Leidsch Dagblad 21 'Eind werkloosheid binnenkort in zicht' LAATSTE LOTEN! Vanavond trakteert e Gouden Gids Ook Juinen wantrouwt Leiden Noordwijkse wethouder Voorham neemt ontslag na brief van VVD (ijk vanavond in Je onderstaande plaatsen zeker )mhoog en stem f op TV 10, want j om 22.15 uur gebeurt het... Nederland niet gelukkig met president Suriname Zeven doden door orkaan GOED NIEUWS - lliJJLulW .G 6 SEPTEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Particulier moet nota medicijnen achteraf betalen Buitenland Kunst Veel twijfel over boek 'Operatie James Bond' Popgroep R.E.M. M my maakt indruk met I 0 nieuwe cd Sport Leonard Pluimgraaff ligt van geen spits echt wakker ndst van de Volen- ler meet 135 centime- oto united photos de boer» ron pichel iser vangt >er-paling dam pieter van hove /an de grootste vang- Doit. Een Volendamse r kon zijn ogen niet en toen hij deze week et Markermeer zijn n lichtte. In de netten hij een reuzenpaling een lengte van maar 1.35 meter en een ge- t van zeven kilo. De aan 'g heeft zich vermoe- in de fuik doodge- n fr%men. 9.89 vondst trok veel he in de haven van Vo- e 'nW. De paling is voor vanrzoek overgebracht het Rijks Instituut n Visserij Onderzoek a *0) in Umuiden. Biolo- kijken onder meer geslacht, leeftijd, pnhoud en plaats van omst. Igens RlVO-medewer- rï van Willigen gaat het I pen recordvangst. „Of Vde grootste paling is, jq ik niet. Bij het RIVO ieder geval nooit een jre melding bhmenge- pn." vakliteratuur wordt tgaan van een maxi- a-lengte 1.20 meter, schat zijn leeftijd op dertig jaar", zegt Van De paling is niet hikt voor consumptie. •Igens Van Willigen is I «ling een alleseter. De- J oort, ook wel zoetwa- aling genoemd, mag verwisseld worden J de zeepaling, de con- "De conger, die nooit in C Divater voorkomt, kan lengte bereiken van J de drie meter. iar Voorspelling topambtenaar Wijers tijdens toespraak in Sittard: Koot en Bie bij hoogste punt Nationaal Natuurhistorisch Museum Als de economische groei de komende jaren voortdurend tenminste een half procent hoger is dan in de afgelopen tien jaar, kan heel Nederland weer aan het werk worden geholpen. Dat zei secrétaris-generaal L. Geelhoed van het ministerie van economie gisteren bij de opening van een bedrijvencentrum in het Limburgse Sittard. sittard gpdzend nieuwe banen bij. ,»En in 1997 nog meer", aldus Geel hoed. „Daarmee behoort Ne derland tot de weinige Europese landen die erin slagen de werk loosheid iets terug te dringen." Echt zoden aan de dijk zet het echter volgens Geelhoed pas als het paarse kabinet erin slaagt elk jaar de economie met drie procent'te laten groeien. „Dan kunnen we héél Nederland weer aan het werk helpen." Daarvoor moeten de over heidsfinanciën nog verder wor den gesaneerd en de lasten om laag, betoogde de adviseur van minister Wijers. „De lasten drukken ook op onze arbeids kosten. Als ze dalen, is dat goed Geelhoeds voorspelling kan al leen uitkomen bij een structure le economische groei van drie procent per jaar. Maar dat is volgens Geelhoed, de belang rijkste adviseur van het kabinet, best mogelijk. „Want het gaat goed met de Nederlandse eco nomie", aldus de hoogste amb tenaar van EZ. Vooruitlopend op de officiële cijfers die met Prinsjesdag be- kend'worden, zei de invloedrij ke Geelhoed dat de economi sche groei dit jaar op 2,5 pro cent uitkomt. „En volgend jaar nog een fractie hoger. Ook komen er honderddui- 'Met opgeheven hoofd verlaat ik de raad' noordwijk paul de vlieger De Noordwijkse wethouder van onderwijs, financiën en sociale zaken C. Voorham-Bartens (PvdA) heeft ontslag genomen. Zij zegt zich daartoe gedwongen te voelen door de plaatselijke WD, die eerder deze week per biief het volledige vertrouwen in Voorhams partij opzegde. Voorham heeft ook haar raadszetel eraan gegeven. „Met pijn in mijn hart maar met op geheven hoofd verlaat ik de Noordwijkse gemeenteraad", schrijft zij in haar ontslagbrief aan de burgemeester. Het opstappen van Voorham hing al enige weken in de lucht. Nadat een rapport openbaar werd gemaakt, waaruit bleek dat fouten op de afdeling on derwijs de gemeente minimaal 1,2 miljoen gulden schade heb ben berokkend, drong de oppo sitie al aan op haar aftreden. Afgelopen maandag liet vrij onverwacht ook collegepartij WD weten van mening te zijn dat de wethouder onmiddellijk moest vertrekken. Voorhams voornaamste verdediging dat ze niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor fouten van haar voorgangers, kon geen ge nade vinden in de ogen van de liberalen. De WD wenste ook niet de discussie over de onder wijsproblematiek op 19septem- aar, Almelo, Almere, Alphen aan den Rijn, Amsterdam, Apeldoorn, igendam, Arnhem. Assen, Bergen op Zoom, Breda, Delft, Den Helder, laag, Den Bosch, Deventer, Doetichem, Drachten, Dronten, Emmeloord, 6n, Enschede, Gorinchem, Gouda, Haarlem. Haren, Heemskerk, Bnveen, Hilversum, Hoofddorp, Hoogeveen, Hoorn, Landgraaf, J^/arden, Leiden, Lelystad, Meppel, Middelburg, Nijkerk, Nunspeet, idrecht. Purmerend, Rijswijk, Roermond, Rotterdam, Rucphen, Schagen, "g, Utrecht, Valkenburg, Veenendaal, Venlo, Venray, Vlaardingen, Wijk lurstede, Winschoten, Wychen, Zaandam, Zoetermeer, Zwolle. paramaribo anp De nieuwe Surinaamse presi dent Jules Wijdenbosch, de tweede man van oud-dictator Bouterses NDP, verwacht dat de nieuwe regering niet langer dan een week na zijn inauguratie aantreedt.- Wijdenbosch wordt volgende week zaterdag beë digd. Hij volgt dan Ronald Ve- netiaan (Nieuw Front) op, van wie hij gisteren de verkiezing in de Verenigde Volksvergadering won. Met de nieuwe vice-president Pretaap Radhakishun begint Wijdenbosch vandaag al ge sprekken met maatschappelijke groeperingen. De nieuwe presi dent is niet van plan terug te kijken. Hij is optimistisch over de 'samenwerking met het volk. „We moeten nu snel aan het werk", aldus de nieuwe presi dent. Wijdenbosch kreeg van de 847 afgevaardigden 31 stem men meer dan Venetiaan. Wijdenbosch zal gaan regeren met een kabinet dat bestaat uit De orkaan Fran, die afgelopen nacht de Amerikaanse kust be reikte, heeft zeker zeven levens geëist. De wind bereikte snelhe den tot op 193 kilometer per uur. Electriciteitsleidingen bra ken en bomen slingerden hui zen binnen of kwamen op snel wegen terecht. De verwachting is dat Fran zich in de loop van vandaag naar het oosten verplaatst. de NDP, de nieuwe partij BVD en de Javaanse KTPI. Het zal kunnen steunen op een meer derheid van 26 zetels in het 51 zetels tellende parlement. Het Nieuw Front van Venetiaan be haalde bij de verkiezingen in mei 24 zetels. De NDP bleef toen steken op 16. Politiek Den Haag reageert te leurgesteld op de verkiezing van Wijdenbosch. Van de regerings fracties is vooral de WD uitge sproken negatief. De partij vindt dat Nederland nu de geldkraan moet dichtdraaien. PvdA en D66 toonden zich eveneens weinig gelukkig. Ook het CDA noemde de overwinning van Wijdenbosch 'geen felicitatie waard'. Pagina 2: In de schaduw van Bouterse Ruim drie maanden Suri naams gesjoemel HET WOORD IS AAN Lichtenberg Het is onmogelijk de fakkel der waarheid door het ge drang te dragen zonder ie mand de baard te verzengen. voor de Nederlandse concur rentiepositie." Het kabinet is al goed op weg, vindt Geelhoed. „Het lijkt Ne derland te lukken om de lasten te verlichten en tegelijk het be grotingstekort terug te drin gen." Dat laatste is een van de be langrijkste voorwaarden van de Europese Monetaire Unie (EMU), die de komst van een Europese munt mogelijk moet maken. „De ons omringende landen dringen wel hun begro tingstekort terug", aldus Geel hoed, „maar slechts ten koste van forse lastenverzwaringen". Wel moet het kabinet 'ongelofelijk veel' investeren in verbetering van de infrastruc tuur. „Daaraan geeft Nederland nu ongeveer twee procent van het bruto binnenlands product (datgene dat we in Nederland gezamenlijk verdienen, red.) uit en dat moet naar zeker drie procent," aldus Geelhoed. ber af te wachten. Met name dat laatste neemt Voorham de liberalen hoogst kwalijk. Coby Voorham (50) heeft een lange politieke carrière in Noordwijk achter de rug. Ze heeft op de kop af achttien jaar in de gemeenteraad gezeten; op 5 september 1978 werd ze door toenmalige burgemeester J. Bonnike geïnstalleerd. In 1982, na één raadsperiode, werd Voorham fractievoorzitter van de PvdA, een functie die ze ver vulde tot de zomer van 1994. Haar loopbaan als wethouder daarna duurde slechts iets meer dan twee jaar. Wethouder Hekking (links) en burgemeester Van der Vaart in de 'ruwbouw' van het museum. „Bij ons stopt de TGV wèl." foto loek zuyderduin Leidsch Dagblad. „Wij", waar schuwde hij met geheven vin gertje de dienstdoende redac teur, „krijgen namelijk een di recte verbinding Juinen - Parijs. Bij ons stopt de TGV wél, waar daar moesten wij in Juinen toch die in Leiden gewoon doorrijdt, wel even de wenkbrauwen bij Kwestie van een goede lobby in fronsen. Zo'n kreet sluit meteen Den Haag. Hoe zit het hier ei- zoveel uit. Of draai het eens om. genlijk met het drugsbeleid? Dan is het net alsof Leiden ner- Heeft Leiden een gemeentelijke gens op lijkt. Hekking, neem koffieshop? Juinen wel. Mijn ei- eens over, wat hebben wij daar gen zoon staat achter de toog". Niemand wist tot voor kort waar Juinen lag. Maar inzake dat mysterie lichtten Juinens burgemeester drs. H.M van der Vaart en wethouder Tj. Hekking gisteren een tip van de sluier op. Bij het bereiken van het hoogste punt van het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) in het bio-science park achter het AZL kwam dit illuste re duo namens de buurge meente van Leiden zijn feli citaties aanbieden. Weliswaar gaven zij de exacte ligging nog altijd niet prijs - er gens in de Bollenstreek? - maar gelijk vele andere buurgemeen ten koestert ook Juinen in elk geval een gezonde dosis wan trouwen jegens zijn grote broer Leiden. Feest of geen feest; Leiden kreeg er op de druk bezochte receptie van het NNM flink van langs van de 'dorpsbestuur ders', neergezet door Kees van Kooten en Wim de Bie. Nadat wethouder Hekking de eerste man van Juinen er weinig sub tiel op had gewezen dat hij al enkele minuten met de verkeer de speech bezig was - die be hoorde immers bij de opening van een tentoonstelling over Koreaanse schilderkunst in Vol kenkunde - las bürgemeester Van der Vaart zijn collega Goe- koop stevig de les. Te beginnen met de slogan 'Niets lijkt op Leiden'. „Nou, in Juinen op gevonden?" „Alles is in Juinen, burge meester. Dat is onze slogan. En Leiden gaat dan wel door voor museumstad, maar hebben wij niet het Tractorium, het Fritua- ris, waar de geschiedenis van de aardappel wordt behandeld en het museum waar de historie van de houten schoen wordt weergegeven? Dat Leiden in '97 de cultuurstad van Zuid-Hol land is, vind ik daarom een gotspe. Trouwens, dat nieuwe station lijkt ook al nergens op. Al die buizen. Het is meer een olieplatform. Maar dan zonder boortoren. Dus op de keeper beschouwd is het eigenlijk hele maal niks." Ten aanzien van het station, had Hekking nog een nieuwtje in huis. De wethouder wenste dat ook graag afgedrukt te zien op de voorpagina van het Pagina 17: Wat heb je aan een hoogste punt? Coupon op pagina Uitgaan voor een gratis glas wijn en kopje koffie bij Alfred's Diner in Alphen tijdens drie-gan genmenu. Koop Fokker door Samsumg lijkt bijna rond amsterdam bill meyer Het Koreaanse bedrijf Samsung en de curatoren van de failliete vliegtuigbouwer Fokker staan op het punt een zogenoemde Letter of Intent te tekenen. Deze intentieverklaring geeft de Ko- reanen tot 23 september exclu sive rechten in de uitwerking van de overname-details. De verklaring moet worden gezien als een positief teken richting banken en potentiële klanten dat Fokker een sterke 'moeder' heeft gevonden. Een en ander is vernomen uit kringen rond de curatoren, die zelf het bericht willen bevestigen noch ontken nen. Elke poging tot een door start ketste tot nu toe af op de halsstarrige weigering van de banken om Fokker te financie ren. Met Samsung aan boord is aan die eis voldaan. JAPANS RESTAURANT OSAKA TP ANY AKI 'Een nieuwe STER aan het culinaire Leidse firmament' Tongstrelende menu's, door de koks voor uw ogen bereid op een spectaculaire wijze in een passende ambiance. Dat is de nieuwe manier van tafelen in "Restaurant OSAKA" Dagelijks geopend: (behalve dinsdag) 12.00 tot 14.00 uur - 17.00 tot 23.00 uur Stationsweg 22 Leiden - Tel. 071 -5123709 I W&l - Koop dus snel uw Staatslot mèt Jackpot.Trekking dinsdag 10 september. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij.-^ NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dal is goed nieuws. Dus necir i abonnement. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) - (l.v.m. controle bezorging) i Per kwartaal acceptgiro (f. 91,20) 1automatisch (f. 90,20) ,'dop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag Op da mat.. tijd de R van Resultaat.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1