9Ik ga het niet zo krengerig spelen9 Cultuur Kunst M J %Ji il*' >asis blijft waren toevallig in de buurt' ij elkaar Douane doet verrassende vondst in museum s Schrijf je eigen sprookje en maak een tekening vidre Erfgoed te kijk gezet op oude fabrieksmuur 'Mooie literaire oogst' _TEF 'ERDAG 14 SEPTEMBER 1996 ixtra Heineken-concerten •pRDAMWegens de enorme belangstelling zijn twee extra icerten van Heineken Night of the Proms 1996 ingelast. De concerten worden gegeven op 2 en 3 december, eveneens Ahoy' in Rotterdam. De eerste zes waren volgens de organisa- Tipertin een mum van tijd uitverkocht. Het muziekfestijn wordt dit ie inr ir voor de zesde keer gehouden en biedt een mengeling van ip en klassiek. Zo zullen onder andere Joe Cocker. Oleta lams en Dani Klein van Vaya Con Dios optreden met het Or- aakt. st van de XX-e eeuw II Novecento onder leiding van dirigent t je a ibert Groslot. ijljtandbeeld voor Cuby qlloo De Friese WD-gedeputeerde Gerard van Klaveren wil n borstbeeld van blueszanger Harry 'Cuby' Muskee in Grolloo en verrijzen. Kunstenares Gerda van den Bosch uit het Gel- J irse Vorden moet het beeld maken. De leden van de Mus efanclub en sponsors zouden voor de kosten, zo'n 8.000 gul- n, moeten opdraaien. De gedeputeerde staat persoonlijk ga- nt voor een eventueel tekort. Het standbeeld van Muskeemet- ied moet in Grolloo op een sokkel komen te staan. De tekst He® arry Muskee, bluesmuzikant' komt onder het borstbeeld te l. Bi hijni [ieuw winterseizoen Filmhuis Gar die 51Het Filmhuis Lisse opent op 17 september de deuren voor e lati it nieuwe seizoen. Het Filmhuis, dat vijftien jaar bestaat, hoopt t seizoen de 20.000ste bezoeker te verwelkomen. Zowel leden i incidentele bezoekers zijn welkom. De voorstellingen worden houden op de dinsdagavonden, in principe om de andere ;ek. De aanvangstijden is 20.30 jksbioscopen gaan dicht schil iseel m.a' STERDAMDe Riksbioscopen gaan dicht. Pathé Cinemas heeft 11 ,ls sloten de theaters waar voor 2,50 gulden een film is te zien, "e; eer te gebruiken voor de reguliere programmering. Op 25 sep- haai staan je laatste voorstellingen gepland. Het aantal be- ekers was redelijk, maar een Riksbioscoop zou zes keer zo veel Wl ensen moeten trekken als een gewone filmzaal om financieel rt n ntrekkelijk te zijn. Na de sluiting van de Riks-bioscopen intro- 'an ïceert Pathé Cinemas met ingang van 26 september een kor- .J ie voor studenten. 1e. 0 rdt rdei avarotti en Copperfïeld te duur ingkong Hoewel ze wel gevraagd zijn, zullen de Italiaanse te- ir Luciano Pavarotti en illusionist David Copperfïeld waar- ïomi hijnlijk niet van de partij zijn als Groot-Brittannië zijn kroon- lag. 'lonie Hongkong op 1 juli volgend jaar overdraagt aan de Chi- heii 'zen- De heren lijken zichzelf uit de markt te hebben geprijsd e da ndat ze voor een optreden meer dan 1,7 miljoen gulden heb- >n gevraagd. „We moeten nog zien of het de moeite waard is n zoveel te besteden", zei Raymond Wu, de organisator van de 'lyrtestelijkheden. sd ludok-tentoonstelling verlengd versum De tentoonstelling W. M. Dudok, componist v litectuur, in het raadhuis in Hilversum is met vit^r weken ver- ngd. Sinds de opening in april zijn er 20.000 mensen geweest, loral de laatste weken neemt de belangstelling toe. De exposi- is nu tot en met 13 oktober open. Janis Morissette best verkocht ASHiNGTONDe Canadese zangeres Alanis Morissette heeft litney Houston van de eerste plaats verdrongen als best ver- ipende vrouwelijke artiest in de VS. Van haar album Jagged ttle Pill zijn al twaalf miljoen exemplaren verkocht. Dat blijkt t cijfers van de Amerikaanse platenindustrie. CHEF GERT VISSER. 071 -5356441PLV -CHEF JAN RIJSDAM. 071 -5356444 Trudy Labij in bijtende komedie over riooljoumalistiek In een bijtende komedie over riooljoumalistiek speelt Trudy Labij de rol van een roddeljournaliste. Die kran tenvrouw kwetst een actrice door haar onder meer een 'stomme koe met waggelende gewatteerde dijen' te noe men. De actrice laat dat niet over haar kant gaan en sleept de schrijfster voor de rechter. Die zal uitmaken of hier van belediging sprake is. De journaliste verschijnt zelfverzekerd in de rechtszaal: met haar grote bek en scherpe humor krijgt ze de rechter op haar hand en weet ze de gekwetste actrice nog dieper te vernederen. alkmaar rob bouber Trudy Labij: „Voor het gerecht maakt ze er een hele act van. Ze kan dat, is een zelfverzekerde en ervaren zakenvrouw. Ze heeft een bedrijfje: kantoor, secreta resse, accountant. Zelfs tegen haar eigen mensen is ze onbe schoft. Het is een egocentrische vrouw, die de boel tiranniseert." „Zij weet dat ze een walgelijke column over de actrice schreef. Maar ze beseft niet goed dat ze met die streken mensen kapot kan maken. In werkelijkheid worden soortgelijke dingen ook uitgehaald en geschreven. In Duitse bladen is over Tom Crui se geschreven dat hij geen kin deren kan krijgen. Wij denken dan: 'Waar- maak je je druk om', maar voor hem is het een be richt dat zijn imago aantast. Voor een groot deel van het filmpubliek is hij de viriele en begerenswaardige man en daar past onvruchtbaarheid niet bij." Vindt Trudy Labij het leuk zo'n kreng van een mens te spe len? Labij: „Op het eerste ge zicht lijkt het een kreng maar ze heeft onvermoede kanten. Ik ga het niet zo krengerig spelen. Ze is niet zo zwart-wit. De 'bitch' zit veel meer van binnen. Dat kun je op honderden manieren spelen. Ze heeft veel babbels, ze is een geëmancipeerde praat jesmaakster." De journaliste wil graag eerste viool spelen, de show stelen. Ze is jaloers op de actrice die let terlijk in de schijnwerper staat. Misschien zijn journalisten of critici soms zo fel omdat er ge mankeerde acteurs in hen schuil gaan? Labij: „Het zal wel eens een enkele keer gebeuren dat ze ge frustreerd zijn. Het is vervelend als je in een ander vak terecht komt dan waar eigenlijk je hart naar uit gaat. Maar het mag geen reden zijn om er later zuur over te gaan doen." Beschadigen 'Stomme Koe' is geschreven door de Brit Ben Elton. Hij schetst de macht van de pers, laat zien hoe corruptie en wille keur mensen kunnen beschadi gen. Een chagrijnige bui van een recensent kan de carrière van een acteur lang dwarszitten. Heeft Labij ooit hinder gehad van een recensent of recensen te? „Ik was een keer flink ziek en het was op mijn keel geslagen. Ik wilde mijn collega's niet in de steek laten en speelde dus. Maar met een moeilijk ver staanbare en hese stem. Schrijft een recensent doodleuk dat ik ronduit slecht acteerde. Volgens hem had ik een hese stem spe ciaal voor die rol opgezet. En dat paste niet in het stuk. Het is nooit leuk als in de krant staat dat het niet om aan te zien is. Vooral niet als je net als ik elke keer op je best te voorschijn wil komen en alles tot in de puntjes wil beheersen." „De macht van de pers in Ne derland is aanmerkelijk minder groot dan in Engeland. En ze kunnen nog zo lelijk over je schrijven, talent kunnen ze je toch niet afpakken. Ik hou me ook een beetje afzijdig, ben ook niet zo interviewerig. Dertig jaar geleden heb ik een vraagge sprek gedaan met een quasi linkse journalist. Hij had het verhaal lelijk opgeschreven, hij liet mij voluit vloeken. Die woorden had ik absoluut niet gebruikt." „Maar vlak de damesbladen ook niet uit. Bij een interview met hen weet je ook niet wat je meemaakt. Ze willen weten of je getrouwd bent, of je kinderen Josée Ruiter, Trudy Labij en Amoud Bos in 'Stomme Koe!' hebt en of je het nog steeds prettig met je man doet. Ik heb twee keer een interview toege staan maar het lukte beide ke ren niet. Ik wist niet waarover ik moest vertellen." Ben Elton is in Nederland be kend van de televisieseries 'The young ones' en 'Blackadder'. In Engeland oogstte hij succes met zijn standup shows voor theater en televisie. 'Stomme Koe' ging in Engeland in 1991 in premiè re. Met Dawn French (Van French Saunders) in de hoofdrol. Labij: „Het stuk is geen komedie over twee men- sen die elkaar beurtelings haten en liefhebben. Het is een hoogst oorspronkelijk gegeven, een bij zonder plot met een onver wachte wending aan het eind. Dat is Elton wel toevertrouwd. In Engeland worden komedies reuze gewaardeerd, in Neder land wordt er lauw over gedaan. Het lijkt allemaal zo gemakke lijk, maar er komt heel wat bij kijken aan timing en Fingerspit- zengefühl". „Het hele toneel is onderge waardeerd. Als je in Engeland op West End staat, ben je een gevierd persoon. Of je hier nou een week of twee maanden in het Nieuwe de La Mar staat, daar ligt het grote publiek niet wakker van. Alleen de televisie geeft bekendheid. Speel je FOTO JOHAN DE BOER avond aan avond in het theater de mooiste rollen, dan wordt er doodleuk bij de jakker aan je gevraagd: 'Doe je nog wel eens wat?' Kom je een keer per week in een onbenullige televisieserie op het scherm dan hebben ze het twee jaar later nog over je." 'Stomme Koe' van het Haar lems Toneel gaat door heel Ne derland op tournee. Er zijn meer dan 60 voorstellingen. Britse band Oasis blijft bij el- De platenmaatschappij ation Records, bij wie Oasis Ier contract staat, heeft gis- :n bekendgemaakt dat de Tiansformatie niet van plan e stoppen. Donderdag brak sis een tournee in de Vere- 1de Staten af door interne Flemen. Basis zal op korte termijn toemees meer maken, r 'alle andere activiteiten als lep voortzetten', aldus Crea- p Records. De twee broers in (band zijn in aparte vliegtui- I in Londen teruggekeerd van ■afgebroken toernee. De 29- |ge Noel Gallagher en zijn zes ff jongere broer Liam, die al- I al een stormachtige relatie ■den, kregen volgens de Brit- I media woensdag ruzie ha J concert in Charlotte in de fet North Carolina, lasis is vaak vergeleken met Beaües, die in 1970 uit el- ir gingen. Ex-Beatle Paul Mc- tney zei eens het als een Jnpliment te beschouwen dat jongens dertig jaar later liëren wat zijn band destijds d. lasis heeft voor een bedrag naar schatting ruim vier- iderd miljoen gulden aan Iten verkocht sinds de op- iting drie jaar geleden. Sinds uitbrengen van (What's the •ry) Morning Glory in oktober 15 zijn er 9,5 miljoen exem- en van verkocht. Het de- utalbum Definitely Maybe, twee jaar geleden ver leen, stond meer dan 100 we- in de Britse topveertig. Wedstrijd van het Leidsch Dagblad leiden esther goedman Normaliter trekken drugs, wa pens en merkkleding aan het oog van de douanepost goede rencontrole voorbij. Gistermid dag zag de douanedienst echter een krokodil langskomen. De douanedienst sloot het project 'Krokodil op tafel' van het Rijks museum van Oudheden in Lei den af met een scan van een ge mummificeerde krokodil. Of, naar later bleek, eigenlijk kroko dillen. De douanedienst district Hoofddorp besloot haar scan mobiel eenmalig beschikbaar te stellen toen zij hoorde dat het voor het museum onmogelijk was om de inhoud van de 3,14 meter lange krokodillenmum- mie te bezichtigen. Teamleider van de douanedienst, De Graaf, benadrukte het unieke van de actie: „Wij doen dit normaal niet. Maar omdat het museum er voor de bevolking is en wij dat ook zijn, besloten we ons scanmobiel aan te bieden. Daarnaast werd het mobiel ver plaatst van Hoofddorp naar Rotterdam, dus kwamen we toch al langs Leiden." De 2000-jaar oude krokodil- lenmuminie stond de afgelopen maand in de belangstelling toen deze in het openbaar werd ge restaureerd. De restaurateur van de krokodillenmummie, Van Battum: „Ik had een schor re stem na afloop, maar het was de moeite waard. Veel bezoe kers hebben namelijk vreemde De mummie wordt gescand. ideeën over mummies. Vaak gens weer inpakte." Het tegen- hoorde ik 'o, het zit er al weer deel is waar. De museummede- omheen'. Ze dachten dat ik de werkster haalde er niks af en mummie geheel uitpakte, hem maakte niets open. Ze hield de schoonmaakte en hem vervol- mummie geheel intact. „Dat is FOTO HENK BOUWMAN het fijne van een scan", aldus Dat bleek bij de derde scan. conservateur Raven van het Tot ieders verrassing bleek bij museum, „Je hoeft niets open te de derde scan de mummie niet maken en toch zie je wat er in uit één maar uit twee krokodil- zit". len te bestaan. gp abels en sprookjes, dat is het lema van de nationale kinder- oekenweek die van 2 tot 12 nge ktober wordt gehouden. Ter e) tegenheid hiervan houdt het eidsch Dagblad een schrijf- 'edstrijd voor kinderen van laai es tot twaalf jaar. De bedoe- ek i n8 is dat kinderen hun eigen (iïookje schrijven en daarbij een tekening maken van (bij voorbeeld) de hoofdpersoon uit het verhaal. Het sprookje mag niet langer zijn dan één A-viertje. De tien mooiste inzendingen worden beloond met de Leidsch Dagblad-griffel en een heel bijzondere prijs. Deze winnende verhalen en tekenin gen worden bovendien afge drukt in de krant. De prijswin naars ontvangen persoonlijk bericht waarna half oktober in het gebouw van het Leidsch Dagblad de prijsuitreiking plaatsheeft. Inzendingen moeten verge zeld gaan van een pasfoto van de schrijver en kunnen worden gestuurd naar de kunstredactie van het Leidsch Dagblad, Ant woordnummer 10050, 2300 VB in Leiden onder vermelding van 'schrijfwedstrijd'. Inlichtin gen via tel. 5356444. 1 Spiegelwanden 1 Spiegels op maat I Spiegels met lijst l Glazen meubelen I Vitrines l Tafels volgens model l Motiefstralen I Hardglazen deuren I Alles uit eigen atelier VORMGEVER VAN GLAS EN SPIEGEL Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Telefoon 071-5218055 leiden arjan van duk „Dit is het Gare d'Orsay in Pa rijs. Er is tegenwoordig een mu seum in gehuisvest, wist je dat? „Goh, wat leuk. Maar waarom is dit gebouw zo bijzonder?" Ar chitect Reinier Verbeek vertelt een vriendin wat het voormali ge station uniek in Parijs maakt. Jammer dat de rest van zijn ge hoor dit onderonsje niet kan volgen en het zonder uitleg moet stellen. Reinier Verbeek is organisator van de gisteravond vertoonde diashow in het Leidse Anker park. Op een groot doek, opge hangen aan een muur van meelfabriek De Sleutels, scho telde hij de aanwezigen 240 di a's van watertorens, bruggen en fabriekscomplexen in binnen- en buitenland voor. Zo'n zestig mensen waren op de diashow afgekomen. De meesten van hen waren veerti gers, gehuld in lange regenjas sen en steunend op zwarte pa raplu's. Aandachtig bekeken ze de dia's en voorzagen de beel den zachtjes van commentaar. Het publiek bestond duidelijk niet uit leken; iedereen had wel op de één of andere manier kaas gegeten van industriële monumenten. Voor de verdwaalde leek bood de presentatie dan ook een wat saaie aaneenschakeling van fa brieken in alle soorten en ma ten, terwijl de liefhebbers zicht baar van de voorstelling geno ten. „Maar we hebben bewust voor deze opzet gekozen", zegt Verbeek. „Ajiders was het een soort college geworden. Het trekt natuurlijk wel een bepaald publiek; als we een film van Rocky getoond hadden, ston den hier heel andere mensen." Elleke Haspels en Karolien Helweg zijn speciaal voor de diashow vanuit Amsterdam naar het Ankerpark gekomen. Ze zijn lid van kunstenaarscol lectief Patchwork en maken tij delijke sculpturen voor monu menten. Haspels: „We hebben een zwak voor oude gebouwen. Ze ademen veel meer sfeer uit dan nieuwbouw. Aan de dia's kun je zien hoe integer er vroe ger werd gebouwd. Nu moet al les goedkoop, functioneel en snel zijn. Toen bouwden ze voor de eeuwigheid." Na afloop van de voorstelling kon het publiek nog wat drin ken op de Zephir, een klipper van Verbeek die werd gebruikt voor het transport van voedsel. Het schip stamt uit 1903 en de architect zeilt er vandaag de dag wedstrijden mee. Hoewel het een hele toef was om in het pik kedonker het smalle trapje van de boot te bestijgen en vervol gens het luik naar het ruim te vinden, gaven velen aan de uit nodiging van de architect ge hoor. Benedendeks werd druk nagepraat ovet belang van oude fabrieken. De leken spoedden zich echter naar huis om hun kennis van het industrieel erf goed snel bij te spijkeren. amsterdam anp vervolg voorpagina H. Vonhoff, voorzitter van de AKO Literatuurprijs 1996, noemde de literaire oogst van het afgelopen jaar van „voldoende kwaliteit en varia tie." Opvallend was het grote aantal biografieën. Op een eer ste lijst van 28 titels prijkten er drie. De biografie over Herman Heijermans van Hans Goed koop viel af. De biografieën van Van Oostrom en Otterspeer haalden wel een nominatie. De jury was lovend over de zes titels. Kousbroeks boek werd een „hoogtepunt uit zijn oeuvre" genoemd. Otterspeer schreef „met groot stijlgevoel en humor" een „magistrale" bio grafie. De verhalenbundel van Uphoff noemde Vonhoff een „belangwekkend debuut." Aan de AKO-literatuurprijs is een prijs van 100.000 gidden ver bonden. De jury ging voorbij aan 'Hul digingen', waarvoor Alfred Kossmann in mei de Libris Lite ratuur Prijs 1996 kreeg, Gerard Reve (Het Boek van violet en dood), Herman Koch (Eindelijk oorlog) en Gerrit Komrij (Een zakerüunch in Sintra).

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21