-Leiden Universiteit krijgt toch geld voor onderwijsplan Kraker zit slopers Noorderstraat dwars 'In taken van de heer Diekstra is voorzien' Vellicht alarm in rarkeerautomaten Laatste geld fietsbeleid gaat naar Lage Rijndijk Protest Njord is louter voor clubkas bedrijven verwachten vinst te zien stijgen DENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 Plagiaat yt 3 Stichting Leefbaar I J Voorschoten wordt door de journalist Joop Peeters beschuldigd van plagiaat. Vernielingen A 1% Vandalen zijn de I D laatste tijd een ware plaag voor Alkemade. Vooral in de weekeinden wordt veel vernield. iNNO 1896 Vrijdag 4 September e uitslag van de aanbesteding van het opsteken en onderhou- »n der lantaarns in de gemeente Zoeterwoude is als volgt: jrceel 1: dorp en omgeving, 11 petroleumlantaarns, gegund in Th. Van Benten, voor 5.32 per lantaarn, erceel 2:6 petroleumlantaarns, aangenomen door L. Zonderop, )or 10.68 per lantaarn. grceel 3:10 lantaarns, J. Romijn, voor 12.50 per lantaarn. iNNO 1971 zaterdag 4 september e stichting huisvesting werkende jongeren beschikt momen- !el ruim een jaar na de start over 176 wooneenheden en vee winkels met een totaal aan investeringen van 1.761.000. l totaal zijn er sinds de oprichting contacten geweest met 679 egadigden. Hiervan is geholpen 23,71 pet. Op een wachtlijst :aan 179 werkende jongeren. Getracht wordt mensen in een- ïlfde huis samen te brengen van wie de persoonlijkheid, met ie van de anderen vermoedelijk en hopelijk zal harmoniëren iet als doel het bevorderen van een prettige atmosfeer. Maat- ;happelijke positie, ras, geloof of politieke overtuiging leggen een gewicht in de schaal. Aangepast voorstel wel acceptabel voor inspectie De Leidse rijksuniversiteit maakt een behoorlijke kans om toch geld te krijgen voor haar plannen ter verbetering van het onderwijs. paar miljoen gulden extra krijgt om in haar onderwijs te steken. „De procedurele belemme ringen zijn weggenomen, zo heeft men ons laten weten met de nodige slagen om de arm. Ik denk dat ons nieuwe plan kans maakt nu wel te worden geac cepteerd", zei rector L. Leertou wer gistermiddag in de univer siteitsraad. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De onderwijsinspectie die de Leidse plannen half juni nog af keurde, heeft nu laten weten de verbeterde versie van het 'kwaliteits-managementsplan redelijk acceptabel te vinden. Dat zou betekenen dat Leiden, net als een aantal andere uni versiteiten en hogescholen, een De inspectie had in juni voor al kritiek op de slechte onder bouwing van de voorstellen: zo zou Leiden geen analyses heb ben gemaakt van de kwaliteit van de huidige opleidingen, zou er geen aandacht zijn besteed aan de huidige problemen die de studie kunnen belemmeren en zouden bestaande onder- wijs-beoordelingen niet in het stuk zijn vermeld. In de nieuwe versie is dit ver beterd, zo vindt ook de univer siteitsraad die ermee akkoord ging. Veel aandacht wordt in het plan gegeven aan de invoe ring van het bindend studiead vies voor eerstejaars: hiermee gaat de universiteit dit jaar proefdraaien. Ook de onder wijsprogramma's en de begelei ding van studenten moeten be ter. Als alles goed gaat, de inspec tie en de minister instemmen, komt Leiden in aanmerking voor zo'n 8,5 miljoen gulden uit het Studeerbaarheidsfonds van Ritzen. De laatste 700.000 gulden die de gemeente dit jaar nog be schikbaar heeft voor fietsbe leid wordt besteed aan recon structies van fietspaden en kruisingen op de route van Leiderdorp naar de Leidse bin nenstad over de Lage Rijndijk. Dat hebben burgemeester en wethouders gisteren besloten. Door die fietsroute aantrekke lijker te maken denkt wethou der P. Langenberg (D66/ver keer) automobilisten te kun nen verlokken om de fiets te nemen. Tien belangrijke fietsroutes zijn volgens Langenberg voor verbetering vatbaar. Het veili ger en aantrekkelijker maken van die routes zou de gemeen te tien miljoen gulden kosten. Leiden heeft echter niet meer dan de helft van dat bedrag beschikbaar. En daarvan was al zo'n 3,2 miljoen beschik baar gesteld voor fietspaden langs Gooi- en Ketelmeerlaan, tussen Toussaintkade en Groenhovenstraat en tussen de Hofvlietweg en de Vlietweg. Ook recreatieve fietspaden naar park Cronestein slokken een deel van het budget op. Van het geld dat overblijft kan nog maar één van de tien fietsroutes worden aangepakt. En omdat op de route van Lei derdorp naar Leiden over de Lage Rijndijk de verkeerson veiligheid het grootst is, heb ben B en W besloten daar dit jaar hun geld aan te spende ren. De andere tien fietsroutes moeten wachten tot komende jaren. DEN HAAG/LEIDEN AAP RIETVELD De huizen staan er al bijna vier jaar en over en weer zijn er nau welijks klachten. Toch ging de koninklijke studentenroeivere niging Njord gisteren naar de Raad van State in een laatste poging de bouwvergunning voor 25 appartementen naast het verenigingsgebouw aan de Morsweg vernietigd te krijgen. Niet om de huizen alsnog te la ten slopen, maar om de ge meente Leiden te dwingen mee te betalen aan de geluidsisolatie in het clubhuis. Njord protesteerde vier jaar geleden fel, toen de gemeente met plannen kwam om appar tementen te bouwen op een steenworp afstand van het ver enigingsgebouw. Het bestuur voorzag een regen van klachten van de nieuwe buren. Het coachen van de roeiers, én de feestjes die Njord zo nu en dan houdt aan de Morsweg, gaan nu eenmaal gepaard met lawaai. De bezwaren werden echter verworpen en de bouw ging door. Met de klachten is het alle maal nogal meegevallen, con stateerde staatsraad in buiten gewone dienst A. van Galen gis teren tijdens de zitting. En dat moest advocaat I. Landman van de roeivereniging beamen. „Het is een nette vereniging", legde Landman uit. „Dus ze hebben de nieuwe buren op de koffie genodigd om kennis te maken en de vereniging heeft zichzelf een aantal beperkingen opge- legd." Maar de bouwerij - die er vol gens Landman door de ge meente even snel doorheen is 'gejast' - zou Njord wel op kos ten hebben gejaagd. Kort na de oplevering van de huizen werd de roeivereniging verplicht een hinderwetvergunning aan te vragen. Njord moest het clubge bouw isoleren. Als die huizen niet waren, gebouwd was dat niet nodig geweest, veronder stelde Landman. En daarmee was de zin van de beroepsprocedure, die ge meentewoordvoerder R. Braamskamp volledig ontging, volgens Landman verklaard. Het achteraf vernietigen van de bouwvergunning door de Raad van State zou Njord de kans ge ven een schadeclaim in te die nen bij de gemeente. Zo zou de roeivereniging nog iets terug zien van de investering. Staats raad A. Kosto gaf Landman wei nig kans. „Als er niet gebouwd was had Njord ook een hinder wetvergunning moeten aanvra gen. Dus komt u met die scha declaim ook niet erg ver", zei hij. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. Rooseveltstraat week afgesloten LEIDEN De kruising van de Van der Helmstraat en de Roosevelt straat is de komende week van maandag tot en met vrijdag af gesloten voor doorgaand ver keer. Bij de reconstructie van de Rooseveltstraat wordt in die kruising een verkeersdrempel gelegd. Aansluitend wordt tus sen vrijdag 13 tot maandag 16 september de nieuwe rotonde op de kruising van Vijf Meilaan en Rooseveltstraat geasfalteerd. Een groot deel van de rotonde is daarom dat weekeinde gesloten voor doorgaand verkeer. )EN i parkeerautomaat met een I arde van 17.000 gulden is on- igs gestolen van de Molen- «9 irf in Leiden. De dieven wrik- I de automaat los van de zuil, v f veroorzaakten daarmee ook g eens een schade van onge- pi 1500 gulden. De dienst I idstoezicht, waarin het voor- ilige Parkeerbeheer is opge- an, overweegt nu de automa- te voorzien van een alarm- jteem. jjf De diefstal van parkeerauto- iten - in de maanden mei en li verdwenen er ook al een ar - is voor Stadstoezicht een >s ite kostenpost. De automaten zak n nauwelijks te verzekeren. ie zijn daarover wel in onder- ndeling, maar de verzekering ut zoveel uit, dat we er waar- K pijnlijk weinig mee opschie- 1 k", vertelt hoofd J. Goudsmit. Een alarmsysteem lijkt Goud smit een betere oplossing. „Dat zijn apparaatjes die in verbin ding staan met onze dienst, en in de avonduren met het poli tiebureau, en die waarschuwen bij vernieling en diefstal, maar ook bij een storing van het ap paraat." In afwachting van het alarm systeem zal Stadstoezicht de politie vragen vaker bij de par keerautomaten te gaan kijken. Goudsmit: „En dat helpt, want het is heel moeilijk om parkeer automaten te stelen. Ze zijn ste vig verankerd, je bent er echt wel een tijdje mee bezig om zo'n automaat los te krijgen." De opbrengsfvoor de dieven is overigens veel kleiner dan de schade voor de dienst Stadstoe zicht. De automaten zijn vol gens Goudsmit niet verhandel baar. „Het is ze dus alleen om de inhoud te doen." t top 100 bedrijven in de wes- l lijke Randstad zien de toe- jmst rooskleurig tegemoet. Ireederde verwacht dit jaar de J nst te zien stijgen ten opzich-, I van vorig jaar. Driekwart ziet bk) op de wat langere termijn winsten omhoog gaan. Ruim helft verwacht dat als gevolg de hogere winsten ook de erkgelegenheid in de komen- jaren zal toenemen. Gedeputeerde J. Nolten pD/economische zaken) kon Jdag pteren dan ook opgewekt rea- pen op de top-100-gegevens ïimg p onderzoeksbureau KPMG. p al in 1995 ingetreden groei de werkgelegenheid bij de öte bedrijven noemde Nolten j|k en meevaller'. „In de laatste gH ren werd de groei van de W (erkgelegenheid immers vooral prealiseerd in het midden- en einbedrijf." Join de verkeersproblemen in l__ft noorden van Zuid-Holland ét de gedeputeerde een beves- fing van de ingeslagen weg. L Het provinciebestuur zet hoog in op de aanleg van nieuwe rail verbindingen. „Ook na de ver breding van de A4 ontkomen we er niet aan meer mensen het openbaar vervoer in te lokken. De beste manier om dat te doen is het aanbieden van snel en confortabel rEiilvervoer", aldus Nolten. Verrast was de gedeputeerde over de klacht van een belang rijk aantal grote bedrijven dat er in de Randstad onvoldoende gekwalificeerd personeel te krij gen is. De klacht is vreemd om dat het opleidingsniveau in het westen van het land over het al gemeen hoger ligt dan elders. „Het kan samenhangen met het gebrek aan woningen waardoor het erg moeilijk is om mensen van buiten aan te trekken." Directeur F. Lempers van VNO/NCW reageerde een stuk minder positief op de cijfers van KPMG. „De Randstad is nog steeds het economisch cen trum, maar het is aan het uit schuiven over de oost-west-as- sen", constateerde hij. De sloop aan de Noorderstraat is na vele jaren procederen begonnen. foto hielco kuipers LEIDEN AAP RIETVELD Alle krakers waren er keurig uitgegaan en de laatste legale bewoners toonden zich ook bereid om te vertrekken. Dus leek er geen vuiltje aan de lucht bij de sloop van een rij panden aan de Langeg- racht en de Noorderstraat. Totdat de slo pers deze week in een van de huisjes toch nog een Engelse kraker troffen. Die niet meer kon zeggen dan dat hij 'may be' wel vrijwillig het huis zal verlaten. De gemeente dreigt nu met een kort geding. Na alle problemen met de onteigening van het galvaniseerbedrijf Cupera aan de Noorderstraat - een procedure die vele jaren in beslag nam - leek het ver der voorspoedig te gaan met de sloop van fabriekspand en woningen. „De kra kers gingen vrijwillig weg, het ging alle maal ongewoon soepel. Maar bij het be gin van de sloop bleek er deze week toch weer een kraker in te zijn getrokken", zegt gemeentewoordvoerder P. Blanken- heym. „We hopen het nog zonder kort ge ding te kunnen oplossen, maar een ge sprek met de kraker heeft weinig duide lijkheid gegeven." Als de kraker op don derdag niet vertrekt is een rechtszaak onvermijdelijk. De slopers zijn inmiddels wel met hun werk begonnen. Alle panden zijn afgezet met hekken. Uit het bedrijfspand en de huisjes worden deze week de asbest pla ten verwijderd. Volgende week begint het echte sloopwerk. Dat neemt zo'n vier weken in beslag. Daarna zijn nog eens acht weken uitgetrokken om de grond onder het fabriekspand te sane- Voor het terrein tussen Noorderstraat en de Hendrikstraat is al jaren geleden in opdracht van de gemeente een plan gemaakt voor de bouw van zes eenge zinswoningen en twaalf appartementen. Maar de Woningbouwvereniging Lei den, die aanvankelijk als opdrachtgever zou optreden, heeft zich teruggetrokken. De WBL vond het allemaal te lang du ren. De gemeente is nu op zoek naar een nieuwe geldschieter. „Ik weet niet hoe ver het daarmee staat, maar die risico- drager wordt wel gevonden", aldus een optimistische Blankenheym. fractieleider )aan Sloos ril met SP meer ippositie voeren Rector Leertouwer stelt universiteitsraad gerust laan Sloos volgt met onmid- pllijke ingang Cor Vergeer op Is fractievoorzitter van de Soci- üstische Partij in de Leidse ge meenteraad. Vergeer doet in piden een stapje terug omdat ij de regio in gaat. udelingen Ie voormalig fractievoorzitter kat op verschillende plaatsen I Zuid-Holland helpen bij het pzetten van SP-afdelingen. [aarnaast blijft hij in Leiden knals 'gewoon' raadslid. Vergeer was veertien jaar lang voorman van de Leidse soci- isten. De eerste jaren vormde in zijn eentje de hele fractie, nds de partij is doorgedron- in tot de Tweede Kamer heeft irgeer zitting in de 'denktank' in de fractie in Den Haag. irder 'os zit sinds twee jaar in de De nieuwe (links) en de oude roerganger van de Leidse socialisten gebroederlijk in de gemeenteraadsbankjes. foto archief Nu hij het roer heeft overgeno men, wil Sloos de zaken hier en daar wat anders aan gaan pak ken. „Hoewel ik enorm veel waar dering heb voor Cor, doe ik een aantal zaken toch anders dan hij. Ik denk dat het allemaal wat harder wordt, wat meer in de oppositie. Het is het jonge vuur dat er aan komt", aldus Sloos. „Door wie worden de beschuldigingen van pla giaat aan het adres van Diekstra onderzocht? Hoe lang gaat dat onderzoek duren? En wie neemt in die periode de taken van de hoogle raar over: wie verzorgt het onderwijs en onder zoek in die vakgroep?" De leden van de Leidse Universiteitsraad (UR) wilden gistermiddag weinig woorden vuil ma ken aan de affaire rond de Leidse hoogleraar psychologie René Diekstra. De UR nam de twee persverklaringen van het college van bestuur 'voor kennisgeving' aan. Maar UR-lid M. Gip- hardt wilde wel weten hoe lang Diekstra weg blijft en op welke manier zijn vakgroep klinische en gezondheidspychologie zich in die tussentijd moet redden. „Je moet over profetische gaven beschikken om te weten wanneer iemand die met ziekteverlof is weer beter is", antwoordde rector L. Leertouwer. „Verder kan ik u meedelen dat in de taken van de heer Diekstra is voor zien." Leertouwer verwees naar de speciale onder zoekscommissie die de beschuldigingen gaat onderzoeken aan het adres van de psycholoog. Volgens de rector kan die commissie die uit twee hoogleraren bestaat, nog worden uitge breid. „Vanmorgen heb ik een expressebrief aan de commissieleden verstuurd met de vraag of ze nog versterking nodig hebben van andere des kundigen. Gezien de nieuwe beschuldigingen van vorige week is hun takenpakket immers uit gebreid. Maar op die brief heb ik uiteraard nog geen antwoord." De commissie die nu bestaat uit de psycho loog prof. dr. W. Hofstee uit Groningen en de rechtshistoricus prof dr. J. van den Berg onder zoekt de beschuldigingen van plagiaat: Diekstra zou ruim 80 pagina's zonder bronvermelding, vrijwel letterlijk van Amerikaanse auteurs heb ben overgenomen in zijn populair-wetenschap- pelijk boeken 'Het Onderste boven' en 'Als leven pijn doet'. Hangende dit onderzoek is de hoog leraar met ziekteverlof thuis. Diekstra heeft inmiddels zo'n driehonderd brieven ontvangen van sympathiserende lezers. Zijn collega's van de opleiding psychologie en zijn vakgroep hebben een zwijgplicht opgelegd gekregen: niemand mag over de kwestie praten met buitenstaanders.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11