Extra heffing voor fitte Nederlander vantiMifiSlHIli Binnenland Goednieuwe appartementen tegen de vlakte Het theater van de Staat treedt weer op Compromis verwacht over studenteninspraak Kabinet wil agrarisch centrum in Wageningen 'Beatrix mag minister op het matje roepen' :DAG 14 SEPTEMBER 1996 [ra geld voor gehandicapt kind kAGi Ouders van thuiswonende gehandicapte kinderen hjaarlijks een uitkering van duizend gulden als tegemoet- hg in de kosten van de verzorging. Voor kinderen die meer- |g gehandicapt zijn, bedraagt de uitkering 1.500 gulden. Dit [het kabinet gisteren besloten. Ouders die zelf voor hun ge kapte kind zorgen ontvangen momenteel maar enkele kin- jslag, terwijl ouders die hun kind uit huis plaatsten recht fen op dubbele kinderbijslag. Herzoek Vfrtrt I I'. 1 'IVF vol met risico's de Van de vrouwen die na In Vitro Fertilisatie (IVF) >er raken, heeft slechts een klein aantal een ongestoorde »erschap en een ongecompliceerde geboorte van een kind. includeert Marta Kirejczyk, natuurkundige en docente renstudies aan de Universiteit Twente, in haar proefschrift, niddeld 85 procent van de IVF-behandelingen per cyclus het beoogde doel - een zwangerschap gevolgd door de ge- evan een kind - niet gehaald. Jerlanders innen gestolen cheques /roedapest De politie in Boedapest heeft begin deze week zelr •Jederlanders aangehouden, die 20.000 gestolen Euroche- er waarde van zes ton wilden verzilveren. Zij hadden toen r 65.000 gulden Hongaarse forinten geïnd. De politie zei jzingen te hebben dat beiden in België en Nederland con- let drugs- en wapenhandelaren hebben en in Boedapest litwasten. nier overlijdt aan verwondingen arden De 31-jarige Iraniër die zich donderdagmiddag in ntrum van Leeuwarden in brand stak, is gisteren in het ïhuis aan zijn verwondingen overleden. Waarom de man n daad kwam, is nog steeds onduidelijk. De Iraniër was :kend vluchteling met de zogenaamde A-status. rstekelingen week lang in container idam Vier Marokkaanse verstekelingen zijn gisteren uit mtainer gehaald aan boord van een zeeschip in de Rotter- Maashaven. De brandweer moest een gat knippen in de van de laadkist. Eén van de vier mannen is opgenomen in ikenhuis met onderkoelingsverschijnselen. Het schip ver- ;n week geleden van Casablanca naar Engeland. Op zee in het viertal ontdekt in een van de onderste containers, an de deur niet openkon. aJF mag doorgaan met zeearenden em Het Wereld Natuur Fonds (WNF) hoeft de herintroduc- •vei zeearenden in Nederland niet op te schorten. De presi- ofjran de rechtbank in Arnhem heeft gisteren het verzoek alt >e van de vereniging Das en Boom afgewezen. De recht- hu^wees erop dat de eerste arenden pas in het voorjaar van ikel vorden uitgezet. Voor die tijd heeft de minister wel gerea- op een door Das en Boom ingediend bezwaarschrift tegen uni verleende vergunning aan het WNF. Das en Boom ,us[ dat het WNF met de introductie van de zeearend de sug- iezi wekt dat het goed gaat met de natuur. En dat is volgens de le E ging juist niet het geval. dng dreigt bij Akzo in Ede noÈ Akzo Nobel wil de bonden op korte termijn uitnodigen e ei er problemen rond de verplaatsing van de vïscosepro- -Pu van Ede naar Polen te komen praten. Het concern laat een gisteren verstuurde brief aan de bonden weten. Eer de dag hebben de bonden aangekondigd acties voor te en bij Akzo Nobel. Een staking is niet uitgesloten. Dat gaat is de vakbonden ondanks de brief gewoon door. Door de atsing van de produktie dreigen zeshonderd banen verlo- gaan in Ede. Irijven ontevreden over verzekering Grote bedrijven in Nederland zijn ontevreden over Pla erciële verzekeraars. Steeds vaker zoeken zij wegen om lt]yjen andere verzekeringen in eigen beheer uit te voeren. ne( jkt uit een enquête onder de leiding van 25 grote Neder- ondernemingen waar in totaal 260.000 mensen werken. :n doorsnee van de werknemers uit die bedrijven is om ist inning gevraagd. sneek Een echtpaar uit Rotterdam kan nog lachen bij het zien van de sloop van een ap partementencomplex in Sneek. Maar of dat ook geldt voor de bouwer en de kopers van de appartementen, valt te betwijfelen. Het complex is namelijk gloednieuw. Maar omdat volgens opdrachtgever Mabon bij de bouw dragen 1,2 miljoen gulden. Daar komen nog zoveel fouten zijn gemaakt, werd het complex de boetes bij die het bedrijf aan de kopers van gisteren tot de grond toe afgebroken. Mabon de appartementen moet betalen voor het niet vergoedt alle schade aan de kopers. De extra op tijd afleveren van het woningen, kosten voor het afbreken en het opnieuw op- foto anp alex de haan bouwen van het appartementencomplex be- Celstraf VOOr Solidariteitsfonds moet zwakken behoeden voor hoge lasten meidenbende zutphen gpd De kinderrechter in Zutphen heeft gisteren zeven meisjes veroordeeld voor hun aandeel in de zogenaamde Apeldoornse meidenbende. De rechter von niste celstraffen variërend van vijf maanden waarvan een deel voorwaardelijk. De meiden hoe ven niet daadwerkelijk te 'brommen' want voor het on voorwaardelijke deel werden taakstraffen opgelegd. Daar naast kregen ze de verplichting om sociale vaardigheidstrainin gen te volgen. Verder kwam één meisje er met een geldboete af en één verdachte werd vrijge sproken. Vanaf halverwege vorig jaar tot februari dit jaar hebben meer dan twintig meisjes in Apeldoorn in wisselende groep jes andere meisjes mishandeld. De meisjes varieerden in leeftijd van dertien tot en met achttien jaar. Mensen met een goede gezondheid moeten in de toe komst mogelijk extra verzekeringspremie betalen. Dat geld moet in een zogenaamd solidariteitsfonds worden gestort waaruit de verzekeringspremie voor mensen met een mindere gezondheid of ouderen wordt aangevuld. Minister van volksgezondheid Borst en minister van eco nomische zaken Wijers hebben het plan inmiddels voor gelegd aan de zorgverzekeraars. den haag gpd In het regeerakkoord staat dat verzekeraars verplicht worden elke burger te verzekeren. Om te voorkomen dat mensen met een slechte gezondheid een enorm hoge premie moeten be talen en gezonde mensen een hele lage. wilde het kabinet mi nimum- en maximumpremies vaststellen. Uit een rapport van de Rot terdamse professor W. van de Ven blijkt dat het bepalen van premiehoogten niet werkt. Ver zekeraars gaan dan toch selec teren. Ze nemen alleen mensen aan waarbij ze geen financieel risico lopen of maken de pre mie voor ouderen of mensen met een slechte gezondheid kostendekkend. Van de Ven komt met het idee van een soli dariteitsfonds. Mensen met een slechte gezondheid krijgen dan een op naam gestelde waarde bon. Die kunnen ze inleveren bij hun verzekeraar die daar voor geld kan innen bij het soli dariteitsfonds. Op die manier worden premies tussen mensen met een goede en mensen met een slechte gezondheid gelijk getrokken. Volgens de bewindslieden is het systeem van waardebonnen een prima methode om de con currentie in de zorg aan te wak keren. De verzekeraars zijn nog niet enthousiast over het plan. ee Haagse plegers yen in cel ie verplegers uit Den ie worden verdacht van ieP*op drie bejaarden en be- van onder meer de P® zus van prins Bemhard, in voorarrest. Dat heeft tbank in Den Haag gis- ïpaald. ichtbank heeft de recht- deze voorlopig op Vlag 18 november vastge- ,re! Tot die tijd moeten de osferdachten in voorarrest periode van voorlopige lis is langer dan de wet- •rmijn van dertig dagen, olgens de rechtbank ge- rf, omdat er nog veel tijd om alle 'over het alge eer belastende verklarin- te zoeken en het onder- nd te krijgen. Justitie be- gt de verplegers van de op tenminste drie be- In de loop van het on- iofc is duidelijk geworden politie in verband met :tal zo'n twintig sterfge- M iog eens nader onder de ?t v ;eft genomen. Elk van de kaï mallen betreft gefortu- dames. Kennis voor morgen Aangenaam kennis maken. Doe mee aan^ het kennisdebat. den haag christl visser Het bijzondere hoort zich niet te vaak te openbaren, weten mediadeskundigen. Slechts eenmaal per jaar. op de derde dinsdag in september, treedt het staatshoofd in haar volle glorie als vorstin naar buiten. Alleen op prinsjesdag is die in tussen vertrouwde combinatie van waardigheid en folklore, van mythe en symboliek, van stijve pracht en stevige Holland se benen, voor een ieder waar neembaar. „Mijne Heeren!", begon Wilhel- mina ferm op 20 september 1898. Acht alinea's later was ze klaar. Ze was achttien jaar, twee weken koningin en had net d'r haar omhoog. Het was haar eer ste troonrede. Er zouden er nog veertig volgen. De laatste was in 1946. De vorstin gaf toen niets meer om uiterlijk vertoon. Zij leek steeds meer op de beschrij ving d.ie dichter Adriaan Roland Holst ooit van haar gaf: 'een ge veerde pothoed, gestut door een kennel bontvossen „Leden der Stat en-Generaal", sprak de 39-jarige Juliana op 21 september 1948. Het 'Mijne Heeren' was in 1918 afgeschaft, toen Suze Groene weg in de Tweede Kamer kwam. Wilhel- mina stond er in 1898 alleen voor. Juliana wist zich gesteund door echtgenoot Bernhard. Leden der Staten - Generaal zei ook koningin Beatrix op 16 september 1980. Ze was 42 en droeg sober donkerblauw. Dins dag is de huidige vorstin alweer aan haar zeventiende toe. Troonredes zijn geen lust om te beluisteren. Vroeger niet en nu nog steeds niet. Ze duren lan ger, dat is het grootste verschil. Gelukkig is het stemgeluid van de Oranje-vorstinnen er sinds Wilhelmina aanzienlijk op voor uitgegaan. Maar hoe zuiver de koningin ook spreekt, het zijn doorgaans sombere tijdingen. Sinds 1852, toen Willem III de ontwerptekst van de troonrede g-, - gggp iggpll - - - X' ftiËZs&Êaz&ê.' -■ Prinsjesdag veertig jaar geleden. Koningin Juliana geflankeerd door echtgenoot Bemhard en oudste dochter Beatrix. foto cpd met een waslijst correcties te rugstuurde naar het kabinet - Thorbecke, heeft de tekst van de troonrede niet meer tot in grijpende conflicten geleid. Maar er is wel geschipperd, er zijn wel woorden geweest, ook achteraf. Aangenomen mag worden dat koningin Beatrix 'notamused'was, toen het kabi- net-Lubbers haar in 1988 ietwat in strijd met de werkelijkheid liet voorlezen dat het milieu stukken was opgeknapt, 'met name lucht en water'. De huidige koningin bemoeit zich intensief met de tekst. Ze heeft in de loop der jaren door haar plichtsbetrachting en dos sierkennis een grote mate van respect verworven. Er wordt naar haar geluisterd. Koningin Juliana hield er niet van dikke dossiers te lezen. Ze was Icing niet zo vaktechnisch onderlegd als haar dochter en ging meer op haar gevoel af. Maar ook Juliana probeerde in vloed uit te oefenen op de tekst van de troonrede. Aandacht voor militaire zaken ging haar gauw te ver. Liever sprak ze over het nut van maatschappe lijk werk. Koningin Wilhelmina was voor haar ministers het lastigst en het minst diplomatiek; ze had het dikwijls met haar kabinetten aan de stok. Hoewel ze op latere leeftijd groot respect genoot, was dat in haar jonge jaren minder het geval. De hoge adel, die toen de dienst uitmaakte, had met het prille koningshuis niet zo gek veel op. Tegelijker tijd smeulde onder de arbeiders het vuur van de revolutie. De socialisten beschouwden de monarchie als een achterhaalde zaak. Drie keer liet Wilhelmina van wege privé-omstandigheden verstek gaan. In 1908, toen ze net zwanger was van Juliana, in 1909, na de geboorte van de kleine meid, en in 1947, toen ze last had van bronchitis. Juliana heeft nooit afgezegd. Koningin Beatrix tot nu toe evenmin, al heeft het er in 1987, toen ze her senvliesontsteking had, om ge spannen. Ze was net op tijd be ter. En maakte voor het eerst gebruik van de 'koninginne-ali- nea' om te bedanken voor de bloemen tijdens haar ziekte. Juliana gebruikte die eerste ali nea van de troonrede vaker voor persoonlijke mededelin gen. De voorgenomen huwelij ken van Beatrix en Margriet zijn in de troonrede aangekondigd. Ook de geboorte van 'onze Wil- lem-Alexander' is gememo reerd. Zelfs Wilhelmina zei af en toe iets persoonlijks. In 1927 bijvoorbeeld, toen Juliana in de Ridderzaal voor het eerst naast haar zat: „Mijne beminde Dochter aan Mijne zijde te zien vervult Mijn hart met dank baarheid". Het beeld van de voorlezende vorstin is tegenwoordig een stuk rustiger dan vroeger. In de tijd van koningin Wilhelmina be zweek het podium zowat onder het goudgalon van de hofhou ding. Ook rond Juliana was het nog een drukte van belang. Maar hoe meer prinsessen er meekwamen, hoe meer de le den van de hofhouding in het gedrang kwamen. In 1966 was het geen doen meer. De prin sessen verdwenen van het podi um. In 1969 verhuisde ook het gevolg naar de zaal. Maar wat er ook veranderde, het volk bleef uitlopen. 'Drukker dan ooit' meldden door de jaren heen de kranten. Ook aanstaan de dinsdag zal het weer dringen zijn. De Oranjeklanten komen doorgaans van heinde en verre naar Den Haag. Niet uit nieuwsgierigheid naar de be leidsvoornemens, maar uit aan hankelijkheid jegens het ko ningshuis. En voor het vertoon natuurlijk, voor de robes en voor de hoeden, voor de pracht en de praal. Wat de koningin dinsdag aan trekt, is vanzelfsprekend nog geheim. Maar vaststaat dat het een typisch Beatrix-tenue zal zijn, speciaal voor die dag en die taak. Wat ze voorleest, is for meel ook nog geheim. Maar ook daarvan staat iets vast: het zal een ernstig betoog zijn. Dat is het namelijk altijd. Maar een verrassing is natuur lijk nooit uitgesloten. De konin gin heeft drie huwbare zonen. Een van die jongens zal toch wel eens willen trouwen? ANP Algemeen Nederlands Per erde Pers Diensten den haag»anp wet opnemen dat een student in het faculteitsbestuur kan zit ten, de WD juist niet. De WD heeft gezegd tegen de wet te zullen stemmen als de Kamer het wijzigingsvoorstel van de PvdA aanneemt. Hoewel de PvdA vooralsnog weigert het voorstel in te trek ken. denkt woordvoerder Van Gelder dat een compromis haalbaar is. „Ik vind, net als Rit- zen, dat we het voor 95 procent eens zijn. Die overige vijf pro cent moet te overbruggen zijn, ook met de WD." Volgens Van Gelder moeten wel alle partijen water in de wijn doen. Volgende week maandag stemt de Kamer over het wetsvoorstel. De PvdA verwacht dat de Twee de Kamer tocb zal instemmen met het wetsvoorstel Moderni sering Universitaire Bestuurs structuur (MUB) van minister Ritzen (onderwijs). De partij denkt hierover een compromis te kunnen sluiten met de twee andere regeringsfracties, D66 en de WD. D66 wil er 'het uiterste' aan doen om de wet door de Kamer te krijgen. Ook de WD hecht daar groot belang aan. Ritzen riep de drie regerings fracties gisteren aan het begin van de middag op om een over eenkomst te sluiten in plaats van 'spierballen te tonen'. PvdA en D66 willen zwart op wit in de den haag anp meester van Rotterdam, in mei presenteerde. Op verzoek van minister Van Aartsen lichtte hij het hele systeem van onderwijs, onderzoek en voorlichting door. Peper concludeerde dat er onnodige onderlinge concur rentie, een versnippering van het opleidingsaanbod en een onvermogen tot vernieuwing is. Het agrarisch onderwijs en on derzoek kan en moet efficiënter. Ook moet het zich meer richten op wat de landbouw echt nodig heeft. Jaarlijks kan dat vijftig tot honderd miljoen gulden opleve ren, berekende Peper. De Landbouw Universiteit Wa geningen en de hoofddirectie van de onderzoeksinstellingen van het ministerie van Land bouw zijn ingenomen met het standpunt van het kabinet. Het kabinet gaat het agrarisch onderwijs en onderzoek ingrij pend aanpassen. In Wagenin gen komt een groot Kenniscen trum. Dat is een samenvoeging van de Landbouw Universiteit, de meeste onderzoeksinstellin gen van het ministerie van landbouw, en het Internationaal Agrarisch Centrum. Het praktij konderzoek en de voorlichting worden geherstructureerd en het agrarische beroepsonder wijs wordt versterkt. Dit staat in het kabinets standpunt over de kennisinfra structuur in de landbouw, dat gisteren is verschenen. Het ka binet volgt een groot aantal aanbevelingen uit het advies rapport dat A. Peper, burge- amsterdam gpd 'Geen babylijkjes bij voodoo' mificeerde baby's komen in on ze cultuur niet voor", zegt Lont. „Wel zijn verhalen bekend, dat met name op Haïti tijdens de slaventijd blanke vijanden werden geofferd. Dat zijn verha len die aan kannibalisme gren zen. De Surinaams-Afrikaanse cultuur, staat echter met een been in het christendom en het andere been in winti. En de god Fodu is een zeer vredelievende god in de winti-religi." „Voodoo of winti heeft te ma ken met rituelen rond bovenna tuurlijke krachten en geesten. In de vorm van het aanroepen van geesten kunnen we iemand die iets op zijn kerfstok heeft, wel met gelijke munt terug laten be talen. Maar dat heeft absoluut niets met gemummificeerde ba by's te maken." vervolg van voorpagina „Het offeren van baby's of men sen heeft helemaal niets te ma ken met de winti- of voodoocul- tuur. Met de gemummificeerde babylijkjes die nu zijn aange troffen, is waarschijnlijk iets heel anders aan de hand. Vol gens mij is hier een seksuele pervers aan het werk geweest, een soort Nederlandse Dutroux." Dat zegt Orlando Lont van de Stichting Winti informatie en documentatiecentrum Neder land. De van oorsprong uit Afri ka afkomstige godsdienst voodoo of winti kent wel het ge ven van offers. Het meest ge bruikelijke zijn \Tuchten, kip pen of geiten. „Maar gemum- hilversum» anp Driekwart van de Nederlanders vindt dat koningin Beatrix mi nisters ter verantwoording mag roepen als zij vindt dat de ver keerde beslissing is genomen. Van degenen die daartegen zijn behoren de meesten tot de ach terban van WD, D66 en Groen- Links. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO naar het functio neren van de monarchie. Het onderzoek werd gehouden in opdracht van het televisiepro gramma 2Vandaag. Een kwart van de bevolking vindt zelfs dat de vorstin te wei nig invloed uitoefent, zo blijkt uit de enquête. Het voorstel van senator Jurgens om de troonre de door de minister-president te laten voorlezen, ondervindt weinig steun van het volk. Slechts een derde is daar voor stander van. Het koningshuis is populair. Van de vijfhonderd ondervraagden gaf 95 procent te kennen een voorkeur voor de monarchie te hebben. Aanleiding voor de enquête is de kritiek die afgelopen week werd geuit op de vermeende toeneming van de invloed van koningin Beatrix. Zij zou onder meer druk hebben uitgeoefend op minister van Mierlo van bui tenlandse zaken om ambassa deur Roëll in Zuid-Afrika over te plaatsen tijdens van haar be zoek aan dat land. Reden zou zijn dat de ambassadeur er een vriendin op nahield. DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3