'Straks zit Archeon echt in penarie' 'Geschrokken? Jazeker, maar wat kun je eraan doen?' Stijging van belastingen in Leiderdorp blijft beperkt egstgeest zit er warmer bij dan gedacht Regio Leiden/Rijn Veenstreek ?lk e in geweer tegen verkoop auto's 1 he|! «hbtenaar (derdorp ;t werk goed' Kots, katers en aspirines Inwoners Alkemade moeten dieper in de buidel tasten Groen licht voor Bloksma Keukens DAG 14 SEPTEMBER 1996 chef hans jacobs.071-5356414. plv -chef rudolf kleun.071-5356429 noofd geme et le aan den rijn De politie Rijn- en Aarlanden treedt vanaf 11 lag op tegen het te koop aanbieden van auto's op de are weg. Te koop staande auto's worden nu regelmatig aleerd op de Laan der Continenten en de President Ken an. Iedere overtreder kan een boete van maximaal 5000 krijgen. De politie heeft de afgelopen periode waarschu- irieven uitgereikt. stelvener gewond in Alphen aan den rijn» Een 25-jarige Amstelvener is gistermiddag ndeli ■eks twee uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Nassaulaan in Alphen. De Amstelvener zag te laat dat digger, een 57-jarige automobilist uit Noorden, afremde, ihtoffer is met nekklachten overgebracht naar het Rij- ekenhuis in Leiderdorp. Telers van aardappelpootgoed vrezen bruinrotbacterie leimuiden/woubrugge marieta kroft „Geschrokken? Ja, best wel toen ik het las in de krant. Maar wat kun je er aan doen? Ze hebben monsters genomen en we wachten wel af." Piet de Graaf van Firma Kempenaar De Graaf uit Woubrugge kan alleen maar hopen dat de bruinrotbacterie niet heeft toegeslagen in zijn aardappelen. Vorige week werd bekend dat de Plantenziektenkundige Dienst (PD) de gevreesde bacte rie heeft aangetroffen in opper vlaktewater in de buurt van Lei- muiden. Het zou om de Drecht en de Leidsevaart gaan. Het be drijf van Kempenaar De Graaf ligt aan de Leidsevaart. De PD kwam de bruinrotbacterie op het spoor tijdens een reguliere controle van enkele weken gele den. Ook op acht andere plek ken in het noorden van het land, werd de bacterie gevon den. De bacterie die van oorsprong alleen in warme landen voor komt, vermeerdert zich via bit- terzoetplanten of via aardappe len. Beide zijn familie van el kaar. Zodra de bacterie in een partij aardappelen wordt waar genomen, wordt ze vernietigd. Vorig jaar toen het bruinrot voor het eerst in Nederland toe sloeg, ontstond er een miljoe- nenschade onder verschillende pootgoedtelers. Een van de ge dupeerden betrof een Hazers- wouds bedrijf. In verband met de enorme exportbelangen doet Nederland er alles aan om de bacterie uit te roeien. Van alle pootgoedaardappelen in het land worden daarom monsters genomen. Via beregening zou de bacte rie vanuit het water overge bracht kunnen worden op de aardappelplant. De Graaf, één van de grootste pootgoedtelers in de regio, merkt opgelucht op dat hij de afgelopen zomer nau welijks heeft beregend. Hij vraagt zich toch al af of zijn be drijf dit jaar meer risico loopt dan de afgelopen jaren. ,,In de Leidsevaart en in bepaalde de len van het Braassemermeer wemelt het Van de bitterzoet- planten. Nu hebben ze de bac terie toevallig ontdekt. Maar wie zegt dat die er 25 jaar geleden niet was?" De aardappelteler veronder stelt dat de twee warme zomers van '94 en '95 er de oorzaak van zijn dat de bacterie zich vorig jaar is gaan vermeerderen. De afgelopen zomer was minder warm. „Het zou best kunnen dat die nu weer aan het afne men is", hoopt hij. Voorlopig mag de Woubrugse landbouwonderneming - net als overigens alle pootgoedte lers in Nederland - geen poot goedaardappelen op de markt brengen. Eerst moeten de uit slagen van de monsters bekend zijn. De Graaf zit hier niet mee. „Anders zouden we ze ook pas over een maand op de markt brengen." raket Itfoto onthuld "nn jnsatervvoude 'reitó woupE VOOI len de officiële opening van jvve gemeentehuis van ioude, aan de Herenweg ^en atenvoude, is een grote aan i 0 van (ie gemeente ont- er a' listermiddag kwam de de centrale hal van het tehuis achter een doek turen van Jacobswoude, jlauw, te voorschijn. De werd gekoppeld aan 7 iciale raadsvergadering. P/j lechtigheid werden ook Meren van vijfjaar, net zo s als Jacobswoude zelf, aara Vandaag, op de as h lonumentendag, is er e "s 'n 'iet n<euwe onder- er SJ ran de gemeente, bleel )ie ti idroi irtbe i A uur m het gemeente- .eiderdorp en de instel- Fokk1 'ec^en van de ge- "aad moet veranderen, comt Leiderdorp finan- de problemen. Dat con- het adviesbureau lat in opdracht van de te heeft onderzocht of elijk is om flinke bezui- door te voeren, omt er volgens KPMG dat de gemeente Lei- het werk te goed doet, je het vergelijkt met dere gemeenten. „Alle •rpen worden met een ate van perfectionisme, igelijk ook detaillisme tt, uitgewerkt en be- Daar komt bij dat de 'enorm veel vragen o; an elkaar en aan het o: k apparaat. En daar O' 1 tijd - en dus geld - in )e gemeente zit in een cirkel, aldus KPMG. De TENHi^ren leveren stukken die tail onderbouwd zijn en iek vindt dat heel nor- Mies moet 100 procent dat is volgens het ad- iau blijkbaar te veel. .leeft de indruk dat 'het ^schnj! nut daarbij "iet altijd roelofarendsveenLangzamerhand wakkert de kermiskoorts aan in Roelofarendsveen. De winkeliers denken echter niet alleen aan de feestweek zelf, maar ook aan de gevolgen. 'Kermis en de gevolgen' is dit jaar namelijk het thema waarmee de winkeliers hun etalages hebben versierd. Die gevolgen zijn niet best, zo blijkt tijdens een rondgang langs de etala ges. Pluchen katers zijn er bij de drogist te zien. Die moeten de pijn na drankgebruik uitbeelden. Zo is er een kater die de hoofdpijn van burgemeester Arie Meerburg uitbeeldt. En er is onder andere de kater van vriendenclub De Vodjes en het Oranjecomité. De drogist weet wel wat de remedie is. Tussen de katers in zijn etalages liggen allerlei soorten aspirines. Wie langs de groenteboer loopt, krijgt spontaan een 'kater'. Zijn etalage toont een emmer met 'kots'. foto hielco kuipers Vervolg van voorpagina Nu de gemeente Alphen eenzijdig heeft besloten om zich aan verdere onderhandelingen over de toekomst van Ar cheon te ontrekken, verkeert het themapark weer in 'ui terste onzekerheid'. Omdat de gemeente het contract met ABN-Amro Projectontwikkeling over de bouw van 260 woningen op een gedeelte van het terrein van Ar cheon heeft opgeblazen, hoeft het park voorlopig niet te rekenen op een financiële injectie. ,,Nog een half jaar en we zitten echt in de penarie", zegt bestuursvoozitter J. Borgman van de Stichting Archeon. alphen aan den rijn robbert minkhorst „Ik ben uitermate teleurgesteld dat het zo gelopen is", aldus Borgman. „Het betekent dat er weer een impasse is over de on derhandelingen en toekomstige oplossingen. Er ontstaat nu een uiterst precaire situatie." Evenals directeur.G. Geerste- ma vindt Borgman het te vroeg om te spreken van een 'doodsteek'. „Ik zie nog wel mo gelijkheden. We moeten denk ik niet in paniek raken. Maar we verkeren weer in uiterste onze kerheid. Dat is niet bevorderlijk voor het bedrijf." Borgman en Geerstema had den dan ook vurig gehoopt dat het contract tussen de investe ringsmaatschappij van de bank en de gemeente ten uitvoer ge bracht zou worden. Dan werd de schuldenlast aanzienlijk ver laagd en bovendien konden dan de hoognodige vernieuwingen in het park worden doorge voerd. Die zijn nodig om het bezoekersaantal flink op te krik ken, zodat Archeon in de toe komst zichzelf kan bedruipen. Borgman: „We hadden een concreet plan van aanpak. Het park moest compacter worden. Gezelliger, aantrekkelijker voor het publiek." Geertsema: „Het heeft voorlopig geen zin meer om met die plannen naar bui ten te komen." Beiden willen nauwelijks op de huidige situatie ingaan. Borgman erkent wel dat het streefaantal van 400.000 bezoe kers per jaar bij lange na niet gehaald wordt. E. ten Voorde van de investeringsmaatschap pij had eerder tegenover deze krant verklaard dat 'Archeon dit jaar ongeveer hetzelfde zal pres teren als vorig jaar'. Dat bete kent dat het archeologisch themapark ook nu weer op een verlies afstevent. De woordvoer der van de bank was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Dyslexie. De vereniging 'Woortblind' houdt op maandag 16 sep tember een video- en praatavond in de hoofdbibliodieek aan de Thorbeckestraat imn Alphen aan den Rijn over dyslexie. Vanaf 19.30 uur kunnen belangstellenden naar een video kijken en erva ringen uitwisselen. De toegang kost 5 gulden voor leden en 7,50 gulden voor niet-leden. Informatie: 015-3693628. zegt dat die cultuur R POSi verklaren is. Leiderdorp ;ET eeds aan het herstellen s uit het verleden', toen indi lente in opspraak raakte invalt j een aantal 'schanda- ibtenaren zouden zich tot het uiterste inspan- fouten te vermijden en inleiding te geven tot i. dorp kan zeker zeven ldscv, paren, als ambtenaren ci zich zakelijker opstel- ;-»n kan Leiderdorp toe IM ider ambtenaren op be- ifdelingen. Ook kan de te besparen door werk )ten of meer samen te met de regio. Want nu gemeente te veel zaken is KPMG. iet de gemeente volgens :au de zorg voor het ge- "ke groen wellicht ge- een bedrijf overlaten, ten met andere ge- slokt ook de brand- dgeld op in Leiderdorp. leiderdorp judy nihof De inwoners van Leiderdorp betalen volgend jaar enkele gul dens per maand meer aan On roerend Zaak Belasting (OZB) en afvalstoffenheffing dan dit jaar. De gemeente wil de stij ging binnen de perken houden, zo blijkt uit de begroting voor 1997. Per huishouden komt de stijging van OZB en afvalstof fenheffing in het ergste geval uit op ongeveer 50 gulden op jaar basis, zo verwacht wethouder C. Huigen (financiën/WD). Vol gens haar is de financiële posi tie van de gemeente 'niet slecht': „Maar we kunnen niet lichtvaardig met het geld om springen." De precieze stijging van de OZB is nog niet bekend. Het college van B en W wil het aan de politiek overlaten of de OZB alleen trendmatig (met onge veer 1 procent) of met 2,5 pro cent moet worden verhoogd. Volgens Huigen is het 'redelijk' om op 2,5 procent te gaan zit ten. „De gemeenteheeft niet aan heitaxatie gedaan en dat betekent een belangrijk voor deel voor huiseigenaren. Maar de gemeente heeft er juist weer een nadeel van: we worden door het rijk gedupeerd. Want het rijk redeneert dat de ge meente een hogere opbrengst had kunnen hebben uit OZB en kort ons hiervoor op de algeme ne uitkering." Ook de hoogte van de afval stoffenheffing valt nog niet pre cies aan te geven. Deze moet nog worden berekend. Zeker is wel dat deze belasting, die kos tendekkend moet zijn, stijgt. Een van de redenen hiervoor is volgens wethouder Huigen, dat Leiderdorpers het afval minder scheiden. Glas, GFT en papier belanden weer steeds vaker bij het gewone afval. „De gemak zucht neemt toe", aldus Hui gen. Voor nieuw beleid heeft de gemeente geen geld en om toch zaken van de grond te krijgen, moet de gemeente andere din gen schrappen. Hierover moet de discussie in de politiek de komende tijd losbarsten. Het adviesbureau KPMG heeft in een nota al aangegeven op wel ke zaken in de organisatie mo gelijk zeven ton kan worden be zuinigd. Daarnaast heeft het college aangegeven waar moge lijk nog eens 1,3 miljoen gulden te halen valt. Behalve aan de eerder genoemde - beperkte stijging van de OZB, denkt het college onder meer aan het aan wenden van de winsten van nieuwbouwwijk Leyhof en de opbrengsten van de CAI. Dubbele fraude van paar in Zoeterwoude zoeterwoude Een Zoeterwouds samenwo nend paar is door de Leidse politie aangehouden omdat de 54-jarige man en de 50-ja- rige vrouw voor 50.000 gul den hebben gefraudeerd met hun uitkeringen. De man verhuisde in maart naar het Friese Kollum en kreeg daar een uitkering. Een maand la ter keerde hij terug naar Zoe terwoude en ging weer bij zijn vriendin wonen. Hij ver zuimde dat echter door te geven aan de gemeente Kol lum, zodat het stel ten on rechte een dubbele uitkering kreeg. De 50.000 gulden wordt door Zoeterwoude en Kollum teruggevorderd. Omvang lastenverzwaring nog niet bekend alkemade marieta kroft Inwoners van Alkemade moe ten volgend jaar meer belasting betalen. Hoeveel meer is nog niet bekend. De afdeling finan ciën van de gemeente is nog aan het rekenen. In elk geval gaan de huizen- de woonforen- sen- en de hondenbelasting met 1,5 procent omhoog, de zoge noemde inflatiecorrectie. Verder moeten de burgers door lastenverhoging het gat opvangen van 255.000 gulden. Dat is op 25 mille na het volle bedrag dat Alkemade volgend jaar minder krijgt van het rijk. Of dat bedrag wordt verrekend met de onroerend-zaakbelas- ting of met de afvalstoffenhef fing, maakt de gemeente pas over enkele weken bekend. Dat meldt chef financiën P. Theuns in een toelichting op de gisteren openbaar gemaakte begroting voor 1997. Ook is er nog een andere on zekere factor waardoor de hoogte van de belastingen in 1997 nog niet bekend is. Alle huizen en gebouwen in Alke made worden momenteel op nieuw getaxeerd. De verwach ting is dat de huizen in Alkema de nissen de 30 en 40 procent in waarde stijgen. Nu betalen de gebrtiikers en eigenaren respec tievelijk 6,69 en 8,36 per 5000 gulden waarde. Hoe meer een huis waard is, hoe meer belas ting de bewoner moet betalen. Gemeente Alkemade wil dat haar burgers echter niet aan doen. „Ons streven is dat de totale lastendruk niet zwaarder wordt als gevolg van de hertaxatie", zegt wethouder L. Beelen (WD- financiën) met de klemtoon op 'streven'. Hij is zich er echter van bewust dat de huizenbelas ting in Alkemade de komende jaren verder omhoog moet om niet opnieuw door het rijk op de algemene uitkering te worden gekort. „We bekijken daarom nog tot hoe ver we kunnen gaan en of er een andere manier is om de totale lastendruk gelijk te houden." Hij denkt dan bijvoor beeld aan verlaging van de af valstoffenheffing, indien verho ging van de huizenbelasting niet te voorkomen is. Verder gaan de rioolrechten volgend jaar per huishouden met 25 gulden omhoog en komt daarmee op 210 gulden. De ta rieven van sportaccommodaties die door de gemeente worden geëxploiteerd, gaan 1,5 procent omhoog. De begrotingsbehan deling is op donderdag 31 okto ber. stlmonica wesseung r kt Knte heeft miljoen gulden meer in kas Daaraan wordt dik 500.000 gul den gespendeerd. Voor culturele uitgaven, mo dernisering van het personeels registratiesysteem en de be drijfsgezondheidszorg op de ba sisscholen wordt eÜc ook 150.000 gulden uitgetrokken. De sportverenigingen 'komen er bekaaid af. Zij krijgen 'slechts' 80.000 gulden van het extraatje. Oegstgeest krijgt in 1997 in totaal ruim 53 miljoen gulden binnen en geeft dat ook uit. Be gin oktober laten B W weten hoe ze dat geld verdelen. procent verhoogd. Dat blijkt uit de begroting voor het komend jaar. Om de korting op het gemeentefonds (de uitkering van het rijk) te dekken bezuinigt de gemeente de komende vijf jaar elk jaar 300.000 gulden op de uitgaven. De onroerend-zaakbelasting gaat met 9 procent omhoog. Hoeveel de riool- en reinigings rechten omlaag gaan, moet nog worden berekend. De marktgel- den moeten kostendekkend worden: dat betekent dat er 34.000 gulden extra binnen moet komen (is nu 64.000 gul den). Komend jaar is er 1,5 miljoen gulden 'zo maar uit te geven'. Dit jaar blijft er 600.000 gulden op de begroting over. Daar komt bij dat komend jaar (de gemeente zit dan nog steeds in het oude gemeentehuis), de huisvestingslasten lager zijn dan begroot wat een extraatje van dik 5 ton geeft. Daar boven op komt de rente van het Oegst geest spaargeld plus 300.000 gulden wat op de begroting 1997 'overblijft'. Een groot deel van de ander halve miljoen gaat naar het op knappen van de speelterreinen (dik 600.000 gulden). De speel - terreintjes in het dorp zijn vol gens wethouder G. van «Eisen, de afgelopen jaren niet goed onderhouden. „We moeten daardoor nu opeens veel geld in het opknappen steken". Boven dien krijgt een aantal straten en buurten (de Klinkenburg, de Karei Fabriciusstraat, de J. van Cuyklaan en het Wilhelmina- park) een speeltuintje. Ook de automatisering 'loopt achter'. De raadscommissie ruimtelijke ordening van Jacobswoude schaart zich achter de uitbrei dingsplannen van Bloksma Keukens in Leimuiden. Het be drijf wil naast de werkvloer, waar de keukens worden ver vaardigd, tevens een show room laten bouwen. Bloksma Keukens is geves tigd aan de Tuinderij in Lei muiden. Daar staan al enkele andere bedrijven. Een uitbrei ding past niet in het huidige bestemmingsplan, maar de Nota Planbeoordeling van de provincie Zuid-Holland biedt een ontsnappingsclausule. Hoewel vestiging van groot schalige detailhandel buiten de centra van dorpskernen moet worden tegengegaan, is ont heffing mogelijk. Bloksma Keu kens kan in aanmerking ko men voor zo'n ontheffing. Geen van de commissiele den tekende bezwaar aan te gen de plannen van het bedrijf. Alleen zouden de parkeermo- gelijkheden in de Tuinderij na der moeten worden onder zocht, meenden CDA en WD. Wethouder C. de Lange beloof de dat te zullen doen. Het col lege van burgemeester en wet houders en de Ondernemers vereniging Jacobswoude had den zich al in een eerder stadi um positief uitgelaten over de uitbreidingsplannen van Bloksma. Alleen de gemeente raad moet nog een beslissing nemen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15