EIDEN Leiden krijgt 'foyer' jonge vluchtelingen l^| eidai0-c V£ JHB ■feet u zeker dat u 'm wel heeft uitgepakt? Hommeles over vissteiger van het Lisser Veerhuis Homo-jeugd wil heel gewoon zijn etstrommel mag niet in voortuin Tijdelijk verkeershinder in tunnel onder het stationsplein Bijzondere 'kijk' op stationstunnel Rapport Diekstra klaar in november RPAG 14 SEPTEMBER 1996 971 13 dag op Holland Centraal Holland Centraal komt vanavond tussen zeven en acht iïét een speciale uitzending over de Leidse Uitdag. In het ramma, dat vanmiddag om vijf uur wordt opgenomen in de rskerk, komen onder andere Petra Unger, de nieuwe direc- van de Stadsgehoorzaal, schouwburgdirecteur Pim Wallis ties en Ronald Helmer van het LAK-theater aan het woord, ikerk staat de microfoon ook open voor Leidse culturele or aties die in één minuut voor zichzelf reclame mogen ma- penburg vandaag afgesloten Auto's kunnen vandaag tussen negen en vijf uur niet te- op het Rapenburg. De gemeente heeft Leidens fraaiste it in verband met de nationale Open Monumentendag af ten voor het verkeer. Op die manier valt er beter van het nburg te genieten. ernationale oplichter opgepakt naar» In een hotel in Wassenaar werd gisteravond een in- tionaal werkende oplichter opgepakt. De man (35) werd cht door zeven politiekorpsen in Nederland en zes Duitse sen en moet nog een gevangenisstraf van een jaar uitzitten. iordt verdacht van oplichting, diefstal en valsheid in ge- fte. De man bediende zich van 58 verschillende namen en liverse vervalste rijbewijzen en paspoorten in zijn bezit. Hij eerde gistermiddag in het hotel. De politie kwam op zijn ij een controle van de hotelbriefjes. NO 1896 Maandag 14 September paardenmarkt te Valkenburg was dit jaar zeer geanimeerd, j goeden aanvoer weinig minder dan 600 stuks was andel recht levendig in jonge paarden, die voor goeden prijs de hand gingen. Evenzoo ging het met de veulens, maar werkpaarden was de vraag niet bijster groot, zoodat daarin ig omging. fen a/d Rijn. Vrije Paardenmarkt, 16 September 1896. Aan- 'in 1895 p.m. 600 stuks. VO 1971 dinsdag 14 september de Alphense paardenmarkt, die iedere derde woensdag in iber wordt gehouden, nog wel zin? Al jaren is de aanvoer gering (niet eens een hand vol paarden) en de belangstel die de standhouders aan de dag leggen neemt ook zien gen af. Sinds 1963 is het aantal kraampjes bijna gehalveerd, leer Scholten (hoofd-reinigingsdienst en -marktmeester) ik zie de paardenmarkt meer als jaarmarkt. H^,t is altijd jzellig. Als er dit jaar weer evenveel kraampjes komen als jaar (38 in 1970) dan ben ik al tevreden. Experiment voor twee jaar Leiden opent volgende maand een tehuis voor jonge asielzoekers. De gemeente heeft met een pand aan de Middelstegracht voorlopig een prima plek gevonden voor de huisvesting van dertig jonge 'statushouders'. Het pand, in beheer bij de Stichting Leidse Studentenhuis vesting Leiden (SLS), was de afgelopen periode al in ge bruik voor opvang van vluchtelingen. Maar het nieuwe tehuis - de Foyer-Leiden - krijgt een heel andere opzet. leiden annet van aarsen Het gaat om een experiment voor voorlopig twee jaar, afge leid van de in Frankrijk opge zette 'foyers de jeunesse'. In de Foyer-Leiden wordt niet alleen gewoond; de jonge statushou ders krijgen er ook begeleiding bij hun inburgering, bij scholing en het vinden van een baan. De verblijfsduur is gemiddeld zes maanden. Daarna moeten de bewoners verhuizen naar cor poratiewoningen, die kamerge- wijs zullen worden verhuurd. Overigens is de huisvesting aan de Middelstegracht een tij delijke oplossing. Het contract met de SLS is verlengd tot 1 ja nuari 1998. De gemeente denkt na over nieuwbouw voor vijftig personen die - als het foyerex periment niet wordt voortgezet - voor andere doeleinden is ge schikt. Dinsdag belegt de raadscom missie voor werk, sociale zaken en wijkbeheer een extra verga dering om de laatste losse eind voorstellen voor de oprichting van de Stichting Foyer-Leiden en voor een convenant met de woningcorporaties over door stroming in de gemeenteraad worden vastgesteld. De voorbereidingen voor het tehuis zijn inmiddels in volle gang. Het gebouw aan de Mid delstegracht wordt momenteel aangepast en de werving van het personeel is begonnen. Ook de omwonenden kunnen van het project profiteren. Zo zal er straks in overleg gebruik kun nen worden gemaakt van een educatieve computerruimte en een vergaderzaal. Wethouder J. Laurier (vluchtelingenzaken): „Voor het slagen van het project is het ontzettend belangrijk dat de foyer niet een naar binnen ge keerde gemeenschap wordt, dat er contacten onstaan met 'bui ten'." Eerdere plannen om ook een restaurant in de foyer te openen, kunnen in het pand aan de Middelstegracht nog niet Het omstreden terras van het Lisser Veerhuis. D'r kan geen rolstoel op. Ze zitten daar gewoon te zitten en te drinken" foto henk bouwman leiden aad rietveld Volgens uitbater J. Wolting van enwijkers duelleren met gemeente Leiden uivenhok, een plantenkas, zelfs een carport n A. Dolmijn en E. van Hercules wél mogen ;n in de voortuin van hun huis aan de los in de Merenwijk. Maar tegen een fiets- ïel hadden de ambtenaren van de gemeen- len onoverkomelijke bezwaren. Maar Dol- n Van Hercules geven niet snel op. Des gaan ze naar de Raad van State om hun onderdak te krijgen. en stad die zegt het gebruik van de fiets te deren moet je je tweewielers ook fatsoenlijk luis kunnen stallen, betoogdén de Meren- gisteren bij de gemeentelijke commissie le bezwaarschriften. „We hebben een vrij gezin en we fietsen graag. Bovendien is dat lelang van het milieu", legde Dolmijn uit. zeven fietsen kunnen lang niet allemaal in rging. Andere mensen kunnen dan een rtje in hun achtertuin zetten, maar wij heb ben achterom. Maar toevallig wel een heel voortuin." rijtje haagbeuken om de fietstrommel aan het oog te onttrekken is al geplant. En de wel standscommissie had geen bezwaar tegen de moderne fietsenstalling. Maar de gemeente was onverbiddelijk. „Bij bepaalde huizen moet de au to gestald worden op het eigen erf. Maar voor bouwen in de voortuin kan alleen vrijstelling wor den verleend als het gaat om in de tuin passende gebouwtjes", legde ambtenaar E. Kokx uit. „En wij hebben geredeneerd dat er geen relatie is tus sen een fiets en een tuin." Voorzitter J. Edinga van de commissie kon de redenering van Dalmijn en Van Hercules wél, maar die van de gemeente niet volgen. .Als je meer fietsen hebt dan de overheid kennelijk vindt dat je mag hebben - getuige die beperkte berging - dan moet je die buiten zetten, maar je mag ze niet beschermen tegen regen en wind." Dalmijn en Van Hercules hebben nooit over wogen de trommel maar gewoon neer te zetten. „We willen het volgens de regels doen. We zijn al lebei juristen we vinden dit ook een leuke juridi sche kwestie", zegt Van Hercules. „Als burge meester eri wethouders ons geen gelijk geven gaan we naar de Raad van State." In de periode van 17 september t/m 15 oktober zal het autoverkeer in de 'Stationspleintunnel' enige hinder ondervinden van werkzaamheden aan de wanden van de tunnelbuis. Tussen 9.30 en 15.30 uur is slechts één rijstrook beschikbaar. Het verkeer wordt dan met verkeerslichten geregeld. Tijdens de ochtend- en avond- spits zijn gewoon twee MCH T p\Apy% rijstroken beschikbaar. KJ Lt/lUClI IJblXUUK UCbCIUI café het Lisser Veerhuis aan de Lage Rijndijk bouwt hij een vis steiger voor minder-validen bo ven het water van de Oude Rijn. Omwonenden beweren bij hoog en bij laag dafhet een ter ras is en dat zij door dat terras hun privacy gedag kunnen zeg gen. Een confrontie tussen de twee partijen bij de commissie voor de bezwaarschriften liet gisteren danig uit de hand. Voorzitter J. Edinga hamerde herhaaldelijk met de suikerpot op tafel om met name Wolting tot stilte te manen, maar het hielp weinig. De horeca-onder- nemer, die twee jaar geleden het Lisser Veerhuis overnam, is woedend over de houding van zijn buren. „Dat terras was er al minstens 25 jaar. D'r komt een meter bij voor die steiger. En nou gaan die mensen opeens een beetje terpentijn plassen", brieste hij. Edinga greep de sui kerpot, maar Wolting liet zich niet sussen.Als u een vent was geweest was u naar me toe ge komen", beet hij een buurman Wolting kreeg vergunning voor de steiger, op voorwaarde dat hij die niet als terras zou ge bruiken en er geen consumpties zou schenken. De steiger is vooral bedoeld voor stamgasten van zijn zaak, zegt Wolting, die lid zijn van de tachtig jaar oude visvereniging 't Veerhuis. „Oudere mannen, waarvan een flink aantal slecht ter been is. Die willen een hengeltje uit gooien en een kopje koffie drin ken en daar was het terras te klein voor." De boze buurtbewoners gelo ven er niks van, dat de steiger voor minder-valide vissers be doeld is. „D'r kan geen rolstoel op. Ze zitten daar gewoon te zit ten en te drinken", zei een ou dere dame. „Ik woon nu al tach tig jaar naast dat café, maar zo iets heb ik nog nooit meege maakt. Ik vind het echt heel erg. Ik ben m'n privé kwijt." Als de steiger als terras wordt gebruikt moeten de omwonenden bel len, zei een woordvoerder van de gemeente. „Want u kunt wel zeggen dat meneer de regels overtreedt, maar dat moet wel geconstateerd worden. Volgens omwonenden heeft bellen met de politie echter geen enkele zin. „Ik heb ge beld", sprak de dame. „maar als ze niet komen kijken, wat moet ik dan?" Niks geen leernichten en ex treem feministische potten. Niks geen mannen in leren broeken, met grote snorren en kettingen door de tepels. En het is echt niet zo dat alle lesbien nes mannenhaatsters in tuin broek zijn. Homo-jongeren hebben last van een imago-probleem. De homo's en lesbo's mogen dan tegenwoordig prominent aan wezig zijn in de media, maar het zijn over het algemeen nogal extreme prototypen. „Het probleem is dat homo-jongeren die in de fase van coming out zitten zich daar absoluut niet in herkennen", vertelt Heieen Boermans van de jongeren groep EVERYbody' van het Leidse COC. „Het is daardoor maar de vraag of het er voor de ze groep makkelijker op is ge worden." De jonge homo's zijn heel ge woon, weet Boermans. „Wij zijn gewoon burgermannetjes en - vrouwtjes die op zaterdagoch tend bij Albert Heijn hun bood schappen doen." De homobe weging is een eind verwijderd van de club die dertig jaar gele den vocht voor de erkenning van mensen met een andere seksuele geaardheid. „Die gene ratie heeft voor ons een paadje geëffend. Maar daar moet je niet in blijven hangen. Het vechtlustige is er inmiddels wel af." Het achterhaalde beeld van de homoscene maakt dat de drempel van de jongerengroep van het COC voor nieuwkomers extra hoog is. Boermans: „Jongeren denken: zo ben ik niet, en onderdrukken daarom hun homoseksuele gevoelens. Terwijl hier bij het COC heel normale mensen rond lopen. Mensen in spijkerbroek die ge woon overdag naar hun werk gaan." Lesbische, homoseksuele en biseksuele jongeren die kennis willen maken met hun lotge noten, kunnen elke derde zon dag van de maand terecht bij het COC aan de Langegracht 65 in Leiden. Op die avonden organiseert 'EVERYbody' vanaf acht uur speciale bijeenkom sten voor jongeren. De Boer: niet in Grote Polder leiden/den haag gpd Aegon en de Leidse regio kun nen het wel vergeten. In de Gro te Polder in Zoeterwoude mag niet worden gebouwd. Dat zou minister De Boer (ruimtelijke ordening) tenminste hebben la ten weten aan een delegatie uit Leiden. Ook op vliegveld Val kenburg kunnen de eerstko mende tien tot vijftien jaar geen woningen worden gebouwd. Defensie is daar tegen in dames, laten we maar be- met wat het moeilijkst te n is. Een rijpe tomaat, leze unieke keukenhulp u daar moeiteloos plakjes In hij is niet alleen voor rogrcimma eidato duurt tot en met ig 15 september en is da- geopend van 13.00-17.00 ivan 19.00 tot 22.30 uur, itzondering van de zonda- «m 11.00-17.00 uur. Een igskaartje kost zes gulden, ten en 65-plussers betalen ulden. Modeshow Finale Modellenwedstrijd Modeshow Finale Modellenwedstrijd Modeshow Bruidsshow Modeshow het snijden van tomaten. Voor drie tientjes kunt u hem meene men. Voor tien gulden extra krijgt u er ook nog dit handige bakje bij. Bedenk wel, hij is in geen enkele winkel te koop." Amazing Discoveries op de Lei- dato.. Echt verbazingwekkend kan de uitvinding niet meer zijn. „Het product bestaat al dertig jaar. Alleen was hij toen oranje, legt de verkoopster uit. „Er ko men wel eens mensen die zo'n oranje ding willen inruilen voor een nieuwe. Hij is nu namelijk wit." Hoewel haar product niet echt nieuw meer is, is de stand een van de drukst bezochte van de Leidato. Onvermoeibaar begint de verkoopster om de vijf minuten met een nieuwe demonstratie. Gadegeslagen door een tiental len beursbezoekers die kijken alsof ze water zien branden, snijdt ze routinieus komkom mers, paprika's, uien en andere ingrediënten. „Ik doe dit van één uur tot half elf. Ik neem al leen pauze van vijf tot zeven." Tijdens het aanprijzen van de messen krijgen de toehoorders nog enkele gezondheidstips. „Dames denk aan de rode kool. Als die bij u zwaar op de maag ligt, snij hem wat dunner. Min- Excursie voor visueel gehandicapten „Ik voel dat wij als maatschap pij tekort schieten ten opzichte van gehandicapten", veront schuldigt Harry Teussink zich. De hoofd-uitvoerder van Strukton staat middenin de tweede, nog in aanbouw zijnde tunnelbuis aan de voorzijde van station Leiden Centraal. Zijn gehoor bestaat voorname lijk uit visueel gehandicapten, die gisteren op uitnodiging van de aannemer een 'kijkje' in de tunnel kwamen nemen. Voelend aan de muur, tik kend met de wit-rode stok valt krijgt de groep een goed beeld van de tunnel. Zelfs de kleinste détails ontsnappen niet aan de aandacht. „Blijft die ronde structuur in het beton op de vloer zo of komt daar nog een laag asfalt over?", wil iemand weten. Teussink en de wethou ders Van Rij (ruimtelijke orde ning) en Koek (o.a. gehandi captenbeleid) proberen alle vragen te beantwoorden. Voor de gehandicapten is het een unieke kans om de bouwwerkzaamheden van dichtbij gade te slaan. Vooral visueel gehandicapten - blin den en slechtzienden - zullen in de toekomst weinig of in het geheel geen gebruik kunnen maken van de tunnel. Hooguit razen ze er per auto doorheen, waarbij voor de meesten alleen licht en donker waar te nemen zijn. „Wij waren erg benieuwd wat ze in die tweeënhalf jaar ploeteren hebben uitgespookt. Waarschijnlijk komen we nooit meer in die tunnel", verklaart Jan Meerpoel zijn komst. Meerpoel. zelf visueel gehandi capt, is voorzitter van het Overleg Gehandicapten Leiden (OGL), een organisatie die op komt voor de belangen van ge handicapten in Leiden en om geving. Waar ziende voorbijgangers zo af en toe vanaf de weg een blik in de bouwput konden werpen, was het voor de min der goed ziende een raadsel wat er zich al die tijd daar be neden afspeelde: en belangrij ker: wat precies die enorme overlast veroorzaakte. Meer poel: „Elke dag lagen er andere obstakels of was de looproute nabij het station verlegd. Met het OGL proberen we die on gemakken in overleg met de gemeente en bouwbedrijven zoveel mogelijk te beperken." „Helaas kunnen wij niet al tijd aan uw wensen voldoen", besluit de uitvoerder. De 'unieke' keukenhulp trekt steeds weer horden bezoekers. der kooktijd, minder last. Een mevrouw wordt toevertrouwd dat je als je niet eet toch echt dood gaat. De uitleg over de keukenhulp is niet voor iedereen even dui delijk geweest. Een klein omaatje heeft het apparaat drie jaar geleden gekocht. Maar weet niet hoe de messen in de plastic houder moeten. „Weet u zeker dat u hem wel uitgepakt heeft?" Na nog een uitleg wordt het haar toch duidelijk. Alleen hoe het rechthoekige roostertje in de houder met een puntige uit sparing past, blijft een raadsel. U kunt de houder omdraaien mevrouw. Het is echt heel sim pel. En de fijne kant van het rooster hoeft u toch niet vaak te gebruiken. Daarmee wordt uw eten net babyvoeding. Zover is het voor u toch nog niet* Volgens de verkoopster gaan de zaken goed. Dat verbaasd haar niets want het is een fan tastisch apparaat. Waar de ko per nog jaaaren plezier van kan hebben. Maar veel tijd om te praten heeft ze niet. Er wachten nieuwe belangstellenden. foto loek zuyderduin Goedemiddag mevrouw, U kent dit product? -Ja en nee. Hoe bedoelt u? -Ik heb het wel eens op televisie gezien. Bij die Mike van Amazing Disco veries zeker. Vreselijk hè. Hij vraagt trouwens 79 gulden voor hetzelfde aparciat. Als u even blijft staan geef ik u een live-de monstratie. Laten we beginnen met wat het moeilijkste te snij den is. Een rijpe tomaat... lesley grieten leiden caroline van overbeeke Professor Th. Drupsteen en niet professor J. van den Berg neemt zitting in de Leidse onderzoeks commissie die de plagiaat-be schuldigingen aan het adres van René Diekstra onderzoekt. De commissie moet begin novem ber rapport uitbrengen aan rec- tor-magnificus L. Leertouwer. Tot die tijd is professor Diekstra met ziekteverlof. Drupsteen, hoogleraar staats- en bestuursrecht en milieurecht in Leiden, doet het onderzoek samen met professor W. Hof stee, hoogleraar psychologie in Groningen. Van den Berg, hoogleraar parlementaire ge schiedenis in Leiden en sinds kort directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), heeft geen tijd voor de Idus. Het weekblad Vrij Nederland heeft de afgelopen weken in verschillende publicaties ge meld dat Diekstra, hoogleraar psychologie in Leiden, op grote schaal plagiaat heeft gepleegd in zijn populair-wetenschappe- lijk werk. Woensdag schreef het blad dat ook een wetenschappelijke uitgave van de psycholoog niet gevrijwaard zou zijn van letter lijke overname van citaten, zón der bronvermelding. (ANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356429

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13