Het oude circuspaard en Miss Saï iy x&HSk, Nederlandse première p Barbiepop speelt hoofdrol in musical Carlie door JAN RIJSDAM Zeven jaar nadat in Londen voor het eerst het doek opging, beleeft Miss Saigon, ge schreven door Claude-Michel Schonberg (muziek) en Alain Boublil (tekst), in de vertaling van Seth Gaaikcma zijn Neder landse premie're in het VSB Circustheater in Schcveningen. De musical gaat over de Amerikaanse soldaat Chris (gespeeld door Tony Neef) die in een nachtclub in de Vietnamese hoofdstad Saigon verliefd wordt op het animeermeisje Kim (Linda Wagenmakers). Als de Amerikaanse solda ten hals over kop de stad moeten verlaten is Chris gedwongen haar achter te laten, niet wetend dat ze in verwachting is. Jaren later, als Kim met haar kind naar Bang kok is gevlucht, komt het tot een dramati sche ontknoping. Een belangrijke rol in het verhaal is weggelegd voor de engineer (Willem Nij- holt), een vileine sjacheraar die de Ameri kaanse soldaat en het Vietnamese meisje bij elkaar brengt. De Nederlandse versie van Miss Saigon telt een cast van 47 en een orkest van 32 mensen, en een productiebudget van bij na twintig miljoen gulden. Daarnaast is nog eens 7,5 miljoen gulden uitgetrokken voor de verbouwing van het Circusthea ter. Zo wordt onder meer de toneeltoren aangepast voor de Amerikaanse Huey-he- licopter die in de musical voorkomt. Het 4350 kilo wegende gevaarte wordt op driekwart van de ware grootte nagebouwd en volledig door de computer gestuurd. Miss Saigon is voorlopig een jaar te zien, maar zal waarschijnlijk twee of drie jaar in het Circustheater draaien. de te ^weis"0" - Vo^s^1 wo,den \aa\s*-e yjng W* 9egeT°r, ffl0lee° leot Sè«bele,en ecWe?®" nopf® Mf wWae9°° van /V umstu ?-e beh°ot 1 n ot,detee^ deur at 9en nai ÓV« Yeia® anen- O t qedwee totP» ®0t 88 V* te TnCtte0 °p9a - vJOOï^e _de d*0*1 --Aind 9e «evctf^ at jtvaat d verde 1 A&0. ,rta\ v/eei Qeten ^èen geteste s»«^ jokun°en Mitsuko Saruwatari voelt nog elke keer de spanning. door JAN RIJSDAM Willem Nijholt (62) staat al meer dan 35 jaar op de planken en is onbetwist een van Nederlands veelzijdigste acteurs. Hij schit terde in society-komedies van Noel Co ward, in musicals als Cabaret en Foxtrot en in meer dan tachtig toneelstukken. Linda Wagenmakers (20) komt zo uit de college banken, speelde tot nu toe alleen in ama teurproducties en het grote publiek heeft nog nooit een noot uit haar keel gehoord. Vanaf 24 november spelen beiden een hoofdrol in de Nederlandse versie van de musical Miss Saigon in het Scheve- ningse VSB Circustheater. Een gesprek met de veteraan en de debutante. Willem Nijholt: Ja, ik ben de oude rot, het oude circuspaard. Toen Joop van den Ende mij anderhalf geleden polste voor deze rol heb ik gezegd: 'Natuurlijk wil ik deze rol spelen, maar ik vind mezelf er te oud voor.' Ik ben 62. In de ogen van een kind van twintig ben ik een oude man." Zij, lachend: „Dat heb ik niet gezegd. Hij: „Toen ik twintig was lieve schat, ik kwam aan het toneel toen ik 27 was, toen vond ik Ton Lutz, die 40 was, al oud." Zij: „Ik kijk wel op tegen ie mand die zoveel jaar erva ring heeft. Dat is een groot verschil tussen Willem en mij. Maar we kunnen het el kaar gemakkelijker maken door die barrière weg te ne men:" Hij, op vaderlijke toon: „Tuurlijk, die bestaat al niet meer tussen ons." Linda Wagenmakers is gekozen uit 500 kandidaten die de rol van Kim wilde spelen. Ze geeft toe dat de confronta tie met de grote sterren en de Willem Nijholt „Ik ben de oude rot" Linda Wagenmakers: „Ik kijk wel op tegen iemand met zoveel jaar ervaring." pers haar in het begin wel onzeker maakte: „Ik dacht dat ze wel gek naar me zouden kijken: een beginneling die zo'n grote rol heeft gekregen. Maar als je hier eenmaal rondloopt, doet iedereen normaal. Hele maal niet arrogant, of zo." Willem Nijholt: „Ik vind het heel logisch dat een totaal onbekende de rol van Kim gaat spelen. Het gaat om een Vietnamees meis je, dus moet je iemand hebben die de fysio nomie heeft van iemand uit het verre oos ten. Daarbij: het is een zo jonge, zo'n onbe vangen figuur. Als je daar een gerenom meerde naam voor neemt, dan werkt het volgens mij niet." Nijholt zegt het leuk te vinden om met jon ge mensen te werken. „Naarmate ik ouder word, heb ik steeds meer het gevoel dat ik iets heb door te geven. Ik hoop dat ik de jonge mensen in deze productie kan stimu leren. Dat ik ze door mijn professionaliteit te laten zien, m'n inzet en alles, dat ik ze kan beïnvloeden. Maar, ik kan op mijn beurt ook van de jeugd leren. In 'Cabaret', zes jaar geleden, speelde ik met Lia Dorana, Guus Verstraete en Alexandra van Marken, die hadden allemaal hun sporen verdiend. Maar ook toen was er een hele company van jonge mensen die voor het eerst in een grote productie stonden. Ik vind dat heer lijk. Het houdt me jong, het houdt me op m'n tenen." Linda Wagenmakers zegt zich niet zenuw achtig te maken over haar rol in de grootste en duurste Nederlandse musicalproductie aller tijden. „Hoewel, vannacht had ik toe vallig een vreselijke nachtmerrie. Ik droom de dat de vertaling nog niet klaar was. Stond ik voor een volle zaal te zingen en toen was er plotseling geen tekst meer. In de pauze rende ik naar Seth Gaaikema die nog zat te schrijven." De twee barsten in la chen uit. Linda: „Laatst heb ik even op het podium van het Circustheater gestaan. Toen dacht ik: straks zitten daar 1700 men sen. Dat is best wel een beetje eng." Willem Nijholt: „Ik doe dit nu 36 jaar. En ik heb zowat hyperventilatie als ik er aan denk dat ik daar straks sta. Alle ogen zijn zo ge richt op deze productie. Het is natuurlijk heerlijk om deze rol te doen, maar aan de andere kant: mijn hemel, maak-um maar waar." Volgens de pers is de rol Nijholt op het lijf geschreven.Ach," zegt hij met een weg werpgebaar, „elke rol die ik krijg is altijd op m'n lijf geschreven. Of ik heb in die 36 jaar altijd hetzelfde gedaan, of ik begrijp het niet... In de engineer zit helemaal niets van mezelf. Ik ben geen pooier, en ik ben zeker niet iemand die andere mensen gebruikt. Ik heb absoluut niets gemeen met de figuur van de engineer als zodanig. Toen ik vorig jaar in een zijden kamerjas op het toneel FOTO HIELCO KUIPERS stond, werd er ook gezegd dat het stuk op m'n lijf is geschreven. Maar ik heb thuis ab soluut geen zijden kamerjas. Ik loop in een oude onderbroek en een T-shirt en daar slaap ik ook het lekkerst in." Gaat van de kwalificatie 'op het lijf geschre ven' ook niet een beetje de suggestie uit dat hij de rol moeiteloos uit zijn mouw schudt? „Nou, het lijkt me absoluut geen makkelijk partijtje," reageert hij zonder aarzeling. „Ik vind het wel een lekkere rol omdat ik een voorkeur heb voor sekreten. Die vind ik in teressanter om te spelen dan helden. Linda Wagenmakers is lid van de pinkster gemeente. Hoe is in die kring gereageerd op haar rol van de prostituee Kim? „Ik heb geen negatieve reacties gehad. Er zijn wel mensen die er moeite mee hebben, maar dat zijn er maar een paar. Zelf zie ik het in de eerste plaats als een rol die ik speel. Het zegt ook niets over mijzelf." „Je hoeft geen moord te plegen om een moordenaar te kunnen spelen," vult Willem Nijholt aan. Wagenmakers: „Kim pleegt zelfmoord. Maar waarom doet ze dat? Om dat ze haar kind wil redden van een barre toekomst. Kim is eigenlijk heel sterk. Een vechtster. Dat ben ik zelf ook. Ik heb het niet gemakkelijk gehad in mijn jeugd. Ei genlijk was ik altijd een buitenstaander. Ik heb moeten vechten om m'n eigen waar den en normen te behouden. Dat heeft Kim Voor veel meisjes is Barbie de beste vriendin, meent regisseur Victor van Swaay. Met het poppen-idool delen ze lief en leed. Ze kunnen bij haar terecht voor alle grote kindervragen. Van Swaay neemt het fenomeen Barbie ui terst serieus, vertelt hij enkele weken voor de première van de musical Car lie, waarin de plastic-pop de hoofdrol speelt. De nieuwe Nederlandse pro ductie is volgende maand te zien inde Leidse Schouwburg. Het idee voor de musical komt van Joep Ondier delinden. In Carlie speelt hij Dan, de eeuwige vriend van de hoofdrolspeelster (Joke de Kruijf). Na aanvankelijke aarzelingen raakte Van Swaay enthousiast over een muzikale Barbiecomedie: als musicals over kat ten (Cats) en de Franse revolutie (Cyrano) succesvol kunnen zijn, waar om dan niet over de Barbiepop. De musical belooft geen 'camp' te worden, benadrukt de regisseur. „We willen geen ironisch commentaar leve ren op de Barbie-gekte, maar laten zien wat het belang ervan is. Kinderen kunnen veel kwijt aan die poppen." Carlie wordt volgens Van Swaay een vrolijke en geestige voorstelling. Een sprookje met een 'happy end', maar wel met een hard randje, want de commercie wint het uiteindelijk van de plastic poppen. Aan het begin van de voorstelling stroomt het geluk nog de zaal in. De Carliewereld is goed, Carlie is happy; ze lacht altijd, heefteen perfect figuur, een verloofde die van haar houdt. Als het meisje een andere man ontmoet, komt aan al dat geluk een eind. Tot haar eigen verbazing slaat haar plastic hart op hol. Carlie valt 'uit haar con cept' en wordt verliefd op Bill aan wie niets menselijks vreemd is. Bill heeft haar onder zijn armen, snurkt 's nachts en zweet zelfs een beetje. 'Carlie' werd geschreven door Robert Alberdingk Thijm, die ook enkele afle veringen van de televisieseries 'In de Vlaamsche Pot' schreef. Edwin Schim- scheimer, componist van de musical 'Willeke', is verantwoordelijk voor de muziek. Barrie Stevens doet de choreo grafie. Carlie gaat op 24 september in de Stadsschouwburg in Haarlem in pre mière en is in de Leidse Schouwburg te zien op woensdag 16 en donder dag 17 oktober. ook heel erg, ondanks dat ze allerlei dingen doet die niet door de beugel kunnen, be houdt ze toch haar integriteit. Dat is een heel mooie eigenschap. Daarom kan ik de ze rol ook doen. „Echte slechterikken spe len, zoals Willem graag doet, ik weet niet of ik dat zou kunnen. Daar zou ik heel erg lang over moeten nadenken. „Medea," roept Nijholt. „Als je nou wat ou der bent en je zou Medea kunnen spelen die haar beide kinderen ombrengt. Eerst denk je: wat een slecht wijf, maar daaronder zit een gekwetst mens. Het is hetzelfde als met Kim. Wat je nu over zo'n rol zegt, is heel steekhoudend. Sekreten zijn nooit zo maar sekreten. Je kunt altijd in een rol laten doorschemeren waarom iemand de dingen doet die ze doet, begrijp je." Linda:Als ik mij in die achtergrond kan vinden, dan zou ik het wel kunnen. Maar ik zou niet zomaar een slet willen spelen." Willem: „Ik begrijp precies watje bedoelt. Het is heel goed om aan het begin van je carrie're dit soort regels voor jezelf op te stellen. Daar moet je heel trouw aan zijn." Drie van de hoofdrollen in Miss Saigon wor den gespeeld door homoseksuele acteurs. Is dat niet iets waartegen haar diepste wezen zich verzet? Ze lacht: „Ik moest er wel even aan wennen, en ik denk er ook veel over na. Maar eigen lijk weet ik er heel weinig van, dus wil ik er niet over oordelen. Ik heb er wel over ge praat met collega's." Willem Nijholt: „Met mij nog niet!" Linda: „Met Tony wel. Ik wist het niet van hem. Toen ik het hoorde heb ik gevraagd: 'Heb jij een vriend?'. Toen zei hij: 'Ja, vind je het erg". Ik zei: 'Nee, maar ik vind het wel jammer." „Maar het is wel veilig, hoor lieverd," lacht Nijholt. Linda: „Ja, dat vindt mijn moeder ook heel prettig. Ze zei: 'Dat scheelt al weer. Dan kan hij tenminste niet in het echt verliefd op je worden. Mijn moeder is heel bang dat ik straks ook in het echt mijn hart verlies." Nijholt: „Ja, maar dat ga je krijgen, engeltje. Dat ga je krijgen. Ik ben dan homoseksueel, maar ik heb met Anhe-Wil Blankers in een stuk gespeeld, en toen ik haar twee jaar la ter sprak, zei ik tegen haar: ,Ik was zo ver liefd op jou. Ik kon het niet verdragen dat je een man had.' Toen zei ze: 'Wimpie, dat had ik ook. Ik dacht iedere avond als we el kaar kusten: oh, ga door...' Dus, verliefd worden op je tegenspeler, dat ga je een keer krijgen. Je rol loopt nu eenmaal op een ge geven moment door je aderen heen. En het is ook heerlijk als je een keer zo lekker met iemand speelt. Het is een instelling die je moet hebben. Als je dat toneel opgaat, loop je een schijnwereld binnen, je moet een il lusie hoog houden. Je moet er zelf in gelo ven, dan doet de zaal het ook. Dat geldt voor alles, dat geldt voor avant garde en dat geldt voor musical. Als je niet een klein beetje kan geloven in, en houden van dege nen met wie je speelt, dat wordt het heel moeilijk, denk ik... Ja, hier praat de oude man weer." Linda: „Misschien dat ik het op een bepaald moment wel moeilijk krijg..." Hij: „Je zult wanhopig zijn, af en toe." Zij: „Dat hoort er bij." „Ze heeft een goede instelling," meent Nij holt. „Ik bedoel: iemand die nog geen voet heeft gezet in een professionele productie, die al zo nuchter en met een zekere afstand kan kijken naar wat het met je leven kan doen. Dat heb ik allang aan haar gemerkt. Dat is prima. Echt waar." Ze lacht verlegen. „Ja, je verliest je kop niet," zegt hij. „Dat is belangrijk in dit vak: dat je niet denkt: ik ben er nu." 'Miss Saigon' vanaf 24 november in het VSB Circustheater in Scheveningen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 42