Joudetoeslag het zoveelste 'lapmiddeltje' Woubrugge twijfelt over reconstructie I -O" Boete na amok bij assurantiekantoor D66: woningbouw in Katjespolder Rijn Veenstreek (*l ien moeten in Alphen iken voor zandstrand 'In eigen omgeving de mooiste plekjes' gitstel van hertaxatie ZB in Jacobswoude rert geen voordeel op Antiek anker in de Vliet Animo voor beddenrace Roelofarendsveen gering _JSDA ISDAG 11 SEPTEMBER 1996 9f verijdeld wan den run» Schreeuwen helpt. Dat ontdekte een 78-jari- Mïënse gisterenmiddag toen ze door flink te schreeuwen jngeveer 20-jarige man op de vlucht joeg. Volgens de Al- Je was de man, die haar bij de nek greep, uit op haar hand- 1 ngifte mishandeling laan den run De groep jongeren die het afgelopen week- «diverse personen mishandelde, blijkt nog iemand te heh.- «slagen. Een 22-jarige Alphenaar heeft aangifte gedaan van jgt dat hij zaterdagavond om half twaalf op de Manden- :r zonder enige reden werd geschopt en geslagen door vijf jns van ongeveer 16 jaar. npwijkers meer kwijt aan OZB In het verhaal 'Stompwijkers meer kwijt aan OZB' Eieren op deze pagina stond, is een storende fout geslopen, tste alinea had als voigt moeten luiden. De onroerende- jelasting (OZB) in Stompwijk gaat volgend jaar flink om- Een Stompwijks gezin betaalt in 1997 ruim 11 procent ifdan nu het geval is. Een gezin met een eigen huis is vol- ujaar gemiddeld 77,40 gulden meer kwijt aan alle gemeente- isten (niet alleen aan de OZB, zoals gisteren gemeld). Ge- n met een huurwoning betalen volgend jaar 36,40 gulden r [dan nu het geval is. m :1 opmeente Alphen aan den ind dp op korte termijn begin- erzojet het kappen van veertig nte 8 en struiken in het Ze- wij »t-gebied. De bomenkap omdat binnenkort met e intÈleg van het zandstrand igenTbegonnen. Dat zand- eenl dient ter vervanging van iog «langs gesloten zwembad lom. Omdat er daardoor Jgoede mogelijkheid tot fevvemmen meer was, wil peente als vervanger met van volgend voorjaar Indstrand aan de Zeger- I hebben aangelegd. Het pad De Hoorn wordt vol- fernieuwd Overigens betekent de kap niet dat het groen in het recrea tiegebied Zegersloot 'er op ach teruit gaat', aldus de gemeente. Tijdens een informatie-avond over het Zegersloot-gebied eer der dit jaar kregen Alphenaren inspraak over de toekomst van het recreatiegebied. Behalve het aanleggen van een zandstrand, is de gemeente nog meer van plan om de omgeving op te fleuren. Tijdens de informatie-avond is ook toegezegd dat voor iedere boom die moet worden gekapt, er daarna een nieuwe wordt ge plant. Dat geldt ook voor het groen dat voor het strand moet wijken. De foto die Mike van Bemmelen de eerste prijs op leverde. foto mike van bemmelen zoeterwoude lesley grieten /oude trine zal echter peen invloé mg p/an der dussen iaxatie van het onroe- •racljoed zoals in veel gemeen- r eej Nederland thans gaande nt gtdt in jacobswoude pas in moelitgevoerd. In 2001 zullen >us trouwe cijfers pas worden ïhonfct. Toch levert dit uitstel laddjberekening van het huur- gen.jeforfait voor de inwoners jbenjoordeel op. eenjrijk, dat per 1 januari van gele»eentelijke cijfers gebruik hij kaken, zal de gemeentelij- i. Diers van de taxatie 1992, d na&sen. Volgens burgemees- irt aalvan Beek zal „de waarde erd. eer 50 procent hoger ko- Durete liggen". De exacte aan heb® is nog niet bekend, het 'd ofende wetsvoorstel is nog tiale^deling bij de Eerste Ka- r enl ellj aanzienlijke waardestij- ia! ging zal echter geen invloéd hebben op de vorig jaar al aan gekondigde forse stijging van de OZB in 1997. „Wij kunnen niet van die waardestijging gëbruik- maken", zo stelt Van Beek. „Dit maakt ook niet uit want in 1997 zal de opbrengst van de OZB, net als voorgaande jaren als sluitpost van de begroting die nen". Met verhoging of verlaging van de tarieven heeft de ge meente daar. naar eigen zeggen voldoende invloed op. In de meerjarenraming van de ge meente begint volgend jaar de compensatie voor de korting van 1,5 miljoen op de uitkering uit* het gemeentefonds. Of die stijging volgend jaar meer of minder is dan de gestelde 20 procent, wil Van Beek nog niet kwijt. Op 3 oktober presenteert het college de begroting voor 1997. Een vernieuwend en veelbelovend foto graaf. Dat was het oordeel van de jury van de Color Art fotowedstrijd over fotograaf Mike van Bemmelen uit Zoeterwoude. In het Gelderse Terborg behaalde hij de eerste plaats voor de beste trouwfoto en twee keer een tweede plek in de categorie het beste trouwalbum. „De bruidsreportage werd zowel door een vakjury als door alle deelnemers beoor deeld", zo legt Van Bemmelen zijn twee prijzen voor dezelfde reportage uit. „De los se bruidsfoto werd beoordeeld door de drie mensen van de vakjury onder wie Bert An- dré, een grote naam in de fotografie." De prijs die Van Bemmelen kreeg, een futuris tisch uitziende trofee, is voor hem niet het belangrijkste van de overwinning. „Het is natuurlijk een vorm van waardering van je collega's en een goede reclame voor de zaak, maar ik ben het meest trots op de woorden van André die mij in zijn toe spraakje een vernieuwend en veelbelovend fotograaf noemde. De winnende foto is genomen in het stadhuis van Den Haag. Niet echt een ro mantische plek. Van Bemmelen: „Moderne architectuur spreekt me heel erg aan. Het stadhuis van Den Haag vind ik een hele mooie locatie, maar het duurde even voor dat er een stel kwam dat daar ook iets in zag. Toen ze de föto's zagen waren ze heel enthousiast." Zelf was Van Bemmelen ook tevreden. Hij hing de foto in de winkel en min of meer bij toeval won hij er de wed strijd mee. „Op de dag van de wedstrijd pakte ik de foto van de muur en ben ik in de auto gestapt." Er wordt geen risico genomen met de fo to's van 'de mooiste dag in een mensenle ven'. „Door goede voorgesprekken te hou den, voorkom je teleurstellingen. In een persoonlijk gesprek weet je waar de intres- Bezoekers van de Leidschen- damse Vlietwerve bezoeken moeten zaterdag niet raar op kijken. Wethouder L. van Ewijk plaatst daar tijdens Open Monumentendag een antiek smeedijzeren, anker op een dukdalf in de Vliet. Het anker heeft een lengte van 2.35 meter en is waarschijnlijk meer dan 150 jaar oud. Het anker werd in 1987 ge vonden tijdens het uitgraven van een rioleringssleuf bij de Voorburgseweg. Met het plaat sen van het anker wil de ge meente de bevolking wijzen op de belangrijke rol van de Vliet in de industriële ontwik keling van Leidschendam. Het anker komt dan ook op de plaats waar zich de vroegere scheepswerf van Van Dongen bevond. Gezien de grootte is het anker waarschijnlijk af komstig van een zeeschip. den haag/lisse persbureau cerberus De puinhoop die een 32-jarige inwoner van Noordwijkerhout medio vorig jaar in een assuran tiekantoor aanrichtte, kwam de man gisteren voor de Haagse politierechter op 1000 gulden erlief— 'klufe verschillen in regiogemeenten :d<tiij •ver^T 1 hijtGI0» maarten keulemans zo dat we twee winters geleden meente aankloppen om de toe- tocj j yk 0le ongeveer achtduizend imei udens met een mini- ;n w ikomen die in de Leidse iet op0060 heeft meer dan dooi procent gebruik ge in hfjvan de koudetoeslag. De :en i oes'ag is een geldsom gezii or gemeenten beschik- t zag 'er(i gesteld om minima ;n, 1)ïet te komen bij het be id.' (1 van hun energiereke- >ed "e rekening viel door de e winter bij veel mensen uit dan normaal. Inmid- Iiebben de meeste ge- en ook voor de volgende ml ook een koudetoeslag oduceerd. Oegstgeest en ail ade praten er nog over. ïtwoord van de politiek er allerminst eenduidig. p de ïsteii vereniging van Neder- energiebedrijven Energi- n Arnhem heeft becijferd wor ezinnen het afgelopen i niei Bizoen gemiddeld 57 gul- :eeni eer aan verwarmingskos- aan >bben betaald dan nor- noei Dat is een veel lager be- uille an de meeste koudetoe- 'erzc hten toeslag die Leiden en stelli boten aan hun minima D' i betaald bedraagt hon- an f lilden, terwijl Zoeterwou- idtel i bedrag van 125 gulden rt. De gemeenteraad van ,eni aarzelt nog tussen honirc* en honderd vijftig gul- iptel 'phen aan den Rijn komt »rdaiil bedrag van vijftig tot 75 ;n hi i (afhankelijk van de ge- ïluk nenstelling) het dichtst rieta uurt van de cijfers van de leveranciers. De winter is weer in aantocht. De meeste regiogemeenten hebben in middels een regeling om de armste burgers financieel tegemoet te ko men in extreme winters. foto archief Volgens een woordvoerder van de Energie- en Watervoor ziening Rijnland (EWR) blijft het een hachelijke zaak om de hoogte van de koudetoeslag te bepalen.Aan de ene kant is het zo dat we twee winters i juist een uitzonderlijk zachte winter hebben gehad, zodat het stookseizoen '94-'95 voor de meeste mensen goedkoop is ge weest. Maar aan de andere kant merken juist de minima het in hun gasrekening als het koud is: over het algemeen wonen ze in huizen die slecht zijn geïso leerd." Voorschoten en Oegst geest gaan er bovendien vanuit dat minima ook extra kleding- geld nodig hebben bij extreme koude. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft dan ook geadviseerd het zekere voor het onzekere te nemen en de hoogte van de toeslag van geval tot geval te berekenen. Een advies, dat tot dusver slechts in Wassenaar, War mond en Leiderdorp navolging heeft gevonden. In deze drie ge meenten moeten de minima met hun gasrekening naar het gemeentehuis komen om te la ten berekenen hoeveel ze extra aan stookkosten hebben uitge geven. „Maar ja, in die gemeenten is het aantal gezinnen met een laag inkomen dan ook te over zien", zegt ambtenaar C. Smit uit Leiden. Smit en zijn colle ga's hebben te maken met 4.000 uitkeringsgerechtigde huishou dens. In de Sleutelstad heeft men dan ook voor een zo eenvoudig mogelijke constructie gekozen: alle huishoudens die bij de soci ale dienst staan ingeschreven hebben automatisch honderd gulden wintergeld overgeschre ven gekregen. De rest van de minima moet zelf bij de ge meente aankloppen om de toe slag aan te vragen. Smit: „Voor die aanpak hebben we gekozen omdat het voor ons een giganti sche hoeveelheid werk zou zijn om de toeslag van geval tot ge- val te berekenen." Lapmiddeltje Opvallend is wel, dat er in Was senaar, Warmond en Leider dorp nog niemand gebruik heeft gemaakt van de winterre- geling. Op de vraag hoe dat pre cies komt heeft niemand een pasklaar antwoord. „Misschien kiezen de mensen ervoor hun eigen broek op te houden in plaats van dat ze om hulp vra gen", denkt G. Kleijheeg, sector- hoofd burgerzaken bij de ge meente Warmond. En in Wassenaar, waar onge veer vierhonderd mensen in aanmerking komen voor de toe slag, denkt men dat het uitblij ven van aanvragen betekent dat het allemaal wel meeviel met de strenge winter. „Februari was de enige echt koude maand", zegt woordvoerder T. Roosjen. „De maanden daarna waren juist weer erg zacht." De VNG betreurt het dat de gemeenten de koudetoeslag al lemaal op een andere manier geregeld hebben. Dat leidt ertoe dat minima in de ene gemeente meer geld krijgen dan in een ge meente verderop, en dat de een in de weer is met formulieren en berekeningen terwijl iemand anders het bedrag gewoon op zijn bankafschrift terugziet. De koepel van Nederlandse gemeenten hoopt dat er meer duidelijkheid komt als het rijk regels stelt. Sinds gisteren ligt er Alphen a/d Rijn Leiden Leiderdorp Voorschoten Wassenaar Warmond chef hans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-5356429 Vierambachtsweg aangepakt Bewoners van de Vierambachtsweg in Woubrugge en de gemeente zijn het eens over de reconstructie van die weg. Toch blijft er twijfel over het effect van die ingreep. woubrugge ewout van der dussen In opdracht van de gemeente heeft de Grontmij drie varian ten ontwikkeld om de weg veili ger te maken. Eén daarvan, met fietsstroken, een verbreding - nodig voor de bussen - en 'slin gers' om de snelheid van het autoverkeer te remmen, is vol gens zowel de bewoners als de leden van de raadscommissie voor openbare werken de beste in de gegeven situatie. Alle betrokkenen zetten niet temin kanttekeningen bij die ingreep. Grote landbouwvoer tuigen moeten de slingers ook kunnen nemen. Commissiele den P. Bouma (CDA) en P. van Hoesel (D66) vroegen zich af in hoeverre de snelheidsremmen- de slingers effectief zijn als bus sen ze met 30 kilometer per uur moeten kunnen passeren. „Dan kan een auto er met 60 kilome ter doorheen." Ook de beoogde verbreding zou juist extra ver keer aanttrekken. Om de ver breding mogelijk te maken moeten bewoners overigens grond aan de gemeente willen verkopen. Wethouder L. Bruins zei uit te gaan dat de bereidheid daartoe aanwezig is. Hij onderstreepte nog eens dat om subsidie te krijgen voor de reconstructie die 1,5 miljoen gulden kost, nog dit jaar een besluit moet zijn ge nomen. ses van mensen liggen. Aan de hand van de reactie op voorbeelden die we laten zien, krijgen we een goed beeld van wat de men sen willen. Het komt zelden voor dat er een foto uit een reportage gehaald moet wor den. Alleen als een bruid zichzelf er niet zo voordelig uit vindt zien," zegt hij lachend. Naar nieuwe locaties hoeft de fotograaf niet lang op zoek. „In je directe leefomgeving zijn vaak hele mooie plekjes. Die worden vaak niet gezien, omdat mensen afgeleid worden door storende elementen zoals vuilnisbakken. Als fotograaf kijk je iets an ders tegen dat soort dingen aan, dan weet je dat je die gewoon niet op de foto zet." Dankzij deze visie van Van Bemmelen belanden bruidsparen, geheel vrijwillig, soms op de meest vreemde locaties. „Laatst heb ik een bruidspaar gefotografeerd voor een muur vol met graffiti. Ook in het station van Leiden heb ik mooie foto's gemaakt, compleet met treinen op de achtergrond." hazerswoude-dorp uesbeth buitink De Rijnwoudse D66-fractie wil dat er woningen worden ge bouwd in de Katjespolder. Vol gens fractievoorzitter Hen Ger- ritse moet Rijnwoude goed het ruimtelijke ordeningsbeleid on der de loep nemen, 'anders ne men we nu beslissingen met een looptijd van tientallen jaren waar we later fors spijt van kun nen krijgen'. Volgens D66 moeten alle ruimtelijk ontwikkelingen rondom Hazerswoude-Dorp in samenhang met elkaar worden bekeken. „Voor de herinrichting van de Dorpsstraat is het van wezenlijk belang of de plannen voor een rondweg een kans hebben of niet. Zo'n rondweg zal echter gefinancieerd moeten worden. Daarvoor is woning bouw nodig. Eerst moet het ver keersknelpunt Dorpsstraat/Ge- meneweg opgelost worden. En de discussie over de rondweg zou in samenhang gevoerd moeten worden met de ontslui ting voor het pot- en container- teeltterrein", schrijft Gerritse in een brief aan burgemeester en wethouders. De provincie heeft het gebied ten westen en zuiden van de begraafplaats aangewezen als uitbreidingslocatie. Een 'vreem de keuze', vindt Gerritse. „Het zou veel logischer zijn woning bouw zodanig te plannen dat deze aansluit bij functies als winkelen, sporten en onderwijs voorzieningen. Voor de hand liggend zou zijn om deze con tour dan te trekken ten noord oosten van de Gemeneweg." De D66-fractie ziet daarnaast heil in de aanleg van een recreatieve Boterplas in de Boterpolder. „Ook daarvoor is (dure) wo ningbouw nodig maar ook weer die rondweg. Door daar duur dere woningbouw te plannen zou ook geld vrij kunnen komen om de sociale woningbouw in Rijnwoude een impuls te ge ven." boete en twee weken voorwaar delijk te staan. De man was op hoge poten naar het kantoor ge gaan. De verzekering wilde zijn autoschade niet betalen, terwijl men bij het assurantiekantoor nog een week voor de aanrij ding had gezegd dat hij wel de gelijk verzekerd was. In tabel: gemeente, hoogte toeslag en aantal verstrekte toeslagen een wetsvoorstel in de Kamer dat gemeenten in staat stelt de koudetoeslag via de Algemene Bijstandswet te regelen. Ook in dat wetsvoorstel staat er echter niets over de hoogte van de koudetoeslag of over de manier waarop gemeenten het geld moeten uitbetalen. De belangengroepen van de minima zijn overigens niet te spreken over de koudetoeslag. „Het zoveelste lapmiddeltje", vindt J. Koopman van het Sa menwerkingsverband Mensen Zonder Betaald Werk de rege ling. „Dat er zo'n toeslag nodig is, is de zoveelste aanwijzing dat de uitkeringen te laag zijn en de woonlasten voor veel mensen te hoog. Het is belachelijk dat er beleid wordt ontwikkeld om de minima te helpen de winter door te komen. Een strenge winter kan je toch niet als een nationale ramp aanduiden?" roelofarendsveen De beddenrace bracht vorig jaar veel publiek op de been. foto archief het de eerste keer was, dron gen we bij Langeraarders aan om mee te doen. Daar is de traditie bekend en zijn er mensen die een bed met wie len hebben." Nu de Veenders de race een keer hebben ge zien, hoopte de organisatie dat er dit jaar spontaan aanmel dingen zouden komen. Lan geraarders werden daarom dit keer niet benaderd. De enige voorwaarde om mee te doen is dat de deelne mers in het bezit zijn van een bed op wielen. De wedstrijd wordt gehouden per tweetal. De een duwt het bed en de an der stuurt. De twee wisselen elkaar af. In een uur moet er een zo'n groot mogelijke af stand worden afgelegd. De route loopt net als vorig jaar van de Spireastraat, Chry santsingel, Sotaweg en weer de Spireastraat. De aanvang is half acht. Opgeven kan bij Joop Bakker: 071 - 3314193 of bij Wim Akerboom: 071 - 3313951. De beddenrace gaat hoe dan ook door. Baldcer: „We verwachten weer veel pu bliek. Met 16 deelnemers zal het alleen minder leuk zijn." marieta kroft Het Oranjecomité Juliana maakt zich zorgen over de beddenrace die volgende week dinsdag in Roelofarendsveen wordt gehouden. Slechts 16 deelnemers hebben zich aan gemeld. „Wil het leuk worden, dan moeten we er toch wel dertig hebben", zegt een be zorgde voorzitter Joop Bakker. Van die zestien bestaat het overgrote deel uit Langeraar ders. „We hadden gehoopt dat er nu veel Veense deelnemers aan de start zouden verschij nen. Daarvan zijn er nog maar vier of vijf." De beddenrace werd vorig jaar voor het eerst in Roelo farendsveen gehouden. Het werd zo'n succes dat de orga nisatie nog dezelfde avond be sloot om er een jaarlijks terug kerend evenement van te ma ken. Aan de start verschenen 32 deelnemers en langs het parcours zag het zwart van de mensen. Volgens Bakker was het ani mo om mee te doen vorig jaar groot door actieve lobby van het Oranjecomité zelf. „Omdat

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17