TE PAARD Toerisme Waterland: expositie als visitekaartje R ingfraujoch leeft: nieuw erras Circle Tram in Amsterdam Blauw van de rook Historie op postzegels Kabouter Piggelmee 'Beste vlieger-wind' Fietsend langs gemalen China in de lift Bloemencorso Little Bighouse ATERDAG 31 AUGUSTUS 1996 25 ijenleggan, Ierland. Veel weste lijker kun je in Europa niet ;regDmen. Tussen ons en de At- ;n' intische Oceaan ligt nog Vn halve kilometer droog mollen wad en het miniscule mey Island. Onze 'vervoer- tiddelen' - acht paarden - ans:hrapen wat met de hoeven. i- en, e weten dat ze zo voluit mo ist i.Voen. Even later is aansporen iële taal haast niet meer nodig. Bij- i a vóór we het weten, ploe- en de snelle hoeven in een idrukwekkende cadans au nor het ongerepte zand. De Ite zeewind raast om onze ren, een fijne nevel van zout iter slaat in ons gezicht. We jn eigenlijk veel te snel op et eiland. Dat had wel twee eer zo lang mogen duren, [aar gelukkig moeten we og terug. TRICK VAN DEN HURK IERLAND ké, de sensatie van een randrit te paard is ook in Ne erland te beleven, maar eigen- k nergens meer in de absolute ist die nog heerst langs de ler- westkust. Ruiters en paarden ;bben daar het rijk nog voor ch, en dan oo|c letterlijk. Waar rand en duinen langs de oordzee zelfs op een frisse ndagochtend in het najaar et wandelaars, joggers en fiet- rs moeten worden gedeeld, aar heerst langs de Aüantische :eaan vrijwel altijd de absolu- stilte. Ruiters op het strand n in Nederland bovendien et welkom in de zomer be- ijpelijk, overigens terwijl in rland zelfs in het hoogseizoen in worden gereden, j^ardrijden kan op het hele ^Hoene Eiland goed, maar het Hosten heeft toch iets bijzon- fcrs. De regio verkoopt zichzelf >>n ook niet voor niets als The Dat gevoel van bijna alleen op de wereld zijn kan ook tijdens een tocht door de bergen worden beleefd, foto Patrick van den hurk Land of the Horse. De graaf schappen Galway, Mayo en Roscommon bieden alleen al 27 goedgekeurde maneges, die vanuit plaatsen als Galway, Clif- den of het centraal gelegen Westport per auto uitstekend bereikbaar zijn. Bovendien heb ben ze in het westen al vanouds iets met paarden. De nationale trots op paardengebied, de Connemara Pony, stamt uit de gelijknamige streek, de jaarlijk se paardenmarkt van een week in Ballinasloe is uniek en de ra ces in Galway zijn wereldbe roemd. Cadeautje De natuur doet daar voor de liefhebber van buitenritten nog een cadeautje bij. In een straal van slechts enkele tientallen ki lometers rond Westport zijn de meest afwisselende landschap pen te vinden. Van glooiend weideland tot ruige bergen, van uitgestrekte stranden tot prach tige bossen en grote meren: het ligt allemaal binnen handbe reik. Daarom zijn niet alleen de ritten langs de oceaan zo bij zonder; ook in het binnenland kan dat gevoel van bijna alleen op de wereld zijn worden be leefd. Neem de tocht door de bergen bij Leenane in Galway, wat ver der landinwaarts. Ook daar voe len we ons af en toe net ontdek kingsreizigers. De paarden voe ren ons zonder dat we een mens zien via uitgestrekte bos sen, stromende riviertjes, ruige rotspaden en glooiende veen- moerassen naar een beklim ming, die uiteindelijk een prachtig uitzicht biedt op de ver landinwaarts kronkelende zee arm Killary Harbour. Het is dat een laaghangende wolk roet in het eten gooit, anders hadden we aan de andere kant het Con nemara National Park kunnen zien liggen. Daar, tussen de on herbergzame toppen van The Twelve Bens, leven de laatste echte wilde Connemara Pony's. Ook voor wie niet of niet elke dag wil rijden is het park een aanrader, evenals een bezoek aan de nabijgelegen Kylemore Abbey of een tocht naai de in drukwekkende en zeer visrij ke meren Lough Mask en Lough Corrib. Óok de kustroute tussen Clifden en Galway is zeer de moeite waard. En voor de liefhebbers van vogels en eilan den is het westen een paradijs. Het prachtige Achill Island, het grootste eiland dat Ierland kent, kan simpelweg via een brug worden bereikt. Voor een tocht naar de vogelwalhalla's Inishbo- fin en Clare Island moet ge woon de boot worden geno men. Doordraven Voor wie wel geregeld wil opstij gen: de grotere buitenritten zijn eigenlijk alleen goed te doen door ruiters met een redelijke ervaring en een behoorlijke be heersing van het paard. I lier en daar voeren de routes een stuk je over de weg, er komt vaak nogal wat klim- en daalwerk aan te pas en al te langzaam en voorzichtig kan er niet worden gereden. De rit moet immers re delijk binnen de gestelde tijd worden afgerond, en de deelne mers moeten bij elkaar blijven. Dat betekent dat er af en toe stevig doorgedraafd of -ge galoppeerd moet worden. Maar beginners of minder erva ren paardenliefhebbers komen in Ierland ook aan hun trekken. De meeste maneges geven les en hebben wel een korte, min-' der veeleisende buitenrit in hun programma. Bij veel ritten wordt bovendien nauwkeurig door de begeleiders bekeken wie wel en wie niet met de snel len meekan. De groep wordt dan gesplitst, zodat niemand zich opgejaagd of juist geremd hoeft te voelen. Ook aan de andere kant van het spectrum, de échte doorzitter, is gedacht. Wie ervaren is en twee tot drie uur rijden op een dag niet genoeg vindt, kan ook één van de diverse trails rijden. De ze reuzenritten in duur vari ërend van enkele dagen tot een week worden meestal mét accommodatie aangeboden: de ruiters rijden elke dag een uur of vijf, overnachten waar ze ein digen, en gaan de volgende dag weer verder. Voor vervoer van bagage en voor eten wordt ge zorgd. In het westen beginnen de meeste trails in Galway. Een en kele route blijft binnen dit graafschap, maar er zijn er ook bij die verder gaan. bijvoorbeeld naar het zuidelijker gelegen 'maanlandschap' van The Bur- ren of naar Tipperary in mid den-Ierland. Vermeldenswaar dig is ook de driedaagse tocht die vanuit Westport in Mayo kan worden gemaakt langs de kusten van de prachtige Clew Bay. Aan de ene kant kijkt be schermheilige Saint Patrick toe vanaf zijn eigen berg Croagh Patrick, aan de andere kant spe len zon en wind met de oceaan en de vele eilanden in de baai: veel mooier wordt het zelfs in Ierland niet snel. De kosten van een ril bedragen meestal zo'n 25 gulden per uur. Voor de tochten van enkele uren kan kort van tevoren worden gereserveerd. De trails moeten in verband met de be nodigde slaapplaatsen ruim van tevo ren worden besproken. Veel maneges zijn het hele jaar open, andere gaan in de winter dicht. De verplichte valhel men zijn meestal te leen, maar laar zen en kleding dient u vrijwel overal zelf mee te nemen. Inlichtingen en adressen bij het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme in Amsterdam. 020 - 62 23 10 1. of bij Ireland West Tourism in Galway, 00 353 - 91 63 08 1. Ij elkaar is er drie jaar aan ge- erkt. Temperaturen van meer an dertig graden onder nul, 9ïn dikwijls snijdende wind van lim 260 kilometer per uur en 3? aanvoer van materiaal uit et in het dal liggende Interla- ;n drukten het tempo aan- enlijk. Maar op 27 juni kon in e Zwitserse Alpen dan einde- k het Sphinx-Aussichtsterrasse orden geopend. Tussen de Vejönch en de Jungfrau, op 3.571 r (eter hoogte, op een 'knobbel' j ie bekend staat als het Jung- aujoch, ontstond daardoor het lellicht mooiste uitzichtspunt »n Europa. e hele verbouwing van de )oral door Japanse toeristen lel gefrequenteerde Sphinx ■an oorsprong een Observato- um) heeft 130 miljoen Zwit- entrse francs gekost, ongeveer 1 10 miljoen gulden. De verbou- ing omvat, behalve het splin- xnieuwe, glasdichte terras, on- ir meer de bouw van een ieuw Berghaus, een tweede% ationshal (vanuit Interlaken jdt via Wengen en/of Grindel- ald een treintje naar boven) i een dubbele personenlift die 25 seconden een hoogtever- jhil van 108 meter overwint en ïn de gemiddeld zesduizend 3t ïzoekers per dag naar het uit- chtspunt brengt, q et nieuwe terras, dat een lembenemend panorama edt op onder meer de grootste etsjer van West-Europa, de Ietschgletscher, is bij elkaar 650 erkante meter groot. Het be- oft na de reusachtige vensters de noordwand van de Eiger Ie trein vanuit Interlaken - de ingfraubahn - maakt er een ssenstop) de grootste attractie worden van de ruim een uur irende rit naar het hoogst ge- gen spoorwegstation van Eu- pa. De constructie, met veel u as, is zo gemaakt dat bezoe- trs geen last hebben van de >ms extreme weersomstandig- fden. ifo: Zwitserland Toerisme in nsterdam, 020 - 62 22 03 3. Het op bijna 4.000 enige twijfel tot de meter hoogte gelegen Jungfraujoch in Zwitserland kreeg een terras dat zonder mooiste uitzichtspunten van Europa behoort fotq Zwitserland toerisme Een enkele keer gaat het in Neder land mis met het waterbeheer. Zoals in '93 en '95. Maar als het dan een tijdje weer goed gaat, ebt de interesse voor waterstaatkundige werken gelei delijk aan weg. Niettemin dient een - volk dat leeft op het laagland perma nent bezig te zijn met water. Want het moet constant geleid, ingedamd, afgevoerd en gezuiverd worden. Over die niet aflatende taak gaat de jong ste tentoonstelling in het Haagse Mu- seon: 'Waterland'. De expositie, die eind juli werd ge opend, is van blijvende aard. Dank zij ruime bijdragen van Rijkswaterstaat, de Unie van Waterschappen en de Waterschapsbank kon het museum de niet geringe inrichtingskosten - ongeveer 600.000 gulden - betalen. Thema van 'Waterland' is de invloed van de Nederlander op zijn lage, goeddeels kunstmatige woongebied aan zee. Wie de tentoonstellingsruimte bin nenkomt, loopt letterlijk over Neder land: de vloer is een reliëfkaart, zodat meteen voelbaar is hoe laag het land ligt en hoeveel hoger de zee en de ri vieren. Zo wordt de noodzaak van dijken en uiterwaarden aanschouwe lijk gemaakt. Speel/leermeubelen la ten zien hoe het waterpeil in een pol der wordt geregeld, hoe de zeespiegel langzaam stijgt, hoe de kust met zandsuppletie tegen erosie wordt be schermd, hoe waterarmoede - ook dat komt voor - wordt bestreden en welke uiteenlopende belangen een rol spelen bij het waterbeheer. De vis stelt andere eisen dan de schipper, de wensen van de plant zijn niet gelijk aan die van de industrieel. Op video's wordt toegelicht waarom de belan gen zo strijdig zijn. Waterbeheer omvat meer dan het voorkomen van overstromingen. Het gaat ook om bescherming van het kostbare zoete water. In de jaren zes tig stonken rivieren en kanalen; vis sen stierven in groten getale. Sinds de Wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter uit 1970 is echter veel verbeterd. Dank zij 354 rioolwaterzuiveringsin stallaties en 228 industriële zuive ringsinstallaties is de kwaliteit van het water enorm toegenomen. 'Waterland' richt zich niet uitsluitend op het kind. Hoewel er veel te kijken en te bedienen valt, is de expositie ook bedoeld voor buitenlandse rela ties van Rijkswaterstaat en de water schappen. Een soort visitekaartje dus. In Amsterdam wordt eind maart volgend jaar de Circle Tram geïntroduceerd, een tram die in twee richtingen door het centrum van de hoofdstad rijdt en die daarbij de belangrijkste attracties aandoet. Met deze ringlijn kunnen toeristen eenvoudig van bijvoorbeeld het ene naar het andere museum rijden, zonder dat daarbij hoeft te worden overgestapt en zonder dat daarbij gebruik moet worden gemaakt van het ingewikkelde strippenkaart-systeem. Uit een onder zoek van de VW Amsterdam is gebleken dat toeristen het openbaar vervoer in de hoofdstad om die reden weinig toegankelijk vinden. Er wordt nog gestu deerd op de introductie van een speciaal 'Go Tram-vervoersbewijs'. De Circle Tram doet niet alleen musea aan, maar ook hotels, parkeergarages en belangrijke vervoer-knooppunten. De route telt vooralsnog 31 haltes en voert de passagiers in grote lijnen vanaf het Centraal Station via de Nieuwezijdskolk, de Dam, de Marnixstraat, het Leidseplein, de Van Baerlestraat, het Roelof Hart - plein, de Van Woustraat, het Frederiksplein, het Weesperplein, de Plantage Kerklaan, het Waterlooplein, het Rembrandtplein, het Muntplein en de Dam weer terug naar het Centraal Station. Er kan op elke halte worden opgestapt. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN EISBERICHTEN Letterlijk blauw van de rook is het op de Holland se tegels en borden die tot en met 14 november te zien zijn in het Nederlands Tegelmuseum aan de Eikenzoom 12 in Otterlo. Ze tonen prentjes over het gebruik van pijp en tabak, variërend van stillevens met tabaksdoos tot rokende apen en zeemeerminnen. Ook op deze tentoonstelling: een groot aantal tabaksvoorwetpen, zoals stenen pijpen, tabakspotten, vuurcomfoors, kwispedoors en een tabaksstoel. Info: 03 18-59 1519. Treinen blijken al sinds de vorige eeuw een bron van inspiratie voor de grafisch ontwerpers van postzegels. Het Nederlands Spoorwegmuseum aan de Johan van Oldebarneveltlaan 6 in Utrecht bezit een uitgebreide collectie, die de geschiede nis van de spoorwegen in beeld brengt. Een se lectie eruit is te zien op de tentoonstelling Spoor Post die tot en met 5 januari duurt en die ook een verzameling zogeheten spoorvrachtzegels omvat. Info: 030 - 23 06 20 6. 'In het land van blonde duinen/Niet zo héél ver van de zee/Woonde eens een dwergenpaartje/en dat heette Piggelmee...' Talloze Nederlanders kennen de beginregels van 'Het Tovervisje', het eerste verhaal over kabouter Piggelmee en zijn ontevreden vrouwtje. De Piggelmee-verhalen werden in de periode van 1920 tot ver na de oor log uitgegeven door Van Nelie koffie en thee. De beroemde kabouter staat centraal op een nostal gische tentoonstelling die nog tot 5 september in de Broerenkerk aan het Broerenkerkplein in Zwolle is te zien. Pronkstuk: de originele, door Nans van Leeuwen gemaakte tekeningen. Info: 038 - 42 14 65 0. Aan de voet van de Julierpas, niet ver van Sankt Moritz, staat volgens kenners de 'beste vlieger- wind van Europa' De constante, stevige bries tussen Maloja en Silvaplana vormt dan ook de basis van een groot aantal vliegerfeesten dat in het Graubündner dorpje wordt gehouden. Het belangrijkste daarvan is ongetwijfeld de Alpencup die in net weekeinde van 21 en 22 september plaatsvindt. Voor die gelegenheid is een aantal speciale verblijfsarrangementen samengesteld voor vliegerfans. Zes nachten logies op basis van half pension, een cursus vliegerbouwen, les in vliegeren en een hightech-vlieger met toebeho ren is er vanaf 850 Zwitserse francs longeveer 1.200 gulden) per persoon. Info: Kur- und Vcrkehrsverein Silvaplana, (vanuit Nederland) 00 41 - 81 83 86 00 0. ln Noord-Holland zijn vier nieuwe fietsroutes uit gezet. Zij voeren de deelnemers voornamelijk langs oude poldergemalen. De trajecten lopen door Texel, de Zijpe- en Wieringerwaarderpolder, de Schermer en de Zeevang (bij Oosthuizen) en geven de deelnemers inzicht in de wijze waarop het waterpeil in deze regio door de eeuwen heen werd beheerst. De tochten staan beschreven in folders, die voor een gulden verkrijgbaar zijn bij de Noord-Hollandse VW-kantoren. Info: 072 -54 10 21 1. China heeft in de eerste zes maanden van 1996 24,5 miljoen buitenlandse toeristen ontvangen. Dat is twaalf procent meer dan in dezelfde perio de in het jaar daarvoor. Overigens komt de mees te visite (86 procent) uit de Oost-Aziatische regio: Hongkong en Taiwan. Het ruim twee kilometer lange bloemencorso Aalsmeer, dat op 9 september voor het 49ste ach tereenvolgende jaar via Amstelveen naar Amster dam rijdt en vervolgens ook nog Zaandam aan doet, heeft deze keer 'Kinderen zoals jij' als the ma. Op 21 praalwagens staan kinderen uit allerlei landen centraal. De stoet start om 9 uur vanuit Aalsmeer en arriveert om' 16 uur óp de Dam in Amsterdam, 's Avonds trekt het dan verlichte cor so door de straten van Zaandam. In het Dolfinarium in Harderwijk is het paviljoen 'Little Bighouse' geopend. In het gebouw wordt informatie gegeven over de nieuwste attractie van het zeedierenpark, de Lagune, die volgend jaar in gebruik zal worden genomen. Aan de hand van tekeningen en dergelijke kunnen be zoekers zich een beeld vormen van wat er in 1997 allemaal staat te gebeuren. Omdat de noordwest kust van Canada model staat voor de Lagune, krijgen de leefgewoonten van de bewoners van dat gebied, de Kwakwaka'wqkw indianen even eens veel aandacht. Info: Dolfinarium, 03 41 0 - 16 04 1. Het houten indianen-huis in het Dolfinarium.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25