pi 'Failliet gaan is niet aan de orde' Hiswa niet ontevreden met overstap naar Uimiiden Aluminium kajuitkano van vijftien meter Nieuwe barkassen Hiswa '9 Friendship 34 van failliete werf Awards Hiswa te Water 96 Ex- en import jachtsector stagneert DONDERDAG 29 AUGUSTUS 19963so9 UMUIDEN Voor de tweede keer wordt de Hiswa te Wa ter gehouden in de nieuwe zeejachthaven 'Seaport Marina IJmuiden' aan de Kenne- merboulevard. Vele jaren was het Nautisch Kwartier in het Amsterdamse binnen-IJ de vaste plek voor de 'Amsterdam Seaport Boat Show1, zoals de drijvende tentoonstel ling overigens nog steeds voor de buiten landse bezoekers heet, maar vorig jaar gin gen Amsterdam en de natte Hiswa uit el kaar. En, de Hiswa, waarin de plezierjacht- branche is verenigd, is niet ontevreden over de overstap van het Nautisch Kwartier in Amsterdam naar de nieuwe zeejachthaven van IJmuiden. Vooral de goede bereikbaarheid is bij het publiek enorm aangeslagen, zo blijkt uit een mini-onderzoek. Voor de exposanten is het echter van belang dat er meer ruimte is voor grotere en diep stekende schepen, een categorie die het in Amsterdam wat moeilij ker had. Heel comfortabel is het dat grote en kleine schepen via open zee naar IJmui den kunnen varen, vooral een luxe voor ex posanten die hun schepen uit het buiten land betrekken. Een extra service biedt de mogelijkheid om proefvaarten te houden. Met de ervaringen van vorig jaar in het achterhoofd zijn enkele organisatorische en logistieke verbeteringen aangebracht. Er is voor een andere indeling van de beurs ge kozen, waardoor de kade-accommodatie dichter bij de steigerpresentaties komt te liggen en daarmee samen een overzichtelijk geheel vormt." Tijdens Hiswa te Water is er speciale aan dacht voor het lichtgewicht materiaal dat nog niet zo bekend is in de scheepsbouw: aluminium. Daartoe is een zogeheten Alu- miniumpaviljoen ingericht Watersporters die alles willen weten over hoe communicatie en veilig navigeren met elkaar samenhangen, kunnen terecht op een speciaal symposium over dit onder werp. Het wordt gehouden op vrijdag 6 sep tember en begint om 14 uur. De organisatie van het symposium, met als titel 'Communicatie en veiligheid' is in handen van het Nederlands Instiuut voor Navigatie (N.I.N) en de Nederlandse Vereniging van Kustzeilers (NVvK). Door verlaging van de havengelden voor de vaste lig plaatsen met 25 procent per 1 oktober, hoopt directeur B. van der Woerdt van Seaport Marina de zeejachthaven in een wat kortere tijd een ander, lees een voller, aanzien te geven. Want, hoewel het IJmuidense watersportcentrum nog steeds een lege indruk maakt, is bij Van der Woerdt geen sprake van paniek. „De verwachting is nog altijd dat we binnen drie, vier jaar vollopen." UMUIDEN «ELLEN DE BOER De directeur beschouwt vorig jaar als het eerste, echte sei zoen. „In 1994 zaten we nog he lemaal in de bouw. Hadden we nog geen club, geen bedrijven centrum. Wat ik een heel be langrijke trend vind, is dat uit 1995 niemand is weggegaan. Behalve dan voor vertrek naar het buitenland, door overlijden of vanwege verkoop van de boot. Eind 1994 gingen nog mensen weg, omdat ze het te kaal en te ongezellig vonden." Om naamsbekendheid te krij gen, zijn evenementen als de Hiswa te Water belangrijk. Het gaat volgens Van der Woerdt echter te ver om te stellen dat Seaport Marina de drijvende botenshow van de RAI Amster dam nodig heeft. „Nodig is niet het juiste woord. De Hiswa is publicitair interessant", stelt hij. Van der Woerdt: „Seaport Marina is een watersportcen trum en daar horen evenemen ten en tentoonstellingen bij. Je moet geld verdienen. Maar om nu te zeggen dat we er op over leven, nee dat niet. Overleven is niet aan de orde. Ik weet dat er verhalen de ronde doen dat de jachthaven op de rand van een faillissement staat, maar dat is niet juist. Met of zonder His wa." „Het feit dat de Hiswa hier is, is onvermijdelijk", vindt Van der Woerdt. „In Amsterdam kon de botenshow niet uitbreiden en daar had je ook het beroem de parkeerprobleem. Het klinkt arrogant, maar IJmuiden was in feite de enige goede locatie. Na tuurlijk hebben zowel de RAI als wij er vorig jaar de goede resul taten van gehad. En niet te ver geten: voor de andere onderne mers op het Kennemerstrand was het ook een aardige opste ker." Vorig jaar was de botenten-, toonstelling voor het eerst in IJmuiden. Onlangs hebben de RAI en Seaport Marina een con tract afgesloten om tot 'in leng te van jaren' de Hiswa in IJmui den te houden. In 1998, na vier keer, wordt het evenement geë valueerd. „Dan kunnen we uit elkaar gaan, maar dat is niet on ze bedoeling", aldus Van der Woerdt. Aan de problemen die zich in 1995 voordeden, wordt nu ge werkt om te voorkomen dat die opnieuw ontstaan. Op dit mo ment wordt er extra drijfvermo- gen onder de steigers geplaatst. „Vorig jaar was het op zondag zo druk dat de steigers te diep De Hiswa te Water bracht vorig jaar heel wat reuring, maar ook toen liep de haven niet vol. De leiding doet er alles aan om meer klanten naar de comfortabele marina te trekken. Een stap in de goede richting is een tariefsverlaging van 25 procent foto c in het water lagen waardoor sommige mensen natte voeten kregen." Er komen dit keer ook extra steiger-elementen, waardoor een soort platforms ontstaan, en een tweede toegangsbrug nabij de kraanbaan voor een betere spreiding en circulatie van het publiek. Omdat een deel van het parkeerterrein door de bouw van het appartemen tencomplex voor de Hiswa ver loren is gegaan, staan de tenten op de kade iets meer richting water en pier. De cateringtent en de terrasjes komen vlakbij de Zuidpier. MAKKUM NOL VAN BENNEKOM Trots liet Friendship enkele we ken geleden weten dat zij met een nieuwe 34-voeter naar de natte Hiswa zou komen. Die presentatie staat nu echter op losse schroeven. De werf is fail liet en de 22 personeelsleden zijn ontslagen. Enkele weken voor de Hiswa te Water is het faillissement uitgesproken van Waterhorst Jachtbouw BV, de bouwer van de Friendship-zeil- jachten. Oorzaak is de terugvallende vraag uit Duitsland, maar ook de te hooggespannen verwach tingen voor de Friendship 28. De verwachte verkoop van ne gentig per jaar werd bij lange na niet gehaald. Toch is volgens curator A. Brink een doorstart van Friend ship waarschijnlijk, want er zijn diverse serieuze gegadigden. Brink kon zich kort na het fail lissement dan ook niet voorstel len dat het nieuwe schip niet op de Hiswa zal verschijnen. „Er was bij Waterhorst Jachtbouw een budget van een ton be schikbaar voor de Hiswa en dat zal er bij de nieuwe eigenaar straks ook wel wezen." Die eventuele nieuwe eige naar zal zich er alles aan gele gen laten liggen om het nieuwe schip in de belangstelling te brengen, zo meent Brink. Lange tijd heeft de werf uit Makkum zich stevig genesteld in de groep zeer courante schepen, degelijk gebouwd en waarde vast. Die reputatie had de werf stellig voor ogen voor de nieuwe Friendship 34, een schip van 10,40 meter l.o.a. (romplengte 10.10 meter) waarmee in de zo genoemde cruiser-racer klasse wordt aangeschoven. Prijs: 211.750 gulden. Het is een ont werp van Van de Stadt Design. De Friendship 34. Een cruiser-racer van de failliete werf Friendship. In het themapaviljoen worden ook de Aluminium Awards uitgereikt in de ca- tagorieën jacht- en Scheepsbouw. Op dinsdag 3 september. De uitreiking geschiedt door zeezeiler Henk de Velde. Ruim twin tig ontwerpers, construc teurs en fabrikanten heb ben hun produkten inge zonden. De Aluminium Award 1996 is een initiatief van het Aluminium Cen trum te Woerden. Een on afhankelijke jury kiest de winnaars uit genomineer de inzendingen. De Hiswa is van dinsdag 3 sep tember tot en met zondag 8 september dagelijks geopend van 10 tot 18 uur. Er worden circa 310 schepen tentoonge steld. In totaal zijn er 217 ex posanten, van wie een aantal hun waar presenteren in ten ten. Dat betreft de zeil- en mastenmakers, makelaars, le veranciers van dekbeslag en navigatieapparatuur. De toegangsprijs is 20 gul den per persoon. Kinderen van 4 tot en met 11 jaar en houders van Pas 65 betalen 15 gulden. Seaport Marina IJmuiden is te bereiken met het openbaar vervoer. Bussen vanaf het sta tion Haarlem, station Amster dam Centrum en Sloterdijk stoppen voor de deur. Per auto is de jachthaven te bereiken via de A9, vanuit het noorden na de Velsertunnel en vanuit het zuiden voor de Vel sertunnel richting IJmuiden aanhouden, daarna de borden IJmuiden volgen en vervolgens de borden Hiswa te Water/Ma rina. Vanaf Haarlem volgt men de N208 naar IJmuiden en vervol gens de borden Hiswa te Wa ter/Marina. UMUIDEN GPD De ex- en import van jachten stagneert. Hoewel de Neder landse jachtbouw nog altijd we reldwijd hoog staat aangeschre ven, maakt Hiswa-voorzitter Jannus Boelen zich wat zorgen over de ontwikkelingen in zijn branche. Met name de export loopt terug. Dat was al zo in 1994, toen een daling van tien procent werd geconstateerd, maar vorig jaar liep dit cijfer verder op naar zestien procent. De export be reikte vorig jaar een totale waar de van 360 miljoen gulden. De buitenlandse afnemer besteedt wat minder, 1,8 procent. De ge middelde waarde van de geëx porteerde jachten bedroeg vorig jaar 168.000 gulden per een heid. Met de import gaat het ook niet florissant. In aantallen ge- importeerde schepen verander de er niet veel ten opzichte van 1994, toen een daling van vijf tien procent werd geconsta teerd. In waarde was het ver schil aanzienlijker. De totale waarde van de import daalde met 26 procent van 155 naar 114 miljoen gulden. De jachtbranche had dit jaar pech doordat als gevolg van de lange winter het seizoen traag op gang kwam. De conjunc tuurmeting wees op positieve verwachtingen voor 1996, maar de buit is nog lang niet binnen, zo weet jannus Boelen. Dat komt omdat de consument een heel ander koopgedrag heeft ge kregen. Boelen: „De consument maakt geen onderdeel meer uit van de watersportfamilie bij wie varen twaalf maanden per jaar op de agenda staat. Hij is niet meer automatisch klant. De nieuwe watersporter valt ook niet meer 'in te delen', zijn ge drag is anders en de eisen die hij stelt aan onze produkten en onze dienstverlening zijn hoog." Ook heeft Europese re gelgeving ertoe geleid dat kwali teit en veiligheid meer aandacht vergt van de watersportbranche. Dat is dan weer een extra post voor de branche, die de concur rentiepositie niet ten goede komt. Scheepsontwerper Adriaan Bruynzeel deed de vorige week een kenterproef met zijn revolutionaire schip. Met moeite kreeg een hijskraan de boot op z'n kop en met grote snelheid draaide het schip daarna recht foto's henk van de leur Curieus ontwerp van Westzaner Adriaan Bruynzeel WESTZAAN» Op de Hiswa te Water staat ook een themapavil joen, 'Aluminium' genoemd, waarin de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van ontwerpen en materiaaltoepassingen in aluminium worden ge toond. Blikvanger op dit paviljoen is een vijftien meter lange gemotoriseerde aluminium kajuitka no, de Aeronautic 1492 van ontwerper Adriaan Bruynzeel. Het curieuze schip wordt voortbewo gen door een V.A.G. ecodiesel van 75 pk met tur bo, intercooleren katalysator. Een opvallend ontwerp, dat zich zeker in een grote belangstelling zal kunnen verheugen. De Westzaanse ontwerper Bruynzeel onderwierp de Aeronautic vorige week aan een kenterproef. Ge woon om te kijken wat het schip zou doen, want onkenterbaarheid was niet in zijn berekeningen ingecalculeerd. In de jachthaven van Nauema werd een touw onder het jacht doorgehaald en aan een hijskraan bevestigd. Deze moest het vaartuig omtrekken. Het touw kraakte toen het schip ondersteboven werd getrokken. De kiel wees recht omhoog, maar dat duurde maar een fractie van een seconde: razendsnel richtte de Aeronautic zich op. De kano bleek onkenterbaar. Een extra vorm van zeewaardigheid. De ontwerper had zich met de Aeronautic 1492 wel andere doelen gesteld. Zo moest het schip zuinig met brandstof zijn, een minimale golfslag voortbrengen, een hoge snelheid halen, door de golven klieven, een klassieke lijn hebben, geschikt zijn voor korte en lange tochten en zelflozend zijn. Bovendien moest het klasse uitstralen. De Aeronautic is 14,92 meter lang, meet 2,15 meter breed en heeft een diepgang van 2,15 meter. Voordat het prototype van Bruynzeels ontwerp begin september naar de Hiswa in IJmuiden gaat, moet er nog heel wat aan gesleuteld worden. Na de Hiswa wil Bruynzeel de snelheid van zijn schip op bijzondere wijze demonstreren, "s Morgens vertrekken, in Engeland lunchen en voor donker weer terug. Een ware vuurdoop van de Aeronau tic 1492. Directeur B. van der Woerdt van Seaport Marina: De scheepswerf Vroegh en Alblas in Aalst heeft zich met succes geworpen op de bouw van motor schepen van het ty pe barkas. Dit jaar presenteert de werf zich op de natte Hiswa met twee ge heel nieuwe sche pen, de Barkas 1350 en de Barkas 1500. De Barkas De werf heeft van elk schip twee ver sies, de types A en B. De A-versies beschikken over een open kuip en de B-versies hebben een achterkajuit. Het zijn robuuste schepen, waarvan de romp is gemaakt van zes mm staal en de opbouw van vijf mm staal. De Barkas 1350 (leng te over dek 13,45 meter) heeft een waterlijn van 12,24 meter. De breedte is 4,25 bij een diep gang van 1,15 meter. Er is veel ruimte aan boord en de uitrusting is zeer comforta bel; zo zijn toilet en douche ge scheiden ruimten. De versie met achterkajuit biedt een rui me salon. In de achterkajuit zelf 1350 met achterkajuit foto gpd zijn aan weerskanten de douche en het toilet met wastafel voor zien. Vóór de salon is een twee de toilet met wastafel gereali seerd. De Barkas 1500 meet over het dek 14,80 meter en is 4,65 meter breed. In dit schip is alles nog een tikkeltje ruimer bemeten. Zo is de stahoogte in alle ver blijven minimaal 1,95. Het type B heeft in de achterkajuit een eigenaarshut, voorzien van een eigen douche en toilet. De sche pen zijn dermate nieuw, dat de prijzen nog niet zijn vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9