Rotterdam omarmt 'grote zoon' Willem de Kooning: Het experiment als gereedschap Frans Bauer wil mensen blij make Cultuur&Kunst ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996-ivLRp C ncert kunst Karei Schamper woordelijk voor de ii Boijmans, rekent-het )p van De Kooning tot wat hij heeft gemaakt, naar kijkt, vergeet je a len. Het is van een onj vrijheid en eenvoud. 1 het zelfde punt te zijr tfl" men als Matisse en M Na de onrust in het w jaren zeventig zie je r heid. Maar ook de van een schilder die r geven." Dat contrast heeft laten zien met enkeik m doeken en sculpturer)e larryl ingen Jieu ill i »t niei tseizc ,inci< lioud :ek.E iks Kooning uit de collecti stedelijk Museum. Bi toonstelling verschijni (Nederlandstalige) met bijdragen van Gai en Robert Storr, die staanswijze van de riode van De Kooning en een kijkje bieden i incic ken, in dit geval het a houd De Kooning. Een atelier dat er n uitziet alsof de schil moment het penseel hand zal nemen, ma. dert 1990 verlaten i; Lisa ziet er vanuit he naast op toe dat haarmj niet meer komt. Het a j veel verwarren. \VJOI Kooning schildert sinds de ziekte van *,ceeri zich zes jaar geleden r V0( lijker manifesteerde. 0 lerlaatste werk wordt getoond. Maar verdei flV. hij in goede gezondhe zijn dochter, al is er veel contact meer. nog wel heldere momi hijnli wisselt soms per dag. donie heel tevreden. Alzheiis ger voor de familie da mand zelf." Tentoonstelling TM Kooning de late sci 1981-1987'. Museum Van Beuningen, Rotti zien tot en met 1 decei catalogus, in kleur, h 1NGKC Luc iud Willem de Kooning is terug in Rotterdam. Zo niet in eigen persoon, dan toch in de vorm van een overzicht van zijn laatste werk. Door het bezoek van zijn dochter Lisa aan zijn geboortestad en door de vandaag bekrachtigde nieuwe naam voor de kunstacademie waar hij van 1916 tot 1925 studeerde en die voor de voortgezette studies nu de naam 'Willem de Kooning Academy' heeft gekregen. ren na Rotterdam terug naar Amerika voor een tentoonstel ling in het Museum of Modern Art in New York. De collectie is bijeengebracht door Garry Gar- rels, destijds hoofdconservator van het Walker Art Center in Minneapolis, die daarvoor veel medewerking heeft gekregen van de familie De Kooning. Hoofdconservator moderne ROTTERDAM FRANS ALTEN GPD Rotterdam haalt daarmee de banden aan met een van zijn grote zonen, want de in Rotter dam geboren (1904), sedert 1925 in de Verenigde Staten wo nende hoogbejaarde kunste naar (92) wordt alom be schouwd als een van de belang rijkste abstracte schilders van deze eeuw. Toch is het de eerste keer dat. zoveel werk van hem in Rotter dam te zien is. Twee keer eerder was een overzicht van zijn werk te zien in het Stedelijk Museum in Amsterdam. In het bijzijn van zijn dochter Lisa Villeneuve-de Kooning is inmiddels de ten toonstelling 'Willem de Koon ing, de late schilderijen 1981 - 1987' geopend. Het is een bij zondere tentoonstelling, want er is veel te doen geweest over het laatste werk van de aan de ziekte van Alzheimer lijdende kunstenaar. Kunsthistorici twijfelden aan de authenticiteit van het werk; gesuggereerd is dat hij werd ge holpen bij het schilderen; dat het verkrampt zou zijn; dat de schilder zijn eigen werk al 'verlaten' zou hebben. Twijfels die nog werden versterkt door dat er zo weinig uit zijn atelier te voorschijn kwam; het meren deel bleef achter de muren van zijn huis in Long Island verbor gen, streng bewaakt door zijn ex-vrouw Elaine, die al te nieuwsgierige bezoekers soms hardhandig de deur wees, tot ze in 1989 overleed en dochter Lisa de belangen van haar vader ging behartigen. De selectie van 33 late schil derijen uit de jaren tachtig, af komstig uit Amerikaanse (privé- )collecties en uit het bezit van de schilder zelf, rekent af met die twijfels, althans voor zover het werk uit die periode betreft. Het is werk van een schilder die de strijd lijkt te hebben opgege ven, of zichzelf heeft overwon nen, en die zich overgeeft aan het bijna onbekommerd schil deren. Het is rust en harmonie die je tegemoet straalt in de hel dere, veelal primaire kleuren en zwierige lijnen, waartussen het wit, de open ruimten, het werk transparantie en luchtigheid ge ven. Hier en daar wordt een vergelijking met het laatste werk van Matisse getrokken en ook al heeft niet ieder doek die sterke uitstraling, het is toch bijna een verademing in vergelijking met het agressieve expressionisme van de scherpe contrasten en de dikke klodders verf dat we ken nen van zijn werk uit de daar aan voorgaande jaren. Waardoor die 'stijlbreuk' pre cies is veroorzaakt, weet ook zijn dochter Lisa niet. „Daar spraken we eigenlijk nooit over. Als dochter praat je nu eenmaal over andere dingen met je va der. Ik zei wel eens, het lijkt daar en daar op, maar dan kwam hij met een heel andere verklaring. Wat op mij soms als chaotisch overkwam noemde hij 'cozy' (knus, warm, gezellig). Hij 'zat' echt in zijn werk. Dan zei hij: nu ga ik koffie drinken, of nu ga ik wat eten, maar zijn denkbeeldige blik bleef op het werk gericht. Dat liet zich door niets doorbreken. Zo heb ik hem altijd gekend." Ook Lisa de Kooning laat er geen misverstand over bestaan dat het werk authentiek is. „Er is wel eens gezegd dat hij 'assis tenten' zou hebben gehad. Hij is op het laatst hooguit wat meer geholpen bij de voorberei dingen en met de materialen. De laatste jaren had hij nog de volledige controle om te schil deren. Hoe kan het ook anders als je je leven lang niets anders gedaan hebt. Dan is het een soort instinct geworden. Hij wist wat hij deed, hij had ook geen keus. hij was er toe gebo ren." „Maar er wordt nu eenmaal graag gespeculeerd. Er is altijd kritiek op z'n werk geweest. Dat was al in de jaren zestig, en ze- Lisa Villeneuve-de Kooning, dochter van Willem de Kooning bij één van de in Boy mans van Beuningen geëxposeerde werken van haar vader. FOTO COR VOS ker in de jaren zeventig. Zijn werk uit die tijd wordt nog steeds minder gewaardeerd. Ik vind zijn werk uit de latere jaren heel mooi. Als je naar z'n blau we lijnen kijkt, lijkt hij weer te rug te keren naar het werk uit de jaren veertig. Ik vind het heel gracieus." Om aan alle speculaties een eind te maken, is het werk re- een eind te maken. Tenslotte gaat het om zeer grote bedra gen. Mensen die er hun geld in hebben belegd en de zekerheid willen dat ze dat terugkrijgen. Maar mensen zijn soms moei lijk te overtuigen. De late schilderijen van Wil lem de Kooning zijn eerder in San Francisco, Minneapolis en in Bonn te zien geweest en ke- cent door een 'art-commission' onderzocht, een commissie waaraan ook Lisa de Kooning heeft meegewerkt. Met enige aarzeling zegt ze dat het toch goed is dat die commissie het onderzoek heeft uitgevoerd en daarbij tot de conclusie geko men is dat het werk wel degelijk van de meester zelf is. „Het was goed om aan alle speculaties Belgische rockgroep dEUS is fontein van creativiteit Vraag aan Tom Barman, zanger/gitarist van de Belgische rockgroep dEUS: Was het na de verrassende en onvoorspelbare debuut plaat Worst Case Scenario niet moeilijk een opvolger te maken als iedereen 'verrassing' en 'onvoorspelbaarheid' verwacht? Antwoord van Tom Barman: .Absoluut niet. Een tweede plaat maken is op zich al heel voorspelbaar. En dat mensen onze eer ste plaat verrassend vonden komt doordat we ons tegenover niemand verantwoord den over onze muziek. Dat doen we nu ook niet." Die zit. Terwijl de rockmuziek de afgelopen jaren steeds meer in het teken kwam te staan van de recycling of het nu Oasis, Green Day of Black Crowes heet en het house- en ambientgedreutel per strekkende meter, deed een handvol Antwerpenaren wars van alle trends gewoon hun eigen zin. Opge richt in 1991 en doorgebroken met het al bum Worst Case Scenario in 1994. Muziek die de rocktraditie als basismateriaal heeft en het experiment als gereedschap han teert. Een band die, net als bijvoorbeeld The Velvet Underground en Captain Beef- heart in het verleden, voor het avontuur kiest. Een fontein van creativiteit. En dat is heel wat zeldzamer dan vaak wordt ge dacht. De creativiteit binnen dEUS bleek zelfs te groot voor één groep. Gitarist Rudy Trouvé begon zijn eigen band Kiss My Jazz. Bassist Stef Kamil Carlens blies overtollig stoom af met Moondog Jr. En alsof dat niet genoeg was volgden ook nog het piepjonge salon ensemble Die Anarchistische Abendunter- handlung geen afsplitsing maar qua atti tude zeker verwant en recentelijk de al even verrassende groep Flowers for Break fast, waarin enkele Moondog Jr.-musici. Maar terug naar dEUS, waar Rudy Trouvé inmiddels vervangen is door de Schotse zanger/gitaris Craig Ward en Danny Mon- nens de baspartijen van Carlens gaat over nemen. Dat laatste zal wel lukken. Vraag is echter of de groep de karakteristieke zang stem van de voormalige bassist niet zal missen. Kenmerkend voor dEUS, dat naast kapitein Barman verder bestaat uit violist- toetsenman Klaas Janzoons en drummer Julle de Borgher, is dat ze dat probleem ge woon niet als probleem zien, maar als uit daging. Het nieuwe album, In a Bar under the Sea, waarop Carlens overigens nog meespeelt, barst weer bijna uiteen van de ideeën. Bij de presentatie van de nieuwe plaat in Amsterdam oogt Tom Barman als een sin ger/songwriter die zijn liedjes alleen met gi taar zou kunnen brengen. Maar hij wil meer. Iedere song lijkt weer totaal anders te moeten zijn. In sommige arrangementen valt het sterk repetitieve karakter op. Stac cato motiefjes. Herhaald gezongen woor den en fragmenten; als mantra's bijna. In Roses bijvoorbeeld. „Ja dat begon al op de eerste plaat met het nummer Suds Soda", zegt gitarist Craig Ward een dag of wat eer der in een Amsterdams hotel. „We werken veel met repetitie, zowel vocaal als instru mentaal." Maar er is meer. Neem nu de vloedgolf aan violen in de song Gimmie the Hoe zou dat nou voelen: megaster zijn? Als je het wilt weten moet je het vragen aan ie mand die het net is. Kom je later, dan loop je de kans dat het gewenningsproces al in werking is getreden. Snel naar Frans Bauer dus. Hij is 22. De afgelopen twee jaar ver kocht hij meer dan 400.000 cd's, z'n tweede album was in drie maanden goud en is nu twee keer platina. Nog voordat zijn nieuw ste cd Voor Jou uit was waren al 70.000 exemplaren besteld. En wat zegt Frans? „Megaster zijn? Ik geloof dat het nooit went." En begrijpen doet hij het ook niet. „In principe deed ik vier jaar geleden hetzelfde, ook toen zong ik het Nederlandse levens lied. Alleen het publiek is groter geworden. De aantallen kan ik nu nauwelijks meer be vatten. Eerst zong ik voor tachtig mensen, vijf jaar geleden voor vijfhonderd en nu voor drie-of vierduizend." „Mijn eerste album dat op mijn negen tiende uitkwam, werd goud. Ik zat op de bank en bedacht me dat 50.000 mensen mijn plaat hebben gekocht. Dat is een sta dion vol. Dan denk je, zal dit de laatste keer zijn? De tweede cd is nu twee keer platina. Zit je weer op diezelfde bank en realiseer je je dat dat zeven keer De Kuip is." „Vanuit het niets komt je album op num mer 1 in de Album Top Honderd. Dat is eerder alleen met giganten zoals Michael Jackson, The Beatles en ik geloof Queen ge beurd. Je staat echt raar te kijken, hoor. En vooral omdat ik niet uit ben op roem. Dat was niet mijn drijfveer toen ik begon met zingen. Ik heb zo lang ik me kan herinneren maar een ding gewild en dat is mensen blij maken. Als je dat wilt, moet je dat doen met de dingen waar je goed in bent. In mijn ge val dus met zingen." „Ik was tien jaar en ik wilde een plaatje maken. Dus vroeg ik aan Sinterklaas geld om dat te kunnen doen. Maar ja, bij ons thuis was het net als in die conference van Toon Hermans. Zelfs het treintje dat een polonaise van de gasten was, was een trein tje van niks. Sint had geen centjes. Nu had ik in die tijd een plaat van de zangeres Stel la. Op de hoes stond dat Marty Schreijen- berg de tekstschrijver was." „Er stond ook een telefoonnummer bij en ik heb hem gebeld: Hallo, ik ben Fransje Bauer en ik wil graag een plaatje maken. Marty dacht natuurlijk dat het een grap was. Maar ja, ik belde iedere dag. Ten einde raad heeft hij mijn ouders gebeld. Die wis ten van niets. Dus werd ik op het matje ge roepen. Ik heb het hun uitgelegd, ze begre pen het, ze namen me serieus en zo hebben ze het hele verhaal tegen Marty verteld. Kennelijk heeft hij toen gedacht: Wat maakt het uit? En toen heeft hij een liedje voor me gemaakt. Het was een kinderliedje: 'Ben je jong'. Later heb ik nog het plaatje gemaakt 'Vakantie.' Ik was toen elf. Veel hebben die plaatjes niet gedaan." „Maar intussen had ik wel een eigen pu bliek, nou ja publiekje opgebouwd. Toen ik negentien was zijn we met z'n allen rond de tafel gaan zitten. Wat wil je, vroeg Marty. Natuurlijk was Emile Hartkamp, met wie Marty al zijn liedjes schrijft ook nieuwsgie rig. Ik zei: Ik wil Frans Bauer blijven en ik wü het Nederlandse levenslied zingen. Op Tom Barman van dEUS. Heath. Superkitsch? Barbra Streisand zou er in ieder geval jaloers op zijn. Ward lacht. „Ja, zo zijn we ook", zegt hij. „Daar is de top: Let's get over it!" Met dEUS over muziek praten is praten over details. Er is geen groot artistiek mani fest. Geen overkoepelend concept. Op de debuutplaat was Klaas Janzoons viool pro minent aanwezig, terwijl die op het nieuwe album wat meer op de achtergrond lijkt. „Maar ik speel nu weer veel andere din gen", zegt de violist schouderophalend. dEUS doet gewoon wat dEUS doet. Zelfs over producer Eric Drew Feldman een man die door zijn nauwe samenwerking met onder anderen Captain Beefheart en Pere Ubu in avantgardeloingen bijkans hei lig verklaard wordt zijn de Antwerpena ren lakoniek. Janzoon wilde het liefst hele maal niet met een producer werken. „Maar de platenmaatschappij drong zo aan", valt Barman bij. „We wisten toch zelf al wat we wilden. Gelukkig drong Feldman zijn idee- en niet teveel op." Bij het vallen van het woord 'experiment' schudt de zanger zijn hoofd. „Dat men on ze muziek 'experimenteel' noemt heeft vol gens mij meer te maken met het gebrek aan fantasie bij andere rockgroepen." „Wat heeft muziekmaken voor zin als je je niet aan experimenten waagt?" roept gi tarist Ward uit. Tom Barman knikt. „Kijk, negenennegen tig procent van de rockbands doet op het podium gewoon een ingestudeerd kunstje. Maar creativiteit is voor ons juist 'iets ma ken uit niets'. Dat vind ik logisch. En dat men ons dan zo bijzonder vindt, zegt meer over de popcultuur als geheel." Frans Bauer zal nooit wennen aan een status als mega- grond van die afspraak zijn ze liedjes voor me gaan maken. Dat heeft als voordeel dat ik op m'n 22-ste al een geheel eigen reper toire heb. Ik heb nooit liedjes van anderen gezongen." „Je kan zeggen: maar al zijn de teksten nog zo mooi, je bent nog zo jong, hoe kan je je in die teksten inleven. Dan zeg ik, zelfs als je pas 22 bent, kan je toch heel veel heb ben meegemaakt. Het heeft te maken met de manier waarop je de dingen die op je pad komen in je op neemt. Misschien zijn er wel mensen van zeventig of ouder die voor de buitenwereld veel hebben meege maakt, maar die de dingen niet hebben doorgemaakt. Ik zeg niet dat er veel van die mensen bestaan. Ik weet alleen voor mezelf dat dingen me heel diep kunnen raken en dat ik er op grond van mijn emoties over nadenk." „Zo denk ik dat me heel goed kan inleven in gemis. Ik denk dat voor een doodgaan van een katje heel erg niet dat het het zelfde is als wan mens van wie je veel hebt gehoud wordt weggenomen. Maar in beidi y^, is het verdriet wezenlijk. En je i onderschatten hoe diep kinderei *1 ervaren. Bij optredens zal ik hen aandacht geven. Ik weet zelf hoe steld je als kind bent als een art oog voor je heeft, je geen foto ge< aöe'; van mijn publiek bestaat uit jonge Van de allerkleinsten krijg ik tel van de wat ouderen brieven met li driet. In feite heb ik, zo merk ik breed publiek. Ik heb meegemaai es tc de mensen me bellen als ze ziek i nj>_ ben dan zo: ik geef gehoor aan roep."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 20