Britse royals zoeken wanhopig de luwte Voormalig topman Rode Khmer roept op tot beëindiging strijd Buitenland Hoogste rechter Israël is na Rabin nieuw doelwit orthodoxe joden Duivelsposter Tan Tony Blair "«mag niet meer Beperkt treinverkeer Britten nemen atoomduikboot Polaris uit vaart 'ONDERDAG 29 AUGUSTUS 1996 Weer bomaanslagen op Corsica ajaccio» Op Corsica zijn in de nacht van dinsdag op woensdag opnieuw drie bommen ontploft. Bij de zwaarste daarvan raakte een Franse belastinginspecteur gewond. Zijn kantoor in de noordelijke plaats Prunelli-di-Fiumorbu liep fikse schade op. In de zuidelijke stad Ajaccio werd op een privé-parkeerterrein een auto van de Franse minister van justitie opgeblazen. De derde bom veroorzaakte aanzienlijke schade aan een kunstgalerij in Porto-Vecchio. Amerikaan van 450 kilo overleden new york De 450 kilo zware man die eerder deze maand door de brandweer met touwen, tuig en een hydraulische lift uit zijn appartement werd getakeld om naar het ziekenhuis te worden overgebracht, is dinsdag overleden. De brandweer had zeven uur nodig om de 43-jarige David Ron High, die vijf jaar zijn huis niet was uitgeweest, uit zijn appartement in Brooklyn te halen. High had problemen met zijn nieren. Domme dievegge geeft zichzelf aan stratford Een Canadese dievegge liep wel heel opzichtig tegen de lamp toen ze haar eigen portefeuille per ongeluk achterliet bij drie andere, die ze zojuist in de supermarkt had gerold. De vrouw gooide de portefeuilles in een bak terwijl ze de winkel uit vluchtte. Eén van de winkelbezoekers herkende haar op de pas foto in de portefeuille als de dader. Ze onderschatte het IQ van de Canadese politie vervolgens op fatale wijze toen ze doodleuk opbelde met de mededeling dat ze haar portefeuille had verlo ren. „Dit valt onder de categorie dom", zei een politieinspecteur. Autovignet verplicht in Oostenrijk Automobilisten in Oostenrijk moeten vanaf 1 janauri 1997 een vignet achter de autoruit hebben om door het land te mogen rij den. Een vignet voor de duur voor een jaar gaat 550 schilling, rond 80 gulden, kosten. Buitenlandse toeristen kunnen een vig net kopen voor ruim 10 gulden, maar dit geldt slechts tien da gen. Mensen die twee weken naar Oostenrijk gaan, moeten dus een jaarkaart kopen. Vrachtwagens betalen voor een jaarvignet 900 gulden tot 7,5 ton en 1.800 gulden boven dit gewicht. De op brengst gaat naar verbetering van het wegennet. Echtgenoot Stephanie gaat vreemd rome-monaco De man van prinses Stephanie van Monaco, Da niel Ducruet, is in Frankrijk betrapt op overspel. Fotografen snapten hem aan de rand van een zwembad, naakt in de armen van een al even bloot danseresje uit een Belgisch cabaret. De Italiaanse bladen Eva Tremila en Gente publiceerden de foto's gisteren. Eva Tremila zegt nog pikantere foto's in huis te heb ben, maar heeft afgezien van publicatie daarvan. Prinses Step hanie trouwde vorig jaar met Ducruet, haar vroegere lijfwacht. Ze had toen al twee kinderen van hem. Stephanie's vader prins Rainier van Monaco is nooit erg enthousiast geweest over de keuze van zijn jongste dochter. Zwitserland blij met fietstoerisme geneve Zwitserland gaat een netwerk van zeker 2.500 kilometer fietspaden aanleggen. De betrokken functionarissen maakten gisteren bekend dat het plan het antwoord is op het groeiende fietstoerimse in het Alpenland. Deskundigen hebben bovendien uitgerekend dat de fietstoerist meer geld uitgeeft dan de snel passerende automobilist. Voorts willen de autoriteiten het lokale benzineverbruik terugdringen. De fietspaden bestaan uit acht hoofdroutes, die alle kantons van de confederatie zullen verbin den. londen hans geleunse correspondent Een ambtenaar die tegen beta ling van twintig pond een stempeltje zette op de defini tieve scheidingsacte. Met die handeling kwam gisteren een einde aan een huwelijk dat vijf tien jaar geleden als een sprookje begon, maar voor de Britse troonpretendent Charles en zijn Lady Diana een nacht merrie werd. Charles en Diana haalden het stempeltje niet eens zelf op. Dat werd overgelaten aan de dure advocatenkantoren die keihard hebben onderhandeld om de miljoenen-scheiding te realiseren. Premier John Major vond het een 'droevige dag'. Droevig voor het land, het volk en natuurlijk voor Charles, Dia na en de prinsjes William en Harry. Charles, zijn twee zoons en de rest van de familie trokken zich ter bezinning terug in Schot land. Diana bleek een afspraak te hebben met het Nationale Ballet. En die kon of wilde de vrouw, die de titel Hare Ko ninklijke Hoogheid is kwijtge raakt maar wel als zodanig mag worden aangesproken, niet af zeggen. Een uur nadat de ambtenaar zijn stempeltje had gezet, toon de Diana zich met ingehouden glimlach aan het publiek. Aan haar vinger de met diamanten en saffieren afgezette verlo vingsring, een liefdesgeschenk dat Charles destijds 75.000 gul den heeft gekost. Ook de een voudiger trouwring ontbrak niet. „Dat spreekt voor zich", ant woordde een woordvoerder op de vraag naar het waarom. Dia na droeg de ringen omdat zij zich tot een scheiding gedwon gen voelde, haar status als ech- genote en hoogheid niet had willen verliezen. De vernieti gende blik die zij fotografen toewierp die haar madam in plaats van your royal highness toeschreeuwden sprak boekde len. „Ze weerde zich kranig, maakte grapjes, was hoogstens wat stil ler dan anders", zei artistiek di recteur Derek Deane van het ballet vol bewondering voor de televisie. Maar de iets gevoeli ger prima-ballerina Daria Kli- mentova had opgemerkt dat de prinses 'erg koude handen' had en nerveus leek. Het verschil in beleving was verder symbolisch. Diana liet de schijnwerpers van de publi citeit op volle kracht stralen, Charles en de koninklijke fami lie zochten de luwte en dreigen desnoods de rechter in te scha kelen om fotografen en andere persmuskieten te weren. Diana zal de pers nog vele ma len voor haar karretje spannen om zich te ontrukken aan de vergetelheid van een burger- vrouwsbestaan. Charles en fa milie proberen wanhopig hun privacy te beschermen, maar hebben de media wel weer no dig om een steeds cynischer wordend publiek te laten gelo ven dat er een onverbrekelijke band is tussen Verenigd Ko ninkrijk en monarchie. In de twintigste eeuw is het voortbestaan van een konings huis afhankelijk van drie facto ren die een delicate balans in de publieke opinie bewerkstel ligen: romanticisme, conserva tisme en pure onverschillig heid. Het Britse koningshuis heeft die balans duchtig ver stoord. Na alle schandalen is er van ro mantiek weinig meer over. Voor traditionalisten kunnen de zelfbevlekkende Windsors geen symbool meer zijn van hogere waarden. En de onver schilligen, die redeneren dat een monarchie op z'n minst even goed of even slecht is als een republiek, zijn uit hun slaap gewekt door spilzieke royals die belastinggeld van de burger over de balk smijten. De toekomst voorspelt voor Charles dan ook weinig goeds. Hij kan zich geen fouten meer veroorloven. Het rumoer dat afgelopen weekeinde ontstond over een weekendje met zijn minnares Camilla Shand illu streert dat. Schandaalblad News of the World was door een 'telefonische tipgeefster met beschaafde stem' tot in de tails voorzien over de plaats waar de foto's genomen kon den worden. Diana, sinds gisteren koninklijke hoogheid af, werpt een vernietigende blik naar fotografen die haar bij aankomst bij het Nationale Ballet met 'madam' aanspreken. foto reuters ian waldie Onmiddellijk werd dit be schouwd als een poging van Charles' hofhouding om Ca milla geleidelijk in de positie van aanvaardbare levensgezel lin van Charles te brengen. Buckingham Palace ontkende onmiddellijk, maar zelfs sug gesties dat Diana uit wraak zucht achter de tips zou zitten konden het tij niet meer keren. Bisschoppen verklaarden meteen dat de Kerk van Enge land niet kan toestaan dat Charles alsnog huwt met zijn verboden liefde. Grondwets deskundigen discussieerden over de vraag of Camilla als echtgenote van Charles ooit koningin kan worden. En de ta bloids, de grote manipulatoren van de publieke opinie, vroe gen hun lezers onmiddellijk of Charles en Camilla meer kun nen zijn dan op leeftijd geraak te minnaars. De kop in de Sun was veelzeg gend: He can bed her, but not wed her. Opiniepeilingen leren dat het volk Charles niet kan vergeven dat hij wel het tam ponnetje van Camilla wilde zijn, maar niet de trouwe, zorg zame en liefdevolle echtgenoot van de moeder van zijn kinde ren. „Laat ze maar stiekem trouwen en op de Falkland-eilanden ko ninkje spelen", adviseerden le zers van The Sun. De monar chisten onder hen zien liever Elizabeth nog lang leven en re geren om vervolgens de kroon over te dragen aan Charles' oudste zoon William. De voor tekenen zijn goed: de koningin is vief, haar moeder is ook al 95 en koningin Victoria regeerde tot haar laatste, hoogbejaarde snik. Het is zeker dat Elizabeth aan zal blijven tot huize Windsor in rustiger vaarwater is beland. Daar wordt hard aan gewerkt. Eerder deze maand lekten 'mo derniseringsideeën' uit. De be langrijkste zijn dat het konings huis, dat de staat jaarlijks onge veer 125 miljoen gulden zou kosten, niet langer met belas tinggeld in leven wordt gehou den. In plaats daarvan zou de ko ninklijke familie net als andere Britten belasting gaan betalen. Maar dan zou wel het recht moeten worden teruggegeven op inkomsten van de koninklij ke domeinen. Die worden jaar lijks op 250 miljoen gulden be groot. De koninklijke familie zou voortaan slechts bestaan uit de monarch, zijn of haar echtgenote, de kinderen uit dit huwelijk en de kleinkinderen die voor troonsopvolging in aanmerking komen. Het lijkt allemaal erg veel op een vlucht naar voren, op een wanhoopspoging om het tij te keren na jarenlang krampach tig vasthouden aan verouderde rituelen. Misschien werd dit wel het best weergegeven door een spotprent in The Indepen dent: vorstin Elizabeth III, dochter van koning William V en koningin Fifi-Trixibelle, bij haar kroning in 2053. Een mo derne koningin, versierd met tatoeages, neus- en oorringen en andere punk-symbolen. Maar de prent is waarschijnlijk té optimistisch: zelfs lachwek kende aanpassing verzekert het koningshuis geen overleving tot 2053. londen «hans geleunse correspondent ateDe meeste Tories vonden het :en jolly good poster, die van ibour-leider Tony Blair met rode duivelsogen, en een drei- jende tekst eronder. Maar gis teren kon de Britse Conservatie- re Partij dit veelbesproken ver- iezingsaffiche door de papier- •ersnipperaar halen. De Britse reclame-gedrags- jnkfommissie vond dat deze ï.ftondst van publiciteitsgoeroe 'Maurice Saatchi niet langer in j itelling mocht worden ge- 3Öpracht. „Mr. Blair wordt als si nister en oneerlijk afgebeeld. 37povendien heeft hij geen toe stemming gegeven voor het ge- Opruik van zijn foto", was het foordeel van de commissie, o; Het Conservatieve hoofd- li kwartier kon er niet echt mee 2gfeitten, zo bleek uit de reacties San onder andere vice-partij- lyoorzitter Michael Trend. De Jiiuivelsogen zullen opnieuw o^vorden gebruikt, maar dan on- 26per de eerste versie van het affi- 40the, waarop ze priemend tus sen toneelgordijnen doorgluren, met de tekst New Labour. New panger eronder. Het affiche leverde afkeuren- le reacties op van de kerk en de literaard woedende Labour- Sanhang. Ook een aantal voor aanstaande Conservatieven >nd het iets beneden be- haafd politiek peil om Blair Is duivel af te beelden. Maar lenker Saatchi kreeg wel een 'tel in het Hogerhuis aangebo- 4ijlen vanwege zijn 'verdiensten ■°voor het land'. In het partijhoofdkwartier 6gWas het gevoel gisteren dat alle i ^publiciteit er duchtig aan had 107jneegewerkt dat de boodschap ?7yan het affiche goed was over gekomen: Labour in nieuwe ge- 6;7paante is een wolf in schaaps leren. Aan de goede stemming droeg bij dat het affiche door de tommissie niet als 'aanstootge vend voor het publiek' was be oordeeld. Tony Blair, gisteren terugge keerd van vakantie, was niet in juichstemming. Hij werd gecon fronteerd met ontevreden par tijbonzen. onder wie vice-voor- zitter Prescott, die vinden dat Blair te snel en te ver gaat met het omvormen van de arbei derspartij tot een middenklasse groepering. Blair vond het alle maal 'triviaal' en 'onzin'. „We hroeten ons concentreren op kwesties die belangrijk zijn voor het Britse volk", zei hij. Amsterdam - Utrecht Rotterdam/Den Haag - Utrecht Utrecht - Arnhem/Rhenen Utrecht - 's-Hertogenbosch/Tiel Zondag 1 september de gehele dag Aan de zuidzijde van Utrecht CS wordt een wisselcomplex vernieuwd. Hierdoor moer het treinverkeer op bovenstaande verbindingen worden aangepast. Intercity's rijden wel. maar met vertraging. Het aantal stoptreinen per uur wordt verminderd. In Utrecht CS stoppen de treinen langs noodperrons. Houd rekening met een extra reistijd van 15 tot 45 minuten. Reist u per Intercity Den Helder-Amsterdam-Utrecht-Arnhem-Nijmegen of Haarlem- Amsterdam-Utrecht-Eindhoven-Maastricht v.v.7 In de richting VAN Amsterdam NAAR Utrecht en verder rijden de Intercity's normaal. In de omgekeerde richting komen de Intercity's met 10 minuten vertraging aan in Utrecht CS. Duivendrecht, Amsterdam Amstel en Amsterdam CS. Aansluitingen kunnen hierdoor verloren gaan. Voorbij Amsterdam CS neemt de vertraging snel af. Reist u met de sneltreinen Groningen/Leeuwarden-Amersfoort-Utrecht- 's-Hertogenbosch-Eindhoven-Maastricht v.v.7 Deze treinen rijden wel. maar stoppen niet in Utrecht CS. Voor reizen van/naar Utrecht CS reist u tussen Amersfoort en Utrecht, resp. tussen Utrecht en 's-Hertogenbosch v.v. per Intercity. Reist u met de sneltreinen Rotterdam/Den Haag-Utrecht-Arnhem-Nijmegen v.v.7 Deze treinen rijden niet. U reist per Intercity en stapt over in Utrecht. Door de vertraging van de Intercity's UIT Arnhem (zie boven) gaat de directe aansluiting te Utrecht CS verloren. Reist u per stoptrein Utrecht-Rhenen v.v.7 Dan reist u tussen Utrecht CS en Driebergen-Zeist met de stoptreinen naar/van Arnhem en stapt in Driebergen-Zeist over. Reist u per stoptrein Utrecht-'s-Hertogenbosch v.v.7 Dan reist u tussen Utrecht CS en Geldermalsen met de stoptreinen naar/van Tiel en stapt in Geldermalsen over. Reist u naar of van Duitsland via Arnhem? Een aantal EuroCity's naar Köln en de nachttrein naar Wien vertrekken uit Amsterdam CS en Utrecht CS enkele minuten VROEGER dan in het spoorboekje.staat. Bel voor meer info met 06-9296 (50 ct/m). De treinen uit Duitsland rijden vanaf Arnhem via Amersfoort naar Amsterdam en stoppen niet in Utrecht CS. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden tijdens dit weekend? Kijk op Teletekst pagina 754. bel OV Reisinformatie 06 -92 92 (50 ct/m.) of haal de folder op het station. Natuurlijk staan onze lokettisten en conducteurs u ook graag te woord. aranyaprathet ap Tijdens zijn eerste persconferentie sinds hij met de Rode Khmer brak, heeft de voorma lige rechterhand van Pol Pot, leng Sary, de Cambodjanen gisteren opgeroepen een einde te maken aan de strijd, om zo vrede en verzoening te bereiken. Vanuit Phnom Malai aan de Thaise grens, het hoofdkwartier van één van de dissiden te divisies van de Rode Khmer, zei de guer rillaleider dat hij en zijn volgelingen gelo ven dat Cambodja zal verdwijnen als het volk doorgaat met de burgeroorlog. Samen met de andere dissidente commandanten heeft leng Sary inmiddels de politieke be weging Democratische Nationale Eenheid opgericht. Sary zei zijn zwager en voormalige strijd makker Pol Pot al drie jaar niet te hebben gezien. Volgens hem is Pol Pot echter nog in leven en leidt hij de guerrillastrijd van de Rode Khmer vanuit een basis in Anlong Veng in het noorden van Cambodja. Eerder dit jaar waren er berichten dat de 68-jarige Pol Pot zou zijn overleden. Sary brak begin augustus met de Rode Khmer. Hij was sinds devjaren vijftig strijd kameraad van Pol Pot. Tijdens de dictatuur van de Rode Khmer in Cambodja tussen 1975 en 1979 was Sary onder meer minister van buitenlandse zaken en vice-premier. Pol Pot zou hem nu ter dood hebben ver oordeeld wegens verraad. Sary ontkende met Pol Pot gebroken te hebben uit tactische overwegingen die ge richt zijn op het behoud van de macht bin- neti de guerrillabeweging. Zijn besluit werd volgens Sary ingegeven door guerrillastrij ders en burgers die „een snel einde van de oorlog wensen om de nationale verzoening en eenheid te bewerkstelligen." Ook ont kende leng Sary verantwoordelijk te zijn voor de genocide in Cambodja onder de Rode Khmer-dictatuur. Ruim twee miljoen Cambodjanen kwamen destijds om het le ven door executies, uithongering en slaven arbeid. Volgens leng Sary was hij in China op het moment dat de moordpartijen be gonnen. Hij maakte echter niet duidelijk waarom hij niet met Pol Pot brak toen hij vernam van de massamoorden. Na de Vietnamese invasie in 1979 trok de Rode Khmer zich terug in de jungle en be gon een guerrillastrijd. In 1991 werd er een vredesakkoord gesloten met de regering in Phnom Penh, maar desondanks ging de burgeroorlog door. De Rode Khmer weiger de mee te doen aan de onder auspiciën van de VN gehouden verkiezingen in 1993. De laatste jaren vochten nog zo'n 5.000 guerril lastrijders tegen de regeringstroepen. jeruzalem ap De hoogste rechter van het Is raëlische hooggerechtshof, Aharon Barak, gaat alleen nog omringd door politie en lijf wachten de deur uit sinds hij verschillende malen met de dood is bedreigd door ultra-or thodoxejoden. In commentaren in kranten van de extreem-rechtse reli gieuze joodse gemeenschap werd de rechter deze week een 'dictator' en 'een vijand van het jodendom' genoemd. De supre matie van het burgerlijk wet boek, die door Barak wordt beli chaamd, wordt afgewezen door extreem-religieuze joden. Zij willen de joodse wet strikt en letterlijk naJeven. Hun campagne tegen de hoogste rechter geeft voeding aan de angst dat er opnieuw een tragedie zal plaatsvinden, nog geen tien maanden na de moord op premier Yitzhak Ra bin. Die werd op 4 november vermoord door een niet eens ul tra-orthodoxe joodse student, die zei dat de moord gerecht vaardigd werd door religieuze bepalingen. De Israëlische televisiezender Kanaal 2 meldde dinsdag dat Barak een anoniem telefoontje had ontvangen waarin werd ge zegd dat hij zou worden „begra ven naast Rabin en het dan pas zou begrijpenMinister van justitie Michael Ben Yair liet in een verklaring weten dat hij zich grote zorgen maakt over de aanvallen op de rechtbank en Barak, en inlichtingenbronnen meldden dat de binnenlandse veiligheidsdienst Shin Bet zijn activiteiten steeds meer con centreert op ultra-orthodoxe kringen. Hoewel de veiligheidsmaatre gelen rond het appartement van Barak zijn opgevoerd, wist een Israëlische journalist dinsdag avond toch tot dicht bij het huis te naderen. De radioverslagge ver zei dat hij makkelijk langs een bewaker was gekomen die voor het huis stond, door over een hekje achter het huis te springen. De journalist kon in de tuin onder Baraks balkon ko men en werd niet ontdekt door de ronddolende wacht. De voormalige baas van Shin Bet, Yaacob Perry, zei dat de aanvallen op Barak deden den ken aan de dreigementen aan het adres van Rabink, enkele maanden voor hij werd ver moord. „Ze noemden Rabin een verrader en hij werd ver moord", zei Yossi Sarid, die mi nister was in Rabins kabinet. De verhouding tussen de ul tra-orthodoxe en andere joden is grimmiger geworden sinds het hooggerechtshof besloot om de Bar Banstraat, een belangrij ke route in Jeruzalem, open te houden op de joodse sabbat, ondanks het verzoek van de ul tra-orthodoxe gemeenschap om de weg op de joodse heilige dag te sluiten. „Barak zet kracht achter een campagne tegen het joodse le ven in Israël", aldus een com mentaar in de krant Hashavua onder de kop: 'Het Doel is Ba rak'. De krant noemde de rech ter ,,de gevaarlijkste vijand op judaïstische weg". Rabbijn As- her Zuckerman, de hoofdredac teur van de krant, verdedigde het artikel door te zeggen dat het de ideologische strijd tussen seculiere en religieuze joden in Israël weerspiegelt. Het hooggerechtshof, een bastion van het seculiere, op het westen gerichte Israël, is ul tra-religieuze joden al langere tijd een doorn in het oog, om dat de rechtbank gehoor wei gert te geven aan hun eisen. De uitspraak over de Bar Banstraat zal zelfs leiden tot een 'ultra-or thodoxe intifadah', aldus Yisrael Eichler, de hoofdredacteur van de krant Hamahane Haharedi. „Als Shin Bet doorhad hoe kwaad de ultra-orthodoxen zijn op het hooggerechtshof, dan werd rechter Barak allang net zo goed bewaakt als de premier", schreef Eichler. „Het zal niet lang meer duren voor de ultra- ortodoxen ervan overtuigd ra ken dat provocatief geweld loont", voegde hij eraan toe. „Als er bloed vloeit zal het hooggerechtshof daar verant woordelijk voor zijn", zo meent hij. londen hans geleunse correspondent De Britse premier Major en de fensieminister Portillo hebben gisteren de laatste van de vier Polaris-atoomonderzeeërs, symbool van de Britse rol in de Koude Oorlog en jarenlang hét doelwit van massale acties van de vredesbeweging, uit de vaart genomen. Gisteren voeren er drie actie voerders over de rivier de Clyde bij de marinebasis Faslane, vooral om te protesteren tegen de kosten van van de opslag van de boten (800 miljoen gulden over tien jaar) en het gegeven dat de Polaris is vervangen door de Trident. Die is met 16.000 ton twee keer zo groot, en kan per schip meer atoomraketten bergen dan de vier Polarissen samen. De Tridents is volgens Major nodig omdat Groot-Brittannië ook na de Koude Oorlog over een geloofwaardige nuclaire af schrikkingsmacht moet kunnen beschikken. „De omstandighe den zijn veranderd, maar de wereld is nog steeds een gevaar lijke plaats om te leven", zei hij. Major prees bij het afdanken van 'HMS Repulse" de Polaris- bemanningen die de afgelopen 28 jaar onder water 229 drie maanden durende patrouilles op de Atlantische Oceaan uit voerden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7