intiem en in het Nederlands Feestweek in LAK PAT door WIM KOEVOET Bloter dan in 'Gevleugelde Donna' kan Pat ty Trossèl, alias La Pat, zich vermoedelijk niet geven. Na acht jaar de vreemde talen Italiaans, Russisch, Spaans, Duits, Frans en Engels als zangtaai te hebben gebruikt, waagt de veelzijdige, uit Sassenheim af komstige zangeres zich in haar nieuwe pro gramma aan haar moerstaal. „Een pri meur", zegt ze zelf. „Bij mij gaan veel din gen precies omgekeerd. Ik voel nu pas de inspiratie om in het Nederlands te zingen. Ieder ander zou na zo'n tijd in het Russisch of zo gaan zingen." La Pat ontkent dat ze haar eigen taal al tijd doelbewust heeft gemeden. „Ik laat me .bij dergelijke keuzes leiden door mijn intuï tie. Wel is het zo dat ik allergisch ben ge worden voor Nederlands op de klein kunstacademie. Daar ben ik nu overheen. Ik voel dat ik toe ben aan een programma waarin ik m'n eigen taal bezig. Gevleugelde Donna is overigens niet volledig in het Ne derlands." La Pat maakt het zichzelf erg moeilijk in 'Gevleugde Donna', vindt ze. Ze wil er na melijk een heel directe show van maken. „Ik zal heel wat maskers afzetten." Ze laat zelfs de term 'intiem' vallen. Dat mag gerust opmerkelijk worden genoemd van een artieste die naam heeft gemaakt met groots opgezette theaterproducties, die bol stonden van visuele effecten en waarin de verkleedpartijen elkaar razendsnel op volgden. Het mysterie is niet langer haar vangnet. „Ik voerde meer een show op", zegt ze. „Daar was niets mis mee want ik stond toen ook achter alles wat ik deed. Maar nu wil ik mezelf meer laten zien, vanuit m'n persoonlijke gevoel." La Pat speelt zelf piano in haar nieuwe programma. Ook dat is een novum. En een extra opgave „Ik heb nog nooit eerder al m'n muziek in notenschrift vastgelegd. Ik was gewend met een band te werken. Gaandeweg groeide er een interpretatie. Dit keer komt er een arrangeur, Robert van der Tol, aan te pas." Ze heeft het idee dat door haar eigen bij dragen op piano en de relatief kleine mu ziekgroep die haar begeleidt - vier muzi kanten - het intieme karakter van de 'Ge- vleugdelde Donna' wordt benadrukt. „We kunnen op die manier nooit een onwijze herrie produceren. Geluid én teksten vor men een intiem geheel." Over de inhoud van haar nieuwe show wil ze niet veel kwijt. Ze verklapt wel dat 'Gevleugelde Donna' voor een belangrijk deel op haarzelf slaat. „Ik breng met dit programma een ode aan de vrouw, ik houd mezelf een spiegel voor." Het is de bedoeling dat 'Gevleugelde Donna' dit najaar in cd-vorm verschijnt. Op de technische afwerking na, is de plaat af. La Pat toont zich zeer ingenomen met het resultaat. „Deze is m'n mooiste." 'Gevleugelde Donna', grotendeels ge schreven door haarzelf en schrijfster Indera Nicolina, is meer dan ooit 'naar de plaat ge richt'. „Tot dusverre", zegt La Pat, „waren mijn cd's meer een uitvloeisel van de thea tershows. Ze functioneerden een beetje als een evaluatie. Deze cd staat meer op zich zelf en is eigenlijk m'n eerste volwaardige." Hoewel ze de meeste bekendheid ont leent aan haar verrichtingen in het theater, zijn cd's ook belangrijke bouwstenen van haar loopbaan. „Zonder de verkoop van cd's durf ik geen nieuwe programma's aan", aldus La Pat. In haar stem klinkt vervolgens wat irrita tie door over de moordende concurrentie van 'jan en alleman', van iedereen die te genwoordig maar met een programma de theaters afreist. La Pat lijkt een beetje onze ker over haar theatertoekomst. De vraag waarom ze haar nieuwe programma dit jaar in relatief kleinere zalen brengt, beant woordt ze niet direct. Duidelijk wordt wel dat er behalve artistieke redenen ook com merciële oorzaken zijn. „Ik zei daarnet al dat bij mij veel in de omgekeerde volgorde begint. Ik ben begonnen in grote zalen. Ik kon overal komen. Maar eigenlijk ben ik al vijf jaar geleden gestopt met die hele grote shows. Ik ben, denk ik, zelf veranderd. Het is nog maar de vraag of ik ooit weer van die grootse producties wil doen." 'Gevleugelde Donna' gaat op vrijdag 27 september in de Amsterdamse Kleine Ko medie in première. Op 3 en 4 december is La Pat te zien in het LAKtheater in Leiden. door ERNA STRAATSMA Met een feestweek in oktober viert het LAKtheater dit seizoen zijn 50-jarig bestaan. In de feestweek komen alle activitei- het LAK aan bod: thea ter, exposities, films en cursus sen. Vanaf 8 oktober dragen en kele vaste bespelers van het the ater bij aan de feestvreugde met korte voorstellingen of fragmen ten uit voorstellingen. De feestweek begint 6 oktober met 'Project LAK-galerie'. Over dag (vanaf 10.00 uur) wordt een filmcyclus vertoond van het werk van Aleksandr Sukurov. 's Avonds is er een forumdiscussie over de relatie tussen film en beeldende kunst. Beide pro gramma-onderdelen worden (in)geleid door Chris Dercon, directeur Museum Boymans van Beuningen en oud-mede werker van het LAK. Maandag 7 oktober presenteert de LAK-cinema zich met 'Un derground', van de Bosnische regisseur Emir Kusturica (20.30 uur). 'Underground' gaat over de oorlog in voormalig Joego slavië. De film werd vorig jaar in Cannes onderscheiden met de Gouden Palm. In eigen land oogstte Kusturica weinig waar dering. De regisseur werd be schuldigd van 'pro-Servische sentimenten'. De kritiek deed Kusturica eind vorig jaar beslui ten te stoppen met filmen. In juli van dit jaar kwam hij op die beslissing terug. Na een toespraak van directeur- generaal Riezenkamp van het ministerie van onderwijs en cul tuur is dansgroep Krisztina de Chatel dinsdagavond als eerste aan de beurt om een korte voorstelling te geven (20.30 uur). Aansluitend speelt thea tergroep Carroussel de voorstel ling 'Molly Sweeney'. Woensdag dansen Maria Voort man en Roberto de Jonge Scr een Diggers'. Voorts brengen George van Houts en Tom de Ket enkele hoogtepunten uit hun toneelvoorstelling 'Vader landers'. Reflex en het RO Theater geven vrijdagavond acte de présence. Eerstgenoemde groep danst 'Cover him with grass'. Het Ro Theater speelt deel 2 van de Metamorphosen van Ovidius, getiteld 'Grenzeloos verlangen'. Voor oud-cursisten en -mede werkers wordt zaterdag 12 okto ber een reünie gehouden. De reünie is tevens toegankelijk voor alle belangstellenden die meer willen weten over alle ac tiviteiten van het LAK. Zij kun nen workshops en open lessen volgen en aan rondleidingen deelnemen, 's Avonds zijn er optredens van dansgroep Raz ('Reis 2') en poppenspeler Fred Delfgaauw. Zondag 13 oktober wordt de feestweek afgesloten met de jeugdvoorstelling 'Sokken'. De ze voorstelling van thetaergroep Burrp! is bedoeld voor kinderen van vier jaar en ouder (aanvang 15.00 uur). De opbrengst van alle 'feestop- tredens' gaat naar een nader te bepalen 'actueel goed doel'. Truus Bronkhorst en danspartner Mariën Jongewaard: „Nog steeds zoekende." foto leo van velzen

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 41