^EIDEN Sloop meelfabriek nabij' rommobiel haalt met volle tank Parijs Programma EIDATfUc^ Huishoudbeurs is verlost van stank Hortus Botanicus timmert aan de weg Bijstandstrekker mag meer bijverdienen Overname rederij Sleutelstad roept twijfels op bij VVD en D66 NSDAG 11 SEPTEMBER 1996 HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF indscherm boot gestolen en. De eigenaar van een plezierjacht dat afgemeerd lag in jachthaven aan de Koggewal ontdekte gisteren dat dieven er het windscherm van zijn boot vandoor waren gegaan. De en moeten ten minste een uur in de weer zijn geweest met uit vijf delen bestaande gevaarte. De schade bedraagt vier end gulden. ofïie in blouse De twee winkeldieven die gisteren in een supermarkt het Levendaal werden aangehouden moeten stevige koffie- tkers zijn. Het tweetal probeerde achttien pakken koffie de kei uit te smokkelen. Bij fouillering bleek dat een van de die een 47-jarige Leidse vrouw, nog eens drie pakken koffie in blouse had verborgen. v V schoolt leden bij en. De vijftig gulden cursusgeld die de deelnemers bij in- ijving moeten betalen, krijgen ze weer terug wanneer ze de ;us netjes hebben afgerond. Maar om mee te kunnen doen, ;ten de deelnemers wel lid zijn van de FNV of dat tenminste den tijdens de kennismakingsbijeenkomst. De cursisten- V-leden krijgen dan bijscholing in typische vakbondsonder- pen als medezeggenschap, arbeidsomstandigheden en )'s, en training in discussiëren en onderhandelen. De eerste enkomst wordt gehouden op maandag 23 september om 0 uur in de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Leidse chstraat. i|NO 1896 Vrijdag 11 September te Warmond gehouden harddraverij door paarden van jen klaar werd de prijs van 125, gewonnen door Fanny", inaar A. de Goede, berijder C. Bier. Dadelijk na de prijsuitrei- w men in optocht, met de Muziekvereeniging „Harmo- van Warmond" aan het hoofd, naar het terrein der kermis in dorp, waar verder de kermisvreugde werd voortgezet. Des nds hadden er muziekuitvoeringen plaats in de cafés „De en „De Stad Rome", waarvan de eigenaars zich mochten leugen in een druk bezoek en waar alles in de beste orde af- JNO 1971 zaterdag 11 september ermiddag werd in Voorschoten de feestelijke warenmarkt in land met het 10-jarig bestaan officieel geopend door wet- der Pels. Vlaggen en muziek zorgden voor een feestelijke nming. De voorzitter van de reclamecommissie van de week- rkt, de heer F.H. van der Heijden, prees vooral de goede sa- ïvverking met de middenstand. Het klapstuk van de markt de aanwezigheid van Swiebertje, die op de Voorstraat ter dranghekken duizenden snoepjes uitdeelde'aan dui den kinderen. leiden Een groot geplastificeerd 'span doek', provisorisch opgehangen aan twee gro te kuipplanten, vlak achter het hek van het Leidse Academiegebouw, maakt duidelijk dat achter de hoge muren een botanische tuin ligt. De Hortus Botanicus aan het Rapenburg wil bezoekers wijzen op haar ingang, tien meter verscholen achter het hoge spijlenrek van de Academie. Dat blijkt hard nodig. Vooral in de zomermaanden dwalen veel toeristen doelloos door de Nonnensteeg, op zoek naar die bota nische tuin die in alle gidsen als bezienswaar digheid wordt genoemd. De bewegwijzering van de gemeente rich ting Hortus schiet tekort. Tot de Nonnenbrug bij café Barrera gaat het allemaal nog prima, maar dan... De bordjes houden op en er is niets wat bij de brug op het bestaan van een enorme stadstuin wijst. „Het is een onover zichtelijke situatie", zegt Stans van der Veen van de Hortus. De Hortus werkt hard aan haar 'publieks functie'. Achter de schermen zijn bestuurders van de tuin, de gemeente Leiden en de Rijks universiteit bezig met plannetjes om de tuin aantrekkelijker te maken voor bezoekers. Ook is geopperd de hoge muur te verwijde ren. Verder wordt gesproken over de verplaat sing van de toegang en over een horecagele genheid in de tuin. „Mensen vragen vaak naar een plek waar ze even een kopje koffie of thee kunnen drinken, het is een groot gemis dat de Hortus iets dergelijks ontbeert. Dat moet er in elk geval zo snel mogelijk komen", aldus Hor tus-prefect J. de Koning. FOTO DICK HOCEWONING leiden ruud sep Leidenaars die een bijstandsuit kering krijgen, mogen volgend jaar voor een bedrag van 275 gulden per maand bijverdienen zonder dat ze daarvoor op hun uitkering worden gekort. Nu moeten bijklussende uitke ringstrekkers nog driekwart van hun verdiensten afdragen aan de sociale dienst. De eenvoudi ger en aantrekkelijker regeling voor bijverdienen bij een uitke ring is één van de opvallendste punten uit het beleidsplan soci ale zaken dat gisteren in de commissie werk, sociale zaken en wijkbeheer werd besproken. Een andere verandering is dat werklozen eerder in aanmer king komen voor een bonus van de sociale dienst. Moet je daar voor nu nog minimaal drie jaar zonder werk zitten, volgend jaar komt de grens op twee jaar te liggen. De sociale dienst ver strekt bonussen voor het ver richten van vrijwilligerswerk (100 gulden per maand), het volgen van een taalcursus (één malig 500 gulden) en het vinden van een baan (1000 gulden voor alleenstaanden, 2000 gulden voor gehuwden en samenwo nenden). Ook op het punt van het ge meentelijk kwijtscheldingsbe- leid zijn Leidenaars die van een uitkering rond moeten komen volgend jaar beter af. Worden de gemeentelijke belastingen nu nog voor 95 procent kwijtge scholden, volgend jaar wordt de belastingaanslag helemaal tot nul gereduceerd. Oudere bij standstrekkers hoeven volgend jaar voor de aanschaf van duur zame gebruiksgoederen geen lening meer af te sluiten bij de sociale dienst, maar kunnen in aanmerking komen voor een schenking. Nieuw is volgend jaar de gra tis verstrekking van strippen kaarten. GERUCHTEN Het telefoontje laat even op zich wachten. Maar zo tegen het einde van de middag heb ik Haar toch aan de lijn. In Haar stem klinkt vertwijfeling door. Ze is niet gewend recht streeks met de pers over staatszaken te spreken. „Koninklijke Hoogheid, in Leiden bazuint ene wethouder Tj. van Rij, een waarheidsgetrouw man overigens, rond dat door Uw persoonlijke bemoeienis vliegveld Valkenburg be houden blijft. Er mogen - zegt hij - van U geen huizen wor den gebouwd. U schijnt zo'n landingsbaan in Uw onmid dellijke nabijheid een veilig gevoel te vinden voor het geval U nogmaals ons land moet ontvluchten." „Nou heb ik gehoord dat U gelukkige jaren hebt genoten in Canada. Maar om voor een onverhoopt tweede, langdurig verblijf aldaar een heel vliegveld open te houden is mis schien wat overdreven? Mag ik mijn twijfels daarover aan U voorleggen?" „Of de geruchten rond Uw bemoeienis met Valkenburg waar zijn of niet, het is door mijnheer Van Rij wel perfect ge timed. Net nadat bekend was geworden dat U wellicht in vloed hebt uitgeoefend op het vertrek van onze ambassa deur uit Zuid-Afrika, komt de Leidse wethouder met dit nieuwtje. Zo langzamerhand dreigt het beeld te ontstaan dat Uw wil veel vaker wet is dan wij op basis van ons staats recht kunnen bevroeden. Ik hoop dat U dit alles krachtig ontkent. Mag ik dat noteren?" „Als een bereisde Vrouw weet U dat ons land niet heel groot is. We zijn hier in het westen met velen. U verblijft er gezien Uw vele residenties en landerijen trouwens zelf ook gaarne. Helaas moeten wij zo af en toe een beetje inschikken om ruimte te maken voor anderen. Vergeeft U mij de euvele moed, maar wat is Uw bijdrage aan dat proces?" „Wat zegt U? U verwijst alle verhalen naar het rijk der fabe len? Mag ik dan tenminste ho pen dat U onderzoek laat in stellen naar de twee ministers die Uw wens tot behoud van vliegveld Valkenburg aan wet houder Van Rij hebben laten lekken? Dank U Majesteit, dan heb ik toch iets om over te schrijven." touw moet plaats maken voor flat, huizen, parkeergarage en park leiden. ruud sep 3ude meelfabriek aan de Zijlsingel moet verdwijnen plaats te maken voor een huizenblok, een flatge- v, een ondergrondse parkeergarage en een park. Dat strekking van een voorstel dat de Noordwijkse ar- ;ct Van der Wiel Bouw aan de gemeente voorlegt, leba, de meelfabrikant die eigenaar is van het ge- w, denkt dat het laatste uur voor de fabriek geslagen „Dit is de meest aantrekkelijke optie voor alle par- zegt Meneba-medewerker J. Molenaar. „Alles lijkt dat de fabriek ergens in de komende twee jaar dt gesloopt." industriestad", zegt A. Tjalsma van de Stiel. „En dat verleden is maarten keulemans tichting Industrieel Erfgoed vrijwel verdwenen. Wij vinden Leiden (Stiel) is teleurge- dat er toch iets meer dan ar- over het bouwplan. „Lei- chiefmateriaal over zou moeten was destijds een belangrijke blijven." De stichting wil dat in elk geval het silogebouw en het ketelhuis bewaard blijven. Hoe wel ook de Leidse monumen tencommissie de beide ge bouwtjes op de gemeentelijke monumentenlijst wil laten plaatsen, gaan de plannen van de architect ervan uit dat de meelfabriek in zijn geheel tegen de vlakte gaat. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) heeft officieel nog geen oordeel zo lang de monumentenproce dure nog loopt, maar maakt er geen geheim van dat hij voor af braak van de meelfabriek is. „Een belangrijke afweging is dat we de groenverbinding langs de singels willen voltooien. En dan moet die grote pukkel langs het waterweg. Daarmee zijn eerdere plan nen om de fabriek een 'nieuw leven' te geven door het gevaar te grondig te verbouwen defini tief m de ijskast beland. Volgens Van Rij en architect A. van der Wiel zou een verbouwing van de fabriek veel te duur zijn. Maar R. Verbeek, de architect die al eerder een plan indiende om woningen en kantoren in de meelfabriek te bouwen, denkt daar anders over. „Als men zegt dat het goedko per is om de fabriek te slopen, dan is dat een leugen, dat durf ik heel hard te zeggen. Het punt is dat het op den duur meer winst oplevert als de fabriek te gen de vlakte gaat. Ik ben geen Leidenaar en ik heb dan ook niet zo'n band met die fabriek, maar als je hem sloopt met on eigenlijke argumenten, dan ben ik het er niet mee eens." Verbeek en de Stiel zijn ver baasd over de opstelling van Van Rij. De wethouder sprak zich enkele weken geleden in een televisieprogramma onom wonden uit voor sloop van de meelfabriek. „Dat was voor het eerst dat hij zich zo ongenuan ceerd uitliet", zegt Tjalsma. „En dat is weinig opbouwend. Het is helemaal niet zo dat we de fa briek in zijn geheel willen laten staan. Maar we willen wel seri eus bekijken hoe je er toch iets leuks van kan maken." Waarom moest De Zijl Bedrij ven (DZB) naar de gemeente stappen om geld te lenen voor de aankoop van rederij Sleutel stad? En legt het sociale werk voorzieningschap DZB niet ge woon veel te veel geld neer voor de onderneming? Voor de frac ties van WD en D66 bleven er gisteren na de vergadering van de commissie werk, sociale za ken en wijkbeheer nog te veel vragen liggen om in te kunnen stemmen met de lening die DZB in staat moet stellen in de rondvaartboten te gaan. De afgelopen jaren hebben verschillende ondernemers hun tanden stukgebeten op de rond vaartboten. De huidige eige naars gooiden hun bedrijf begin vorig jaar al na één seizoen weer in de verkoop. Commer ciële ondernemers vonden de prijs die de eigenaars vroegen veel te hoog, maar DZB zou nu bereid zijn dat bedrag op tafel te leggen voor een noodlijdend bedrijf. Voeg daar nog bij dat DZB tot nu toe geen uitgewerkt bedrijfsplan heeft, maar slechts heeft aangekondigd 'het een jaartje te bekijken' en de com missieleden hadden alle reden om de voorgenomen overname met de nodige scepsis te bekij ken. Er kon eigenlijk maar één re den zijn om akkoord te gaan met het gevraagde krediet, en dat was een blind vertrouwen in De Zijl Bedrijven. „DZB is er wel vaker in geslaagd om ergens iets moois van te maken terwijl ie dereen zei: dat wordt niks", me moreerde G. van den Berg (PvdA) daarmee haar motiva tie gevend om vóór het voorstel te zijn. CDA en GroenLinks ga ven in soortgelijke bewoordin gen aan het volste vertrouwen te hebben in de sociale werk voorziening. De liberalen en de democra ten hadden duidelijk wat meer wantrouwen. Waarom, wilde W. Egels (D66) weten, leent DZB geld bij de gemeente en niet ge woon bij een bank. DZB-direc- teur G. Bovens antwoordde dat hij de wethouder van financiën in de problemen zou brengen als hij ergens anders zou gaan lenen. Egels besloot dat hij dat antwoord nog maar eens aan de financieel expert van de fractie moet voorleggen. De WD hield het er bij monde van A. Geertse- ma op dat DZB een 'bezopen bedrag' betaalt voor de rederij. schattig stadswagentje of brommer op vier wielen? mmobiel' is wellicht de bes- fnschrijving voor de Ligier Het Franse wagentje is dé iekstrekker van het Leidse bedrijf Huisman op de Lei- En - het moet gezegd wor- j de tweezitter trekt be dijk bekijks. Zelfs zo, dat de dhouder aan de overkant gevraagd of de motorkap gewoon dicht mocht. De ato-bezoekers keken teveel het dieselmotortje in de Li- en liepen zijn kraam voor- h Huisman gaat er eens bij h. „Het is een vierwielige pfiets", zegt hij. „Maar het ziet er uit als een auto. Een stadsauto." Zelf is de garage houder idolaat van de Ligier. „Met een topsnelheid van 55 ki lometer per uur, kan hij prima meekomen in het verkeer in de stad", zegt hij. „En hij is nog zuinig ook. Eén op 27. Met een volle tank haal je Parijs. Over de landweggetjes natuurlijk, want op de snelweg mag je er niet mee rijden." Het grappige van deze volu mineuze tweezitter - zoals het wagentje in de folder wordt om schreven - is dat de bestuurder geen rijbewijs nodig heeft. „Een brommercertificaat is voldoen de", aldus Huisman. „Boven dien hoef je met deze wagen nooit meer wegenbelasting te betalen. Dat hoeft een brom mer-eigenaar immers ook niet." Over de andere voordelen in een stad als Leiden, heeft hij ei genlijk nog niet nagedacht: par keren zonder betalen. Want de brommereigenaar heeft immers ook geen parkeervergunning of parkeerkaartje nodig? Huisman krabt zich eens over het hoofd. De brommobiel. Een zuinig wagentje. En je hebt er geen rijbewijs voor nodig. FOTO DICK HOCEWONING „Ik zou niet weten hoe het met de Ligier en de parkeerregels zit", zegt hij. Denkt nog eens hard na... „We zouden het ei genlijk gewoon eens moeten uitproberen. Ik weet zeker dat parkeerbeheer er geen raad mee weet. Bij de Ligier hoef je geen kentekenplaat te hebben, het is namelijk strikt gezien geen au to. De parkeercontroleurs kun nen dus geen bon uitschrijven. Het gevaar is alleen, dat ze hem misschien wegslepen...Maar het zou een aardig experiment zijn." Hoe dan ook, de brommobiel schijnt aardig te verkopen. Vooral in Katwijk vond Huis man al enige afnemers. Met na me ouderen reageren enthou siast op het wagentje, dat 25.250 gulden kost. Jonge men sen reageren vaak wat lacherig, drijven de spot met de Ligier. „Die zeggen dat je beter een échte auto kunt kopen", vertelt Huisman. „Met hen ga ik meestal niet in discussie. Dan loop ik me zelf toch maar op te winden." leiden annet van aarsen De Leidato duurt tot en met zondag 15 september en is da gelijks geopend van 13.00-17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur, met uitzondering van de zonda gen: van 11.00-17.00 uur. Een toegangskaartje kost zes gulden, kinderen en 65-plussers betalen drie gulden. Woensdag 11 september 19:30 Voorronde Modellen- wedstrijd 20:30 Bruidsshow 21:30 Voorronde Modellen- wedstrijd 14:30 Modeshow 19:30 Modeshow Winnifred Epskamp 20:30 Optreden Anita Meijer 21:30 Modeshow Winnifred Epskamp mu.Mimkmm.mm 14:30 Modeshow 19:30 Kookdemonstratie Joop Braakhekke 21:00 Kookdemonstratie Joop Braakhekke leiden herman joustra Het stinkt niet meer op de Lei dato. De goot in de Groenoord- hallen waaruit al dagen lang kwalijke geuren opstegen is gis teren aan het eind van de mid dag grondig gereinigd. Na het schoonmaken is er bovendien een laag plastic opgelegd, met daarbovenop weer de normale vloerbedekking zoals die wordt gebruikt tijdens de huishoud beurs. Talloze standhouders op de Leidato klaagden de afgelopen dagen over stankoverlast. Een aantal overwoog zelfs hun st-and te sluiten als het probleem niet zou worden verholpen. Vanaf de opening van de beurs, afge lopen vrijdag, was er volgens hun sprake geweest van een in dringende rioolgeur. Die stank nam sindsdien alleen nog maar toe. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen zegt echter dat het probleem bij het bestrij den van de stank was dat de voorkanten van de stands prak tisch helemaal over de goot heen staan. „We konden er dus niet gemakkelijk bij, zonder te schuiven." Volgens De Jong is het geur- probleem niet nieuw. „Ieder jaar hebben we daar problemen mee. Aan het begin worden de monstraties gegeven met snij- apparatuur. Ik vrees dat daar het snijafval via de gootsteentjes wordt weggespoeld. Dat afval gaat rotten." De standhouders houden echter vol 'een echte rioollucht' geroken te hebben. „Door de veemarkt van vorige week, denken we", zegt me vrouw Draaijers van wijnhuis Barile uit Eindhoven, die dicht bij de ingang van de hal een stand heeft. „Wat mest daarvan is volgens ons in een goot blij ven liggen, een goot met daarop een open rooster. Daar hadden ze alleen wat vloerbedekking overheengelegd." Eigen pogingen om de geur te verdrijven liepen op niets uit. De stank bleef uit de goot op stijgen ondanks veelvuldig sprenkelen met after-shave en allerlei andere geurtjes. Ze zegt daarom, samen met enkele an dere standhouders, serieus overwogen te hebben de beurs voortijdig te verlaten. „Wij kre gen hoofdpijn, de klanten lie pen weg. Ik dacht er al over een bordje op te hangen: gesloten wegens stank. Reken maar dat we dan verhaal hadden gehaald op de organisatie van de Leida to en op de Groenoordhallen. Want wij moeten voor deze beurs wel het volle pond beta len. Dan mogen we toch zeker wel wat terug verwachten? Er moet gewoon goed schoon wor den gemaakt na een veemarkt." De Jong ontkent echter met klem dat er sprake was van mestgeur.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13