Michael Jackson doet alsof er niets is gebeurd Vest Side Story beklemmend actueel Cultuur&Kunst Régis Campo wint Gaudeamus Prijs Manifestatie in Zichy brengt boeiende expositie voort bek Govert Flinck g naar Nederland Twee optredens Michael Jackson in de ArenA Gouden Leeuw voor Ier Neil Jordan NDAG 9 SEPTEMBER 1996 chef cert visser. 071-5356441, plv -chef jan rijsdam, 071-5356444 amsterdam anp De Frans componist Régis Campo heeft aan het slot van de Internationale Gaudeamus Muziek- week de Gaudeamus Prijs 1996 gekregen voor zijn compositie Commedia uit 1995. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 10.000 gulden. Eervolle vermeldingen gingen naar Markus Schmitt uit Duitsland voor zijn compositie Esca lade en naar de Zuid-Koreaanse componiste Soorang Jeong voor haar slagwerkkwartet Coll. De Gaudeamus Muziekweek in Amsterdam duurde van 2 tot en met 8 september. Aan deze week is een competitie voor jonge componisten verbonden. Componisten uit 39 landen stuurden in totaal 338 werken in. De jury selecteerde hier uit zestien composities voor kamerorkest, koor en diverse kamermuziekbezettingen. recensie sandra smallenburg Expositie; werk van Pieter Geraedts, Allart Lakke, Jacques Turk en Frans de Wit. Te zien: t/m. 21 september, woe. t/m. vrij. 13 00-18.00 uur, za 13.00- 17.00 uur, Galerie Zichy, Steenstraat 7, Leiden. Zo naast elkaar gehangen en geplaatst doen weinig van de werken in galerie Zichy nog denken aan de vier bruisende avonden van vorige week. Tij dens ,die bijeenkomsten in het kader van de manifestatie 'DWARS (Moment)maakten vier bekende Leidse kunste naars een speciale presentatie voor de ruimte van de galerie. Op de eerste avond maakte Jacques Turk een 'action- painting' op een metersgroot vel dat de hele zijwand van de galerieruimte besloeg. Het 'zelfportret' van Turk, een trein met een menselijk gezicht en het achterlijf van een paard, heeft plaats moeten maken voor de andere werken. Aan de 'performance' van Allart Lajcke - de kunstenaar kwam midden op de avond binnenzetten getooid met een Afrikaans masker en behangen met kettingen van bierblik-hp- jes - herinneren alleen het masker en een koffer. Het kof fertje is een persoonlijk docu ment, gebaseerd op een oud- Zwitserse traditie waarbij men sen dergelijke koffers samen stelden als een soort zelfpor tret. De ingrediënten van het valies van Lakke verraden ech ter weinig over zijn persoon lijkheid. Ze hebben voor hem misschen wel, maar voor de toeschouwer geen betekenis: een stukje hertengewei, een roestig handvat, een schaak stuk, een haarlok, etc. Frans de Wit maakte twee tekeningen die bijdroegen aan de inrichting van de ruimte en dus niet als autonoom kunst werk bedoeld waren. De een voudige werken, witte vellen met een horizontale of een ver ticale zwarte taps toelopende streep, beïnvloedden de erva ring van de ruimte door de lengte van de muren te bena drukken. Nu, omringd door de andere werken, mist de teke ning die heldere en analytische kracht. De objecten van Pieter Ge raedts hebben in eerste instan tie een onbevangen, grappig karakter. Zo hangt er een jurk van bubbeltjesplastic (het luxe verpakkingsmateriaal van bij voorbeeld kunstwerken) aan een houten kleerhanger, met een sinaasappelnet als boven stuk en een nylon band als ceintuur. En over een metalen draad die aan de muur is be vestigd hangen drie stukken van hetzelfde plastic, zorgvul dig en netjes gevouwen als de handdoeken in een badkamer. Toch proef ik hier een serieu zere ondertoon, een aanklacht tegen de moderne consump tiemaatschappij waarin alles steriel en kil is en geordend en geregeld moet zijn. Volgens de kunstenaar zelf gaat zijn werk over de leegte, die hij typeert als een destructieve kracht die zich probeert te verhullen in aangename vormen. Het is jammer dat de galerie niet meer ruimte heeft om alle werken tentoon te stellen, want nu gaat veel van de oor spronkelijke zeggingskracht van de presentaties verloren. Misschien had het moeten blij ven bij de vier eenmalige een mans-tentoonstellingen. Toch is het een mooie ervaring om vier van deze grote kunste naars in één ruimte te bewon deren. DE KASSA VAN DE LEIDSE SCHOUWBURG IS WEER OPEN! Reserveer nu voor voorstellingen in september: Schakels (satirisch familiedrama met o.a. John Kraaykamp), theaterpop van The Shooting Party, Samba Salad met swingende jeugdvoorstelling, de vileine produktie Vaderlanders, atletische dans van itzik Galili, cabaret van Kommil Foo, Basterd en Niet Schieten en wegens succes hernomen, Helmert Woudenberg met zijn magische verhalen en Tip Top (ontroerend meesterwerk met o.a. Jenny Arean). Lees voor meer informatie het nieuwe maandblad, PODIUMNIEUWS LEIDEN ivrifk Vivien Leigh doet 40.000 dollar ftGELESBij een veiling van Hollywood-souvenirs is gisteren a^eslurk die Vivien Leigh in de film Gejaagd door de wind (Gone [the Wind) heeft gedragen, verkocht voor 40.250 dollar li 67.000 gulden). Het kostuum dat Maureen O'Sullivan ma deg als Jane in de film Tarzan bracht bijna 11.000 dollar op. Biling heeft in totaal circa 317.000 dollar opgeleverd. idelijk Toneel krijgt Grote Prijs feestfRDAM Het Zuidelijk Toneel heeft de Grote Prijs van het ^festival in Amsterdam gekregen. Het gezelschap kreeg de van 50.000 gulden voor Caligula onder regie van Ivo van ng 'C(P- De jury bestond uit drie chefs van kunstredacties: Mark jur. irman (Parool), Joyce Roodnat (NRC Handelsblad) en Mi jl Zeeman (Volkskrant). Het theaterfestival vond plaats in De theater Bellevue en de Stadsschouwburg. De organisatie is 9-2iren over het evenement: de zalen waren voor 80 procent r s^pnard Katzman (Dallas) overleden jkcELES» De producent van de Amerikaanse televisieserie u 'do^s, Leonard Katzman, is op 69-jarige leeftijd overleden, man overleed donderdag in zijn huis in Malibu aan een aanval, zo maakte zijn zoon Mitchell zaterdag bekend. Be- e Dallas, waarvan hij ook een groot aantal afleveringen k^TcJjef en regisseerde, produceerde Katzman televisieseries als wesjsmoke en Hawaii Five-O. De ook in Nederland populaire se- jr. jallas, over de schatrijke Texaanse oliemagnaten-familie ïg, liep in de VS van 1978 tot eind mei 1991. 1 emschutprijs voor Richter Roegholt k van pRiCHEMDe Amsterdamse stadshistoricus Richter Roegholt f zaterdag in Woudrichem uit handen van staatsecretaris I van Cultuur de Heemschut persprijs gekregen voor zijn ar- Stadsvernieuwing in Amsterdam. Dat verscheen vorig jaar 7 0|it tijdschrift Spiegel Historiael. Roegholt schetst hierin de Pietelag in het denken over stadsvernieuwing in de jaren zeven- ran kaalslag naar bouwen met respect voor de gebouwde erfscHgving. Eervolle vermeldingen waren er voor Haro Hielkema m [ans Marijnissen en fotograaf Werry Crone van Trouwkoor BestPriikeleserie De Berm. ad vai fSpern de Kooning-academie ,U3ChfRDAMDe Kunstacademie in Rotterdam is zaterdag omge- la 9.3)t in de Willem de Kooning-academie. Dat gebeurde tijdens pening van de tentoonstelling van de Nederlands/Ameri- ?en v^se schilder in het museum Boijmans Van Beuningen. De in n Holf in Rotterdam geboren schilder woont al sinds zijn 18e in (York. Daar groeide hij uit tot een van de belangrijkste Ame- ntevajnse schilders. Sinds 1990 schildert hij niet meer. Hij lijdt ende ziekte van Alzheimer. De expositie, waarop ongeveer 35 °Palklerijen zijn te zien, duurt tot en met 1 december. p /io,|ag»gpdtijdens de oorlogsjaren gestolen doeken op, maar komt het zel- schilderij Portret van den voor dat de eigenaren het ^jam Boom van de Neder- teruggeven. meester Govert Flinck „Het doek is voor ons van 43, dat tijdens de Tweede groot belang", aldus consul-ge- doorlog door de nazi's neraal Jan van Dam in The Ga- estolen en in Canada te- zette. „Dit is het enige bekende wam, komt terug naar schilderij van de eerste burge land. De eigenaren, die meester'van Amsterdam." Hij )ek jarenlang in hun bezit wees er wel op dat de histori- I n zonder te weten dat het sche waarde ervan waarschijn- jstolen, hebben het afge- lijk groter is dan de financiële, donderdag afgeleverd bij Werken van Flinck (1615- lederlandse consulaat in 1660) hebben- de afgelopen ja- Mdefeai. ren bedragen variërend van icteur H. van Os van het 20.000 gulden tot ruim zeven ïuseum in Amsterdam ton opgeleverd. Een van de og nooit van het schilderij laatste werken die werden ge- eerste burgemeester van veild, het Portret van een oude itshdam te hebben gehoord, man met gouden medaillon, Dechter wel verrast over het bracht op 12 januari 1995 bij van de erfgenamen. Vol- Sotheby's in New York zo'n ïem duiken er regelmatig 47.000 gulden op. Michael Jackspn geeft eind de ze maand onverwacht twee optredens in Nederland. De Amerikaanse superster treedt met zijn HlStory World Tour op zaterdag 28 en maandag 30 september op in de Amster dam ArenA. Mojo Concerts heeft dat zaterdag bekendge maakt. Jackson besloot naar de ArenA te komen toen hij hoorde van de „unieke eigen schappen" die het stadion biedt, zoals het uitschuifbare dak. De kaartverkoop begint op 14 september. Prijzen Venetië naar Europese films Europese films hebben de hoogste onderscheidingen ge kregen op het 53e filmfestival van Venetië, dat zaterdag is ge ëindigd. De Gouden Leeuw voor de beste film ging naar de Ierse regisseur Neil Jordan (46) voor zijn filmepos Michael Col lins. De hoofdrolspeler in deze film, de 44-jarige in Noord-Ier- land geboren acteur Liam Neeson, kreeg de prijs voor de beste mannelijke acteur, de Coppa Volpa. De prijs werd in ontvangst genomen door Aidan Quinn, die een bijrol speelt in de film, omdat Neeson verstek moest laten gaan wegens ziekte. Michael Collins - voor een groot deel opgenomen in Du blin - gaat over het leven van Collins, het voormalige hoofd inlichtingen van de IRA, die in het begin van deze eeuw streed voor de onafhankelijkheid van Ierland. Na het mislukte Paas- oproer tegen de Britten organi seerde Collins de ondergrondse strijd. In Groot-Brittannië heeft de film - net als Jordans film The Crying Game uit 1992 - nogal wat stof doen opwaaien. Sommige politici hebben ge zegd te vrezen dat de spannin gen in Noord-Ierland zullen toenemen als de film begin vol gend jaar uitkomt. De Coppa Volpa voor de bes te actricè ging naar de vijfjarige Frangaise Victoire Thivisol, die de hoofdrol - een vierjarig meis je dat treurt om de dood van haar moeder - speelt in de film Ponette van Jacques Doillon. De speciale prijs van de jury - die onder voorzitterschap stond van regisseur Roman Polanski - ging naar de Georgiër Otar Ios- selani voor de Europese copro ductie Brigands. De door vele critici geroemde familiegeschiedenis The Funeral van de Amerikaan Abel Ferrara wist alleen de prijs voor de beste mannelijke bijrol in de wacht te slepen. Die ging naar Chris Penn. Verder kregen de Italiaanse acteur Vittorio Gas- sman, de Franse actrice Michèle Morgan en de Amerikaanse re gisseur Robert Altman prijzen voor hun hele oeuvre. De Mexicaanse film Profundo Carmesi kreeg drie Gouden Leeuwen: voor de beste regie (Arturo Ripstein), het beste de corontwerp en het mooiste ge luid. In totaal dongen zeventien films uit veertien landen naar de prijzen. )-16i In zijn opkomst schuilt al meteen de voornaamste boodschap van zijn nieuwe wereldtournee: Michael Jackson stapt na landing uit zijn eenpersoons space- shuttle en ontdoet zich di rect van zijn glimmende astronautenhelm. The King Of Pop is teruggekeerd op aarde en wil onder verto ning van zijn ware gezicht zoveel mogelijk één zijn met de voor hem te hoop gelopen 'onderdanen', in dit geval zo'n 130.000 ra- zendenthousiaste Tsjechen en Duitsers. praag» gpd/louis de moulin Meer dan ooit komt 'Wacko Jacko' bij de start van zijn 'HlStory World Tour' (die hem op 28 en 30 september in de Amsterdam ArenA brengt) in het Praagse Letenska Plan over als een entertainer van vlees en bloed. Ofwel als een gewone (maar wel zeer talentrijke) ster veling in plaats van als een zwe verige sprookjesfiguur. Vreemd is toch ook het an dermaal militairistische karak ter van zijn ruim twee uur du rende optreden, dat het best als een uiterst flitsend carrière overzicht kan worden omschre ven. Uniformen, vlaggen, strak ke parades, Michael Jackson (38) gebruikt ze herhaaldelijk om zijn muzikale evangelie van 'love, peace and worldhealing' visueel in te kleuren. Gelukkig voor hem vindt de eerste lichting fans op deze kille zaterdagavond werkelijk alles prachtig. Misschien wel omdat ze flink in de buidel hebben moeten tasten (omgerekend tot zo'n 150 gulden) voor een en treebewijs. En natuurlijk ook omdat Michael Jackson hier veel meer een nieuwtje is dan in zijn traditionele (westerse) af zetmarkten. Kortom, het is best een slimme zet van hem ge weest om deze eerste globale concertreis sinds Het Kinders- exschandaal (1993) eerst langs bijvoorbaat gretige halteplaat sen in het voormalige Oostblok (als verder Budapest, Boekarest, Moskou, Warschau) te laten voeren. Die Zwarte Bladzijde zal Jack son waarschijnlijk altijd wel blij ven achtervolgen. Want on danks alle 'staatshoofdelijke' eer (zoals ontvangst bij president Havel, later bij het optreden aanwezig) en idolatie is de Amerikaanse wereldstér in de Tsjechische hoofdstad evenzeer het mikpunt van knalharde ver dachtmakingen en dito spot. The King Of Pop is teruggekeerd op aarde. Zozeer dat hij zelfs even over wogen zou hebben de wijk te nemen. Dat gerucht, aangewakkerd door een plaatselijke 'Jackson- mania' waar de paus jaloers op zal zijn, wordt weer ontkracht door met name het slotakkoord van de 'Best Of-show: de sa menzang 'Heal The World' met tientallen kinderen, van wie Mi chael er zelfs eentje op zijn arm tilt. Alsof hij wil zeggen 'Zie je wel, dat er niks met mij aan de hand is'. Video Fysiek lijkt Jackson in elk geval weer behoorlijk de oude. Maar de hartritmestoornissen die hem eind vorig jaar tot het afge lasten van een serie (televisie optredens noopten hebben hem toch wel wat energiebe- wuster gemaakt. Evenals bij voorbeeld Mariah Carey 'in concert' zoekt hij geregeld zijn toevlucht tot videobeelden als vervangende act. Voor het gros van de massa maakt dit smok kelen misschien weinig uit, maar het kan wel een ontwikke ling zijn waar het eind van zoek is. Start de band maar weer, is straks het motto bij mega-rock- shows. Voor wat het geluid betreft kent Jackson inmiddels al geen enkele schroom meer, want heel veel van de twintig songs in deze 'HlStory-show' worden ze ker niet 'live' geproduceerd. Het enige bandlid dat zich naast hem soms ook even in de kijker mag spelen is gitariste Jennifer Batten, de blonde hanekam die hem ook op zijn 'Dangerous Tour' assisteerde. Wie hem, onverminderd de Meester van de Moonwalk, toen heeft gezien zal straks nauwe lijks voor verrassingen komen te staan. Zijn 'schaduwspel' ter in leiding van 'Smooth Criminal' FOTO GPD zou vrij origineel zijn geweest, ware het niet dat bij de ope ningsceremonie van 'Atlanta' als iets soortgelijks werd gepre senteerd. Michael imiteert ook even zijn zusje Janet als 'spontane huilebalk' bij zijn terugblik op zijn hectische vormingsjaren als jongste broertje van The Jack son 5. Dit soort doorzichtig the ater kan hij maar beter achter wege laten. Hetzelfde geldt voor een andere vrij goedkope truc: het openingsvuurwerk dat nota bene veel uitbundiger was dan de vuurpijlenpracht na afloop. Michael Jackson, start HlStory Wold Tour, Letenska Plan, Praag. Bijgewoond: zaterdag avond. In de Amsterdam Arena op zaterdag 28 en maandag 30 september. Start voorverkoop aanstaande zaterdag bij de be kende adressen. recensie hans visser 1 ide Story. Naar de originele pro- in Jerome Robbins. Nog te zien: september, Carré, Amsterdam, ama tournee door Nederland. was er nooit een West Si- gbry geweest. Zes jaar duur- voor componist Leonard tein zijn project rond een tijds 'Romeo en Julia'-ver- rond had. Samen met chrijvers Stephen Sond- en Arthur Laurents schiep est Side Story. Het verhaal twee rivaliserende 'gangs' erschillende etnische, in conomische nauw gedre- minderheden in New York in als een bom. was alsof het thema en de ïtionaire, maar toch typi- Broadway-muziek van tein apelleerden aan het van onvrede onder de Lrse jeugd. West.Side Story een hit, een geëngageerde lesscherpe teksten, gese ritmes, hartverscheuren- irjcènes. Mede dankzij de irsie. st Side Story werd een eker. Met de middelen van ïsical en de dramatiek van era. En sinds zaterdag is er /eer een Nederlandse ver- n hoe actueel nog, in dit van etnische spanningen, voor hoeveel buitenlan- is Nederland wat Amerika )r de Puortoricanen uit de Korkse 'West Side', ar West Side Story is voor- aaltheater. Dansen, acte- muziek zijn hier een dy- sche eenheid. Gebaseerd e typisch Amerikaanse ge elheid. Het is dan ook een atie dat deze Nederlandse Side Story, daar gister- d in het Amsterdamse Ko- ijk Theater Carré daar heel bij kwam. nt het vaak als mislukt Het totaal nieuwe toneelbeeld, waarin West Side Story geen moment stil staat. omschreven avontuur van Joop van den Ende met 'Cyrano' op Broadway, heeft achteraf wel degelijk wat opgeleverd. Zoals een massa ervaring om zo'n ve- eeleisende productie hier neer te zetten. Om te beginnen legt het orkest onder leiding van Harry van Hooff een geweldige basis. De hondsmoeilijke mu ziek van Bernstein vormt de hartslag, de ziel. Muziek waarin de dansers met vaak wervelen de scènes geweldig uit de voe ten kunnen. En dan het totaal nieuwe to neelbeeld, waarin West Side Story geen moment stil staat. Overheersend daarin is benau wende sfeer van de open stalen trappen tegen de muren van de Newyorkse woonkazernes. En binnen dat speelt Reinier Twee- beeke een virtuoos spel met het licht. Probleem met West Side Story is natuurlijk de taal, want de teksten zijn zo bekend in hun oorprsonklijke Amerikaan se vorm, dat het even wennen is ze nu in het nederlands te ho ren. Maar Koen van Dijk deed voortreffelijk werk. Zijn Ameri kaanse avontuur heeft blijkbaar ook hem eens te meer doen be seffen dat elke zin iets origineels moet hebben, dat de aandacht vasthoudt. Vooral in ensemblescènes als 'Officer Krupke' en 'America' is hij op zijn best. Zelfs de vocabu laire van Kees van Kootens Koos Koets duikt op. Dat is nog eens hertalen. Helaas gaan de lief desscènes hem wat minder goed af. Minder geslaagd is ook het acteren van Addo Kruizinga in de rol van Tony. Het was alle maal nog net iets te gemaakt. Bovendien kleurt zijn stem niet zo mooi bij die van Maria. Een kwestie van smaak misschien. Maaike Widdershoven is als Maria stralend, hartveroverend. Maar is deze ster van 'The Phantom' ook een Puortori- caanse? Dat geldt iets meer voor de Vlaamse Hilde Norga. Het zweet van haai- rol is tot op de achterste rij bijkans te ruiken. Daarnaast is er een reeks klei ne rollen, die domweg goed tot heel goed is bezet. Alles bij el kaar is dit een uitstekende pro ductie, beklemmend door zijn actualiteit.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23