Spiritueel café ongekend populair Kinderrestaurant De Paplepel dicht e Leiden Regio Vrees voor uitstel sluiting vuilo verslag Koffie Burger King nog steeds goedkoper Bedankt voor het belli Groen heeft Fokker Space met veel optimisme gek Kerk Samenleving ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 LEIDEN DORITH LIGTVOET De Paplepel, het enige kinder restaurant in Leiden, stopt er mee. Twee jaar lang hebben kinderen elke woensdag en za terdag gasten van een hoofdge recht, salade en een toetje voor zien. Morgen opent het restau rant voor de laatste keer zijn deuren. Eigenares Joke Kolthoff gaat verhuizen. Omdat de zaak deel uitmaakte van haar wo ning, ziet ze geen kans om De Paplepel voort te zetten. Vroeger gaf Kolthoff kookcur sussen in buurthuis Comelis Joppensz. Nadat ze een andere baan had gekregen, besloot ze een kinderrestaurant in haar ei gen woning aan het Noordeinde 17 te vestigen. De formule is steeds dezelfde. Zes kinderen bereiden met wat hulp van vol wassenen de maaltijden en be dienen de zes tafels. Over de kwaliteit van de maaltijden moet niet te licht worden ge dacht. Lasagne met een zelfge maakte saus en joghurt-kokosijs met mangosaus of verse appel taart. Dergelijke heerlijkheden stonden op het menu. Met min der hebben Kolthoff en haar jonge koks nooit genoegen ge nomen. Dat het mogelijk was om in haar woning een restaurant te beginnen, was een buitenkans je, vertelt Kolthoff. De omstan digheden waren gunstig. Een groot huis met een woonkeuken en een kamer die gemakkelijk als restaurant was in te richten. Verder ligt de woning gunstig, midden in de binnenstad. Het huis had reeds een horecabe- stemming. „Vooral dat laatste was belangrijk, want anders had ik niet eens mogen beginnen." De Leidse heeft het restaurant altijd met veel plezier gerund. „Het was mijn ideaal om met een groep kinderen met koken bezig te zijn. Kinderen zijn altijd apetrots op wat ze hebben ge maakt. Het is grappig dat ook ouders die komen eten verrast zijn over het resultaat. Ik weet niet wat ze hadden verwacht, doperwten uit blik wellicht. Maar we maken hier nooit iets uit blik of uit een pakje. Alles is vers en wordt door de kinderen zelf bereid. Ik maak ook zelden mee dat kinderen er een jan boel van maken. De kinderen hebben een duidelijke taak, ze hebben geen tijd om druk te worden." Kolthoff heeft eerst nog geprobeerd om De Paple pel open te houden. „We wilden het huis verhuren en de bene denruimte aanhouden voor het restaurant. Maar de plannen bleken financieel en praktisch niet haalbaar." Vervolgens heeft Kolthoff gekeken of ze het res taurant bij de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) kon onder brengen. Net als voorheen zou den vanuit een buurthuis kook lessen aan kinderen gegeven moeten worden. Maar ook de LWO had niet de mogelijkhe den om dit te doen. Kolthoff zag het restaurant als een hobby. Ze kwam uit de kos ten, maar van het maken van winst was geen sprake. Daarom ziet ze niet snel een opvolger opstaan. LEIDEN ANNET VAN AARSEN „We hadden het al voorspeld. We hebben steeds gezegd dat de bouw van een vuiloverslag- station in Zoeterwoude niet of niet op tijd door zou gaan." E. van Aelst van de werkgroep vuiloverslag in Groenoord kijkt niet op van het nieuws dat het Provinciale Afvalverwerkingsbe drijf (Proav) op zoek is naar een andere plek voor het gewraakte overslagstation in Zoeterwou- de-Rijndijk. Maar het nieuws veroorzaakt wèl de nodige spanning onder de bewoners in de Leidse wijk Groenoord. Ze vrezen dat ze ook na januari 1998 in de stank zullen blijven zitten. Aan de rand van de wijk, bij de voormalige vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat, is nu het overslagstation voor huisvuil gevestigd. Het gemeen tebestuur had de buurt al eens toegezegd dat het station per 1 januari van dit jaar definitief zou sluiten. Eind vorig jaar ech ter werd uitstel aangekondigd, tot begin 1998. Wethouder J. Laurier, die af valverwerking in zijn portefeuil le heeft, maakte met het buurt- comité een deal over deze ver lenging, waarna boze bewoners in Groenoord de werkgroep vuiloverslag oprichtten en ruim 100 bezwaarschriften indien den. Ze meenden dat het buurt - comité over hun hoofden heen afspraken had gemaakt terwijl de datum 1 januari 1996 een keiharde afspraak was geweest. Van Aelst en de andere leden van de werkgroep beleggen be gin volgende week een spoed vergadering om de nieuwe ont- wildtelingeh door te nemen. „We willen een gesprek met Jan Laurier", zegt Van Aelst. „Op nieuw de sluiting van de vuil overslag uitstellen, dulden wij niet. Ik ben benieuwd of het ge meentebestuur nu gaat zitten afwachten of het Proav op tijd een nieuwe vuiloverslag bouwt. Ik acht de kans niet groot dat dat laatste gebeurt." De vorige keer dat de gemeente uitstel van sluiting aankondigde, drong de werkgroep erop aan dat het huisvuil maar bij het Vuilover- slagbedrijf Duin- En Bollen streek in Voorhout moest wor den overgeslagen. Die eis zal nu weer op tafel gelegd worden. Van Aelst: „Maar ik vrees dat de politiek zich dan opnieuw ver schuilt achter het argument dat in dat geval de afvalstoffenhef fing omhoog moet." 'De klanten klagen niet' LEIDEN MAARTEN KEULEMANS In de hal van station Leiden Centraal is de goedkoopste koffie nog altijd die van Bur ger King. Hoewel de ham burgerketen meer dan twee maanden geleden beloofde de koffieprijs te verhogen, staat bij Burger King nog steeds het oude bedrag op het uithangbord: twee gul den. En dat is 25 cent min der dan bij de pal daar te genover gelegen loketten van Servex, het bedrijf dat namens de Spoorwegen de consumpties in de stations hal verstrekt. De hamburgertent werd in juni op de vingers getikt door Servex, dat vond dat de koffieprijs van Burger King te laag was. De ham burgerketen zegde toe de prijs op de stations aan te passen. „We zijn zakenpart ners", verklaarde directeur H. Wasmoeth bij die gele genheid. „We hebben afge sproken dat we het station als eenheid uit willen dra gen. Ook qua prijs willen we één uitstraling hebben." De koffieprijs zou om hoog gaan zodra de lichtge vende borden waarop de prijzen staan zouden zijn aangepast. Een ingreep, die volgens Wasmoeth hooguit enkele weken zou duren. Inmiddels, heel wat kopjes koffie later, is er echter nog altijd niets veranderd. Ook de medewerkers van Burger King snappen er niets van. „Ik dacht dat dat al lang ge beurd had moeten zijn", zegt één van hen. „Maar de klanten klagen niet. Burger King noch Servex waren bereikbaar voor com mentaar. CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN,d LEIDEN AAP RIETVELD 'Het toestel is niet bereikbaar. Bedankt voor het bellen'. Tuut, tuut, tuut, tuut, tuut. Het is een verbijsterende tel^st die je kunt horen als je bij de gemeente Leiden een ambtenaar belt die niet op zijn plaats zit. Geen woord over met wie of met wel ke afdeling je verbinding hebt gemaakt. En ook geen mogelijk heid om een tekst in te spreken. Volgens ambtenaar Ron van Nood van de dienst Bouwen en Wonen van de gemeente - het betrof diens toestel - is het hele maal niet zo bijzonder dat een beller op zo'n onvriendelijk bandje stuit. „Ja, krankzinnig hè? Ik hoor er wel vaker klach ten over", zegt Van Nood. „Het is al heel lang zo. Ik weet al bij na niet beter of het hoort zo. Maar 't past natuurlijk niet in het beeld van een klantvriende lijke gemeente." Het is alweer anderhalf jaar geleden dat D66-raadslid Egon Snelders vragen stelde aan bur gemeester en wethouders over de telefonische bereikbaarheid van de gemeente. Daar man keerde nogal wat aan, dacht hij. Wouter Deelen, hoofde Q sector Werkplek in het!'w meldde dat van de 4.T foontjes die dagelijks! kwamen bij de geme^f maar honderd niet lei! een afgerond gesprei! schien kunnen we dat i betere houding van de istel naren terugbrengen i zei Deelen. Iaanc feeks i Van de onvriendelijk Nas op het communicatierlorlig: de bandje heeft DeeBchto nooit gehoord. „Welkïekenl was dat? Dat hoort i niet. Als iemand niet d is behoor je een voiciL krijgen waarop je eel :hap kunt inspreken."! Dat bellers wel vaker! alleen bij de dienst Bol'-^ Wonen, te horen krijlj' 'het toestel niet bereikb|WOui u bedankt wordt voorr-^ len' is volgens Deelen eLe 0i tje. „Bij de telefoonsLwe goed instructieboekjelol|di zulke fouten worden Lten ligt dat nimmer aan |0 vai niek. Maar ik zal er a* gaan. En eh, bedankt we telefoontje." [blam De vuiloverslag in Groenoord. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN J. Groen, die deze week zijn vertrek heeft aangekondigd als directeur van Fokker Space in Leiden, geldt als een echte Fokker man. Hij komt uit de vliegtuigbouw. Fokker is - afgezien van een uitstapje bij de ruimte vaart-instelling NIVR - zijn eerste en enige werkgever. Negen jaar geleden nam hij de leiding op zich van het toenmalige Fokker Space and Systems, de ruimtevaartdivisie van de vliegtuigbouwer. Die divisie kwam drie jaar geleden naar Leiden en betrok daar een nieuwe dubbele kantoortoren aan de Plesmanlaan. Oor spronkelijk was het de bedoeling dat direct naast die torens testhallen zouden verrij zen. Daar was echter, tot teleurstelling van de gemeente, simpelweg geen geld voor. Gevreesd werd dat het ook met Fokker Space slecht zou kunnen aflopen. Groen droeg niettemin van meet af aan optimisme uit over de toekomst van zijn bedrijf, uitein delijk het enige winstgevende onderdeel van het concern. Hij had het volste vertrou wen dat de hallen er zouden komen. Groen leidde Fokker Space na de verhui zing naar verzelfstandiging. Het bedrijf pas te niet bij de ruimtevaartactiviteiten van het Duitse Dasa. Bij de overname van het Fok- kerconcem was overeengekomen dat het bedrijf de mogelijkheid kreeg zijn eigen weg te gaan. Dat verliep moeizaam. Het Frans-Britse Matra-Marconi zag na lang aarzfn- overname af. Uiteindelijk was hf!om Centrifuge Nederland (UCN) dat efis 'n procentsbelang nam in Fokker Sfran0 andere helft van de aandelen bleei| den van de vliegtuigfabriek. Die ti kwam eind vorig jaar net op tijd roil voorkomen dat het ruimtevaartbei worden meegesleept in het faill van Fokker. Begin dit jaar begon Fokker Spi gens alsnog met bouw van 2.000 meter aan hallen voor het testenl ERA-robotarm die is bedoeld voorl nationale ruimtestation Alpha. Di naar verwachting in december kan volgens een woordvoerder var drijf gemakkelijk worden uitgebi een nieuwe vleugel om ook ond bieden aan de testactiviteiten die m Schiphol-Oost bij de failliete vliegt wer zijn ondergebracht. Daarmee drijf dan mogelijk in de loop vanw jaar herenigd. Bovendien stelt Fokk1 zijn testfaciliteiten dan veilig, ooi eventuele overname van de failliete .eidt LEIDEN RUDOLF KLEUN REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5': Leidenaar Lambèrt de Kwant laat zijn geesteskind even los Begin vorig jaar begon het eerste spiritueel café in Rotterdam en later deze maand opent in Leiden het tiende 'café' zijn deuren. Bovendien wordt over een paar weken in Nijmegen een nieuw, heel bijzonder spiritueel café in gebruik genomen: Kanker Plus van de stichting Gaia, speciaal bedoeld voor kankerpatiënten, ex- patiënten en familieleden. De spirituele cafés in Amsterdam en Den Haag liepen het vorige seizoen zo goed, dat er daar naarstig naar grotere onderkomens wordt ge zocht. „Het gaat heel hard", zegt initiatiefnemer Lambèrt de Kwant uit Leiden. „Zo hard, dat het een kind met een waterhoofd dreigt te worden. We hebben dringend een nieuwe structuur no dig." Gezien de groei heeft De Kwant de spiritueel ca fés al ondergebracht in een stichting. Maar er is dringend behoefte aan een stevig bestuur en een echt secretariaat. „Wegens gebrek aan tijd kun nen we niet aan alle verzoeken voldoen om er gens te spreken. Als we die tijd wel hadden, zou den er in een mum van tijd heel veel cafés bij kunnen komen." Wat je je bij een spiritueel café moet voorstellen? Een plek, legt De Kwant uit, waar mensen op een ongedwongen manier van gedachten kunnen wisselen over spirituele onderwerpen. Tot op he den huizen de 'cafés' in andere ruimten en ko men de bezoekers hooguit twee maal per maand bijeen. Het is echter de bedoeling dat er uiteinde lijk echte cafés komen, die altijd open zijn. In Maastricht bestaan daarvoor al vergevorderde plannen. In zeker opzicht zijn de bezoekers van de spiritu ele cafés gelijkgestemde zielen. Maar, zegt De Kwant, hun achtergronden lopen sterk uiteen. „Je merkt dat steeds meer mensen de behoefte voe- L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H G van der Post (ad]una) PUBLIC RELATIONS w: H. C. M Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: Olj tijc ADVERTENTIES pe Maandag t/m vrijdag van 8.30 to: RUBRIEKSADVERTENT(feren Maandag t/m vrijdag van 8.30 to: t ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig» iek Alles nu idi :ent( ken tot het automatisch afschrift abonnementsgeld, ontvangen per betaling. VERZENDING PER POST verk per kwartaal (NL) ee(j LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET L Voor mensen die moeilijk lezen,i hebben of blind zijn (of ei dicap hebben), is een samenvaltfe ee regionale nieuws uit het Leidsch j^e geluidscassette beschikbaar. Voo 0486-486486 (Centrum voor Gei: ir, Grave). 'OU anlei Auteursrechten voorbehoui Dagbladuitgeverij Damn INTERNET: http ■ef.nl/9010/html/thuis.htm len om te delen, om anderen en andere ideeën te leren kennen. Of ze nu soefist zijn, antroposoof. christen of wat dan ook. Het is belangrijk dat de mensen afkomen van hun eigen spirituele eiland jes." Netwerkjes Mede door de spirituele cafés ontstaan er tussen allerlei mensen en groepen dwarsverbindingen, constateert hij. „Je ziet overal om je heen dat er netwerkjes gevormd worden. Het lijkt alsof ieder een met elkaar aan de slag wil. Het hangt blijk baar in de lucht. Tien jaar geleden was de situatie heel anders. Er was wel belangstelling voor het spirituele, maar iedereen was bezig met zijn ei gen stichtinkje, met een eigen blaadje." De Kwant, die na een geestelijke zwerftocht rooms-katholiek en lid van de International Su- bud Broederschap is geworden, signaleert een dergelijke beweging ook binnen de kerken. „Daar zie je het ook gisten. Mensen gaan bijvoorbeeld voor het eerst van hun leven bij een hoogmis kij ken en zeggen dan dingen als: hé, wordt er nog gregoriaans gezongen, dat wist ik helemaal niet. Veel mensen leven nog in een wolk van onwe tendheid over andere spirituele initiatieven." Hij is, mede gezien het succes van de spirituele cafés, absoluut niet somber over de interesse van mensen voor het hogere, het onzichtbare. „Vaak lees je dat de kerken leeglopen. Dat is maar een deel van de werkelijkheid. Er zijn ook veel bloei ende kerkgemeenschappen. Wat HP/De Tijd on langs onder de kop 'De terugkeer van God' schreef is waar: je ziet steeds meer hoog-opgelei- de mensen de kerk of andere samenkomsten be zoeken." Promotie De Kwant zal de opening van het spiritueel café in zijn woonplaats niet meer als Leidenaar mee maken. Dezer dagen verhuist hij naar de leefge meenschap van een groot opgezet nieuw spiritu eel centrum in Almen, waar hij de promotie gaat verzorgen. Het centrum verzorgt congressen, trainingen en opleidingen. „Wat ik daar ga doen, ligt in het verlengde van de spirituele cafés." „Je kunt je bij voorbeeld voorstellen dat we daar speciale spirituele vakanties gaan organiseren." Om die nieuwe functie heeft de freelance journa list besloten om 'voorlopig' het voorzitterschap van de stichting Spirituele Cafés neer te leggen. „Met pijn in het hart laat ik even mijn geestes kind los." Het spiritueel café in Leiden komt onderdak in creatief centrum De Ruimte aan de Oude Heren gracht 17. Op de eerste bijeenkomst, op zondag 29 september, heeft er, in samenwerking met de stichting Merkawah, een talkshow plaats over bij- na-doodervaringen. Hierna zal de show langs an dere cafés trekken. Naast deze maandelijkse the matische bijeenkomsten is er ook iedere maand onder de noemer spiritueel café 'gewoon een ge zellig samenzijn'. Kanker Plus in Nijmegen begint 6 oktober om 15.00 uur in het Hans Fortman Cetrum op het universiteitsterrein (Descartesdreef 21). ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vi tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, bovendien van 10.30 -11.15 uuren van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15 00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 |cen overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verj Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 ui daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag) Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kif daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15 Oj 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.0 Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluf partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er eenl zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en o de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkundl kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15 15- babyzaal en boxenafdeling' volgens afspraak. io lijke ee kli 2l

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14