Kiezen tussen hoop en wanhoop Geen problemen bij controle in verre dorpjes Feiten Meningen Panne(n)koek Verkiezingen in Bosnië Gigantische operatie Internet-gokken, een juridisch en politiek vacuüi ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 (DAG Een paar maanden na de watersnood kwam de bovenmeester bij ons de klas binnen en zei met een grafstem: 'Het is er door'. 'Wat is er door?', vroeg onze meester verschrikt. 'De nieuwe spel ling', zei de hoofdonderwijzer. Hij liep naar het bord, schreef met sierlijke let ters vacantie, veegde toen de c weg, en verving die door een k. Onze meester, Andries Mollema, staarde een ogenblik naar het woord vakantie en barstte toen in snikken uit. Diepe indruk maakte dat op ons. De meester ween de. 'Ik doe het niet', snikte hij, 'nooit van mijn leven, ik doe het niet.' Meester Mollema was zo ontdaan dat wij de rest van de dag vrijaf kregen. Sindsdien zijn er heel wat jaren verstre ken en in dié jaren zijn wij telkens weer opgeschrikt door diverse afschuwelijke idioten die, God mag weten waarom, de kans kregen om aan onze spelling te morrelen. En warempel, onlangs hebben ze weer weten toe te slaan, en sindsdien moeten we pannenkoek schrijven in plaats van pannekoek. Hoe is het r-A toch mogelijk dat wij ons allen stom als scha- i pen naar de ■j/T slachtbank heb- ben laten lei den? Onlangs zat ik in de trein en vroeg een passagier mij: 'Meneer, u bent toch van gere formeerde hui ze, weet u dan misschien of je nog gewoon kerkeraad kunt schrijven of dat het voortaan kerken raad is?' Ik wist het niet, en weet het nog steeds niet. Je hebt, bij deze tomeloos waanzinnige spellingsverandering, geen enkel houvast meer. Is het linde boom of lindenboom? Is het eikeblad of eikenblad? Is het uitlaatgassen of uitla- tengassen? Allicht zal uitlaatgas niet veranderd zijn, omdat het te zwakzin nig is om daar uitlatengas van te ma ken. Maar dan is het toch ook zwakzin nig om te eisen dat wij voortaan pan nenkoek moeten schrijven? Bovendien: kijk eens naar de ons om ringende talen. Het Engelse woord voor pannekoek luidt 'pancake.' In Engeland (of is het voortaan Engenland?) zou ie dereen op z'n achterste benen staan als de een of andere idioot daar zou eisen dat men voortaan panscake zou schrij ven. Idem in het Duits. Pannekoek is daar een Pfannkuchen. Geen zinnig mens aldaar die er over peinst om daar Pfannenkuchen van te maken. Eén van de argumenten van de spel- lingsvereenvoudigers is altijd geweest dat 't voor kinderen zo moeilijk is om onze ingewikkelde spelling te leren. Vandaar de noodzaak van vereenvoudi ging. Alsof 't voor onze kinderen, die toch in ieder geval allemaal Engels le ren, nu makkelijker is geworden om zich die vreemde taal eigen te maken. Stel je moet het woord kersenboom vertalen. Daar maakt zo'n kind natuur lijk cherrystree van. Fout: het is cherry- tree. Ik vind het haast onvoorstelbaar dat dit heeft kunnen gebeuren en dat wij nu opgezadeld zitten met de spelling van een groot aantal woorden die on middellijk tot misverstanden en proble men leidt als je vertaalt. Beste Aad Nuis, ik smeek je, alsjeblieft, maak hier een eind aan, draai dit terug, dit is ver schrikkelijke apekool. Schrijf ik dit nu wel goed? Of moet je voortaan apenkooi schrijven? [rag Lei c •njaarl Na aankomst in Wenen stappen we in de bus op weg naar een dorpje in Burgenland, vlakbij de Hongaarse grens. We worden gehuisvest in een leegstaande legerkazerne met grote slaapza len. Het is aandoenlijk om een oud-ambassadeur of burge meester op leeftijd te zien die van de eerste etage naar de kel der moet om te kunnen dou chen. De volgende dag ga ik terug naar Wenen en bezoek ik de massagraven uit de zeventiende eeuw die zich in de catacomben van de Steffansdom bevinden. Dat roept onmiddellijk associa ties op met het land van be stemming. Als gewezen Kroaat had ik al bij aankomst in Wenen de verte genwoordigster van de Europe se veiligheidsorganisatie OVSE laten weten dat mensen in de Servische Republiek in Bosnië mij nooit als neutrale waarne mer zouden zien. Volgens haar zou het geen probleem zijn om te zorgen dat ik in de Moslim- Kroatische Federatie terecht zou komen. Tot mijn grote ver bazing kom ik erachter dat ik naar de omgeving van Banja Luka moet. In de Servische Re publiek in Bosnië dus. De Big Boss van de waarne mersconferentie is echter niet geneigd te tornen aan zijn heili ge indeling, dus wend ik me tot de veiligheidsofficier. Hij geeft mij gelijk en ik ga terug naar de Big Boss die in het bijzijn van Ed van Thijn, hoofd van de waar nemerscommissie van de OVSE, bezwijkt voor mijn argumenten. Ik word overgeplaatst naar de Kroatische enclave Orasje in Noord-Bosnië. De DC-10 van de Nederlandse luchtmacht landt in de regen op een terrein dat het vliegveld van Tuzla moet voorstellen. We worden verwelkomd door een Amerikaans fanfareorkest en veel vlagvertoon. Het lijkt alsof de presidentsverkiezingen van de Verenigde Staten al op volle toeren draaien. De realiteit is anders. We bevinden ons op het grondgebied van de verdeelde staten van Bosnië. Tijdens de parlementsverkiezin gen vandaag in Bosnië zullen on geveer 1.400 waarnemers, onder wie honderd Nederlanders, toe zicht houden op het verloop van deze stembusstrijd. Een van hen is de in Kroatië geboren en sinds 1981 in Haarlem wonende, 53-ja- rige Vinko Prizmic. Hij is lid van D66, werkt als bedrijfs adviseur minderheden bij de Arbeidsvoorziening Amster dam en is als waarnemer aangewezen door de Europese veiligheidsorganisatie OVSE. In drie columns zal Prizmic zijn indrukken weergeven. Vandaag zijn tweede bijdrage. De eerste column stond in de krant van 7 september. De derde briefing die we binnen een week krijgen, herhaalt gro tendeels de al bekende feiten. Informatie over mijnenvelden is echter iets anders. De Ameri kaanse sergeant die ons toe spreekt, is in alle uithoeken van de toch al niet kleine regio Tuzla te horen. In de algehele chaos kom ik er achter dat ik niet naar Orasje ga, maar in de omgeving van Tuzla blijf. Oud-journalist Her man Wigbold is teleurgesteld, omdat hij waarschijnlijk als eni ge Nederlander naar Orasje gaat. Oud-staatssecretaris Gabor hoopt dat we in één team worden ingedeeld, maar dat ge beurt niet. Ik ga op pad met de 28-jarige Emilio uit Madrid. Het stadje Zivinice en omgeving is ons doel. Onze chauffeur is moslim Safet, de Kroaat To- mislav is onze tolk. Alle waar schuwingen over wildrijdende Bosniërs en onbetrouwbare tol ken ten spijt, vormen wij een uitstekend team. Het klikt on middellijk. 's Avonds gaat de hele groep sa men eten. Het simpele, maar uitstekend klaargemaakte proteïnerijke voedsel smaakt uitstekend. Het ijs wordt defini tief gebroken door een Maleisi sche oud-minister: ,,Ikken maar één Spaanse grap", zegt hij tegen Emilio. „Meneer, voor u zal ik duizend stieren doden. Voor uw vrouw zal ik u ver moorden." Terug in ons hotel genieten we van de nostalgische oud-Bosnische muziek. Het controleren van de kieslo- kalen in de verre dorpjes levert geen problemen op. Alle 'offF rials' schijnen het verkiezings- spel goed te kennen. „Ik was in Moldavië", zegt een van de Amerikanen tegen ons. „Daar hadden ze van vrije verkiezin gen geen kaas gegeten. Maar over de organisatorische kant van vrije verkiezingen hoeven we deze mensen niets te vertel len." Een van de 'locals' attendeert mij op iets vreemds. De Russi sche waarnemers spreken geen Engels, maar een van hen wel Servo-Kroatisch. Ik luister even aandachtig. De man is onge twijfeld in mid-Servië geboren, maar waarom moet het geheim blijven? Van mij weet inmiddels iedereen dat ik een in Kroatië geboren Nederlander ben. Dit is een omgeving waar bijna louter moslims wonen, maar de men sen ontvangen Emilio en mij met een enorme hartelijkheid. Nou ja, van jonge dames krijgt Emilio meer aandacht. den 'Moeilijkste verkiezingen aller tijdenbepalen lot van verscheurd Bosnië ARDEN ntrui ïhuis ndaa kend •ste RDAM mhe De verkiezingen in Bosnië zijn alleen maar mogelijk dankzij een enorme logistieke operatie en de inzet van tienduizenden IFOR-soldaten om de veiligheid van de ruim 2 miljoen kiezers te garanderen. Vele duizenden bussen zullen worden ingezet om de naar schatting 200.000 kiezers die aan weerszijden van de voormalige frontlijn gaan stemmen van en naar de verschillende stembureaus te brengen. Om te voorkomen dat de veelal smalle en slechte Bosnische wegen vandaag in een gigantische file veranderen, hebben de autoriteiten in de Republika Srpska in overleg met hun collega's in het federale deel van Bosnië 19 grensoverschrijdende 'stemrou- tes' aangewezen. Duizenden lokale politie-agenten worden ingezet voor de beveiliging van de routes. Die lokale politie agenten zullen op hun beurt nauwlettend worden gecontroleerd door 1400 agenten van de Internatio nal Police Task Force (IPTF). Nog eens meer dan 2.000 internationale waarne mers zullen toezien op een ordelijk verloop van de verkiezingen in en rond de stembureaus en op het tellen van de stemmen. Van hun bevindingen zal de komende dagen melding worden gemaakt door ruim 2.000 journalisten. Voor Bosnië-Hercegovina is het uur van de waarheid aangebroken. Voor het eerst in bijna zes jaar, en na een bloedige burgeroorlog van 43 maan den, gaan de ruim twee miljoen Bosni sche kiezers vandaag naar de stembus. De inzet van de verkiezingen is niets meer of minder dan het voortbestaan van Bosnië-Hercegovina als eenheids staat. i' rij Bosnische Kroaten tijdens een verkiezingsbijeenkomst ii wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden. Formeel staan de Bosnische kiezers 'slechts' voor de taak een viertal nieuwe bestuurla- gen te kiezen. De wijze waarop de verkie zingen verlopen en de uitslag zelf hebben echter zeer verstrekkende gevolgen. De gro te vraag is of het in drie etnisch vrijwel 'zui vere' gebieden en twee bestuurlijke eenhe den uiteengevallen land een eenheid blijft, of dat een definitieve opdeling - en daar mee het einde van Bosnië-Hercegovina - onvermijdelijk is. De verkiezingen van vandaag zijn al bijna net zo gecompliceerd als het Bosnische waagstuk zelf. Elk van de twee miljoen kie zers moet in totaal vier stembiljetten invul len. Inwoners van het Servische deel van Bosnië, de Republika Srpska (RS), kiezen om te be ginnen een president voor hun deel van Bosnië en daarnaast een nieuw parlement voor de RS. Bewoners van de andere helft van Bosnië, de zogenaamde moslim-Kroatische federa tie, kiezen nieuwe, kantonale besturen en een federaal parlement. De andere twee stembiljetten die iedereen moet invullen, zijn voor de verkiezing van het nieuwe, driehoofdige presidentschap van Bosnië- Hercegovina en voor een uit 42 leden be staand Huis van Afgevaardigden voor het hele land. De uitslag van de 'moeilijkste verkiezingen aller tijden' staat in grote lijnen al vast. De drie grote nationalistische partijen, de Kroatische Democratische Unie (HDZ), de Moslimpartij voor Democratische Aktie (SDA) en de Servische Democratische Partij (SDS) zullen, net als in 1990, als de grote winnaars uit de bus komen. De HDZ heeft het van de 'grote drie' onge twijfeld het makkelijkst. In het door Kroaten beheerste deel van de moslim-Kroatische federatie, Herzeg-Bosna, bestaat geen op positie van enige betekenis. De ultra-natio nalistische HDZ controleert bovendien alle media in dat gebied. Voor de SDA, oppermachtig in het moslim- deel van de federatie, geldt in grote lijnen hetzelfde. De partij van president Alija Izet- begovic heeft eigenlijk alleen in Sarajevo en in Tuzla met serieuze oppositie en enigszins kritische media te maken. De eni ge oppositiepartij die kans maakt een paar zetels in het federale parlement te winnen, is de Partij voor Bosnië-Hercegovina van ex-premier Haris Silajdzic. Silajdzic stapte begin dit jaar uit de SDA omdat die partij in zijn ogen teveel onder de invloed van moslim-fundamenüisten dreigde te komen. Silajdzic bechuldigt de SDA er regelmatig van nog slechts lippen dienst te bewijzen aan het vroegere ideaal van een verenigd, mulo Bosnië. Silajdzic is pers Jf zeer populair, maar he duidelijk hoeveel stem F zijn partij op gaat lever ïzee moslims, belijdend ofiran d een sterke SDA nog alt >e va beste garantie voor hu yees heid zonder noodzakel vord ook met die partij te s\ op e seren. uni1 Als er al van enige 'sus| iat 1 sprake is bij de verkiezi wek dan toch vooral in de F igin£ Srpska. De SDS, de par officieel van het politie verdwenen Radovan Kf*"' in het skidorp Pale nogn, f oppermachtig. In de ei grote stad van de Repuivar Srpska, Banja Luka, kn 'een voor kort nauwelijks zii jg oppositie duidelijk uit |en schulp. Een centrum-li 1S d, een nationalistisch blo ats[ ren daar de machtspos1 paa de SDS te ondermijnen De kans dat de SDS de zingen echt verliest, lijl te verwaarlozen omdal van Radovan Karadzic,1 'strovrouw' Biljana Plaierc presidentskandidaat Men Krajisnik de massamet Republika Srpska nog;on taal controleert. Bn De te voorziene winst lenj drie grote, nationalistis tijen en elk van 'hun' d den belooft weinig goe de levenskansen van «se nigdBosnië-Hercegovij al de SDS heeft de afge J)| weken opnieuw duidelL maakt dat de partij - alle afspraken uit het vi koord van Dayton - zei -f een hele 'lichte' samen binnen Bosnië-Hercegovina niets i Be De SDS blijft openlijk ijveren voor je staat. Volgens een recente opiniep op de Amerikaanse organisatie Usaid va SDS daarin gesteund door maar litLU5 procent van de inwoners van de Rt Srpska. Volgens dezelfde peiling ht lt^. procent'van de Bosnische Kroaten e„g ook het liefst een geheel eigen staa leen de Bosnische moslims (97 pro n pen nog massaal warm voor een vca„ Bosnië. Als de Usaid-peiling repres fot is. lijkt het doodsoordeel over Bosi er(j voor de verkiezingen geveld. 'Vt TOM JANSSEN De mogelijkheden om een gokje te wagen, zijn de laatste jaren flink toegenomen. In cafe's, casino's, maar ook met behulp van de televisie of het computernetwerk Internet. Legaal of illegaal. Om deze fikse groei, en de gevolgen daarvan, te blijven controle ren, heeft het kabinet de nota Kansspelen Herijkt gepresen teerd. Deze nota was het uit gangspunt voor een congres over dit onderwerp, dat on langs in Rotterdam plaats had. Wie de wereld van het mul timediaal gokken binnenstapt, stuit al gauw op een muur van Engelse termen. Music Box, Pyraword, Topspeed, TeleGa- me, Virtual Vegas... Logisch ook, want het aanbod van kansspelen beperkt zich allang niet meer tot spelers in eigen land, maar raast middels we reldomvattende computernet werken de hele wereld over. „Die bieden de mogelijkheid om op elk moment van de dag een internationaal publiek te bereiken. Geschat wordt dat met het gokken op Internet zo'n tien miljard dollar per jaar zou kunnen zijn ge moeid", meldt mr. A. van 't Veer, verbonden aan de vak groep strafrecht en criminolo gie van de Erasmus Universi teit in Rotterdam. De opsomming is lang: vanuit Liechtenstein worden lotto's en krasloten aangeboden, Grenada is de basis van sport weddenschappen en Gibraltar heeft zich over de bingo ont fermd. Enkele vragen dringen zich op. Allereerst of de huidige wetge ving van toepassing is op dit fenomeen en wie toezicht houdt op dergelijke netwer ken. En als logisch vervolg: wie moet eigenlijk aansprakelijk worden gesteld? En, uiteinde lijk, welke instantie is verant woordelijk voor de vervolging? Het wordt voor aanbieders van spelen steeds interessanter zich op deze nieuwe markt te storten. Een virtueel casino, de computer als kansspel, het wedden op sportwedstrijden door middel van een digitale (betaal) televisiekabel. „Is er hier sprake van een juridisch vacuüm? Naar mijn mening wel, want geen enkele wettelij ke regeling lijkt nu een be zwaar op te werpen tegen een dergelijke uitbreiding van het legale kansspelaanbod", aldus Van 't Veer. Die ontwikkelingen ondergra ven het kansspelbeleid zoals door het kabinet is vastgelegd in de nota. „Er blijkt juridisch geen bezwaar te bestaan tegen gokken op Internet, maar het is wel in strijd met het kans spelbeleid." Ook bij het online (met een di recte computerverbinding) gokken is het de vraag of nog wel sprake is van een kansspel. Neem bijvoorbeeld online blackjack. De betrokkene, stelt Van 't Veer, heeft immers meer tijd een beslissing te ne men, kan zelfs zijn computer gebruiken om er maximale winst uit te halen. „Zodoende heeft hij wel dege lijk invloed op het spelresul- taat. Het is daarom nog maar de vraag of een dergelijke mul timediale spelvorm als kans spel mag worden aange merkt." Van 't Veer is van mening dat een onderzoek naar het inter actief gokken moet worden uitgevoerd door een 'onafhan kelijke, deskundige instantie'. Dat voorkomt een eventuele belangenstrijd tussen diverse departementen of maatschap pelijke instellingen. Heel wat ingewikkelder is het aanpakken van het buiten landse kansspelaanbod. Want is degene die online een sport weddenschap in Italië plaatst niet voor een kort moment in dat land? Alhoewel het uitein delijke resultaat (winst, verlies, bedrog) in Nederland plaats heeft. Van 't Veer ziet internationaal overleg tussen de verschi de toezichthouders op hll bied van kansspelen op cl puternetwerken als een tf beste oplossingen. Zodoep kan, met behulp van mel| P' punten, het bestaande aaf~' in het oog worden gehouf 0 wie begint waar en met vf doel? YVat uiteindelijk kar3* den tot (Intemet-)certifi(jdE van bonafide aanbieders! dergelijk 'keurmerk' kanI worden verkregen als dej_ bieder volledige openhei: geeft over zijn organisatia software, de geldstroineil „Voor de speler staat del keuring garant voor een 1 spelverloop en een vollel uitkering van door hem wonnen prijzen. Het gevi blijft wel dat de speler - of eigen of valse naam - veef f meer inzet dan voor henf antwoord is." ROTTERDAM MARCEL POTTEff

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2