andersom bepalen de bewe gingen van de dansers het ritme en de stuwing van de muziek. 'Chronocratie' is een licht, speels, vitaal dans stuk, dat een opvallende plaats inneemt in het dansaanbod het komende najaar. Voorstelling: 'Chronocratie' door Itzik Galili. Te zien: 24/9 in de Leidse Schouwburg. v w. Paul Haenen: „Stop pen met Margreet is stoppen met roken." FOTO STEYE RAVIEZ

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 47