Zilvermeeuw lijkt op zijn retour T 4s Natuur Milieu Slangearenden op Veluwe Natuur in de stad Ed Nijpels: Besluiten van regering in foute volgorde WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 REDACTIE: BERT DE JONG 072-5196276 Vogelonderzoekers tellen alle in kolonies broedende vogelsoorten Er zullen mensen zijn die het nieuws met blijdschap le zen: het aantal zilvermeeuwen in ons land neemt jaar na jaar af. Anderen betreuren de teloorgang van deze ken merkende kustvogels. Sovon (Samenwerkende Organisa ties Vogelonderzoek Nederland) heeft afgelopen zomer in het waddengebied uitgebreid vogels geteld. Voor het eerst zijn in het hele Nederlandse waddengebied alle in kolonies broedende vogelsoorten volledig gëinventari- seerd. «GPDde achteruitgang. Wellicht be treft het een combinatie van factoren: voedselgebrek in de Waddenzee door de strenge en langdurige winter, in combina tie met overbevissing van kok kels en mosselen; minder eet bare rommel op vuilstortplaat sen door strengere afvalregels, en minder voor zilvermeeuwen geschikt visafval vanaf kotters, door krimpende visquota. De afname van het aantal broedparen zilvermeeuwen in het waddengebied is opvallend. Twee jaar geleden werd de po pulatie geschat op 42.000 paar. Dit jaar telde het legertje waar nemers (circa 150) nog slechts 35.000 paar. Op Vlieland is de kolonie gehalveerd, op.Ter- schelling (grootste Nederlandse kolonie) was eveneens sprake van een stevige afname. Alleen op Texel bleef het aantal broe dende zilvermeeuwen vrijwel gelijk. Het broedsucces was overal slecht tot nihil. Maar heel weinig jongen werden vliegvlug. Sovon: „Veel tellers hebben zich stevig achter de oren gekrabd bij het zien van zoveel treurnis". Apatische oudervogels, niet meer in staat voedsel te zoeken voor stervende kuikens, vorm den geen prettige aanblik. Sovon zegt (nog) niet te weten wat de precieze oorzaak is van 'Laatste kans voor hamster' Minister Van Aartsen van land bouw, natuurbeheer en visserij kan de Nederlandse hamster nog voor uitsterven behoeden. Hij moet dan wel binnen een jaar speciale hamsterreservaten verwerven en inrichten. Dat stelt de stichting Das en Boom in een brief aan de bewinds man. De Nederlandse hamster komt nog maar sporadisch voor in enkele gebieden in Limburg. De maatregelen die in het onlangs verschenen hamsterbescher- mingsplan zijn aangekondigd, schieten volgens de stichting te kort. ,,Als er op zeer korte ter mijn geen actie wordt onderno men, zal de laatste Nederlandse hamster zijn verdwenen voor dat de uitvoering van het plan goed en wel op gang is geko men 1waarschuwt de stichting. De minister moet volgens Das en Boom vier hamsterreserva ten van ongeveer 25 hectare in richten, om te voorkomen dat met de hamster hetzelfde ge beurt als met de visotter. Terwijl de discussie woedde over de manier waarop de otter het best kon worden gered, stierf het dier uit. Noord-Holland In Noord-Holland speelt zonder twijfel de vos eveneens een be langrijke rol. Die heeft vrijwel overal de zilvermeeuw (evenals de kleine mantelmeeuw en de stormmeeuw) als broedvogel uit de duinen verdreven. Op het vasteland is het aantal broeden de zilvermeeuwen in luttele ja ren tijds met liefst 80 procent verminderd (van 10.000 naar 2.000 broedparen). Hier en daar proberen paartjes een nieuwe toekomst op te bouwen als 'dakbroeder' in de stedelijke omgeving, waar ze vaak niet welkom zijn. Alleen achter de hekken van het Energie-onder- zoek Centrum Nederland (ECN) in de duinen bij Petten en in het Zwanenwater bij Callantsoog (waar vossen worden bejaagd) broeden nog substantiële aan tallen meeuwen op de grond in de duinen, en weten ze nog jon gen groot te brengen. Het aantal broedparen zilver meeuwen in ons land bereikte midden jaren tachtig een hoog tepunt (90.000). Het zijn er nu hooguit 70.000, waarvan de helft dus in het waddengebied nestelt. Ooit telde de wadden populatie 55.000 broedparen; daarvan zijn er al 20.000 ver dwenen. Voorbeeld: in de dui nen van Vlieland nestelden midden jaren tachtig 11.000 pa ren zilvermeeuwen, dit jaar nog maar 5.000. Alleen in de Zeeuw se delta gaat het de zilvermeeu wen vooralsnog voor de wind. In 1979 broedden er 15.000 pa ren 'zilvers', in 1994 was dat aantal gegroeid tot 28.000. Het geen tot problemen leidt met de mosselkwekers. De vogels vers maden het door de kwekers ge koesterde zeebanket geenszins, en laten als dank voor het maagvullend verpozen veel ont lasting achter op de zilte delica tesse. Kleinere eieren Volgens het Instituut voor Bos- en Natuur-onderzoek (IBN) speelt in het waddengebied vooral de voedselsituatie bij de afname van de zilvermeeuwen een belangrijke rol. Dat vertaalt zich het duidelijkst in een dra matisch afgenomen broedsuc ces. Ten opzichte van de jaren zestig en zeventig is het aantal jongen dat groot wordt gebracht liefst 75 procent gedaald. Veel kuikens worden in de kolonie het slachtoffer van onderlinge honger-roofzucht. Bovendien leggen de ondervoede zilver meeuwen kleinere eieren, wat een slechte start van de kuikens tot gevolg heeft. De populaties vergrijzen daardoor in rap tem po. Een verdere afname lijkt on afwendbaar. Tegenover de afname van de zilvermeeuw staat een gestage groei van de kleine mantel meeuw. Met dien verstande dat dat nog altijd een tamelijk schaarse broedvogel is. Kleine mantelmeeuwen zijn, in verge lijking met zilvermeeuwen, minder afhankelijk van kokkels, mossels en zeesterren in de Waddenzee, of van afval op vuilnisbelten. Ze zijn ook be hendiger in het verschalken van visafval dat vanaf kotters in zee wordt gedumpt. Liefhebbers hebben de hele zomer genoten van twee slangearenden, die het nationaal park de Hoge Veluwe als vakantieverblijf hadden ge kozen. Slangearenden eten reptielen: hagedissen en slangen. Die zijn in Nederland dun gezaaid. De aanwezigheid van deze gespecialiseerde roofvogels (spanwijdte 150 tot 160 centimeter) is derhalve een grote bijzonderheid. Ze hebben de status van 'zeër zeldzame dwaalgast'. Het duo op de Veluwe kon uren worden gevolgd. Het waren vogels van het 'gewone type': met een donkere kop en borst, een scherpe grens vor mend met de witachtige, gestreepte buik en onderkant van de vleugels. Er bestaat ook een type slangearend dat vrijwel wit van onder is. Net als torenvalken kunnen slangearenden 'biddend' naar prooi op de grond spieden. In steppe-achtige gebieden van Oost- en Zuid-Europa vliegen nog flink wat slangearenden rond, al blijft zelfs daar het zien van deze fraaie roofvogels een buitenkansje. Ze overwinteren in Afrika. Op de fo to een slangearend van het 'gewone type'. FOTO MARTIJN DE JONGE Op verschillende plaatsen in Amsterdam dobberen in de grachten linten aaneengesloten vlotten, waarop wa ter- en moerasplanten gedijen. Deze drijvende oeverzones zorgen enerzijds voor verbetering van de water kwaliteit, ariderszijds bieden ze aan verschillende soorten vogels rust- en broedgelegenheid. Ook allerlei aan 'nat groen' gebonden amfibieën en insecten profiteren van deze ecologische linten. Critici wijzen er op dat dit allemaal leuk en aardig is, maar dat niet tegelijkertijd een ecologische route van internationale betekenis (het IJmeer) aangeplempt en vol met huizen moet worden gebouwd. In dat geval vormen de vlotjes slechts een armoedig doekje voor het bloeden. Op de foto een groen lint in de gracht langs de Ruysdaalkade in Amster dam. FOTO MARTIJN DE JONGE Het kabinet hanteert de ver keerde volgorde in de besluit vorming over grote infrastructu rele onderwerpen en het milieu. Ingrijpende beslissingen over het tracé van de Hoge Snelheids Lijn (HSL) of uitbreiding van Schiphol worden genomen, maar pas daarna bekijken de ministers of de besluiten ook passen in een bredere visie op de inrichting van Nederland. Dit zegt Ed Nijpels, voorzitter van het Wereld Natuur Fonds (WNF). „Eerst wordt besloten de HSL door het Groene Hart aan te leggen en dan starten ze een discussie over de inrichting van de Randstad. Schiphol krijgt een vijfde baan en vervolgens gaat men praten over de toe komstige luchtvaartinfr astruc- tuur. In het voorjaar is de Ener gienota behandeld en pas in het najaar volgt de Klimaatnota. Drie keer fout", aldus de voor malige WD-minister voor milieubeheer. Nijpels weet niet of er betere beslissingen waren genomen bij een andere volgorde in de be sluitvorming. „Je zou in elk ge val een betere discussie hebben gehad", aldus de WNF-voorzit ter. „Nu zijn er beslissingen ge nomen die niet meer terug te draaien zijn." Nijpels vindt het de hoogste tijd dat de milieubeweging haar tac tiek aanpast. „Het is niet ver standig om op de traditionele manier door te gaan. De lobby van de milieubeweging in Den Haag moet pfofessioneler. De tegen-lobby zit daar, dus wij moeten daar ook zitten." De voormalig bewindsman denkt dat elke milieugroepering de ei gen identiteit kan behouden, maar een gezamenlijk optrek ken op het Binnenhof moet meer uit de verf komen. „Je moet niet alleen met kritiek ko men, maar ook alternatieven bieden en die op een aantrekke lijke manier presenteren. PUZZEL 1 234 56789 OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. rustig, vuursprank; 2. zwaardwalvis, honingdrank; 3. moeder, Engels café, muziek noot; 4. vis; 5. pampahaas, ge slepen; 6. deel v.d. bijbel, deel v.e. bureau; 7. groente, openbaar beroep; 8. jongen; 9. voorzetsel, voorzetsel, Japans bordspel; 10. woonschip, kooppoging; 11. zui- velprodukt, vrouw. Verticaal: 1. drinkgerei, grap, deel v.e. boom; 2. soort papegaai, tijd perk; 3. maanstand, kledingstuk, bazige vrouw; 4. edelmetaal; 5. gevel, zoogdier; 6. van hoefijzers voorzien; 7. voorzetsel, houte be legstuk, uitroep van afkeer; 8. landtong, kleefmiddel; 9. straat steen, kleur, lofdicht. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. hectisch; 2. etaleren; 3. lordship; 4. epidemie; 5. melk boer; 6. allemaal; 7. avontuur; 8. langzaam. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: HELE MAAL en CARILLON. Het sleu telwoord luidt: VRACHTGOED. TOMPOES Heer Bommel en de Wezelkennis De opvallende angst van de herbergier had heer Bommel enigszins verontrust. Daarom ging hij dan ook direct in op een voorstel van Tom Poes om eens een bezoek aan zijn bezittingen te brengen. ,,Ze bestaan natuurlijk echt", sprak hij, terwijl hij in de Oude Schicht plaatsnam. „Maar mijn fijn gevoel zegt me, dat er iets eigenaardigs aan de hand is." „Hm", zei Tom Poes. „Goed, goed", hernam heer Ollie geprikkeld. „Ik weet wat je zeggen wilt. We gaan al." Met deze woorden reed hij een weg op die uit het dorp leidde en al spoedig viel zijn blik op een landbouwer, die op zijn akker doende was. „Goedemiddag!" riep hij, zijn voertuig remmend. „Is dit land van de graaf Van Wezel?"De boer keek schrikkend op. Hij wierp een blik op heer Bommels geruite gestalte en knikte stom. „Mooi", hernam de ondervrager. „Wees maar niet bang hoor! Ik ben de nieuwe eigenaar." „j-ja- wel", stamelde de landman verblekend. „Heeft de oude graafje soms slecht behandeld?" vervolgde heer Ollie op vertrouwelijke toon. „Spreek vrijuit, goede vriend." „J-ja- wel", herhaalde de ander. Zelfs op deze afstand was het zichtbaar, dat zijn knieën knikten en dat de ogen hem door het hoofd rolden en dat verdroot de grondbezitter. „Zo", voer deze voort. „Dat wil ik dan weieens uitzoeken. Hoe heet-je?" „J-jawelj-jazeker!" riep de landbouwer met overslaande stem. Daarop keerde hij zich om en ging er als de wind vandoor. DOOR JAN VISSER Tussen IJslanden Noorwegen lag vanochtend een sterk in activiteit toenemende storing. Ditsysteemr Het frontale systeem trekt vanavond en de komen-; All Kir de nacht met regen of buien over ons land. De meeste regen, ongeveer 10 mm, valt in het Wad dengebied en in.de Kop van Noord Holland. De wind waait uit westelijke richtingen en neemt aan zee toe tot vrij krachtig of krachtig, kracht 5 tot 6. L Morgen heeft het weer een tamelijk guur karakter.L-i Aan zee staat een krachtige tot harde west- tot noordwesten wind, er vallen enkele buien en het j kwik bereikt geen hogere waarden dan 15-16 gra-jL den. Ook op vrijdag is het herfstachtig weer met veel wind en buien. In de loop van het weekeinde mag op een geleidelijk weersverbetering gerekend «w| worden. Over de Britse eilanden komt het hoge- g c drukgebied, dat de laatste dagen tamelijk honkvas" ten westen van Ierland heeft gelegen, langzaam r dichterbij terwijl de storing boven het Oostzeege- bied uit beeld verdwijnt. Wel is er intussen een nieuwe depressie ontstaan b die in het oosten van Europa slecht weer gaat ver-.^ oorzaken. Begin deze week viel daar al zoveel regei»e, dat in Polen grote overstromingen optraden. Het naderende hogedrukgebied onderdrukt in het NQ, weekeinde de buienactiviteit en vooral begin vol- R, gende week komt er meer zonneschijn. Ook de „er temperaturen gaan wat omhoog maar tijdens de nachten gaat het kwik juist omlaag doordat de aany0. gevoerde lucht van origine koud is. De afgelopen week is het vaak heel mooi weer ge- jon weest. In de vroege ochtend was daardoor het zoge^ naamde asgrauwschijnsel op de maan goed te zien.^ Dat is het aardse licht dat op het maanoppervlak a valt en daarna weer wordt teruggekaatst. Zulks kait c vrijwel uitsluitend in een zeer transparante atmos-ove feer worden waargenomen. Gisteren was het be- L wolkt met wat regen en maxima rond 17 graden, bTej Leiden maar 16.0. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, misschien ook onweer en in de ber gen sneeuw. In het zuid oosten vandaag nog en overwegend Middagtemperatuur tus sen 9 en 15 graden. Zweden: Overwegend bewolkt. En kele buien, misschien met onweer; vandaag vooral in het noordoosten en mor gen ook in het zuidwesten. Middagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot rond 13 in het zuiden. Denemarken: Onbestendig weer met vooral morgen een aantal buien en veel wind; ook onweer is mogelijk. Mid dagtemperatuur om streeks 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuidwesten geregeld zon en over wegend droog maar in de nacht en och tend wel hier en daar mist. Naar het noorden en oosten toe meer bewolking, meer wind en mogelijk wat lichte regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 14 graden in Schotland tot 18 plaatse lijk in Ierland en Engeland. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en enkele buien, vooral morgen. Langs de Vlaamse kust een stevig aantrekkende wind. Middag temperatuur ongeveer 15 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden maar van het noorden uit geleidelijk wat meer bewolking. Mor gen mogelijk wat regen. Daling van tem peratuur; morgen maxima rond 18 gra- Portugal: Af en toe zon en vooral vandaag enkele verspreide regen- en onweersbuien. In het noordwesten overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 23 en 26 graden. Madeira: Zonnige perioden en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 23 graden. Spanje: Veranderlijk bewolkt en enkele, soms zware, regen- en onweersbuien. In het noordwesten vandaag nog zonnig. Maxi ma rond 23 graden, in het uitersté zui den 27. Canarische Eilanden: Vandaag wisselend bewolkt en kans op een bui, morgen droog en meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 25 gra- Marokko: Westkust: Wisselend bewolkt en enkele verspreide regen- en onweersbuien, vooral in het noorden. Temperatuur 's middags ongeveer 23 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Warm met een middagtempe ratuur van 32 graden aan zee tot 40 plaatselijk in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Veel zon, maar vooral morgen ook kans op een stevige regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Mallorca en Ibiza: Wisselvallig met enkele regen- en on weersbuien, ook nu en dan zon. Maxima rond 25 graden. Italië: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen en onweersbuien. Vandaag in het noor den nog meer zon en oveiwegend droog. Maxima meest tussen 20 en 25 graden maar in het zuiden tijdelijk maxima in de buurt van 30 graden. Corsica en Sardinië: Nu en dan zon maar ook enkele regen en onweersbuien, vooral op morgen. Middagtemperatuur nog rond 27 gra- velden,. Vrijwel overal droo rond 19 graden. Oostenrijk: ''Afwisselend zon en wol ken vei meeste plaatsen droog. MidtW- i tuur ongeveer! 7 graden. |E Polen: |J Wisselvallig met nu en dan vH van tijd tot tijd buien. Een ij op onweer. Koel met maxirrjjM( graden. f Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, soms we daar een regen- of onweersbijisc] temperatuur omstreeks 16 grkroc Hongarije: Zonnige perioden e plaatsen droog. Middagtempl oplopend naar ongeveer 20ruw morgen. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1$ Zon- en maanstanden Zon op 07.10 i Maan op 06.33M 19.38 Waterstand IJmuiden Hoog 04.19 16.46 03.5} Laag 00.26 12.35 00.G Weerrapporten 11 september of' Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt 10 licht bew. half bew Madrid Malaga Mallorca Stockholm Warschau Wenen Malta: Zon maar ook kans op een onweersbui. Middagtemperatuur oplopend tot ruim 30 graden op morgen. Griekenland en Kreta: In het noorden geleidelijk meer bewol king en enkele buien, ook met onweer. Naar het zuiden toe veel meer zon en op de meeste eilanden ook droog. Hogere maxima; morgen rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: in het zuidwesten en zuiden aanhoudend vrij zonnig en droog. In het noordwesten geleidelijk meer bewolking' Zurich en een toenemende kans op enkele re- Bangkok gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur oplopend tot rond 30 graden op morgen. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe regen, vooral morgen in het noordwesten. Langs de kust dan ook veel wind. Daling van tem peratuur; morgen maxima van amper 13 in het noorden tot 17 in het midden. Zwitserland: Zonnige perioden maar met name in het noordoosten ook van tijd tot tijd wolken- half bew. grondmist licht bew. 8uenosAires onbew. Casablanca regen Johannesburg onbew. Los Angeles licht bew. New Orleans onbew. New York zwaar bew. TelAviv onbew. Tokyo licht bew. Toronto onbew. Tunis zwaar bew Vancouver onbew. 10 10 JO JU /JUT SUM fJV PZAA7S VAA/ PATUCUACPATPDOAUJU UF& JU ZU/ZXJU <S£UAAUT, UWfJ £>/./-r./r ivas ZFYAILAVSTAAR -

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10